Vrouwen zijn zuinige ondernemers PALET-PALET- PALET-PALET-PALET-PALET- PALET-PALET- Leest is slank Veel espardilles Te weinig op postzegels Vrouwenraad starf met talenienbank HOTEL, EENZAAMHEID ZATERDAG 20 MAART 1976 PAGINA 21 Vorig jaar, in het Jaar van de Vrouw, hebben ze hun zilve ren jubileum gevierd, de ongeveer 250 dames van zwaar ka liber die samen de Unie van vrouwelijke bedrijfshoofden vormen. Een club die niet zo aan de weg timmert. De leden zijn zelden of nooit met een spandoek voor vrouwenrechten op de openbare weg te vinden. Als er al geprotesteerd wordt tegen iets, gebeurt dat binnenskamers. BEST De leest voor de schoenen in dit voorjaar is, met uitzondering van de sportieve sector, weer wat slanker geworden. Heel slank zelfs voor de geklede schoenen. De zomerse schoentjes hebben in de meeste gevallen sleehakken, vaak met een echte crèpe- zool, de sleehakken zijn vaak overtrokken met stof, kurk op koord. De gewone hoge hakken zijn wat ranker geworden dan in het verleden. Aldus de prognoses van Bata. Voor de vakantie lijken, als je in de winkels rond kijkt de sleehak-espadrilles met lange veters, kruislings over'het been gebonden een "must". Linnen en andere textielsoorten zijn voor deze zomer in de schoenensector erg po pulair met daarnaast natuurlijk schoenen in zachte leersoorten zoals kalfsleder. De kleur is, onvermijdelijk rood maar daarnaast is er veel naturelkleurig te zien. Wie van een modegrapje houdt en er rond de honderd gulden voor over heeft doet er goed aan een paar enkelhoge laarsjes met naald hakken aan te schaffen (gezien bij de Bijen korf en Taft). Voor de heren is de schoen ook wat minder zwaar geworden. De leest wat puntiger en ge maakt van mooi zacht leer. De wat oplopende instapper slank uitgevoerd, lijkt een overstap je naar de laars, die nog altijd sportief is. De schoenmode voor jongens en meisjes volgt die van de dames en heren, maar dan aangepast aan de eisen van de jeugdige dra gers. BONN De gemiddelde Duitser gelooft heilig in de wondere werking van een langdurig verblijf in een kuurbadplaats. Maar ook heeft menig Duitser in deze tijd van werkloosheid een heilige angst om zijn baantje te verliezen. En die angst blijkt sterker dan het geloof. Vandaar dat talrijke bedden in badplaatsen en herstellingsoorden, die anders door kuurgasten een week of wat worden bezet, leeg blijven. Vooral de verplicht verzekerden van de ziekenfondsen vertonen aanmer kelijk minder animo om een beroep te doen op de miljoenen die de fondsen voor dit doel jaarlijks ter beschikking stellen. In 1974 namen 762.000 Duitsers zo'n betaalde ge zondheidsvakantie, het jaar daarna waren het er nog maar 728.000 en eenzelfde teruggang wordt voor 1976 verwacht. Volgens een woordvoerder van de vereniging Duitse heilbaden in Bonn zijn duidelijk velen beducht dat langdurige afwezigheid door een verblijf in een kuuroord hun chefs thuis duidelijk kan maken dat ook zonder de kurende medewerker de werkzaamheden op kantoor of fabriek zonder vertraging voortgang vinden. De ziekenverzekeringsmaatschappij voor technisch en administratief personeel heeft dit jaar vijfduizend bedden in sanatoria en badhotels opgezegd. Zij beschikt over dertig duizend bedden in eigen huizen, die opeens meer dan voldoende blijken om aan de vraag van leden te voldoen. Dat de Westduitse volksgezondheid sindsdien niet merkbaar achteruit is gegaan, lijkit de opvatting te steunen dat veel van dit Duitse kuurgedoe medisch gesproken hum bug is. De vereniging van Duitse heilbaden denkt daar heel andere over. „Hoogst bedenkelijk uit economisch oogpunt", zo heet het, „want door het uitstellen van kuurbehandelingen worden de zie kenfondsen op langere termijn niet ontlast maar daarentegen