'Die andere weg moet er De blinde vlek Kerkdiensten «jjmjiiuuuj'B „HOE MEER WE AAN BEWAPENING UITGEVEN, HOE ONVEILIGER WE ONS VOELEN..." Het beroemde blad dat alles vertelt. ZATERDAG 13 MAART 1976 Dr. De Lange over Wereldraad programma tegen militairisme: zijn NOORDWIJK Na 1945 zijn er in de wereld honderd conflicten geweest die men gepro beerd heeft door middel van oorlog op te lossen. Dr. H. M. de Lange, die verbonden is aan het interuniversitair instituut „Normen en Waarden" in Rotterdam, ziet in de weg die de mensheid in de afgelopen 25 jaar heeft gekozen, geen middel dat perspectieven biedt. Hy maakte eind vorig Jaar, als afgevaardigde van de Remon strantse Broederschap, deel uit van de Nederlandse delegatie naar de algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken in Nai robi en was daar voorzitter van de sectie "sociale vragen". In de ze sectie werd het vraagstuk van de vermilitarisering van de sa menleving, mede door toedoen van dr. De Lange, een punt van dis cussie. Dat resulteerde in een be sluit bevriende relaties in het buiten land. Dr. De Lanee (56) is zich er van bewust, dat het nadenken over een, wat hij noemt "ongehoord gecompliceerde zaak" als oorlog en vrede, de vervlechting van mi litair. politiek en economisch handelen en de gevolgen van een tomeloze vermilitarisering voorlo pig meer vragen opwerpt dan ant woorden geeft. Maar", zegt hij, "dat moet ons de algemene vergade- njet verleiden tot berusting en ring, bestemd voor het centrale een doortrekking van de tradlMo- oomité van de Wereldraad, om ne)e iyn. Een andere weg laat een consultatie te beginnen over zjch pas vinden als je het lef hebt, een vraagteken te zetten achter de oude weg. Ik zie die andere weg nog niet. maar toch heb ik het gevoel dat die er moet zijn. Hoe meer wij aan de bewapening die we toch allemaal als "krankzin nig" ervaren, uitgeven, hoe on veiliger en onzekerder wij ons voe len. Het instrument dat ons vei ligheid moet verschaffen deugt kennelijk niet". De Lange beseft ook wel, dat het een "zaak van lange adem" is. "Er is nog geen politiek kli maat. dat gericht is op verande ringsprocessen. Wat bijvoorbeeld bij het ontwikkelingsvraagstuk wèl het geval is. Pas als de we tenschappelijke bestudering van vermilitarisering gepaard gaat met een diepgewortelde moti vering op dit punt binnen groepen mensen, ontstaat er een situa tie waarin politici misschien be reid zijn van hun plaats te komen en aan een doorbreking van de cirkel te gaan denken. Röling mogelijk programma tot be strijding van het militarisme, naar analogie van het program ma tegen het racisme. Het uit 140 leden bestaande centrale comité zal, naar het zich laat aanzien, in augustus van dit jaar beslissen of het nieu we programma doorgaat. Van be lang is uiteraard, hoe de kerken die lid zijn van de Wereldraad op deze uitspraak van Nairobi rea geren. In verband daarmee wordt op 24 april, onder auspiciën van de secties "internationale vragen" (voorzitter: mevr. dr. M. Klom- pé) en "sociale vragen" (voorzit ter: dr. De Lange) van de Raad van Kerken