'K en O krijgt in 1976 geen ruimte' Stichting zoekt ruimte voor jongens Kerstjens: geen sexclub, wel een maatschoenmaker Leidse wethouders: PvdA-fractie verdeeld over tweede burger raadsman in Leiden VANDAAG GEBELD, MORGEN GELD!! MW pNDERDAG 18 MAART 1976 LEIDEN De Leidse wethouders Tesselaar en Oosterman zien binnen de huidige ontwerp-begroting voor 1976 geen mogelijk- I heden om de Leidse Volksuniversiteit K en O meer geld te ge ven dan de 450.000 gulden die daarvoor is uitgetrokken. Dit be tekent dat K en O over 85.000 gulden minder kan beschikken dan was geraamd en dat men daardoor in financiële moeilijk heden dreigt te raken. Gisteren heeft over dit probleem drag van 10.000 gulden bovenop 'e^n gesprek plaatsgehad tussen het gfezet. In totaal dus 450.000 gulden". K en O-bestuur en de beide wet- lesselaar constateert dat van een houders. Oosterman, die gisteravond werkelijke controle op de uitga- verslag uitbracht i O tot dusver geen in de PPR/D'66-fractievergadering, sprake is geweest. "Elk jaar werd <merkte op, dat er weinig a !kun je er geen 120 uitgeven. Of ijs moet het ergens anders ineien. Maar de mogelijkheden daar- - voor zie ik echt niet". bil de gemeente doorgingen kreeg K en O toch het naf volledige subsidiebedrag uitbetaald. Een procedure die afwijkt van die jbij het buurt- en clubhuiswerk. Daar feit dat K en O bij het opstellen steed ■zijn", 'var. de begroting voor 1976 reke ning heeft gehouden met een ui tgavenstijging, die uitgaat boven de gebruikelijke tien procent. Op basis daarvan zijn ook de contracten afge sloten voor de culturele activiteiten in 1978. Vraagtekens Vraagtekens plaatst wethouder Tesselaar bij de huidige structuur van K en O. "Van de 450.000 gul den die dit jaar naar K en O gaan wordt 300.000 gulden uitgegeven aan personeelskosten. Daartegenover staat 100.000 gulden voor de activi- Gok Wethouder Oosterman: „Als Je Je teiten. Verder nog eens 50.000 gulden voor onder meer verwarming en onderhoud. Je kunt je afvragen of die verhouding tussen kosten van ac tiviteiten en van personeel wel een redelijke is". Beide wethouders ontkennen dat K en O pas nu geconfronteerd is met het feit dat de ingediende be- vastlegt op bepaalde uitgaven, ter wijl het geld nog niet gedekt is, is dat een gok die je neemt". Vol gens wethouder Tesselaar ontving K en O over 1975 een subsidiebe drag van bijna 400.000 gulden. Dat bedrag is door de gemeente voor 197b met tien procent verhoogd tot 440.000 gulden. In verband met de groting niet volledig gehonoreerd wordt. Oosterman: "De zaak is ai eerder ter sprake geweest". Tesse laar: "We hebben ze vorig jafr al gewaarschuwd". Buurgemeenten Bij de bespreking in de PPR-D'66 fractievergadering merkte wethou der Oosterman gisteravond op dat Leiden via K en O nogal wat sub sidie verstrekt voor de buitenge meenten. Hoewel hij geen exacte getallen ter beschikking had, zou ongeveer 25 procent van de K en O-leden afkomstig zijn uit de om liggende gemeenten. In de vergade ring werd dan ook de suggestie ge daan om K en O te verzoeken maar eens bij de buurgemeenten aan te- kloppen voor een extra subsidie. Het bestuur van K en O was van ochtend niet bereid commentaar te geven op het gesprek van gisteren. Aangekondigd werd dat vanmid dag in een persconferentie de zaak uit de doeken zou worden gedaan. Concordia: geld Taptade beter te gebruiken LEIDEN De chr. muziekvereni ging Concordia is het er niet mee eens dat de