Yredeling: ontzie defensie-kosten „Met omkoping niets te bereiken Doodslag: drie en zes jaar geëist Uit in de Randstad VOLGENS STAATSSECRETARIS STEMERDINK VAN DEFENSIE Lockheed-zaak weinig invloed op denken over koningshuis ARNHEM (ANP) - De procureur- generaal bij het Arnhemse ge rechtshof mr J. Vriesema heeft gistermiddag tegen de 18-jarige Harrie M. uit Deventer zes jaar gevangenisstraf met aftrek geëist en ter beschikking stelling van de regering. Tegen zijn mededaderes de 19- jarige Grietje Z eveneens uit De venter eiste hij driejaar gevange nisstraf met aftrek en eveneens onvoorwaardelijke ter beschik king stelling van de regering. Beiden zijn door de procureur- generaal schuldig bevonden aan doodslag op de 30-jarige Ria Oude Kamphuis in de nacht van 2 op 3 augustus in een woning te Deventer. De rechtbank te Zutphen had de jongeman op 2 januari veroor deeld tot vier jaar gevangenis straf met aftrek na een eis van acht jaar en het meisje Grietje tot drie jaar met aftrek na een eis van zes jaar en ter beschikking stel ling van de regering. Volgens de procureur-generaal was het een afschuwelijk drama, dat zich die nacht in het slaapka mertje van Ria heeft afgespeeld. Het meisje Grietje was met de jongen mee naar zijn adres ge gaan om daar nog een biertje te drinken na een avond te hebben doorgebracht in café de Praat- kuil. Ria Oude Kamphuis zou Harrie hebben voorgehouden, dat als hij niet over de brug zou komen met een bedrag van vijfhonderd gul den, zij naar de politie zou gaan om hem aan te geven als pleger van diefstallen. Dat zou de aan leiding zijn geworden voor de moord op de dertigjarige vrouw. Harrie nam de bedreiging ernstig en nam zich voor de vrouw flink onder handen te nemen. Hierbij nam hij Grietje in vertrouwen. Zij kenden elkaar al van kinds af toen zij beiden in de Rivieren buurt in Deventer woonden. Terwijl Ria zich terug had getrok ken op haar kamer kwam het tweetal binnen. Op bevel van Harrie zou Grietje een bierfles op het hoofd van de vrouw hebben geslagen. Hevig bloedend brach ten zij haar even later naar bene den om het bloed af te wassen. Onderweg naar boven zou Grietje gezegd hebben dat de vrouw wel licht toch naar de politie zou gaan en dus moest sterven. Terug in de kamer pakte Harrie zyn hemd en deed dat om de hals van de vrouw. Samen met Grietje zou hij Ria toen bijna gewurgd heb ben Grietje bracht haar daarop een paar steken toe met een aar dappelschilmesje. Nieuwe aspecten in deze moord zaak waren, dat Harrie nu pas vertelde dat Ria hem gechan teerd zou hebben en een geldbe drag van hem verlangde. Wat Grietje betrof, die vertelde giste ren voor het eerst dat zij vreselijk bang was voor Harrie die haar in zijn macht had. De twee verdach ten hadden die avond vrij veel gedronken, vertelden zij. Als ik bij mijn zinnen zou zijn geweest zou ik zijn weggelopen zegt Grietje, want ik kende de vrouw niet eens, ik had haar maar een enkele keer gezien. De procureur-generaal mr Vriese ma, zag het als een moeilijke zaak om een juiste straf te vinden voor deze twee zeer jonge mensen. Uiteindelijk gaat het erom deze verdachten om te scholen tot lie den die aanvaardbaar zijn voor de maatschappij. Maar voorlopig dient deze maatschappij be schermd te worden tegen hen. Vandaar dat hij tegen beiden een gecombineerde straf eiste van gevangenis en ter beschikking stelling van de regering. Uitspraak is op woensdag 31 maart. Kruiser "Zeven Provinciën" in juni weg DEN HAAG (SP) - De kruiser "De Zeven Provinciën" neemt op 3 juni definitief af scheid van de Nederlandse vloot. Minister Vredeling (Defensie) heeft dit gisteren de Eerste Kamer laten weten. "De Zeven Provinciën", die in oktober vorig jaar al uit de vaart