in Nederland, een breed beraad gehouden voor die organisaties en groepen en een aantal personen die in deze pro blematiek speciaal geinteresseerd zijn. Zoals Kerk en Vrede. Pax Christi, het Interkerkelijk Vre desberaad, de Vereniging van Onderofficieren, aalmoezeniers en legerpredikanten. De deelnemers aan deze dag wordt Ideeën te komen over hoe zo'n pro gramma tot bestrijding van het militarisme er zou moeten uit zien. Het beraad zal concreet ge maakt worden in een geordend stuk. dat aan de twee Nederland se vertegenwoordigers in het cen trale comité, mevrouw ds. M.J. van der Veen - Schenkeveld (ge reformeerd predikant in Krimpen aan de IJssel) en dr. A.H. van den Heuvel (secretaris-generaal van de Hervormde Kerk), wordt meegegeven, als een bijdrage aan de beleidsvorming in dit uitvoe rend orgaan van de Wereldraad. Het stuk wordt ook gestuurd naar Maar zij moeten dan wèl mer- tevoren gevraagd, met ken dat dit vraagstuk bij hun mensen politieke prioriteit heeft gekregen. Een man als de Gro ningse polemoloog Röling staat nu nog te alleen, ofschoon de in vloed van zijn wetenschappelijk werk in bepaalde groepen zeker niet onderschat moet worden". wapenleveranties aan ontwikke lingslanden. Wat dat betreft we ten we nauwelijks wat er aan de hand is". Belangrijker nog dan een eerste stap in de richting van wapenver mindering is, in de visie van dr. De Lange, het antwoord op de vraag of wij langzamerhand niet op een andere manier buitenland se politiek moeten gaan bedrijven. "Met elkaar zullen we een nieuwe internationale politiek en rechtsorde moeten ontwerpen. Die zou het bijvoorbeeld mogelijk moeten maken dat Russen en Po len hun doodsangst voor de Duit- ses kwijtraken. Alleen een poli tiek die gericht is op het aankno pen van nieuwe relaties zal de eigenlijke oorzaken van de bewa pening kunnen wegnemen.Be- wa pening ontstaat uit vrees. Twee tot drie generaties zullen de gevolgen van de oorlog 40—45 moeten meedragen. Maar elke generatie staat voor een eigen keuze. We moeten wel lering trekken uit de geschiedenis, maar zij hoeft ons niet de les te lezen. De weg vind je pas als je hem gaat". Daadkracht De Lange pretendeert niet, de route naar 'n andere manier van samenleven duidelijk te kunnen uitzetten, maar hij gelooft wel, dat Ihet 'n ontwikkeling in fasen zal moeten zijn. In zijn deze week gehouden voordracht voor de interkerkelijke werkgroep Noordwijk noemde hij er twee: een bewust afzien van een eigen kernmacht en het voeren van een politiek die de Russen niet prik kelt ("finlandisering"). Hoe komt het toch dat we de bewapeningsuitgaven zo gemak kelijk accepteren? Dr. De Lange: "Omdat we geen alternatief zien. Een radicale ver hoging van uitgaven voor de ver dediging is er bij ons niet ge> weest. Wat wèl e zijn de westerse "Eenzijdige ontwapening zou ik niet aandurven, maar ik kan mijn ogen niet sluiten voor de schaduwkanten aan de manier waarop wij onze vermeende te genstanders te lijf willen gaan". Het Wereldraad-programma tegen het racisme is niet onverdeeld gunstig ontvangen. Het veroor zaakt zelfs