gemeente voor een be drag van negenduizend gulden ga rant zal staan in het eventuele te kort van de „Taptade", die in de G: oenoordhal zal worden gehouden. D l blijkt uit een brief die Concor dia aan de gemeenteraad heeft ge stuurd. Volgens Concordia zou het geld op een betere manier gebruikt kun nen worden. De vereniging wjjst op de subsidieregelingen in Leiden, die in vergelijking met diverse andeie gemeenten nadelig zouden zijn. "Mo gen wij U ook eens wijzen op de dikwijls erbarmelijke bezuinigingen van de Leidse verenigingen", schrijft Concordia aan de raad. "Wij zouden zo nog wel even door kunn»— gaan, maar wij nemen aan dat de meeste problemen bij u wel bekend zullen zijn. Veizoeken in deze richting wor den immers om financiële redenen dikwijls door de gemeente afgewezen Ook de muziekvereniging De Burcht heeft een brief aan B en W en de gementeraad over de Taptade geschreven. Deze vereniging juicht de organisatie van dit muziekfeest wel toe, maar spreekt in de brief haar teleurstelling uit over het "ne geren van de Leidse muziekkorpsen in deze". De Burcht vraagt of de Leidse verenigingen organisatorisch bij de Taptade kunnen worden be trokken. Relatie astma en vochtigheid LEIDEN De resultaten van een onderzoek in Leiden rechtvaardigen het vermoeden dat er een re latie bestaat tussen de vochtigheid van een woning en het voorkomen van astma bij bewoners. Dit heeft staatsseretaris Schaefer van Volks huisvesting geantwoord op schrifte lijke vragen van het tweede-ka merlid Van Rossum (SGP). De staatssecretaris acht onderzoek op grotere schaal gewenst Kerstjens: „Ik ben orthopedisch maatschoen maker en dat wil ik blijven". LEIDEN Is het de paranoia van buurtbewoners in de Pie- terswijk die achter elke verbou wing de introductie van ander maal een geluids- of ander over last verspreidend etablissement vermoeden? Orthopedisch maat schoenmaker Kerstjens weet het niet. Maar een feit is dat hij af gelopen maandagmiddag wet houder Verboom moest vertellen welke drieste plannen hij met het pand Pieterskerkgracht 3 had. Wilde hij er een sex club gaan runnen? Nee, dat wil hij niet. Kerstjens blijft, hoe ori gineel klinkt dit, gewoon bij zijn leest. Hij maakt zelfs geen bor- deelsluipers. Niet ontkend kan worden dat het pand Pieterskerkgracht 3 een ruchtbaar verleden achter zich heeft, want tot een paar maanden geleden was hier de sexejub "Romance" gevestigd. In die tijd zat Kerstjens nog in een veel te kleine behuizing aan de Oude Singel. Voor de goede orde: een orthopedisch maatschoenma ker is iemand die schoenen fa briceert voor mensen met een af wijking aan de voeten. Kerstjens' wachtkamer op de Oude Singel lag een verdieping lager dan zijn werkruimte. Welnu, voor iemand die toch al niet voor niets een orthopedisch maatschoenmaker bezoekt, is het niet zo prettig om uitgerekend daar nog eens trap pen te gaan lopen. Dus zocht Kerstjens een andere ruimte. Het duurde drie en een half Jaar voor hij succes had. Van een kennis hoorde hij dat Pieterskerkgracht 3 te koop was. En dat kocht hij. Vanaf dat momen\ vorige maand, ging het als een lopend vuurtje door de Pieterswijk. Pie terskerkgracht 3 wordt weer een sexclub werd op niet eens meer fluisterende toon beweerd. "Waar de geruchten vandaan kwamen, is me nooit verteld", zegt Kers- jens. "Ik zat hier te werken, ei genlijk wist ik van niks. To*, •mensen van de gemeente gingen opbellen en de notaris. Wat ik aan het