van Bouw kost zestig Winkelhof miljoen l Sitl „Geen uitverkoop van bedrijfsgrond" TENNISPARK EN SPORTVELDJES IN ZUID-WEST? Multifunctioneel centrum in Leiderdorp 0 RAADSLID VAN BAAREN: WONEN AFWEGEN TEGEN WERKGELEGENHEID ZATERDAG 13 MAART 1976 Het multi- ben getoond. Daar zal ook een apo- de het nog wat scherper: "Als we delijke concurrentiepositie gehand- "Winkelhof" theek gevestigd worden. Verder komt straks vallend in het Leiderdorpse bestem- er een postkantoor. Het hele een- waarvoor (te) veel belangstelling be- mingsplan Wimkelhof, gaat zestig trum zal toegankelijk zijn voor min- staat dan moeten we tennis het eerst miljoen gulden kosten. Het plan be- der-validen. Daarvoor zijn naast 'kwijt'. Maar ik kan me best voor slaat het hele gebied tussen de Enge- trappen ook oprij banen en liften stellen dat ook andere sporten - bij- lendael, de Gallaslaan, de Heinsius- gepland. voorbeeld badminton - onderdak laan en de Vossiuslaan in Leider- Daarnaast zijn er nog een aantal in die nieuwe hal in "Winkelhof" ruimten waarvoor tot nu toe geen zouden kunnen vinden, directe functie gevonden is, maar Wethouder Reugebrink, die in het waar allerlei kleinschalige voorzie- Leiderdorpse college ondermeer de ningen een onderdak zoudien kunnen middenstandszaken behartigt, meen de niet dat er sprake is van ernstige concurrentie voor de al bestaande en het stedebouwkundig bureau Kul- en dat is tamelijk uniek 3000 vier- ^wmkeJinUnSf^^zul Aje per Compagnions uit Botterdam, dat kante meter gereserveerd voor toon- de pIaató altyd een herH)rlëntatie als adviseur van de gemeente op- zaalruimte, waar bijvoorbeeld een Maar ien hct fei treedt. Het centrum beslaat de totale meubeltoonzaal onderdak zou kun- Leiderdorp nu al onderbewmkeld is dat ook zal blijven na het ge sporthal gaan bouwen, haaft blijft. Bovendien zijn er clorp. Het centrum werd in opdracht van de projectontwikkelingsmaatschappij De Clercq Zubli, Lammertsma en Partners uit Amsterdam in nauw overleg met de gemeente Leiderdorp vinden. In het winkelcentrum is verder - ruimte van het bestemmingsplan. nen vinden. Centraal in de plannen staat een De woningbouw ligt in de premie- winikelcentrum met daarin dertig win sfeer. Van de 340 woningen wdrden keluniits, waaronder een zelfbedie- er 170 als eengezinswoning gereaü- ningswarenhuis met een vloeropper- seerd, 95 in de vrije sector en 75 vlakte van 4800 vierkante meter, als premiewondngen. De resterende Daarbovenop komt 'n tennishal met 170 etagewoningen (op het winkel een capaciteit van vijf banen eron- centrum) liggen in de premiesfeer, der - het winkelcentrum ligt 2.40 De etagebouw bestaat uit twee- en meter boven "maaiveld" - komen driekamerwoningen, waarbij moge- reedkomen van Winkelhof - loof ik dat er voor de middenstand hier in Leiderdorp zeker wel een re- Het plein in "Winkelhor krijgt een centrale functie. Daar komt als alles volgens plan verloopt een markt en er zullen allerlei feeste lijkheden en manifestaties georgani seerd kunnen worden. Langs het plein zijn wat horeca-vestigingen gepland en het is ook de bedoeling dat op die plaatsen terrasjes komen. Men is het nog niet helemaal eens over de naam van het centrum. Het bestemmingsplan heet welis waar "Winkelhof" maar dat duidt teveel op de functie van winkelcen trum, terwijl men in Leiderdorp juist de multifunctionaliteit méér tot uit drukking wil brengen. De naam zal daarvan een exponent moeten zijn. pakeergarages. Deels