breuken binnen de kerken. Is dat geen aanwijzing om nieuwe programma's wat voor. zichtiger te presenteren? "De Wereldraad is nu in een stadium gekomen dat hij wat hij toeneemt, bedoelt ook wil omzetten in pro- oosteuropese grammatische experimenten. De ontvangst hangt in belangrijke mate af van de presentatie. Die is wat het racisme betreft minder gelukkig geweest. Maar dat neemt niet weg. dat de kerken de specia le taak hebben gekregen termen als "vrede" en "gerechtigheid" daadkracht te geven. Mensenrechten De Wereldraad heeft dat na zijn algemene vergadering in Up psala (Zweden), vooral op aan drang van de jeugdige deelnemers, op 3 eerreinen aangepakt: de dialoog tussen christendom en vertegenwoordigers van de ande re wereldgodsdiensten, de bestrij ding van het racisme en de ont wikkelingssamenwerking. In de ko mende zeven jaren zal het pro gramma met betrekking tot de mensenrechten een grote rol spe len en. naar ik hoop, ook de be strijding van heta militarisme". Hoe is het militarisme binnen het gezichtsveld van de Wereld raad gekomen? „In 1968 werd de Martin-Lutlher- King-resolutie met betrekking tot geweld en geweldloosheid aange nomen. Vijf jaar later was de studie daarover, met aanbevelin gen voor de kerken, voltooid. Maar de kerken pikten het niet op. Dr. De Lange: „voordat we het weten zijn we medeplich tig. Vooral uit de westerse kerken nieuwe, wereldomvattende strate- kwam weinig antwoord op deze studie. Het probleem gaat de kracht van één kerk of van een groep van kerken ook te boven. Daarom is de Wereldraad als het ware de laatste strohalm. Een heel zakelijke reden voor de Wereldraad om geen nieuwe programma's te beginnen, zou het geld kunnen zijn. Het bud get van de Wereldraad moet met 20 procent omlaag. Maar wij re kenen er, eerlijk gezegd, op dat veel mensen die moeite hebben met het instituut "kerk" en die geen lid van een kerk zijn zich door de motieven en doeleinden van dit programma zullen laten aanspreken, zoals ook met de be strijding van het racisme is ge beurd. Ook verwachten wij weer steun van de regeringen van kleine landen. Voor het pro gramma tot bestrijding van het racisme heeft ons land bijvoor beeld driemaal f. 500.000 gegeven, kleine landen moeten het juist hebben van internationale organen als de Wereldraad en van goedgerichte acties die men sen bewust maken en hoop ge- gie nog wel enige betekenis heb ben? Dr. De Lange meenit van wel. Zij kunnen hun kerkleiding la ten weten, dat zij dit belang rijk vinden, en vragen, er aan dacht aan te geven. Dat kan bij die leiding ook 't gevoel wegne men, dat zij in het luchtledige bezig zijn. Als wij het vraagstuk van de vermilitarisering van het leven hebben gezien, kun nen we er niet meer omheen. Voordat we het weten, zijn we medepliohitig. De christelijke ge meente is een van de weinige clubs die deze dingen belangeloos onder ogen kan zien". Hachelijk De Lange acht het niet uitgeslo ten, dat, als dit programma door gaat, de kerken in Oost-Europa in een hachelijke positie zullen komen, omdat zij niet gewend zijn op een kritische manier met hun overheden om te gaan. "Maar hoe opener en kritischer wij onze overheden hiermee con fronteren, hoe meer wij de oost- europese kerken kunnen bemoe digen en een goed model kunnen geven. Het is een educatief hulp middel". BENTHUIZEN Geref. 