Kuiper slaat slag op Mont Ventoux Die Leythe zoekt steun bij gemeente Mulder als journalist KLEINE SCHITTERT LDWS-VERBURCH Z. L. oud nederlands elftal Randstad ontslaat trainer Zoetemelk rukt op naar derde plaats )76 ZATERDAG 13 MAART 1976 Als variant op de vader die op de bruiloft van zijn dochi;er in arren moede uitroept: "Ik heb een dochter verloren, maar er een zoon bijgekregen", zou je kunnen zeggen dat de voetbal sport in Nederland een topspe- ler heeft verloren, maar er een veelbelovende sportjournalist bij heeft gekregen. Dat slaat dan op Jan Mulder, die deze week in het weekblad De Tijd een pagina vult over PC Utreoht- Ajax: goed en behendig geschre ven, en met die extra „informa tie" die de eredivisievoetballer wel kan geven en zelfs de best geïnformeerde voetbal journalist net niet. Bijvoorbeeld dat de "diepe" doelen in het stadion van PC Utrecht zo uitnodigend zijn voor een voorhoedespeler om er op los te knallen. Het aardige is bovendien dat Jan Mulder zijn stuk zelf ge schreven heeft, wat zoals bekend een hoge uitzondering is bij al die columns die van de handte kening van sport vedetten wor den voorzien. De enige colom- nlst uit de vedettewereld die zijn column zelf schrijft, is voor zover mij bekend Hans Kraay in NRC/Handelsblad een leesbare maar vrij behoed zame rubriek, waarin hij Ajax sinds zijn vertrek nooit onder de loep heeft genomen (terwijl dat toch vooral de laatste we ken heel verleidelijk moet zijn geweest). Ook onze schrijvende scheids rechters, Leo Horn en Frans Derks in respectievelijk Tele- vizier en Het Parool, zijn niet meer dan de dirigenten van bun rubriek: zij vertellen wat ze op hun hart hebben en een em ployé van de sportredactie schrijft dat dan in zo helder mo gelijk Nederlands op. Vaak ook in toerbeurt. Als ik het goed heb uitgerekend, is Leo Horn al aan zijn derde ghoswriter bezig (spookschrijver, als ik het even letterlijk mag vertalen) en Frans Derks zijn column werd eerst geschreven door Wil van der Smagt, daarna door Rob van den Dobbelsteen. Momenteel ge beurt hot door Rob Nieuwenhuys en volgend seizoen zal Dick van Gongelen het van hem over heid niet als een dankbare klus, en dat is het natuurlijk ook niet Eerst moeten ze de beroemde persoon op ideeën brengen, daar na moeten ze hem een mening over de door hen aangedragen actuele problemen zien te ont futselen, vervolgens moeten ze hem behoeden voor onvoorzich tige, onnozele of onjuiste opmer kingen, en tenslotte moeten ze het stuk ook nog helemaal schrijven. Heeft het dan een maal in de krant gestaan, dan krijgen ze van lezers te horen dat deze de sportpagina knap waardeloos vinden, behalve dan die leuke stukkies van Frans Derks (of wie dan ook)„de eni ge man die bij jullie een behoor lijk stuk kan schrijven", wordt er dan aan toegevoegd. Niet dat ik het erg vind dat een beroemde voetballer of een beroemde scheidsrechter zijn meningen door een vakman in de Juiste vorm laat gieten, want tenslotte is voetballen een vak apar, is scheidsrechteren een va apart en is schrijven een vak apart, is scheidsrechteren 'n vak teerde een groot deel van zijn Jan Mulder. liet het door haar uitwer ken, maar kreeg toch de Nobel prijs voor literatuur, dus zo'n werkwijze kan blijkbaar toch tot goede resultaten leiden, althans tot de Nobelprijs voor literatuur. Alleen begrijp ik niet dat geen van die sportvedetten als voor waarde voor zijn medewerking aan zo'n „persoonlijke column" de eis heeft gesteld dat behalve zijn naam ook de naam van de journalist die alles opschrijft er bij komt