Twee Leidse topambtenaren gingen buiten hun boekje Kogels met kerst Winkeliers in Steenstraat klagen nood bij gemeente Hulshoff VOORLOPIG GEEN WIJK- MARKTEN IN LEIDEN Spel zonder financiële grenzen wonen r Jaar geeist voor „schrik-actie" OENSDAG 17 MAART 1976 LEIDEN Het is voorlopig niet te verwachten, dat er ook in de verschillende wijken van Leiden markt zal worden gehou den. Dit deelde directeur Van Overmeire van de Dienst Reini ging, Havens en Warenmark ten gisteravond mee tijdens een vergadering van de raadscom missie voor Economische Aan gelegenheden. Volgens hem is er indertijd te gen het enige min of meer uit gewerkte plan (een wijkmarkt in Zuid-West) al het nodige verzet geweest van de zijde van de daar gevestigde winkeliers. Om die re den, maar ook omdat het in het geheel niet duidelijk is of de con sument wel behoefte heeft aan wijkmarkten, is het voorlopig niet te verwachten dat er plan nen in die richting worden ont wikkeld. Overigens zal de warenmarkt in de binnenstad 'binnenkort wor den uitgebreid, zodat ook het gedeelte van de Nieuiwstraat tus sen de Hooglandse Kerk en de Hooigracht door de markt in ge bruik zal worden genomen. De uitbreiding in de richting van de Hooigracht is nodig in verband met de aanstaande res- tuaraUe van het Herenloge ment bij de Burcht, waardbor de markt aan de Burcht-zijde van de Nieuwstraat zal moeten wijken. Bovendien wordt op de ze manier iets gedaan aan de huidige gevaarlijke situatie, dat automobilisten hun vervoermid del op marktdagen in de Nieuw straat parkeren, zodat er in ge val van nood voor brandweer of ambulance geen doorkomen aan is. Overigens is het aanital gega digden voor een kraam op de markt zo groot, dat ook uit dat oogpunt de markt wel enige uit breiding kan hebben. Er staan enkele tientallen gegadigden op |een wachtlijst. "Ik zóu nog wel een flink stuk van de Hooi gracht vol kunnen zetten", aldus directeur Van Overmeiere. Grenzen De Commissie van de Rekeningen heeft geconstateerd dat de ge meente Leiden zich in 1974 bij de financiering van de werk zaamheden voor "Spel zonder grenzen" voor ruim een ton heeft schuldig gemaakt aan een verschrijving. Een mooi woord voor administratief goochelen met geld. De commissie tikt in haar rap port het toenmalige (WD- CDA) college op de vingers (en dat had best nog wat harder gemogen) omdat het destijds een B. en W. besluit heeft ge nomen dat gedeeltelijk gewoon niet deugde en omdat het ver der de ogen stijf dicht hield. Het spel heeft toch geen gren zen moeten de heren hebben gedacht. Maar de zwaarste klappen zijn voor twee ambtenaren en met name voor de directeur ge meentewerken, die al in maart- 1974 zag dat de zaak uit de hand ging lopen en verzuimd heeft dat schriftelijk te rap porteren. Wat tot zijn taak be hoort. De verdediging van de directeur is nogal zwakjes. De commissie is in haar advies mild voor beide ambtenaren, omdat zij "te goeder trouw" zijn geweest. In het burgerleven zouden beide heren er vermoe delijk minder gemakkelijk zijn afgekomen. De zaak zelf is pijnlijk, maar het meest beducht dient de ge meente te zijn voor de indruk die zij de Leidse burger zal ach terlaten. Als hij het kleuter- schoolgeld niet op tijd betaalt, wordt hij door diezelfde ge meente beboet. Wil hij iets aan de buitenkant van zijn huis veranderen dan gaat diezelfde gemeente alles tot op de vier kante centimeter na. Diezelfde strengheid zou je verwachten in de interne gemeentelijke huishouding. Maar daar blijkt bij de burgemeesterswoning en bij een spelletje uiterst soepel en zo vlugmet duizenden te kunnen worden geschoven. Zulke ddngen wekken hevige irritaties op. ADVERTENTIE HAARLEMMERSTRAAT 181 Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippert jesklokken. Div. antieke stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken, ln