a Voorschoten degradeert Nieuwe zonnewoningen naar tweede klasse LSB in Zoetermeer LOOD GIETERS ■Nfce Een abonnement heb je niet voor niets. Assurantie- kanfoor Verzekerings portefeuilles ff PAGINA 10 ZATERDAG 13 MAART 1976 LEIDEN Het eerste team van Lisse heeft zijn kleine kans op de titel in de eerste klasse van de Leid- se Schaakbond maar net weten te be houden. In de voorlaatste ronde kwamen de Lissenaren tegen degra datiekandidaat Philiöor IV, dat met maar liefst vijf invallers aantrad, niet verder dan een zeer mager 5!i- 4% overwinning. Door deze tegenval lende score moet Lisse met niet min der dan 7—3 Alphen I in de laatste ronde verslaan om zich kampioen te mogen noemen. Bij een eindstand van 6*4-3% voor Lisse volgt er een beslissingsmatch tussen beide tiental len. De Alphenaren kunnen zich derhal ve een 6—4 nederlaag permitteren, maar zover zullen ze het wei niet la ten komen, want nu al kijkt Lisse te gen een 1—0 achterstand aan. Van der Griendt van Lisse speelde tegen Melkprijs niet met vier maar drie cent omhoog RIJSWIJK (ANP) De minimum prijs voor verpakte volle melk gaat binnenkort met drie cent per liter omhoog tot 94 cent, en niet met vier cent zoals het dagelijks bestuur van het schap vorige week had voorge steld. Het produktschapsbestuur, dat gis termiddag het besluit tot de lagere verhoging nam, heeft daarmee een gebaar willen maken met het oog op de economische situatie. Het voorstel daartoe kwam van het werknemers bestuurslid C. Schelling (NW/NKV). De werkgeversvertegenwoordigers konden zich er na een korte schor sing van de vergadering mee ver enigen. Donker vooruit. Eerstgenoemde ont ketende een heftige aanval, waarmee hij ongetwijfeld op den duur gewon nen zou hebben. Hij ging echter spe culerend op de tijdnood van zijn op ponent (twaalf zetten in drie minu ten) de zaak forceren en verloor zijn koning. De strijd om de beide degradatie plaatsen is voor de helft beslist. Voor schoten n poogde bij Katwijk I in een meer spannend dan fraai duel 't onderste uit de kan te halen, want een remise kon de Voorschotenaren niet meer redden. Deze poging faalde Katwijk won, zij het op het nipper tje, met 5*4—4%, zodat Voorschoten II naar de tweede klasse afzakte. Dankzij deze overwinning heeft Kat wijk in de laatste ronde bij Philidor I aan een gelijkspel genoeg om zich te handhaven. Daar Philidor IV meer bordpunten „bijeengrabbelde" dan Katwijk, is iedere Leidse zege fataal voor de Katwijkse ploeg. Indien ech ter LSG II zich in de tweede klasse KNSB handhaaft en bovendien de kampioen van de LSB via promotie wedstrijden een plaats in de KNSB weet te bemachtigen, dan zal er ver zwakte degradatie plaatsvinden: Al leen Voorschoten n verdwijnt uit de eerste klasse. Philidor IV kwam dn zijn gevecht tegen Lisse wel heel gemakkelijk aan een voorsprong: Van der Greindt schoot al op de zevende zet een „vet te bok". Het werd zelfs 0-2. toen Oudeman Kamps vloerde. Gedegen winstpartijen van Thorn Leeson (nog steeds zonder puntenverlies) en Van Hal brachten de balans weer in even wicht: 2—2. Philidor sloot de 1ste zit ting met een 2%—3% voorsprong af, want Ruigrok liet zich in betere posi tie bij de neus nemen en verloor, ter wijl de strijd aan het tiende bord in remise eindigde. Zonder de arbitrage af te wachten gaf Philidor het slecht staande toreneindspel van Westra en de hopeloze stand van Prinsen op: 4',2—3%. R. v. d. Aardweg, die een toren achterstond maar daarvoor twee sterke vrijpionnen bezat, waagde het wel, maar hij kreeg een nul van de arbiters: 4*4—4%. De partij aan het eerste bord tus sen Van Dijk en Van den Berg verg de een tweede zitting. Op het eerste