9.30 ds De 'Stelwagen, ds Slofsfcra 5.30. Chr. Geref. 9.30 Dokkum. RK zond. 10.30; keric zat. 7, zond. 8.45, 10 en 11.30. HAZERSWOUDE Herv. 9.30 en 6.30 i. Moerenhout 's Gravenhage, 5 ds. Geref. Gem. 10 LEIDEN Herv. Gemeente: Hoogl. kerk 10 ds. De Jong 11.45 oec. stud, "cuenst; Marekerk 10 dr. LampLng. 5 prof. dr. Graafland; Maranathaaerk lo ds Popma Hoofddorp; Konlngskerk 10 ds. Steenstra; Bethl.kerk 10 ds. Pam- nekoek; Bevr. kerk 9 en 10.30 ds. Boo- gert; Vredeskerk 10 dr. Barnouw Den .haag; Waalse kerk 10.30 ds. SpLndler; .-lead. Ziekenhuis 10 ds. Bakker; Dlac. huls 10.30 ds. Den Tonkenaar naar Warmond; oec. werkpl. Plantage 16 5 nam.; jeugdkapel Vredeskerk 10 hr. .Boon; Jeugdkapel G. Herder 10.30 hr. Robbers; Meren wijk 10 Hortenslus. 10 dr. v. Heemskerk Oegstgeest; 'prof. dr. Berkhouwer. 5 O. Vest 10 ds Bovenberg, 5 ds. tigheld Leldschendam Pop—- c 9. 10.30, 12 en 6; Haarl.str. zat. 7. zond. 9.30, 10.45, 12 en 6.30; Rijndijk 281 zat. 7. zond. 9.30 en. 11.30; Boehuizerlaan zat. 7. zond. 9.30. 11 en 12.15; Heren singel zat 7, zond. 8.30, 9.30 en 11. Plnkstergem. 3 evang. Daniël. AARLANDERVEEN Herv. Gem. 10 dr. Kam ma Oegstgeest. 7 ds. Wolthaus. r. Vlijm Geref. 5 ds. Swierts. Rk Micheal 9; Bèrnardus zat. 7. zond. derhof 10.30; Haz.dórp. zat 10 1.30. at. 7, zondi. 7. zond. 8. Smit Vlaardingen. 7 Oud-Geref.Gem. 9.30 en 3 leesdienst. 18 maart 7.30 ds. Wil tink DoetLnchem. Akti^ Kruistochten maand. 8 ds. Gra- vend'vl. Rk Agatha zat. 7 zond. 8.30, 10 en 11.30; Poelhuis zat. 7. zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7. zond. 8.30. 10. 11.30 en 5.30; Engel be w zat. 7. zond. Hoofdstr. 10 ds. Keuning; kapel 5 ds. Den Tonkelaar Warmond; De Rank 10 ds. v. Vliet Papendrecht. 3.30 ds. v. d. Plas Delft. Geref. 10 ds. Bosman. 5 ds. Elgersma; S. Mlo 9 ds. Warnink. RK De IKON (Interkerkelijke Om roep Nederland) komt zaterdag 20 maart met een ploeg naar Zoeter - woude om opnamen te maken van de kerfcmuziekdag die daar, van half 11 tot half 5, in de hervormde kerk wordt gehouden. De plaatselijke pre dikant, ds. Schoch, deelde ons mee, dat zich tot dusver voor deze dag ongeever 130 belangstellenden hebben opgegeven. Er komen zelfs mensen uit Zeeland. Men kan 200 deelnemers hebben, zodat de aanmelding nog raïet gesloten is. Wie alsnog mocht beslui ten aan deze dag mee te doen. kan zich opgeven bij mevrouw Coenders. Ambachtsherenweg 33, Zoeterwouóe, telefoon 01715-1953. Aan de bijbeltrainingscursus van de evangelisatie-beweging "Campus Crusade for Christ", die een aantal weken achtereen in de chr. gerf. kerk in Leiden werd gehouden, hebben gemiddeld 300 mensen deelgenomen. Een volgend initiatief van Campus is een informatiemorgen voor het organiseren van een "koffiepraatje" speelhal bedoeld voor geïnteresseerde vrouwen. "Campus" gaat er namelijk van uit, dat iftdere vrouw