Provincie poogt Leiden en regio te verzoenen Vorm aan inspraak voor ambtenaren Gastgezinnen voor daklozen gezocht Woningen bouwen is niet interessant voor beleggers Meer lol beleefd aan de lagere school Boeken in Hindi voor ïndologisch Instituut ZATERDAG 20 MAART 1976 LEIDEN 'Ik vind het onzinnig dat. je mensen, die om wat voor re den dan ook, plotseling op straat ko men te staan, in hotels moet stop pen omdat je geen andere opvangs- mogelijkheid hebt. Er is duidelijk behoefte aan een tehuis voor daklo zen. We zijn ook al op zoek naar een geschikte ruimte". Een standpunt van wethouder Oos terman (Sociale Zaken), die samen met de werkgroep hulpverlening, de sociale dienst en het bureau huisves ting de mogelijkheden bekijkt voor de oprichting van een tehuis voor daklozen in Leiden. De werkgroep hulpverlening, waar in vertegenwoordigers van een aan tal hulpverlenende instanties, is twee jaar geleden opgericht en heeft zich afgelopen zomer onder meer bezig gehouden met het zoeken naar gastgezinnen voor tijdelijk daklozen. Tijdelijk dakloos is iemand die op straat komt te staan omdat de huur is opgezegd, omdat het huis met ru zie is verlaten of een Jongere die na een verhuizing van zijn ouders in de stad wil achterblijven om bij voorbeeld een schoolopleiding af te maken. Verzoeken om hulp komen zc-wel rechtstreeks als via de Telefo nische Hulp Dienst bij de werkgroep birnen. Een gastgezin is er dan om tijdelijk, meestal voor de duur van twee tot zes weken huisvesting te bie den, totdat een meer definitieve op lossing gevonden is. De werkgroep heeft inmiddels vijf gezinnen gevonden die regelmatig willen opnemen. Om bevredigend in de behoefte te kunnen voorzien moet dit aantal echter uitgebreid worden tot vijftien. Het is niet zo dat de stichting van een tehuis, de behoef te aan gastgezinnen geheel doet af nemen, omdat juist voor sommige gevallen plaatsing in een gezin voor keur kan genieten. Belangstellende gezinnen mogen zelf aangeven of liever een jonger of een ouder iemand in huis wordt opgeno men. De werkgroep streeft er naar een dagvergoeding van f7,50 te be talen, maar er kunnen zich gevallen voordoen, bijvoorbeeld als de sociale dienst niet kan bijspringen, waarin de betaling moeilijkheden geeft. Tot nu toe is door de groep huis vesting gevraagd voor daklozen in leeftijd variërend van baby tot 35 jaar. Inlichtingen over gastgezinnen zijn te krijgen bijBram Hakkenberg, be reikbaar bij het Volkshuis, tel. 125736 of bij Francien Pronk en Ju- lieke Verschoor van het Medisch Op voedkundig Bureau, tel. 152640. Voor nieuwe gastgezinnen wordt een ge sprek en een informatieavond geor ganiseerd, waarbij ook al deelnemen de gezinnen aanwezig zullen zijn. ToverformuleEngelsman moet streekenergiebedrijf redden Mr. H. B. Engelsman LEIDEN Hebben mensen zonder opleiding meer lol be leefd aan hun lagere-school tijd. dan de hoger geschoolden? Ja, zo bleek uit een onderzoek van Frank Jansen, wetenschappelijk medewerker bij de vakgroep Ne derlands van de Leidse universi teit. Lager geschoolden konden zich meer van die tijd herinneren dan de hoger geschoolden. Jansens onderzoek leverde dan ook sma kelijke verhalen op. Over lijf straffen bijvoorbeeld. Frank Jan sen: "Zo waren er mensen die vertelden hoe ze soms op de blo te knieën over een harde cocos- mat moesten kruipen of hoe ze een tik kregen met een lineaal. Fraai verhaal was ook dat er een papieren ringetje om twee vin gers werd gedaan en dat de leer ling de hele dag zo moest blij ven zitten zonder dat ringetje te breken" Jansen deed zijn onderzoek on der twee groepen van mensen, die voor 1930 geboren waren en bovendien in Leiden waren op gegroeid. De ene groep (20 man nen en vrouwen) had niet veel meer dan lagere