Leiden staat er slecht op Frankrijk en Zwitserland moeten meewerken Koningsveld: „Opsomming van knelpunten' Taxi's roepen hulp kamer in Hervormden hervatten het interne gesprek Uit onderzoek Kamer van Koophandel blijkt: Situatie in Leiden is niet zoveel slechter dan elders PAGTNA WOENSDAG 17 MAART 1976 Bij straf vervolging om kooppra kt ijken DEN HAAG (SP) Als het in Nederland tot strafvervolging komt wegens omkooppraktijken, dan is Frankrijk en ook Zwit serland op grond van het Europees verdrag voor rechtsbijstand verplicht daaraan mee te werken. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Justitie in Den Haag desgevraagd ver klaard. Vanuit wetenschappelijke kringen is er de laatste weken namelijk op gewezen, dat zo'n strafrechterlijk on derzoek de enige manier is om de essentiële gegevens in de zaak van de Lockheed-steekpenningen boven water te krijgen. De commissie- Donner. die de Lockheed-affaire voor ons land uitzoekt, heeft geen justitiële bevoegdheid. Toegelaten Drie Laotiaanse vluchtelingen zijn gisteren in Thai land aangekomen na een zwerftocht van tien dagen op zoek naar een land d rn als vluchtelingen zou opne men. De drie vluchtelingen, al len in het begin van de twintig kwamen in Bangkok aan uit Nieuw- Delhj nadat de regering van Laos hun tijdelijk asiel had beloofd. Het drietal was eerst naar West-Duits- land. Frankrijk. Hongkong, Japan en India gevlogen. In deze landen werden zij geweigerd omdat zij niet beschikten over de juiste visa. Het drietal was uit Laos weggevlucht om dat zij het niet eens waren met het communistisch regime van dat land en pertinent weigerden terug te ke- Een opsporingsbevoegdheid zou vooral van belang kunnen zyn voor het onderzoek naar de beschuldiging, dat Lockheed in het begin van de jaren zeventig 100.000 dollar betaald zou hebben aan een hoge Neder landse functionaris én 25.000 dollar aan een functionaris van de KLM. Prof. mr. Rüter. hoogleraar in de strafrechtswetenschappen aan de universiteit van Amsterdam, heeft er vorige week op gewezen, dat deze steekpenningenzaak nog niet is ver jaard. Dat is volgens hem wel het geval met de betalingen, die in de jaren 1961—1962 zouden zijn gedaan. De KLM wil eerst afwachten, welke gegevens de commissie Church en Donner zullen verstrekken, voordat men zich by de luchtvaartmaat schappij wil uitspreken over de wen selijkheid van een strafrechterlijk onderzoek. De KLM zelf is'" nog steeds niet erg ver gekomen met het eigen onderzoek. In een rechtstreeks contact met de Lockheed-fabriek heeft de KLM nul op request gekregen. Locheed heeft daarby gezegd, dat zij alleen gege vens zal verstrekken aan personen of instanties met justitiële bevoegd heid. Elizabeth zou instemmen met scheiding zuster LONDEN (UPI) Een woord voerder van Buckingham Pa lace heeft gisteravond ver klaard, dat koningin Elizabeth met andere leden van de ko ninklijke familie heeft gespro ken over het huwelijk van haar zuster Margaret met lord Snowdon. Hij zei dit naar aan leiding van een verhaal in de Daily Express, dat de prinses en haar echtgenoot op het punt zouden staan te scheiden en dat de koningin, naar ver luidt, hiervoor haar toestem ming zou hebben gegeven. De woordvoerder zei niet in de omstandigheden te verkeren, dat hij kon zeggen of er een besluit was genomen enzo ja, hoe die beslissing was uitge vallen. De 45-jarige prinses Margaret en de 46-jarige lord Snowdon zijn sind mei 1960 getrouwd. Zij hebben een zoon van 14 en een dochter van 12 jaar. Al vele jaren doen geruchten de ronde dat hun huwelijk veel te wensen over zou laten. Nieuwe speculaties over een ophanden zijnde scheiding verschenen in de pers, toen de prinses oji- langs op het Caribische eiland Mustique een vakantie door bracht met de 27-jarige Roddy Llewellyn, de zoon van een Britse kolonel. Lord Snowdon, die oorspronke