Topambtenaren gaven fiat steekpenningen Werkspoor Zij staan in voor Miele Carlos Hugo mag Spanje niet in Fluordering drinkwater is voorlopig van de baan "Abortus-compromis van PvdA schiet doel voorbij" Politiebond: snel een drastische personeels uitbreiding NICHT VERMOORDT TANTE MADRID (AP) - Prlns Carlos Hofo ren dc tsrg—f tot Spanje gewei gerd toen hij nit Parijs op het vUegroki rraa Madrid a Direct na aaakoawt werd de 46- jarlge prim veneeht mee te gaan naar het bwena aan de polltte- eommandant aan het vliegveld. Hij bleef daar ongeveer een niar. Daarop maakte de secretaris generaal van de Cartlstisehe partij. Jose Maria Zavala, die de prins alt Parijs had vergroe M, bekend dat Carlos Hago geen toestemming had gekregen Spanje binnen te komen. Zavala ael nog dat de prim ge vraagd was met de eerstvolgende ▼lacht aaar Parijs tang te keren. Sinks Carlse Rag* In IMS Spanje tea tegen het regime had hij geen voet meer op Spaanse bedem geaet. Carlos Hago, de echtgenoot van primes Irene, Is van geboorte en Hij heeft beerd de Spaanse nationaliteit te krijgen. Na hna hawelijk hebben Carlos Hago en Irene enkele jaren la Mad rid gewoond. Carlos Hago Is gisteren naar Parijs teruggekeerd met hetseHMe Franse lijn toe stel waarmee hij naar Mad rid was gekomen. Het 1 Clfra heeft fanctlonarinen hebben verklaard dat Cork» Hago Is vervocht het land te verlaten op grond van het recht dat elke natie heeft vreemde lingen te verbieden sljn grondge bied te betreden. men. Kort voor de aankomst van Carlos Hago, aldas Clfra, werd op het vliegveld vam Madrid een ver klaring van sljn hand altgereikt waarin hij ael naar Spanje terug te keren teneinde sljn taak voort te aetten als 1 rider van het Carllsme en sljn partij. In Madrid wordt dit weekeinde een bijeenkomst van de carllsttsche partij gehouden. De algemeen secretaris van de Car- llstlsche partij, Joee Maria de Za vala, die met de prins reisde, ver klaarde dat de politie geen reden had opgegeven voor de weigering om de prins toe te laten. „Het was een dictatoriaal bevel. WIJ wtll»o strijden voor democratie, maar rij wUlon om dat alet laten doen. Er is in Spanje niets veranderd", aldas de partijsecretaris. tisch. Zij maken deel uit van bet „platform voor democratische sa menbundeling" waarin de socialis ten de boventoon voeren. Volgens Zavala was de Instructie om prins Carel Hugo niet toe te laten, afkom stig van de minister van Binnen landse Zaken, Manuel Fraga Iri- Prins Carel Hugo Holtrop probeerde transactie te stoppen DEN HAAG (ANP) - Dr. Hol trop, de oud-president- directeur van de Nederlandse Bank, is van de steekpennin gen, die Werkspoor in 1952 aan de Argentijnen betaalde om een order aan spoorwegmate- rieel van 258 miljoen in de wacht te slepen, op de hoogte gesteld, zo heeft een oud- directeur van de Nederlandse Bank tegenover het ANP be- loltrop maakt thans deel uit van de commissie-Donner, die onderzoekt in hoeverre prins Bernhard en andere Ne derlanders betrokken zijn bij het ontvangen van steekpen ningen van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed. Premier Den Uyl heeft giste ren in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer gezegd, dat de directie van de Neder landse Bank in 1948 nota heeft genomen van de beslissing van topambtenaren van de ministeries van economische zaken en financiën en van de Nederlandse Bank om Werk spoor alsnog toestemming te geven aan Argentinië te leve ren, dit met inbegrip van de genomen, aldus de oud- directeur. Dr. Holtrop maakte deel uit van de voltallige directie. Dat hij slechts nota kon nemen van de beslissing, waarvan het principe in overleg met de mi nisteries was aanvaard, deed hem pijn. Dr. Holtrop was, al dus dé voormalige directeur, tegenstander van de transac tie. In juli 1948 heeft hij gepro beerd de transactie tegen te houden, omdat hij vond dat deze met een dergelijk groot bedrag aan steekpenningen niet door de beugel kon. De Nederlandse Bank heeft de aanvraag van Werkspoor toen afgewezen. Na het gesprek van de to pambtenaren kon Holtrop zich niet meer tegen de trans actie verzetten, omdat de mi nisteries de uiteindelijke ver antwoordelijkheid droegen. DEN HAAG (SP) - Het betalen van ruim 30 miljoen gulden aan