ruime keuze en de beste merken. Horloger v. d. WATER] Altijd voordelig LEIDEN „De Steenstraat is een winkelstraat, en geen bul- derbusbaan. De huidige situatie is levensgevaarlijk, de mensen moeten zich aan de gevels vastklampen. De winkeliers kunnen niet laden en lossen. Er gebeuren gemiddeld drie ongelukken per dag. Dat kan zo niet langer". Aldus naaimachinehandelaar Benning, die gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor Economische Aan gelegenheden als woordvoerder optrad van een enigszins ver hitte deputatie Steenstraat-winkeliers. hun nood te klagen over de situatie, zoals die in de Steenstraat is ont staan na de afsluiting van de Turf- marktbrug. Het verkeer wordt nu omgeleid over de Blauwpoortsburg. De personen-auto's gaan vervolgens over de Beestenmarkt, maar de bus sen rijden rechtdoor, de Steenstraat in. zodat die straat bereden wordt door bussen uit beide richtingen. De winkeliers vinden dat hierdoor een levensgevaarlijke situatie is ont staan. Zij hebben inmiddels een an- de dere oplossing bedacht, die ze giste- de commissie-leden wilden lï einig te doen aan probleem van hondepoep LEIDEN Het probleem van c hondepoep gaat ook aan Leiden niet ren voorbij, hoewel volgens wethouder uiteenzetten. Daarvoor werden Vat; Dam deze stad landelijk gezien echter verwezen een voorrangskruising moeten wor den gemaakt, maar dan zo, dat de bussen voorrang hebben (dus juist andersom dan op het ogenblik het ge val is). De commissie voor Economische Aangelegenheden beperkte zich ech ter tot de procedurele kant van ce zaak. Zowel Van Baaron (PvdAt als Van Duyn (VVD) wilden op korte termijn van het college weten, waar om het geen gevolg heeft gegeven aan de uitspraak die de commissie een paar maanden geleden heeft ge daan. en die erop neerkwam dat de. winkeliers in de Steenstraat over de verkeersmaatregel gehoord zouden worden. Dat blijkt namelijk niet ge beurd te zijn. ADVERTENTIE de commissie "dc meeste inwoners per hond" ruimtelijke ordening, die donderdag heeft. Op een vraag van het raadslid Houtman antwoordde reiniglngs-di- vergadert. Het plan van de winkeliers komt dat het eenrichtingsver- recteur Van Overmeire gisteravond ke„ ln d,: 8wenstraat moet worden tijdens een commlssrevergade- hersteld Komend uit de richting ring, dat aan dat probleem te doen is. een aantal andere plaatsen hebben z.? geprobeerd Zonder enig resultaat. In de honde toiletten, die in Tilburg zijn ge bouwd, gingen de kinderen spelen", aldus de heer Van Overmeire. Volgens hem is de enige remedie van het station zouden zowel bussen als particulier vervoer de Steen- V doen' straat m°gen inrijden. Daarentegen zou al het verkeer uit de andere rich ting (dus zowel bussen als auto's), na de Blauwpoortsbrug rechtsaf langs het water geleid moeten wor den (zoals op het ogenblik alleen tegen het groeiend aantal hondeho- de Personenauto's rijden).. Om het pen de aanstelling van een honde- ^tra verkeersaanbod op de Nieuwe mepper, die loslopende honden het asiel brengt. Bovendien zullen de eigenaren van honden Beestenmarkt te kunnen verwerken, zou ook daar eenrichtingsverkeer moeten worden ingesteld De i de lijn lopen en hun behoefte Wte verkeersstrook zou volgens de doen op een niet toegestane plaats. Steenstraat-winkeliers gebruikt kun- worden. "Maar dan worden voor snelverkeer, de bekeurd i moeten de opsporingsambtenaren andere strook voor langzaam ver- wel wisselgeld bij zich hebben", al- keer. Op de hoek van de Nieuwe dus de heer Van Overmeire. Beestenmarkt Tot die conclusie is de gemeenteraadscommissie voor de Reke ningen gekomen na een onderzoek dat het huidige college van B. en W. haar in april van het vorig jaar had opgedragen. Aanleiding tot het onderzoek was een brief van directeur Batenburg van de Gemeentelijke Accountantsdienst. Hij