uitspoken was. Nou, ik ben drie en een half jaar otho- pedisch maatschoenmaker in Leiden en dat wil Ik blijven ook". "Ja, ik had zo kunnen begin nen. Er stond hier een complete sexclub. Er was alleen geen drank, en de films waren er niet Pieterskerkgracht 3: gonzende geruchten meer. En de vrouwen waren ook weg. Alleen de poesjes van de vrouwen waren er nog. En er hing nog een Jurk. Maar ik ben nooit iets in die richting van plan geweest. Er wordt zelfs verteld dat een vorige eigenaar mij zou helpen met de verbouwing om hier weer een sexclub van te ma ken. Ik ken die man niet eens. Op een gegeven moment was ik bezig de gevel op te knappen. Ik was acht minuten aan het werk of de gemeente hing al aan de bel. Dat mocht niet, ik moest een vergunning hebben. Daar snap ik niets van. He*, is toch al leen maar beter als ik van de ge vel schuttingwoorden verwijder? Niks hoor, een bon kan je krij gen. Overal moet je een vergun ning voor hebben. Alleen voor een sexclub niet, geloof ik". JOHN KROON. LEIDEN Binnen de PvdA-frac tie in de Leidse raad bleek gister avond duidelijk verdeeldheid te be staan over de vraag of het al dan niet noodzakelijk is dat er een twee de burgerraadsman komt. De eer ste werd twee jaar geleden op ini tiatief van de toenmalige PAK-frac- tie aangesteld om enerzijds iets te doen aan de individuele hulpverle ning en anderzijds om gebreken te signaleren, die bestaan bij de con tacten tussen burger en de gemeen te. In de discussie stonden de menin gen van het raadslid Ouwerkerk en wethouder Verboom lijnrecht te genover elkaar. Volgens Ouwerkerk moet die tweede man er komen, omdat de eerste het vele werk niet meer aan kan". Het kan zo niet verder. Als er niets gebeurt loopt de zaak fout". Wethouder Verboom was van oor deel, dat de ombudsman zou moe ten functioneren als een verkeers agent: „Verwijten naar instan ties die hulp kunnen verlenen". Vol gens Verboom zou de ombudsman niet een zoveelste hulpverleningsin stituut in Leiden moeten worden, Het PvdA raadslid Höppener was van oordeel, dat de noodzaak van een tweede burgerraadsman inmid dels wel is aangetoond door de zeer grote belangstelling die er voor be staat. "Ik vind het unfair discussië ren als de burgerraadsman verweten wordt, dat hij wethouders en ambte naren voor de voeten loopt. Als we niet uitbreiden maken we de man kapot", zo vond hij. PvdA-fractievoorzitter Meijer ccon- stateerde dat het destijds toch een Prof. Van Arkel (82) in Leiden overleden LEIDEN Prof. dr. A. E. van Arkel oud-noogleraar in de anorganische scheikunde aan de Leidse universi teit, is in Leiden op 82-Jarige leef tijd overleden. Zijn stoffelijk over schot is intussen ïn alle stilte ge cremeerd. Prof. Van Arkel werd in 1934 tot hoogleraar aan de Leidse univer siteit benoemd nadat hij o.m. werk zaam was geweest bij de toenma lige hoogleraar Storm van Leeuwen. In 1921 werd hij als eerste schei kundige verbonden aan het Natuur kundig laboratorium van Ph£ips. Op chemisch-wetenschappelijk gebied speelde prof. Van Arkel een bijzon dere rol door de anorganische schei kunde nieuw leven in te blazen in een tijd dat men deze tak van we tenschap vrijwel geheel onderzocht achtte. Prof. Van Arkel, die mede oprichter was van het Rijnlands Ly ceum in Wassenaar, was van 1955 tot 1956 rector magnificus van de Leidse universiteit wat naieve beslissing was geweest om maar één burgerraadsman aan te stellen. Als voorbeeld noemde hij een