Rol communisten in Italië wordt aanzienlijk vergroot Belastingontduiking strafbaar? FORD EN CARTER ZITTEN OP ROZEN Incident doet Jordaanoever spanning toenemen Syrië moet verlossend woord spreken in Libanon Callaghan de grote kanshebber als opvolger van Wilson Zwitserse regering wil maatregelen na schandalen DONDERDAG 18 MAART 1976 MB 111 li'ITVI Ifflif PAGINA 9 CHICAGO, ILLINOIS (UPI) President Gerald Ford en Jimmy Carter hebben gisteren op overtui gende wijze gezegevierd in de presi dentiële voorverkiezingen in de staat Illinois, de ambities van Ronald Rea- ean, George Wallace en Sargent Shriver onder dé rommel op de vloer in scherven achterlatend. „Ik heb het nu wel gemaakt", zei Ford over zijn vijfde achtereenvol gende republikeinse primary-ovër- winning ten koste van de oud-gou verneur van Califoraië. Maar Rea gan geeft zich nog niet gewonnen en meent dat hij nog evenveel kansen heelt om het te halen als om te fa len. Hü wijst daarom suggesties van de campagnestrategen rond Ford om het maar op te geven, van de hand. De uitslag in Illinois was voor zo wel Ford als Carter de indrukwek kendste tot dusver. De overwinning van Carter in de grootste staat die tot nu toe aan de beurt is geweest, liikt de hoop van Wallace vrijwel te niet te doen, ten zij hij volgende week in noord-Caro- lina een klinkende zege weet te be halen. Wallace verklaarde dinsdag dat hij „blij met de tweede plaats" Sargent Shriver eindigde als derde achter Carter en Wallace en hij deel de mee dat hij in nog maar twee staten, Texas en Maryland, actief campagne zou voeren. Hij betitelde Carters overwinning in het demo cratische kamp als „uitzonderlijk". Carters eigen commentaar luidde: „Het is een uitermate belangrijke overwinning in een grote, noorde lijke industriestaat". Hij was verrast door de grootte van het verschil tus sen het aantal steramen dat hij kreeg en dat Wallace vergaarde: een marge van meer dan 150 OuO. „Dit was gouverneur Wallaces tweede grote kans zei Carter, die Wallace ook al in Florida in het zand heeft doen bijten. De wedloop in het democratische kamp is volgens hem „nu vrijwel een aangelegenheid tus sen mijzelf en senator (Henry) Jack son". Noch Jackson noch Morris Udall had zich voor deelneming in Illinois laten inschrijven. Gistermiddag om vier uur onze tijd, toen het resultaat van 98 procent der uitgebrachte stemmen bekend was zag het er aan de Republikeinse kani zo uit: Ford 446.311 of 59 procent, Reagan 303.808, 40 procent. Wat de Democraten aangaat: Carter 616.265 of 43 procent, Wal lace 353.018, 28 procent, Shriver 207.235, 16 procent en Harris 96.738, 8 procent. In de afzonderlijke wedloop om de 155 gedelegeerden van Illinois naar de demoratische nationale conventie leidde nadat 67 procent der stemmen was geteld, senator Adlai Stevenson met 87. gevolgd door Carter met 59, Humphrey met 3 Wallace met 3, gouverneur Daniel Walker met 1 en 9 open. Bij de Republikeinen leidde Ford met 64, gevolgd door Reagan met 14 en 14 open. De Amerikaanse senator Frank Church zal zich vandaag officieel aanmelden als. democratisch kandi daat voor het presidentschap. De 51- Jarige senator zal zijn kandidatuur stellen op een bijeenkomst in zijn staat van herkomst, Idaho. Church is voorzitter van de senaatscommissie, die activiteiten van ce CIA, en van multinationals onderzoekt. Hij zal het vooral moeten hebben van de stemmen van progressieve Democraten, en wordt in de voor- verkiezingen dus de naaste mededin ger van de Demoratische afgevaar digde Morris Udall, de enige reste rende "Liberal' op de Democratische kandidatenlijst nadat Birch Bayh, Fred Harris en Sargent Shriver zich uit het actief campagnevoeren terug trokken Bondsdag voor recht van medebeslissing in bedrijven BONN (DPA, ANP) De