schooQ, terwijl de andere groep (eveneens 20 man groot) een middelbare en hogere opleiding had gevolgd. De eerste groep noemde Jansen de "lower-class" (lager geldassifi- ceerden). de andere groep de "up per-class" (hoger geklassificeer- den). Waarmee hij overigens niet wil zeggen dat de ene groep min der is dan de andere. Aan beide groepen legde hij de zelfde vragen voor, zoals: wat vond u van uw lagere-schooltijd. vindt u dat het onderwijs voor- of achteruit is gegaan en ook: vindt u studeren een beroep en moet dat derhalve ook betaald worden? Waarom doet een wetenschap pelijk medewerker van een vak groep Nederlands dit soort din gen? "Wel", zegt Jansen, "bij de ingaan. En het lede me gewoon erg goed te weten wat mensen nou eigenlijk van het onderwijs en van beroepen vinden, voordat Je zelf iets aan dat onderwijs gaat veranderen. We weten wel in cijfers hoe men over dit soort din gen denkt. Maar de mens zelf, wordt daar altijd een beetje bij vergeten". Vandaar dat Jansen na een stren ge selectie en een beroep op de burgerlijke stand drie maanden lang met 40 Leidenaars gesprek ken voerde. En ofschoon hij de resultaten van die gesprekken pas aan het eind van dit jaar zwart op wit zal hebben, heeft Jansen intussen toch al een aardig beeld. Zo viel hem op dat de lager ge- klassificeerden (hierna te noe men LC's) de vragen op een an dere manier beantwoordden dan de hoger geklassif iceerden (UC's). De LC's begonnen meest al met een heel verhaal, terwijl de UC's aanvankelijk volstonden met een kort antwoord en pas later —al dan niet op verzoek over het bewuste onderwerp be gonnen uit te weiden "De lower-class", zegt Jansen, "vond in het algemeen dat het onderwijs vooruit was gegaan. Alhoewel er onder die groep wel enkele mensen waren die zich af vroegen of het onderwijs niet te degelijk zou worden. Bij de up per-class lag dat anders. Die von den in het algemeen wel, dat het onderwijs minder was geworden". De vraag of studie- loon voor studenten gerechtvaar digd is. werd door de UC's sim pelweg afgedaan met "Onzin". Daarentegen vonden de LC's stu- dieloon terecht; in hun ogen was studeren dan ook wel min of meer een beroep. En zo blijkt maar weer: er is nog hoop. In- telectuelen en arbeiders kunnen nog samen op de barricaden WIM WIRTZ LEIDEN/DENHAAG De Zuidhotlaraise gedeputeerde 'f® f accepted, y o c i l. j i_*. lel nieia vast aan een stringente for- nsxigeiisuiaii tMacm, uwi> nci» mr. H. D. Lngelsman rs begonnen aan de waarschijnlijk mulering: geen regeling met terug- nog wel enkele jaren zal duren energiegigant te realiseren is. Daarom blijft het belangrijk op kor te termijn in ieder geval enige laatste poging om Leiden en een 21 -"tal regio-gemeenten, werl£en<ie kracht, die al meer dan een jaar onverzoenlijk tegenover elkaar Wat cr daarna is gebeurd, is vrij staan, weer tot elkaar te brengen. Inzet van dit zeer hoog volledig aan het zicht van de bui- menwerking tot stand te brengen i-i-i i e. i i--i i- i tenwereld onttrokken. De regioge- de vorm van een streekenergiebedrijf gelopen geschil is de omvorming van de btedehjke habrie- meenten wilden alleen onderhande- Rijnland, ken voor Gas en Elektriciteit (SLF) in Leiden tot een onder volstrekte geheimhou- streekenergiebedrijf. Door Bram van Leeuwen Het meest recente compromisvoor stel van de, als bemiddelaar optre dende, mr. Engelsman, is om het re gio-bedrijf te laten starten op 1 ja nuari van het jaar, waarin de aan gesloten gemeenten hun goedkeuring hechten aan de "gemeenschappelijke regeling Streekenergiebedrijf Rijn land". Het Leidse college heeft zich tot dusver een principieel tegenstan der getoond van een "regeling met vaardigden te benoemen en dat men - alvorens met een streekbedrijf in zee te gaan - eerst waarborgen wil de voor het SLF-personeel. ding. Geein van beide partijen mociht iets in het openbaar over de kwes tie zeggen, zonder voorafgaande goedkeuring. Bij de presentatie van de begroting van Zuid-Holland voor 1976 zei mr. Engelsman des gevraagd, dat zijn bemiddelingspo- j.ar?"a£,i.1976 Bemiddelaar Engelsman vindt het ui ook erg zinvol dat de Leidse raad de zomervakantie een be slissing neemt over zijn "toverformu- Dat zou kunnen betekenen, dat met terugwerkende kracht tot 1 Door huur- en subsidiesysteem tuiosvruirH j.i. o- - "t>"> j« uluuuucu angevoera, aat gingen nog niet erg succesvol drijf Rijnland i zeer geweest. "Lang® officiële weg lijkt mis niet w°rden gesloten, dan zit regeling lange tijd den. Dit in verband met een provin- meTpUcaar ciaal streven om dn Zuid-Holland tot één groot energiebedrijf te komen. te lijkt de tafel gaan zitten" aldus mr. Engelsman in december vorig Jaar. terugwerkende kracht". Men wil het koeld, dat de provincie zich met de streekenergiebedrijf pas laten in- kwestie ging bemoeien. Gedeputeer- gaan op 1 januari van het jaar, dat de Engelsman werd "bemiddelaar" volgt op de goedkeuring- Het verschil tussen het "compro misvoorstel" en het tot nu toe ge- riep de twee kibbelende partijen het Provinciehuis in Den Haag. Dat gebeurde begin Juli. Gedeputeer- hanteerde Leidse standpunt is dus de Engelsman: 'Ik heb toen één jaar. Gedeputeerde Engelsman gesteld om het streekenergiebedrijf Van Leidse zijde was daar enthousiasme voor, omdat me nadere gesprekken wilde samenwerking met re elektriciteitsbedrijven in Zuid-Hol land. Immers nog altijd is het stre ven bij de provincie erop gericht om in Zuid-Holland één groot provin ciaal energiebedrijf te vormen. Dat Tot dusver heeft de Kroon geen beslissing genomen over het verzoek van de regiogemeenten se raadsbesluit te vernietigen.. Wel is —JtIL de provincie Zuid-Holland inmiddels om advies gevraagd. Dit advies, 'uan °°uwen over wordt voorlopig opgehouden om af te 'aantal* ande- wachten wat de bemiddelingspoging het voor institutionele beleggers on interessant om nog langer wonin gen te bouwen. "De grond voor de in stitutionele belegger brokkelt af", al dus de heer Rademakers, directeur vastgoed van de verzekeringsmaat- schappij Nationale Nederlanden. Jjem" "Het huidige huur- en subsidie- niet geschikt, ir niet meer. WU zijn geen heilsoldaten, wjj bou wen ook om winst te maken. Die winet hebben we nodig voor onze pensioenen en onze verzekerken. Maar gen om uit te zien naar andere mo gelijkheden van belegging en onroe rend goed". De heer Rademakers zei dit gis teren ter gelegenheid van de ope ning van het verhuurkantoor tionale Nederlanden met een gerin gere winst genoegen genomen dan ge bruikelijk is. De contacten tussen de gemeente en Nationale Nederlanden zijn de afgelopen periode niet altijd even soepel verlopen. Verboom herinner- i conflict dat zich rond de- firma Rijnland B.V. in de Merenwijk cember heeft afgespeeld. "Ik heb i gedeputeerde Engelsman op- levert Mocht dat - onverhoopt - nieuwe" suteidieregellhV maakt het fiaato.uitlopen dan is het aan- onmogelijk om te bouwen. Er is nemelijk dat het provinciale advies tendens om steeds meer de wo- ningbouwverenigingen in te schake- Huren (Oesterbank)Via dit kantoor zullen de woningen, die Nationale Ne derlanden in een deel van de Meren wijk, de Leedewij k, aan het bouwen is. worden verdeeld. Op dit mo ment zijn 766 van de in totaal cir- veertienhonderd eengezinswonin- Nationale Nederlanden in de Merenwijk in aanbouw heeft het Leids college gevraagd de raad binnen twee maanden een uitspraak over de - wat hij noemt - "toverformule" te laten doen. De regio-gemeenten hebben zich tot dusver nog niet de finitief uitgelaten