aantal andere gemeenten waar direct bij het begin al met twee of drie man was gestart. Hij kondie- de aan naar mogelijkheden te zul len zoeken om nog dit jaar tot de aanstelling van een tweede burger- raadsman te kunnen komen. W®1 zou daaraan de voorwaarde gekop peld moeten worden dat een van de twee zich intensief gaat bezig houden met het signaleren van de tekortkomingen. Slotreactie van wethouder Verboom op de constatering dat het bureau bij ziekte en vakantie van de bur gerraadsman nu gesloten moet wor den: "Nou wat zou dat? Vroeeer hadden we toch ook geen burger- raadsman". Sluiting dreigt voor peuter speelplaatsen LEIDEN Minstens tien van de achttien Leidse peuterspeelplaatsen komen in grote moeilijkheden wan neer zij niet langer in WSW-ver- band <wet sociale werkvoorziening) kleuterleidsters kunnen aantrekken. Wanneer niet op korte termijn fi nanciële steun te verwachten is, dreigt een aanzienlijke tarievenver- hoging en in sommige gevallen zelfs sluiting. Dit is één van de conclusies van een vandaag verschenen rapport van de Werkgroep Kinder Centra Leiden. Het geeft een overzicht van de resultaten van een onderzoek dat dc werkgroep in samenwerking met de Welzijnsraad heeft ingesteld om een beeld te krijgen van de situatie van de Leidse peuterspeelplaatsen en kinderdagverblijven. De personeelsbezetting van kin derdagverblijven, aldus de onder zoekers, is verre van ideaal. Aan de gewenste leeftijdsnorm van perso neel (21 Jaar) kan niet worden vol daan, omdat daardoor de post per soneelskosten te hoog zou worden. Bovendien hebben de meeste leid sters niet de gewenste vooropleiding. Het personeel maakt te lange werk dagen en is niet voldoende in staat om de kinderen te begeleiden, aldus het rapport. Twintig procent van de Leidse peuters wordt regelmatig in een peuterspeelplaats ondergebracht. Dit terwijl maar zestien van de achttien opvangmogelijkheden bevredigend zijn gehuisvest. Om al le speelplaatsen goed te laten func tioneren is in totaal een subsidie bedrag van f 840.000 nodig, terwijl daarnaast een jaarlijkse intensive ring van nog eens een halve ton ge vraagd wordt om nieuwe voor zieningen mogelijk te maken. ADVERTENTIE U krijgt in handen f 2.000,— f 3.000,— f 4.000,— f 5.000,— f 7.500,— U betaalt terug f 102,70 in 24 mnd. f 151,45 in 24 mnd. f 143,56 in 36 mnd. f 177,04 in 36 mnd. f 208,31 in 48 mnd. U kunt natuurlijk ook lagere en hogere bedragen lenen. van der Weide B.V. FINANCIERINGEN Leidseweg 37, Voorschoten, telefoon 01717—7140* Na verwikkelingen rondom gezinsvervangend tehuis Oude Singel HAARLEMMERSTRAAT 181 CASSETTES Ruime keuze in de beste merken. Wij brengen U als speciale aanbieding, 6-delig, 40 stuks. Messen Bol, heft Edelstaal (dus Zilverwit) voor 335.— Gratis er bij: 6 taartvorkjes 1 gebakschep 6 theelepels 1 suikerschep 2 vleesvorkjes 1 sla-couvert LEIDEN Na de verwikkelingen rondom het gezinsvervangend te huis voor jongens aan de Oude Singel bestaat er nu een kans dat voor een groot deel van de bewoners nieuwe huisvesting zal worden ge vonden. Eind vorige week is er een stichting opgericht die OP het ogenblik bezig is een pand te zoe ken. Daarin wil de stichting aan twaalf tot vijftien Jongens in de leeftijd van 14 tot 21 jaar onderdak bieden. Voor een aantal jongens bete kent dit dat de begeleiding van het tehuis aan de Oude Sin gel zij het op geheel andere ba sis elders wordt voortgezet. In dat tehuis, het 'Instituut voor Pe