PVDA VERLANGT EXTRA INJECTIE VOOR DE BOUW 'Hef waren toevalstreffers. DUBBELE MOORD SCHOONHOVEN Lockheed gegevens deze week verwacht BINNENLAND Prinses Beatrix in gesprek met kinderen van de Mytylschool en het kinderrevalidatiecentrum ,Adriaanstich- ting" in Amsterdam nadat zij de eerste steen had gelegd voor de gecombineerde nieuwbouw voor beide instellingen. DEN HAAG (SP) - De regering moet de bouw tot medio 1977 met 450 miljoen gulden extra stimuleren, boven op de 650 miljoen die daarvoor in 1976 al is uitgetrokken. Dat heeft de woordvoerder van de PvdA bij het debat over het bouwprogramma van minister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening), Hans Kombrink, gisteren in de Tweede Kamer verlangd. is om tot midden volgend jaar de werkgelegenheid in de bouw op het niveau van 1974 te stabiliseren. Minister Gruijters zei gistereq geen uitspraak over meer geld voor de bouw te kunnen doen, zolang een ambtelijke commissie die dit vraagstuk nog bestudeert niet ge reed is met haar onderzoek. Hij zei een eventuele beslissing niet voor mei of juni te verwachten. Als dat een beslissing ten gunste van meer geld voor de bouw is, dan moet dat geld ook "keihard nodig" zijn, ze ker in relatie tot het plan van de regering om de collectieve uitgaven met 10 miljard te verlagen. Maar, Kombrink vreest in de tweede helft van juni in de bouw een scherpe terugval in de werkgelegenheid, terwijl de 650 miljoen voor dit jaar pas in augustus/september het verwachte stimulerende effect op de werkgelegenheid zal hebben. Er valt volgens Kombrink derhalve een gat, dat alleen maar met nog meer geld is te dichten. Begin 1977 valt er volgens hem opnieuw een gat. Ook hiervoor is maar een medi cijn: nog meer geld in de bouw pompen. De PvdA-afgevaardigde heeft uit gerekend, dat er gemiddeld een be drag van 450 miljoen gulden nodig DEN HAAG (SP) - De procureur-generaal bij het Ge rechtshof in Den Haag, mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, heeft gisteren vijf jaar gevange nisstraf en ter beschikking stel ling van de regering geëist tegen de 22-jarige scholier Er- win L. t.L. uit Nieuwpoort. Op 27 mei schoot deze zijn mede scholier aan de vakschool voor goud- en zilversmeden in Schoonhoven, de 19-jarige Nico van der Tas en een vriendin de 18-jarige Annette Kalkman dood. Een drama dat zich vol trok in het huiqe van Nico aan de Oude Haven 10 in Schoon hoven en bekend zou worden als de "dubbele Schoonho- vense moord". Waarom Erwin, een verwoed vuurwapen enthousiast, zijn twee kennissen had doodge schoten werd ook gisteren voor het Hof niet duidelijk. Volgens de verdachte waren de twee schoten die hij had afgevuurd zuiver toevalstreffers geweest. Het wapen was plotseling afge gaan en één kogel had Nico in het hoofd geraakt, in een reflex was het wapen opnieuw afge gaan en nu raakte een projectiel Annette dodelijk. Voor het Gerechtshof ver scheen gisteren een technische wapendeskundige van het mi nisterie van justitie. Op 17 fe bruari had verdediger mr. M. Moszkowicz een wapendes kundige aan de tand gevoeld. Deze had betoogd dat wanneer men zijn vinger aan de trekker van het moordwapen had en dan diep adem zou halen of een spiertje zou spannen de revol ver al af zou gaan. De zitting werd toen tot gisteren aange houden. De wapendeskundige van justitie zei echter dat ie mand, die, als Erwin ervaring met wapens had toch zeker een drukpunt had moeten voelen. Erwin zei dat hij op de klok bo ven het hoofd van Nico had ge richt en die als een soort schiet schijf had gezien. Nico was op gestaan op het moment dat hij schoot. Daarna had Erwin zich in paniek omgedraaid naar An nette en weer ging de revolver af. Waarom hij het wapen, dat al de hele avond in zijn broeks band had gezeten uiteindelijk te voorschijn had gehaald kon de verdachte niet vertellen. Hij droeg vaak een pistool bij zich, maar dat was dan meestal gela den met losse flodders. De procureur-generaal had de indruk dat Erwin niet kon be kennen wat er precies was ge beurd. "Hij heeft het afschuwe lijke gebeuren moeten terug dringen." Evenmin geloofde mr. Van Voorst tot Voorst het verhaal van de toevalstreffers. "Alles is mogelijk, maar om het beide toevalstreffers te noe men, is te veel van het ongeluk kige." Hij heeft gericht op de hoofden. Zijn hele houding wijst ook op andere dingen dan toeval. De invullerij op school (iedere scholier kreeg na de moord een formulier waarop moest ingevuld worden waar men op het tijdstip van het ge beurde was) en het demonteren van het pistool na de moord". Verdachte's raadsman mr. M. Moszkowicz vond dat niet be wezen was dat zijn cliënt wil lens en wetens op beide jonge- mensen had geschoten. Hij vond dan ook vrijspraak moet volgen. "Als het al doodslag is, is het doodslag zonder motief'. Als tweede raadsman trad voor Erwin, mr. L. van