genomen is, wordt ver kocht aan het buitenland. De plaats van de kruiser wordt ingenomen door het geleide wapenfregat "De Ruyter". Volgens minister Vredeling sou het nog langer werkeloos aan de wal laten liggen van "De Zeven Provinciën" extra financiële en personele in spanningen kosten die niet passen in de planning van de Koninklijke Marine. Minister Vredeling kan op dit ogenblik nog niets zeggen over de datum waarop de Neptunes (patrouille vliegtuigen voor de lange af stand) vervangen zullen worden. Deze vervanging is afhankelijk van de studie naar de bezuinigingen op de fensie. Andere mededelingen van de minister aan de Eerste Ka mer (die volgende week over defensie debatteert) zijn: het overleg tussen Frank rijk, België, Nederland over de gezamenlijke bouw van mijnenbestrijdingsvaartuigen is in een vergevorderd sta dium. Het is nog niet zeker of Engeland zal besluiten aan dit project mee te doen. de Leopard-tank kan niet helemaal op tegen de nieuwe Russische tanks. Momenteel wordt onderzocht hoe deze achterstand kan worden weggewerkt. DEN HAAG/BREUKELEN (SP) - Minister Vredeling heeft de waarschuwende vinger opgeheven tegen te ver gaande bezuinigingen op de defensie-uitgaven. "We moeten in de huidige omstandigheden oppassen dat toe niet het ver moeden wekken het met onze defensie te licht te nemen. Dat is de slechtste dienst die we onszelf als PvdA kunnen bewijzen", zo zei de minister van Defensie gisteravond tot zijn partijgenoten in Breukelen. De Nederlandse defensie heeft vol gens minister Vredeling lang niet zo veel van de economische voor uitgang geprofiteerd als de andere uitgang geprofiteerd als de an uitgaven. Het is dan ook niet zelfsprekend om by economische tegenspoed defensie een net zo grote stap terug te laten doen, vindt Op dit moment zoekt minister Vre deling - net als alle andere ministers naar posten waarop bezuinigd kan worden. "Maar de Nederlandse bij drage aan de bondgenootschappe lijke verdediging - de NAVO - mag daarbij niet aangetast worden", zo is het uitgangspunt van de minis- De huidige internationale situatie geeft naar het oordeel van minister Vredeling geen aanleiding onze defensie-inspanning drastisch te verminderen. "Maar evenmin om er de grootste voorrang aan te ge ven", voegde hij er aan toe. Door de omvang van onze krijgsmacht te rug te brengen en de kwaliteit daarvan te verbeteren kan tegen over onze eigen mensen en tegen over onze bondgenoten met recht worden volgehouden dat wij een verantwoorde bijdrage aan de ge zamenlijke verdediging leveren, zei de minister. "Met zorg" slaat minister Vredeling de voortdurend groter wordende kracht van het Warschau-pakt ga de. Behalve ter land geeft het Oost blok ook ter zee een spectaculaire ontwikkeling te zien. Buiten de grenzen van de Sowjet- Unie staan 58 divisies, waarvan de helft Russische. De NAVO stelt daar 27 divisies tegenover - voor de helft Duitse en een vijfde deel Ame- s staan Volgens de minister gaat het Russi sche argument dat de Oosteuro- pese divisies kleiner zijn dan de westelijke niet meer op. Sinds het einde van de zestiger jaren zijn Russische tankdivisies uitgegroeid van 9.000 naar 11.000 man en geme chaniseerde divisies van 11.000 naar 14.000 man. In totaal steeg het aantal tanks buiten de Sowjet-Unie van ruim 13.000 naar 19.000 met nog 8.000 achter de hand in het weste lijk deel van Rusland. De NAVO- landen kunnen in centraal Europa over slechts 6100 tanks beschikken. De conclusie van minister Vrede ling: "Reden om onder indruk te komen van de Russische ontspan- ningspolitiek is er bepaald niet. Maar dat mag ons niet beletten se rieus aan ontspanning te blijven werken. Maar als het van één kant komt, bereiken we niets." ADVERTENTIE Hoe herken je een Sonnema Eerenburg- drinker? Alleen door zelf Sonnema Berenburg te drinken. Pijnlijke dood voor dieren De Arnhemse hoofdagent 'l'heu- nissen toont enkele stukken schuimplasticHij is belast met de opsporing van een Arnhemse dierenhater die een nieuwe manier heeft bedacht om katten en honden af te ma ken. De onbekende voert de dieren gefrituurde stukken schuimplastic. Dit zet uit in de magen en de dieren sterven op een zeer pijnlijke manier. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 19 mrt., 20.15 uur. Utrechts Sym fonie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; 20 mrt., 15.00 uur, Radio Philh. Orkest o.l.v. Guido Ajmonemarsan; 20 mrt., 20.15 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. David Zinman; 21 mrt, 14.15 uur en 23 t/m 25 mrt., 20.15, uur, Concertgebouworkest o.l.v Jean Four- net; 24 mrt., 12.30 uur, Lunchconcert Kleine zaal: 19 mrt., 20.15 uur, Trio a Cordes Pasquier; 20 mrt., 20.15 uur, Ernesto Bitetti, gitaar; 23 mrt., 20.15 uur, Jean Fransen, piano; 25 mrt., 20.15 uur, Guarneri Trio. Stadsschouwburg: 19 en 20 mrt., 20.15 uur, Pu bliekstheater met "Macbeth"; 21 mrt., 13.30 uur, Ned. Operastichting met'Orfeo 22 t/m 24 mrt., 20.15 uur, "Alles over liefdeen ontrouw"; 25 mrt., 20.15 uur. Toneelgroep Theater met "Mes en vork". Carré: 19 t/m 25 mrt. (beh. 22 mrt.), 20.15 uur, André van Duin's Lachcarrousel; 21 mrt., 11.00 uur, Amsterdams Philh. Orkest oJ.v. Anton Kersjes. Centrum Bellevue: 19 t/m 21 en 24 en 25 mrt., 20.30 uur, Toneel groep Centrum met "Souvenirs"; 23 mrt., 20.30 uur, Ned. Ope rastichting met "The four note opera"; 23 mrt, 20.30 uur, To neelgroep Centrum met "Hartsgeheimen". Brakke Grond: 19 en 20 mrt., 20.30 uur, Nieuwe Komedie met "De komedie over de knecht van twee meesters", 22 t/m 25 mrt., 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met "Agamemnon" van Ai- schylos. Nieuwe de la Mar: 19 t/m 25 mrt., 20.15 uur, "Hou jy nou van mij of ik van jou", blijspel. Tingel Tangel: 19 t/m 25 mrt. (beh. 22 mrt.) 20.30 uur, kabaret Ivo de Wijs "Achter de wolken is zonneschijn". RAI-Congrescentrum: 19 mrt., 19.30 uur, optreden van David Essex; 21 mrt., 19.00 en 22.00 uur, optreden van Fats Domino. Westerkerk: 21 mrt., 19.30 uur, Westerkerkkoor m.m.v. solisten en het Bachorkest o.l.v. Simon C. Jansen. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 19 mrt., 20.00 uur, Ned. Operastich- ;ing met "Orfeo"; 20 en 21 mrt., Josephine van Gasteren in 'Juffrouw Margreet" van Roberto Athaydo; 25 mrt., 20.15 uur, Amsterdams Publiekstheater met "De Meiden" van Genet. De Doelen: Grote zaal: 20 mrt., 20.15 uur, Promenadeconcert ioor het Concertgebouworkest o.l.v. Jean Fournet; 19 mrt., 20.15 uur en 21 mrt., 14.15 uur, Rotterdams Philh. Orkest o.l.v. Edo de Waart; 24 mrt., 12.45 uur, Koffieconcert; 24 mrt, 21.00 uur, optreden van Rory Gallagher. Kleine zaal: 20 mrt., 20.15 uur, Kralingse Orkestver. o.l.v. Paul Vugts; 24 mrt., 20.15 uur, Klavecimbel-concert; 25 mrt., 12.45 uur, Orgel improvisaties door Arie J. Keyzer.Luxor-1Theater: 19 t/m 21 en 23 en 24 mrt., 20.00 uur, Henk Elsink met zijn programma "Totenmetnu"; 25 mrt., 20.00 uur, "De Engel van Amsterdam". Hofpleintheater: 19 t/m 21 en 23 t/m 25 mrt., 20.15 uur, kabaret "Je moet er mee leren leven" van Annie M. G. Schmidt en Guus Vleugel, met o.a. Conny Stuart, Jenny Are an en Sylvia de Leur. Piccolo-Theater: 19 en 20 mrt., 20.15 uur, Henk van Ulsen in "Het Fenomeen"; 21 mrt., 13.00 en 15.15 uur. Kindertheater Wiedus met de jeugdmusical "Ons landje"; 23 t/m 25 mrt., 20.15 uur, Het E.W.T. Randstadtheater uit Antwerpen met "Koning van Frankrijk" van Paul Koeck. Sportpaleis Ahoy: 24 mrt., 20.00 uur, concert door Neil Young en Crazy Horse; 25 mrt, 20.00 uur, concert door Paul en Linda McCartney en Wings. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 19 en 25 mrt., 20.15 uur, Haagse Co- medie met "Niemandsland" van Harold Pinter; 20 mrt, 20.15 uur en 21 mrt., 14.00 uur, Haagse Comedie met "De zomergas ten" van Gorki; 21 mrt., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Geen haar op 't hoofd", blijspel van Feydeau; 22 mrt., 20.15 uur, To neelgroep Theater met "Mes mes en vork" van Ayckbourn; 23 mrt., 20 15 uur, Toneelgroep Theater met "Het blyft onder ons" van Ayckbourn; 24 mrt., Toneelgroep Theater met "Binnen de perken" van Ayckbourn. HOT-Theater: 19 en 20 mrt., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Joseph, Joseph, Joseph" van Vondel; 20 mrt., 14.30 uur, Poëzie-Hardop; 21 mrt., 14.00 uur, Kindertheater Pssstt met "Piccolo en de Ultiemanieman"; 21 mrt., 20.30 uur, Ensemble M O.I.V. Ton Hartsuiker en David Porcelyn22 en 24 mrt., 20.30 uur, Toneelgroep Theater met "In vijfjaren tijds" van Lorca; 25 mrt., 20.30 uur, Ned. Dans Theater. Diligentia: 19 en 20 en 23 t/m 25 mrt., 20.15 uur. Theatergroep Funhouse; 21 mrt., 14.30 uur, Nikita Magaloff, piano; 24 mrt., 12.45 uur, lunchprogr. Congresgebouw: 19 mrt., 20.00 uur, Jeugdconcert door het Residentie-Orkest o.l.v. Lex Veelo; 20 mrt., 20.30 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Lex Veelo; 25 mrt., Toneelgroep Inter Nos met "Kom doe eens wat" van Neil Simon. Theater in de Steeg: 19 en 20 mrt., 20.30 uur, Cabaret Blamix; 21 mrt., 14.30 uur, Haags Sprookjes Toneel met "Pinokkio". Theater Pepijn: 19,20 en 25 mrt., 20.30 uur, Cabaret Honoloeloe. LEIDEN Rijnlands Lyceum: 19 mrt., 20.15 uur, optreden van Ramses Shaffy en Liesbeth List. Stadsgehoorzaal: 21 mrt., 11.30 uur, Koffieconcert met Theo Bles, piano en Rien de Reede, fluit. ALPHEN AAN DEN RIJN Zaal Nabij: 23 mrt., 20.15 uur, concert door Louis van Dijk en Jules de Corte. De Bron: 21 mrt, 12.30 uur, Koffieconcert door Christiaan Bor en Marja Bon. Midas (Veldbloemweg): 20 mrt., 20.00 uur, popconcert door de groep Carlsberg. DEN HAAG - Met omkoping be reikt een zakenman bij de krijgs macht niets. Onbegonnen werk. Dat vindt defensie-staatssecretaris mr. B. Stemerdink, die gisteren aankondigde dat de regering een onderzoek zal instellen naar de macht en invloed van de wapenin dustrie. In z'n ruime, een tikje sombere werkkamer op het departement, Plein 4, zegt hij: "De Starfighter- aankoop. Ja, dat is een zaak die ik eigenlijk ook alleen maar ken uit de handelingen van de Kamer en de stukken. Zo'n vijftien jaar geleden. Waar zat ik toen? Ik was geloof ik tweede-luitenant ip Maastricht. Uit de stukken ben ik niet zo gek veel wijzer geworden". De veronderstelling dat er mis schien toch wel iets voor wapen handelaren "te ritselen" viel bij de krijgsmacht, wijst hij betrekkelijk resoluut van de hand. "Naar mijn mening niet Aanschaffing van een wapen-systeem - ik praat niet over sokken of zo - is een geweldig com plexe zaak. Een grote groep men sen is daarmee bezig, vaak een be paald project-bureau. Je zou dus als wapenhandelaar voet aan de grond moeten hebben bij een groot aantal mensen. Het lijkt my uitgesloten dat iemand zóver zou kunnen ko men m het Nederlandse apparaat. Daarbij komt de snelle wisseling van functies. Ik zit hier nu bijna drie jaar en werk al met de derde kwartiermeester-generaal (chef in kopen). De eerste was Antonissen, de tweede Van Zanten en die wordt per 1 mei opgevolgd door generaal Maris van de generale staf, die zich nu aan 't inwerken is. Nou, als je praat over de aankoop van wapen systemen, dan heb je het Over pe rioden van tussen de vijf en tien jaar." Stemerdink