gezicht leek Van den Berg nog remise kansen te hebben, maar Van Dijk schoof de partij bekwaam naar wins 5*4-4*4. Halverwege de strijd tegen Voorscho ten II zag het er voor Katwijk I be paald somber uit. Den Hollander en Van der Bent waren kansloos van het bord 'gevlogen', terwijl de andere partijen niet zo denderend stitonden. In het laatste uur van de eerste zit ting kreeg Barnhoorn echter een to ren cadeau, terwijl Edeling met een handigetaktische grap de hele „tim- merwinkel" van R. v. d. Perel van het bord kegelde en Hanse Raad vanuit de verdediging toesloeg: 3— 2. De resterende partijen werden af gebroken. Na enig analysewerk wer den de volgende partijen nog diezelfde avond beslist: M. v. d. Plas en Brou wer kwamen remise overeen: 3*4—2%. enenonstuitbare vrijpion van Admi raal zette Katwijk op 4*4—2%. Dick van der Plas stond de kwaliteit voor, maar zijn tegenstander Steenlage won geforceerd eentoren: 4%—3%. Voorschoten •kwam nog langszij (4% —4%) toen bleek dat de beide plus pionnen van P. v. d. Mey tegen Ou wehand voldoende waren voor de winst. Toen bleef alleen de partij Haas nootKimman over. Haasnoot stond slechts een tikkeltje beter. Kimman kon in de tweede zitting gemakkelijk remise maken, maar dan zou Voor schoten gedegradeerd zijn. Daarom probeerde hij de zaak te forceren. Na een fout belandde hij in een slechte stand. Het vallen van zijn vlag maak te een vroegtijdig einde aan zijn lij densweg: 5%—4%. kampioen Nereus LEIDEN Voor de waterpoloërs van de hoofd- en eerste klasse zit de competitie er al bijna op. In het ko mend weekeinde wordt de laatste ronde gespeeld. Eén belangrijke be slissing moet nog vallen: de kam pioen van Nederland is nog niet be kend. ZIAN/Vitesse verloor vorige week met 5—2 van HZC/De Robben en heeft daardoor nog maar één punt voorsprong op de Hilversummers. ZIAN zal nu zaterdag in Het Haagse Overbosch van Neptunus moeten winnen om zeker te zijn van de titel, want De Robben zullen zondag wel niet veel moeite hebben met degra dant Het Y. Leidse hoofdklasser De ZiJl/LGB gaat zaterdagavond bij VZC/Rit- meester op bezoek. Gemakkelijk krij gen de rood-witten het niet, want De Veenendalers zijn thuis altijd erg sterk. In de eerste klasse staat het duel tussen LZ '86 en Nereus op het pro gramma. Voor de eindstand is deze wedstrijd niet meer van belamg. Bei de ploegen zijn gepromoveerd en Ne reus is al kampioen (de voorsprong op LZ '86 bedraagt vier punten). De Leidenaren hebben echter nog wat recht te zetten, want de uitwedstrijd tegen de ploeg uit Zaandam verloren ze met maar liefst 9—2. De wedstrijd wordt zaterdagavond gespeeld in De Does en begint om 20.00 uur. Maar weinig Surinamers willen terug DEN HAAG (ANP) Zes tot tien procent van de Surinamers wil terug naar Suriname. Dat is het resultaat van een onderzoek van het Centraal Bureau Vestigingsbeleid, gehouden in opvangstcentra. Dit percentage ligt een stuk lager dan het percentage, dat onlangs be rekend werd door bureau Lagendijk in opdracht van de „Stichting Lan delijke Federatie van Welzijnsstich- tingen voor Surinamers". Volgens dit onderzoek zou ruim 50 procent van de Surinamers willen remigreren. ROTTERDAM (SP) In de nieu we Zletermeerse stadswijk Buyten- wegh de Leyens zullen nog dit jaar vier zonnewoningen worden gebouwd Als de gemeentelijke wesltandscom- missie met het plan akkoord gaat, kar. hier op 1 april worden begonnen met de bouw van een rijtje wonin gen waar de verwarming en de warmwatervoorziening niet alleen door aardgas, maar voor een belang rijk deel door zonnewarmte zullen worden verzorgd. Het Bouwcentrum in Rotterdam is samen met de Technisch Physische