Werkspoor: 30 miljoen voor Peron Zuidmolukse ziel zal nooit in boeien worden Buitenom Binnendoor sf*V 6 'i TREINKAPERS HOREN ZWARE STRAFFEN TEGEN ZICH EISEN ftDFR 1 LEZERS SCHRIJVEN DAF46 Een bewuste keuze VAN ULDEN AUTO'S B.V. GARAGE VLIETWIJK BOOT ZIEKENFONDS Zwendel Bevelhebberschap met benzine Bezoek (1) Leerpil Bezoek (2) Bezoek (3) Kassa Kritiek ZATERDAG 13 MAART 1976 PAGINA 1 Door Aad Wagenaar j ASSEN „Ik geef toe dat onschul dige mensen zyn doodgeschoten. Als wij dat niet zouden betreuren zouden i wij gekken zyn geweest, die aan het werk waren. Ik hoop dat zoiets ver schrikkelijks nooit meer zal hoeven te gebeuren. Maar, wij weten ook dat i door mensenhanden de Zuidmolukse i ziel nooit in boeien zal worden ge slagen!" Dat zei een geroerde Paul S., geldend als een van de leiders van de Zuid- J molukse treinkapers, die gisteren ge- vangenisstraffen tegen zich hoorde eisen van twaalf tot achttien Jaar. Van de gelegenheid tot het laatste woord maakten ook Jacob T. en Joop j M. gebruik. Beiden vroegen om een gelijke straf voor alle kapers. Daarvoor pleitte aan het eind van het proces in Assen, dat drie dagen heeft j geduurd, ook de verdediger van de zeven, mr. H. W. J. Droesen: „Beoor- deel deze zeven Zuidmolukkers niet 1 als zeven individuen. De nadruk op het individu is westers, uit onze cul tuur. De groep is een eenheid op een andere wijze als Europeanen kunnen begrijpen. Zoeken naar een leider j door de gijzelaars of door de politie Is niet Juist. Er is geen leider". de op het requisitoir van de officier van justitie in Assen mr. C. J. van Oldenbeek, die ongeveer dezelfde tijd nodig had om tot zijn zware eisen te komen. „De verdachten hebben hun gijze laars twaalf dagen in hun greep ge had, vaak met een waar genoegen. Zij hebben bewust ingespeeld op de doodsangst van hun slachtoffers, tot aan het laatst toe. Géén der trein- passagiers heeft ook maar iets ge daan dat de kapers aanleiding kon geven hen te doden". De Officier achtte bij de zeven al het door hem ten laste gelegde bewezen: de wederrechterlijke vrijheidsbero ving van de treinpassagiers, die de dood van machinist Braam tot ge volg had; de executie van de militair Bulter en het verboden wapenbezit. Daarnaast was vblgens hem bewezen dat Eli H. samen met Cor T. op de derde dag van de gijzeling de 31-Ja- rige E. J. Bierling hadden vermoord. De machinist Braam was doodge schoten toen de kapers duidelijk was, dat hij door zijn zware verwon dingen geen nut meer voor hen had, zo zei de officier. Er is geen sprake geweest dat de machinist vluchtte of zich verzette. „Het is laf en leugen achtig", aldus mr. Van Oldenbeek, „dat de verdachten in dit geval ach teraf hun gedrag zijn gaan goedpra ten en zodoende de nagedachtenis van de heer Braam belasteren, door van hem te zeggen dat hij stierf De officier zei dat hij in de be schuldiging 'n groot aantal strafbare feiten had weggelaten. Zoals het ge beuren rond gijzelaar De Groot, bij wie de executie mislukte en het in het wilde weg schieten op alles wat buiten de trein bewoog. Ook de mis handeling (door regelmatig vast binden) van de passagiers had hij buiten de ten laste legging gelaten. De officier zei dat iedere verdachte individueel verantwoordelijk was voor zijn daden: het Nederlands straf recht kent geen collectief dader schap. Voor hy zijn zware eisen uitsprak, merkte mr. Van Oldenbeek nog op, dat op de door hem bewezen geachte misdaden levenslange gevangenis straf staat. Eli H. en Paul S. zag hy als de hoofdschuldigen: H. heeft de actie bedacht en Paul was de leider by de uitvoering (eis achttien jaar). Jacob T. („Koud en mysterieus") zag hy als de plaatsvervanger van Paul, na dat deze gewond de trein