over het compro mis. "Men wil eerst afwachten wat Leiden ervan vindt", aldus mr. En gelsman, "maar ik heb enoge ver wachting, dat het daar wel goed zal vallen". Het conflict Leiden-versus-regio werd op 17 februari van het vorig jaar geboren. Die dag nam de Leid se gemeenteraad met 21 tegen 15 stemmen het besluit, om een eerder genomen principe-besluit tot toetre ding in te trekken. De meerderheid van de Leidse raad gaf het college toestemming om met de andere 21 ge meenten uit de regio opnieuw in overleg te treden. Van dat overleg is in feite nooit meer iets gekomen. Het Leidse besluit schoot de regio gemeenten duidelijk in het verkeer de keelgat. Achttien van de eenen twintig besloten zelfs de Kroon om vernietiging van het Leidse raads besluit te vragen. Met name was men verbolgen over het feit, dat Leiden er niets meer voor voelde om het streekenergiebe drijf met terugwerkende kracht tot 1 januari 1973 in werking te laten treden. Volgens de regiogemeenten zou Leiden van dat plan willen af zien omdat er in de jaren 1973 en 1974 forse winsten waren gemaakt bij de SLF en dat men die niet graag voor een belangrijk deel naar de om liggende gemeenten zou willen zien verhuizen. Het Leidse college, en met name wethouder Van Aken, heeft dat al tijd categorisch ontkend. Van die kant is steeds voorgehouden, dat een aantal deelnemende gemeenten steeds in gebreke was gebleven om afge- W Rijnland met terugwerken- weinig gelukkig gesternteeen poging de kracht op 1 januari 1975 te la- van de overkoepelende EZH <Elek- ten starten". Door de regiogemeen- triciteitsbedrijven Zuid-Holland), ten werd het met enige bedenkin- strandde nog voor het goed en wel de Kroon in grote lijnen zal Vtaat^to^ dusveV'^d»' overeenstemmen met het compromis- MaaVwT^vuUenloch ook ~deTgemeemenjich wezenlijke marktfunctiewij zorgen de doorstroming. Een woning- vraag blijft dan alleen of de Kroon-juristen het bouwvereniging mist vaak de midde- per maand te liggen. Dat Is minder advies zullen overnemen. te doen wat dan aanvankelijk werd verwacht, als wethouder Verboom (Volkshuis vesting) op de bijeenkomst in het verhuurkantoor memoreerde. "Wij zijn erg ongerust geweest over de hoogte van de huren. Er waren be richten dat ze op 450 tot 700 gul den zouden komen te liggen. He t huurders-comité in de Merenwijk hakte daar natuurlijk fel op in. Ik kreeg lelijke woorden naar mijn hoofd. Het zou geen buurt voor Leid se woningzoekenden worden". Dat de huren toch lager zijn uitgevallen heeft twee oorzaken: het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening heeft in de vorm van zg. locatiesubsi dies extra bijgdragen in de bouwkosten, waardoor de grond prijs is verlaagd. Verder heeft Na- toên vreselijk kwaad gemaakt. We hebben Nationale Nederlanden toen duidelijk gemaakt dat als Je de ge meente tegen je hebt, je hem ook goed tegen Je kunt krijgen. Een pres siemiddel. maar soms moet Je die dingen gebruiken. Van nature ben ik een hele vriendelijke figuur, maar voor een aantal zaken ben ik nu eenmaal verantwoordelijk. Het heeft zijn uitwerking niet gemist. Hei is goed geweest dat Nationale Nederlanden een bijdrage heeft ge leverd om deze gemeente, deze toch noodlijdende gemeente, aan redelijk lage huurwoningen te helpen". In hoog tempo voltrekt zich nu de bouw van de woningen. Volgende maand komen de eerste al voor be woning gereed. Van het eerste com plex van 220 zullen de laatste wo ningen In oktober-november gereed zijn. Er worden er tien per week van dit type gebouwd. Van het twee de complex van 318 woningen, komt de eerste half mei klaar en de laat ste, na een bouwtempo van twaalf woningen per week in Januari-fe- bruari. Van het derde complex van 228 woningen komt eind mei de eer ste woning gereed: per week worden er zeven en een half gebouwd: de laatste is in Januari voor bewoning geschikt. De toewijzing geschiedt door Bureau Huisvesting. LEIDEN De bibliotheek van 't door de ambassadeur ïndologisch Instituut van de Leidse heer K. S. Bajpai, universiteit, het zg. Instituut Kern. heeft van de Republiek India tien tallen boeken in het Hindi gekre gen. 