op en deels het centrum komen circa 340 wonin gen en verder is ruimte gereserveerd voor kantoren. In de plannen is veel ruimte voor groen, om daarmee het contrast tus sen de drukte van het centrum en de rust daarbuiten te onderstrepen. De woningen krijgen aan de achter zijde flinke stukken gebruiksgroen lijkheden gereserveerd kunnen den voor de bouw van woningen voor bejaarden en invaliden. Een groot deel van de woningen zijn "terras woningen." In het plan is 7500 vierkante me ter gereserveerd voor kantoorruim te. Dat wordt een aparte "kantoor flat" aan de Engelendael. De on derste laag daarvan zal kleinere kan- ook dicht langs het - overdekte - toren bevatten die veel bezoekers winkelcentrum komen bomen. Daar in ook een plein met de functie van markt en ontmoetingscentrum. Het centrum krijgt een drietal toegan gen voor het verkeer, waarbij er- Fina Alhoewel de schattingen ncien de voor gezorgd is dat het woonverkeer totale kosten vrij exact zijn wilde gescheiden blijft van het winkelver- woordvoerder van de firma Matser keer. De woonwijken krijgen een dui- gisteren, tijdens de presentatie van aelijke woonerf-functie, met weinig de plannen in het Leiderdorpse ge- mogelijkheden voor de auto. meentehuis, niet ingaan op deelbe grotingen en huurprijzen van de Medisch centrum winkelunits. Ook over de prijzen van de woningen kon hij nog niets In het centrum heeft ook het zeggen, nieuwe Leiderdorpse raadhuis een plaats gevonden en een dezer dagen Over de functie van de tennishal werd besloten in "Winkelhor ook zei wethouder Tichler van onder een bibliotheek te bouwen. Daar- wijs en sportzaken dat het niet on- naast komt er een medisch centrum mogelijk is dat meerdere sporten een waarvoor artsen, tandartsen en maat onderdak in de hal zullen vinden, schappelijk werkers, maar ook fy- Wethouder Drenth van Openbare 6idtherapeuten al belangstelling heb- Werken en ruimtelijke Ordening stel- -2g~<rf Deze maquette geeft een aardig overzicht van hoe het Lei derdorpse "Winkelhof" eruit moet gaan zien. In het midden van de foto het winkelcentrumgebouwd bovenop parkeer garages. De beide koepels daarboven vormen samen de tennis hal. De flat rechts is de kantoorflat met een vloeroppervlakte van in totaal 7500 vierkante meter. Die flat wordt maximaal zeven lagen hoog. Daarachter het dienstencentrum. Helemaal rechts, ongeveer in het midden het nieuwe gemeentehuis van Leiderdorp. Voor, achter en op het winkelcentrum zijn 350 woningen gesitueerd. Ruimte voor bejaardenwoningen allerlei manifes- braakliggende stukjes grond in directeur van Gemeentewerken op- Zuid-West te bestemmen voor Door Joop Maat LEIDEN Jan van Baaren, ge meenteraadslid voor de Partij van de Arbeid, heeft zich een paar keer flink kwaad gemaakt. Zijn toorn werd opgewekt wanneer bleek, dat de plannenmakers op het stadhuis, on der aanvoering van bepaalde PvdA- wethouders, volgens hem te weinig oog hadden voor de economische kant van een zaak. Als lid van de raads commissie voor Economische Aange legenheden nam Van Baaren vaak als eerste het woord om daarover te klagen. Vooral wanneer werd voorgesteld in- dustriegronden voor een ander doel (meestal woningbouw) te bestemmen, zonder dat er elders in de gemeente bedrijfsterrein beschikbaar kwam, was Van Baaren goed op dreef. Telkens weer wees hij op de naar hem ge noemde motie, die op 12 mei van het vorig jaar door de raad werd aange- In die motie is vastgelegd, dat wan