te staan. Mijn trots zou mij verbieden om zonder blik ken of blozen met andermans veren te pronken en bovendien zou ik niet graag de volle ver antwoordelijkheid dragen voor alles wat 'n ander uit mijn mond heeft opgetekend. Het zal vaak genoeg gebeuren dat de onder tekenaar van zo'n rubriek pas leest wat hij gezegd heeft als hij de krant opslaat NICO SCHEEPMAKER INZELL Er was maar heel weinig overleg nodig. Piet Kleine knikte begrijpend naar het 6chema, dat Herbert Höfl hem voorhield en meldde vervolgens hoe hij de gang van zaken tijdens de race in gebarentaal aangegeven wilde zien. Even later knalde het pistool van dezelfde starter die Jos Valen- tijn in Berlijn uit het sprinttoernooi had geschoten en toen ging Piet, naar een wereldrecord. Tegenstan der: Hans van Helden, ook al op recordjacht. Maar een handjevol toe schouwers schreeuwden zich luttele minuten later de kelen schor voor de lange, aan Ard Schenk herinne rende Nederlander, die met een ge middelde snelheid van 42.65 kilo meter per uur de nieuwe wereldtijd op de vijf kilometer had neergezet: 7.02.38, na de 7.04.68 die Kleine pre cies een week eerder als record had gereden. Zo'n tien minuten voor de start sprak ik Höfl, de Duitse trainer, die Ehrhard Keiler naar de top heeft geleid. „Bombereis" meldde hy. de toestand van de Inzeller ijsvloer typerend. Op de achtergrond deed Piet Kleine opwarmings-oefe- ningen op de tribunetreden. "Heb Je een coach?", vroeg Höfl. "Nee, wil JU hetdoen?" zei Plet eenvoudig en oefende verder. "We kunnen hem", zei Höfl, "op 7.01 laten ver trekken. Dat moet mogelijk zijn, rondjes van 33 en een paar van 34". Kleine verblikte of verbloosde niet. toen hem het 7.01.- plan werd voor gelegd, terwijl enkele meters ver der Hans van Helden en Jorrit Jor- ritsma op de zo langzamerhand Hol lands-voorzichtige wijze 7.08 afspra ken. De 7.01 bleek uitstekend haalbaar? Pas na 2600 meter kwam de eer ste ronde van 33 seconden, daarvoor hielden Keline en Van Helden elkaar met ronden van 32.6 en 32.7 schit terend in evenwicht. Te mooi mis schien, want later, toen hij ging uitrijden, meldde Kleine: "Ik ben nog een poosje bij Hans gebleven". Met andere woorden: wanneer hij zijn aanval, die Van Helden volko- ZONDAG A.S. AANVANG 14.30 UUR LDWS-terrein Sportpark ,,De Vliet" Aangeboden door 't Kaas- en Notenhuisje men vernietigde (7 09 931 eerder had ingezet, zou wellicht 7.01 of aelfs een magische zeven blank haalbaar zijn geweest. FRED RACKE Bezoekt zaterdagmiddag 13 maart, DE VOETBALWEDSTRIJD tegen met o.a. Abe Lenstra, Hans Kraay. Roel Wiersma. Terrein ZLC, Boshuizerkade. Aanvang 16 uur. Deze advertentie is aangeoden door TMT Herengracht 6, Leiden. VOORSCHOTEN Tonnie Kantebeen is nu al geen trai ner van Randstad Sport meer. De oefenmees ter die 'n paar we ken geleden zelf al had beslo ten aan 't einde van het seizoen te vertrekken bij de Voorsoho- tense voetbalclub, kreeg deze week van het Randstad- bestuur te horen dat het beter was als hij zijn trainingsactiviteiten on middellijk zou staken. Randstad- manager Weduwer: "Gezien de situatie leek het ons beter dat hij de laaste zes weken thuis zou blijven. Het contact meWhem is altijd goed geweest, maar wat hij instrueert komt niet meer over. Het bestuur vond het dan odk beter om op andere wijze te gaan proberen eruit te komen". Het vroegtijdig vertrek van Kan tebeen, heeft voor Rob Sieval de weg terug naar Randstad Sport 'geopend'. Die Verdediger was destijds vertrokken omdat hij het niet eens was met die trainer. Weduwer: "De mogelijk heid