Binnenstadswijken willen stichting voor leefbaarheid LEZERS SCHRIJVEN Gemeente verspeelt subsidie Trek vliet DONDERDAG 18 MAART 1976 PAGINA Beslissingen in Leiden over hoofden van bewoners heen CPNOptreden tegen geestelijk verzorger van „drie van Breda" DEN HAAG (ANP) Het CPN- kamerlid Wolff meent, dat aan de geestelijk verzorger Ernst Wilm de toegang tot de gevangenis van Bre da moet worden ontzegd. Hij zegt dit In schriftelijke vragen aan minister Van Agt (justitie), waarin hij er op wijst dat de heer Wilm optreedt als geestelijk verzorger van de drie Duitse oorlogsmisdadigers in Bre daHet Kamerlid herinnert er aan, dat de heer Wilm herhaalde malen heeft gedreigd bij een eerstvolgend bezoek aan de strafgevangenis ter plaatse tot een protestaktie te zul len overgaan tegen de voortgaan de gevangenhouding van de "drie van Breda". Het CPN-kamerlid vraagt zich af, ol een en ander nog in overeenstem ming is met de positie van een gees telijk verzorger, die bij wijze van speciale gunstverlening als bui tenlands staatsburger toegang heeft tot een Nederlandse strafinrichting. De heer Wolff vraagt zich af, of de minister zich bewust is van de mo gelijke ontregelende invloed, die d.ï dreigementen van de heer Wilm kunnen hebben op de gang van za ken binnen het gevangeniswezen. Volgens hem moet de heer Wilm de toegang tot de gevangenis worden ontzegd om de garantie te verkrij ger. dat er geen acties zullen plaats hebben. In een toelichting op vragen wijst d" heer Wolff op de uitlatingen van d^ hoofdaalmoezenier E. J. Schra- ven. dat "bij aalmoezeniers en perso neel bij de Bredase gevangenis de vraag opkomt of zij nog wel langer aan het instandhouden van de be staande situatie mogen ken". LEIDEN „De leefbaarheid van de binnenstad wordt voortdurend door vele instanties bedreigd". Vanuit deze stellingname is er gisteravond tijdens het overleg binnen stadswijken een initiatief genomen om te komen tot de op richting van een stichting die de leefbaarheid van de bin nenstad en alles wat hier verder mee samenhangt zal moe ten gaan bevorderen. De acteur Tom Baker (rechts op de /oio, met hoed) is op het ogenblik in ons landBaker geniet vooral bekendheid met zijn rol in de televisie-serie Dr. Who. Gisteren bezocht hij op uitnodiging van de Rotterdamse Kunststichting het Science Fiction Festival in Rotterdam. Links op de foto één van de griezeldieren uit het tv-programma Dr. Who. het Volkshuis zijn de initiatiefne- tact opnemen met de secretaris van mers. In de komende weken zullen het binnenstadsoverlegH. Schoch, GRACHTEN FLEURIGER zij een onderzoek instellen naar per- Schagensteeg 18, telefoon 123561. sonen en organisaties die werkzaam zijn voor de leefbaarheid in de bin nenstad Daarna zal bezien worden welke van deze organisaties en per sonen zitting willen nemen in de stichting. De oprichting van een stichting is volgens de initaiatiefnemers nood zakelijk geworden omdat telkens weer blijkt dat over de hoofden van de be woners heen beslissingen worden ge nomen. De vergadering was van me ning dat het toch al niet zo nauw werd genomen met de belangen van de binnenstadsbewoner. Onder meer werd het voorbeeld aangehaald van de onlangs opgerichte stichting Leid- se Binnenstad. „Na verschijning van de eerste no ta van deze stiohting verklaarde in een interview de voorzitster, mevrouw Den Haan, gaarne in discussie te wil len treden met de diverse wijk- en buurtcomdté's over de inhoud van de nota. Maar de meeste betrokkenen hebben nooit een exemplaar van die nota in ontvangst mogen nemen. Hoe is het dan mogelijk een zinnige gedachtenwisseling daarover te voe ren?", aldus een vertegenwoordiger „In de praktijk blijkt dat slechts wanneer er sprake is van een duide lijke rechtspersoonlijkheid, men be reid is informatie te verstrekken en Je te aanvaarden als gespreksparner". Voorts werd er tijdens de bijeen komst een plan ontwikkeld om per wijk een z.g. overlast-klachtenboek aan te leggen. Hiermee wil men het aantal klachten