Kamer wil wachten op fiuor-filter M msmm^ Drie van Breda niet vrijlaten Kok stelt regering een drietal eisen Diplomatieke betrekkingen met Irak nog niet verbroken na dood Aronson Kalkarproject kost meer ffii WOENSDAG 17 MAART PAGINA 7 Ik opvolger van Luns?Dat zou ramp zijn ANKARA (AP)- "Ik, opvolger van Luns als secretaris generaal van de NAVO. Dat zou een ramp betekenen voor het Atlantisch bondgenoot schap", grapte minister Van der Stoel. "Nee, in de eerste plaats is mij er niets van be kend dat de heer Luns zou wil len terugtreden en als het wel het geval is, zal ik zeker niet zijn opvolger zijn". De Neder landse minister moest de ont kenning van het bericht van een Turks sensatiekrantje, dat door het Duitse persbureau DPA over de gehele wereld was verspreid, in Ankara vele keren herhalen. Niet zo vreemd, want de NAVO is een .uiterst teer onderwerp in deze tijd in Turkije, dat vindt dat het door Amerika volledig in de steek wordt gelaten. De regering in Ankara tilt erg zwaar aan het bezoek van Van der Stoel. Ze ziet hem niet al leen als een vertegenwoordi ger van de NAVO, maar ook van de EG en als een ideale tussenpersoon om te bevorde ren dat West-Europa zijn voorkeur voor boze buur Griekenland wat afzwakt. DEN HAAG (SP) - Nederland zal de diplomatieke betrekkingen met Irak nog niet verbreken in tegenstelling tot de Iraakse op vatting, wel degelijk om een Neder lander ging. zowel hij als zijn ouders, echtge- om onschuldigen, in het bijzonder leiding van de executie van Leen- De Iraakse regering blijft zich op dert Aronson in Bagdad. Dit heeft het standpunt stellen dat Neder- een woordvoerder van het ministe- land niets met deze zaak te maken rie van Buitenlandse Zaken 1 gedeeld. Wel is de Nederlandse zaakgelas- raèlische nationaliteit zou hebben, tigde in Bagdad, mr. G. Meihuizen, De Iraakse autoriteiten hebben in verband met deze zaak Voor over- daarom tot heden nooit gereageerd leg naar Den Haag teruggeroepen, om de talrijke verzoeken om op- De Iraakse zaakgelastigde in Ne- heldering over het lot van de Neder- derland, de heer Al-Khadi, is gis- lander Aronson de Nederlandse nationaliteit heb ben. "Als joden" zijn wij de Nederlandse In een telegram aan de regering heeft de werkgroep Israël gevraagd liddellijk de diplomatieke be- zaak Aronson heeft gedaan, aldus j Alle fractievoorzitters (of hun heeft de woordvoerder van het Is- plaatsvervangers) in de Tweede termiddag op het ministerie Buitenlandse Zaken in Den Haag ontboden, waar staatssecretaris In Den Haag werd opgemerkt dat mocht blijken dat Aronson nog andere nationaliteit mocht raëlische ministerie landse Zaken gisteren verklaard. "Uit het nieuws blijkt opnieuw het afschuwelijke karakter giem in Irak. Elke beschuldiging Aronson. Buiten- Kamer hebben een verklaring on- Jeruzalem dertekend, waarin zij zeggen met afschuw en verontwaardiging ken nis genomen te hebben van de exe cutie in Irak van de Nederlander Kooijmans hem heeft doordrongen hebben gehad dan de Nederlandse, n de geschoktheid van de Neder- i de Israëlische, hij toch i landse autoriteiten. Er is daarbij ieder geval de Nederlandse natio- nogmaals op gewezen dat het hier, naliteit bezat. Daarbij komt nog dat dat Aronson op enigerlei wijze handelde in dienst van Israël is een leugen. Het is niet meer dan een poging om een nieuwe misdaad van een regiem, dat niet heeft geaarzeld Uit de verklaring blijkt, dat de vaste kamercommissie voor Buiten landse Zaken gistermiddag is bij eengeroepen voor het stellen van nadere vragen aan minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken). Op voorstel van PvdA DEN HAAG (SP) - De Partij van de Arbeid heeft een red dingactie op touw gezet om een dreigende nederlaag van minister Vorrink (Volksgezondheid) over de fluoridering van het drinkwater te voorkomen. Maar de minister accepteerde gis termiddag in de Tweede Kamer de uitgestoken hand van haar partij genoten niet. Zij