Leidse politie: aanpak in belang patiënt "Eigen kliniek in Leiden is noodzakelijk" VOOR OPVANG VAN VERSLAAFDEN AAN DRUGS IZATERDAG 20 MAART 1976 PAGINA 15 LEIDEN Nederland is een in ternationaal handelscentrum voor hard-drugs geworden, concludeer de onlangs minister VanAgt (Jus titie) bij de presentatie van het drugbeleid voor de komende jaren. Hij baseerde zijn stelling op de cijfers van de in de afgelopen jaren in beslag genomen hoeveel heden verdovende middelen (in •71 50 gram, in '75 60 kilo). De regering wil een drastische ver mindering van de straffen voor het gebruik van en de handel in softdrugs (hasj,, marihuana) en bepleit een strenger optreden te gen hard-drugs gebruikers (opium, heroïne). Emi'lie hoeve Het aantal gebruikers van hard drugs wordt landelijk tussen -de vijf- en de tienduizend geschat. Ook in Leiden is hun aantal de laatste jaren sterk gestegen. Exacte cyfeïs zijn er niet. Zeer voorzichtige schattingen wijzen- in de richting van honderd ver slaafden. Maar vrijwel zeker is deze ra ming niet overeenkomstig de wer kelijkheid is. Vast staat wel dat de groep voor tachtig procent uit mannen bestaat en voor zeventig procent uit minderjarigen. Voor de behandeling en opvang is men aangewezen op het Con sultatiebureau voor alcohol en drugs en op de Emiliehoeve, beide gevestigd in Den Haag. In som mige gevallen neemt Endegeest gebruikers op, hoewel bijna ieder een het er over eens is, dat ver slaafden in principe niet in een psychiatrisch ziekenhuis thuis ho over de wijze van benadering van gebruikers is bij de betrokken instanties verschil van mening. De narcotica-brigade van de Leid- se politie scheert gebruik van soft en harddrugs over één kam, een standpunt dat in de landelijke po litiek met name terug te vinden is in CHU-kringen, en ziet daar naast alleen heil in zware straf fen en een behandeling onder gro te dwang. Medici en gedragswe tenschappers (sociologen, psycho logen, psychiaters) echter, gelo ven niet in het rendement van een dwangmatige behandeling. Inmiddels zijn alle betrokkenen wel oyertuigd van de noodzaak om in Leiden een eigen opvangkliniek op te zetten. Drs. J. van Breu- gem, directeur van het consulta tiebureau, dat in Leiden aan het Bevrijdingsplein een dependance heeft, is van plan binnen drie maanden met „harde" cijfers op tafel te komen over de haalbaar heid van een kliniek met dag centrum. „De noodzaak", zegt hij, "is er zonder twijfel. Wanneer we landelijk de cijfers bekijken, zien we dat het aantal opvangmoge lijkheden in geen enkele verhou ding staat tot de behoefte". In wezer is het natuurlijk niet zo vreemd dat de hulpverlening achterloopt bij de vraag. Van Agt's uitlatingen stemmen overeen met In Stockholm deed de "politie een enorme vangst: er werd voor miljoenen guldens aan hard drugs (en wapens) gevon den in een huis vlakVij de Zweedse hoofdstad. bevindingen van dr. H. Cohen, we tenschappelijk hoofdmedewerker van het instituut voor sociale ge neeskunde van de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, die zijn neergelegd in zijn vorig jaar versohenen boek: „Drugs, drugge bruik en drugscène". "In '68", zo schrijft hij, „werden op de illegale markt nog nauwelijks grote hoe veelheden hard-drugs aangetrof fen". Waarmee de beide heren duidelijk proberen aan te geven dat pas zeer recentelijk van een werkelijke probleemsituatie spra ke is. Nu is het uiteraard heel ge vaarlijk om een stijging van het hard-druggebruik alleen maar te baseren op een stijging van de totale hoeveelheid in beslag ge nomen verdovende middelen. Het is bekend dat de