néér een terrein waarop een be- drijfsbestemming rust (en dat dus be stemd is voor bedrijfsvestigingen), die bestemming verliest, dat er dan elders in de stad minstens dezelfde opper vlakte aan grond een bedrijfsbestem- ming moet krijgen. Aan de motie lag de overweging ten grondslag, dat de totale oppervlakte van de terreinen, die bestemd zijn voor economische bedrijvigheid, niet moest worden verminderd, omdat dat de enige mogelijkheid was om de werkgelegenheid in Leiden te behou- Van Baaren (PvdAterreinen nodig voor werkgelegenheid. den. Nu gaat het in Leiden bepaald niet goed met de ontwikkeling van de werkgelegenheid. Van Baaren: „Ik zal me dan ook sterk verzetten tegen ie dere poging, hetzij van het college, hetzij van een onderdeel van het ambtelijk apparaat, om die motie naast zich neer te leggen". „Het is de taak van de gemeente, om een zo goed mogelijk werkgele- genheidsklimaat te scheppen", zegt Van Baaren. „Het probleem is alleen dat een gemeente daarbij over zeer beperkte mogeljlkheden beschikt. Zij kan namelijk alleen maar zorgen dat er terreinen beschikbaar zijn. Verder Is een gemeente afhankelijk van de ondernemers, omdat die beslissen of ze zich inderdaad vestigen op die ter- Het beschikbaar stellen van terrei- len is dus niet voldoende. „Dat is juist. Daarnaast zal name lijk ook alles gedaan moeten worden om de ondernemers te bewegen zich in Leiden te vestigen. Daarbij moet overigens wel selectief te werk wor den gegaan. Er zal dus goed gelet moeten worden op de milieu-aspec ten. Ook zal er geprobeerd moeten worden die bedrijven aan te trekken, die hoogwaardige arbeid vragen. Vlak na de oorlog zijn er terreinen ter beschikking gesteld aan bedrijven, waarin hoofdzakelijk ongeschoolde arbeid kon worden verricht Dat was toen niet zo erg, want het aantal ongeschoolden was vrij groot. Maar tegenwoordig zijn er veel meer men sen die een verdere opleiding hebben gehad, en die vragen meerwaardige arbeid". "Het huidige beleid i erop ge richt. de woonfunctie van de bin nenstad zoveel mogelijkte herstel len. Daar ben ik geen tegenstander van. Maar ik wil er wel atten-t op zijn, dat de bestemming van de be drijfsgebouwen, die in de loop der ja ren in de binnenstad leeg zijn ko men te staan, niet zonder meer wordt veranderd in een woonbe stemming, zonder dat er iets anders voor in de plaats wordt gesteld. Dat wordt namelijk telkens weer gepro beerd". „En als ik dat zeg, dan wordt er nogal een6 de vraag gesteld: is er werkelijk zo'n behoefte aan be drijfspanden? Nou, op het ogenblik is die behoefte inderdaad niet zo groot. Maar dat is een gevolg van de (tijdelijke) economische teruggang Die situatie kan in de toekomst ver anderen, daar moet Je je ogen niet voor sluiten. En dat betekent dat er geen uitverkoop mag worden gehou den van gronden, waarop een be- drijfsbestemming ligt". Wat bedoelt u met dat laatste? "Het is duidelijk, dat er van be paalde zijde (en daarbij denk ik met name aan de afdeling Stadsontwik keling, Verkeer en Grondzaken) po gingen worden ondernomen om in dustrieterreinen, zoals de Waard, voor woningen te gaan gebruiken. Dat is wel weer gebleken uit het voorstel om op De Waard wisselwoningen neer te zetten. Ik heb dan ook sterk de indruk, dat door diezelfde afdeling S.V.G. (die ook fungeert als cen traal aanmeldingspunt van bedrij ven die zich in Leiden willen vesti gen) onvoldoende de aandacht is ge vestigd op de mogelijkheid om be drijven