West- duitse Bondsdag spreekt zich vandaag uit over het wetsont werp inzake het medebeslissings recht. Aangezien de Christen- Democratische oppositie haar steun heeft toegezegd aan het voorstel, dat een compromis vormt tussen de socialisten en de liberalen van de regerings coalitie onder bondskanselier Helmut Schmidt, is aanvaar ding van het ontwerp verzekerd Volgens het ontwerp krijgen verscheidene miljoenen werkne mers in zo'n 600 grote bedrij ven medezeggenschap in beslis singen die voor de ondernemin gen van belang zijn. Hoewel de vertegenwoordigers van de fac tor arbeid een zelfde aantal ze tels bezetten in de raad van commissarissen als de vertegen woordigers van de factor kapi taal. zal het oordeel van de aan deelhouders doorgaans de door slag geven. Op aandrang van de liberalen - en het bedrijfsle ven - heeft men het beginsel van gelijkgerechtigheid tussen kapitaal en arbeid in die zin op gegeven, dat de staking van stemmen de voorzitter die over een tweede stem beschikt, beslist. De raad van commissa rissen kiest met een meerder heid van twee derden uit zijn midden een voorzitter en diens plaatsvervanger. Wanneer geen van de kandidaten een derge lijke meerderheid behaalt, wij zen de aandeelhouders de voor zitter aan en de vertegenwoordi gers van de werknemers de vice-voozitter. BEIROET (Reuter, DPA) Syrië leek zich gisteren rechtstreeks te gaan belasten met een oplossing voor de presidentiële crisis in Li banon, waar president Soeleiman Franjieh nog steeds weigert op te stappen. De bedoeling lijkt thans het vinden van een formule die Franjieh in staat stelt zonder po litiek gezichtsverlies heen te gaan. De president wordt in zijn paleis belegerd door gepantserde een heden van het "Libanees-Arabi sche leger", een rebellerende Moslem-groep van de Libanese strijdkrachten. Zij worden reeds enkele dagen van een aanval op het paleis weerhouden door pro- Syrische troepen van het Pales tijnse bevrijdingsleger (PLA). ROME (Reuter/AFP/AP) Voor het eerst sinds 1947 hebben de communisten in Italië een belangrijke rol ge speeld in het regeringsbeleid. Premier Aldo Moro pleegde gisteren spoedoverleg met de Hoewel rechtse politieke kringen leiders van de grote politieke partijen over de maatregelen, die geboden zijn om een halt toe te roepen aan de snel ver slechterende economische en financiële situatie, waarvan de koersdaling vam de lire een duidelijk symptoom is. Mono had ook een gesprek van an derhalf uur met de secretaris-gene raal van de communistische partij, Enrico Berlinguer. Na de besprekingen kondigde de Italiaanse regering aan het bankdis- oonto te verhogen van acht procent tot twaalf procent Voorts nam het kabinet een aantal fiscale noodmaat regelen om meer evenwicht te bren gen op de betalingsbalans en de po sitie van de lire wat te stutten. De lire bereikte gisteren een nieuw diep tepunt op de wisselmarkt. De benzineprijzen worden met bijna 15 procent verhoogd. Door die ver hoging met 50 lire komt een liter super nu op 400 lire (fl.25). Ook de alchohol-accijnzen en de btw op een aantal produkten, waaronder auto's, gaan omhoog. De communisten behaalden overi gens nog een winstpunt: aan de voor avond van het vierdaags partijcongres van de Italiaanse christen-democra ten verwierven zij zich de belangrijk ste plaats in het regionale bestuur van Lazio, de regio waarin Rome Na drie bomaanslagen in twee waaronder de Falangisten zich uitspraken tegen de pogingen om Franjieh te wippen, lijkt men zich in grote trekken toch met zijn aftreden te hebben verzoend mits er aan zekere voorwaarden wordt voldaan. Alle partijen, zo wel de pro- als anti-Franjieh ge zinden, lijken zich er bij neer te leggen dat het verlossende woord uit Syrië zal komen. Brigade-generaal Aziz