politie de laat ste jaren veel meer alert iè voor zover het de drugproblematiek be treft en ook veel meer acties te gen de handel onderneemt, niet in het minst door de pressie die re gelmatig door het buitenland op Nederland wordt uitgeoefend, om de zaak harder aan te pakken. Daarnaast wordt de buitenwereld nu ook veel meer met de gevol gen van het 'gebruik geconfron teerd, dan een paar jaar geleden het geval was. Een stijging van het gebruik is zonder twijfel aan de orde, maar het is moeilijk om precies aan te geven om welke toename het gaat. Eigen kliniek Zodra gesproken gaat worden over een eigen kliniek voor de Leidse regio wordt direct een groot aantal vragen opgeroepen. In eerste instantie natuurlijk in hoeverre het plan financieel haalbaar is, maar interessanter, op welke manier het centrum mpet gaan werken. Met een aantal betrokkenen is een van onze redacteuren gaan praten over hun visie op het cen trum, over de huidige behande lingsmethoden en over de oorza ken vart het druggebruik. Een belangrijk probleem in de hele opvang van druggebruikers blijft het scheppen van een vertrouwensrelatie met dc betrokkenen. Mevr. Zwart daarover: „Ik vind het optreden van de politie in deze zeer te laken. Als ik een verslaafde hier heb voor een kuur en het lukt me zo'n jongen zo ver te krijgen dat-ie stopt, nou en je kunt gerust van me aanne men, dat dat een hele stap is, dan is de eerste, periode dat-ie helemaal drugvrij is gewoon moeilijk". „Het komt dan wel voor dat hy dan eens 'n stickie rookt. Ik heb t mee gemaakt dat deze mensen op straat door de politie worden aangehouden uit pure wantrouwen -'oor hun uiter lijke verschijning e tuilleerd wer den. Als er dan ha ordt ontdekt, worden ze meegenomen, een nacht vastgehouden en ik kan Je wel ver zekeren dat als ze. eenmaal weer vrij zijn en door die hele situatie weer in de put raken, er altijd wel een lid van hun groepje in de buurt is om ze met heroïne weer over hun depressie heen te helpen. Dan is mijn behandeling voor niks geweest en is mijn vertrouwensrelatie ook weg, want we worden vaak beschouwd als een verlengstuk van de politie. Dat is natuurlijk niet waar. Ik vind een dergelijk optreden onbegrijpelijk". Brigadier Peet, hoofd afdeling bij zondere wetten en belast met de lei ding van de narcotica-brigade vindt echter, dat de gebruikers, veel stren ger moeten worden gestraft: „Opna me heeft alleen maar zin als er wer kelijk grote dwang achter zit. We le ven dan wel in een democratische rechtsstaat, maar een dergelijke aan pak is volgens mij gerechtvaardigd, omdat het in het belang is van de patiënt". „Ik ben ook tegen legalisering van soft-drugs, vervolgt Peet, want er is nog nooit een hard-druggebruiker ge weest. die niet, eerst is begonnen met soft-drugs", vervolgt Peet, want er is delen schadelijk". Van Breugem is het met deze op vatting niet eens: „Als we naar alco hol kijken, is er niemand die het ge bruik van pils zou verbieden, omdat alle alcoholisten eens met bierdrin- ken zijn begonnen. Ik ben ook tegen legalisering, omdat daarmee in dit stadium de indruk wordt gewekt, dat er totaal geen gevaren aan verbon den zouden zijn en daar ben ik niet zo zekervan". De bereidheid bij de behandelende instanties om in Leiden een eigen kliniek op te richten bestaat zonder meer. Het is echter nog moeilijk vast te stellen hoe die kliniek er moet gaan uitzien. Van Breugem is een voor stander van een dagcentrum, op een centraal punt in de stad. Het Bevrij dingsplein, waar de dependance van 't consultatiebureau alcohol en drugs gevestigd is, ligt naar