Ron Greenwood: „Europese stijl is mijn ideaal Brzezanczyk moet het land uit... Jan Timman na zege op Adorjan nu alleen derde West Hamrmanager optimistisch Knie van Mansveld nog niet helemaal in orde Wereldrecord van Russin Stepanskaja WOENSDAG 17 MAART 1976 PAGINA 13 MERKEL NAAR FEYENOORD? ROTTERDAM Het schijnt dat Max Merkel tóch naar Feyenoord gaat. De Oostenrijkse trainer dient daarvoor evenwel toestemming van de KNVB te verkrijgen. Lang geleden, toen Max Merkel het Nederlands elftal trainde, kreeg de Oostenrijker het aan de stok met de Nederlandse bond van oefenmees- ters. Hij weigerde voor de Neder landse trainers een lezing te hou den en daarop deed de KNVB hem in de ban. Afgelopen week heeft Merkel in Zeist met KNVB-officials (en met Guus Brox) gesproken. De situatie schijnt nu zo te liggen: heft de bond de boycot op, dan zal Max Merkel bij Feyenoord in dienst treden. Naar verwacht, schijnt de KNVB niet dwars te willen liggen. Familie stond op het punt om over te komen ROTTERDAM An toni Brzezanc zyk, tot voor kort trainer van Feyenoord, moet voor eind april Ne derland hebben verlaten. Zijn werk vergunning. die eens in de 3 maan den door de Vreemdelingenpolitie van een nieuw stempel dient te worden voorzien, zal niet worden ver lengd. omdat Feyenoord zijn ver zoek om alsnog tot november in dienst te blijven heeft afgewezen. Daarmee is voor Brzezanczyk een trieste periode van knagende onze kerheid afgesloten. Gisteravond laat heeft hij er zijn vrouw van in ken nis gesteld, dat hij twee weken gele den door Feyenoord werd ontslagen. Zoals hij Radio Kaïtowice gisteravond eveneens de waarheid heeft ver teld. De Poolse omroep, <iie sinds Brzezanczyk in Rotterdam werkt eens per week met hem belde heeft hij vorige week nog blijmoedig de 3—0 victorie die Feyenoord op FC Twente behaalde genoemd, ten be wijze dat alles pais en vree zou zijn rond zijn persoon. Op de Poolse voetbalbond zelf na is bijvoorbeeld geen enkele Poolse krant op de hoogte geweest van zijn ontslag, mede omdat Polen niet op de buitenlandse telex-persdiensten is aangesloten. De familie Brzezanczyk die gepakt en gezakt klaar stond om naar Nederland over te komen, blijft nu in Polen. De dochter van de ex- Feyenoora-trainer, die drie jaar medicijnen heeft gestudeerd en toe stemming van de Poolse autoriteiten had om haar studie aan de Rotter damse Medische Faculteit af te slui ten. blijft eveneens in haar land. Inmiddels heeft Brzezanczyk zowel kritiek geleverd op de medische staf van Feyenoord "wanneer ik om een medische test vroeg kreeg ik maanden later de uitslag" als op assistent-trainer Ad Zon derland. die zijn gezag zou hebben ondermijnd. Brzezanczyk heeft toe gegeven, dat hij vlak voor hij werd ontslagen een verzoek aan manager Brox deed om Zonderland naar de Jeugd van Valkenoord te verban nen. Een soortgelijk verzoek deed Wiel Coerver ooit eveneens. GER STOLK LONDEN Grote vraag en kele uren voor FC Den Haags re turn in Londen: zal de knie van Aad Mansveld het houden? De aanvoerder van de FC, door trai ner Boskov de vader van het elftal genoemd, wordt sinds maandagavond immers opnieuw achtervolgd door knie-ongerief. Tijdens een laatste training in 't Zuiderpark zakte hij er door heen. Nog diezelfde avond, en ook gisteren vóór het ver trek naar Schiphol, werd hij in tensief behandeld. Gisteravond onderging Mans veld in Upton Park. het stadion van West Ham United, een voor zichtige, aangepaste training. Tijdens die training, bestaande uit enige loop- en trapoefe- njngen, bleef hij over