Micropolis kan oplossing voor zwembadproblemen betekenen m mmm Toestand in bibliotheek Houtkwartier onhoudbaar Plan voor woon-, werk- en recreatiecomplex in Voorschoten agenda '■"ty"."- T. mm Muziekshow in de Leidse Groenoordhal ZATERDAG 13 MAART 191 Schneiderhan romantischer dan romantici LEIDEN Ferdinand Leitner, Wolfgang Schneiderhan en het Rotterdams FhdIhar mon isch Or kest: om te beweren dat deze namen trekpleisters zijn, doet men wel sinds jaren de Leidse Stadsgehoorzaal niet meer heb- be bezocht tijdens een concert. De lege stoelen zijn van verhin derde abonnementhouders. Waar mee niet gezegd wil zijn, dat de beroemde namen niet een extra aantrekkingskracht zouden uit oefenen op het publiek. Dit naar aanleiding van het po litieke spel, dat voorlopig nog) met als inzet: het voortbestaan K i O, l dus geschat) 60 procent van alle cul turele, creatieve en recreatieve aktiviteiten in en om de Sleutel stad. Terug naar gisteravond. De Rotterdammers speelden onder 'n ditmaal bijzonder ge/nspi- reerde en dynamische Leitner. Op enkele onwennigheden na kwam de ouverture Freischütz dan ook als boeiend over. Tsjai- kof ski's Pathétique was na de pauze zelfs meeslepend: ails ge heel logisch van aanpak, het eerste deel contrastrijk, het tweede deel wellicht wat stijfjes, de mars-tarantella wervelend, zij het tegen het eind wat te „mi litaristisch". De finale kon mij weliswaar niet geheel als visie overtuigen <er sprak naar mijn gevoel eerder berusting in het noodlot uit dan een wanhopige vertwijfeling), toch dwong Leit- ners realisering respect af. Ei genlijk zou het na een dermate beklemmende vertolking geduren de één minuut verboden moeten zijn om te applaudaseren. De Mendelssohn-Schneider- hancombinatie kon mij minder bekoren. De violist speelde nog romantischer dan de romantici; op dat punt stak hij Kreisler naar de kroon, alleen gebruikte de laatste de duidelijk hoorbare positiewisselingen als stijlmiddel Op zichzelf waren de subtiele nuanceringen van Schneiderhan zeker interessant; ze zouden echter beter tot hun recht zijn gekomen tegenover een kleiner orkest, al deed Leitner nog zo zijn best om een (in gunstige zin) remmende factor te zijn, Minder fraai vond ik het vi brato, soms de intonatie, en de bedachtzame aanpak van de vir tuoos bedoelde gedeelten. RON HARMS Suggestieve Heliogabalus Een zilverkleurige discus, ge worpen door één van de leden van het 'Katheater', schoot ra kelings langs me heen. Onbewust had Kootje Wolschrijn een nieu we methode geïntroduceerd om recensenten bij voorbaat de mond te snoeren. De worp was een onderdeel van de manifesta tie 'Heliogabalus', die gister avond in het LAK-theater voor een in beperkte mate aanwezig publiek werd opgevoerd. Die ge ringe belangstelling was beslist ten onrechte, omdat zowel Gian Paolo Pippa als Kootje Wol- schrijn en Cor Poelman, met techniek van Herbert Koobs, ga rant stonden voor een avond van voortdurende en intrigeren de decadentie. Middelpunt van die decadentie was het fallus symbool, dat tijdens de oorlogen gevoerd door Caracalla, die zijn broer Geta vermoordt, wordt ge degradeerd (gesublimeerd?) tot een kanon. In hun streven de decadentie van de Romeinse ge schiedenis weer te geven, schuw den de spelers geen enkel mid del. Zij droegen motieven aan voor copulaties met gefingeerde vrouwelijke tegenspelers en wis ten in