Schaefer: instrument aan gemeente besturen geven Opknapplicht helpt bij stadsvernieuwing SOLZJENITSIN OF HOE OOK EEN PROFEET ZICH KAN VERGISSEN ZATERRKG 13 MAART 1976 PAGINA 17 Ondanks alle gunstige subsidierege lingen, die staatssecretaris Jan Schaefer (volkshuisvesting en ruim telijke ordening) de afgelopen jaren heeft ontworpen, lopen particuliere huiseigenaren niet al te warm voor zijn ideeën over woningverbetering. Dat de laatste jaren het aantal ingrijpend opgeknapte woningen toch fiks in de lift zit, is vooral te danken aan woningbouwverenigin gen en gemeenten. Deze twPe „huisbazen" maken wel veelvuldig gebruik van de financiële steun van de overheid om hun verouderde woningbestand aan te passen aan de eisen van de tijd. Een niet onaanzienlijk deel van alia huizen in Nederland is echter in handen van particuliere huiseigena ren. Vooral in de oude stadswijken, waar de toestand van de woningen het erbarmelijkst is. zijn de meeste huizen in particuliere handen. Een en ander heeft tot gevolg dat de verbetering van deze gebieden maar moeizaam op gang komt. Plannen van gemeenten (samen met of op aandrang van bewoners opgesteld) om bepaalde buurten ingrijpend te verbeteren, lopen vaak stuk op de geringe medewerking van particuliere huiseigenaren. De enige mogelijkheid die gemeenten dan nog rest is zelf veel huizen op te kopen en de verbetering in eigen handen te nemen. Een kostbare, maar ook trage weg echter. Staatssecretaris Schaefer wil met het wetsontwerp „inzake aanschrij ving tot verbetering van woningen'', dat deze week werd gepubliceerd, gemeentebesturen een instrument in handen geven om huiseigenaren te dwingen een woning te verbeteren. Dit wettsontwerp dat aan de Tweede Kamer ia aangeboden, loopt vooruit op de wet op de stadvernieuwing. Volgens artikel 25 van de woningwet kunnen gemeenten huiseigenaren aanschrijven om onderhoud aan een woning te verrichten. Aan de woningwet wil Schaefer nu een nieuw artikel toevoegen, dat verder gaat dan de verplichting tot onderhoud, maar dat ook het aanbrengen van verbeteringen be helst- Dit aanschrijvingsbeleid mo gen gemeenten alleen toepassen op woningen, die met subsidie kunnen worden verbeterd en die minstens nog tien jaar blijven staan. In een algemene maatregel van bestuur zal nog verder worden vastgelegd voor welke ingrepen aan een woning gemeenten kunnen aanschrijven. Schaefer denkt aan: het beter indelen van een woning (van twee kamers, een grote maken), het aanbrengen van een douche en centrale verwarming, het moderniseren van een keuken en toilet, het maken van bergruimte, Tegenover deze plicht van de huisbaas, staat zijn recht op financiële steun van de overheid in de verbouwingskosten. Daarnaast krijgt hij het recht om de werkzaamheden door de gemeente te laten uitvoeren. De huiseigenaar hoeft dan niet meer te betalen dan de kostenraming, die de gemeente bij de aanschrijving voegt. Verlaten De huurder heeft in dit wetsontwerp de plicht om de werkzaamheden aan zijn woning toe te staan en indien nodig deze tijdelijk te verlaten. Voor hem bestaat echter wel de mogelijkheid om aan de gemeente te vragen zijn huisbaas aan te schrijven voor verbetering van zijn huis. De bedoeling is echter dat na de aanschrijving de woningverbetering in nauw overleg tussen de verhuurder, de huurder en de gemeenten wordt uitgevoerd. De mogelijkheid bestaat om tegen de aanschrijving bij de gemeenteraad in beroep te gaan. Staatssecretaris Schaefer heeft te vens een wetsontwerp uitgebracht dat de huur voor verbeterde woningen moet regelen. Deze wet is gebaseerd op een idee dat is neergelegd in ce nota huur- en subsidiebeleid. Van de gemaakte kosten voor woningverbetering wordt tussen de tweeënhalf en drie procent opgeteld bij de oude huurprijs. Op grond van de kostenraming kan vooraf bezien worden hoe hoog de huur na de werkzaamheden zal worden. Onzekerheid over de huurprijzen heeft tot nu toe vaak belemmerend gewerkt op woningver betering. Het wetsontwerp betekent wel een uitbreiding van het werk van gemeenten. De raad voor de volkshuisvesting heeft in een reactie op het ontwerp gezegd dat een goed gebruik van deze wet alleen kan met uitbreiding van het gemeente lijk apparaat. Gemeentebesturen zitten echter wel om deze regeling te springen. Kort voor de openbaarmaking van die wetsontwerp drongen de wethouders van de grote steden, belast met