steekpenningen door Werkspoor aan Argentijnse rege ringsfunctionarissen is indertijd nimmer aan de orde ge weest in het kabinet. Dit antwoordt premier Den Uyl op vragen van het PvdA-kamerlid Van der Hek. De enige keer dat er in de ministerraad over de order werd gesproken was op 2 mei 1951toen uitsluitend werd meegedeeld dat de order tot stand was gekomen. Over de manier waarop dat was gelukt, en met name over de betalingen die Werkspoor moest doen, is nimmer in het kabinet gesproken. Mr. C.Berkhouwer, vice- voorzitter van het Europese Par lement, heeft gistermiddag in het Haagse perscentrum Nieuw spoort de eerste "Europese tele foongids" overhandigd aan de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, dr. M. v. Huiten. De gids, een produkt van een Belgi sche onderneming, vermeldt in vijf talen een beroepenlijst van ruim 95.000 in- en export en dienstverlenende bedrijven in de negen EG-landen. Volgens Den Uyl is uit oude stuk- stemming 30.028.774,50 in dollars ken gebleken dat de directie van over te maken op nummerrekenin- Werkspoor al in 1948 de Neder- gen in Zwitserland, wat tussen 28 landse Bank benaderde met de juni en G juli 1951 gebeurde, mededeling dat de mogelijkheid Premier Den Uyl schrijft in zijn bestond om een zeer groot contract antwoord dat de betrokken func- te sluiten voor de levering van tionarissen geheel binnen hun be- spoorwegmatenaal aan Argentinië, voegdheid hebben gehandeld. Wel Het contract zou uitsluitend tot is er volgens hem geen twijfel over stand kunnen komen als een be- mogelijk dat de betrokken minis- langrijke commissie van 10 procent ters, die er onderling weliswaar niet zou worden betaald. in het kabinet over hebben gespro- Op grond van de deviezenbepalin- ken, verantwoordelijk zijn geweest, gen wees de Nederlandse Bank, Het Kamerlid had ook geïnfor- mede door de aard van de betaling meerd naar mogelijke andere ge- waarover geen enkel misverstand vallen waarin het Nederlandse be- bestond. in een directievergadering drijfeleven steekpenningen heeft dit verzoek af. betaald aan buitenlandse afnemers, Werkspoor wendde zich toen tot en naar eventuele maatregelen die het Directoraat-Generaal van de de regering zou kunnen nemen om Buitenlandse Economische Be- dit in de toekomst te voorkomen, trekkingen met het verzoek de aan- Den Uyl zegt op deze vragen nog vraag bij de Nederlandse Bank te geen antwoord te kunnen geven, bepleiten. Wel gaf staatssecretaris Van Op grond van overwegingen van Rooyen (Financiën) enige tijd gele- nationaal-economische aard was den al toe dat het betalen van het BEB hiertoe bereid. In decern- steekpenningen door de fiscus als ber 1948 vond er een bespreking een normale aftrekpost wordt be- plaats tussen de directeur-generaal schouwd. van de Buitenlandse Economische Betrekkingen, een directéur van de Nederlandse Bank en de thesaurier-generaal van het minis terie van Financiën. In deze verga dering werd besloten het betalen van dergelijke "provisies" wel toe te staan, omdat men het van essen tieel belang vond voor het tot ont wikkeling brengen van de handel met Zuid-Amerika. Nederland zou zich niet kunnen onttrekken aan de handelsgewoonten van dit wereld deel. Op 10 april 1951 werd in Argentinië in aanwezigheid van prins Be rnhard het contract uiteindelijk ondertekend. Op 22 juni 1951 gaf het Kantoor Deviezenvergunnin- gen van de Nederlandse Bank toe- DEN HAAG (SP) - De fluoridering van het drinkwater is voorlopig van de baan. ADVERTENTIE In de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur te Leiden zullen als voorbereiding op het Paasfeest, op de zondagen tot en met tüJor- Pasen, 's avonds om 19.00 uur LIJDENSMEDITATIES worden gehouden door Rector Drs. A. M. E. Th. Vreeburg, pr. De meditaties worden muzikaal omlijst en besloten met een kort lof. De rechter heeft tot nu toe in deze gebieden niet willen ingrijpen, om dat het parlement nog moest be slissen over de drinkwaterfluori- dering. Er bestaat goede kans dat Rotterdam, Tilburg en Enschede nu van de rechter moeten stoppen kwam'zij dat de Tweede Kamer de met de fluoridering. Zeker is het Minister Vorrink (Volksgezond heid) heeft gisteren eieren voor haar geld gekozen en de kabinets voorstellen die het toevoegen