PSV: MET INZET EN GELUK Brok 'bikkelwerk* kan FC den Haag niet redden (3-1) SCOREBORD Vrij spel Van Beveren groots Eindhovenaren moeizaam langs snel Hajduk: 3-0 DONDERDAG 18 MAART 1976 - PAGINA Bayern pakt Benfica (5-1) volledig in Barcelona, Brugge, Hambur ger SV en Liverpool plaatsten zich voor de halve finales van het toernooi om de UEFA-be- ker. Barcelona bewees een ploeg met karakter te zyn. Te gen Levski Spartak kwam "Bar- ca" snel met 2—0 achter, maar nog voor rust had het team van Weisweiler de stand genivel leerd. Na de hervatting kwa men de Spanjaarden zelfs met 4—3 voor, maar door enkele slordigheden in de defensie ging Lev6ki uiteindelijk nog winnend over de meet, 5—4. Cruijff en Neeskens speelden een uitste kende wedstrijd. Miinchen Met een onverwacht hoge overwinning van 5-1 op de Portugese kampioen Benfica heeft B. München de halve fina le van het Europa Cup I toer nooi bereikt. Niet alleen de eind stand mag sensationeel worden genoemd ook het scoreverloop was dat. Bij rust had Benfica, dat thuis met 0-0 gelijk speelde, nog alle uitzicht op een plaats bij de laatste vier, want tot op dat moment had Bayern tever geefs storm gelopen en had Ben fica zelfs de beste mogelijkhe den op een doelpunt gekregen, vlak na rust echter, toen uitblin ker Dürnberger onverwacht snel de score had geopend, ontketen de de tweevoudige bekerwin naar 'n geweldig offensief. Ben fica werd totaal overdonderd en doelman Henrique moest nog viermaal naar het net. Nené red de tenslotte de eer. Voor Bayern doelpuntten: Dürnberger (2), Muller 2) en Rumenigge. De andere Duitse kanshebber Bcrussia Mönchengladbach, wist zich niet te plaatsen. In Madrid kwam de ploeg van Bertie Vogts niet verder dan een 1-1 spel. De Doordat de twee doelpunten van Real in de uit wedstrijd dubbel tellen gaan de Spanjaarden over naar de vol gende ronde. Arbiter v.d. Kroft keurde twee Duitse doelpunten af. St. Etienne won 't thuisduel te gen Dynamo Kiev met 2-0, zodat 'n verlenging noodzakelijk werd, omdat de Russen op eigen veld met dezelfde cijfers hadden ge*- wonnen. In de verlenging sloeg die treffer van Rocheteau ver rassend toe. De returnwedstrijden voor de kwartfinales hebben in 't toer nooi om de Eur. beker voor be kerwinnaars nauwelijks verras singen opgeleverd. Alleen de uit schakeling van Celtic door Zwickau zou een verrassing ge noemd kunnen worden. Met de Oostduitsers plaatsten ook An- derlecht (1-0 en 1-1 tegen Wrex ham United1) West Ham United (2-4 en 3-1 tegen FC Den Haag en Eintracht Frankfort (2-0 en 1-0 tegen Sturm Graz) zich voor de halve finales. JohnLyall: 'Dit was sensatie LONDEN "Dit was onge twijfeld de meest emotio nele avond, die. ik ooit heb meegemaakt", zei de teamma nager van West Ham United. John Lyall, gisteravond laat toen eenmaal vaststond dat zijn ploeg nog verder mag strijden om de Europese beker voor be kerwinnaars. De trofee, die West Ham United overigens al in 1965 door een overwinning in de finale van 2—0 op München 1860 veroverde. Het devies dat Lyall zijn pupillen voor het duel mee had gegeven was simpel: "Aanvallen en nog eens aanval len. Proberen doelpunten te maken. Zo eenvoudig als wat. En het is gelukt, gelukkig". Trainer Vujadin Boskov van FC Den Haag liep wat sputte rend door de catacomben van het Boleyn-stadion. "Ik ben zeker over de helft van de ploeg niet tevreden. We konden veel beter. Toen die En gelsen de leiding namen werden de meesten toch weer bang. Zes weken heb ik ze voorgehouden dat het niet nodig was angst te tonen voor deze tegenstander. En dan verliezen ze toch nog hun hoofd". Jan van Beveren verlaat