Dienst van het TNO initiatiefnemer van dit experiment. De Zoetermeer- se zonnehuizen steunen voor een deel op de ervaringen, die zijn opgedaan bij een soortgelijk project in het Brabantse Oss. Hier werden in maart van het vorig Jaar de eerste vier Nederlandse zonnehuizen in gebruik genomen. Het belangrijkste verschil met de Brabantse zonnewoningen is in het Zoetermeerse project, dat een deel van de opgevangen zonnewarmte zal worden „opgeslagen" in een waterre servoir van vijf kubieke meter, oftewel 5000 liter. Dit reservoir zai als een schacht van boven naar beneden in het huis worden gebouwd. Deze constructie heeft bovendien het voordeel, dat de warmte, die de schacht zal uitstralen niet verloren gaat, maar ook aan de verwarming van het buis ten goede komt. Collector Bij de Zoetermeerse zonnewoningen wordt de zonnewarmte opgevangen op een 37 vierkante meter grote dubbele glasplaat, die op het zuiden is gericht. Achter deze glasplaat zit een metalen plaat, waartussen zich een ruimte bevindt. In deze spouw zullen de zonnestralen lucht of water verwarmen, al naar gelang het type zonnecollector (zoals deze vinding heet), dat in de huizen wordt aangebracht. Het Bouwcen trum wil bij ieder huis een ander type zonnecollector bouwen, om de resultaten onderling me*, elkaar te vergelijken. De in de collector verwarmde lucht of water wordt in eerste instantie gebruikt voor de verwarming van het huis. Wanneer in het huis echter de gewenste temperatuur is bereikt, zal de overige "opgevangen" zonnewarmte worden aangewend voor de verwarming van het waterreservoir. In zonloze periodes is het dan niet direct nodig om de hulp van het aardgas in te roepen, maar kan een tijd de verwarming profiteren van de in het waterreser voir „opgeslagen zonnewarmte". Technisch „Het is moeilijk te zeggen hoe lang een huis in een periode van geen zon van het reservoir gebruik kan maken", zegt Bouwcentrum-medewer ker ing. J. M. van Heel. „Dat hangt uiteraard voor een belangrijk deel van de buitentempe ratuur af. In de maanden septem ber en oktober is het na een periode van veel zon mogelijk om een huis twee weken met dat waterreservoir te verwarmen. Maar in november en december is dit hooguit beperkt tot een paar dagen". „Het is technisch wel mogelijk om een huis te construeren, dat het hele jaar door van de zonnewarmte gebruik maakt. Maar dan moet Je wel een reservoir bouwen met een inhoud van 20 tot 40.000 kubieke meter. En dan is het nu economisch voordeliger om op aardgas te stoken', zegt ing. Van Heel. Wind Op papier is het Bouwcentrum nog aan het zoeken naar de mogelijkhe den om een van de Zoetermeerse huizen ook te verwarmen met behulp van wind. Het systeem is als volgt: een windmolen op het dak zorgt voor de opwekking van elektriciteit. Met deze stroom wordt een in het reservoir geplaatst verwarmingselement gevoed, waar door het water in temperatuur zal stijgen. „Wij hebben een ideale periode achter de rug voor windenergie. Alleen moet er nog onderzocht worden hoe deze twee vormen van warmtewinning op elkaar af té stemmen zijn", aldus ing. Van Hee* De Zoetermeerse zonnewoningen zullen in de premiesector worden gebouwd. Naar verwacht worden do huizen in het najaar opgeleverd. Marktberichten KATWIJK AAN DEN RLJN Groente veiling 12 maart Waspeeri A I 930- 1300. A II 280-760. B I 1240-1640 B Tl 200-860. C I 680-690 C II 330-630, boerenkool 95. selderie 33-36. aanvoer waspeen 225.000 kg. Voetbal Voor de Duitse bundes- liga is vrijdagavond de wedstrijd Hamburger SV tegen MSV Duis burg gespeeld. De Hamburgers won nen met 3-0, na een 1-0 ruststand. Doos pillen verloren ALPHEN AAN DEN RIJN Tus sen de