dat streven naar expres sie een redelijke graad van vol maaktheid te bereiken. Opmer kelijk was de knappe constructie van de 'Senatus Romanus', die zelfs een zekere mobiliteit niet ontzegd kon worden. Het gege ven van de jaloers geworden Julia Mammaea, die de senaat assisteert bij de moord op kei zer Heliogabalus en vervolgens ziet, dat haar zoon Alexianus tot keizer wordt gekroond, heeft veel overdreven aanzetten, in die suggestieve, hier en daar bombastische symboliek zoekt het stuk zjjun kracht. En niet tevergeefs. A. C. KOEKEBAKKER JR. Leiden Voor spoedgevallen wo weekenddienst van zaterdag 10 zondag 24 uur, waargenomen i hst Groenoord)H. VOORSCHOTEN Het "Mioropo- lis"-plan is een initiatief van het Voorsohotense architectenbureau E.C. Frangenheim in samenwerking met het gemeentebestuur om te ko men tot verwezenllijlking van een woon-, werk- en recreatiecomplex in Voorschoten. Het programma van eisen zoals het door de architect in samenwer king met alle betrokkenen voorlo pig is vastgesteld is in hoofdzaak gebaseerd op de behoefte aan ge meenschappelijke voorzieningen, op genomen in het Beleidsplan van de gemeente Voorschoten en ook aan voorzieningen welke wél gewenst zijn, maar niet voorkomen in dat Beleidsplan. Het werd gisteren gepresenteerd onder de leden van de functionele commissies en de commissies van advies en bijstand. Drie wethou ders toonden belangstelling voor het plan van de architect, hoewel de medewerking nog geheel vrijblij vend ziet. Medewerking voor dit com merciële projekt is wel nodig omdat in het plan zit een zwembad met 25 meter bad, een instrucbiebad en een theater, die zeker de financiële steun van de gemeentelijke overheid nodig hebben. "Kleine Stad". De kleine stad komt op het terrein gelegen in het pdan Bijdorp I aan de Kerksloot, onge veer tegenover het gebied in Vliet- wijk begrensd door de Oranjeboom straat en de Prof, Asseriaan aan de NW-zijde, de Vinkesloot aan de Z W-zij de. Stedebouwkundig is het plan de overgang van het tori- sche dorpscentrum naar de uw- bouw in het plan Bijdorp. i 1 i 'F' i' -v- Huiigwe^kv. .,rti?r) ling. Hoofdstraat 40. zo. spreekuurtje van 12.30-13.00 uur). Oegstgeest E. J Roelants, Frans Halslaan 10, tel. 153747. Voorschoten B. van Beusekom, Piet Heynlaan 6. tel. 071-763551 (zater. Tromp, Lohmanpla; Jongh, Diepenbrocklaam 16. tel. o 110. Warmond F. Walenkamp, Dorp straat 45, tel. 10030. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdlenst der apotheken in de regio Leiden wordt aargenomen van 12-19 maart, door: Apotheek Kok. Rapenburg, tel. 124807; Apotheek Voorschoten Leidseweg 66. Voorschoten, tel. 01717-2525. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Oegstgeestse Apotheek. Wilhelminapark 8. Oegstgeest .tel. 153274. Wijkverpleging Leiden Interkruts, Middelweg 38, T - 4BMT y* f -f... ZATERDAG Bijdorp over enkele Theater In de kelder van het plan komt o.a. een parkeergarage voor 100 auto's. Op de begane grond komt een zwaaikom als parkeerhaven en verblijfshaven voor kleine zeilsche pen en bootjes met een maximale afmeting van 5 meter in verband met de breedte van de Kerksloot. Aan het water komen enkele klei ne winkels, een middelgroot horeca bedrijf, een voetgangersterras, een klein restaurant met bars en enkele zalen voor .verenigingsruimte. Ook is opgenomen 2 kegelbanen, terwijl op de eerste verdieping een