juichend het veld. Trainer Rijvers: „Jan was groots". EINDHOVEN Kleine Kees maakte Lange Jan tot zijn held nadat PSV halve finalist was geworden. Rijvers, PSV's zeer te vreden trainer, was vol lof over alles wat zijn Jongens hadden gedaan, maar het meest toch over de prestaties van Jan van Beveren. „Wij moeten risico's ne men. Het is soms gevaarlijk ge weest, er gevaarlijk, maar Jan heeft alles dicht gemaakt. Gewel dig". Kees Rijvers incasseerde als een groot overwinnaar de felici taties van Tomislav Ivic, die zich een formidabel verliezer toonde „Jullie hebben geweldig gespeeld", zei de Joegoslaviër die later voor PSV-manager Van Gelder zijn fe licitaties vergezeld liet gaan van twee kleine kusjes. Ben van Gel der keek alsof hij gewoon is aan een dergelijke manier van com plimenteren. Ivic had zoveel allure dat hij niet naar verontschuldigingen zocht. Hij stak geen beschuldigen de vinger uit naar scheidsrech ter Linnemayr die zijn ploeg, een kwartier voor tijd een strafschop had kunnen geven bij een door braak van Jordavic. "Dit was", voegde Ivic er aan toe, "een heel ander PSV dan in Split. Ik heb zelden een ploeg ge zien die met zoveel inzet speelde. EINDHOVEN Achteraf was het allemaal ge makkelijk. Achteraf kon PSV opgelucht uit- kraaien dat het optimisme indertijd na de 20 nederlaag in Joegoslavië tegen Hajduk Split ge rechtvaardigd was gebleken. Maar oh, wat klauterde datzelfde PSV eigenlijk moeizaam de hal ve finale binnen, via die sensationele 30 zege in het kolkende Eindhovense stadion. Wat had PSV geluk, toen ver in de tweede helft arbiter Linnemayr, de overigens goed leidende Oosten rijker, een enorme blunder maakte door de Joegoslaven een geheide strafschop te onthouden. Want toen de doorgebroken Surjak door zijn achtervolger Stevens niet meer te achterhalen viel, schopte deze de snelle linkerspits van Hajduk in het strafschopgebied gewoon onderuit. Een strafschop van het zuiverste soort. Door Pim Stoel sationele wedstrijd. Een top-treffen in het Europa-Cup-gebeuren. Met zinderende spanning, momenten, geweldige risico's die goed uitpakte. Want met de Engelsman in de spits kreeg Ed- paniekerige ström wat meer vrijheid en daar maakte de lange aanvaller dank- niet vaak. ook staaltjes baar gebruik van. Het accent bij PSV Stevens na afloop «Ik had het niet subliem voetbal. PSV trad gehan- dus toen helemaal op de aanval. gek gevonden als hij had gefloten' Maar Linnemayr wuifde de Joegosla vische protesten weg. En zo kon PSV dicapt Uitgerekend René Met als verdediger dit- de verlenging en het beslissende Het haalde het verband uit de ploeg. En daar tegenover stond dan een derde doelpunt opstomen. Maar als de stand via benutte strafschop 21 was gewor- ontwaakt den. Dan had PSV in de resterende wat minuten nog twee goals moeten sco ren om de halve finale te bereiken. En dat zou vermoedelijk een te zwa re opgave zijn geweest. Het valt achteraf moeilijk te zeg- maal Kees Krijgh, die een beste wedstrijden in zijn carrière speelde, bijgestaan door Willy van de Kerkhof, die er in slaagde de ge- geladen Joegoslavische formatie, ruim vaarlijke Joegoslavische sipelverde- uit de winterslaap. En Ier Jerkovic volkomen uit te schake- de Joegoslaven gevaar- len. Het was de grote verdienste rust gen wie PSV het meest dankbaar hadden genomen. Ma aar al die ke- mag zijn naast de waardering voor ren dat de opgedrongen defensie de blunder van de arbiter, doelman PSV Van Beveren of Huub Stevens. Van was Beveren keepte een sublieme foutloze wedstrijd, moest magistrale duk werd er tenslottte moedeloos saves verrichten, redde voor rust