lichte pijn klagen. Na afloop evenwel, op te rugreis naar het statige Royal Garden-notel, waar de ploeg ver blijft, voelde hij niets meer. Bos kov: "Ook Aad staat onder een grote spanning. Die kan fysiek doorwerken". Manager Ron Greenwood van West Ham bewaart tot heden de uiterste geheimhouding rond de opstelling van zijn team, dat een nederlaag van 4—2 moet trach ten goed te maken. De Haagse trainer Boskov echter was zeer openhartig: "Leo de Caluwé werd door hem gepasseerd ("hij speelt de laatste weken te onrustig") en wordt als rechtervleugel-verdedi ger vervangen door Rob Ouwe hand. Boskov: "Robbie is groter, dat kan belangrijk zijn voor de vele duels in de lucht. Bovendien is hij iets flegmatieker. Want wat we vooral moeten bewaren is on ze kalmte". In de aanval moet de nog wat onervaren Leen Swanenburg plaatsmaken voor de door Boskov iets geroutineerder geachte Hans Bres.rBoskov: "Wij moeten spelen voor de overwinning, dat mag ons enige uitgangspunt zijn. Als we met de idee 't veld in gaan dat een gelijk spel ook voldoende is, dan lopen we alle risico te verliezen". De opstelling van FC Den HaagThieOuwehand, Mans veld, Van Vliet en Korevaar; Kila, Perazic en Alberisen, Bres, Van Leeuwen en Schoenmaker. De scheidsrechter is de Hongaar Pa- lotaL WIM SCHILD Eintracht in halve finale Europa Cup 2 FRANKFORT Eintracht Frank furt heeft zich gisteravond als eer ste ploeg geplaatst in de halve fina les van het toernooi om de Euro pese voetbalbeker voor bekerhou ders. De West duitsere, dié de eer ste wedstrijd in Graz met 2-0 won nen, zegevierden in het Walcsta- dion voor 18.000 toeschouwers met 1-0. Het enige doelpunt viel vijf mi nuten voor het einde van de ont moeting. International Hölzenbein was de maker ervan. Hoewel de Oostenrijkers de eerste wedstrijd met twee treffers verschil verloren hebben lieten zij het ini tiatief ook in de tweede ontmoeting geheel aan de Westdultse bekerhou der. LONDEN Manager Ron Greenwood van West Ham Uni ted heeft de hoop op een plaats in de halve finales om de Euro- Cup voor bekerwinnaars nog lang niet opgegeven. De man, die al 15 jaar aan de club uit Oost-Londen is verbonden (West Ham United versleet in de 76 jaar van zijn bestaan slechts 4 managers), geeft ruiterlijk toe dat hij in de rust van de eer ste wedstrijd tegen FC Den "Haag zeer somber was gestemd. Op dat moment stonden de Hammers met 04 achter. Green wood had toen ook de taak van coach op zich genomen, omdat John Lyall ziek was geworden. "Ik zei in de pauze tegen de spelers dat ze een lesje in Europees voetbal hadden gekregen", aldus de kalende Greenwood in de kleine managerskamer vol voetbalnostalgie van het Boleyn-stadion in Upton Park. "Dat hadden ze zich kennelijk aangetrokken want gelukkig konden we nog twee belangrijke doelpunten maken. Zo iets was ook nodig voor het geschonden zelfvertrouwen." Uiteraard komt in een gesprek met Greenwood ("ik heb hier eigen lijk tien baantjes en maar een sa laris") ook het merkwaardige optre den van de Oostduitse scheidsrech ter Rudi Glöckner in het Zui- darpark ter sprake. "Ik ga er al tijd van uit dat je op het vaste land niet over een scheidsrechter moet zeuren", zegt Greenwood met na druk. "Al heb ik toch een opmerking gemaakt over de sokken-manie van Glöckner. Ik betwijfel nog steeds of hij daartoe wel het recht had. In de UEFA-regels staat er niets zwart op wit over vermeld. Een mogelijkheid is dat de scheidsrechters mondelin ge instructies hebben gekre gen". Greenwood schrikt zichtbaar als hij hoort dat de arbiter van