schreef daarin dat er sprake zou zijn yan een verschrijving indien de kosten van de aanleg van het speelterrein voor „Spel zonder grenzen" werden geboekt ten laste van het kre diet voor de voorgenomen reconstructie van het wegenbeloop rondom molen De Valk. Dat laatste was namelijk de bedoe- LEIDEN Twee ambtenaren van de gemeente Leiden hebben in 1974 ten onrechte toestemming gegeven voor een bedrag van f 115.754,werkzaamheden te laten verrichten voor van het in dat jaar bij molen De Valk gehouden „Spel zonder grenzen". Ofschoon de beide ambtenaren for meel niet juist hebben gehandeld, beveelt de Commissie van de Re keningen in haar rapport toch aan de financiële gevolgen van he* speelterrein alsnog te regelen bij een afzonderlijke begrotingswij ziging. Mocht de gemeenteraad of Gedeputeerde Staten daarmee niet akkoord gaan dan moeten de kos ten op de verantwoordelijke ambte naren worden verhaald, aldus de commissie. Die ambtenaren zijn de directeur van gemeentewerken ïr. H.H. Vos en C.J.J. Hugens van de secretarie-afdeling Algemene Za ken en Heheer. De commissie zou deze laatste oplossing niet reohjt- vaardig vinden; zij is tot de slot som gekomen dat de betrokken ambtenaren "te goeder trouw heb ben gemeend het belang van de gemeente naar beste weten te die- Garantie "Spel zonder grenzen" van de NCRV werd op 18 september 1974 in Lei den gehouden in het kader van de 400ste viering van drie oktober. In december 1973 hadden B en W de NCRV de garantie gegeven dat bij molen de Valk, op een deel van het oude veemarktterrein, een vlak speelveld (4000 m2) beschik baar zou zijn. In die tijd speelde ook de reconstructie van de weg bij de molen. En in gemeeratekringen ontstond toen 't plan om een stuk je weg versneld aan te leggen. Er zou dan, zonder extra kosten, een speelterrein kunnen ontstaan. De werkzaamheden voor "Spel zonder grenzen" zouden dus worden inge past in de wegreconstructie bij molen de Valk, waarvoor geld en goedkeuring van Ged. Staten ove rigens nog moesten binnenkomen (hetgeen niet zou gebeuren). Het college van B. en W. dat wet houder Kret aanwees als coördina tor voor de voorbereidende werk zaamheden, gaf bij besluit van 21-12-73 de directeur van gemeen tewerken dienovereenkomstig in structies. Uitdrukkelijk werd er aan toegevoegd dat de kosten van de versnelde weguitvoering ten las te dienden te komen van de weg reconstructie. De Commissie van de Rekeningen zegt dat een onjuist besluit te vin den. Die kosten hadden ten lasts van het "Spel" moeten komen. Burgemeester Vist heeft tegenover de commissie verklaard dat het niet de bedoeling van de B. en W. besluit was om kosten, "vreemd aan de aanleg van de weg", op deze post te boeken. De commissie acht het echter een "verzuim" van het toenmalige college van het niet tevoren en evenmin later aan de dienst gemeentewerken heeft gevraagd of de aanleg van het speelterrein in het kader van de wegconstructie wel mogelijk was. In maart/april 1974 bleek dat niet het gevaJl te zijn. De ambtenaren ir. Vos en ir. Baren- dregt van gemeentewerken heb ben tegenover de commissie ver klaard dat zij die onmogelijkheid wethouder-coördinator Kret mon deling hebben meegedeeld. Omdat hü coördinator was, meenden zij dat melding aan hem voldoende 'Uit het niet-reageren zijnerzijds hébben wij de conclusie getrok ken dat wij op ae ingeslagen weg konden voortgaan". Oud-wethou der Kret (hij is nu burgemeester van Sassenheim) heeft de com missie laten weten dat hij de ver Foto-montage van Jan Holvast: „Spel zonder grenzenbij molen De Valk. schillende fasen van het werk niet meer kan reconstrueren, "maar dat een zaak waarvan al leen mondeling mededeling was gedaan in die tyd niet als vol- doénde behartigd werd be schouwd". De commissie is van oordeel dat de directeur van gemeentewerken