bestaat dat bij terugkomt". Zondag a.s. 2.00 uur n.m. Lugdunum- Randstad Sport Terrein aan de Oegstgeesterweg. IJshockey In een wedstrijd voor de Cup-international ijshockey heeft Tilburg Trappers vrijdagavond in Tilburg met 3-4 verloren van HIJS- Intervan. Volleybal In de halve finalepou le om de Europacup voor bekerwin naars volleybal in Dordrecht heeft Bouwlust Orawi vrijdagavond de eerste wedstrijd gewonnen. Het ver sloeg RC de France met 3-1. In de tweede wedstrijd won CSKA Sofia (Bul) met 3-0 van Sitora Ankara. Kunstrijden De Amerikaan Marck Cockerell is vrijdagavond in Mege- ve officieus wereldkampioen bij de junioren geworden. Nadat hy al de leiding had genomen na de ver plichte figuren en de verplichte kür, sloot hij zijn optreden af met een zeer goede vrije kür. WIELRENNEN De Spaanse prof wielrenner Jose Manuel Fuente keert dit seizoen terug op de wegen. Vrij dag tekende hij een contract bij de Italiaanse ploeg Bianchi. Fuente had zich vorig jaar na de ronde van Frankrijk teruggetrokken. Bekerfinale basketbal in Leidse 5 Mei-hal DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse basketfoalbond heeft bij loting de plaats vastgesteld van de finales van de Nederlandse beker competities. Aangemeld hadden zich de 5 Mei-hal in Leiden en de Apollo- hal in Amsterdam. Het lot viel op de 5 Mei-hal, waar de finales op 24 maart a.s. zullen plaatsvinden. Eerst spelen de dames: Gerard de Lange Amsterdam) Transol RZ (Rotter dam) en vervolgens de heren (Pio neer Punch (Delft)—Buitoni (Haar lem). Vrij spel GREOUX LES BAINS De Mont Ventoux zaait al jaren schrik en beven in het wielerpeloton. Deze verschrikkelijke berg heeft slechts enkelen roem bezorgd, maar van ve len de reputaties geknakt. Deze Ventaux lag tijdens de vijfde etappe van Parijs-Nice, bedekt onder een dik pak sneeuw. AHeen de wegnaar Chalet Reynard was sneeuwvrij. Het was op dit onherbergzame stuk graniet dat Hennie Kuiper de lei derspositie in ParysNice veroverde, overde. De wereldkampioen, die vieren twintig uur per dag met zijn metier bezig is, had voor de start weer eens zitten nadenken en rekenen. Hij redeneerde als volgt: "Als ik nu in het spoor van de klimmers Zoete melk en Thevenet blijf, verdien ik ook een minuut bonificatie op de top in Chalet Reynard". De reglementen voor Parijs-Nice waren namelijk zo samengesteld dat er voor alle renners een bonificatie mogelijk was. Hennie Kuiper, toch niet de aller beste klimmer van het peloton, maar als het op karakter aankomt tot heel wat in staat, stelde zich helemaal in op de beklimming van de Ventoux. Daar moest hij zijn slag slaan, hij stond immers van alle vedetten (op Maertens na) het beste geklas seerd. Kuiper speelde alles of niets en veroverde zoals hij zo vaak doet: alles. Tijdens de beklimming deed Joop Zoetemelk erg veel om zijn ge vaarlijkste rivaal Bernard Thevenet van zich af te schudden. Dat lukte, maar Kuiper raakte hij niet kwijt, evenmin als de jonge Belgische be lofte Michel Laurent, zijn ploegge noot Vallet en de grillige Spanjaard Luis Ooana, die in deze Parijs-Nice erg sterk rijdt. Kuiper had zijn zin, hij handhaafde zich in het kop- groepje en werd de nieuwe leider op de top v. d. Ventoux in Chalet Ray- nard. Zoetemelk vond het op dat mo ment ook best. Hij geloofde nog steeds in zijn kansen, te meer daar Bernard Thevenet 21 seconden had verloren. Zoetemelk: „Ik wilde nog aanvallen tijdes de beklinmmlng van de Mont d'Or, twintig kilometer voor het einde". Dat deed Joop Zoetemelk ook. De kopgroep was intussen allang inge haald