lijk Anthony Armstrong Jones heette, is een bekende foto graaf. Hij vertrok gisteren voor drie iveken naar Australië waar hij eén tentoonstelling houdt van zijn werk. Bij zijn vertrek uit Londen zei hij: ,,Ik ben een zeer oude man. Hei is altijd mijn politiek geweest over fotografie en films over mijn iverk te praten, maar om nooit over mijn particulie re leven van gedachten te wis selen. Prinses Margaret staat wat de troonsopvolging betreft op de vijfde plaats. Op de archief foto prinses Margaret met Lord Snotvdon. DEN HAAG (SP) Taxichauf feurs hebben de hulp van de Tweede Kamer ingeroepen om hun veiligheid te vergroten. Gisteren heeft een landelijke actie groep van taxichauffeurs bij de ka mercommissie voor verkeer en water staat aangedrongen op twee veilig heidsmaatregelen de politie moet volgens de taxi chauffeurs de bevoegdheid krijgen om klanten die weigeren hun taxirit te betalen te arresteren. bovendien willen zy dat elke taxi een mobilofoon krijgt waarmee in noodgevallen de hulp van de po litie kan worden ingeroepen. „Deze maatregelen moeten onmid dellijk genomen worden. Anders val len er nog meer doden onder de taxichauffeurs", zei de Amsterdamse taxichauffeur Piet Stabrac. Als er binnen twee weken geen resultaten zijn, komen er acties. ..Ons geduld is niet eindeloos", zei één van hen. De eisen van de taxichauffeurs werden door de Tweede Kamercom missie welwillend ontvangen. „Er was zeer veel begrip voor onze pro blemen". zei Mark Teunissen uit Rot terdam. Het PvdA-kamerlid Jaap van der Doef bevestigde dit. Ieder een is er van overtuigd dat er snel maatregelen voor de veiligheid van taxiehauffeurs genomen moeten wor den. Op „de kortst mogelijke termijn" misschien al volgende week zal de kamercommissie met minister Wes terterp (Verkeer en Waterstaat) en minister Van Aft (Justitie) over de eisen van de taxichauffeurs gaan praten. kritiek op situatie-rapport DRIEBERGEN Nog dit jaar komt er een plan op de tafel van de her vormde synode om het vastgelopen gesprek tussen de modaliteiten in deze kerk, vooral met de Gerefor meerde Bond, weer op gang te bren gen. De raad voor kerken en theolo gie zal dit plan ontwerpen. Ook wer den voorstellen aangenomen tot het maken van een werkplan voor de op bouw van de gemeenten. Wel veertig synodeleden hebben gis teren het woord gevoerd over het vijfjaarlijkse rapport met betrekking tot de stand van zaken in de Her vormde Kerk. Er kwam nogal wat kritiek op het rapport. Prof. dr. E. J. Beker bijvoorbeeld kon zich niet voorstellen dat het stimule rend zou kunnen werken. „Vanuit welke visie is de kerk hier bekeken?" Dr. C. P. van Andel, secretaris van de raad voor kerk en theologie, noemde het rapport zelfs gevaarlijk, omdat het eenzijdig is. Het gaat te veel voorbij aan de tekenen van hoop die in de kerk waarneembaar zijn, zoals het maatschappelijke engagement, de liturgische vernieuwing, de para- paroohiële aanpak, de interkerkelijke samenwerking in het pastoraat, de gezamenlijke kerkbouw en de nieuwe vorm van city-pastoraat. Ds. J. Boneschansker, lid van het college van visitatoren (onderzoek), achtte het rapport in grote lijnen toch wel juist, zeker voor een deel van de kerk. Niettemin zal men de gemeenten scherper moeten bevra gen. ook wat betreft de initiatieven die zy ontplooien. De voorzitter van dit college, ds. A. W. Kranenburg, merkte op, dat het rapport een re gistratie is op basis van de provin ciale geest. gemeenten zelf kunnen bepalen van welke diensten van de computer 7ij gebruik willen maken. Daarmee kun nen zy zelf de omvang van de kosten, die deze registratie meebrengt, be perken. De instemming met een landelijke registratie was een voorwaarde voor het voortbestaan van de SMRA. Be rekeningen hadden uitgewezen dat de huidige gedeeltelijke registratie veel te kostbaar zou zijn. Er zal een werk