zijn gevoel te veel uit de route. Hij heeft een grote voorkeur voor een pand op of in de nabijheid van de Breestraat of even tueel aan de Rijnsburgerweg. Zoals al gebleken is, moet zo'n centrum ge zien worden als een aanloop tot op name in een kliniek. Boerderijtje Uiteraard wordt gedacht aam de Emiliehoeve, een aan de rand van Den Haag gevestigde boerderij, waar ex-verslaafden (je wordt er pas toe gelaten. wanneer Je helemaal drug vrij bent) in een gemeenschap bij el kaar leven, therapieën lopen en wer ken aan een oplossing van de oorza ken van hun druggebruik. Zowel me vrouw Zwart, als de heren Van Breu gem en Lamijn zijn een voorstander van een dergelijke instelling in Lei den, maar vinden een gewoon huis in de stad daarvoor geen ideale plaats. Wens van allen is een soort boerde rijtje in de onmiddellijke omgeving. De behandeling van hard-drugge- bruikers lijkt vaak een frustrerende en uitzichtloze aangelegenheid. Hoe groot de groep verslaafden is, die nooit met een arts of een consulta tiebureau in aanraking komt is niet te zeggen, al staat zonder meer vast dat verslaafden door hun gebruik hoe dan ook een keer in een situatie ko men waarin medische hulp noodza kelijk is. In Den Haag is een uitstekende sa menwerking tussen de politie en het consultatiebureau. Van Breugem: ..De politie zal het hier niet in zijn hoofd halen om onder ons spreekuur op de hoek van de Zeestraat te gaan staan loeren wie er bij ons naar binnen gaan". In Leiden bestaat die goeie samenwerking nog niet, waarschijn lijk omdat de beide partijen het niet eens zijn over de aanpak. Lamijn: „De politie kan zeggen wat ze wil, maai' wij functioneren ten slotte niet als 'n gevangenis, want dat heeft geen enkelq zin. Wij hebben met vaak slecht gemotiveerde men sen te maken, by stukje en beetje krijg je daar soms een vertrouwens band mee' „Maar als je ze gaat dwingen om hier of waar dan ook te komen en te blijven, kun je hun medewerking wel vergeten. Ik werk bovendien in een psychiatrisch ziekenhuis en niet in een gevangenis". In Leiden: 100 verslaafden. De Sociaal Psychiatrische Dienst (SPD), een onderdeel van de GGD is belast met de opvang van acute gevallen. Al vanaf de oprichting van deze dienst is er een vaca ture voor een psychiater, waarin wordt voorzien door psychiaters van Endegeest, die beurtelings de spreekuren houden en dienst doen. Mevrouw M. C. Zwart-Veenstra, directrice van de GGD/SPD: „Onze dienst heette vroeger voor- en nazorgdienst en dat vind ik ei genlijk een betere benaming". DOOR TON VAN BRUSSEL "Wij moeten er voor zorgen cat mensen niet in Endegeest terecht ko men, en als ze daar eenmaal zijn geweest, moeten we zieh te voorko men dat ze voor een tweede keer worden opgenomen. Contacten met druggebruikers ontstaan meestal door een alarmerend telefoontje van fa milie, vrienden of naaste omgeving. Het gebeurt bijna niet dat de huis arts naar ons doorverwijst. Komt er een telefoontje, dan roep ik een psy chiater op en gaan we kyken". „Wanneer er sprake is van een on houdbare toestand, een situatie waar in het gedrag van de gebruiker ge varen voor hemzelf of voor anderen oplevert, richten we een verzoek aan de burgemeester voor een inbe waringstelling in 'n inrichting, meest al is dat Endegeest. Die procedure is zeker geen formaliteit, er moet een goed psychiatrisch rapport zijn, met een duidelijke fundering van de aan vraag. Het voordeel van de procedure is dat ie binnen een betrekkelijk kort tijdsbestek kan worden afgehandeld. Een andere mogelijkheid, maar die wordt veel minder toegepast-, is de plaatsing met