„Met de markt meegaan en niet vooruit lopen..." Huisvuil uit de Alphense regio naar de Rijnmond Bewoners Tramstraat: "sloop Katwijks Gast- en Weeshuis Nieuwe directeur Dam-chips Katwijk in beeld vanuit de lucht B en W wachten op mening hervormden Visvangst beperking Bewoners Gruttohof doen geen oog dicht PAGINA 4 DONDERDAG 18 MAART 1976 HAARLEMMERMEER „Ik ben niet onbekend in Haarlemmermeer. Niet alleen be trek ,k hier al vele jaren aardappels, maar ook ie dit het land van de paardensport. En zelf ben ,k een verwoed paardensportliefhebber. Twee jaar ge'-den won ik hier in Hoofddorp nog een eerste prijs tijdens een springconcours", aldus dCTieer H. A. van Tuyl uit Game ren, die zich smds vorige week de gelukkige eigenaar mag noemen van helt uitgestrekte fabriekscomplex van wat eens Dam-chiDs was. KATWIJK De genieent* Katwijk zal opnieuw vanuit de lucht op foto's worden vastge legd. Het huidige luchtkarterings systeem is verouderd door sane ring en nieuwbouw en de aan leg en verbetering van diverse wegen. Voor de verwezenlijking van nieuwe bestemmingsplan nen, met name in Katwijk aan den Rijn en het rehabilitatie plan Noord, en voor het krij gen van een oriënterend over zicht van het stratenplan en de parkeervoorzieningen vinden burgemeester en wethouders de aanschaf van nieuw fotomate riaal gewenst. Zij vragen de raad hiervoor een krediet van 25.000 gulden. Ook wil het col lege vijf luchtfoto's in kleur van de gemeente laten maken ten behoeve van de vergader zaal en voor gebruik door de diverse gemeentelijke diensten. De vijf foto's van 120 bij 160 cm. kosten samen 9000 gulden. wij waren de laatste die een bod deden. Dat gebeurde op 4 februari. Voor ons kwam het precies op tijd. Toen de fabriek in augustus failliet werd verklaard konden wij zelf nog geen kant uit. Wij hebben moeilijke Jaren achter de rug. In 1974 de ener giecrisis, de prijzen van plantaardige vetten en de car tonnage die omhoog sprongen en tot overmaat van raenp nog enorme regenval. Wij zijn een agrarisch bedrijf en dus ook onder hevig aan weersinvloeden", aldus de heer Van Tuyl, alleen eigenaar van de Van Tuyl-Holding te Gameren. In deze holding zijn acht afzonder lijke b.v.'s ondergebracht, die elk een eigen zelfstandigheid hebben. Voorbakkerij "In Lomm hebben wij de Frites Specialist, waar personeel en machi nes wekelijks vele uren moeten over werken. Ze kunnen het niet meer aan. Laat staan van de zomer als het hoogseizoen is. Daarom zijn wij ge weldig blU met onze nieuwe aan winst. De dlepvries-frites voorbakke- r'iJ wordt hier voor een deel onderge bracht". Toekomstplannen? Van Tuyl: "Hebben wij erg veel. Wij beginnen met de frites-^oorbak kerij. In september kunnen wij ver moedelijk al een nieuwe aardappel- sorteerafdeling in Hoofddorp in ge bruik nemen. Dan zijn wij aan het overwegen of de vervaardiging van chips tot de mogelijkheden behoort. De productielijnen zijn er in elk ge val. Tenslotte is het ook niet uitge sloten dat wij ons gaan bezig houden met de diepvries-groente. In Hoofd dorp gaan wij werken onder de naam Van Tuyl Food, dat is een erg ruim begrip, waar alles in kan worden on dergebracht". De heer Van Tuyl ls ingenomen met de talloze mogelijkheden. De plaats waar de fabriek met omlig gende terreinen is geslt-ueerd, noemt hij enig in ons land. Aan- en af- valswegen leiden overal heen en ook uit reclame-oogpunt staat de fabriek op een uitgekiend stuk grond. Afzet mogelijkheden zijn er eveneens. "Wij verkopen tot nu toe nog geen doos frites in de randstad. "Ik denk dat in Amsterdam niet één frietje van ons te koop is. In de drie noordelijke provincies heb ben wü een afzet die wij met zyn belden op kunnen eten. Daar komt nu wel verandering in. Wel zullen wij oppassen niet martot-verstorend te zijn. Met de markt meegaan en niet vooruit lopen, dat is mijn de vies". De heer Van Tuyl verwacht voor 1976 een omzet van 70.000 ton aard appelen, dat is ongeveer 200 mil joen porties "friet". Bij van Tuyl Holding wenken tot nu -toe in totaal 350 personeelsleden. In Hoofddorp zullen zeventig