groep worden ingesteld om de aan sluiting bij de SMRA te bevorderen en te begeleiden. Dr. G. Spilt, voorzitter van de syno de, pleitte met kracht voor de voort zetting van de SMRA. zonder welke grote gemeenten in ernstige moeilijk heden zouden komen. Het zou de ac tie Kerkbalans bijvoorbeeld, die de gelden bijeenbrengt voor de instand houding van de plaatselijke gemeen ten, miljoenen guldens schelen. Registratie De synode heeft gisteravond besloten tot een landelijke registratie van alle lidmaten (in tegenstelling tot de ge deeltelijke tot dusver), via de stich ting Mechanische Registratie en Ad ministratie .SMRA». Ook besloot zy tot de mogelijkheid van een gediffe rentieerde dienstverlening van de SMRA. wat inhoudt, dat kerkelijke Erkenning Communistisch Noord- Korea erkent de door het bevrij dingsfront Polisario gevormde rege ring als rechtmatige machthebster, in de voormalige Spaanse Sahara. Dit blilkt uit een gisteren ontvan gen communiqué van radio Pjong jang. i-m v<>;:d spreekt in de Lck- horstkerk in Leiden niet de heer D. Jan Bruijn over de verantwoordelijk heid van de kerk voor Israël maar de heer J. van Stormbroek uit Beek- - Kerkbalans heeft ae inkomsten van de Hervormde Kerk voor dit jaar met 16.4 procent doen toenemen, zo werd op de syno devergadering van deze week meege deeld. De stijging was vorig jaar 15 procent. Ook de gereformeerden zijn financieel met 16 procent gegroeid. Beroepingswerk: Herv. Kerk be roepen te Melissant kand. H F. Kick Woerden, te De Bilt D. Noordmans Apeldoorn, te Bunscheten B. Schro ten Langerak: te Wezep A. den Har- togh Woudenberg: aangenomen naar Werkendam J M D. van den Berg. IJmuiden, naar Slochteren J.G. tos Noordbroek naar Aarlanderveen kand J.R. Wolthaus aldaar: bedankt voor Vreeswijk L. oRetman Ermelo voor Ben nek om g.H van Kooten' Delft. Geref. Kerken aangenomen naar Eefde FD. Rooze Dinteloord, naar Spijk 'Gr kand. M.J. Heule Kam pen. naar Middels turn w. Stuursma Zwijndrecht, naar Leek K. Ubels Ridderkerk, naar Colynsplaat kand. A P. Heiner aldaar LEIDEN De vrijwel ideale ligging van Leiden in de Rand stad en de bereikbaarheid van de stad vormen de twee sterkste punten in het image van Leiden. Daar staat echter tegenover dat de slechte bereikbaarheid van de binnenstad, de verkeers- en parkeersituatie in de stad en het ontbreken van een behoor lijke Oost-West-verbinding als zeer zwakke punten in het „ge zicht" van Leiden aangemerkt moeten worden. Dit blijkt uit een onderzoek, dat de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland in het kader van de regionaal-economische planning heeft gehouden. Het onderzoek richt te zich enerzijs op makelaars, beleg gers enprojectontwikkelaars. ander zijds op bedrijven die zich in Leiden wilden vestigen en daar al of niet in geslaagd zijn. Het geeft dus een beeld van de ma nier. waarop delen van het bedrijfs leven tegen Leiden aankijken als in- niem negatief werd beoordeeld. Met name werd geklaagd over de geringe besluitvaardigheid van de gemeente en het te weinig tegemoet komen aan de minimum-eisen vanuit het be drijfsleven om naar behoren te kun nen functioneren. De lange ondui delijke procedures en het "niet we ten waar men aan toe is", worden door het bedrijfsleven als zeer frus trerend ervaren. Deze negatieve factoren voor het Leidse image zijn niet te corri- vesterings- of vestigingsplaats. En geren door een reclame-campagne, niet zo best. De beoordeling de binnenstad, in feite de etala- van de gemeente, valt over het elgemeen erg negatief uit. Ook concludeert'de Kamer. Een derge lijke campagne, die de Kamer ove rigens zinvol en gewenst acht werpt volgens haar alleen dan vruchten af. den de verkeerssituatie en de parkeer als de gegadigden die zich melden mogelijkheden in de stad, evenals het veel beter worden opgevangen, en als onverzorgde en onafgewerkte uiter- het gemeentebestuur zelf zich door Verkeerssituatie en parkeer mogelijkheden in Leiden: weinig bemo.