inventariseren en vanuit het binnenstadsoverleg de oorzaken van die overlast gaan aan pakken. Binnen niet al te lange tijd zullen aan de binnenstadsbewoners hierover nadere mededelingen wor den gedaand. LEIDEN De gemeentelij ke plantsoenendienst zal een de zer dagen een begin maken met de aanplant van bomen op de Middelstegracht en de Uiterste gracht. Verdeeld over beide stra ten zullen er 55 linden worden geplaatst. Inmiddels is er 'n ge meentelijke werkgroep ge vormd die gaat bekijken wat er nog meer kan gebeuren om het gebied tussen Hooigracht, Oude Rijn, Herengracht en Nieuwe Rijn "op te fleuren". Binnenkort zal in de buurt een informatiebrief worden ver spreid met enkele voorlo pige ideeën en een oproep aan bewoners en eigenaren om mee te doen met de uitwerking van die deeën. Het duurt echter nog geruime tijd alvorens een defi nitief verbeteringsplan kan wor den vastgesteld. Vooruitlopend daarop zal met de bewoners een plannetje wor-. den besproken voor het maken van parkeer- en groenvoorzie ningen, waardoor een betere in deling van de Middelste- en Uiterstegracht ontstaat. In to taal wordt gedacht aan het planten van honderd bomen. De boompjes die nu worden ge plaatst, zullen zódanig worden neergezet dat ze het toekomsti ge verbeteringsplan vastleggen. Binnenhuis Wij zijn van mening, dat rond de Herensingelparochie een stuk soci aal-cultureel werk binnen enkele weken platgelegd is door ingrijpen van het kerkbestuur van de St. Jo- sefparochie. Een trieste zaak. Er is namelijk door enkele idealis tische vrijwilligers van een papie ren jeugdbeweging van enkele ja ren jeugdbeweging van een papie- gemaakt. Wat hebben deze vrijwil ligers tot stand gebracht? Zij zijn Ingesprongen op behoefte van de buurt op het gebied van het social a- cultureel werk. Het saaie gebouwtje omgetoverd in een gezellige ruimte waar iedereen zich thuis kan voe len. Zij hebben kans gezien het le dental te laten groeien en voor de stagaires van verschillende op leidingen een goede leersituatie te creëren. Dit alles was alleen te verwezenlijken door er enorm veel vrije tijd en energie in te ste ken. Nu alles goed en soepel ver loopt probeert een kerkbestuur de zaak over te nemen. Het kerkbe stuur gebruikb ons inziens de macht van het instituut kerk totaal verkeerd door berichten over sluiting en formering van het nieuwe bestuur van de kansel af te roepen, terwijl er verzuimd wordt deelnemers, waar het uiteindelijk om gaat op de hoog te te stellen. ontzegd, zodoende ligt het werk al zeven weken stil. Er is niets ge daan vanuit het kerkbestuur om dit op te vangen. Het is weer zoals voorheen een papieren Jeugdbewe ging, is dit soms de nieuwe opzet? Wij hebben het volste vertrouwen in het jeugdbestuur van t Binnenhuis waarin ziitting hebben Aad de Jeu, Frank en Lia de Haas, en Nico Wol- fenbütelL Wij vinden het laf dat het kerkbe stuur zich van elk commentaar ont houdt, voelt ze zich schuldig? Corien Nieuwhoff André Verhoogt Jos Eerden Meeuwenlaan 57 Leiderdorp. (stagaires M.B.O. k.w.) Renovatie 3 Jan van Gelderen is niet blij met de renovatie van zijn huis aan de Sieboldstraat in Leiden. Dat las ik maandag jl. in de krant. Maar ik vraag me af waarom. Hij klaagt er bijvoorbeeld over dat er geen kas ten meer in zijn huis aanwezig zijn. Wel, die waren er ook niet voordat men met de1 renovatie begonnen Verder klaagt hij dat er door de inwoners teveel inspraak is geweest. Een citaat uit het artikel van g: "Ze hadden plannen iten maken, de bewoners Ja of laten zeggen. En daarmee uit". Dit nu, is gelukkig niet gebeurd. De bewoners van de overige vier woningen konden al hun wensen kenbaar maken en waar dat moge lijk was, werd met de wensen van de bewoners rekening gehouden. Dat is toch mooi of niet? Nu zijn er mensen die nog nooit zo'n renovatie hebben meegemaakt en dus hier en daar him licht gin gen opsteken om de nodige infor matie in te winnen. Door dit alles, (ook met de wisselwoningen ging 't niet allemaal even gladjes) duurde volgens