zijn Bleef tot een tien minuten in de ploeg meermalen. Stevens dat na tweede helft loeren op de kansen, rust, toen bij een 0-0 stand Jovanic Verloor toen langzamerhand ook zoveel mogelijk ballen hoog voor de goal te gooien. En na een minuut of vijftien na rust - de Joe- doorbraak moest toelaten, goslaven begonnen tekenen van ver- daar altijd de attente Van Be- moeidheid te vertonen -knalde Dahl- veren om het gevaar te keren. Haj- qvist uit zo'n situatie hard i houdbaar in. Hajduk Split wankelde. Kreeg de genadeslag toen vijf minu ten later Krijgh op het middenveld Jerkovic aftroefde, een schot loste i het aanvankelijk onwrikfoa- dat op de lat ketste, waarna de te- Harry Lubse flinkst kopt 2—0 in voor PSV. Doelman Meskovic is kansloos. zelfvertrouwen. Had toen was net op tijd ter plaatse om de bal uiterst aanvallend PSV tegenover Werd doorgekopt op het nippertje tot hoekschop te zich, omdat Kees Rijvers na rust knikte. Dat was rugspringende bal door Edström tar Lubse, die raak dan 2—0 voor Waarna een minuut later Van Beve ren een venijnige inzet van Kortella subliem pakte. En het in de verlen ging duidelijk werd dat de Joegosla ven aan het eind van hun krachten waren gekomen. Toch had het der de doelpunt - Van der Kuijlen schoot fraai in - voorkomen kunnen wor den, wanneer doelman Maskoviciets attenter had gereageerd. Vanaf dat ogenblik af speelde PSV natuurlijk een gewonnen wedstrijd, En zo ton Kees Rijvers na afloop de triomf bejubelen. Stellen dat zijn PSV weer eens alles had gegeven. weer eens voor een formidabele ver rassing had gezorgd. Rijvers: "We za ten vol met blessures, het was een enorme handicap dat René van de Kerkhof er niet bij was, daarom heb ik grote bewondering voor wat deze ploeg heeft weten te bereiken tegen zo'n sterke tegenstander als Hajduk Split." LONDEN Een oergezegde in de voetballerij pas wanneer de strijd is gestreden weet de trai ner of zijn tactisch concept al dan niet juist is geweest. Succesvol heet de trainer ook pas wan neer de manschappen de ingefluisterde opdrachten uitvoeren, niet in de fout gaan, het hoofd niet verliezen, je kunt generaal worden of als een zielig hoopje tfiens van de grasmat wanke len, zoals Boskov na een 31 nederlaag. Ton Thie (liggend) heeft de bal na een schot van Billy Bonds van zijn borst laten springen, Alan Taylor gaat de bal na een wilde worsteling met Simon van Vliet naar 10 werken Door Ger Stolk Slechts negenentwintig minuten heeft Vujadin Boskov gisteren in de hel van Upton Park in de waan ver keerd dat zijn strategie tegen West Ham United de Juiste was. Het ge geven was de 4-2 marge van het Zuiderpark, verdedigen en voorzich- Europa Cup I Bayern München (Wdl) Benfica (Por.) 5—1 (0—0); PSV (Ned.) Hajduk Split (Jsl.) 3—0 (n.v.) (0—2); Real Madrid (Spa.) Borussia M.G. (Wdl) 11 (22); Saint Etienne (Fra) Dynamo Kiev (Sov.) 30 (n.v.) (02). Europa Cup II Eintracht Frankfort (Wdl) Sturm Graz (Oos) 10 (20) Sachsenring Zwickau (Odl) Celtic (Sch.) 10 (11); West Ham United (Eng) FC Den Haag (Ned) 3—1 (2—4)Wrex- ham United (Wales) Anderlecht (Bel) 11 (01). UEF A-Cup Stal Mielec (Pol) Hamburger SV (Wdl) 0—1 (1—1); Liver pool (Eng) DDynamo Dresden (Odl) 21 (0—0); AC Mi lan Club Brugge (Bel) 21 (0—2); Levski Spartak Sofia Bul) FC Barcelona (Spanje) 5—4 (04). De loting voor de halve finales vindt morgen in Zürich plaats. -tig aandringen luidde derhalve het parool. Spelers als Schoenmaker en Bres kregen als opdracht mee de bal lang bij zich te houden. Via ontregelende acties en een brok bikkelwerk zou de halve finale bin nen armberedk liggen, fluisterde Boskov zijn mannen