in haar ei gen dagelijkse omgeving kan evan geliseren. Hoe dat kan, willen enkele medewerksters vertellen op donder dagmorgen 18 maart, van 10 uur tot half 12, in "Het Bruggehoofd". Steenschuur 9 (naast de chr. geref. kerk) Leiden. Nadere inlichtingen over deze morgen kan mevrouw Pop- pe geven, Laan van Ouderzorg 119, Leiderdorp, telefoon 071-892278. In Leiden heeft "Campus" het evangelisatiewerk op middelbare scholen hervat. Met Leidse kerken bestaat een groeiend contact. In een kerk in Alphen aan den Rijn zijn drie bijbelgespreksgroepen voor jon geren gevormd. De centrale kerkeraad van de hervormde gemeente in Alphen aan den Rijn heeft besloten, geen vrou welijke ambtsdragers meer dienst te laten doen in diensten waarin een predikant van de modaliteit van de Geref. Bond voorgaat, en dit met on middellijke ingang. Het bestuur van het Hervormd Verband op Geref. Grondslag in Alphen had de kerke raad verzooht. het in 1973 genomen ■besluit om vrouwelijke ambtsdragers ook in "geref.-bondsdiensten" dienst te laten doen in te trekken. De cen trale kerkeraad kwam tot zijn laat ste besluit nadat de drie wijkkeike- raden zich hierover hadden beraden. Volgend jaar mogen weer 24 "bonds- diensten" in Alphen worden gehou den. De predikanten zijn vrij om de oude psalmberijming 'te gebruiken. De organsiatie "Terre des Hom mes Nederland", die zich directe hulp aan kinderen in nood ten doel stelt, heeft nu ook in Noordwijk vaste voet gekregen. Het adres is: Marijke Clabbers, Johanna van Hoornstraat 7. telefoon 01719-11904. Op 70-jarige leeftijd ls in Nieuw- Loosdrecht de gereformeerde predi kant W. C. van den Brink overleden. Hij heeft vooral bekendheid gekregen door zijn voorzitterschap van de ver eniging van verontrusten in de Geref. Kerken .Schrift en Getuigenis" en zijn redacteurschap van het blad "Waarheid en Eenheid". De begra fenis is dinsdag om 2 uur op de alge mene begraafplaats aan de Rading in Nieuw-Loosdrecht. De kerken van Nederland moeten zich Krachtiger uitspreken over de problemen van de samenleving. nlng. Geref. 9.30 -Elgersma, 5 ds. 3.-Stichting 11 ds. El- Geref. 10 dr. /lijm Lelden. 6.30 kand. 7, zond.. HILLEGOM Herv Bruggen, nam. ds. Rijksen Loenen. 5 ds Chr. Geref. 10 ds. v. d. 1 Rebel. RK Martinus zat. 7 10. 11 AO en 12.45; Jozef 8.30. 10 en 11.30. Kerk - Zuiderkerk Oeveren Rijnsburg. 5 ds. Oegstgeest; Petrakerk 10 Berkhouwer. 5 ds. Hortnesius; 10.3 Groenh. S\]U 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned 11,30 en 5.30 leesdienst. Evang. Luth. Gem. 10.15 ds. Happee. Doopsgez.-Re- idseslngel 21) 6 nam. hr. Hoo- gerwaard. Evangeliecentrum Zijlsingel 2 zond. 10 hr. Leeflang. 16 maar 8 hr. Zijlstra. Nleuw-Apost Kerk (Ji. Rljn- ABBENES Herv 9.30 kand. Den Harder. ALPHEN AAN DEN RIJN Herv. Adventskerk 10 ds. Fokkema. 5 ds. Bo- gers; Kruiskerk 10 prof. dr Berkhof; Opst. kerk 10 ds Hanemaayer, 6.30 ds. Sinag R'dam; Nabij 10 ds. Bogers; G. Herderkerk 10.30 dr. v. Santen; De Bron 9 dr v. Santen, 5 ds. Verploeg; Oudsh.weg' 10 dis. Oort, 6.30 ds. Hoo- gendljk open-deur-dlenst; Sionskerk Herv. 10 dx. V. Vliet. Rk zat. 7. zond. 9 en 11. DE KAAG Herv. 10 ds. Carstens. RK zat. 7, zond. 8. 