de heer Van Gelderen de voorbereiding te lang. Ik kan heel goed begrijpen, dat hij zo gauw mogelijk in zijn nieuwe huis wil, maar dat was nu eenmaal onmogelijk omdat er vijf woningen tegelijk gerenoveerd moesten wor den, en niet één. Een beetje betere sociale houding ten opzichte van de buren zou dan ook op zijn plaats zijn. Hij gaat echter te ver als hij ook nog twijfelt aan de vakbe kwaamheid van het personeel van de aannemer. Een kritische opmerking tenslotte nog aan het adres van de begeleider van dit project, de heer Wesseling. In de toekomst zal er veel meer aandacht besteed moeten worden aan de planning van zulke pro jecten. Mijns Inziens zal er dan een hoop narigheid voorkomen kunnen worden. Sjon van Wetten. Valkenburgseweg 28, Katwijk aan den Rijn. LEIDEN Van de vier miljoen die het ministerie van Verkeer en Waterstaat beschikbaar heeft gesteld voor de demping van de Trekvliet, de aanleg van «en vierbaansweg al daar en de bouw van een brug over he1. Galgewater, heeft de gemeente 577.000 gulden gebruikt. Omdat de plannen voor de gedempte Trekvliet Inmiddels veranderd zijn, zal de re sterende subsidie niet meer uitge keerd worden. Dit heeft minister Westerterp schriftelijk meegedeeld aan de gemeente. De gemeente had voorgesteld de nog resterende subsi die beschikbaar te stellen voor nieu we plannen. In 1970 werd vier miljoen toege zegd door de minister voor demping van de Trekvliet de bouw van een brug over het Galgewater, verbreding van de Morssingel in verband met de aansluiting op de weg over de Galge- waterbrug, en enige andere werken die verband hielden met de aanleg van een vierbaansweg over de ge dempte Trekvliet. Van al deze wer ken zijn slechts de demping en de aanleg van riolering tot stand geko men; daarvoor is een subsidie uit gekeerd van ruim een half miljoen. In een brief aan de minister heeft de gemeente in Juli 1975 gevraagd of de nog resterende subsidie ook ge bruikt zou kunnen worden voor wer ken van een andere omvang bij de gedempte Trekvliet. Er zou slechts een bescheiden weg aangelegd hoe ven worden, terwijl een brug over het Galgewater alleen voor (brom)- fietsers, voetgangers en het open bare vervoer bestemd hoeft te zijn. In de brief wordt er melding van gemaakt dat men een doorgaan de verbinding over de Churchilllaan zou willen aanleggen door middel van de te bouwen Chuchillbrug, in plaats van een doorgaande verbin ding over de gedempte Trekvliet en de Galgewaterbrug. Daaraan wordt ge koppeld de vraag of de minister de Churchillbrug met haar voorzienin gen zou willen subsidiëren. In een kort schrijven heeft minis ter Westerterp geantwoord dat de nog resterende subsidie niet langer beschikbaar zal zijn, nu de oorspron kelijke plannen niet doorgaan. Of de nieuwe werkzaamheden bij de ge dempte Trekvliet in aanmerking ko men voor subsidie, zou bekeken moeten worden aan de hand van een nieuwe aanvraag waarover dan een afzonderlijke beslissing genomen zal worden. Ook over de subsidiëring van de Churchillbrug en aanverwante werkzaamheden wil de minister pas beslissen na een gemotiveerde aan vraag. Bij voorkeur, zo besluit de brief, moet deze aanvraag gepaard gaan met het overleggen van een verkeerscirculatieplan of een ver- keers- en vervoersplan. NIEUWE UITGAVEN Albert Einstein, schepper en rebel, door Banesh Hoffmann. Uitgeverij Kosmos. Amsterdam, f24,50. Verlos ons van de liefde, door Su zanne Brogger, Documenten en pro testen. Uitgeverij Meulenhoff Neder land, Amsterdam f26,50. Vijf vingers maken nog geen vuist, door K. Rainer Röhl. Uitgeverij Het Wereldvenster. Baarn. f27,50. Dageraad der vikingen, door H. Tree- ce. Voor Jongens en meisjes van 8 tot 12 jaar. Uitgeverij Elsevier Nederland, Amsterdam, f 14,90. De strijd om Europa. De geallieerde offensieven '41-'45, door Chester Wil mot. Elsevier documentair. Uitgeverij Elsevier Nederland. Amsterdam, f 24,50. Ontvoering in de poolnacht, door Duncan Kyle. Thriller. Uitgeverij Elsevier Nederland. Amsterdam. i 12,50. Code