Agent tussen twee werelden Adnan Chasjoggi: rijkste tussenpersoon ter wereld ZATERDAG 20 MAART 1976 Adnan Chasjoggi, de grote tussenpersoon tussen Saoedi Arabië en de Westerse industrie. eenkomst waarbij Chasjoggi zou op treden als tussenpersoon voor hun Hercules-transportvliegtuigen en hij 2 procent voor elk verkocht toestel zou ontvangen. Geheim Waar de commissie precies voor was werd niet gezegd, maar Chasjoggi maakte zich zorgen over zowel ge heimhouding als de voortzetting van de overeenkomst; in juli 1965 vroeg hij jij New York (in een brief waar later beslag op werd gelegd) aan Lockheed er voor te zorgen dat in Beiroet en Saoedi-Arabië niet over de commissies gesproken zou wor den. In de hele correspondentie tussen Lockheed en Chasjoggi is de sfeer aanwezig van een kloof tussen ver schillende eeuwen: een hoog georga niseerde industriële bureaucratie aan de ene kant, die zaken doet met een vindingrijke figuur die zeer per soonlijke betrekkingen onderhoudt met prinsen. Het was alsof mannen in keurig zakenkostuum het toneel van een stuk van Shakespeare wa ren opgestapt. Het is nooit duidelijk geworden waar de Saoedi-Arabische regering ophield en Chasjoggi begon. In 1967 had Chasjoggi een nieuwe en grotere maatshappij opgericht, Triad, een Liechtensteinse firma met adres in Genève. Formeel werd de firma geleid! door de drie gebroe ders Chasjoggi, Adnan, Adel en Es- sam; maar in feite was Adnan de enige baas. Terwijl Chasjoggi zijn zakenrijk uit breidde, raakte hij ook steeds meer betrokken bij de politiek. Omdat hij in Amerika had gewoond, was hij zich aterk beust van het vermogen van de Israëlische pressiegroep om de Amerikaanse buitenlandse poli tiek te beïnvloeden en (evenals de Saoedische koninklijke familie) was hij vastbesloten om tegendruk op Washington uit te oefenen. Chasjoggi had een speciale reden om zijn vertrouwen in de Republi keinen te stellen, want in het begin van de jaren zestig had hij via een Devriend advocaat, John Pochna, kennis gemaakt met Richard Nixon. Dit was tijdens het laagtepunt van Nixons politieke leven. Nixon In juni 1967, vlak voor het uitbreken van de Zesdaagse Oorlog, bracht Ni xon een bezoek aan Marokko. Hfj was teleurgesteld door zijn ont vangst - de koning wilde hem niet eens ontvangen - en later ontmoette hij, via John Pochna, Chasjoggi en ze dineerden samen in het restau rant Raspoetin. Chasjoggi nam het op zich er voor te zorgen dat hij'in andere Arabishe landen in de juis te stijl zou worden ontvangen en bood aan hem te helpen bij de rest van zijn reis, met inbegrip van zijn partiuliere vliegtuig. Daarop ging Nixon op bezoek bij koning Feisal in Saoedi-Arabië, koning Hoessein in Jordanië en president Nasser in Egypte. Chasjoggi's behulpzaamheid vertoon de een opmerkelijk vooruitziende blik in een periode waarop het er voor Nixon duister uitzag en Chas joggi nog niet erg rijk was, en het versterkte de band tussen hen. Chasjoggi bleef Nixon in Amerika opzoeken en hij had nog een andere band via een van zijn zakelijke con tacten Bebe Rebozo, de makelaar uit Florida die tijdens de verkie zingscampagne van 1968 Nixons ver trouweling was. Toen Nixon in januari 1969 presi dent werd, was Chasjoggi dus reeds een vriend van hem; en toen Nixon de volgende maand twee dagen in Parijs doorbracht als gast van De Gaulle, vond hij op zijn drukke agenda tijd voor een gesprek met Chasjoggi. Tijdens het presidentschap van Ni xon ontmoette Chasjoggi hem een aantal malen, onder andere tijdens bezoeken aan San Clemente en Key Biscayne, maar het is niet bekend Nixon lüilde 'in juiste stijl' wor den ontvangen brieken, ziet er van elk der twee I kanten volstrekt anders uit. j Gedurende een groot deel van de tijd lijkt Chasjoggi de essentie