VERTREK WILSON VERRAST LONDEN s Harold Wilson: politiek meester-tacticus sS Kissinger wil macht van Moskou intomen 'nWeek lang laag Franjieh wil als president blijven Drie dagen laag y kii- Uit de afdeling warm brood: „GEEN INTERVENTIE IN AFRIKA" SOWJET-UNIE VERVANGT POLJANSKI PAGINA ft LONDEN (Reuter/DPA/UPI/ANP) Harold Wilson, die gisteren on verwacht zyn aftreden als premier aankondigde, heeft vele politieke en economische stormen en vele partijtwisten doorstaan. Hjj is voor al dankzij zÜn bekwaamheid in tac tisch manoeuvreren de Labour-po- liticus met de meeste dienstjaren op Downingstreet nr. 10 geworden. Wilsons tegenstanders noemen hem een opportunist, een politieke weer haan die met alle winden meewaait. Zijn bewonderaars prijzen zijn pragmatisme, zijn vermogen tegen slagen te boven te komen en par tijruzies bij te leggen. Voor Wilson gold ongetwijfeld dat politiek de kunst van het mogelijke is. In 1963 werd Wilson gekozen tot leider van de toen zeer roerige La- bourpartij en een jaar later zou hij Engelands jongste premier van de eeuw worden. Van de vijf parle mentsverkiezingen die hij als La- bourleider zou meemaken leidde hij in vier gevallen zijn party naar de stembusoverwinning. Wilson was een uiterst handig beoefenaar van het politieke schaaksnel, zowel op nationaal niveau als in zijn eigen partij. Vry algemeen werd hy ge zien als de enige man van kaliber die in staat was de coalitie van so ciaal-democraten, vakbondsmensen en doctrinaire linkse socialisten die samen de moderne Labour partij vormen voor langere tyd by el kaar te houden. „Je kunt je de Labourpartij moei lijk voorstellen zonder Harold Wil son als leider en premier", zei gis teren een vakbondsleider in een reactie op Wilsons bekendmaking. Het leiden van de Labourparty is vaak voorgesteld als het werk van een fakir op een spykerbed. Maar Wilson heeft altyd plezier geschept in het bezetten van machtsposities en het bewezen dat hij voor elkaar krygt wat weinigen hem na zouden doen. Misschien was hij niet by velen geliefd, maar zyn bekwaam heid als politiek tacticus, en als econoom, is slechts door weinigen in twyfel getrokken. In een interview ter gelegenheid van zün 60ste verjaardag, vorige week, zei Wilson tevreden dat hy er in vele moeilyke jaren in is ge slaagd Groot-Brittannië bij elkaar te houden. Hoewel toen juist een rebellie van Labours linkervleugel de bezuinigingsvoorstellen van de regering had getorpedeerd beweer de Wilson dat Labour onder zyn leiding „over het geheel genomen meer één is geweest dan in enige andere periode die ik me kan her- In 1964 werd Wilson op 48-jarige leeftijd Engelands jongste premier sinds de hertog van Rosebery, die in 1894 op 47-jarige leef tyd de lei ding van de regering kreeg. In 1966 schreef hy nieuwe verkiezingen uit, die Labour een flinke vergroting van de parlementaire meerderheid opleverde. In de daaropvolgende jaren begon voor Engeland een reeks van economische crises, die de positie van het pond Sterling erg verzwakten. Devaluaties, bevriezing van lonen, belastingverhogingen en kredietbe perkingen deden Labours populari teit slinken, maar Wilson meende dat de party haar aanzien tegen 1970 aardig had hersteld. De con servatieven van Edward Heath wisten echter in dat jaar met hun onverwachte stembus-overwinning de vloer aan te vegen met Wilsons optimistische voorspellingen. Som migen stelden Wilson, die te zelf verzekerd was geweest, persoonlek aansprakelijk voor de nederlaag. Het leek er even op dat voor Ha rold Wilson het