te vestigen op het industrie terrein De Waard, en dat men de eventuele gegadigden allemaal heeft doorverwezen naar De Grote Polder in Zoeterwoude". „Natuurlijk wel. Ik zeg ook niet dat er geen woningen gebouwd moeten worden. Maar het belang van het wonen zal behoorlijk afgewogen moe ten warden tegen het economisch belang. En met name door mensen als wet houder Verboom (Volkshuisvesting) wordt dat te weinig gedaan. De be slissingen over een groot aantal zaken worden teveel vanuit de sec tor ruimtelijke ordening voorbereid. Wethouder Van Aken is er toch, om over het economische belang te waken? "Ik heb de indruk, dat de ver scheidene zaken waar economische aspecten aan zitten, de wethouder van Economische Zaken niet passe ren. Dat komt mede doordat Van Aken geen behoorlijke ambtelijke ondersteuning heeft. D.w.z. nóg niet, want in de loop van dit Jaar wor den er drie mensen aangetrokken, die een nieuwe afdeling Economi sche Aangelegenheden en Bedrijven gaan vormen. Maar op het ogenblik wordt de wethouder van Economi sche Zaken nog te vaak onverwacht geconfronteerd met een bepaalde zaak, op het moment dat die in het college aan de orde komt, en er een beslissing genomen moet worden" Als één van dc zaken waarbij de economische functie botst met de woonfunctie, geldt waarschijnlijk ook het gebied tussen de Suma- trastraat en de Zijl? "Nou, dat weet ik niet. Ik ver schil niet met Verboom van me ning, over de vraag of dat gebied een woonbestemming zou moeten krijgen. Daar ben ik namelijk ook een voorstander van. Maar dan wel onder twee voorwaarden: voordat de bebouwingsplannen geheel worden uitgevoerd moet er voor de bedrij ven die er zitten een andere vesti gingsplaats zijn gevonden èn de strook grond van ongeveer 50 meter diep langs de Zijl moet ingeruild worden voor een terrein binnen de gemeente Leiden van itenminste de zelfde oppervlakte, waarop aan een bedrijfsbestemming zou moeten ko- Waar denkt u die grond te vin den? „Er is inderdaad nog maar erg weinig grond beschikbaar binnen de gemeentegrenzen. Maar het be lang van de werkgelegenheid is niet beperkt tot de gemeente Lei den. Dat heeft betrekking op de in woners van de hele regio. Overigens ben ik wel benieuwd naar het ant woord op de vraag, welke buur gemeente bereid is, onbebouwde gronden voor bedrijfsvestiging te bestemmen. En zolang dat antwoord Uitblijft, zal Leiden zeer waakzaam moeten zijn met het gebruiken van bedrijfsgrondén voor andere doel einden". "Volgens mij heeft de gemeente Lei den alleen in de Stevenshof jespolder (het weidegebied tussen De Vink en Haagse Schouw) nog een moge lijkheid om nieuwe bedrijfsterreinen te realiseren. Andere mogelijkheden eijn maar zeer beperkt aanwezig". Staat u als pleitbezorger van het economisch belang niet erg alleen binnen de Partij van de Arbeid? "Ik weet mij in ieder geval ge steund door Ranner. Mentzij en Van Aken. Dat zijn er vier van de vijftien. Van de overige elf PvdA- raadsleden liggen de meningen ver deeld, hoewel ik de indruk heb dat zij soms onvoldoende waarde toe kennen aan het economisch belang. Ik kan me dat wel voorstellen, want de behoefte aan woningen is een vast gegeven. Maar als je praat over het economisch belang, dan wordt er gezegd: noem eens een paar be drijven die zich in Leiden willen ves tigen. Op zo'n manier wordt de zaak omgedraaid. De belangstelling van die bedrijven komt pas, wanneer het duidelijk is waar ze zich kun nen vestigen. Een