door zo'n veertig renners, bij wie Freddy Maertens en de Nederlan ders Schuiten, De Waal, Pronk, Kne- temann en Tabak. De Mont d'Or is een soort muur van Geraardsbergen, maar dan twee keer zo lang en ze ker zo lastig. Zoetemelk demarreer de daar als een furie. Hij hoopte de al eerder ontsnapte Danguillaume te achterhalen. Hennie Kuiper en Luis Ocana reageerden echter zeer attent en ook Bernard Thevenet kon nog aansluiten. Het viertal daverde over de top, maar werd kort voor de fi nish toch weer ingelopen, Danguil laume bleef uit het gezicht en won. Zoetemelk vond dat wel Jammer, „Natuurlijk, maar ik heb nog steeds kansen op de eindoverwinning. Er komen nog drie etappes plus de tijd rit op de Turbie. Die tijdrit heb ik twee keer gewonnen en zo groot is het verschil tussen Kuiper en mij niet. Let op, Kuiper krijgt het nog moeilijk genoeg". Stand in het algemeen klassement: 1. Kuiper, 24.23.09, 2. Laurent 24.23.22, 3. Zoetemelk, 24.2322, 4. Oc ana. 24.23.7 5. Vallet. 24.23.45; 6. Maertens 24.23.47, 7. Thevenet 24.23.53, 8. Danguillaume 24.23.55 9. Schuiten 24.24.14, 10. Bracke 24.24.15. Wereldrecord Na de eerste dag van de landen- wedstrijd tussen de zwemploegen van de Sovjet-Unde en Oost-Duits- land in Tallinn heeft de Sovjet- Unie de leiding met 62-58 pun ten. Het hoogtepunt van deze eerste dag was de wereldrecordverbete ring van de Oostduitse zwemnimf Ul- rike Tauber op de 200 meter wis selslag met een tijd van 2.18,3. De Oostduitse was reeds bezitster van dit record met een tfjd van 2.18.83. Als eerste Europeaan bleef de 18-ja- nge Rus Vladimir Raskatov op de 400 meter vrije slag binnen de vier minuten met een tijd van 3.59.6. Het oude record was in handen van de Oostduitser Frank Pfuetze met een tijd van 4.01,0. Het wereldrecord op deze afstand staat met een tijd van 3.53,31 op naam van de Ameri kaan Tim Shaw. Wilms Floet klopt De Uiver LEIDEN De league van de Bow ling Bond is uitgebreid met een maandagavond-afdeling. De uitslag van deze wedstrijden luidt: Smijt maar raak—Peter's Alley Cats 1—3: SJaak BrilmodeThe Samantha Bowlers 1—3. BC Landzicht—In the Mood II1—3. Dinsdag: In the mood IThe han dicaps 3—1, Pincrunohers I—Canon bowlers 13: Pincrunohers nLes imbattables 0—4. Stand: Les imbattables 6028, Pin- crunchers n 4345; In the Mood I 4246; Canon bowlers 4147; Han dicap 39%—48' i; Pincrunchers I 3814—49%. Donderdag: Wilms Floet Sport BV Wegrestaurant De Uiver 3—1; Never mindHoliday Inn/Schnitzler woon- textiel 4—0; Birds/Bakkery Raap horst—Spartimers 04. Stand: De Uiver 59—29; Wilms Floet 58—30; Never mind 42%-45%; Raap horst 38%—49%; Holiday Inn 34%— 53%; Sparetimers 31%—56%. LEIDEN "Als er niet snel wat gebeurt", licht de heer Meijer, lid van de bouwcommissie van Die Ley the de Nota iNeuwbouw Botenloods toe, "Is onze roeivereniging gedoemd te verdwijnen. Zo simpel ligt dat. Het gebouw staat nog overeind, maar daar is alles mee gezegd. Sinds 1914 is er niets wezenlijks aan ver anderd. Hier en daar 'n nieuw plank je, af en toe een likje verf, maar dat zijn tooh allemaal maar lapmid delen. De verniging zelf heeft geen geld om het gebouw te renoveren, Leegwater leidt EC-finale DEN HAAG De Nederlandse Jjasketbalarbiter Piet Leegwater is aangewezen voor de finale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Deze wedstrijd tus sen Cinzano Milaan (Ita) en Aspo Tours (Fra) wordt op woensdag 17 maart in Turijn (Ita) gespeeld. Leegwater fluit samen met de Griek Constantin Dimou. Een dag later leiden Leegwater en Dimou in Cantu '(Ita) de tweede halve