dagogische en Socio-Therapeuti- sche Adviezen en Begeleiding In tern/Extern", kwam het op de avond van 20 februari jl. tot een uitbarsting toen de jongens tot be zetting overgingen. Ze deden dat uit protest tegen de wantoestanden die er volgens hen in het tehuis heersten. De jongens eisten o.m. dat de directeur en eigenaar van het tehuis, de heer André E. Hel der, zou opstappen, dat er meer openheid zou komen en dat het beleid en beheer onder verant woordelijkheid van een stichting zouden worden voortgezet. Aanleiding tot de bezetting was het ontslag op staande voet van de medewerker Harry Roeleven, die na drie weken in het huis gewerkt te hebben door de directie onge schikt werd geacht Roeleven, die over het werk geheel andere ideeën had dan het merendeel van de staf en de directie, zou o.m. teveel op eigen houtje hebben gewerkt. Later vertelaarde Roeleven dat hij al van de problemen in het tehuis op de hoogte was nog voordat hij er solliciteerde. Hij wilde daarin proberen verandering te brengen door er te gaan werken. Intussen is Roeleven er met een aantal geestverwanten in ge slaagd om zeven van de dertien jongens die in het tehuis aan de Oude Singel woonden, tijdelijk el ders onderdak te bieden. Offiieel is er één jongen door een voogdij- instelling aan hen toegewezen. Het wachten is nog op verwijzin gen van andere instellingen, waarmee nu overlegd wordt. De statuten van de nieuwe stichting die de begeleiding gaat verzorgen, zijn intussen vorige week donder dag de notaris gepasseerd. De stichting heeft Stichting 't Huis. In het bestuur hebben o.a. zitting de Leidse kunstenaar Bruno de Klerk (voorzitter), een student bedrijfskunde, een criminoloog en een socioloog. Daarnaast is er een raad van advies waarin o.a. zit ting hebben Leo Meijer, fractie voorzitter van de PvdA in de Leidse gemeenteraad. Joop Kamphuis, directeur van de Wel zij nsraad en Th. van Leeuwen, directeur van Pro Juventute in Leiden. Op het ogenblik wordt er gepro beerd bij diverse instellingen fi nanciële bijdragen los te peuteren. Het valt namelijk te verwachten dat de Leidse gemeenteraad bij eventuele toewijzing van woonruim te aan de stichting op z'n minst een goede financiële basis zal ei sen. Aan de andere kant bestaat er bij de diverse voogdij-instellingen (zoals kinderbescherming, Pro Ju ventute) de neiging om de jongens pas te verwijzen wanneer de stich ting officieel over huisvesting be schikt. De doelstellingen van de nieuwe stichting zijn formeel vervat in "begeleiding van Jongens die ko men uit een problematische op voedingssituatie, bij het verwerken en overwinnen van die problemen en hen te stimuleren en activeren het toekomstperspectief te verhel deren, waarin sociale bewogenheid een eerste vereiste zou moeten zijn". De stichting wil de Jongens zoveel mogelijk in het beleid laten mee praten en hun ook eigen verant woordelijkheden geven. Daarnaast wil de stichting ruimte scheppen voor groepsgesprekken waarbij wel als voorwaarde wordt gesteld dat de jongens in de groep moeten passen. Een eerste eis is, aldus de stichting, dat de Jongens psychisch gezond zijn. Voor de begeleiding wordt voorlopig gedaht aan zes h, zeven mede werkers, onder wie een psycholoog, een orthopedagoog en een activi teitenbegeleider. Verder leven er gedachten om een raad van bewo ners op te richten en een raad van voogden c.q. voogcü-instellingen

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3