bewijs daarvan vormt De Grote Polder. Na de komst van Heineken is het industriegebied snel volgelopen". Bent u het eens met de stelling, dal dc gemeente de industrie de stad uitjaagt? Nee, daar geloof ik niet in. Een aantal bedrijven heeft wel moeite met de gemeente, maar dat komt doordat bijvoorbeeld aanvragen van bouw- en hinderwetvergunningen te lang in behandeling zijn. De frus tratie bij het bedryfsleven is dik wijls het gevolg van een op een aan tal punten te traag lopende ambte lijke molen. Maar het is nog nooit voorgekomen dat de gemeente heeft gezegd: dit of dat bedrijf moet uit Leiden weg". gedragen voor 1 juni een plan ten ken voor de voorlopige aanleg van handbal- en basketbalvelden op een drietal terreintjes. Die terreintjes zijn glegen tussen het Rousselpad en Gounodpad bij de Kennedylaan, het gebiedje aan de Boshuizerlaan waar nu nog de rJc.- kleuterschool staat en een gedeelte van het terrein dat wordt omsloten door de Bazelstraat, en de Berlage- straat. De mogelijkheid zal worden bekeken of het asfalt dat voor de I aanleg van de velden wordt ge- I bruikt de kleur groen zal kun nen krijgen. Verder zal in overleg metde Sportstichting door am'o- I tenaren van de afdeling Welzijn van het stadhuis een nota worden opge- steld, waarin de mogelijkheden voor de realisatie van een tennispark I zijn opgenomen. Het terrein dat B en W daar voorlopig voor hebben aangewezen is gelegen tussen de Schubert laan en het Korte Vliet- kanaal ter hoogte van de Max Re- I gerla&n. Voor dit terrein liep een ver- zoek van de Humanistische Bouw- stichting Bejaardenhuisvesting om daar een wooncentrum voor bejaar den te mogen bouwen. Het college is echter niet bereid dit terrein daar- voor beschikbaar te stellen. Wel is er een aantal alternatieven aangedragen door B-en W. In Zuid- West zyn nog diverse kleine ter reintjes beschikbaar waar bejaar denwoningen in laagbouw gerealiseerd zouden kunnen worden. Deze ter reintjes zijn gelegen: 1. in een ge biedje dat wordt begrensd door Ken- nedylaan-Lisztpad en Ro6sinistraat, 2. een gebiedje op de hoek van de Brahmslaan en de Mendelssohnkade en 3. een gebiedje bij het kruispunt van Churchilllaan en Verdistraat Het beschikbaar komen van een vierde terrein is afhankelijk van de vraag of een grondruil tussen de ge meente Leiden en de Ned. Herv. ge meente doorgaat. Is dat het geval dan komt een terrein beschikbaar aan de Brahmslaan, waarvoor eens plannen bestonden om er een kerk gebouw neer te zetten. Dat plan is nooit gerealiseerd omdat de Bevrij dingskerk aan de Montgomerystraat gezamenlijk gebruikt wordt door her' vormden en gereformeerden. Ten slotte hebben B en W nog het besluit genomen om een dichte hoge beplan ting aan te brengen rondom het par keerterrein naast de 5-mei-sporthal aan de Boshuizerlaan. mw Administratie kantoor Van der Weide B.V. Leldseweg 37, Voorschoten, telefoon 01717—7140' Spanje-protest LEIDEN - De Leidse afdelingep van PvdA. CPN. PPR. Spanje Comi té. NVB en ANJV hebben een ver klaring uitgegeven, waarin wordt ge ageerd tegen het politiegeweld in Spanje. Ondanks verhalen over „de mocratisering is er volgens de verkla ring geen sprake van democratische rechten en vrijheden. Opgeroepen wordt om deel te nemen aan een de monstratie bij het Spaanse consulaat in Amsterdam, die tot vanmiddag vijf uur duurt en die is georgani- wixu-4 <uKu- bat Cociitee Vrij Spanje.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3