eind van zyn poli tieke carrière naderde. Niettemin handhaafde Labour Wilson als par- tyieider. op de golven van de anti-EG-stem ming in Engeland won de party aan populariteit. De EG zou ove rigens ook binnen de Labour-gele- deren een spiytzwam worden. Op 28 oktober 1971 keurde het Lagerhuis Engelands toetreding tot de Europese Gemeenschap goed. Het voorjaar daarop sloot Wilson zich aan by de „anti-marketeers" in hun eis voor een volksstemming over het Britse lidmaatschap. Dat was teveel voor de fervente EG- voorstander Roy Jenkins, die zijn functie van plaatsvervangend par tyleider neerlegde. Maar met zijn bekende behendigheid ontweek Wil son definitieve uitspraken over het EG-lidmaatschap. Hy zei steeds dat het EG-lidmaatschap afhan- kelijk moest worden gesteld van de Juiste voorwaarden", en ontkende dat hy zich in deze kwestie liet lei den door opportunisme. Het be loofde referendum kwam er in juni 1975 onder de Labour-regering, en leverde een grote meerderheid voor de EG op. Want Labour was inmid dels in februari 1974 met een min derheidsregering weer aan de macht gekomen. De hardnekkige staking van de mynwerkers tegen Heaths loonpolitiek had de conser vatieven gedwongen tot vervroegde verkiezingen. Wilson begon wat mat aan de verkiezingsstryd, alsof hy eigenlijk niet op een overwinning rekende. Niettemin bezorgde de stembus-uit slag Engeland een minderheidsre gering van Labour. Wilson begon met nieuw vertrouwen aan zyn comeback en schreef na een half jaar nieuwe verkiezingen uit, die hem in oktober 1974 een krappe parlementaire meerderheid ople verden. economische crisis, stygende werk loosheid en voortgaande keldering van het pond Sterling. Hy slaagde er echter in de vakbonden te win nen voor een politiek van loonbe- heersing. De bonden, geschrokken door een inflatie van 26 procent per jaar. stemden in met een pla fond van zes pond Sterling per week voor loonsverhogingen. Het welslagen van dit moeilijke onder deel van het beleid is mede te dan ken aan Wilsons goede verstand houding met de vakbeweging. Harold Wilson, zoon van een chemisch laborant in Huddersfield, Yorkshire, heeft zyn politieke car rière kenneluk willen afsluiten zoals hy begonnen is: op eigen kracht en zoals het hem goeddunkt. Binnen kort zal hy voor goed vertrekken uit Downing-street 10. waar hy zich op 8-jarige leeftyd voor de deur liet fotograferen door zijn vader In de vaste overtuiging dat hij er ooit als premier zou binnengaan. V m woensdag 24 maart AH Beschuit, 13 stuks 68 760318 zolang de voorraad strekt. Chateau Ferrand Ségur 1972,'n rode OA^Q droge Bordeaux wijn, doos 6 flessen Great Ocean pink zalm tidbits. 798 blik 220 gram1L® Aiax allesreiniger. OQ3 ÏÏacon 1000 gramAA Extra belegen aoudse kaas. ©90 per kilo3t96" O® Berliner, vacuum verpakt 7C 100gram.J&r «J Uit de diepvries: AH Kabeljauwfilet. 055 graatarm, pak 400 gramJ2ArS M® Vaatdoekje, badstof. 795 2 stuksJ.® "^Bananen, HollandseJ^askorr^ per stu ïfe^rood.^8esne^-Ky ±800 gram. 100 gram Magereva^Lappen, Q9& 500 gram &ff> -1 kiloverpakking Fijnebraadworst» 500 gram LONDEN (AP/DPA/ANP) Het besluit van premier Harold Wilson om af te treden kwam niet alleen in politieke kringen als een grote verrassing, maar ook op de Londense beurs. De Britse premier Harold Wilson wuift hier naar mensen, die samenstroomden voor zijn ambtswo ning Downingstreet 10, na het bekend worden van het nieuws dat hij binnenkort zal aftreden. WASHINGTON (UPT) De Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger heeft gisteren