een machtiging van de justitie. Dat kost veel meer tijd". In beide gevallen betreft het een tijdelijke opname van gemiddeld drie weken. Meestal is Endegeest daarvoor de aangewezen plaats, de samenwer king tussen SPD en GGD verloopt goed, beter dan vaak elders in het land het geval is en dit dan niet zozeer, aldus mevr. Zwart, omdat de SPD met mensen van Endegeest werkt, maar meer omdat beide ge meente-instelling zijn. Plaatsing in een inrichting blijkt dus vrij soepel te verlopen, maar hoe gaat het ver der, want zowel mevr. Zwart, als Van Breugem en de heer Lamijn (psy chiater in Endegeest) zijn'van me ning dat een psychiatrisch zieken huis niet de juiste plek is om drug gebruikers op te nemen. Weinig zoden „Het is gebleken", aldus Lamijn, „dat de behandeling in een inrich ting doorgaans weinig zoden aan de dijk zet. Gebruikers zitten even in een noodsituatie, maar dat wil nog helemaal niet zeggen dat ze, zodra de grootste ellende voorbij is, gemo tiveerd zijn om er helemaal vanaf te komen. De mees ten zijn zoals wij dat noemen, „negatief" gemotiveerd. Dat wil zeggen dat ze hier alleen maar komen om van de consequen ties van hun gebruik af te zijn. Ze hebben vaak problemen met de po litie, of met hun dealer en zien er geen gat meer in, maar zodra de erg ste depressie over is willen ze weer weg. Populair gezegd voelen ze er niks voor om hier tussen de „gek ken" te zitten". „wy proberen uiteraard om liun motivatie in dié paar weken te veranderen, maar dat is natuurlijk geen eenvoudige zaak. Van alle op names die ik meemaak zijn dit de moeilijkste". De Sociaal Psychiatrische Dienst werkt sinds enige tijd nauw samen met de dependance van het consul tatiebureau voor alcohol en drugs. Op dit bureau is een 6taf, waarin behalve een psychiater en maat- schappfelijk werkers, ex-gebruikers zitting hebben. Dr. V. Buuren (psy chiater) houdt er spreekuren en schrijft in sommige gevallen de ver slaafden een z.g. methadonkuur voor. Methadon is in wezen ook een hard drug, alhoewel aan het gebruik on der leiding minder gevaren zijn ver bonden. „Het voordeel van zo'n kuur is", vindt Van Breugem, „dat je gebrui kers uit de criminele sfeer houdt. Ze kunnen dagelijks de methadon ko men halen meestal gedurende veer tien dagen en ze hoeven dan niet meei' de hele dag achter hun dealer aan te rennen voor het spul en hoe ven ook niet van alles en nog wat te doen om aan geld te komen. Daar door krijgen ze de tijd om over hun positie en een eventuele behandeling na te denken. En het is voor ons natuurlijk ook een, ik zou haast zeg gen, de enige manier om ze over de vloer te krijgen. Toen wij hier een tijdje geleden, na alle verhuis, en verbouwingsproblemen (het bureau verliet het bouwvallige pand aan de Hoge Wal en trok in een verbouwd onderkomen aan de Zeestraat - red.) weer een spreekuur hielden, zat de wachtkamer vol. Een aantal bezoekers was al snel weg, dat waren dealers, die de boel kwamen bekijken en die dachten, dat je bij ons, zonder voor waarden spul mee kon krijgen. Daar is geen sprake van. Ze mogen er niks anders bijgebruikeri, anders vlie gen ze er uit. Je probeert in die veertien dagen een vertrouwensrela tie met ze te krijgen, ze te stimule ren om op 't dagcentrum in thera pie te gaan en in een later stadium op de Emiliehoeve mee te lopen". Wanneer Van Buuren in Leiden methadon voorschrijft, wordt de uit gifte daarvan in handen gegeven van de SPD. Daar wordt de methadon da gelijks verstrekt en wordt ook de uri ne gecontroleerd om te bekijken of er geen andere verdovende middelen worden gebruikt. Als dat