Juist sterker belast". Zuinig Gezapig Sinds 1847 zijn in de Verenigde Staten de gezichten van meer dan honderd vijf tig bekende mannen op postzegels afgebeeld. Daar staan, volgens maandblad McCall's, slechts negenendertig vrouwen tegen- "over. Dertien van hen zijn "geïdealiseerde of mythische" vertegen woordigsters van hun geslacht en beelden begrippen uit als vrijheid, overwinning, gerechtigheid, vrede. De eerste van de zesentwintig "echte" vrouwen die op Amerikaanse postzegels zijn uitgebeeld was een vreemdelinge: koningin Isabella van Spanje. Martha Washington en Eleanor Roosevelt zijn de enige presidentsvrouwen wier gezichten ooit op postzegels verschenen zijn. Onder de overige twee dozijn zijn de namen, van onder meer, bekende feministen van het eerste uur, schrijfster, en de eerste vrouwelijke arts. Winst De Nationale Vrouwenraad van Nederland, de overkoepelende orga nisatie van alle Nederlandse vrou wenverenigingen, heeft een talen- tenbank opgericht. De Raad die herhaaldelijk van de regering en van provinciale en gemeentelijke overheden het verzoek krijgt om vrouwelijke deskundigen in bepaalde commissies af te vaardigen, is bezig om een kaartsysteem aan te leggen van vrouwen, die voor het vervullen van bepaalde functies tijd beschikbaar hebben. om, het vrouwelijk talent in Nederland, dat nog volstrekt onvol doende wordt benut, zo volledig mogelijk in kaart te brengen. De Raad verwacht dat vooral door de Emancipatie commissie, die voor de regering een vijfjarenplan voor de volledige gelijkberechtiging van de vrouw moet opstellen steeds vaker een beroep zal doen op vrouwelijke deskundigen en vrouwen met een grote praktische ervaring die op allerlei niveaus als gesprekspartner mee kunnen praten. Ia de afgelopen Jaren hebben beoefenaren van de sociale weten schap in de bondsrepubliek ontdekt wat zij wilden ontdekken, namelijk dat het regelmatig kuren van werknemers het arbeidsverzuim ver mindert en dus sociaal-economisch gezien winst betekent. Dat loontrek kers nu minder bereid zijn bij wijze van voorzorg lijf en leden in een kuuroord te gaan koesteren zou hun en het gehele land later wel eens lelijk kunnen opbreken, zo voorspel len de pleitvoerders van het kuurwezen somber. Een troost is er. Bij de particulier verzekerden is er nog geen sprake van een teruggang in het aantal kuurverblijven. Hun aantal vertoont zelfs een stijging kennelijk hebben de „particulieren minder angst hun baantje te verliezen. Mogelijk ook bevinden vele van deze beter gesitueerden zich in maat schappelijke posities die de heiltihe- rapie voor hen nog onmisbaarder maakt dan voor de verplicht verzekerde ploeteraars. De Raad hoopt dat door de oprichting van de talentenbank het vaak door de overheid gebruikte argument, dat men in bepaalde commissies wel vrouwen wil benoe men, maar dat men geen deskundi ge vrouwen kan vinden, kan worden V A C T T Q ondervangen. ItVlTLiXf re. De vrouwen spelen verfijnder en tactischer dan de mannen. Op de snelle banen en met een licht metalen racket zijn ze even spec taculair als de mannen." Van het feminisme moeten ze weinig hebben. „Ik denk dat ze ons bij bewegingen als Man-vrouw- maatschappij of Dolle Mina niet zo enthousiast zouden begroeten", zegt Unie-presidente mevrouw J. Bindt- de Haan die samen met haar man een firma in uurwerken drijft. De achterstelling van de vrouw zit hen niet zo hoog. Het emancipatievraag- stuk is voor hen allang geen vraagstuk meer. „Wij zijn allemaal geëmancipeerd', meent mevrouw Bindt. De Unie omvat bedrijfslhoofden uit allerlei branches. Hotels, handels maatschappijen, accountantskanto ren, confectiebedrijven, reclame kantoren, garages, koffie-branderij- en en zelfs een dakbedekkingsbe- drijf. Mevrouw