twintig tal hotelunits zijn geprojekteerd. Midden in t plan bevindt zich de "Natte Agora" met een zwembad, instruktiebad en sauna, verder een stille tuin en een theater. Op de ver diepingen zijn kantoorruimten en twee- en driekamer appartementen Het architectenbureau zal binnen zes maanden een exploibatieopzet in dienen voor dit ongeveer 26,- mil joen kostende project bij de ge meenteraad. De gemeenteraad zal in overleg met de diverse functio nele commissies het plan doorpra ten en indien alles naar wens gaat kan halverwege volgend jaar de eerste paal de grond in. AMSTERDAM In de jaarlijkse populariteitspoll van „Muziekkrant Oor" is „Golden Earring" verko zen als favoriete groep in de sec tie binnenland. Volgens de lezers van Oor maakten zij ook de beste Nederlandse elpee van het jaar. Barry Hay van "Golden Earring" werd gekozen als de beste zanger, als beste bassist en drummer kwa men resp. Rinus Gerritsen en Ce- sar Zuiderwijk van "Golden Ear ring" uit de bus. Jerney Kaagman, van "Earth and Fire" werd gekozen als beste zangeres, Jan Akkerman werd met overweldigende meerder heid gekozen als de beste Nederland se gitarist. TAPTADE '76': De Burcht. Antiekmarkt. 9.30 uur vm. Wereldwinkel, 's mor- Bovag-show, 10 uur vm. Haarlemmerstraat (naast de Overdek- i geopend. te). Wandeltochten, Clubhuls Morswljk (Topaaslaan), b zar wUkvereniging De JuWelen. 10 u Microtheater Imperium, Vestestraat 4 Tsjechow-collage, 8.15 uur nam. ZONDAG LEIDEN Een avondvullende non-stop show van gere nommeerde Nederlandse muziekkorpsen en majorettenpelo- tons, gepresenteerd door Alice Oppenheirn in een door de Rijnsburgse Flora versierde ruimte, die plaats zal bieden aan vierduizend bezoekers. Dat is de formule van „Taptade 1976". Wie er bij wil zijn wordt op zaterdag zes november rond acht uur aan de ingang van de Groenoordhal ver wacht, maar zal zich vermoedelijk wel in een eerder sta- MAANDAG dium al van een kaartje moeten hebben verzekerd. i Clubhuls. dansen, 811 uur Geversstraat 65, Oogstgeest, sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden. Middelweg 19c, Leids Poppentheater, kindervoorstelling. 2.30 uur nam., tel. Jazz-sociëteit 1 de George Kaatee. 2.30 't Breehuys. Breestraat 19, tel. 130983, •ekse Koffiebar, 8—11 Gideon gespreksgroep. Wethouder J. E. Temminck van Oegstgeest heeft gisteren tal van gelukwensen in ontvangst mogen nemen in verband met zijn benoeming tot burgemeester van de Zuidhollandse gemeente Rhoon. Wethouder Temminck en zijn vrouw (derde en vierde van links) kregen ook een deputatie uit Rhoon op bezoek. Links van de heer Temminck de loco-burgemeester van Rhoon, C. Euser, en rechts wethouder S. J. R. de Monchy en gemeentesecretaris J. D. Nederlof, allen vergezeld van hun vrouwen. Begin vorig jaar werd binnen het toen nog maar een maand oude Leidse majorettegezelschap „Fourty Four Degrees" de eerste plannen gemaakt voor een groots opgezet mu ziek festival, dat het gat dat onder meer door het verhuizen van de Tap toe Delft naar Breda in de markt was gekomen, moest dichten. Totale kos ten werdén geraamd op f 35.000. De Groenoordhal werd aangeschreven, burgemeester en wethouders werden verzocht garant te staan, en ook het bedrijfsleven werd om financiële steun gevraagd. Het vrij kort daarna bereikte resultaat was een enthou siaste Groenoordhaldirectie, die haar volledige medewerking