LEIDSCH m DAGBLAD Kerken bepleiten vrijlating van drie van Breda Wilson wil aftreden Terug voor ove rleg DOROTHY H4MILL KREEG EIGEN TULP "Door op de dood te wachten, verlagen wij onszelf LEIDSCH DAGBLAD showroomkeukens nunnr Vier doden bij brand in Parijs Twee bekende sport - beden overleden: Rijnders en Andreiko Van der Stoel aast op post secretaris-generaal NAVO DINSDAG 16 MAART 1976 OPGERICHT I MAART I860 14885 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vrij koud LONDEN (Reuter/UPI) De Britse premier Harold Wilson heeft be kendgemaakt, dat hij zal aftreden zodra door de Labourpartij een opvolger voor hem is gekozen. n verklaring zegt het bureau van de premier dat hij koningin Elisabeth van zyn besluit op de hoogte heeft gesteld. In die verkla ring staat verder, dat Wilson in maart 1974 had besloten dat hij niet langer dan nog twee jaar pre mier wilde blijven. „Ik ben niet van dit besluit terugge komen en het is onherroepelijk", aldus Wilson. Wilson is op 11 maart zestig jaar geworden. Op diezelfde dag ver kreeg hij het vertrouwen van het Lagerhuis, waarom hy bad ver zocht nadat zijn regering in dat zelfde Huis op haar begrotings voorstellen was verslagen. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 31 maart 1976 en ontvang P de krant reeds vanaf heden. AMERSFOORT De Raad van Kerken heeft vandaag een verklaring uitgegeven, waarin zij pleit voor de wegzen ding van de „drie van Breda". De verklaring is unaniem aangenomen tijdens de laatste vergadering van de raad, die vorige week woensdag is ge houden. Duitse bezetting heeft begeleid, is het document van de Raad van Kerken niet goed gevallen. De raad had, naar zijn mening, die publikatie eerst met de slachtoffers moeten doorpraten. De Raad van Kerken vond dat niet meer nodig, omdat de slachtoffers van het nazibewind in hun moeilijkheden begeleiding ontvangen, wat principeel verschilt met vroeger. De Olympische kampioene Do rothy Hamill heeft haar eigen tulp. In de Rijnsburgse Florahal werd vanmorgen die tulp naar haar vernoemd. De bloem werd aangeboden door de heer Schout- se van de Bloembollenraad in de veilingruimte van het gebouw. Behalve de Amerikaanse wereld kampioene waren ook de winna ressen van zilver en brons, res pectievelijk Christine Errath en Dianne de Leeuw, naar de hal ge komen. Tijdens de rondleiding, die aan de uitreiking vooraf ging werd onder meer de werking van het bloemenvellen uitgelegd. De Dorothy-Hamill tulp komt dit jaar met ongeveer vijfduizend bollen in de handel. Met deze kruising tussen de White Trium- fator en de rode Trance ivordt vanaf 1958 geëxperimenteerd door de kweker J. Tol. Vanavond zal het gezelschap op treden met een schaatsshow in de Jaap Edenhalwaarvan de opna men medio oktober zullen worden uitgezonden. Zaakgelastigde in Bagdad DEN HAAG (ANP) - De Neder landse zaakgelastigde in Bagdad, mr. Gerben Meihuizen, is in verband met de executie van Leendert Aronson voor overleg naar Den Haag terug geroepen, aldus heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. De Iraakse zaakgelastigde in Ne derland, Ismail m. Said Al-Khadi, is vanmiddag op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden, waar staatssecretaris Kooümans hem zal doordringen van de geschoktheid van de Nederlandse autoriteiten. In antwoord op vragen verklaarde de woordvoerder van het ministerie dat dit niet betekent dat de diplo matieke betrekkingen tussen Neder land en Irak worden verbroken. ..Het is bewezen dat Leendert Aronson een Israëlisch staatsburger was. Hy is als een zionistische spion, die ons volk veel schade en leed heeft berokkend, door een I ra aks hof ter dood veroordeeld en geëxecu teerd". aldus heeft de Iraakse zaak gelastigde in Nederland. Ismail M. Sail Al-Khadi, in antwoord op vra gen tegenover het ANP verklaard. Daarom, aldus Al-Khadi, had Ne derland niets met de kwestie Aron son te maken. Omdat bekend was dat de familie van Aronson in Nederland woonde, heeft de secretaresse van de ambassade om humanitaire redenen de familie op de hoogte gesteld van de voltrekking van het vonnis. die door de bijbel on derwezen zijn, geloven wij dat de straffende gerechtigheid geen doel is in zichzelf", aldus de Raad van Ker ken, "maar dient ter bescherming, bevrijding en loutering van het men selijk leven". Voortzetting van de straf houdt volgens de raad geen ver band met een van deze doeleinden, waardoor de straf een doel wordt op zichzelf. Een langer vasthouden van de drie van Breda is daardoor steeds meer in strijd met gerechtigheid en recht.. De raad vindt, dat het enige ar gument voor voortzetting van de straf steeds minder opgaat. De over weging, dat vrijlating van de drie nieuw leed zou betekenen voor de slachtoffers, was voor de Raad van Kerken tot nu toe reden in de dis cussie te zwijgen. Hij meent nu, dat het aantal slachtoffers, dat onder de drie heeft geleden, aanmerkelijk is verminderd, en dat bovendien de overgeblevenen ook alleen gediend zijn met een maatschappij, waarin gerechtigheid wordt uitgeoefend. •Het probleem van de drie van Bre da wordt in elk geval opgelost', aldus de raad. 