wel het ge val is wordt de kuur stopgezet. Zowel brigadier Peet van de Leid se politie als Lamijn van Endegeest hebben bezwaren tegen het verstrek ken van methadon: Peet: „Het is ge bleken dat die kuren weinig zin heb ben en bovendien hebben wij in het verleden heel wat methadon tablet ten in beslag genomen. Ze kregen het gemakkelijk mee en verkochten het tegen fikse prijzen". Om dit te voorkomen echter wordt de methadon niet meer in pil, maar in druppelvorm verstrekt en moet de dosis ter plaatse worden ingenomen. Hoewel mevr. Zwart toelicht dat met de kuur wordt gestreefd naar een langzame afbouw en niet naar ver vanging, heeft dokter Lamijn blijven de bezwaren: „Wij geven het nooit, hoogstens in sommige gevallen een beetje librium, maar meer niet. Ik geloof dat aan het probleem van het kicken, het ontwennen, veel te zwaar wordt getild. Natuurlijk is het even een nare tijd, maar het is echt niet zo erg als vaak wordt voorgesteld". Lamijn wijst in zijn betoog op films als ,The French Connection II', 'The lady sings the blues' en ,The man with the golden arm', waarin res pectievelijk Gene Hackman, Diana Ross en Frank Sinatra een verte len van jonge mensen, die zich let- beeld geven over het ontwennings proces van de hard-druggebruiker. Tragedie Argumenten van ipevr. Zwart en Van Breugem dat het bijna de enige manier is om gebruikers over de vloer te krijgen, kunnen daarentegen maar moeilijk worden weerlegd, ook al is het rendement volgens mevr. Zwart vaak gering: „Al zou ik maar bij één op de honderd mensen resul taat hebben", zegt ze, „dan zou ik er nog mee doorgaan. Als je "zoals ik geconfronteerd bent met geval- ken van jonge mensen, die zich let terlijk dood1 hebben gespoten, dan is dat een diep menselijke tragedie, die je er toe dwingt elke mogelijkheid, die je hebt om er iets aan te doen te benutten. De standpunten stemmen meer over een zodra het onderwerp van de oorzaak- en van druggebruik en de zo grote groep jeugdige verslaafden aan de orde komt. Lamijn: „Het appèl om op zeer jeug dige leeftyd al volwassen te gaan doen wordt steeds groter Daarnaast stelt de maatschappij in steeds grotere mate doelen, die niet voor grote grote groepen mensen haalbaar zijn. Kwetsbaarheid neemt toe, onze kerheid ook. Emotionele verwaar lozing vind ik een belangrijke oor zaak". Van Breugem: „Alle theorieën die we de afgelopen jaren hebben gehad zijn terug te voeren tot een basis gedachte je moet leren je liehaam als signaal te gebruiken, voor hetgeen er psychisch bij je speelt. Het gaat pri mair om het leren hanteren van je emoties". Mevr. Zwart: „Het zijn vaak sociaal labielen. Het merendeel is op zoek naar zekerheid. Ze hebben te maken met generatieconflicten, zijn het niet eens met de manier waarop de maatschappij gestructureerd is. Ze isoleren zich en functioneren alleen nog in hun groepje, dat zich afzet te gen de in hun ogen verkeerd genor meerde samenleving en misschien hebben ze daarin nog wel gelijk ook". Uitlaatkleppen „Als ik een dubbeltje zou hebben, zou ik acht cent uitgeven aan pre ventie en twee aan opvang. Je moet in de toekomst kijken. Er zullen altijd gebruikers blijven, net zo goed als al coholisten, wat in wezen een veel gro ter probleem is. De 'voorlichting moet verbeterd worden", aldus mevr. Zwart Van Breugem echter geloof t niet in de zin van een bredere voorlichting: „Ik geloof dat er veel meer aan ex pressie moet worden gedaan binnen het onderwijs. Kinderen moeten leren met hun gevoelens om te gaan en uitlaatkleppen te vinden".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15