huisvestingszaken, met een handte keningenlijst nog eens aan op een aanschrijvingsbeleid. dat ook verbe tering verplicht. Particuliere huiseigenaren lo pen niet al te warm voor de ideeën van staatssecretaris Schaefer (links) over woningver betering. Door Edward Chrankshaw, Ik aarzel om de strijd aan te binden met een van de grootste mannen van deze eeuw. Solzjenitsin is niet alleen een geniaal schrijver, hij is ook een profeet. Naar profeten moet je luisteren. Maar al te vaak hebben zij gelijk, is het niet naar de letter dan toch naar de geest. Maar onfeilbaar zijn zij niet. Wie de maatschappij wil verbeteren, moet de kunst verstaan naar het haalbare te streven. En een profeet hoeft ny juist zich niet te storen aan beperkingen; hij kan zich con centreren op het ideaal. Natuurlijk heeft Solzjenitsin op veel punten gelijk. Terecht zegt hij, dat het Westen is gedemoraliseerd. Te recht wijst hij op de militaire kracht van de Sowjet-Unie en het kwaadaardige karakter van het Kremlin. Maar ik meen dat de con clusies die hy trekt op belangrijke onderdelen onjuist zijn. Ik hoef niet in te gaan op de dwaasheden, stommiteiten, angsten, kruiperijen en huichelachtigheden van het Westen. Iedereen kent ze. Maar steeds meer mensen schamen zich en besluiten het beter te doen. Want het Westen verandert, voort el uren4 Telkens weer lijken we voor een totale ondergang te staan en telkens weer komen we er bovenop. Ook nu zullen we er bovenop ko men, geslagen, maar ook gelouterd. Aan het begin van een nieuwe sa menleving. Ik meen dat die veran dering zich nu voltrekt, terwijl Solz jenitsin spreekt. En sommige van zijn opmerkingen zullen dat proces versnellen, omdat ze ons dwingen onszelf te onderzoeken. Voor een Rus is zo'n verandering iets onbekends. Of Rusland is bezig zichzelf te vernietigen of het veran dert zo ijselijk traag, dat een Rus niets begrijpt van onze altijd maar veranderende maatschappij. En Solzjenitsin is ook niet echt gesteld op het Westen. Hij meent slechts een hekel te hebben aan de uitwas sen van het Westen, de drugs, de pornografie.de parlementaire demo cratie waarin ook tegenstanders van die democratie aan het woord kun nen komen. Wat wij als problemen van voorbijgaande aard beschouwen, ziet hij als een niet meer te stoppen ontwikkeling. Maar naar mijn mening houdt hij. net als zoveel landgenoten, van hem. niet van de uitgangspunten voor ons levenspatroon. Hij zegt dat hij het Westen altijd aanbad en schijnt te denken dat het pas kortgeleden zichzelf heeft verkwanseld. Maar als hij in de loop van de vorige eeuw Rusland zou hebben verlaten, zou hij hetzelfde hebben gevoeld. Ale xander Herzen verafgoodde om streeks 1830 ook het Westen. Toen hy hier kwam, werd hijq echtr on middellijk vervuld van walging en spuwde ons in het gezicht. Hij ver eerde niet het Westen, maar het beeld dat hij zich daar van had ge vormd. oZ is het, geloof ik, ook met Solzjenitsin. Anarchie Doortrokken van de quasi-religieuze en quasi-mystieke traditie van het Russische patriottisme, is hij van nature geen democraat en kan hij werkelijk niet begrijpen hoe een staat kan toestaan dat slechte krachten erop uit zijn verbeteringen teniet te doen. Onze levenswijze er vaart hij niet als vrijheid, maar als anarchie. Ironisch genoeg pleitte Solzjenitsin in Londen voor zelfonderzoek in het Westen op dezelfde dag dat in Mos kou de heren Brezjnew en Kosygin en de andere kopstukken zich op de borst sloegen; daar op het 25ste congres van de Russische commu nistische partij vertoonden zich de Êruwelijke macht van de officiële ideologie en de groeisnde greep van de overheid op het volk. Ik geloof niet in de Sowjet-Unie als een dynamische macht. Angola heeft me niet van die overtuiging afgebracht en wie de toespraken tot het laatste partycongres bestudeert, zal hetzelfde gevoel hebben. Het zijn toespraken van lieden zonder visie of echte gedrevenheid. Het zijn ban ge mensen, hongerend naar macht, wanhopig strevend naar veiligheid. Zij heersen over een opzettelijk ver lamd land, groter en ryker dan hulpbronnen dan welk land ook, maar dat zich na zestig jaar nieuw bewind nog niet zelf kan voeden. Dat nog steeds niet in staat is te bepalen hoe het een behooriyke le vensstandaard kan combineren met een afdoende militaire macht. Dat persoonlijke initiatieven en een zelf standige denkwijze dan wel niet meer zo de grond inboort als onder