zodra het hem duidelijk was ge worden dat het oollege-bësiuit in direct een opdracht tot verschrij ving inhield hij de opdracht niet had mogen uitvoeren. Schriftelijk had hij daarvan het college van B. en W. in kennis moeten stel len. Hij gaf nu opdracht tot de aanleg van het speelterrein (kos ten f64.203), "hoewel hij wist dat het krediet voor de wegomlegging nog niet was goedgekeurd en dat de omschrijving van die post niet de mogelijkheid bood om de kos ten voor het speelterrein daar op te boeken". De commissie vindt dat ir. Vos "onnodig een groot ri sico" heeft genomen; hij had een voorstel kunnen doen voor een speciaal krediet, daarvoor was nog tijd voldoende, aldus de commis- Asfalteren Eind augustus 1974 bleek het aangelegde speelterrein niet vol doende vlak meer te zijn. Secre tarie-ambtenaar Hugens heeft toen in zijn hoedanigheid van ambtelijk coordinator, "zonder ruggespraak met wie dan ook", toestemming gegeven om te as falteren. Kosten f51.550. De com missie zegt er in haar rapport be grip voor te hebben, "dat de heer Hugens meende dat hij gezien de situatie niet anders kon doen. In deze laatste week van augustus 1974 waren de wethouders aan het opruimen en afscheid nemen, ter wijl de heer Kret, de wethouder coördinator, al eerder was afge treden als zodanig. Het nieuwe college zou pas 3 september 1974 worden benoemd. Zo lang kon met de beslissing niet worden gewacht". Naar het oordeel van de commissie is tijdnood hier een factor geweest en zijn betwijfelen ofin dit geval voldoende rechtsgrond voor een vordering aanwezig is. Tot slot beveelt de commissie aan, "dat alle ambtenaren zal worden gewezen op hun plicht ten aan zien van het college en de ge meenteraad schriftelijk te rap porteren indien opdrachten wor den gegeven die in strijd zijn met de begroting". LEIDEN Slopers zijn op dit ogenblik bezig de gebou wen van de "kettingfabriek" aan de Zijlsingel (ingang Zuidsingel) tegen de grond te gooien. Daarmee wordt ruim te vrijgemaakt voor de aan leg van een stadspark. Aan vankelijk waren er plannen om op die plaats hoge flats te bouwen. Dat zou gebeuren door SocoL Zowel de gemeen te als in latere instantie de provincie, verzetten zich daartegen. Daarop werd de grond van de project-ontwik kelaar gekocht met een sub sidie van CRM. Bij de ge meente leven plannen om een stadspark te creëren dat glo baal loopt van de begraaf plaats bij de Zijlpoort tot aan de begraafplaats bij de split sing van Zijlsingel en Nieu we Rijn. LEIDEN De officier van Justi tie mr. E. van der Schans, heeft gisteren bij de rech-tbanik in Den Haag een jaar gevangenisstraf geëist tegen de 41-jarige D.J.D. uit Oegst- geest. Deze had in de kerstnacht van 25 op 26 december van het vo rige jaar met een karabijn vier ko gels door het huiskamerraam ge schoten bij de vriend van de ex- vrouw van zijn broer. "Ik wilde die vent eens goed «chxik aanjagen. Per slot was hij er met de vrouw van mijn broer vandoor gegaan en moest mijn broer de kerstdagen alleen door brengen", was gisteren zijn commentaar voor de rechter. 'Ik heb bewust op het plafond geschoten en nooit de be doeling gehad hun te raken". Op de vraag van de rechtbankpre sident mr. C. Stolk, hoe het kwam dat een kogel dan vlak langs het hoofd van Heshiusius had kunnen schampen, moest de ex-scherpschut ter bij de marine het antwoord schuldig blijven. Ook de offcier twij felde aan het bewuste mikken op 't plafond. Volgens hem was na de hoeveelheid cognac, die de verdachte had gedronken van scherp schie ten helemaal geen sprake meer. Hij aohtte poging tot zware mishandeling dan ook bewezen. Tegen de Jongere broer van de verdachte, ae 37-jarige J.D. uit Lei den. die bij de schietpartij aanwezig was eiste hij dezelfde straf. Uitspraak 30 maart.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3