had verla ten. T. was ook actief by het schie ten op Braam en betrokken bij de executie van Bulter (vijftien jaar). Cornelis H. had ook meegedaan aan Bulters executie (vijftien jaar). Al- bert S. had Bulter het genadeschot gegeven (vijftien jaar). Een lagere straf (twaalf Jaar) eiste hij tegen Jacob M., die zich tegen de executie van Bierling had verzet. Bij Corne lis T„ die samen met Eli H. Bierling had doodgeschoten, liet de officier diens leeftijd meespelen by het be spelen van de eis van twaalf jaar. Verzoening De verdediging van de zeven, mr. Droesen, wees in het begin van het pleidooi op de onmogelijkheid om tot de bodem van de Zuidmolukse ziel door te dringen. „U gaat een straf opleggen", zo sprak hy tot de recht bank, „maar recht moet meer zijn dan vergelding. Recht moet zyn ver zoening. Uw vonnis moet geven aan Nederland wat Nederland toekomt, maar aan de Zuidmolukkers ook ge ven wat de Zuidmolukkers toekomt". Mr. Droessen verwees naar het vonnis inzake „Wassenaar" (de be zetting van de Indonesische residen tie in september 1970). Dat was (een goed vonnis dat straf en troost gaf aan alle Zuidmolukkers en vaak door deze bevolkingsgroep wordt aange haald". Daarin staat onder meer: „De rechtbank heeft er by haar straf toemeting rekening mee gehouden dat er wellicht reden is voor bezin ning op de vraag of de Nederlandse regering, het Nederlandse parlement en de Nederlandse volksgemeenschap zich in de afgelopen twintig jaren steeds voldoende bewust is geweest van de Nederlandse verplichtingen tegenover het volk der Zuid-Moluk- ken". Mr. Droesen citeerde dit vonnis met instemming. In wat hy zelf „het moeilijkste stuk van het pleidooi" noemde, sprak de verdediger over het verdriet van de nabestaanden van de drie doden, Braam, Bulter en Bierling. „Is het hun een troost, dat de dood van hun verwanten een kleine opening is ge weest in de schijnbaar uitzichloze positie van veertigduizend Zuidmo lukse mensen? Ik weet het niet". Hy prees de moed van twee ex- gyzelaars. die eerder op de laatste zittingsdag als getuige naar voren waren gekomen: mevrouw Kruyswfjk en de heer Wielenga. beiden uit Haren. „Voor hen hadden hier ook de anderen kunnen staan uit de treind, want de ex-gyzelaars keren zich niet tegen degenen, die zich schuldig hebben gemaakt aan vrij heidsberoving, bedreiging met zeer reëel geweld en het doden van men sen. De rechter zal door de treinpas sagiers van Wijster niet worden be grepen als er zwaar wordt gestraft". Mr. Droesen wees er ook nog op dat het veelzeggend is dat de zeven bereid waren te sterven voor hun idaal, maar dat het misschien nóg meer zeggend is dat deze zeven be reid waren te doden. „Dat doet men niet zo maar". De president van de rechtbank mr. Fliek heeft de uitspraak bepaald op vrijdag 24 maart. Steekpenningen in 1951 DEN HAAG (SP) De voormalige wagonfabriek Werk spoor heeft in 1951 tientallen miljoenen guldens aan steek penningen betaald aan de toenmalige president Peron en andere hoge regeringsfunctionarissen in Argentinië. Werkspoor, dat inmiddels onderdeel uitmaakt van het VMF-concern. stelde hiermee een order zeker voor de levering van spoorwegmateriaal ter waarde van 258 miljoen gulden. Dit bevestigt de vroegere financiële directeur van Werkspoor, de heer F. J. Saarberg (77) uit Heemstede, die twaalf Jaar geleden met pensioen ging. Een destijds invloedrijke rege ringsfunctionaris geeft eveneens toe, dat er een dergelijke overeenkomst is gesloten met Peron. Men acht het echter uitgesloten dat prins Bernhard en de Nederlandse regering rechtstreeks betrokken zou den zyn geweest by de omkoping van de Argentijnse regering. De prins speelde wel een belangrijke rol bij het verkrijgen