10 en 7. KAWIJK AAN DEN RIJN Herv. Open Hof 10.30 ds. Teygeler; Dorpshuds diesnt (Voorstr. 100). Soefie-bewegLng KOUDEKERK AAN DEN RIJN Herv. 10 ds. v. d Linden. 7 hr. Sfcroo. Geref. 10 ds. Swlêrts, 7 ds Versluys. LEIDERDORP Dorpskerk 10 ds. Geursen; Hoofdstraatk 10 ds. Kroeze Rhoan, 6.30 ds. Verschoor (L.dorp); .gskerk 9.30 en 11 mevr. Sys- 6.30 ds. Nooteboom. Chr. 9.30, zond. 7.30. 9. 10.45 en 7. NIEUWVEEN Herv. 9.30 ds. De Leeuw Maarn. 6.30 ds. Kaal. Geref. K. 9.30 ds. Oe Wit Llsse. 7 dienst. RK zat. wel hier als in de Derde Wereld. Op die manier zouden zij de groepen aan de basis steun geven die met de pro blemen arm-rijk bezig z\jn. Deze dringende wens werd gisteren gefor muleerd tijdens een studiebijeen komst in het Geref. dienstencentrum in Leusden onder voorzitterschap van mevrouw dr. M. Klompé. Aan de studiedag namen vertegenwoordigers van Nederlandse kerken deel en "Ikvos"-werkers (mensen die zich bezighouden met interkerkelijk vor mingswerk inzake ontwikkelingssa- menwerking). Plaatselijke groepen, 10A0 ds.'sasse;* Pauluskerk Tó"ds.c Ter verspreid in ons land. worden gem.centr. 10.30 prof. dr. De door dertien Sthreefland. l 6; Viktor zat. 7, zond. 8. zat. 7. zond. 8.30, at. 7.15. zond. 10: OEGSTGEEST Groene K. Geursen Rk zat. 7, zand 8.30, 10 en 11.30. Bapt. Gem. 10 evang, De Leeuw (HA). 5 hr De Vries. B.30, 10.30 en 4.30 ds. 6 ds. Tegeler; Ontm.k mans. 6.30 ds West ra Sassenhelm Jeugddienst. Geref K. 9 ds. v Halsei 5 ds De Vries. Rk zat 7. zond. 9.15 11.lé. KATWIJK AAN ZEE Herv. LEIMUTDEN Herv. 9.30 ds.De /ree. Geref. 9.30 hr ds. Vegh 7. zand. 7.30, 9.30 LISSE Herv tiinga, 7 ds. Post ref. Jeugddienst; Pauluskerk geen op- l 11.16. gr. kerk 10 ds. Oos- legstgeest W i 11;r;im ri 1 .1 (HA). Chr. Geref. 9.30 en 3 ds. Kleisen Utrecht RK zat 7, zond. 9.30 en 11. Was. Doopsgez. Gem. 10.30 ds. v. d Zee. NOORDEN Herv. 9.30 en 7 ds. v. d. KooljGeref. 10 en 7 ds. Buitenhuis Bodegraven. Graaf De Bilt; gem.c Haan Jeugdkerk. Geref. 10 ds. Heems kerk. 7 ds. De Haan. Geref. K. Vrijgem. 9.30 leesdienst. 3 ds. Simpelaar. Geref. Vrijg. BV 8.45 br. Marbus. 4 br. Groe- nevelt. Volle-Evang. Gem. (geimcentr.) 4 hr. v. d. Brugge Den Haag; RK zat. 7. zond. 8.3 Tenyenhuis. 6.30 ds. v. Harmeien; Kerk 10 h. mis. Rk kerken: 7; Lammenschansweg 2 nyenhuis; G. Herderkerk 9 ds. v. d. Ree, 6.30 ds De Ruiter; De Bron 10.30 ds De Ruiter, 6.30 ds v. d. Ree (HA). Geref. K. VrUg. 10.30 én 1 ds. Koekkoek; Noord kei Volle- d)10 hr. des Hells 10 en 6.30. RK kerken Bonifacius zat. 7. zond. 8.30, 10 en 11.30; Plus zat. 7. zond. 9 10.30 en 11.45; De Bron zat. 6.30, zond. 9 en Gemeente 7.15 ds. Cossee Dordrecht. ROELOFARENDSVEEN RK P. Mensen kénnnen elkaar niet, schreef ik vorige week. Dat is punt één waarom het niet lukt om probleemloos en vrolijk op de aar de te leven, zonder over lijden te praten. Punt twee kwam deze week sterk op me af tijdens het zien van een film: "Scènes uit een huwelijk", van Ingmar Berg- hadden ben gezien; iets dat moeten weten, maar we weten het niet?" Verbijsterd kijkt hij naar die vrouw tegenover hem. Wie ben Daarin praten twee mensen bij- ik, wat doe ik. wat overkomt ons schijnt hij te wililen zeggen. 