aan het Congres zijn 67 bladzijden grote blauwdruk voor de Amerikaans buitenlandse politiek over de komende tien jaar voorge legd. "Detente" is een woord dat de mi nister niet meer gebruikit. In de plaats daarvan heeft hij het over "creatieve diplomatie", die, ter- MOSKOU (Reuter/UPI) De Sowjet-Unie heeft minister van landbouw Dimdtri Polsjanski gis teren ontslagen en vervangen door Valentin Metsjats, een man uit het lagere partijkader. Deze aflossing van de wacht komt niet als een verrassing. Poljanski, die voor een deel verantwoordelijk wordt gehouden voor de misoogsten van vorig Jaar, werd eerder deze maand, tijdens het 25ste partijcon gres, al verwijderd uit het Polltbu- Het persbureau Tass deelde mee dat de 58-jarige Poljanski "in verband met een nieuwe funktie is ontheven van zijn taak". Wat die nieuwe funktie inhoudt meldde Tass niet. De 48-jarige nieuwe bewindsman was eerder onderminister van Land bouw van de Russische federatie en tot voor kort tweede partijsecreta ris ln de republiek Kazaohstan. Poljanski trad in 1973 op als landbouw-minis ter. Sindsdien wer den er in de Sowjet-landbouw klei ne verbeteringen bereikt, die echter door de na hardnekkige droogte mislukte oogst van 1975 weer wer den tenietgedaan. De graanoogst bedroeg slechts 140 miljoen ton, eenderde minder dan het streefcijfer van het nationale plan. Hoewel men zo realistisch was om Poljanski niet het slechte weer te verwijten, werd hem wel kwalijk genomen dat hij geen stijging van de landbouwproduktiviteit heeft kunnen bewerkstelligen. De arbeids- bezetting op Russische landbouwbe drijven is zeven maal zo hoog als op Amerikaanse boerderijen. wijl zij ijvert voor vrede met Mos kou, de Sowjetrussische macht bin nen de perken houdt. Ongeremde Russische interventie, zoals in Afrika en elders kan vol gens de Amerikaanse minister lei den tot een ongekende ramp en een verlammende verschuiving in het in ternationale machtsevenwicht. Toch ziet Kissinger mogelijkhe den voor een nieuw verdrag over beperking van de strategische kern bewapening tussen de twee super- mogendheden. "Wij en onze bondge noten moeten de Russische macht binnen de perken houden en voorkomen dat zij het internationa le evenwicht verstoort", aldus de minister bij de aanbieding van zijn blauwdruk aan de commissie voor (Buitenlandse Zaken van de senaat. Kissinger pleitte krachtig voor herstel van de niet-politieke benade ring van de buitenlandse politiek «door het Congres en het Witte Huis, "omdat de wereld ons nodig heeft". Als waarschuwing aan de Sowjet- Unie dat de Verenigde Staten niet imeer dan één Angola zullen dulden heeft de Amerikaanse regering "trouwens abrupt een bijeenkomst <van de Russisöh-Amerlkaanse ge mengde commissie voor energiesa- menwerking, afgezegd, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren be kendgemaakt. De Sowjet-Unie is er van in ken nis gesteld dat twee andere voorge nomen Russisch-Amerikaanse bij eenkomsten evenmin doorgaan. De ze zouden zijn gegaan over huisves tingsvraagstukken en over de eco nomische en commerciële betrek kingen. Een functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken bracht het uitstel van de bijeenkomsten recht streeks in verband met de situatie in Angola. De Sowjet-Unie moet er de waarschuwing in zien dat de Verenig de Staten geen tweede soortgeiyk avontuur zullen dulden, zei hij. Er is volgens hem geen sprake van een ingrijpende wijziging dn de Ame rikaanse politiek, "maar de boodschap is, dat er geen samen werking kan zijn zonder