't Kostbare geschenk omvat o m. een pas verschenen tiendelig Hindi woordenboek, een aantal verhande lingen over middeleeuwse en moder ne Indische literatuurwetenschap en enkele Hindi romans. Het geschenk an India, de de secretaris culturele zaken en voorlichting van de ambassade, de heer R. Gan- Patti. Het Hindi is de algemene taal in een groot aantal deelstaten van In dia. Het ïndologisch Instituut, waar de klassieke «vooral op Sanskrit- teksten gebaseerde) studies nauw 'bonden zijn met onderwijs werd op het instituut aangeboden derzoek gericht op het moderne Zuid Azië. geeft al meer dan tien ja colleges en cursussen LEIDEN De KWJ, beweging voor welkende jongeren houdt dins dag een informatieavond over solli citatie, jeugdloon, vakantie, leer plicht, vakbonden, ontslag, uitke ring e.d. Aanvang acht uur in het gebouw van de KWJ, Noordeinde LEIDEN Een selectiecommissie, inspraaak in een steeds groter deel advies van doorslaggevende betekenis De selectiecommissie, die B een inspraakcommissie en een proce dure-coördinator. Dat zijn de drie in stituten die vorm moeten geven de inspraak de ambtelijke organisatie wordt behoorde te zijn bij besluitvorming vcfer ogen hebben, bestaat uit vijf door het college of de raad". (Zo personen, waarvan 2 leden zijn er problemen ontstaan rond de college de (wrnd) directeur W afwijken van de advie- dan moet het het college zijn motieven kenbaar ma- MV. 1T.TI1 Leidse gemeente- Het gebruikt daarbij uitdrukkelijk de inspraak bij de directeurs benoemin- trokken gemeentebedrijf of dienst ambtenaren bij benoemingen door de term J'inspraak" en niet ^"medezeg-- gen (Endegeest en de Sociale Dienst, de chef van de afdeling personeels- gemeenteraad. ^J\hengel 5P0RT genschap". Met inspraak bedoelt het red) Qok zegt het college: "In het zaken. De inspraakcommissie bestaat spraak. Alle stukken die zij voorge- Dit blijkt uit de concept-richtlij nen die B en W hebben opgesteld formele bevoegdheid om te komen tot een vaste procedure lijke beslissing te voor 't geven van inspraak. Het col lege zegt dat het het betrachten van de grootst mogelijke inspraak met kracht bevordert en dat inspraakgroepen meenden dat hun varingen heeft uit vijf college dat inspraakgroepen het pro- verleden opgedane kunnen beïnvloeden, maar dat de ons duidelijk gemaakt dat 'n aantal geledingen de uiteinde- wrijvingspunten tussen alle bij het mogelijk te bij het colle- proces betrokkenen terug te brengen precedure-coordinator resp. de gemeenteraad ligt. "Het waren tot tussentijdse onvolledige in overtuiging dat meerdere ma- formaties: dit was soms oorzaak LEIDEN Uitslag viswedstrijd behoort alle legd krijgen zijn geheim, evenals DGB in Zaandam.: 1. J. Minke 13 het bedrijf zoveel hun vergaderingen. st., 4620 gr.. 2. H. van Duuren 14— ertegenwoordigen. De De ontwerp-richtlijnen voor de in- 4010. 3. F. van Eigen 20—3850, 4. A. toe- spraakprocedure zijn op dit moment Minke 11—2270, 5. W. Minke 11— .eide voor commentaar ter inzage gegeven 2270. 6. F van Stouten (kampioen» ipef>. aan de hoofden van dienst en de 8—1760, 7. W. v. Eigen 4—710, 8. J. arring is ontstaan doordat uiterst verrassende legendevorming", verder een organiserende taak. Wan- chcfs van de secretarie-afdelingen J - bij de gemeente. HAARLEMMERSTRAAT 181 ZILVEREN SIERADEN JUWELIER v.d. WATER

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3