van de order. Tijdens zijn bezoek aan Argentinië in april 1951 haalde prins Bernhard president Peron er in laatste instantie toe over zijn handtekening te zetten onder het contract, dat tegen de huidige financiële maatstaven een omvang zou hebben van zo'n twee miljard gulden. Bij die gelegenheid verleende de prins wel aan Peron's vrouw Evita het grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. De steekpenningen gesproken wordt over een bedrag van dertig miljoen zouden met toestemming van dr. Holtrop, toenmalig president van de Nederlandse Bank zyn over gemaakt op een rekening van Peron in Zwitserland. BARNEVELD (ANP) De drie over het feit dat de minister van voorzitter van de stuurgroep van plattelandsjongerenorganisaties Landbouw in de kamerdebatten de drie centrales constateerde dat hielden gisteren in de markthal over de landbouwbegroting geen er niet thuis ivordt gegeven wan- te Barneveld een manifestatie, blijk heeft gegeven de zorgen van neer het er daadiverkelijk om waar ze hun ongenoegen toonden de jonge agrariërs te willen ver- gaat om de jonge agrariërs te lichten. Arie Steenwijk zie foto) steunen. 5 lakbehandelingi zuinige 850 veiligheids-stuurinrichting luchtgekoelde motor N roestvrijstalen bumpers duplex tn DAF-VOLVO Personenauto Nederland B.V, Stationsweg 2, Beesd. Agent voor Leiden en Omstreken voor alle typen DAF en VOLVO 66 VERDAMSTRAAT 6 - LEIDEN - TELEFOON 071—123041 Officieel dealer voor DAF en VOLVO 66 voor VOORSCHOTEN en ZOETERWOUDE Gerard Douplantsoen 22 - Voorschoten - Telefoon 01717—4455 Dealer voor Alphen aan den Rijn en de Rijnstreek: Willem de Zwijgerlaan 39 - Alphen aan den Rijn - Tel. (01720) 75441' ingang showroom WielewaalsUae*- FRAUDEREN In uw blad stond enige itdjd gele den een artikel van Uw medewerker N. Scheepmaker. Daarin stelde hij vast dat je van bepaalde dingen zo weinig; of niets meer hoort. Mis schien niet de moeite meer waard om er nog eens wat over te horen of te lezen? Het ging deze keer om 4 punten. Graag zou ik deze 4 aan gevuld willen zien met een 5e, o.a. de frauderende röntegenologen. Het is al weer een heel tijdje geleden dat deze zaak aan de kaak werd ge steld. De televisie heeft er zelfs aandacht aan geschonken. Ik was misschien wat al te voorbarig geweest als ik di rect had gereageerd, maar het was mij bekend dat beide heren op 29 januari voor de rechtbank in Den Bosch terecht moesten staan. Was de pers hierbij niet vertegenwoor digd?? Je moet het als gewone jon gen eens proberen om een halve ton te verduisteren, het zal dan echt niet lang duren of er wordt vonnis geveld en dan haalt het de voorpa gina ook nog wel. Maar ja. dan praat men niet over "verschrijvingen", al ging het bij deze heren tooh om be dragen van 6 a 7 ton. L.G. Nijssen. Prinsenweg 11 Voorhout Ik wil reageren op het ingezonden stuk van de heer Wiekhart in het Leidsch Dagblad van 18 februari J.l. Want is hier het geval, het betreft het laatste gedeelte van de ingezon den brief. Hier wordt de ambtenaar van oplichting betioht want de amb tenaar verdient aan het ziekenfonds f 1044,06 per jaar. Maar deze heer weet zeker niet dat de ambtenaar ie der Jaar een formulier moet invul len of zijn vrouw nog wel verplicht verzekerd is want dan komt de amb tenaar niet in aanmerking voor die f 1044.06 (dat is de helft van de pre mie per Jaar). Ik heb de heer Wiek hart opgebeld en hem gevraagd of hij kan bewijzen dat het zo is. maar hij beroept zich op het vakblad 'De Ambtenaar'. Ik vind dal als Je in een dagblad schrijft dan ben je voor dat stuk verantwoordelijk maar met de heer Wiekhart ds geen discussie mogelijk. Hij gooide tijdens ons ge sprek zomaar de hoorn op de haak. Dat is de mentaliteit van de