van de Moderne Multinationale Mens - ontheemd en ontworteld. Hij brengt een groot deel van zijn leven door in zijn particuliere vliegtuigen, speciaal Uitgeruste Boeing 727, com pleet met een veertien meter lange zitkamer, vier TV-cassettetoestellen, telefoons, telex en een badkamer met gouden kranen. In de slaapka mer staan twee klerenkasten, een voor Arabische en een voor westerse kleren, zodat hij in de kleding van zi j n keuze uit het vlieg tuig kan stappen. Aureool Toen ik hem onlangs sprak was dat in zijn flat hoog boven Londen, met uitzicht op de Big Ben. Hij is gezet, loopt als een pinguin waarbij zi j n armen achter zijn lichaam zwaaien, en ziet er veel ouder uit dan zijn 41 jaar. Maar hij is omgeven door een aureool van gezag. Hij is rustig en onberispelijk, met een smalle snor en een glimmend voorhoofd. Hij praat snel en indringend waar bij hij overgaat van explosief Arabisch qp soepel Amerikaans-Engels. Vooral Nachtleven Toen hij weer thuiskwam verkeerde liij in een goed»positie om te profi teren van de steeds groeiende olie winsten. Hij was bevriend met ko ning Saoed die de kroon van de grote Ibn Saoed had overgenomen; en van zijn prinsenvrienden zouden er twee zeer machtig in de regering worden: prins Fahd (die tegenwoor dig in wezen de leider is) en prins Soeltan (nu minister van Defensie). De jonge Chasjoggi bracht, met zijn Amerikaanse achtergrond, een we relds element in het verkrampte le- ven van Riyadh en Jeddah, en een groot vermogen tot pleziermaken. Hij was dol op het nachtleven van Beiroet en hij is getrouwd met een jonge Engelse die hij als nahtclub- artieste had ontmoet en die hem een dochter en vier zoons heeft ge schonken. Hij werd al spoedig een geslaagd zakenman. Hij werd vertegenwoordi ger van twee Engelse firma's, Rolls- Royce en Marconi. Van koning Saoed kreeg hij het monopolie om de stad Gypsoem in Saoedi-Arabië te ontwikkelen. Drie jaar later, bij het uitbreken van de burgeroorlog in Jemen, begon hij voor het eerst in wapens te handelen door Franse wapens aan de Imam te leveren. De,financiële verhouding tussen Chasjoggi en de prinsen was, en is, onmogelijk te doorgronden. Saoedi- Arabië was niet alleen een pre-in- dustriele maatschappijhet was vol strekt feodaal. De hoofdbron van particuliere, rijkdom was de konink lijke familie die een groot deel van de oliewinsten ontvangt, en de klei ne middenstandsklasse was groten deels afhankelijk van de gunsten van de prinsen of de Amerikaanse maatschappijen (of het liefst nog van beide). In dit verband was de westerse op vatting van corruptie vrijwel niets zeggend. Als een agent te veel re- Kende of de verkeerde figuur steun de, zou hij het voelen of uit de gra tie raken; maar zolang hij zijn be middelingen doeltreffend uitvoerde was hij onmisbaar, in dit feodale doolhof struikelden de Lockheed-functionarissen in 1964 binnen, gretig, ongeduldig en vast besloten zo snel mogelijk vliegtuigen te verkopen. Chasjoggi was, met zijn Calif ornische achtergrond, een voor de hand liggende agent en in okto ber 1964 tekende Lockheed een over wat er werd besproken. Later werd beweerd' dat Chasjoggi een miljoen dollar had bijgedragen aan Nixons presidentiele campagne in 1972 en kort voor die verkiezingen schreef Mohammad Heykala, toen hoofdre- dakteur van Al Ahram in Cairo, dat er door Arabische bronnen tussen de 10 en 12 miljoen aan Nixons ver- kiezingsampagne was geschonken. Het is mogelijk dat er nog meer geld is betaald via Ebe Rebozo en dat andere onthulde campagnebij dragen eveneens van Chasjoggi stammen. Wrok In maart 1973 had Northrop ernsti ge twijfels omtrent Chasjoggi Er heerste een stijgende wrok jegens hem in Saoedi-Arabië (zoals een agent meldde)zodat hij nu zijn grenzen wilde