Bindt: „Echt niet alleen „typisch vrouwelijke" bran ches. Als je kunt fabriceren of verkopen maakt het weinig uit of het wasknijpers zijn of cosmetica^of betonnen platen". reakties op hun ondernemerschap hebben de Unie-leden niet veel last. Mevrouw Bindt: „Ik geloof dat er wat dat betreft veel veranderd is. Als je je vak kent wordt je wel geaccepteerd. Vroeger werd er nog wefl eens gegniffeld. Ik kan me herinneren dat toen ik jaren geleden met een paar Unie-leden op een vergadering was van een vereniging waarvan ik de naam nu niet zal noemen, nog de opmerking hoorde: „Wat moeten die vrouwen hier". De bedrijven, in grootte variërend van vrij kledn met een paar medewerkers tot middelgrote met zo'n honderd man personeel, lopen stuk voor stuk goed. „Erg goed zelfs", voeg*- de Unie-presidente er aan toe. Zelfs in deze tijd. Misschien komt dat doordat vrouwen over het algemeen zuinige ondernemers zijn. Ze springen niet verder dan hun polsstok lang is. Het zijn meestal uitstekende financiers, ze nemen geen risico's. Dat heeft natuurlijk als nadeel dat hun zaken niet zo snel groeien. Dat hoeft voor veel vrouwen ook niet, geloof ik. Er is niet zo lang geleiden een Duits onderzoek geweest naar het verschil tussen mannelijke en vrouwelijke ondernemers. Een van de conclusies daaruit was dat het mannen bij een eigen bedrijf op de eerste plaats gaat om macht en geld. Bij vrouwen spelen die factoren ook wel mee maar bij hen gaat het toch voornamelijk om de zelfstandigheid en de ontplooiingsmogelijkheden die ze in loondienst zelden bereiken". De Unie, oorspronkelijk opgericht om oorlogsweduwen die het bedrijf van hun man overnamen, steun te bieden, telt nu onder haar leden inderdaad ook veel jongere vrouwen die een eigen zaak zijn begonnen omdat ze in hun baan geen carrière konden maken. Mevrouw Bindt: „Het is voor vrouwen nog steeds moeilijk om van een middelzware positie door te stromen naar de top. Als je de ambities die je hebt dan toch wilt verwezenlijken, moet Je zelf wat beginnen". De vrouwelijke bedrijfshoofden ko men eens in de vier weken bij elkaar. Meestal eerst een etentje en dan een lezing over een of ander zakelijk onderwerp. Het klinkt wat gezapig en dat is het misschien ook wel" zegt mevrouw Bindt, "maar onze Unie ontleent haar bestaans recht aan het feit dat vrouwen er wat meer zelfvertrouwen opdoen. In hun eigen vakvereniging zitten ze vaak als enige vrouw in een zaal vol mannen. Een hele ongelijke verhou ding waardoor een hoop vrouwen al bij voorbaat gaan denken: ach, wie interesseert zich nog voor mijn standpunt. Terwijl het Juist zo goed zou zijn als ze wel hun mening gaven". In principe kunnen alle vrouwen die voor een bepaald terrein grote interesse hebben, zich laten registre ren. Men hoeft hiervoor alleen maar een briefkaartje met naam, adres, telefoonnummer, leeftijd, opleiding en de vermelding of men alleen staand is of de zorg voor een gezin heeft, met tenslotte nog een opsomming van de onderwerpen waarvoor men belangstelling heeft op te sturen aan de Vrouwenraad, Laan Copes van Cattenburgh 72 Den Haag. Voor de benoeming in commissies komen net zo goed huisvrouwen als alleenstaande werkende vrouwen in aanmerking. En volgens de Raad worden er net zo goed vrouwen met maar weinig opleiding, maar met een nuchter en praktisch oordeel als gesprekspartners gezocht, als naar vrouwen met een academische opleiding, die kunnen helpen bij het opstellen van adviezen, die door de regering op allerlei terrein worden gevraagd. Het gaat er volgens de Vrouwenraad Als ze zegt dat ze zeshonderd duizend kilometers per jaar af legt, rekent ze daar niet de kilo meters bij die ze op de tennis banen over de hele wereld loopt. Frangoise Durr, Frankrijks beste