wijst er op dat. ook de Haagse kartotheek een garantie is voor de waterdichtheid van het aankoopsysteem. De computer schift al het kaf van het koren. "Het is ontzettend simpel. Wij heb ben iets nodig en er zijn leveran ciers, die staan in de kartotheek. Ze zijn onderzocht op hun produktie- capaciteit, kwaliteitscontrole enz. Die worden uitgenodigd. Nage noeg altijd gaat dat bij concurren- tiestelling. Maar je hebt wel eens dat een bepaald produkt maar door één leverancier wordt gemaakt. En het komt ook voor datje van de Ne derlandse staat het voorschrift krijgt ergens iets te bestellen. Het beleid is er bijvoorbeeld op gericht, dat alle schepen voor de marine in Vlissingen worden gebouwd. Maai dan krijg je altijd nog de accoun tantscontrole". Symptomen Sinds de tijd van de helmen-affaire bestaat er bij het leger een speciaal bureautje dat moet letten op symp tomen van omkoping. Nu het trio van minister Vredeling en zijn staatssecretarissen Stemerdink en Van Lent toch bezig is met her structurering van de krijgsmacht, zal dit controle-orgaan worden op getild naar het niveau van een directeur-generaal materieelraad. Het wakend oog zal dan ook over luchtmacht en marine gaan. "Nee, ik heb van het bureau landmacht geen enkele hint gekre gen. Het bureau moet er op toezien dat er met mensen die te maken hebben met grote contracten niets bijzonders gebeurt. Als een eerste- luitenant, die bezig is met een be paald project, plotseling in een Rolls-Royce gaat rijden, dan is dat merkwaardig. Dan wordt bekeken of daar een verklaring voor is. Dat soort dingen. Maar ik heb geen en kele rapportage gehad van: we hebben moeilijkheden met meneer Janssen of zo." Over de rol van prins Bernhard, inspecteur-generaal der krijgs macht, als adviseur bij materieel- aankopen, kan Stemerdink kort zijn: "Prins Bernhard heeft een zeer al gemene taakomschrijving. Maar zolang ik hier zit, is het niet voorge komen dat hij adviezen heeft gege ven. Aan mij dus. Hij heeft zich de laatste jaren weinig met het mate rieel bemoeid kan ik wel zeggen en zich helemaal op het om buds werk gericht." Adviseurs In Nederland lopen zo'n vijftig ad viseurs, agenten van buitenlandse vliegtuig- en wapenindustrieën rond. Ze verdienen over het alge meen een dik belegde boterham. Als lobby krijgen ze by de krijgs macht geen kans, zegt Stemerdink. Zijn hun buitenlandse bazen zo dom, dat die toch geloven dat er wat te ritselen valt?"Nee, het gaat er om welke functie je die mensen toe denkt. De krijgsmacht doet zaken met de regering of met de industrie- De vertegenwoordigers van die in dustrie hebben vaak geen andere functie dan hun bazen te vertellen welke mensen je hier moet hebben voor een gesprek, zoals een kwartiermeester-generaal. Ze zeg gen hoe de kaarten liggen, hier in Nederland. Maar nagenoeg nooit worden contracten besproken met die vertegenwoordigers zelf. Ik heb zeer weinig contact, ook als •Kamerlid, met die mensen gehad. Waar je ze wel eens ontmoet, is op een receptie of een luchtvaarts how". Bij de keuze van de F-16 van Gene ral Dynamics als opvolger van de Starfighter, hebben die adviseurs geen voet tussen de deur gekregen. Met die aankoop is niets aan de hand geweest. Uitgesloten, zegt Stemerdink. Hij gelooft ook niet dat de vakbeweging, opgestookt vanuit de politiek, probeert dit con tract alsnog te torpederen. De in dustriebond NW schreeuwt op het ogenblik van de daken, dat de Amerikanen ons toch de beloofde compensatie-orders door de neus proberen te boren. "Ik heb geen reden om te veronder stellen dat daar een politiek opzetje achter zou zitten. Nee, ik geloof dat ze echt bezorgd zijn, nu we eenmaal zoveel geld uitgeven, dat die kwes tie van die compensaties