beloofde, een gemeentegarantie van negenduizend gulden, een door Teekens slagerijen beschikbaar gesteld werkkapitaal van vijftienduizend gulden en nog enkele andere toezeggingen van Leidse be drijven. Voor het bestuur van de Fourty Four Degrees genoeg om de LEIDEN „Als je hier zo binnen komt, dan zie Je het misschien niet. Maar het is werkelijk een ernstige zaak", aldus mr. F.G. Kool, voorzit ter van de Openbare Bibliotheek Leiden, over de huisvestangstoestand van het filiaal Houtkwartier aan de Zweilandlaan. Bestuur en directie van de biblio theek schreven op 1 maart J.l. een open brief aan het college van bur gemeester en wethouders waarin zij vroegen om een oplossing te bieden voor het ruimtegebrek van het fi liaal. Intussen blijkt dat de gedachten van bestuur en directie uitgaan naar een gemeentelijke bijdrage van f 65.000 per jaar extra. De bibliotheek die nu voor haar filiaal Hou'tkwar- tier een Jaarlijkse bijdrage van f 15.000 ontvangt in de huisvestings kosten, kan met f 80000 p. Jaar voor lopig uit de voeten. Met dat bedrag zou een noodgebouw kunnen worden neergezet van in totaal 500 vier kante meter vloeroppervlakte op een terrein achter het Zweilandbad en naast de Agnes Scholengemeenschap. In dat gebouw zou het gehele filiaal Houtkwartier, dat nu over slechts 150 vierkante meter beschikt, kunnen worden ondergebracht. Volgens het hoofd van het filiaal Houtkwartier, mevrouw E. Wybenga- Van Aken, is de situatie op het ogen blik onhoudbaar. "We kunnen de na slagwerken niet uitbreiden en de tijdschriften niet. En over de aan- schaf van erg dikke boeken moéten we nog wel eens ernstig nadenken". Het filiaal Houtkwartier maakt voor al door aanwezigheid van veel scho len in de directe omgeving een enor me groei door. Op het ogenblik wor den deze scholen door ongeveer 7000 jongelui bezocht, van wie een toe nemend aantal een beroep doet op het filiaal. Zo steeg het aantal le zers van het filiaal van 1975 tot 1976 met maar liefst 1,75 prooenlt, groeide het aantal uitleningen met 16,5 procent en het boekenbezit met 15,9 procent. Intussen is er al een zeker verloop merkbaar, omdat vol gens mevrouw Wybenga steeds meer mensen moeten worden teleurgesteld. "We moeten tegen steeds meer men sen zeggen: uitgeleend, hebben we niet". Mr. Kool: „Kijk, Je kunt na tuurlijk wel zeggen: we gaan beper ken, maar dan moet je enorm veel mensen teleurstellen en dat kan toch niet". Bestuur en directie van de biblio theek hebben bij geruchte verno men dat de desbetreffende wethou der niet van plan is voor het filiaal Houtkwartier de gevraagde f65.000 extra op de begroting te zetten. De reden hiervan zou zijn dat de ge meente Leiden al de nodige mede werking verleent bij de totstandko ming van een nieuw hoofdgebouw voor de bibliotheek in het Heerenlo gement en het Van der Heiden-com plex aan de Nieuwstraat. 'Wij zijn daar erg dankbaar voor", zegt mr. Kool "We worden daar op het ogenblik erg goed 'hij geholpen. Maar wij vinden dat Je het filiaal daar los van moet zien. Dit filiaal heeft bezoekers die in het algemeen niet uit het centrum komen, maar uit de directe omgeving. Daarom moet je dat loszien van het hoofd gebouw" Volgens de directeur van de biblio theek, W.J. Harlot, is een oplossing van de ruimtenood in het filiaal des temeer wenselijk omdat vermoede lijk omstreeks het begin van het vol gent Jaar