heer Wiekhart. Dus wat hij beweert, dat de ambtenaar geld terug krygt is niet waar. J. Chaudron, Da Costrastraat 74 viserende taak iedere directe inmen ging met legerzaken uitsloot, was zij bereid deze voordracht te be krachtigen. Mr. J. Meynen, Velp. Het is niet in overeenstemming met de feiten dat prins Bernhard in de periode waarin ik regelmatig een nauw contact met hem had - of ficier bij zijn Staf, Secretaris-gene raal van het ministerie van oorlog in Londen, minister van Oorlog kabinet Schermerhorn-Drees- ooit zou heb ben gestreefd naar een continuering van het bevelhebberschap der Ne derlandse Strijdkrachten na de be vrijding van ons land in mei 1945. Daarvoor had de Prins, naar mijn ervaring uit vele gesprekken, een veel te gezond inzicht in de Staats rechtelijke verhoudingen binnen de constitutionele monarchie. Evenmin is dus juist, dat Koningin Wilhelmi- na dit streven zou hebben gesteund. Integendeel, kort na mijn beëdiging in mei 1945, in een éérste persoonlijk onderhoud met Koningin Wilhelmi- na, waren wij het er terstond over eens dat de executieve taak die haar schoonzoon als bevelhebber der strijd krachten had vervuld, nu een einde moest nemen. Gezien de verdiensten van Prins Bernhard gedurende de oorlog en de uitstekende wijze waarop hij de taak van Bevelhebber had! vervuld, werd: aan H.M. Koningin Wilhelmina het voorstel gedaan Prins Bernhard een zuivere adviserende functie toe te kennen, met de titel van Inspecteur Generaal der Koninklijke Landmacht Vanuit het kabinet is daar nooit énig bezwaar tegen gemaakt. Eerst toen H.M. zich uit de taakomschrijving had kunnen overtuigen, dat deze ad- GRONINGEN (ANP) De Groning se politie is in samenwerking met de politie in Delft op het spoor geko men van een grootscheepse benzine- zwendel, waarby zeker 200.000 liter benzine niet in tanks kwam. In ver band daarmee zijn zeker drie tank wagenchauffeurs aangehouden. Dat 'zyn de 36-jarige J. J. de B. uit Den Haag. De 43-jarige A. C. K. uit Den Haag en de 29-Jarige G. J. A. v. d. S. uit Delft. De laatste twee zyn inmiddels weer op vrije voeten. De B. wordt door de Groninger politie nog vastgehouden. De drie verdachten leverden bij ver schillende pompstations in Gronin gen en Delft benzine af en lieten vervolgens op ingenieuze wijze weer benzine uit de tank teruglopen in hun wagen. Dat werd niet door de meters geregistreerd. Op die ma nier kon De B. in de loop van een jaar ongeveer 160.000 liter achter over drukken. Hij verkocht deze weer door aan verschillende andere pomp houders. Het onderzoek naar deze af nemers is nog in volle gang. De malversaties werden ontdekt bij het benzinestation in een groothandel in brandstoffen in Groningen. In no vember vorig Jaar kwam de pomp houder er achter dat hij steeds grote hoeveelheden benzine kwyt was. Het spoor leidde uiteindelijk naar het toe leveringsbedrijf in Delft, waar de drie verdachten werkten. Tweede-Kamervoorzitter dr. An ne Vondeling wil wat doen aan de staatsbezoeken. Daar heeft de goede man groot gelijk in. Staats bezoeken zijn 'n fenomeen,' waar op de dagen onzer jaren nauwe lijks vat hebben kunnen krijgen. De liturgie van het staatsbezoek bleef praktisch onverlet. Nu liggen zoals meestal de za ken wat ingewikkelder dan op het eerste gezicht lijkt. Als het staatshoofd van een westers land, zeg Denemarken, plechtig op de thee komt, mag je aannemen dat de bezoeker niet staat te sprin gen op petit-fourtjes van een zil veren schaaltje en op een bepoe derde lakei in de vestiaire. In De nemarken rydt de koning van je ras ras ras op de fiets door de Kopenhaagse plas. Bovendien komt Johan Christiaan Andersen er vandaan, dus aan sprookjes toch al geen gebrek. Niet-westerse