in. Al die negenentwintig minuten be schaamde FC Den Haag het vertrou wen van Boskov op geen enkel punt. Mansveld leverde sublieme staaltjes intimidatdewerk af, Simon van Vliet deed meer dan Jennings beteugelen en Kila en Perazic bleken op 't mid denveld brekers en zonodig water dragers op de eenzame spits van Leeuwen. Een snelle Engelse treffer, de enige vrees die zelfs Boskov had gekoes terd, leek negenentwintig minuten niet haalbaar voor West Ham Uni ted. Totdat Ton Thie in de fout ging. Verradertijk dat schot van Bil ly Bond in die negenentwintigste mi nuut? Allerminst. Zo moet ook Thie hebben geoordeeld. Want routineus strekte hij het lenige lijf Pas toen de bal van zijn borst sprong, Alan Taylor de bal in een wilde worste ling over de doellijn drukte, was die gevreesde Engelse treffer er. De rest bleek kinderwerk voor de fanatiek aanvallende Engelse voet ballers uit het armoedige Oost-Lon- den. In een mum van tijd stond het (in zes minuten om exact te zijn) 3-0. Een schot van Lampard van minstens 25 meter, Thie te ver voor zijn doel: 2-0. En Korevaar, die voordien al zo veel moeite met de aalgladde Alan Taylor had ge had, maakte de overtreding waar uit Billy Bonds van elf meter 3-0 vond. "Wij kunnen als elftal veel meer variatie spelen", opperde Vujdadin Boskov destijds in zijn optimisme, die op de 4-2 overwinning volgde. Vujdadin Boskov destijds in zijn optimisme, die op de 4-2 overwin ning volgde. Dus meldde Albert Al- bertsen zich af en kwam de meer aanvallend ingestelde Leen Swanen- burg prompt op. En veranderde de spelwijze van FC Den Haag op slag, werd de bal voor het eerst echt drif tig in de richting van doelman Day gedreven. Het tweede bedrijf heeft in het te ken gestaan van dat andere FC Den Haag In een grimmige slijtage-slag pakte Van Leeuwen de kans op een tegentreffer niet, liepen Mansveld en Kila tegen het geel aan van de aan vankelijk uitstekende Hongaar Palo- tay en. kroop FC Den Haag toch dichterbij. Perazic, Schoenmaker en Mansveld maakten zich na nauwe lijks een kwartier gedrieën op voor een vrije trap. Mansveld gaf de lob en nadat doelman Day niet erg zeker ingreep, duwde Sohoenmaker FC Den Haag naar 3-1. Daarna greep Kila ten tweede ma le naar de benen van Brooking, voor kwam Boskov erger door hem voor Jol te wisselen en werd Mansveld voor goed naar het front gediri geerd. In die fase was Palotay zo tole rant om noch Van Vliet, noch Rob- son op geel te onthalen toen ze daar naar solliciteerden en deed Ouwehand onbestraft een aanslag op de benen van de tooh al zo geïrriteerde Rob- Noch al dat bikkelwerk, noch al die transpiratie en blessures hebben FC Den Haag na die zo noodlottige zes minuten dichter naar de halve fi nale gevoerd. Geen enkele keer ver mocht FC Den Haag zijn vuist zo te ballen dat het vrije verdediger Tom my Taylor werkelijk voor te grote problemen zou stellen, aan de ande re kant was de Engelse intelligentie te gering om de door Van Vliet ge hanteerde buitenspelval te omzeilen FC Den Haag lag er uit. Aad Mans veld maakte zich bcos toen hy Pa lotay een afscheidshandje drukte, ge baarde nog woedend dat de grens rechter niets van buitenspel had be grepen. West Ham bekert verder, niet helemaal ten onrechte. Terwijl een bewusteloze West Ham-supporter door een zorgzame "bobby" werd af gevoerd, speelde West Ham's huisor kest nog één keer het lied dat tradi tie geworden is op Boleyn Ground. Tm forever blowing bubbles". 'Barst', zei Aad Mansveld. zvr w car s op <5/V<3 STA AM /-O I /Y&V&Xk VA/ SAyrEM AVA4A2 Ai££Af. /AC -A&- OP X'At

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13