werknemers kunnen starten. In de loop van diit jaar zal dit aantal waarschijnlijk kunnen worden uitgebreid. Via de vakbonden zal met 't vroegere DAM-personeel kontakt op worden genomen. Een trotse Van Tuyl blikkend over fabriek en fabrieksterrein: "Nu staan de machines nog stil. In de eerste week van april hopen wij te kunnen gaan werken. Wij zullen de fabriek van binnen en van buiten een eigen karakter geven, opdat degenen die hier werken zich er thuis zullen voe len". De "holding" had in 1975 een omzet van 150 miljoen gulden. Voor 1977 verwacht de heer Van Tuyl een stijging van 10 tot 20%. Vrolijk naar Leimuiden en Rijnsaterwoude LEIMUIDEN 'RIJNSATERWOUDE Mr. Vrolijk, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, zal volgende week woensdag (24 maart) luisteren welke wensen de gemeen teraden van Leimuiden en Rijnsater woude hebben voor een te benoe men nieuwe burgemeester. Om half acht is hij in Rijnsaterwoude, drie kwartier later in Leimuiden. Enige maanden geleden vroeg bur gemeester Breen de Kroon om ver vroegd pensioen in verband met zijn zwakke gezondheidstoestand. Een paar weken terug werd hem dit verleend. Visserijzone De Amerikaanse gezamenlijke commissie van Huis en Senaat heeft overeenstemming bereikt over een wetsontwerp waar- In een 200 mijlszone. wordt afgekon digd voor de visserij in Amerikaan se wateren. De maatregel zou 1 maart 1977 van kracht moeten wor den Plan „Gasthof' in Katwijk KATWIJK Burgemeester en wet houders van Katwijk hebben beslo ten met het doen van een uitspraak over het plan "Gasthof" dat de heer D. van Rhijn heeft gemaakt voor de grond rond het Weeshuis aan de Voorstraat in Katwijk aan Zee, te wachten tot dat de regenten van Gast- en Weeshuis hen officieel heb ben meegedeeld hoe deze over het al ternatief denken. Het college meent dat de regenten wat het nemen van beslissingen in deze zaak betreft de grootste vinger in de pap hebben. De gemeente Katwijk is eigenares van een kleiner deel van de te bebouwen grond aan de Voorstraat dan de Her vormde Gemeente van Katwijk aan Zee. Wethouder drs. J Bergman heeft inmiddels wel laten weten voor het maken van een nieuwbouw- plan voor de 56 bejaardenwoningen die op deze grond gaan komen, een architect in de arm te zullen gaan nemen die op een verantwoorde ma nier een ontwerp kan maken dat is aangepast aan de bestaande bebou wing in de omgeving-Voorstraat. Het plan van de Katwijkse pro jectontwikkelaar D. van Rhijn van de Zeeweg 121 voorziet in de bouw van 57 bejaardenwoningen op het terrein rond het tot dienstencen trum en "poortgebouw" te verbou wen Weeshuis. Het terrein zal daar in een beeld van wandelgebied, hof jes, pergola's, zitjes en plaatsjes krij gen. Dit plan is door de diverse frac ties in de Katwijkse raad voorals nog verdeeld ontvangen. ALPHEN AAN DEN RIJN De personenauto van een 20-jarige Gouwenaar raakte gistermiddag rond vier uur zwaar beschadigd' toen de ze frontaal in botsing kwam met een vrachtwagen. De inwoner uit Gouda reed van het Hazevelö! rechtsaf de Conradstraat op. Door onbekende oorzaak kwam. hij daarbij op de lin kerweghelft terecht. De bestuurder kwam met de schrik vrij. DEN HAAG Minister A. van der Stee van Landbouw en Visserij heeft de medewerking van het pro- duktschap voor vis en visprodukten gevorderd bij de uitvoering van de vangstbeperking voor naring, kabeljauw, schelvis en wijting, zoals de Noordoost-Atlantische visserij- commissie die voor dit jaar en een deel van 1977 heeft voorgesteld- Bij verordening zal het produktschap nu nadere regelen moeten stellen voor de uitoefening van de visserij, net uitvaren ter visserij, de aanvoer van de gevangen vis en de verdeling van de toegestane vangsthoe veel ne- aen onder de vissers. Volgende week donderdag zal het produktschapsbe- stuur de desbetreffende ontwerp verordeningen bespreken. In het kalenderjaar 1976 mag Nederland in de Noordzee en net Skagerrak in totaal 7300 ton haring vangen, in de Noordzee 26.000 ton kabeljauw, 10.500 ton schelvis en 14.000 ton wijting. Wat daarvan voor 19 maart