1 drie uur door met elkaar, de ogen van de bioscoopbezoekers. Ze verstaan elkaar niet, schieten langs elkaar heen, verenigen zich en scheiden. Maar komen ook niet los van elkaar. Een paar maal wordt de man zich bewust hoe erg het wel is. Hij zegt: "alles hebben ze ons geleerd, de binnenlanden van Afrika kennen we; maar wat er in onszelf is, wat onze ziel is, daarvan weten we niets!" En la ter in de film: "Is er misschien iets dat wij over het hoofd heb- Ook zij weet het niet .evenmin als hijzelf. Van onze ziel weten we niets, in deze moderne tijd. Miljoenen mensen over de hele wereld be kijken deze film. Hij spreekt hun taal, het is hun verhaal: "van on ze ziel weten we niets hebben we iets vergeten, iets dat erg be langrijk was over het gezien?" Ik liep uit de bioscoop. Is het nou goedkoop om te denken: Gód is het die over het hoofd is ge zien. God is die blinde vlek, waar alleen maar ver moeden dat er iets gemist is. Mis schien is het goedkoop. God is geen doekje voor het bloeden en geen wondermiddel of panacee, dat je overal by moet halen. Maar voor mij geldt het toch heel sterk: als ik mensen zo bezig zie (en soms zelf geen haar beter ben), dan ls de afwezigheid van God zeer en hevig voelbaar. Zo voel baar, dat Hij aanwezig is als een gemis. Ziel God en de ziel de twee blinde vlekken van de moderne tijd. Waarvan men zegt: ze bestaan nit. God en de ziel waren voor het verleden niet on bekend. Argeloos kon men erover praten en ervan weten. Zoals Je zus in het Evangelie: 'wat zou het een mens baten als hij de hele hele wereld won, maar schade leed aan zijn ziel." In die denkwereld is de ziel, het innerlijke leven, geen onbekend terrein. Hoe vluchtig het moge lijken, het weegt zwaarder dan de hele wereld. God kennen bete kent kennelijk ook op een bepaal de manier zichzelf kennen en niet totaal vervreemd zijn kern. Zoals onlangs een Jongere op merkte: "het geloof is voor mij waardevol, omdat het een manier is om mezelf te begrijpen!" Zo had ik het nog nooit bekeken. Maar ik moest er ineens aan den ken toen ik uit die film kwam. Is dat waar, dat het geloof (zoals het ons door Jezus Christus is geleerd) ons helpt om ons be staan beter te begrijpen? Neem nu die gevoelens van ver vreemding, van verbijstering en leegte. U kent ze misschien ook. Hol en zwevend lijk je. Ellendig. Wat doet nu het geloof? Het te kent een kruis. Dat kruis beté kent iets, n.l. dat het bestaan ge broken is en pijn doet en roept naar God. Het roept naar de mensen, maar het reept ook naar God. Soms als een schrikbarend gemis: "mijn God, mijn God, waarom hebt Gij mij verlaten." Maar dan ook (als je zover mee- Je eigen gaat» als een laatste doel: "Vader, in Uw handen beveel ik mijn geest." Zegt dat niets? DS. J. HAPPEE, tel. 131966, Cobetstraat 51, Leiden deze werkers bege leid. Grote aandacht werd besteed aan de vraag hoe het vormingswerk op dit gebied aan de