stabiliteit in onze betrekkingen." Het Pond Sterling dat de afgelo pen weken al was gekelderd daal de opnieuw. Het opende gistermor gen op 1.920 ten opzichte van de dollar maar viel al gauw terug naar 1.9160. De bank van Engeland moest in grijpen en kocht Ponden, hetgeen tot een lichte verbetering leidde: 1.9170. De slechte situatie waarin de Britse economie momenteel verkeert leidde er 5 maart voor de eerste maal in de geschiedenis toe dat het Pond in waarde onder de twee dollar daalde. Volgens een handelaar was het op de effectenmarkt de eerste tien minuten een grote chaos. De vrees dat de militante vleugel van La bour de leiding in de partij zou overnemen leidde ertoe dat er plot seling veel verkocht werd. Na de eerste schok keerde de rust gelei delijk terug. Oppositie Oppositieleidster mevrouw Marga ret Thatcher wilde nog geen com mentaar leveren op de aankondi ging van Wilson tot morgenmiddag, wanneer zy gedurende het "vragen uurtje" van het Lagerhuis tegen over de premier zal komen te staan. Mevrouw Thatcher zal waarschijn lijk vasthouden aan de beleefde tra ditie door enkele niet-controversiële en vriendelijke opmerkingen over Wilson te maken, dit ondanks het feit dat zij hem vorige week vroeg "nu te vertrekken". De vroegere premier Erward Heath zei dat hij verrast was door het nieuws. Hij zwaaide Wilson lof toe als een man die de eenheid in zijn partij gedurende vier verkie zingen had weten te behouden. Heath zei dat het aftreden zou worden gevolgd door een periode van onzekerheid en dat "onzekerheid voor ons op internationaal gebied schadelijk i6". "Ik hoop dat de Labour-partiJ zo snel mogelijk een nieuwe leider kiest. Onzekerheid is altijd1 schade lijk voor de economie, maar een nieuwe Labour-leider is een kwes tie van enkele dagen of misschien twee weken", aldus Heath. De nieuwe premier van Groot-Brit tannië die Wilson zal opvolgen, wordt gekozen door de 317 man sterke fractie van de Labourpartij in het Lagerhuis. De uitslag Is waar schijnlijk op donderdag 25 maart be kend. Behaalt geen der kandidaten de absolute meerderheid, dan vindt een tweede kiesronde plaats, even tueel gevolgd door een derde. Wie de nieuwe premier wordt staat op zijn laatst op 5 april vast. De grondwet schrijft voor dat konin gin Elizabeth de gekozene dan bij zich ontbiedt en belast met de vorming van een nieuwe regering. Het is zeker niet ondenkbaar dat in het huidige kabinet wijzigingen zul len worden aangebracht. Joshua Nkomo, een van de zwar te nationalistenleiders heeft gisteren in Salisbury gezegd dat het besluit van de Britse premier Harold Wilson om af te treden geen gevolgen zal hebben voor de huidige constitutio nele besprekingen in Rhodesië. „De meer recente besprekingen over dit onderwerp heb ik met de Brit se minister van buitenlandse zaken James Callaghan gevoerd", aldus Nkhomo. „Wat ons betreft hebben wij te maken met de Britse rege ring en niet met slechts één persoon. Ik zou willen zeggen dat meneer Wilson moe is en rust wil, dus wens ik hem het beste". De Rhodesische regering had voor alsnog geen commentaar op het de multiraciale centrum oppositie party zei: „Ik kan alleen maar zeggen dat ik hoop dat datgene wat Wilson bezield heeft, ook in Rhode sië gehoor zal vinden". Premier Den Uyl heeft het aftre den van de Britse- minis ter-presi dent Wilson gistermiddag een groot verlies voor de Labourregering ge noemd. „Engeland en zyn party zullen zyn bewonderenswaardige stuurmanskunst missen", aldus de premier. BEIROET (Reuter) Het is gisteren niet veel