aanstaande nog niet is gevangen, moet nu via de pro- duktschapsverordeningen worden verdeeld. Van de jaarquote van ka beljauw, schelvis en wijting mogen er een of twee mét drieduizend ton worden vergroot, als de som van de drie quota maar gelijk blijft. In de Keltische Zee mag Nederland voorts tussen 1 april aanstaande en 31 maart volgend jaar drieduizend ton haring vangen. Jongen (10) sticht brand ROELOFARENDSVEEN Een tienjarige ongen uit Roelifarends- veen heeft gisteren brand gesticht in de rieten matten en bosjes rond het zwembad. De brandweer moest er aan te pas komen om het vuur te blussen. De brand richtte een be hoorlijke schade aan. Jongetje (2) verdronken in Jf addinxveen WADDINXVEEN De tweeëneen half-jarige Robert Vervoort uit Wad- dinxveen is gistermiddag in een sloot bij de Fortunalaan verdronken. Het jongetje kwam in 'n onbewaakt ogen blik in het water terecht. Zijn moeder was op dat ogenblik op visite in de Fortunalaan. Muizenplaag in Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN Be woners van het Gruttohof in Roelofarendsveen zijn ten einde raad. Ze doen 's nachts bijna geen oog meer dicht. Reden: vooral tussen de plafonds maken de mui zen een lawaai van Jewelste. Zegt een bewoner: "Het was op een gegven moment zo erg, dat ons jongste kind niet eens meer naar bed durfde, 't Ging op de bank in de kamer slapen tot wij naar boven gingen". Waar de muizen vandaan ko men is voor iedereen een raadsel. Dat de overlast groot is blijkt wel uit het feit, dat één Gruttohof- bewoner in twee dagen elf muizen ving. Muizenkorrels hebben tot nog toe niet de gewenste uitwer king. De heer Van Wouw, een andere bewoner van het hof. zegt: "Ik ben bly, dat wij een kot hebben, anders wist ik echt niet hoe we van die muizen af moesten ko men. In huis zijn we ze inmiddels wel kwijt dacht ik. Alleen ln de schuur zitten er nog enkele". Bij de dienst openbare werken van de gemeente Alkemade ls men verbaasd als we vragen of zij hier iets aan zal doen. Direc teur Siere: "Niemand heeft tot nog toe hulp aan ons gevraagd. Als de mensen dit willen, ver strekken wij bestrijdingsmidde len". Volgens hem zullen de meeste muizen verdwijnen als de tempe ratuur buiten wat milder wordt. Voor de bewoners van het Grut tohof geldt tot dan het motto: deuren dicht, ze komen door het venster MET INGANG VAN 1978 ALPHEN AAN DEN RIJN De 22 verte genwoordigers uit de Alphense en Goudse regio hebben gisteravond unaniem besloten voorlopig voor 25 jaar in zee te gaan met de NV Afvalverwerking Rijnmond. Daarmee werd ingegaan op een aanbod van het Rotter damse vuilverwerkingsbedrijf om het huisvuil uit de regio's te gaan verbranden voor een prijs van f 70 per ton. Voor de eerste vijf jaar krijgen de regio's dan nog een korting van 20 procent die in vijf jaar met 4 procent wordt afgebouwd. Met het aannemen van bet voorstel zijn ook de plannen voor een eigen vuiloven die in Alphen zou worden gebouwd van de baan. Het was overigens de tweede keer bij gebrek aan voldoende financiële wanneer het vuil in een eigen in- dat de vertegenwoordigers uit de gegevens. Die waren er nu wel, al stallatie zou worden verbrand. Ten- Alphense en Goudse regio's zich bleef bij sommige vertegenwoordi- einde het voorstel om bij de AVR over dit voorstel bogen. Een kleine gers de twijfel of het toch niet goed- het vuil te laten verbranden aan- twee maanden geleden werd het koper had gekund. Het bedrag van trefckelijk te rr voorsbei door de raad aangehouden f70 is gelijk aan de kosten per ton, duotieregeling Jaar- KATWIJK „De Commissie tot Behoud en Wederopbou w van Katwijk is thans bezig oude uitgeleefde en aftandse gebouwen (bedoeld worden Gast- en Weeshuis aan de Voor straat red.) waarop het uitzicht niet bepaald fraai te noe men is, te behouden. Dit bederft wel degelijk ons woonge not". Dit schrijven de heren J. van Duyn en A. Varkevisser als voorzitters van de Verenigingen van Huiseigenaren Tramstraat II en Hl namens de be woners van deze woonblokken in een brief aan burgemeester en wethou ders en de fractievoorzitters