mandarijn, door Adam Hall. Thriller. Elsevier, f 14,50. De eenzame skiër, door Hammond Innes. Thriller. Elsevier, f 12.50. Nancy, waar zijn je kinderen? Door Mary Higgins Clark. Thriller. Else vier. f 12,50. En dan is er koffie. Roman, door H. Meinkema. Elsevier, f 14,50. Het damesorkest en andere stadsver halen, door Herman P. de Boer. El- seviers literaire serie. Elsevier, f 13,90. De tijger in de mist, door M. Alling- ham. Uitgeverij De Arbeiderspers. Amsterdam, f 19,50. De aap van begeerte, door W. L. Ide- ma en D. R. Jonker. De Arbeiders pers. f35.00. De dood steekt in hetzelfde vel, door Boris Vian. De Arbeiderspers, f 16,50. Spelen met aluminium folie, door Jane Hinton en Hugh Oliver. Uitge verij Kosmos, Amsterdam, f 20.50. Kaartweven door Ann Sutton en Pat Holtom. Kosmos, f 19.50. Stephanie. Leven zonder liefde, deel 2, door M. Gobineau. Uitgeve rij "West-friesland", Hoorn, f 23. Latijns Amerika, door Elisabeth m Han Hartog "West-friesland". '25. Charlotte Morel; De droom, door Maria Lodi. "West-friesland", f 24.90. Zondagavond, door Margaret Lynn. 'West-friesland", f 14.90. Mijn vriendinnen, de lichte meis jes. Herinneringen van een hoofdin specteur van de zedenpolitie, door W. A. Tieman. „West-friesland", f 16.50. Het verdwenen miljoen, door Ed gar Wallace. "West-friesland", f 5.90 Landverbeuren, door Ton van Reen. Uitgeverij Agathon, Bussum f 16.50. Wegwijzers en wegbereiders, door Prof. dr. M. A. Beek. Uitgeversgroep Combo, Baarn. f 8.90 Soldatendominee. Ervaringen van een legerprediikant in Japanse krijgsgevangenschap, door J. C. Hamel. 2e uitgebreide druk. Uit geverij T. Wever, Franeker. f 17.50 Het pannetje van Oliemans. 500 krijgsgevangenen onder de Japan ners, door C. van Heekeren e.a. 2e uitgebreide druk. Uitgeverij T. We ver. f 17 50. Johann Sebastiaan Baeh. De Tho mascantor van Leipzig, zijn voorou ders en nakomelingen, door Ad C. Vos. Uitgeverij T. Wever. Prijs bij voorintekening f29.50; na 15 mei a.s. f 35. Zeilbotengids 1976, door Paul Knoop Uitgeverij Hollandia, Baarn f22.50. Windsurfing, door Uwe Mar es en Reinhart Winkler. Hollandia. f 14.90 Het jacht van de premier wordt vermist, door J. Dyson. Stan daard Uitgeverij Antwerpen f 21.90. De goede God? Kom nou! door Jan Post. Uitgeverij Klaas Woudt. f 14.90. 8000 mijl aan roeiboot over de Pacific, door J. Fairfax en Sylvia Cook. Standaard Uitgeverij, f 24.90. Chinese schimmen/Turkish delight. Twee oude Chinese geschiedenissen naverteld, ingeleid en uitgeluid door Herman Frederiksen. Uitgeverij Klaas Woudt, Zaandijk, f 16.90. Ze zullen er nog wat van denken, door Harry de Jong. Uitgeverij Klaas Woudt. f 6.90. De bruiloft van de pauw, door A. Könner. Illustraties van K. Ensï- kat. Kinderboek. Uitgeverij Omni- boek, Den Haag. f6.75. Het huisje in de want. Een volks sprookje uit de Oekraïne, geïllus treerd door H. Hegewald. Omni- boek. f 6.75. De dag dat het manna viel. Drama tisch gebeuren rond een jachthuis langs de rivier de Rotte in de laat ste dagen van de tweede wereldoor log. Uitgeverij J. N. Voorhoeve, Den Haag. f 19.90. Brief aan mijn moeder, door G. Simenon. Uitgeverij A. W. Bruna en Zoons, Utrecht, f 12.50. Buitelkruid, Amsterdamse politie roman, door Jan-Willem van de Wetering. A. W. Bruna en Zoons, f 14.50. De mannenmolen, door Mare Fed- gen Fasteau. Het boek over discri minatie en emancipatie van de man. A. W. Bruna en Zoons, f 17.50. Het dappere ezeltje en honderd andere sprookjes en dierenfa bels, bewerkt door Marijke Raep- horst. Uitgeverij Ankh-Hermes, De venter. f 22.50. Spaanse sprookjes. Geïllustreerd door Michael Romberg. Nederlandse bewerking van Clara Egg-ink. Uitge verij Ankh-Hermes. f 22.50. Van Gogh achterna, door Mari- nus Schroevers en Dirk de Herder. Uitgeverij Het Spectrum, f35. Bedreigde vogelsoorten in Euro pa, door Robert Hudson en Stanley Cramp. Het Spectrum, f49.50. Het wilde westen, Jeugdboek, door Andrew McNeil. Het Spectrum. f12.50.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11