houdt onverkort vast aan haar voorstel dat er fluor in het drinkwater moet om paal en perk te stellen aan het tandbederf. De meerderheid van de Tweede Kamer is het niet met de regering eens en wijst fluoridering af. Daarom drong de PvdA op schor sing aan. Minister Vorrink wei gerde echter botweg. Zij wilde naar haar zeggen "de beslissing niet lan ger ophouden". Ook pogingen van het AR-kamerlid mevrouw Van Leeuwen - voorzitter van de Ka mercommissie voor Volksgezond heid - om de ministerte mislukten. Vele reacties tegen verklaring kerken 99 DEN HAAG - De drie van Breda mogen niet worden vrijgelaten, zolang nog één Nederlander die van de Duitse bezetting te lijden heeft gehad door die vrijla ting leed zou worden aangedaan. 99 Dat is de strekking ties uit kringen van 1 lige verzet en slachtoffers van het nazi-bewind op de verkla ring van de Raad van Kerken in Nederland, die vraagt om de drie oorlogsmisdadigers weg te zenden. Ook de drie Joodse kerkge nootschappen in ons land heb ben zich tegen de verklaring van de raad uitgesproken. Vol gens de rijksvoorlichtings dienst is van premier Den Uyl geen reactie op het pleidooi van de Raad van Kerken te ver wachten. Noch minister Van Agt, noch staatssecretaris Zee- valking is, wegens ziekte, in staat op het standpunt in te gaan. Onbereikbaar De voorzitter van het centrale orgaan "Voormalig verzet en slachtoffers" is ook gekant tegen strafonderbreking voor Aus der Fünten (66), Kotalla (68) en Fischer (75), omdat dit in de praktijk op gratie zou neerko men. "Als zij dan naar Duits land gaan, zijn ze voor de Neder landse justitie onbereikbaar geworden". De voorzitter van de Nationale Federatie Voormalig Verzet Nederland, de heer C. C. van den Heuvel, kan zich de over wegingen van de kerken wel Om een nederlaag voor minister Het kamerdebat over"de fluorider- Vorrink te voorkomen stelde het ing werd gistermiddag vrij onver- PvdA-kamerlid Roethof gister- wachts afgebroken om minister middag voor de beslissing over de Vorrink tot andere gedachten te fluoridering enige tijd uit te stellen, brengen. Donderdag zal het wor- filtertje is dat het fluor den voortgezet. Als de minister r uit het water haalt. weigert eigener beweging bakzeil die geen water met te halen, zal zij er vrijwel zeker door fluor willen drinken zijn met filtertje geholpen. "Binnen ze< zienbare tijd" zal het fluor-filter de Tweede Kamer toe worden ge dwongen. Het PvdA-voorstel kan in elk geval zijn. "Het zal geen jaren meer du- rekenen op dë steun van alle linkse -n", verzekerde minister Vorrink partijen en de WD. Het komt gistermiddag de Tweede Kamer. r dat de voorstellen om fluor a Er bestaat goede kans dat de het drinkwater toe te voegen voor- Tweede Kamer "ja" tegen de drin- lopig de ijskast in gaan. Pas als er kwaterfluondering zal zeggen, als een fluorfilter is, zal de Tweede zo'n fluor-filter verkrijgbaar is. Het Kamer er over stemmen. Als de grote bezwaar van de Kamer tegen Tweede Kamer de stemming niet de fluor-voorstellen van minister uitstelt, betekent dit het einde van Vorrink - geen voorzieningen voor de fluor-voorstellen. Daarmee is de tegenstanders van fluoridering - is drinkwaterfluoridering in Neder- daarmee dan ondervangen. land van de baan. Prins Bernhardt in gesprek met enige studenten van de Erasmus universiteit in Rotterdam na af loop van zijn voordracht over zijn werk als voorzitter van het Wereld Natuur Fonds. Omdat de voordracht in principe bestemd wasvoor studenten in de economie wees de prins erop dat hij zijn reizen voor het WNF vaak combineert met het behartigen van de belangen van het Neder landse bedrijfsleven. "Het ge beurt vaak dat ik van het depar tement van economische zaken of van het bedrijfsleven een bood schap meekrijg, maar het omge keerde gebeurt ook wel: dat men in een land waar ik kom vraagt of ik contacten met Nederland wil leggen De bijeenkomst, die werd bijge woond door ongeveer duizend mensen, had een rustig verloop. Op de universiteit waren uitge breide veiligheidsmaatregelen genomen, mede in verband met de rellen die zich vorig jaar tij dens een lezing van mr. Luns hadden voorgedaan. ADVERTENTIE De Libelle Mode Show komt op maandag 22 maart in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Prijs: f 5.