vanavond, de Hongaar Koroly Pa- lotai vorig seizoen tijdens een wed strijd van PSV ook een gooi deed naar de orde van de kousenband Hij laat zelfs even zijn kopje thee met melk onaangeroerd. "Goed dat u dat zegt", reageert Greenwood "We zullen er rekening mee hou den". Russen beter West Ham United, dat al vanaf 1900 in het naar Anna Boleyn ge noemde stadion speelt, schakelde in dit Europa Cup toernooi achtereen volgens Reipas, Lahti (2-2 en 3-0) en Ararat Jerevan (1-1 en 3-1) uit. De herinnering aan het Russische avontuur is bij Greenwood nog zeer levendig. "Met alle respect voor de kwaliteiten van FC Den Haag vond ik die Russen beter. Zij speel den open voetbal in de trend van de Mid-deneuropese ploegen. Jerevan ligt dan ook in Armenië, niet ver van de Turkse grens. Vooral hun aanvoer der André Jasian maakte een grote Indruk op mij. Hoewel het onze stijl niet is waren we gedwongen in de verdediging te gaan. Die Rus sen bleven maar aanvallen. Na de rust hadden we het geluk dat Alan Taylor scoorde. Daarna werd het rog 1-1 via een dubieus doelpunt. F.en erg goed resultaat van ons". De lange reis kwam West Ham wel onder verlies van 17.500 pond 'ongeveer 90.000 gulden) te staan. Technisch Greenwood staat in Engeland be kend om zijn voorkeur voor conti nentaal voetbal. "Een combinatie van oogstrelende technische vaardig heid en lichamelijke inzet, zoals ook de Nederlanders dat hebben gede monstreerd, is voor mij ideaal. Ik zou dan nog het liefst het accent op de techniek willen leggen. Jam mer genoeg denkt men in Engeland te veel alleen aan fitness. Een der gelijke gedachtengang is uit angst geboren. Ik moet toegeven dat het opwindend is maar voor mij ont- ontbreèkt er altijd een dimenoie." West Ham United trok twee jaar geleden, toen het tijdperk van Bobby Moore werd afgesloten, drie nieuwe Voetbal Eerste divisieclub FC Groningen heeft gisteren een vriend schappelijke wedstrijd tegen IFK Norkgping met 2-0 gewonnen. Volleybal Delta Lloyd heeft zich gisteren in Amsterdam geplaatst voor de halve finale in de strijd om de Nederlndse volleybalbeker. Delta Lloyd versloeg UW met 3-0. "Voor de wedstrijd in Rusland kampte Lampard met een soortge lijke blessure. Hij was toen op tijd hersteld en ik heb daar ook nu alle vertrouwen in." krachten aan die nu tot de vaste kern behoren Billy Jennings, Keith Robson en Alan Taylor. Greenwood: "Zij kwamen van drie verschillende clubs met eigen denkbeelden. Dan is het moeilijk om het meer op het volgen. Op het ogenblik zeggen de mensen over West Ham United: leuk om te zien maar kampioen worden ze nocit. Toch hebben wij een ge middelde van 30.000 bezoekers per wedstrijd." SKOPJE Jan Timman heeft in de dertiende ronde van het interna tionale schaaktoernooi te Skopje ge wonnen van de Hongaar Adorjan. Karpov offerde in zijn partij met zwart tegen Tarjan eerst een toren, om vervolgens met een onweer staanbare koningsaanval de Ameri kaan tot overgave te dwingen. Wolf gang Uhlmann won zijn partij met w!t tegen Rafael Vaganijan. De uitslagen van de partijen uit de 13de ronde zijn: UhlmannVaga nijan 1—0, Ivanovic—Nicevski 4— 4. Tarjan—Karpov 0—1. Georgijev- skiVelimirovic 01. TimmanA- dorjan 1—0, Ivkov—Reshevsky 4— 4. JanceyKurajica 01, Matano- vicSofrevBki 44. De stand na 13 ronden is: 1. Kar pov (Sov) 11 pnt.; 2. Uhlman (Odl) 104 3. Timman (Ned) 8% (plus 1) 4. Velimirovic (Joe) 8. 5. Kurajica (Joe), Tarjan (VS) 7'*, 7. Adorjan (Hon) 7, 8. Vaganijan 64 (plus 1). 9. Ivkov (Joe) 64, 10. Matanovic (Joe) 6, 11. Reshevsky (VS), So- frevski (Joe) 5. 