Stalin, maar nog wel altijd ontmoe digt en beperkt houdt met behulp van een monsteriyk politie-appa- raat. Mensen zonder eigen gedachten die alleen als papegaaien Lenin napra ten en uiterst behendig hun best doen de macht te houden, zyn de pest voor een begaafd volk dat niet zelfstandig mag denken. Blote handen Solzjenitsin denkt naar myn smaak te veel in marxistische termen als hy de daden van de Sowjet-Unie wil verklaren. Het Russische militaire apparaat, zegt hy, is nu zover dat het Polit buro geen oorlog meer kan voorko men zelfs als het dat zou willen. En de westerse kernwapens ziet hij niet als voldoende afschrikwekkend. „Waarom zou de Sowjet-Unie een kernoorlog nodig hebben om jullie te veroveren?", vraagt hij. „Zij kan Jullie met blote handen aan." Ik vraag het me af. Want waarom geeft de Sowjet-Unie aan kernbewa pening dan zoveel kit, dat het volk haast is uitgeput? En waarom pakt Rusland ons dan niet met blote handen aan als het dat wil, terwyi de Russen wel zo'n duur betaalde in- rust scheppen in het Midden-Oosten en elders'' wat betekent Solzjenit- syns opmerking? Dat Rusland eerst Europa zal overmeesteren, en daar na Amerika om ons vervolgens te koloniseren? En waarvoor? Rusland kan erg weinig met zijn blote handen zolang het niet zeker weet dat Amerika op agressie niet antwoord met eeu atoombom. Daarvan zal Rusland1 nooit zeker zijn. Nee, wie er even over nadenkt, moet tot de conclusie komen dat een ineenstorting van het Westen het laatste is wat de Russen willen. Wraak Angola is gekomen op een kritiek moment in Afrika's geschiedenis. Na het eeuwenlang tevergeefs te hebben geprobeerd, ia Rusland er eindelyk, en zeker honderd Jaar te laat, in geslaagd door te stoten naar de Middellandse Zee en de Indische Oceaan. Het voelt zich daar opper best bij. Na de schok en de vernedering als gevolg van de Cuba-crisis van 1962, die veel harder aankwam dan wii denken, krijgt Rusland nu in Afrika zyn zoete wraak al zullen de ver standige leden van het Politburo zich ongetwyfeld bezorgd afvragen hoeveel deze luxe gaat kosten. We moeten goed beseffen dat Brezjnjew is zoals hij eruit ziet: een man die driekwart eeuw achter loopt, et zal jaren duren voor Rus land bykomt uit de roes die de openlegging van de oceanen met zich heetf meegebracht. In Russi sche ogen is die ontwikkeling het bewijs dat Rusland eindelijk de ge lijke is van de westerse grote mo gendheden. Er zyn natuuriyk mensen in Mos kou die nu een avontuurlijke poli tiek bepleiten; onder de tsaren wa ren er al dergehjke stemmen te be- luisteren.Maar gewoonlijk winnen dc gematigden het. Misschien overtreffen de voorstan ders van het avontuur deze keer zichzelf en drijven zij de zaak iets te ver. Als het Westen echter niet al te lang meer een hulpeloze en onze kere indruk maakt, dan lijkt dat evenwel onwaarschijnlijk. Als Solzjenitsin intussen de Ameri kanen afhelpt van hun Vietnam- trauma en hen wat weet op te por ren, dan doet hy daarmee goed werk. Ala hy ons allemaal ertoe kan brengen niet meer zoveel te kletsen over ontspanning, dan is dat schit terend. Maar het zou niet goed zijn als hy avonturiers en paiekzaaiers aan onze kant aanmoedigt zich te storten in nieuwe Vietnams. We mogen zo af en toe gek lijken, tich hebben de de afgelopen dertig Jaar meestal ons hoofd koel gehou den. De laatste tyd zyn we weer eens de kop kwijtgeraakt. Het wordt tijd dat we tot onszelf komen. En ondertussen verandert ook de ogenschynlyk zo starre Sowjet-Unie, hoe langzaam dat ook gaat. Om die verandering aan te moedigen, zullen we snel verdiende winsten voor onze zakenlieden moeten opgeven, mis schien zelfs uit onze eigen schatkist putten. Maar er moet verandering komen, hoe langzaam ook. Zelfs de Russen kunnen niet door gaan met leiders zoals ze die nu hebben. Vroeg of laat zullen er Jon geren verschynen die zo weinig band hebben met het yerleden dat ze kunnen afrekenen met de huidige starheid. Misschien zijn ze er al,on der de nieuwelingen in de party lei ding. Hopeiyk leeft Solzjenitsin lang ge noeg om het begin van die verande ring mee te maken. Deze voortreffe- lyke man zal dan, geloof ik, het ge noegen smaken dat hy geiyk had naar de geest, maar ongelijk in zijn politieke uitleg. Solzjenitsin: hopelijk leeft hij lang genoeg om het begin van de verandering in Rusland mee te maken.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17