- p.p. Aanvang: 14.30, 19.00 en 21.30 uur. Kaartverkoop: bij Boek en Blad, Breestraat 107 vanaf maandag 8 maart en aan de zaal een half uur voor aanvang van elke show. DEN HAAG (SP) - De voorzitter van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (NW en NKV), Wim Kok, probeert volgens politieke kringen in Den Haag de aandacht af te leiden van de penibele situatie waarin straks de loontrekkers met een inkomen rond de 24.000 gulden (de modale werknemer) zullen ko men te verkeren. In mei gaan regering, vakbeweging en werkgevers rond de tafel zitten om te bekijken wat er met de lonen in de tweede helft van 1976 moet gebeuren. Zoals bekend mogen de lonen tot 1 juli niet verhoogd wor den. Er is volgens Kok pas voldoende overlegklimaat voor dat gesprek, als de regering drie eisen heeft ver vuld. Ten eerste moet het wetsont werp over de vermogensaanwasde- lmg vóór mei bij de Tweede Kamer zijn ingediend. Ten tweede moet minister Lubbers (economische zaken) de structuurnota over de economie klaar hebben. Ten derde moet er meer inzicht bestaan over hoe de herziene wet op de onder nemingsraden er straks zal komen uit te zien. Het ziet er naar uit dat het kabinet-Den Uyl die eisen wel op tijd zal kunnen inwilligen. De ver- mogensaanwasdeling wordt begin april verwacht. De structuurnota ook. En de laatste technische hob bels rond de herziening van de wet op de ondernemingsraden zijn ge nomen, aldus politieke kringen in Den Haag. Diezelfde kringen wijzen er op dat Wim Kok zijn drie eisen alleen maar heeft gesteld om de aandacht van een verschrikkelijke waarheid af te leiden; De koopkracht van de mo dale werknemer zal voortaan niet meer voorop staan. Er zit onvol doende ruimte in de groei van het nationaal inkomen om zowel de koopkracht van de modale werk nemer op peil te houden, als de in vesteringen te vergroten als de col lectieve voorzieningen op hetzelfde niveau te houden. Aan het laatste mag van de PvdA en de vakbeweging niet getornd wor den. De investeringen zijn nodig voor arbeidsplaatsen. De modale werknemer zal dus wel een flinke veer moeten laten. De nieuwe norm van het kabinet ligt bij inkomens worden rond de 20.000 gulden. Die moeten winst in koopkracht gelijk blijven. De modale werknemer moet ën zijn ei gen werkgelegenheid financieren én een offer brengen voor zijn zwakkere broeders, de minimum loners. De eisen van Kok moeten gezien worden als een soort zoethouder tjes. Als hij straks aan de achterban moet vertellen dat de mensen met 24.000 bruto niet op een verbetering van inkomen hoeven te rekenen, kan hij in ieder geval meedelen dat het kabinet mede door de aandrang van de vakbeweging drie belang rijke zaken in de sociaal economi sche discussie heeft gebracht. Dat daarbij de nadruk ligt op de vermogensaanwasdeling, ligt voor de hand. Als op het loonfront pas op de plaats gemaakt moet worden, kan misschien nog eer behaald het afromen van over- die ondernemingen, waar het niet zo slecht mee gaat. In de filosofie van Wim Kok komt dat neer op afromen ten gunste van een collectief fonds voor de werkne mers, zodat ze er allemaal iets aan hebben, ook de 24.000 gulden-man. NAGEKOMEN BERICHT: Mannequin José draagt in de Libelle-modeshow de nieuwe Gïfclliy -uitgaansbril ook voor niet-brildraagsters een vlotte en feestelijke accessoire te zien bij uw Tiffany-opticien Roosen Optiek Kort Galgewater 1Leiden, telefoon 071-120375 VAN ONZE MODE-SPECIALISTE: Mannequin Anita draagt in de Libelle-modeshow de nieuwe üiïf(IIiy -uitgaansbril (vG ook voor niet-brlldraagsters K? een vlotte en feestelijke accessoire O te zien bij uw