der Tas, vader van de vermoorde Nico, op. Hij achtte het in de geest van zijn overleden zoon een goed woord voor Erwin te doen. Hij zei ge schrokken te zijn van de straf maat. "Deze jongen loopt met zijn hoofd in wolken. Hoe eer der hij behandeld kan worden, hoe beter. Er zijn al levens van twee kinderen vernield, laat nu niet dat van een derde worden vernield". De procureur-generaal liet blij ken dat hij allesbehalve ge diend was van het pleidooi van mr. Van der Tas. Snerend merkte hij in zijn repliek op. "Ik acht het pleidooi van mr. Van der Tas, na zijn optreden in "Voor de vuist weg", toen de uitspraak van de rechtbank nog hangende was, geen woord waard". Hakkelend antwoordde de va der van de vermoorde jongen: Dat heb ik te goeder trouw ge daan. Het spijt mij als ik verba zing heb gewekt..." Uitspraak 6 april aldus Gruijters, als de beslissing negatief zou uitvallen, dan moet die ook hecht onderbouwd zfjn. Minister Gruijters reageerde bij zonder kribbig op de KVP-er Cor- nelissen, die de minister had ge vraagd waar de meerjarenraming voor de bouw bleef. "Ik zal U goed de oren wassen, zodat U straks be ter kunt horen", zei Gruijters, voordat hfj in zijn antwoord op al eerder gedane toezegging wees, dat die op een raming bij de begroting 1977 zal worden gepubliceerd. De WD-er De Beer liet heel weinig heel van het beleid van de minister. Met name hekelde De Beer Gruij ters opvatting dat het bouwpro gramma meer een prognose is, dan een taakstelling. Eén van de doel stellingen van het programma is om in 1976 114.000 woningen in aanbouw te nemen, vooropgezet dat het in de begroting voorziene aantal gesubsidieerde woningen gehaald wordt Op het laatste heeft de minister een beslissende in vloed. De Beer pleitte ervoor het bedrag van 360 miljoen voor aanvullende bouwwerken, dat over is van de be groting 1976, te gebruiken om de werkgelegenheid in de bouw veilig te stellen. Ook Cornelissen en de ARP-er Scholten drongen aan op handhaving van de werkgelegen heid. Deze moet op het niveau van 1974 worden gestabiliseerd. De Beer, Cornelissen en Scholten braken een lans voor het op nieuw aftrekbaar maken van de belasting van onderhoudskosten voor de ei gen woning. Scholten liet echter weten dat deze zaak, voor wat deze kabinetsperiode betreft, als afge daan beschouwd kan worden. Eer der heeft het kabinet, onder aan voering van minister Duisenberg (Financiën), een dergelijk plan tegengehouden. Gruijters was er wel voor. Hij verwachtte er de beunhazerij m de bouw mee te kunnen bestrijden. DEN HAAG (ANP) Naar verwach ting kan nog deze week de over eenkomst tussen de Nederlandse regering en het Amerikaanse mi nisterie van justitie worden gete kend over het verstrekken van de gegevens in de Lockheed-affaire. De woordvoerder van de rijksvoor lichtingsdienst heeft gisteren desgevraagd meegedeeld dat men verwacht de overeenkomst binnen enkele dagen af te ron den. De gegevens zullen dan ter beschikking worden gesteld van de commissie-Donner, die de Lockheed-steekpenningenaffaire voor Nederland onderzoekt. De gegevens komen enerzijds uit de openbare en besloten zittin gen van de commissie-Church, de Amerikaanse senaatscommis sie die de Lockheed-affaire on derzoekt. Anderzijds zal de Ne derlandse regering als de over eenkomst getekend is ook de be schikking krijgen over de ge heime gegevens van de security and exchange commission (sec), de Amerikaanse beurscommis- sie. Een van de punten bij de onder handelingen is de vraag of en wanneer de verstrekte gegevens openbaar mogen worden ge maakt. In de overeenkomst zal de Nederlandse regering immers waarborgen moeten inbouwen voor de geheimhouding onder meer met het doel individuele personen te beschermen. Deze voorwaarde is enkele weken geleden geformuleerd door de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Robert Inge- rsoll. Die vertrouwelijkheid moet volgens Ingersoll worden ge waarborgd, "Totdat de buiten landse juridische onderzoek commissie heeft beslist, dat zij een strafrechtelijk onderzoek wil instellen tegen een bepaalde per- Afgelopen vrijdag zei premier Den Uyl, dat de vraag nog niet was beantwoord of het moment, dat de commissie-Donner zijn rap port bekend wil maken, ook hier onder valt. Volgens de rijksvoor lichtingsdienst is het overigens geen probleem meer voor de Amerikanen, dat de commissie- Donner geen juridische be voegdheden heeft. Alleen donderdag, vrijdag en zaterdag 400,voordeel op deze fantastische eiken wand van 270 cm breed, met massieve laden en deuren. Onvoorstelbaar mooi, nu onvoorstelbaar voordelig. Profiteer van dit unieke aanbod: kompleet franko huis, met volledige garantie. Koopavondelke donderdag tot 9 uur Den Haag - Wagenstraat 123 Rotterdam - Nieuwe Binnenweg 421 Vlaardingen - Hoogstraat 206

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7