duidelijker gewor den of en zo Ja wanneer en op welke voorwaarden president Franjieh van Libanon bereid is zijn ambt neer te leggen. Leek het heengaan van de christe lijke president maandag met geweld te zullen worden afgedwongen - een aantal moslem-eenheden van diverse pluimage rukte toen op naar het presidentiële paleis - gisteren leek het touwtrekken in hoofdzaak weer naar het politieke vlak verplaatst. Syrië lijkt zich opnieuw, net als bij de bewerking van het 22 januari- Parlement en radio De debat ten in het Britse parlement zullen voortaan via de radio kunnen wor den uitgezonden. Het Lagerhuis en het Hogerhuis keurden gisteren een wetsontwerp goed dat dit mogelijk maakt. Vorig jaar zijn de debatten bij wijze van proef korte tijd recht streeks te beluisteren geweest. Waar schijnlijk zal de BBC deze herfst geregeld uitzendingen uit het parlement gaan verzorgen. bestand, in het centrum van het po litieke en militaire krachtenveld te hebben geplaatst. Voorlopig lijkt Damascus een machtsstrijd om het hoogste Libanese ambt te willen ver mijden, maar hoelang Franjieh nog op Syrische steun kan rekenen is on mogelijk te voorspellen. De situatie rond het presidentiële paleis is nu zp dat de linkse militie strijders en rebellen van het Liba nese leger die maandag oprukten in de richting van Beiroet tot stand zijn gebracht door eenheden van het Pa- lestynse bevrijdingsleger (PLA) en andere pro-Syrische eenheden. Rond het presidentiëel paleis, in Baabda aan de rand van Beiroet, werd giste- "Grove aanvallen" In Seraje- wo. Bosnië, zijn gisteren een Joego slavische advocaat en een arbeider tot resD. acht Jaar en vijf jaar en acht maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens „grove aanvallen op het Joegoslavische stelsel en de hoogste leiders". Zij handelden „contrarevolutionair en nationalis tisch", aldus het persbureau Tan- Joeg. ren sporadisch geschoten maar het was onduidelijk tussen wie. De rebellerende strijdmachtonder delen, die zich hebben gebundeld ln het "Libanees-Arabische leger' lig gen echter op zijn minst tien kilo meter van het paleis en lijken door de aanwezigheid van Syrische troe pen en verse eenheden van het PLA te worden afgehouden van de recht streekse aanval op het paleis die zy maandag nog in de zin leken te heb ben Naar verluidt heeft president Ha- fez Assad van Syrië gisteren telefo nisch contact gehad met zijn benar de Libanese ambtgenoot. Ook vond er overleg plaats tussen Assad en Yasser Arafat, Leider van de Pale- stynse bevrydingsorganisatie (PLO) het PLA de •militaire arm* Nog steeds verluidt uit politieke bronnen dat Franjieh alleen bereid is af te treden als een aantal eisen wordt ingelost. De belangrijkste voor waarden zouden zijn: hereniging van de Libanese strijdkrachten en een alzemene amnestie voor officieren en soldaten: Daarnaast zou Franjieh ook in per soonlijke zin zijn gezicht willen red den en erop staan dat hij wordt op gevolgd door iemand die voor hem en zijn geestverwanten aanvaard baar is. Nicos Sampson gearresteerd NICOSIA (Reuter) Nicos Samp son, de voormalige EOKA-man die acht dagen lang president van Cyprus is geweest is na de staats greep van 1974. die aartsbisschop Makarios tot vluchten dwor^, is ge arresteerd wegens zyn aandeel ln die staatsgreep. Een officiële verklaring zegt dat de 40-jarige Sampson, die nu uitgever is van een rechtse krant, vervolgd zal worden wegens het gebruik van de strijdkrachten tegen de wettige rege ring.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9