tennisspeelster van dit ogenblik, is 33 en verdeelt haar tijd tussen de tennisvelden van Amerika, Frankrijk en Japan. In weekblad Elle omschrijft ze haar leven met de ivoorden "koffer, hotel, eenzaamheid". Maar dat zijn geen opofferingen, het is een keuze. Het moeilijkste is om kampioene te blijven als je het eenmaal bent, want je wordt het mikpuntde vrouw die verslagen moet worden. Dat is zenuwslopend en uitput tend". Even uitputtend noemt ze de pogingen om het vrouwelijk tennis als een volwaardige sport erkend te krijgen. Frangoise Durr Het is geen minderwaardig gen- Samen stelling Henriëtte v. d. Hoeven Concorde is de naam van dit kapsel, dat te zien was tijdens een kappersshow in Londen. De haarkun- stenaar die het wrochte was Roy Cart- mell. Hij wilde hiermee de Concorde in vlucht uit beelden. Hij had er drieëneen half uur werk voor nodig. Gematigd Hoe weinig strijdbaar de Unie zich ook opstelt, (mevrouw Bindt zegt zelf geen vrouw als vertegenwoordi ger aan te nemen omdat haar mannelijke cliënten daar wel eens bezwaar tegen zouden kunnen maken. In zo'n geval denk ik dan zuiver commercieel") toch voert ze af en toe wel eens gematigd aktie. Als voorbeelden daarvan noemt mevrouw Bindt de inspanningen van de Unie om studentes op Nijenrode te krijgen, om de belastingwetgeving voor de gehuwde vrouw te wijzigen en om alle vakscholen voor meisjes open te stellen. Van onplezierige of verbaasde De vissagist van Dior Serge Lutens is waarschijnlijk de meest creatieve make-upspecialLst die er rond loopt. Serge Lutens ontwerpt niet alleen de nieuwe make-uplijn hij bemoeit zich ook met kapsels en kleding. Daarnaast is hij een uit stekend fotograaf. Voor t voorjaar koos hij voor felle kleuren die goed contrasteren bij de witte mode voor deze zomer. De naam die Lutens zijn nieuwe serie heeft meegegeven heet dan ook „Hoogspan ning" Het is een sprankelende ma- ke-up waarin rode, roze en oranje- tinten de boventoon voeren. Het oog wordt omrand met zwarte tinten de nagellak en lippenstift is rood al of niet met een roze of oranje boven toon, De lippenstift van Dior is dit sei zoen in de vorm van een potlood. Met dat potlood is ieder lijntje van de mond goed te corrigeren. Bij die lippenpotloden worden ook dezelfde kleuren nagellak geleverd. Beide produkten dragen de namen "Explosif (fel rood) 220 volts (frambozenroodachtig) Court circuit (rood met een zweem oranje) en Electrique (bruinrood). Rozen hebben de make-upspecia- listen van Estee Lauder geïnspireerd. De nieuwe voorjaarskleuren van deze firma komen op de markt onder de tiel Runaway Roses. Vijftien nieuwe tinten op het roos-om-mee-weg-te- lopen thema. Margaret Astor brengt een .mas cara-plus" op de markt, 't Produkt is er al een tijdje, mascare met haar tjes er in die de wimpers langer doen lijken. Van Margaret Astor kost het f 6.95 in de kleuren zwart en bruin. Max Factor introduceert de ultra lucent double rich lipstick. Een hele mond vol voor een lipteleurtje dat goed kleur houdt en wat vetter is dan de normale kwaliteiten lipstick, dus zeer geschikt voor vrouwen die last hebben van droge lippen. Juvena heeft het bij de lipsticks niet gezocht in al te felle kleuren, oranje, koraalrood en rose (als van 'n orchidee) met wat parelmoer- glans moeten het gaan doen deze Ook hierbij is een nagellak te ver krijgen. In de oogschaduwserie zijn drie nieuwe kleuren gekomen, n.l. zacht-rose, grijs-groen en grijsblauw. Helena Rubinstein heeft een nieuw verzorgingsprodukt op de markt ge bracht de „skin dew visible action" Een potje van een once kost f '22.75. Veel verschil met andere goede nacht crèmes maakt het produkt niet Maar wilt u eens iets nieuws proberen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21