verleggen - naar Bra- zalië, naar Soedan of naar Californie -om verder uit te breiden. En zowel het Pentagon als Northrop ging zich steeds meer zorgen maken over de kwestie vancommissies in contrac ten tussen regeringen. Kim Roose velt (adviseur van Northrop) ad viseerde een confrontatie met Chasjoggi, en tenslotte werd in au gustus 1973 een belangrijke ontmoe ting gearrangeerd. Deze vond plaats in het Pentagon, in heb kantoor van David! Alne die de leiding van defensieverkopen had, in aanwezigheid van andere functionarissen van het ministerie van Defensie en vertegenwoordigers van de luchtmacht, onder wie de bemiddelingsoffacier, generaal Ro bert F. Trimble, die zich vooral zor gen maakte over de commissies. Het verslag van de bijeenkomst, le vendig gemaakt door Gonzalez van Northrop en later in beslag geno men, geeft een fascinerend beeld van Chasjoggi's persoonlijkheid. Da vid Alne begon met uitleg te geven van de bezorgdheid van de regering met betrekking tot de commissies, waarop Chasjoggi er enthousiast op insprong. Hij omschreef welsprekend óe „economische infrastructuur" van Saoedi'-Arabië. Het was een land, legde hij uit, waar vrijwel de gehele rijkdom berustte bij de regering die de welvaartsstaat voor het volk leid de. De koning, die fervent aanhan ger was van vrije ondernemingen, wilde onafhankelijke zakenlieden bevorderen, maar met zo weinig in dustrie was het enige wezenlijke •terrein de vertegen woordiging van buitenlandse maatschappijen. Onder de indruk Het was een overtuigende recht vaardiging voor grote oommissies, als hoeksteen van de vrije onderne mingen tegen het communisme, en de Amerikanen waren dan ook on der de indruk. Chasjoggi wees er vervolgens op dat hi j Franse tanks, Engelse helicopters en Belgisch geschut had verkocht met hogere commissies en dat hij er soms 10 jaar aan moest werken om een contract te verkrijgen, met een successtandaard van een op vijf. Wat het betalen van geld aan de prinsen betrof, dat was ondenkbaari „Prins Soeltan heeft Adnan Chas joggi niet nodig. Als hij 10 mil joen wil hebben, hoeft hij het alleen maar van de regering te nemen. Adnan Chas joggi zal prins Soeltan nooit geld aanbieden - dat is alsof een bedelaarrijkdom aan een ko ning zou aanbieden." Zelfs generaal Trimble (merkte Gonzalez op) was hiervan onder de indruk. Wat Chasjoggi's eigen belangen be trof, hij was bezig een.brug te slaan tussen Saoedi-Arabie en de Verenig de Staten. Alne was onder de in druk en merkte op dat Chasjoggi in wezen een „goedkoop hulpprogram- Adnan Chasjoggi in een 'Westerse uitmonstering Na tweeeneenhalf uur eindigde 'de bijeenkomst in een gloed van ge ruststelling, en het Pentagon leek zeer opgelucht. Na de bijeenkomst zei Alne tegenGonzalez„Manny, het was eeng eniaal idee om Chas joggi hier vandaag te vragen. Om voor de hand liggende redenen had- denw ij het niet kunnen organise- Na de bijeenkomst scheen Chasjog gi's ster weer te rijzen. Met steun van groeiende Saoedische fondsen begon Chasjoggi zijn droom te vérwezenlijken van het werktuig van Arabische macht te zijn die zich over de wereld verbreidde. Ambities In de Verenigde Staten koesterde hij grote ambities. In Californie kocht hij twee banken om' ervaring op te doen voor 'n toekomstig bank- imperium. In Salt Lake City was hij medefinancier van een industrie terrein van 250 miljoen. In Arizo na kocht hij een aandeel in een veefokkerij en in San Francisco kocht hij een restaurant om de fij ne kneepjes van het horecabedrijf te 'leren. In 1974 probeerde hij nog een Cali- fornische bank te kopen, de First National Bank of San Jose, voor 14 miljoen, maar werd tegenge houden door aandeelhouders en trok zich enigszins verbitterd terug. „Ik had altijd geloofd," vertelde