landen zijn echter heel gevoelig voor ceremonieel en pompa. Dat is ook wel begrijpe lijk; één van de meest begeerde goederen in de Derde Wereld is prestige. Dat is goed naar buiten, maar ook voor de thuismarkt. Als Vondeling dus graag wat ver anderd ziet, moet hij zich wel ra- liseren dat er bij een bezoek altijd tenminste twee partijen zijn. kalmte en kneedde een rij die langs de muren van de hal traag voortbewoog naar daar waar, in de verte nog, Hare M.ajesteit en haar gemaal gezeten waren. Na nog weer dertig minuten van veel slikken, kuchen, schrapen, was men dan zo ver gevorderd dat slechts twee kolonisten je van het staatshoofd scheidden. Dat was het moment dat 'n dignitaris onze namen vroeg, meneer en mevrouw Mulder dus. Dat herhaalde die dig nitaris zeven seconden later woor delijk op het moment dat meneer en mevrouw Mulder oog in oog en hand in hand met het staats hoofd stonden. Ik had nog iets origineels willen opmerken, maar reeds maakten via de dig nitaris de heer en mevrouw de Wit van achter ons hun opwach ting. Ik bedoel dat de onderdanen van de Zonnekoning die destijds in Versailles de hoge gunst was verleend cm de vorst te aanschou wen. terwijl hij zijn overvloedi ge maaltijd nuttigde, zinniger de tijd passeerden (namelyk met het kennisnemen van slechte eetge woonten van de groten der aar de) dan die Nederlandse kolonie. En misschien bewezen degenen die wegbleven onder het motto, die goede koningin moet al genoeg handen schudden, daarmee dat staatshoofd wel de grootste dienst En bovendien moet Vondeling nog maar eens opnieuw nadenken over de voorbeelden die hij aan draagt voor een face-lifting van de staatsbezoeken. Hij wil boeren uit beide landen tegen elkaar la ten ploegen en er zouden zang wedstrijden moeten worden geor ganiseerd. De wellevendheid zal daarbij, vind ik, wel gebieden dat je iets uitzoekt waar de visite ook goed in is. Als de president van Italië komt buurten zit je gebei teld met een bel-cantoconcours, want tegen één Christina Deute- kom treedt dan een heel elftal van de Scala aan, mèt de reserves en de trainer. (Dat betekent dus Chris tina in de gele trui en de Scala het puntenklassement). Een wed strijd in het bouwen van zand kastelen op 't Noordwijkse strand zie ik duidelijk zitten als de heer ser over het een of andere woes tijnvolk ons de eer aandoet. Maar dat wordt een tikje moeilijker met de president van IJsland, waar de hete lava op de grond nog niet met een tang valt aan te pakken. Trouwens, competitie genoeg zonder staatsbezoek. Of bevriende naties elkaar nu met een ijshoc keystick. een knietje of een ploeg schaar naar het leven staan, doet er niet zoveel toe. Als we elkaar maar beter leren kennen. Als er op woordspelingen we gens een plakkaat dat al uit de middeleeuwen dateert, geen kwart je boete zou staan, zou ik bijna zeggen: een staatsbezoek is een bezoeking, behalve voor de proto- col-fetsjisten. Van nabij heb ik eens een dergelijk gebeuren in Londen meegemaakt, toen konin gin Juliana het trotse Albion nog trotser maakte. Ik wil u de journalistieke vlie- genafvangerij bij het evenement goeddeels besparen. Dan waren er bijvoorbeeld maar twee kaar ten beschikbaar om het tafelzil ver in Windsor Castle gade te slaan (voor het banket wel te verstaan) en daar werd dan half om gevochten. En ook om de door- laatpasjes voor de kleuterschool die Hare Majesteit met haar komst zou vereren vond een ware veldslag plaats. Maar laat ik het daar niet verder over hebben, om dat je het allemaal nog het bes te thuis kon zien op de kleuren- buis. De vreemdste aangelegenheid was de ontvangst van de Neder landse kolonie. Dat is 'n hardnek kig nummer op het draaiboek van elk