niet goed in 't vat gegoten wordt. Ik neem zondermeer aan, dat als de com pensatie op nul zou uitkomen, of aanzienlijk in elkaar zou storten, dat dan de minister van Economi sche Zaken z'n vinger op zal ste- ken.Maar van defensiekant vind ik geen aanleiding om het weer op de helling te zetten Vervlechting Stemerdink zelfheeft als Kamerlid indertijd vaak gehamerd op ontra feling van wat het „militair- industrieel complex" wordt ge noemd. De vervlechting van finan ciële, sociale (werkgelegenheid) en politieke belangen tussen de wijd vertakte wapenbedrijven en de overheid. Er is tot dusver niets aan gedaan. Het PPR-Kamerlid Walt- mans eeft er enige tijd geleden ook weer eens vragen over aan de rege ring gesteld. "We zijn er druk mee bezig. Het is zonder meer nodig dat dit pro bleem wordt aangepakt. Het is bijna rond. Maar we zitten even met de geweldige werklast die dat meebrengt. We zijn bezig met de één-procents-operatlc, met de in vulling van de miljoenennota, de personéelssector. Het is een gigan tische hoeveelheid werk, als je het wat degelijk wilt doen, vooral met toekomstperspectieven. Wat ik vooral kwalijk vind, is dat industrieën zich alleen maar rich ten op defensie-orders en als daar dan een gat in valt, omdat bijvoor beeld een bepaalde serie afloopt, dat wij dan wat moeten doen om dat bedrijf in stand te houden. Dat vind ik een hele griezelige situatie. Dan is het wat doen, of zoveel hon derd man op straat. In feite zit je dan in een dwangpositie. Daarom vind ik het essentieel dat zo'n be drijf ook de civiele poot ontwikkelt. Omdat ik niet wil dat wij in de jaren tachtig in een kuil vallen by defen- Parlementaire onderzoeken (en quêtes) naar het systeem van wa penaankopen ziet Stemerdink niet zo zitten. Te omslachtig vindt hij. "Dan komen problemen om de hoek kijken als de kwestie van de geheimhouding, als het internatio nale projecten betreft waarin Ne derland niet alléén een beslissing kan nemen. En van het verscho ningsrecht, als het om bedrijfsge heimen gaat. Om nog maar niet te spreken van het probleem als 't gaat om het voor de commissie roepen van buitenlanders. Ik vraag me af, of je dan niet gewel dig veel werk gaat leveren voor een project dat slechts magere resulta ten kan opleveren. Ik voel zelf méér voor het Amerikaanse systeem van zo'n senaatscommissie, die zaken als wapenaankopen onderzoekt. Ik denk dat we die kant uit moeten DEN HAAG (SP. ANP) - Ongeveer zeventig procent van de Neder landers wil openbaarmaking van de onderzoekbevindingen van de commissie-Donner over de Lockheed-affaire. Dit blijkt on der meer uit een enquête, die door de NOS-televisierubriek Panoramiek is gemaakt door de afdeling luister- en kijkonder zoek van de NOS. Over het algemeen heeft de Lockheed-zaak echter weinig invloed op het Nederlandse denken in verband met het ko ningshuis en de monarchie. Ongeveer tachtig procent van de ondervraagden tijdens de en quête vindt het juist dat de nieuwsmedia aandacht besteden aan de mogelyke rol van prins Bernhard in deze kwestie. Slechts 27 procent vindt de be richtgeving echter goed. De meerderheid acht de berichtge ving matig, terwijl 14 procent spreekt van ronduit slecht. Voor de meerderheid (80 procent) is het vertrouwen in het konings huis niet veranderd. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft nog steeds geen beslissing genomen over het verzoek van Nederland om documenten te verstrekken over de openbare en besloten zit tingen van de commissie- Church. Dit heeft premier Den Uyl gisteren meegedeeld. Hy wilde geen datum noemen, waarop de Nederlandse commissie-Donner rapport zal uitbrengen. Mr. Stemerdink:.geen nut

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7