Troubadourweg en de Bril jantstraat in Alphen aan den Rijn heeft gisteren iemand een doosje met zestig Primperan-tabletten ver loren. De tabletten kunnen bij in wendig gebruik gevaar opleveren voor kinderen. De Waddinxveense aquarium ver eniging heeft een naam gekregen „De Gouwe Vis". De bijeenkomsten zul len worden gehouden in het gebouw van de speeltuinvereniging „De O- verkant" in de Kromme Esse. Belangstellenden kunnen voor infor matie naar G. Taal, Schuberthog 15, teL 4113. SIGARENZAAK TE KOOP druk beklante sigarenzaak woning op le klas stand. Omzet f 550.000,per jaar. Tegen overname Inventaris en goederenvoor raad. Gelieve zonder contanten en geldige papieren niet te reflecteren. VAKBEKWAME gevraagd. Sollicitaties: Sam van Weesel en Zn. Hogewoerd 112 - Leiden - Tel. 071—120354 Diaconessenhuis Leiden AFSPRAKENBUREAU POLIKLINIEKEN is met ingang van heden te bereiken onder nummer 071 -155543 Oproep voor: Martinus Teske zonder bekende woon- of verblijfplaats in of buiten het koninkrijk om op donderdag 8 april 1976 om 12.15 uur te verschenen in het gebouw van de Arrondissementerecht bank, Juliana van Stolberglaan 2 te 's-Gravenhage. aange zien zijn echtgenote Anna Elisabeth Bekkers een eis tot echtscheiding, subsidiair scheiding van tafel en bed tegen hem heeft ingesteld, met neven vorderingen betreffende af zonderlijk verblijf, verblijfplaats van de minderjarige kinderen en uitkering tot levensonderhoud gedurende het geding. RESIDENCE „LA NERTA" Noordwijk - Katenblankweg Te bouwen 4 appartementwoningen A. Parterre-appartementen bevattende: ruime living, groot souter rain (40 m2), luxe keuken, 2 slaapka mers, badkamers, zonneterras. Kpopsom f 225.000,v.o.n. B. Bungalow appartementen Entree, gang, zeer grote L-vormige living, 4 slaapkamers, badkamer^ zonne terrassen. etc. Koopsom f 275.000,v.o.n. Inlichtingen: Van Rijn Vastgoed B.V. Dorpsstraat 9 te Warmond, tel. 0171110777 En nu m'n krant. Eindelijk heb je dan even rust. Niets zaliger dan even welverdiend onderuit. Met je krant. Tenslotte wil je weten wat er te koop is. De nieuwtjes, de vaste rubrieken en natuurlijk de advertenties. Dat is winkelen in de krant. En dan is het prettig als die krant bij je aan huis komt. Hoefje er niet voor op stap, heb je 'm precies wanneer het uitkomt. De krant is vaste prik als je even welverdiend onder uit wilt. Tokheim B.V. is een in Leiderdorp gevestigd verkoopkan toor bmnen een organisatie, waarvan het hoofdkantoor in de UJ3.A. is gevestigd. Voor dit internationale verkoopkantoor zoeken wij een ERVAREN SECRETARESSE Wij bieden een zelfstandige en afwisselende funktiei Correspondentie Engels Uitwerken van rapporten Behandelen van telefoon en telex Bijhouden van archief en andere werkzaamheden Het assisteren van de directie en deze tijdens afwezigheid, voor zover mogelijk, vervangen Bereid alle voorkomende kantoorwerkzaam* heden te verrichten. VEREIST: Middelbare schoolopleiding Secretaresse-opleiding Enige jaren ervaring Leeftijd 25—35 jaar. SALARIS: Afhankelijk van leeftijd en ervaring bieden wij een goede kracht een salaris tussen f 2.000 en f 2.500 per maand. Schriftelijke sollicitaties te richten aan Tokheim BV Splinterlaan 152, Postbus 143, Leiderdorp. -■ ':V VRAAGT in Leiden en omg. ter ovei name. Telefoon 071 - 891492. A1WJJMIIN1IIUJM profielen Metaaihandel v. d. KUY BEESTENMARKT 7 LEIDEN - TEL 120107 -ir ranastaa uitzendbureau Administr. kracht MBA Typistes N MT Steno-typistes Administr. krachten Goede beloning, wekelijkse uitbetaling. Vakantiegeld. Alle Sociale Voorzieningen. Doorlopend -plaatsingsmogelijkheden

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10