13. Nicevski (Joe> 41* (plus 1), 14. Ivanovic (Joe) 4 (o'.us 1). 15. Georgijevski (Joe> 3, 16. Jancey (Joe) 14. De Vlaeminck verslaat Merckx SAN BENEDETTO De Belg Ro ger de Vlaeminck heeft gisteren de wegwedstrijd TirrenoAdriatico op zijn naam gebracht. Het eerste gedeelte van de vijfde etappe, een rit over 80 kilometer, werd gewonnen door Rik van Linden. Het tweede gedeelte, een tijdrit over 18 kilometer, werd door De Vlae minck zelf gewonnen (23.05 min.) voor Eddy Merckx (23 38) en de Nieuwzeelander Bruce Biddle (23.46). In het algemeen eindklassement wordt Roger de Vlaeminck gevolgd door Eddy Merckx. Moeilijk West Ham United wacht nog al tijd sinds 24 januari op de eerste competitie-overwinning. Na het duel met FC Den Haag gingen de wed strijden tegen Birmingham en New castle met 12 verloren en tegen Leeds werd 'n gelijk spel (1—1) be haald. Greenwood moest t/m za terdag de honneurs waarnemen voor de nu pas weer enigszins herstelde coach Lyall. "We hebben het erg moeilijk gehad. Er waren veel zie ken en geblesseerden. Tegen Bir mingham konden we maar uit 13 spelers putten, tegen Leeds hadden we de keus uit 15 man. In dat licht bezien is er toch goed gespeeld". Langzamerhand is de basisselectie, die voor maandag en dinsdagochtend trainingen op het programma had staan, weer compleet. International Trevor Brooking, die lange tijd uit de roulatie was, Pat Holland. Nick McGiven en Trevor Lock speelden zaterdag mee met het reserve-elftal dat van Oxford met 6—1 won. Concurrentie "Er is nu een scherpe concurren tie ontstaan tussen sommige spe lers", aldus Greenwood. "Dat is al leen maar goed voor de strijdbaar- heid van het elftal. Het heeft alleen wel tot gevolg dat ik de opstelling voor vanavond met geen mogelijk heid kan geven." Het duo Greenwood- Lyall wacht ook met spanning op het herstel van verdediger Frank Lampard, die zaterdag tegen New castle United een spierblessure aan zijn linkerdijbeen opliep. Lampard trainde maandag niet mee. Hij on derging een behandeling van club masseur Rob Jenkins. Greenwood: Mansveld en Swanenburg vragen een Londense politieagent de weg naar Upton Park. De Russin Galina Stepanskaja heeft gisteren tijdens de landen- schaatswedstrijd tussen de Sowjet Unie en Nederland dames op de me- deo-baan te Alma Ata een nieuw wereldrecord gereden op de 3000 me ter. Stepanskaja noteerde een tijd van 4.40.59. Het oude record stond op naam van de Amerikaanse Nan cy Swider met een tijd van 4.40 .85. Haitske Pijlman verbeterde het na tionale record op de 1000 meter. Zij reed een tijd van 1.25.55. Dat was bijna drie seconden onder de tijd van Atje Keulen-Deelstra gedoken: 1.28.10 bruari 1974, eveneens op de medeo- baan, met 1.28.26 Nederlands record- houdster werd. Haitske Pijlman le verde haar prestatie in het tweede paar. In het eerste paar was Christa Jaarsma al onder de recordtijd van Atje Keulen-Deelsra gedoken: 1.28.20. De 1000 meter werd gewonnen ooor werekirecordhoudster Tatjana Averi- na in een tijd van 1.24.67. Sijtje van der Lende vestigde met een puntentotaal van 179.553 een nieuw Nederlands record op de vier kamp. Het oude record stond sinds 24 februari 1974 op naam van Atje Keulen-Deelstra met een totaal van 181.369. De tweedaagse landenwedstrijd schaatsen tussen de damesploegen van de Sowjet Unie en Nederland is overigens gewonnen door de Russi sche dames met 191 tegen 161 pun ten. Sijtje.van der Lende vestigde in Alma Ata een nieuw Neder lands record op de vierkamp.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13