Achdab. die vorige week tijdelijk de leiding in Libanon overnam, heeft gisteren verklaard zijn opdracht aan de lucht- en landmacht om het presi dentieel paleis aan te valen te hebben ingetrokken. Het pa leis van president Soeleiman Franjieh ligt op een heuveltop zes kilometer ten oosten van Beiroet. Achdab zei zijn orders te hebben In getrokken naar aanleiding van een telefoongesprek met de Syri sche president Hafez Assad. De intrekking is, tijdelijk aldus Ach dab, om Syrië en de Libanese politici in de gelegenheid te stel len een regeling voor het aftre den van Franjieh te treffen zon der dat hij daarbij zijn gezicht verliest. dagen tijd, vond de Londense po- litie het raadzaam om scherpe stu'ur veiligheidsmaatregelen te nemen ya° in de ondergrondse van de Britse U®ten, hoofdstad. Hier onderzoeken po- christendemocraten In de afgelopen 15 jaar is het be- n Lazio in handen geweest coalitie bestaande uit socia- sociaal-democraten en de premier Aldo Jeruzalem (SP) Israëlische solda ten die bü 'n wegversperring in het Arabische dorpje Aboe Dis, bij Jeruzalem, vanuit een militair voertuig op een groep demonstran- in Chalchul een tijdelijk uitgaansver- nes voor de gemeenteraden op de bod werd uitgevaardigd heeft de ul- westelijke Jordaanoever in volle gang tra-nationalistische rabbijn Levinger zijn wordt er, gezien de aanhoudende van de Joodse wijk Kirijat Ar ba "als en in felheid toenemende demonstra- waarschuwing" geschoten. Levinger tie aan getwijfeld op de verkiezingen litie-agenten voor de ingang van Moro. Twee maanden geleden is de een station de bagage van twee ooalitie echter uiteengevallen, nadat passagiers. de socialisten op meer inpsraak van Niet alleen de metrotreinen wer- de communisten bij het bepalen van den aan een grondig onderzoek het beleid hadden aangedrongen. onderworpen voordat ze werden ingezet, treinen. Gisteren werd in een lege trein op het spoorwegemplace ment in noord-west Londen een bom gevonden en onschadelijk gemaakt. De trein in kwestie zou tijdens het spitsuur worden inge zet. ten schoten waarbij drie gewonden heeft Israëlische Joden opgeroepen op 12 april kunnen worden gehouden. De politie gelooft, dat de aansla- Het feit, dat de communisten him öok~de nationale plaatselijke macht hebben uitgebreid naar het regionale bestuur van de hoofdstad, betekent dat zij een steeds grotere kans maken in de re gering te worden opgenomen. l'ianium Het Centrum voor atoomenergie in Perzië heeft giste- teren bekendgemaakt dat in het LONDEN (Reuter) Vijf parle- ken Roy Jenkins en de minister van mentsleden van de Labour-partij heb- milieu Anthony Croslad, die zowel vielen, hebben de wekenlange span- vandaag hun aanwezigheid in de ning op de bezette westelijke Jordaan- Arabische benedenstad Hebron Een Israëlische legerofficier zei dat de militaire autoriteiten de ordever storingen wel met geweld in de hand kunnen houden, maar niet gemeente- onmiddellijk de kop in kunnen raden hebben hun ontslagen gehand- drukken, haafd Hoewel de verkiezingscampag ne/I het werk zijn van leden van noorden en westen van het land be- gisteren ten top gedreven. Een van de drie gewonde studenten, die de weg tussen Jeruzalem en Jericho Jacob liggen met stenen hadden geblokkeerd. Enkele burgemeesters moest in het Jeruzalemse Hadassah- ziekenhuis een spoedoperatie onder gaan. Zijn toestand was gisteravond nog kritiek. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv noemde de schietpartij „niet in overeenstemming met de voorschrif ten". Maar hij voegde daar aan toe, dat de soldaten wellicht uit zelfverdediging hadden gehandeld. De militaire politie zal een onderzoek instellen naar de toe dracht van dit ernstigste incident tot nu toe en de handelwijze van de voortvluchtige inzittenden van het militaire voertuig. Volgens de militaire voorschriften is wapengebruik alleen geoorloofd in BERN (UPI/AFP/Reuter) het uiterste geval van zelfverdedi- De Zwitserse regering heeft giste- fraude ging, wanneer het leven van ren een wetsontwerp bij het parie soldaten wordt bedreigd en ernstig ment ingediend dat belastingontdui- in gevaar wordt gebracht. king in Zwitserland tot De westelijke Jordaanoever beleefde baar feit maakt, gisteren een van de onrustigste dagen in de by na een maand durende onlusten. De natio- het Ierse Republikei (IRA). Gisteravond is bij een drukbe zocht café in het Ierse Dungan- non een in een auto geplaatste bom ontploft. Twee personen kwamen door de ontploffing om het leven, 47 werden gewond. Leger langrijke uraniumvondsfen zijn ge- huldige minister daan. Volgens een officiële medede- Ung aan de pers zijn de "rijke" ura- niumvondsten gedaan in Sjaroud. Qnmnen rmcrAV^r 400 HUniSter partyleider Harold Wilson en danig voor het premierschap. Naast de grote favoriet James Cal- financieën, Denis Healey. bui- De kandidaat die tot opvolger Damechan en Semnan. ongeveer 400 kilometer ten noordoosten van Te heran. en in de provincies Sistan en Baloetsjistan. Benn (51) Michael Foot (62). De tigde minister zonder concreet bewijs dat Het rapport preciseert, dat dege- pan. het spel is. De Verenigde Staten worden al ja- woordelijk zijn geweest, niet gedwarsboomd door het bankge- bij Northrop in Amerika of straf- heim in Zwitserland, bij hun pogin- buitenland werkzaam zijn. moet behandelen. De Amerikaanse de betalingen verant- Inmiddels weet het Japanse parle- autoriteiten hebben de Japanse re- leer ment nog steeds geen oplossing te gering onlangs toegezegd deze infor- het vinden voor de vraag hoe men de in- m&tie op bepaalde voorwaarden te formatie gen op het spoor te komen van "Ma- In Juni van het vorig Jaar had Nor- Diefstal is diefstal en belasting- fia-rekeningen" Geld dat de Ame- throp toegegeven dat 470.000 dol de Lockheed-affalre willen verstrekken, an energie Anthony mentsleden van aanstaande maan- minister van arbeid dag tot donderdag, zal ook worden ge ma- voorgesteld als de nieuwe premier en Binnenlandse Za- wel op 5 april... James Callaghan wordt algemeen getipt als de man met de meeste kansen. Deze 64-jarige ras-politicus heeft zijn sympathie bij de hele par tij. Callaghan bekleedt voor de der de maal een ministerspost. Hij was minister van Binnenlandse Zaken en van Financiën. Deze "oom figuur" staat bekend om zyn geslepen po litieke capaciteiten. Hij wordt 'Sun ny Jim' genoemd vanwege zyn in nemendheid en zijn zin voor reali teit. Ook bij de oppositie is hij een graag gezien man Bovendien heeft Callaghan zeer nauwe banden met de vakbonden, een "must' in de Brit se politiek als i schap ambieert. Hy is ook t nalistische demonstraties begonnen "gister na een uitspraak van een Israëlische ™Jlaz b« de rechtbank in Jeruzalem, die vast- c erp' stelde dat er geen wet bestaat die ontduiking is hetzelfde", verklaarde rHuanse onderwereld steekpenningen in het De 'Tweede Kamer" van het par- het bidden door Joden op de tempel- lement in Bern heeft een soortge- berg verbiedt. Op die tempelbelg Iijk v00rstel al twee keer, in 1960 en ireuocuut Y1_r de mis- fina^sn AnHrTThp! daad verdient, wordt in Zwitserland buitenland was betaald, "gezuiverd", maakt de reis terug en 450.000 was bestemd voor twee Saoe- wordt dan in legale ondernemingen di-Arabische generaals De agent v gestoken. dan 2000 jaar geleden de tempel gestaan hebben, staan nu de Omar en El Akza-moskeeën, het Poeriem-feest vierden, was het Arabische stadsdeel weer het toneel van hevige rellen, waarby de buiten landse toeristen enigszins in de ver drukking kwamen. De hoofdstedeiyke Northrop