v. rijkswege bepaalde ei'- sen zullen worden gesteld aan de col lectie en het personelsbestand. "En als je aan die eisen niet voldoet, dan worden de kostenvergoedingen die je krijgt voor het personeel, gestopt". Overeenkomstig de wettelijke nor men zou het filiaal Houtkwartier overigens over 1000 vierkante meter vloeroppervlakte moeten beschikken (afgaande op aantal bezoekers), „maar", zegt mevrouw Wybenga, „met 500 vierkante meter kunnen we voorlopig wel een tijdje vooruit". plannen door te zetten. Vijf Nederlandse muziekkorps- sen, waaronder het Leidse K en G, Advendo uit Sneek, en Rijmond uit Schiedam, brengen op de Taptade een show en als het goed is komt de Marinierskapel en een gezelschap uit partner-gemeente Krefeld daar nog bij. De avond wordt wellicht geopend door de Duitse ambassadeur, maar zekerheid is daar nog niet over. Vast staat wel dat de bezoekers, die drie rijksdaalders moeten betalen om bin nen te komen, ontvangen worden met een optreden van 200 majoret tes uit verschillende Leidse groepen. In het programma is ook een Rus sische show en een optreden van een doedelzakkorps opgenomen. De radio- en televisieomroepen zijn gevraagd om opnamen te maken. Muzikaal adviseur van het festival Koos Mark werkt op het ogenblik nog aan een speciale Taptade-tune, die door vier gezelschappen gespeeld moet gaan worden. Het ligt in de be doeling om voor deze Taptade, die wordt gesteund door de VVV en die wellicht elk jaar in Leiden zal terug keren^ een week eerder een recla mestoet door de stad en eventueel ook de regio te laten trekken. Steenstraat lb, Wereldwinkel. Ontmoetingscentrum, hoek Bo~... laan, Bejaardensoos Zuid-West, Noordelnde 2a, groepen op 1 recht/onrecht, W.S.W.-groep. har arbeid, wandkleden maken en tc emeenteraad, 7.3C Breestraat 19, t handvaardigheid, i. 2.30— us, 8-V Kinderopvang 9tlchtlng werkgemeenschap Kinder centra Leiden Hooorlandse Kerkgrac' 4. tel. 130360 Geopend di. -12 uur vm eD vaD 2—5 i Dienstencentrum Maatschappelijk Werk Bureau Maatsch Werk Oude Rijn 44c Spreekuur dag. van 23 uur n.m.. ma. en dl. van 7—8 uur nm Telefoon 071-142144 SOS-dienst SOS - Telefonische hulpdienst. Tel. MAN zet actie tegen Rijnland voort LEIDEN Een delegatie van het MAN (Milieu Aktiecemtrum Neder land) heeft gistermiddag enkele sta pels herinneringskaarten afgeleverd bij het kantoor van het hoogheem raadschap Rijnland in de Breestraat. Het MAN heeft deze girokaarten vanaf januari opgehaald in Ledden en omliggende gemeenten als protest tegen de verontreinigingsreffing. Het hoogheemraadschap stuurde begin van dit Jaar alle weigeraars een berinneringskaart. Vorig jaar bood het MAN voor de eerste maal giro kaarten van weigeraars aan. MAN- voorziitter Cor Vergeer verklaarde gis teren dat het MAN zal doorgaan met de stryd tegen de milieubelasting. Voorts drong hij nogmaals aan op een openbaar debat tussen het MAN en Rijnland. Sociale raadsvrouw Spreekuren Sociale Raadsvrouwe. Binnenstad. Gerecht 10. woe 86 uur nam Noord: v Hogendorpstraat 36, straat 49a, di 10.80—11.80 uur vjn. Morskwartier: buurthuis Morswllk. To- Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Lelden, Aanvragen hulp bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging Mare 45, tel.^149441 (ma t/m vril 9-10 uur Dierenhulpdienst Anna Paulownaetr, 15. Lelden. Vocw hulpverlening verongelukte honden, katten vogels e.d In de g Lelden en Leiderdorp Dag bereikbaar: telef 184687 Huize St.