basis van de kerken meer gestalte kan krijgen Het „Ikvos", zo werd in een begeleidend 12: Bona- stuk gezegd, beleeft het evangelie als kapel zat. 6.30. zond. 9 en li. een bo0dschap van bevrijding, die niet alleen de individuele mens ver zoent maar ook de politieke en so ciaal-economische structuur ver nieuwt, zodat de mens tot zijn recht komt. Beroepingswerk: Herv. Kerk be roepen te IJsselmuiden J. C. Schuur man Putten, te Vriezenveen J. Wols winkel Arkel, voor de streekgemeente Maas en Waal (Altforst) kand. J. Brörens Delft, te Slochteren en Kol- Bouw ham j_ g. Bos Noordbroek en Zuid broek, te Rotterdam-Delf shaven J. van Woerden Workum; aangenomen naar Muiderberg mevr. A. Bunjes- van Blommestein Amsterdam; be dankt voor Strüen W. Verwey Krim pen aan de IJssel. Geref. Gemeenten: bedankt voor Borssele K. Heerschap CanadaDoopsgezinde Broeder schap: beroepen te Zaanstreek kand. G. J. Bach Amsterdam. ~d. RIJNSATERWOUDE Herv. 9.30 ds. Wolthaus. 7 ds. Heymans Boskoop. Chr. dienst, 2.15 ds. Geref. Scheveningen. RIJNSBURG Hevr. gr. kerk 9.30 ds. "v. Nlel. 5 ds. Nauta Vlaardingen; Bethelkerk 9.30 ds. Lefeber te Alphen. 5 ds. v. Nlel. Geref. Petrakerk 9.30 en 5 ds. Hulsman; Immanuël 9.30 en 5 d3. Baayen; Mar. Kerk 9.30 en 5 ds. Dams- - HA> Geref Vrl]K RK gemeenschap zat. (aula tuinbouwschool) RIJPWETERING 1 7.30. 9 en 10.30. SASSENHEIM Herv. 9 d. Heuvel; Hoeksteen en iuou ua 6.3Ö'ds. Verboom; Bethel d Berg^Clvr Qeref' SLüT'SS.S«%,0S"SÏÏü?TÏk SO S-sfel8*"1 Sf C^SUd5e d?',MLsflm? RÏam? Ontm. kerk 10 uur dx Massllmk. 5 ds. en 6.30 ds. Koekkoek. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en Huizebosch, 5 ds. verloop. Oud-Geref. geraar zat 7. zond. 8. 9.30, 11 en 12.45. VALKENBURG Herv. ds. v. d. Broeck te Bodegraven. 6.30 ds. Over- gaauw. Geref. 9.30 en 6.30 ds. Rooze. Geref. Vrljg. 9.30 en 5 ds. Hoff. VOORHOUT Herv 10 ds. Broker hof. RK zat. 7. zond. 9. 10 30. 11.45 en Dorpskerk 10 Gouda; Frederlkse: kerk 10 ds. Panhuise T Herv. dorpskerk 1 Heil VOORSCHOTEN 10 ds. v. d. Schc (HA); Hulp NH 9.30 vlc. ring (HA); dienst. Gerei, aorp ïu en o as. itee- d(jk; aula NH 9.30 vlc. Bijl. Geref. Vrijg. 10 en 5 ds. Cnossen Spakenburg. Remonstr.-Doopsgez. Kring 10.30 vietkerk kerk 10 ds. Panh- centrum 9.30 ds. Wieman Vlaarding< 10 en 5 ds. v. d. Meulen; Zu 5 ds. Besch. NPB 10.30 ds. Haag; Dorps- Vlaardl Geref. 10 en 5 ds. v. d. Meulen; - Tj 10 en 5 ds. Besch ntz- aula straten Den Haag- ds. Metje- olcIll 6.30 as. Huizebosch. NPB 1 Helden. WOUBRUGGE Herv. 9 3 10 ton veren- ds. Blenk Geref. 9 30 C ïu jongeren HulzpWph N Maassluis. ZEVENHOVEN Herv. 9.30 ds. Nl- colal. Geref. 9.30 en 7 ds. Maneschijn Amstelveen. RK zat. 7. zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE Herv. 10 ds. Schoch. RK Janskerk zat. 7.30. zond. M-80; Chr. Dlenaarkerk Meijerlng Leiden (cult. Laurentius zat. 7. zond. 8.30. 10.3 12; aula NH 11.30; M. Godskerk 7. zond. 8. 10 en 11.30. WADDINXVEEN Herv Brugkeric zat? 7,"zond 9.20 ds. Schipper Dordrecht, 6.30 ds. burgk. zat. 7. zond. 10, 12 Meer- 6.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4