- ~ZndV'. Potentiële gegadigden, die zich op grond van de gunstige ligging van Leiden en de nabijheid van Amster dam. Rotterdam en Den Haag, na der oriënteren in Leiden, worden al leen daardoor al teleurgesteld. zijn beleidsdaden ontdoet gatieve image, dat zij bij het be drijfsleven heeft. De Kamer bepleit dan ook met klem het instellen van een centraal voorlichtings- en wervingsbureau verkeersnet specifiek voor het bedrijfsleven waar- den. met in gemeentelijke en niet-gemeente- lijke instanties samenwerken en hun| Bovendien blijken de grondprijzen communicatie met het bedrijfsleven niet laag de hoge kant, derhandelingen komt het tot paald terrein. Het komt zelden of nooit voor dat er terreinen worden aangeboden tegen wat gunstiger voorwaarden omdat men een bedrijf graag naar Leiden wil halen of voor de stad behouden, aldus het onder - zoe.ksrapplort. In de opvang door het ambtelijk apparaat ontbreekt iedere vorm van samenhang, zo vervolgt het rapport. Hoewel afzonderlijke diensten door gaans welwillend zijn, wordt men van de ene balie naar de andere ge stuurd en van het ene bureau naar het andere. Bovendien is het tempo, waarmee allerlei aanvragen worden behandeld, ontmoedigend traag en de procedure volkomen duister. De wijze waarop het gemeente lijk beleid tot stand komt is nog scha delijker voor het Leidse image dan het voorgaande. Er was vrijwel geen aspect van het Leidse image, dat het onderzoek van de Kamer zo uz be- volgende maatregelen op korte ter mijn een visie op de binnenstadbeidsmarkt te moeten formuleren en een program van actie. Een realistischer beleid inzake het h parkeermogelijkhe- e in de binnenstad. Zorgen voor continuïteit in het re serveren van bedrijfsterreinen. Als die niet op tijd beschikbaar zijn, in overleg treden met andere gemeenten (bijv. Alphen aan den Rijn), om bedrijven door te kunnen verwijzen en voor de Rijnlandse ar- of te behou-' Een realistisch gronduitgifte en grondprijsbeleid. Een actiever en desnoods agres siever beleid inzake Rijksweg 11-bis (de nieuw aan te leggen verbinding naar Alphen) Uit het onderzoek blijkt volgens de Kamer, dat de voornaamste knel- puntenin het Leisde investeringskli maat niet liggen in de ."natuurlij ke" gegevenheden van Leiden maar in de bestuurlijke situatie. Ander zijds wijst de Kamer erop, dat al leen al door het feit dat de gegevens werden ontleend aan een enquiete on der het bedrijfsleven, de nadruk wel wat eenzijdig komt te liggen op de rol van het gemeentebestuur. "Het is dan ook van groot belang", aldus het rapport, "dat het bedrijfsleven be seft dat het verbeteren van het Leid se image net zo goed een uitdaging is voor het bedrijfsleven als voor de overheid". LEIDEN „Het zou natuurlijk prettiger zijn, wanneer uit het on derzoek van de Kamer zou blyken dat het bedrijfsleven een erg gunstig beeld heeft van de gemeentelijke overheid. Desondanks vind ik het te waarderen dat de Kamer een derge lijk onderzoek heeft durven houden". Aldus wethouder Hans van Dam (Financiën) in een eerste reactie op het onderzoek, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land heeft gehouden om na te gaan welk beeld het bedrijfsleven heeft vain Leiden als vestigingsplaats. Zijn collega Cees Waal (Ruimte lijke Ordening) is het daar geheel mee eens. Wel wijst hij erop, dat het huidige college afwil van het slechte image, dat Leiden heeft. „Maar het is zeker niet de bedoeling van de Kamer van Koophandel om eens flink tegen dat slechte image aan te schoppen. Het onderzoeksrapport vormt veel meer een aanzet tot be leid" aldus Waal, „en die positieve houding waardeer ik". Overigens zeggen Waal en Van Dam niet te geloven, dat de situatie in Leiden zoveel slechter is dan in andere