fgewezen. Een meerderheid onder de afgevaardigden was beide keren van mening, dat het strafbaar stellen van belastingontduiking van invloed zou zijn op het Zwitserse bankgeheim. Krachtens de bank voorschriften in politie" m^k^1in"de™a^^bu,lk zwiteerlandmoet de regering met tugal Somalië as en waarschuwings- onomstotelijk bewijs omtrent mis- middeling de betogers te versprei- d^ige activiteitjju Northrop in Saoedi-Arabië bekende vervolgens dat hij dat bedrag had Zwitserse banken weigeren informa- opgestreken, tie te verschaffen omdat k lastingontduiking niet strafbaar zoals in de Verenigde Staten. Northrop had eveneens toegegeven dat generaal Paul Stehlin, ex-chef van de Franse luchtmachtstaf, zijn adviseur was. Japan 1 's lands leider- de weinigen van wie men verwacht dat hij de een heid in de Labourpartij zal kunnen behouden. Een eenheid die door de fel gekritiseerde inflatdepolitiek van het kahinet-Wilson vorige week nog op het spel stond toen de linker vleugel zich onthield van stemming by voorgestelde bezuinigingsmaatre gelen. Callaghan weet van aanpakken ge tuige zijn onvermoeibare inzet bij de eindeloos durende debatten over de aansluiting van Groot-Brittannië bij de Europese Gemeenschap. Net als MOSKOU (AP) Michail Soeslow, de prominente 73-jarige ideoloog Wilson Is hij een vurig voorstander „VIJANDEN VAN MARXISME' schoten i i iemand komen, den. Alleen al in Jeruzalem werden als van een bankinstelling gisteren zestig Arabische demon- lichtingen wil loskrijgen. stranten gearresteerd. In Ramallah en El Bireh, waar sporadisch schoten werden gehoord, biyft het maandagmiddag afgekon digde uitgaansverbod van kracht. In Hebron, De twee voorgaande wetsvoorstel len werden afgewezen op grond var de overweging, dat het maken tot een strafbaar feit duiking, de regering Vijfduizend stakende Japanse 1975 in Italië. Griekenland. Por- spoorwegemployees hebben giste- Turkije door be- ren tijdens een protestmars onder meer geëist dat er een grondig on derzoek wordt ingesteld naar het Lockheedschandaal. De werknemers de Japanse spoorwegen staken van de communistische partij van de Sowj et-Unie. heeft gisteren in het Britse lidmaatschap. Toch rede i de academie van wetenschappen in Moskou een scher- hebben zijn europese collega-; vestiging in Ita- 861.000 dollar betaald aan steek in- penningen. In een rapport dat gisteren is voor gelegd aan de Amerikaanse beurs- staat dat de betalingen strijd met de betreffende wetten belastingont- kunnen zijn geweest". Northrop, staat zou stel- heeft niet onthuld 24 i gisteren, evenals len in iemands financiële situatie penningen zijn betaald. Drieduizend andere spoorwegmen- ■n hielden gisteren een betoging x>r het kantoor van de Marubeni de steek- Corporation, het bedrijf dat vroeger Lockheed vertegenwoordigde in Ja pe aanval gericht op onafhankelijke communisten die „de heid" van de Marxistisch-Leninistische leer bedreigen. In zijn rede noemde Soeslow allen „vijanden van het Marxisme" die de communistische leer naar eigen inzicht interpreteren. De Franse en Italiaanse communistische partijen, die hebben geko zen voor deelname aan de democratie in westerse stijl en kritiek hebben uitgeoefend op het Marxisme zoals dat door Moskou wordt gepredikt, heeft Soeslow in zijn rede, waarvan Tass een verslag hem een harde dobber als het gaat om de verdediging van Britse natio nale belangen. Tijdens de dramatische gebeurte nissen ln de winter van *74. die lei den tot de val van het kabinet-Heath en de nieuwe verkiezingen was hij partijvoorzitter. Bij de verkiezings- het was duidelijk tegen wie strijd Soeslow werd gisteren onderscheiden met de gouden Karl Marx-me- hiervoor de post va daille. buitenlandse zaken.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9