van fluor aan het water mogelijk moes ten maken voor onbepaalde tijd in U IS VAN HARTE WELKOM. DEN HAAG (SP) - De fractievoor zitter van de ARP in de Tweede Kamer, mr. W. Aantjes heeft in zyn wekelijkse column in het blad Ne derlandse Gedachten kritiek uit geoefend op het abortus- compromis van de PvdA aan de WD. Aantjes noemt het "opmerkelijk" dat de PvdA in deze zaak samen werking zoekt met de Wd. "De abortus-wetgeving is de enige zaak ten aanzien waarvan ARP en KVP bij de formatie bindende afspraken zijn aangegaan", zo schrijft hij. Aantjes: "Die afspraken tussen ka- bineten partijen strekten er toe dat de regering het aanhangige wet sontwerp Stuyt-Van Agt zou in trekken en dat de christen- hun doel met het compromis voor- democratische fracties een eigen? bij zullen schieten. "In de situatie, initiatief-ontwerp (Van Schaik-Van zoals die nu door de PvdA is ge schapen zijn er eigenlijk fluoridering zou afwijzen. Dinsdagmiddag weigerde de mi nister nog halsstarrig om in te gaan op het PvdA-voorstel om de beslis sing uit te stellen. "Na diepgaand beraad ben ik op mijn aanvankelijk standpunt teruggekomen", zei mi nister Vorrink. Over de fluor-vooretellen zal de Kamer nu pas beslissen, als er een fluor-filter is. Dit filtertje dat het fluor weer uit het water haalt, moet de drinkwaterfluoridering aan vaardbaar maken. Mensen die geen water met fluor willen drinken zijn met zo'n filtertje (dat aan de kraan vastgemaakt kan worden) uit de brand. Het was de grootste grief van de Tweede Kamer tegen de fluor-voorstellen dat voor de tegen standers geen voorzieningen wer den getroffen. Binnen niet al te lange tijd zal het fluor-filter te koop zijn, verzekerde minister Vorrink de Tweede Ka mer. "Voor het onderzoek komt nu geld beschikbaar. Het stond tot dusverre op een laag pitje." Met niet. "Dit is helemaal de verant woordelijkheid van de rechter", zei minister Vorrink. "De regering kan er niets tegen doen." Minister Vorrink weigerde het fluor-voorstel definitief in te trek ken. "Dat zou niet te rijmen zijn met onze zorg voor de volksgezondheid - het tegengaan van tandbederf', De minister kreeg van de Tweede Kamer niet de verzekering dat als het fluor-filtertje er is, men zal in stemmen met de fluoridering. Zo wel de confessionele partijen als de PPR hielden de mogelijkheid uitr drukkelijk open dat zij dan nog "nee" tegen de fluoridering zouden zeggen. MINISTER VORRINK UTRECHT (ANP) - „Een werkelijk effectieve bestrijding van de leven sgevaarlijke wapenhandel en het wapenbezit is alleen mogelijk als de politie aanzienlijk rtieer aandacht krijgt dan nu. Momenteel worstelt met name de rijkspolitie met een ontstellend personeelsgebrek. Daardoor komt men aan preventief recherchewerk - zeker bij de wa penhandel bijzonder belangrijk - amper toe". Dat zegt secretaris S. J. Brandsma van de Nederlandse Politiebond, met 13.500 leden de grootste poli- tievakbond van ons land. De poli tiebonden gaan dezer dagen op het ministerie van binnenlandse zaken praten over personeelsuitbreiding. Dat gesprek was al gepland voor de geruchtmakende moord op de Ryswykse rechercheur De Krijger. Maar deze affaire is voor de politie bonden wel aanleiding om met des te meer klem op drastische uitbrei ding aan te dringen, aldus de heer Brandsma. Volgens hem is de politie nog lang niet op „organieke sterkte". Maar zelfs al waren er volgens het boekje genoeg politiemensen dan nog is de politiesterkte circa 20 procent on der de maat, aldus Brandsma. De organieke sterkte is in feite te laag. „Als we 10 procent boven de hui dige organieke sterkte zouden zit ten zou dat net voldoende zijn om het overwerk te compenseren.