plaatsen. „In het rapport van de Kamer komen een aantal alge mene problemen aan de orde die zich vrijwel overal voordoen in het con tact tussen het bedrijfsleven en een gemeente", zeggen de beide wethou ders, „een gemeentelijk apparaat LEIDEN „Het is beslist niet de gemeente vangroot belang i extra te verslechteren". Aldus de deze groep tegen Leiden aankijkt, de heer A. Koningsveld, gisteren by altijd terecht, toch zyn ook die on- de presentatie van het onderzoeks- juiste opvattingen bepalend voor het apport, dat de Kamer heeft opge- antwoord op de vraag of een bedryfs- steld over het investeringsklimaat i Leiden. Volgens de heer Koningsveld moet het rapport gezien worden als een opsomming van knelpunten, aange- - dragen door de groep die voor de vestiging al of niet door gaaf de Kamer-voorzitter. De heer Koningsveld legt er druk op, dat niet alleen door het ge meentebestuur het image 1 zou best eens wat meer de hand in eigen boezem mogen steken. Want ook het bedrijfsleven kijkt vaak niet verder dan haar neus lang is". Adjunct-secretaris Zweerts van de Kamer is het daar geheel mee eens. „Het bedrijfsleven mag niet alleen van de overheid verwachten, dat ze een visie heeft op de stad. De over heid mag dat ook van het bedrijfs leven verwachten" zegt hy. „Daarom is het ook nodig, dat de bedrijven i Leiden de Stichting Leidse Binnenstad hun bepaald wordt. „Ook 't bedrijfsleven steun geven. Met de belangen alle individuele bedrijven kan het gemeentebestuur geen rekening hou den. Maar wel met de belangen van het bedrijfsleven als geheel". Op de vraag of het beeld dat het bedrijfsleven in andere plaatsen van het gemeentebestuur heeft, heel an ders uit zou vallen dan in Leiden antwoordt de heer S. van Keulen, medewerker van de Kamer, dat er natuurlijk overal het nodige gekan kerd wordt. „Vrywel overal speelt het misverstand tussen overheid en be drijfsleven. Een gemeente kent nu eenmaal totaal andere beslissingspro cedures dan een bedrijf. Dat verklaart voor een deel waarom er zo negatief gedacht wordt over de manier waarop het beleid tot stand komt". Voorzitter Koningsveld voegt daar aan toe. dat bet er niet om gaat dat Leiden het niet minder goed doet dan andere plaatsen. „Leiden moet ervoor zorgen dat het het beter doet dan andere steden. Want Leiden verkeert echt niet In zo'n unieke positie dat ze zich een passieve rol zou kunnen veroorloven". werkt nou eenmeal anders dan een bedrijf". Waal wyst er bovendien op, dat het economisch beleid nog maar een zeer jonge taak is voor de gemeente Leiden. Dat heeft tot gevolg, dat de ambtelijke ondersteuning van de wet houder Economische Zaken tot nu toe ontbreekt. "Maai- voordat het rapport van de Kamer bekend was hebben we al besloten een afdeling Economische Aangelegenheden en Bedrijven op te richten", zegt hij, "en die afdeling zal als centraal in formatiepunt voor het bedrijfsleven moeten gaan dienen." Wat de negatieve kijk van het be drijfsleven op de verkeers- en par keersituatie betreft, merkt Waal op dat dit beeld wellicht mede door psychologische factoren is ontstaan. "Het is een aardig onderwerp om over te kankeren", zegt hy. "Maar ik vraag me toch af ln hoeverre men elkaar het parkeerprobleem aan praat". Overigens wordt er volgens hem op het ogenblik hard gewerkt aan de voorbereiding van een verkeers circulatieplan, terwijl er ook gestu deerd wordt op de mogelijkheden om voor bedrijven ontheffingen te ver lenen van parkeerverboden. Over het bereikbaar maken van de binnenstad merkt Van Dam nog op. dat je als gemeente wel wat kunt doen om die beter te maken, "maar dat betekent tegelijkertijd dat delen van de binnenstad daarvoor afgebro ken moeten worden. Het is natuur lijk ook mogelijk om te proberen juist zoveel mogelijk van de binnen stad te behouden".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19