hij mij, „dat kapitaal geen nationaliteit •kent, maar het schokte me in Ame rika te ontdekken dat geld was ge- kleur doar de haatgolf". Maar eldersi n de wereld breidde hij uit met ambitieuze projecten. In 1972 hielp hij inde Soedan een le ning van de grond 200 miljoen die moest worden opgebracht door 31 banken en gegarandeerd werd door de centrale bank van Saoedi- Arabie, bestemd voor een gigantisoh projept waar aanvankelijk suiker, vee, textiel, mineralen en cement bij betrokken waren. In Brazilië was hij meidefinancier van een' enorme vleesverwerkende fabriek. In Parijs kocht hij het mo dehuis „Jungle Jap". In Indonesië begaf hij zich in de scheepvaart. In de Libanon vervaardigde hij meube len. In Egypte maakte hij de plan nen voor een handelscentrum van 400 miljoen in de buurt van de py* ramiden van Gizehi waarin twee grote hotels, een toeristisch centrum en een gloednieuwe, met gouden spiegels beklede pyramide zijn opge- Gastvrij Het was inherent aan Chasjoggi's houding ten opzichte van zowel za kendoen als gastvrijheid dat hij geen fundamenteel onderscheid tus sen die twee ziet eni dab gunsten bijna onmerkbaar overgaan in ver plichtingen. Het leek makkelijk genoeg. In Parijs raakten zijn bezoekers uit Burbank of Los Angeleso f Bristol betrokken bij zijn „rolbezetting van duizenden1" met attente functionarissen en knappe, ontwikkelde meisjes die het fascinerend leken te vinden om met •middelbare mannen te praten. Er werd stevig gedronken en dan volg de rond middernacht het diner. Maar intussen zatde kwestie van d e commissies het Pentagon nog altijd dwars, zelfs na Chasjoggi's triomfan telijke begspreking in Washington. De nasleep van Watergate trok voor het eerst de publieke aandacht naar Chasjoggi's rol. Bij de verkiezingsgif ten die ontdekt werden door senator Sam Ervins Watergatecommissie be vond zich er een van 150.00a Van Northropen dit bewijsstuk, dat zo goed verborgen was gehouden ind e boeken van de maatschappij, was het begin vaneen reeks onderzoe kingen, eerst door de beurscommis- sie, daarna door de commissie voor multinationals van senator Church, die leidden tot nog grotere betalin gen waar onder meer Chasjoggi bij was betrokken. Uiteindelijk was Northrop gedwongen bekend te ma ken dat de firma op voorstel van Prins Fahd vriend van Chasjoggi Chasjoggi in 1971 aan twee Saoedi- sche generaals, Hasjim en Zoehaiiv 450 had betaald. Chasjoggi ontkende het heftig („je mag het leger niet corrumperen en waarschuwde dat de discussie over commissies een bedreiging vormde voor toekomstige Amerikaanse afzet in het Midden-Oosten. In Europa was de reactie op de Amerikaanse onthullingen nogal ontspannen en sindsdien hebben de maatschappijen van Chasjoggi bete re zaken in Europa gedaan. Maar in Amerika leek het bewijs van zijn 'e norme commissies een ernstige te rugslag voor zijn operaties te zijn. en Northrop heeft verdere betalin gen achterwege gelaten. Van haar kant wekte de Saoedische regering •de indruk geschokt te zijn door de onthulling van Chasjoggi's honoraria en zei geen zaken te zullen doen via agenten. Maar Saoedi-Arabie is nooit wat het schijnt, en Chasjoggi's positie kan evenmin onafhankelijk van die van de koninklijke familie bezien worden als de positie van de hovelingen van koningin Elizabeth in het zestiende eeuwse Engeland. De geheimen van de civiele lijst van Saoedi-Arabie zal alle pogingen van de beurscommissie en het Pentagon trotseren. En ten ainzien van de prinsen is Chasjoggi's positie, ondanks de be zorgdheid van Northrop, schijnbaar zeker gebleven. Prins Fahd heeft hem niet alleen als zijn agent be schouwd, maar ook als zijn vertrou weling en vriend: in oktober 1974 verloor het tweetal in het oasino van Cannes enkele miljoenen