- Als er daar bovenop nog een uitbrei ding van tien procent zoii komen dan zou je pas van een werkelijke uitbreiding kunnen spreken. Dan zou het pas mogehjk zijn om zaken aan te pakken die we nu moeten laten liggen omdat we er niet aan toe komen. Zaken die echter bij zonder belangrijk zijn voor een ef fectieve bestrijding van de crimina liteit", aldus Brandsma. De zaak De Krijger is voor de Ne derlandse Politiebond ook aanlei ding om de wijze waarop de politie tactisch opereert aan de kaak te stellen. Het zit de Politiebond dwars dat vandaag de dag - ook al weer door personeelsgebrek - nog steeds politiemensen alleen de straat op worden gestuurd waar door de persoonlijke veiligheid geweld wordt aangedaan. Brands ma: „Wij vinden dat er altijd twee man op pad moeten, ook bij recher chewerk. Eén man is met de zaak bezig terwijl de ander vooral be dacht zou moeten zijn op de veilig heidsaspecten. Als we een keer zo ver waren dan zou een hoop ellende kunnen worden voorkomen". Ameland-comité boekt succes DEN HAAG (SP) - Een retourtje Ameland-vasteland gaat de eiland bewoners vijftien gulden per jaar kosten. Voor dit bedrag kunnen zij zo vaak als ze willen op en neer. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) heeft dit gisteren be- loofd aan het actiecomité veerdien sten Ameland en het gemeentebes tuur van het eiland. Ameland voerde afgelopen week twee dagen actie tegen het besluit van de regering om de prijzen van de veerdiensten op Ameland te verhogen. Minister Westerterp beloofde ook te zullen bekijken of het mogelijk is voor het vervoer van auto's vaji de eilanders meerrittenkaarten in te voeren. Tevens wil hij bekijken of de kosten van het vrachtvervoer met twintig a vijfentwintig procent omlaag kunnen. AMSTERDAM (ANP) - De 22- jarige verpleegster R.H. heeft hadden gekregen, omdat de laatste een verhouding had met een 43- Leeuwen) zouden indienen, naast het reeds door de PvdA ingediende wetsontwerp Lamberts-Roethof. De Kamer zou dan uit die beide de wet) of het wetsontwerp wordt jaar geleden kantte de Hoge naad mogelijkheden", aldus Aantjes. "Of voorstellen, is fluoridering van het de minister contrasigneert (tekent drinkwater niet toegestaan. Dne het filtertje vrij van bacteriën kan tegenover de Amsterdamse recher- jarige in de buurt wonende blijven. Zolang het filtertje er nog niet is en nog niet beslist is over de fluor- initiatief-ontwerpen haar keuze kunnen maken". "In het licht van de formatie afspraken is de manoeuvre van de PvdA-fractie een opmerkelijke zaak, om het maar bij de meest ge matigde typering te houden", zo schrijft Aantjes verder. niet tot wet verheven". "Het gevolg van de brief van de he ren Lamberts en Roethof aan hun WD-collega's zal zijn dat daarmee precies wordt bereikt wat beoogt werd er mee te vermijden, namelijk dat de huidige wetgeving ongewij zigd blijft", zo schrijft Aantjes. zich tegen het toevoegen van dit middel tegen tandbederf aan het water. Op dat moment kregen een kleine vier miljoen mensen fluor binnen uit de kraan. Nu nog maar 1,4 miljoen. Alleen in Rotterdam, Tilburg en Enschede zit er nog fluor in het drinkwater. che bekend op 17 november vorig jaar haar 85-jarige tante E.H. te hebben- vermoord door de vrouw tijdens een wandeling in het water van de Stadionkade in Amsterdam te duwen. Het slachtoffer werd een dag later levenloos uit het water opgehaald. De doodsoorzaak was verdrinking. De verdachte, die enkele dagen ge leden zichzelf bij de politie aangaf, woonde bij haar tante in. Uit het onderzoek bleek destijds dat de be jaarde vrouw en verdachte ruzie din. Volgens de verklaring verpleegster besloot zij daarna zich van haar tante te ontdoen. In de vooravond van 17 november was zij met de vrouw gaan wandelen op de Stadionkade. Via een voetgangers brug liepen zij naar een grasveld achter een scholencomplex, waar zij haar tante in het water duwde. De verpleegster was als kleuter van anderhalf jaar door familié van het slachtoffer, een Nederlandse man en een Italiaanse vrouw, geadop teerd en bracht baar jeugd groten deels in Italië door. Zij woonde al een jaar of zes met onderbrekingen bij het slachtoffer in en ging geregeld met haar wan delen. Maar op de bewuste avond zou de bey aarde volgens de vroe gere verklaringen van verdachte al leen een luchtje zijn gaan schep pen. Tussen beide vrouwen bestonden, aldus de recherche, al geruime tijd spanningen, omdat het meisje naar haar vriendin wilde, terwijl het slachtoffer haar als verzorgster in huis wenste te houden. ADVERTENTIE Een Miele is tot en met gekeurd Streng gekeurd. Door neutrale instanties Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldroger. De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen i er is geen betere

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7