'Of de dood lost het vanzelf op. of wij lossen het door een morele beslissing op. Als wij lijdelijk op de eerste oplossing wachten, verlagen wij onszelf'. De raad roept allen, die verant woordelijkheid dragen voor deze zaak op. de "pijnlijke verantwoordelijkheid niet te ontlopen". "Door de wegzen ding van de drie van Breda moeten wij uitdrukken, dat wij weten waar toe de straffende gerechtigheid wel en waartoe zij niet dient. Kabinet De voorzitter van de Raad van Kerken, prof. dr. H. Berkhof, heeft meegedeeld, dat het kabinet Den Uyl in kennis is gesteld van het, voorne men van de raad om dit standpunt te publiceren. De regering heeft op deze brief niet gereageerd. De raad heeft zijn verklaring voor de publikatie ook aangeboden aan vooraanstaande Joodse leiders. Met name bij rabbijn D. Lilienthal van de Liberale Joodse Gemeente, die vele jaren slachtoffers van de Onmenselijk De hoofdaalmoezenier van het ge vangeniswezen E. J. Schraven zegt in een commentaar op de verklaring van de Raad van Kerken dat de drie van Breda niet meer in staat zijn hun straf op menselijke wijze te doorstaan. Hij heeft ook waargeno men dat bij aalmoezeniers en perso neel van de Bredase gevangenis de vraag opkomt, of zij nog wel langer aan het instandhouden van deze si tuatie mogen meewerken. President Franjieh van Libanon schijnt bereid te zijn op te stap pen als dat de rust in zijn land ten goede kan komen. Maar dan moet er wel eerst een regeling komen, dat hjj met zo weinig mo gelijk gezichtsverlies kan gaan. PAGINA 9 Filmprijs voor Monique van der Ven. PAGINA 5 De veertigjarige Leendert Aronson is al maanden geleden in Irak te rechtgesteld. Dat is nu pas bekend geworden. PAGINA 7 PSV teleurgesteld over houding van de voetbalbond ten aanzien van de wedstrijd-van-de-kopstoot. PAGINA 11 Haitske Pijlman reed record in Alma Ata. PAGINA 13 „New Hope" deze week in Leiden. PAGINA 15 wegens veranderingen in onze showroom bieden wij enkele keukens aan met hoae korting kom snel kijken in de toonzaal van: vihamifbuttinger nv VVasbekerlaan 59, Sassenheim, tcL 02522-19010 Geopend: ma. t/ n vrijdags van 8.30—17.00 uur Donderdags: 8.30-2L00 u. Plenty Parkeerruimte. PARIJS (DPA) Bij een brand in een woonblok van vijf verdiepin gen in de omgeving van Parijs zijn vannacht twee vrouwen en twee kin deren om het leven gekomen. Het vuur is door nog onbekende oorzaak in de kelder van het pand uitgebro ken en ging met veel rookontwikke ling gepaard. Door gebrek aan nood uitgangen ontstond paniek. Een vrouw sprong van de derde verdie ping en verwondde zich dodelijk. Op de bovenste etage vond de brand weer de andere .vrouw en haar bei de kinderen, die door de rook gestikt BRUGGE In het St.-Janszieken- huis is de afgelopen nacht de Neder landse voetballer Nico Rynders over leden. Hy was 28 jaar oud. Woensdag 3 maart werd hy tjjdens een carna valsviering in Deventer niet goed. Hij werd naar het St. Jozefziekenhuis vervoerd en later naar Brugge. In 1972 werd de oud-international ty- dens een voetbalwedstrijd van Brugge door een hartinfarct getroffen en mocht daarna niet meer spelen. Dit bericht ontvingen we kort na het overlijdensbericht van een andere be kende sportman, de Russische ex- wereldkampioen dammen Andris An dreiko. In het Russische denksportblad „64" stond een officiële overlijdensadver tentie namens het sportcomité van de Sowjet-ministerraad. Andreiko is 33 Jaar geworden en laat een vrouw en twee kinderen achter. De oorzaak van zyn overiijden is niet bekend. Andreiko's damcarrière heeft vele hoogtepunten gehad; vele malen was hij kampioen van Rusland en drie keer won hy de wereldtitel: in 1968 in het toernooi van Bolzano, in 1969 en 1970 in tweekampen met Koeper- man, de huidige wereldkampioen. In 1973 verloor Andreiko in Den Haag de titel in een tweekamp met Ton Sij- brands. Andreiko. die in Riga woon de. bezocht vele malen ons land voor het spelen van toernooien. Andreiko. die na de tweekamp met Sijbrands een zware Inzinking doormaakte, leek Juist weer op de goede weg te zijn teruggekeerd: het laatste damkam pioenschap van de Sowjet-Unie won hij overtuigend. Q Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: g adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop I (zonder postzegels) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden, ANKARA (ANP) Het Turkse blad „Huerriyet" schrijft dat de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, Max van der Stoel, zich kandidaat zal stellen voor de post van secretaris-generaal van de NAVO. De minister, die sdnds gisteren in Ankara verblijft, zou daarvoor steun zoeken bij de Turkse regering. Het blad schrijft verder dat Van de toestand van de Turkse werk- der Stoel in verband hiermee alle Nederlandse ambassadeurs in het Midden-Oosten naar Ankara heeft ontboden om hen te ontmoeten; Hij is in Ankara gast van zijn Turkse collega Caglayangdl en zal onder meer besprekingen voeren over de Europese Gemeenschap en De functie van secretaris-generaal van de NAVO wordt zoals bekend al bijna vijf Jaar bekleed door een andere voormalige Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Joseph Luns. Nico Rijnders

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1