-Maarten nacht bereikbaar Tel. 132187 Maandag Oude Herengracht, Ververstraat, Zijlstraat. Oost- en West Haven straat. Dwars Havenstraat, Ververs plein, Haven, Havenkade, Kalver markt, Kijfgracht, Minnebroers gracht. Zuidsingel. Herengracht. Korte en Lange Langestraat, Nwe. Waardstraat, Oosterkerkstraat Waardkerkplein en steeg, Waard- gracht, Oranjegracht. Kaarsemaker- straat, Looyerstraat, Weverstraat. Vestestraat, Groenestegen, Uterste- gracht, Kerksteeg. Breestraat, Langebrug, Ketelboeter- steeg, Schoolsteeg, Wolsteeg, Gan getje, Botermarkt, Vismarkt, Stad huisplein, Koornburgsteeg, Dwars- koornbrugsteeg, Maarsmansteeg. Mandemakersteeg, Vrouwensteeg, Boommarkt, Aalmarkt, Nieuwe Rijn den Burcht, Burchtsteeg, nieuw- straat, Hartesteeg, Beschuitsteeg. Moriaansteeg, Hooglandsekerk- gracht, Koppenhinksteeg, Hoog- landskerkkoorsteeg, Middelweg, Oude Rijn, Hoogstraat, Kaasmarkt, hooigracht, St. Pancrassteeg, van Driessenstraat, Middelstegracht. Woensdag Zoeterwoudsesinge (van Lammen- schansweg tot Hoge Rijndijk), v. d. Brandelerkade, Durieuxstraat, T. Siegenbeekstraat, Hoodenburger- straat, de Mey van Streefkerkstraat Cobetstraat. de Ridderstraat, Thor- Donderdag beckestraat. Wasstraat, de Laat de Kanterstraat, Cronesteinkade, P. j. Blokstraat, Fruinlaan, de Gijselaar- 6traat, Kernstraat, Verdamstraat. Korevaarstraat Plantsoen 4e Bln- nevestgracht, Rijnstraat, Kraaier- ptraat, 2e en 3e Havenstraat, le, 2e en 3e Gortestraat, Geregracht, Le vendaal, Oranjeboomstraat, CathrtJ- nenstraat, Barbarasteeg, St. Joris- 6teeg, Koenesteeg, Nwe Brugsteeg, Wielmakersteeg, Hogewoerd Water- steeg, Plantage. Utr. Veer. Veer- Zijlsingel, Rijnkade, Oosterdwars straat, MunnJkenstraat. Van Galen straat, Waardstraat, Hermanstraat, Trompstraat, De Ruyterstraat, Evert- senstraat Heemskerkstraat, Ooster straat. Van Speykstraat. Kortenaer- straat, Tasmanstraat, Overrijn. Galgewater, Noordeinde en plein. Rembrandtstraat, Oude Varkenmarkt Sliksteeg, Groenhazengracht. Rijn en Schiekade Witte Singel. Groenho- venstraat Witte Rozenstraat, Justus Carelhuis, Jan van Goyenkade, Ger- rit Doustraat, Vreewijkstraat. Hugo de Grootstraat, BUdierdijkstraat. Vrijdag Kort Rapenburg, Rapenburg, Doelensteeg, Nonnen steeg, Kolfmakerssteeg. Zegersteeg. 5e Binnenvestgracht, Sterrenwacht, Kaiserstraat, Bakkersteeg, Molen- steeg Boisotkade, Kampersteeg, Con- cïëntdestraat, Vliet. Douzastraat. St Jacobshof, St. Jacobsgracht. Jan van Houtkade Hoefstraat, Raamsteeg Garenmarkt, Steenschuur, Nieuw- steeg Herensteeg, Salomonsteeg, Kloksteeg, Scheepmakersteeg. Hout straat. Gerecht, Lokhorststraat. Zon- neveldstraat Pieterskerkkoorsteeg, Diefsteeg, Berkeedaelstraat. Pieters kerkgracht en straat. Pieterskerkhof, Papengracht. f L AGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Witte Singe) 1 Lelden. Postbus 64 - Giro 67055 Telefoon: 071—144941 Nabezorglng van 18.00—20.00 a Zaterdag van 16.00—18.00 uur Te'efoon 071—130500. IndieD in gesprek 071—134539 Hoofdredacteur HaD Mulder. Kwartaalabonnement t 37,85 Per post f 48.25 Jaarabonnement 1139,90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers t 0.50 Abonnementsgelden DU vooruit betaling te voldoen. BU automa tische overschrUvtng geeD ad ministratie- eD incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2