Tiffany-opticien SJAAK Schetter BRILM0DE Herenstraat 5a, Leiden, teletoon 071-141933 UTRECHT (ANP) - Het Kalkarproject, waarin Nederland financieel en industrieel deelneemt, zal veel meer kosten, dan oorspronkelijk was be groot en de verwezenlijking van het project zal ook veel langer in beslag nemen dan was verwacht. Dit is gisteren medegedeeld op de jaarlijkse bijeenkomst van de instellingen, die zich met de uitvoering van het project bezighouden. De aanvullende veiligheidseisen, die de Duitse overheden hebben gesteld, maken, dat het project 23 procent meer gaat kosten dan oorspronkelijk was begroot. Daarnaast stijgen de kosten van de uitvoer van het project door de jaarlijkse stijgingen van de prijzen van materialen en van de arbeidslonen. Deze beide oorzaken tezamen maken, dat het totale project, zoals de zaken er nu voorstaan, 2,27 miljard Duitse mark (ongeveer 2,3 miljard gulden) gaat kosten. LAATSTE NIEUWS: Mannequin Liesbeth draagt in de Libelle-modeshow de nieuwe Ciffclliy -uitgaansbril IV, I ook voor nlet-brildraagsters K7 een vlotte en feestelijke accessoire fy ■O te zien bij uw Tiffany-opticien LUYCKX OPTIEK Rijnsburg Prof. Bastxaans: aantal slachtoffers niet bepalend. voorstellen, maar, zei hy, "ons belangrijkste argument is dat het leed dat vele duizenden mensen zal worden aangedaan door vrijlating, veel zwaarder is dan het leed dat de drie van Breda wordt aangedaan als zij gevangen worden gehouden". Ontstellend Prof. dr. J. Bastiaans, de psy chiater die vooral bekend is om zijn behandeling van mensen met een "concentratiekamp- syndroom" (late, ernstige psy chische gevolgen van wat men in de oorlog heeft meegemaakt), is het niet eens met de kerken als zij zeggen dat er nu meer en betere mogelijkheden voor be handeling van oorlogsslachtof fers zijn. "Wij hebben weliswaar sinds 1972 het Centrum 45 in Oegst- geest, waar een aantal mensen kan worden behandeld, maar het aantal slachtoffers van ge vangenissen en concentratie kampen is nog zo ontstellend groot, dat wat we op het ogen blik aan therapeutische moge lijkheden hebben riog maar een druppel op een gloeiende plaat Volgens prof. Bastiaans zijn er in ons land nog 40.000 mensen die de nawerking van de oor logstijd ondergaan. Onder hen bevindt zich een groot aantal dat is teruggekeerd uit gevan genissen en concentratiekam pen, en van hen is er weer een betrekkelijk groot aantal dat de drie van Breda in enigerlei vorm heeft meegemaakt. Prof. Bastiaans acht het ook niet juist, een besluit tot vrijla ting te koppelen aan het aantal slachtoffers dat nog in leven is. Een land moet zijn rechtsbegin selen handhaven. Een beslis sing zal een beleidsbeslissing moeten zijn, waarbij "wordt ai- gewogen of het risico dat bij vrijlating ontstaat, aanvaard baar is. Onaanvaardbaar De Joodse kerkgenootschap pen verklaren in hun reactie, dat de normale opvattingen om trent straf en gerechtigheid op de drie van Breda niet van toe passing zijn. Het gaat hier niet om de "straf der gerechtigheid" als doel in zichzelf, in bijbelse of andere zin, maar om het leed van de slachtoffers die opnieuw geconfronteerd worden met machteloosheid en angst zich opnieuw verlaten zullen voelen en beroofd van de vei ligheid die zij menen in de Ne derlandse samenleving her vonden te hebben. De Jo< gemeenschappen achten het argument van de Raad Keiken dat het aantal slachtof fers een rol laat spelen moreel onaanvaardbaar. Het hoofdbestuur van het Hu manistisch Verbond heeft r gedeeld, vrijdag zijn standpunt over de verklaring van de ker ken te zullen bekendmaken Over de verklaring is er tussen het verbond en de kerken geen gesprek geweest. Duitse reactie Uit Duitsland is ook een reactie gekomen, en wel van de leiding van het bisdom Paderborn. Die hoopt dat de uitspraak va Raad van Kerken zal leiden tot bezinning en tot een overtui gend gebaar van menselijkheid.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7