van de politieke partijen in de gemeenteraad van Katwijk. ZU voegen, met hun „klemmende verzoek" het Gast- en Weeshuis bij de plannenmakerij voor de grond aan de Voorstraat niet te handhaven, een nieuw hoofdstuk toe aan alles dat er de laatste tijd al rond deze twee karakteristiek Kat wijkse gebouwen te doen is geweest. De huiseigenaren in hun brief: „De woningen zijn indertijd gekocht op een bestemmingsplan waarin geen plaats was gereserveerd voor het Gast- en Weeshuis. Er werden teke ningen verstrekt met daarop ruime groenstroken en speel voor zienin gen achter het woongebied Tramstraat 133/185. Deze zullen noodgedwongen worden opgeofferd aan de ijdele plan nen van een commissie tot wederop bouw, die tussen onze maisonnettes en een 19e eeuwse steenmassa nog eens bejaardenwoningen wil neerzet ten". De conclusie van de bewoners luidt ..Wij als bewoners van de Tramstraat willen u met klem vragen uw plan nen uit te voeren zoals ons als ko pers destijds is voorgespiegeld (even tueel wat meer laagbouw) en u niet onder druk te laten zetten door een of andere pressiegroep waarvan het Burgemeester en wethouders van bestuur niet in onze buurt woont". Katwijk hebben inmiddels aan de ge meenteraad al laten weten gevoelig voor het geluid dat de Tramstraatbe- wonens laten horen te zijn. Zij schrij ven aan de raad over deze materie: „Wij wijzen erop dat de bewoners van de Tramstraat op grond van het be stemmingsplan mochten verwachten dat het Gast- en Weeshuis zouden worden gesloopt. Het is niet ondenk baar dat bij handhaving van deze gebouwen de bewoners een schade claim bij de gemeente zullen indie nen". Die twijfel ontsproot aan het feit dat de Rijnmondgmeenten mo menteel f41 per ton huisvuil beta len. Gouda een niet-Rijnmondge meente die zijn vuil bij de AVR laat verbranden betaalt f53 per ton. Die bedragen waren voor enkele verte genwoordigers aanleiding er bij het dagelijks bestuur op aan te dringen bij de opstelling van het definitieve contract nog wat van de prijs van f70 per ton af te knabbelen. Het definitieve contract zal de raad straks ook nog passeren. De bedoe ling is dat het Alphense en Goudse huisvuil vanaf 1 januari 1978 in Rotterdam verbrand zal worden. Met name die datum was voor de gemeenten Boskoop en Nieuwkoop reden tot ongerustheid Nieuwkoop heeft nog tot 1979 contractuele ver plichtingen elders, Boskoop zelfs tot september 1979. "Dat grapje zou ons bij elkaar een half miljoen extra kosten", zo rekende de Boskoopse vertegenwoordiger Kuijf voor. Het dagelijks bestuur zegde toe zich de komende maanden diepgaand met dat probleem te zullen gaan bezig houden. 1978 het Alphense vuil „in rook op". LEZERS SCHRIJVEN Midden Rijnland Naar aanleiding van de reacties die tot nu toe zijn gepubliceerd over het conflict binnen de stichting Mid den Rijnland, menen wij te mogen zeggen, dat de cliënt volledig ver geten wordt. In vrijwel alle reac ties wordt er met geen zinnig woord gerept over de cliënt en als dat dan wel gedaan wordt, zijn het kre ten als dat de "acute patiënten" on middellijk geholpen zullen worden. (Pastoor Wishaupt). Er rijzen nu onmiddellijk vragen op als: "Weet pastoor Wishaupt (na mens het bestuur?) wel over wie hij spreekt als hij de hulpvragen- den vergelijkt met mensen die een dokter nodig hebben???!!! Uitspra ken als deze (er zijn er meer ge weest, bijvoorbeeld "de cliënten kun nen onmiddellijk opgevangen wor den") komen bij ons kwetsend en onkundig over. Is dit nu maatschap pelijk werk? Bij het maatschappelijk werk be staat er altijd nog zoiets als een vertrouwensrelatie tussen de maat schappelijk werker en de cliënt. En wordt dan zomaar toegestaan, dat na jarenlange opbouw deze relatie zomaar verbroken mag of moet worden? We hebben onze twijfels over het feit of men wel weet waar mee men werkt: met mensen of met twepde-hands auto's Theo Koeleman, Groenestein 30, HAZERSWOUDE Kees van Zijp, Drie Oktoberstraat 5 IA, LEIDEN De verbrandingstorens in het Botlek-gebied. Hier gaan vanaf

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4