finalewed strijd van het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen tussen de Italiaanse ploegen Birra ForA Cantu en Mobilgirgi Varese. want de enige bron van inkomsten is de contributie. Maar terwijl elke club in Ledden door de gemeente fi nancieel gesteund wordt, heeft men het roeien tot nu toe eenvoudig ge negeerd. Nog nooit hebben wij een bijdrage ontvangen. En dat terwijl onze vereniging 400 leden telt (waaronder ongeveer 100 jeugdle den), de enige burgerroeiclub is en financieel volledig afhankelijk is. Is roeien soms geen spart? Want daar gaat het in feite om". Die Leythe, opgericht in 1914, vond haar behuizing aan de Morsweg. Op een stukje grond, aan het Galgewa ter, bouwde Die Leythe haar boten- loods, die, sinds die tijd, onveranderd is gebleven. Een houten optrek waar aan de tand des tijds behoorlijk ge knaagd heeft. Inkomsten, behalve de contributie, heeft de club niet en van daar dat, twintig jaar geleden, een verzoek aan de gemeente ls gedaan om financieel te participeren in de toen al, noodzakelijke verbouwing. Diverse malen daarna is het Leythe- probleem besproken metde respectie velijke wethouders van sportzaken zonder dat dat dooit iets opleverde. Tot op heden toe is er in de situatie geen verandering gekomen. De roeivereniging Die Leythe, het wachten moe, heeft het initiatief genomen om het gesprek met de ge meente te heropenen en presen teerde een aantal raadsleden, die zich vanochtend persoonlijk op de hoogte kwamen stellen van de gang van zaken aan het Galgewater, haar Nota Nieuwbouw Botenloods. Een rapport over de historische achter gronden, de bestaande slechte accom modatie en hoe een oplossing te cre ëren. Als bijlage een ambitieus plan compleet met een tot in détails uit gevoerde bouwtekening. Kosten van de nieuwbouw f332.400,-. Wie voor dat bedrag moet opdraaien is duide lijk, althans volgens de heer Medjer. "De gemeente. Wij hebben recht op financiële hulp. Men heeft ons al té lang verwaarloosd. Het is ondoen lijk om onze maatschappelijke taak als sportvereniging onder deze om standigheden te kunnen waarmaken. Wat dat laatste betreft: ons uit gangspunt verschilt op geen enkele manier met dat van een voetbalclub of tennisvereniging en die worden wel gesteund. Het wordt tijd, dat de gemeente Die Levthe erkent als een olwaardige sportvereniging. Die er kenning is tot nutoe uitgebleven, met alle gevolgen van dien. Dit keer mag het niet bij woorden blijven; het wordt tijd voor daden. Anders is de roeivereniging Die Leythe gedoemd te verdwijnen. Dat kan de gemeente toch niet waarmaken tegenover vier honderd actieve sportbeoefenaars". AD VAN KAAM De botenloods van Die Leythe aan het Galgewater. Al twintig jaar is de club bezig om geld los te krijgen bij de gemeente om de loods te verbouwen. Schorsing voor Niels Overweg ZEIST FC Twen te-speler Niels Overweg heeft het vastpakken van de scheidsrechter in de wedstrijd Fe yenoord - FC Twente moeten be kopen met een uitsluiting van één wedstrijd. Hij werd daartoe veroor deeld tijdens de mondelinge behan deling door de tuchtcommtssie gister avond in Zeist. Tevens werd hem een boete opgelegd van f 150 en werd een voorwaardelijke uitsluiting van een wedstrijd In stand gehouden. H. Smeets <MW) en B. A. Ger ritsen (NEC) werden beiden veroor deeld tot één wedstrijd onvoorwaar delijk. Smeets moet f 100.- boete be talen, Gerritsen f 125,-. Voorts is in het geval Gerritsen de lopende voor waardelijke straf van één wedstrijd in stand gehouden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11