staatsbezoek. Als het om Bo ven Volta of Tanzania gaat zal het wel meevallen. Daar ziet het niet zwart van ondernemende landgenoten. Maar in Engeland is 't wel eventjes anders: alleen de naam 'Mulder* komt al een keer of tien In het Londense telefoon boek voor. Dus stond er op die bewuste middag bij het zeventiende-eeuw- se paleis aan Whitehall een queu Hollanders voor de deur, waarop de Engelsen (zoals bekend notoire in-de-ry-staanders) meer dan af gunstige blikken wierpen. De pak ken In gedekte kleuren en veel slijtage aan het gezicht onttrek kende luifeivormige receptiehoe- den. waren niet van de lucht. Na een half uur was men tot aan de zwa re deuren van de hall opgeschoven waarbinnen de ontvangst van het staatshoofd plaatsvond. Lieden va BZ maanden de langzamerhand opgewonden ïakende kolonie tot Het geestelijk prestatiepeil zal in de toekomst misschien worden verbeterd door het gebruik van een soort „leerpil". zo laat TNO ons deze week weten. De proeven die al heel wat jaartjes met rat ten worden gedaan, lijken bemoe digend. Als we tenminste een ontwikke ling, waarbij we steeds boller bo zen worden inderdaad als 'be moedigend' mogen karakterise ren. Zoveel vrolijker ziet de we reld er niet uit, ondanks de zege ningen van de algemene leer plichtwet. Stel nu eens dat het wat wordt met die pil. Gaat dat een dure liefhebberij worden? Hoeven de rijke Jongetjes die niet bijster meekunnen en die nu in privé- schooltjes met individuele bege- leiding na negen Jaar toch nog het begeerde HAVO-diploma krijgen, straks alleen maar dage lijks de pil te slikken? En blijven de domme jongetjes die niet 20 bijster meekunnen gewoon dom omdat deze pil wel niet zo gauw in het ziekenhuispakket zal ko men? Met andere woorden, komt straks de wijsheid net als de schoonheid van Organon? In du re doosjes? In Bussum heeft 'n schouwburg directeur het entreegeld terugbe taald aan mensen die mét hem van mening waren dat het gebo- dene op het toneel verre beneden de maat was. Ik weet niet of cat werkelijk zo was. maar overwe gende dat driehonderd mensen de Gooise muzetempel ontijdig ver lieten, mag ik aannemen dat het gebodene niet overmatig werd ge apprecieerd. Het probleem is natuurlijk dat moeilijk sluitende criteria zijn te noemen of iets werkelijk bene den de maat is of niet Ik kan me voorstellen dat die keurige Gooi se dames gesjokkeerd raken bij de aanblik van een aantal heren in vuilnisbakken gezeten, die het Publiek gespierd proza in de kui se schoot werpen, hoe goed het stuk ook is en hoe goed het ook wordt gespeeld. Want Becket of Pinter zijn nu eenmaal niet voor keurige Gooise dames ge schreven. Voor hen zijn Pevdeau en Marceau uitgevonden. Moeten Hr,üU,n£!U' "*"a nletK°ed. geld Serug? Dan staat het straks in h, h"T 2Wart van de mensen J de kassa. die verhaal en geld komen halen, omdat de billen sM,k Ï1 aCtrice in hot moderne f" vielen' rTlt€ria heren, daarop komt het aan. Een lezer is erg boos op onze t v.-recensent. Hij schrijft: "|k vraag me de laatste weken af, of de heer Paques commentaar op tv.-uitzendingen moet leveren dan we] artikelen over de Lock- heedzaak achrljft. Wat ik niet begrijp ls. dat u dat tolereert". Wel natuurlijk tolereer ik dat Een tv-recensent schrUft over het gebodene op de buis. maar kan evenzeer zijn licht laten schijnen over zaken die hij in program ma's miste. Het was hem met ontgaan dat de Lockheedaffalre die al weken lang vast pandoer ls in de internationale pers. op de Nederlandse tv. nauwelijks aan dacht krijgt. Dat Paques dit een journalistieke aanpak vindt, die geen navolging verdient, ls duide lijk. En dat mag h|J best zeggen van mij. HAN MULDER.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7