dollars op een avod. Chasjoggi was niet zo gezien bdj de gehele familie: prins Abdoellah, het hoofd van de Nationale Garde, die een rivaliserende defensie macht aanvoert, doet zijn zeken elders, en het is bekend dat koning Feisal de methoden van Chasjoggi afkeurde. Maar na de moord op Feisal in maart 1975, werd prins Fahd krotn- prins en vrijwel alleenheerser en bleef zeer intiem met Chasjoggi. Toen het schandaal met betrekking tot de commissies losbrak ln Was-, hington, deed Chasjoggi een beroep bP prins Fahd die (heeft men be grepen) hem onder vier ogen ge ruststelde wat zfjn rol in de rege- Terwijl de Arabieren verwestelijken, wordt het westen „ge-arabiriseerd." Het Northrop-vehaal doet vermoe- dren dat de firma, na geleerd te heb ben op Arabische wijze zaken te doen met een meer brutale „per soonlijke" benadering, werd aange spoord om hun techniek terug naar Amerika te brengenN|xon werd door Northrop behandeld alsof hij zich in Arabie bevond, en Nixon deed er met genoegen iets voor te rug. Wat vooral opvalt aan de huidige situatie is dat het westen -e n voor al Amerika - moeizaam bezig is zijn zakenmethodes op te poetsen en het geld van de politiek te scheiden, Juist in een peritde waarin de enor me olieconjunctuur in het Midden Oosten zakenconcerns heeft aange zet tot een veel milder kieskeurige houding tegenover regeringen. zijii handen drukken zijn rapheid uit en bewegen in Velsprekende mi miek - ze pletten, rammen en stre len zijn das, alsof hij aanhoudend bezig is zijn eigen wereld om zich heen te scheppen. Maar achter al zyn beweeglijkheid berust zyn financiële macht nog al- tyd op het feit dat hy een loyale Saoedi-Arabiër is, hartstochtelijk betrokken by het Arabisch-Israëli- sche conflict, en zowel in zaken als in diplomatie de persoonlijke verte genwoordiger van de sleutelfiguren van de koninklijke familie van Saoedi-Arabië. Zoals èen van zijn Arabische vrienden uitlegde: „Je weet nooit wanneer hij de kaart van de prinsen uitspeelt tegen de Ameri kanen of de Amerikaanse kaart te gen de prinsen." Door zijn verbinding met de konink lijke familie, gecombineerd met zijn onbetwistbare zakeninstinct, heeft Chasjoggi als jongëman zijn speciale kansen gekregen, toen Saoedi-Arabië pas de nieuwe, grote rijkdom van de olie begon te besef fen. Zijn vader, een strenge en vro me medicus uit Mekka, was lijfarts van de grote koning Ibn Saoed. Ad nan bezocht het Victoria College in Egypte, een uiterst Engelse school waar de toekomstige koning Hoes sein van Jordanië tot zijn vrienden behoorde. Vandaar ging hij - zoals zovele ambitieuze jonge Saoedi's - naar de universiteit in Californie. Hij is niet afgestudeerd, maar hij leerde een vraentwagenfabrikant kennen die hem later de dealers rechten in Saoedi-Arabië gaf. Door Anthony Sampson Observerdienst Onder alle opmerkelijke figuren die zijn opgedoken op de vliegroute van de Lockheed-vliegtuigenfabriek is er een die alle anderen in de schaduw stelt door de schaal van zyn zaken en commissies. Adnan Chasjoggi, de grote tussen persoon tussen Saoedi-Arabië en de v/esterse industrie, die in vijf jaar 106 miljoen dollar aan commissies van Lockheed ontving, heeft de ver ontwaardiging in Europa scham- per-geamuseerd gadegeslagen. „Tweeëntwintig miljoen voor zes landen - dat is een peuleschil!" Maar Chasjoggi is veel meer dan een wapenhandelaar. Hij staat, zoals hy het zelf graag zegt, als een brug tussen verschillende beschavingen. Het ene ogenblik treedt hij op als een eenmansmultinationale maat schappij, het volgende ogenblik als de vertegenwoordiger van feodale prinsen. Zijn verhaal, zoals het te voorschijn komt uit de in beslag ge nomen dossiers van de vliegtuigfa-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17