Libanese chaos lijkt nu compleet Verzet in Algerije tegen Boumedienne Zware straffen voor ontvoerders Herrema Er staat een échte auto voor u De Alfetta Regering Wilson krijgt vertrouwen van Lagerhuis President Franjieh zwicht niet voor militaire machtsgreep Plotseling naar VS Rebellie in Laos van grote omvang VALKENBURG (Z.H.) VRIJDAG 12 MAART 1976 PAGINA 9 LONDEN (Reuter) De Britse Labour-regering heeft gisteravond met 297 tegen 280 stemmen het ver trouwen van het Lagerhuis gekregen. Premier Harold Wilson had het ver trouwensvotum gesteld nadat zijn re gering woensdag een fikse nederlaag had geleden over haar plannen de openbare uitgaven te beperken. De stemming in het Lagerhuis vormde de climax van een dag waar op de regering wanhopige pogingen deed alle Labour-afgevaardigden op te trommelen, inclusief degenen die ziek waren of in ziekenhuizen ver blijven. Premier Wilson, die gisteren zyn 60ste verjaardag vierde, moest tot het vertrouwensvotum besluiten om de roep om zijn ontslag in te dammen die na de vernederende ne derlaag van woensdagavond, met na me van de zijde van de oppositie, was gehoord. De nederlaag was veroorzaakt door de stemonthouding van 37 linkse La bour-afgevaardigden die in de voor gestelde uitgavenbeperkingen een verraad zagen aan de socialistische principes. De linkervleugel sloot zich gisteravond weer bij de kudde ^an en Wilson behaalde zU noverwinning met 17 j Labour bezit in het Lagerhuis een absolute meerderheid van slechts één stem en de "chief-whip" van de par tij, Bob Mellish, had gisteren mee geholpen zieke afgevaardigden tot in de voorkamers van het parlement te halen om hun stemmen te doen gel den. Twee afgevaardigden kwamen per ambulance uit ziekenhuizen en een derde, die per auto kwam, moest daarna voor een operatie naar het ziekenhuis. De Conservatieve oppo sitie had na de nederlaag van woens dag een krachtig offensief ingezet te gen de regering, daarby gesteund door stemmen van de kleine Liberale partij en nationalistische partijleden uit Schotland en Wales. Ook dit keer waren er echter verscheidene stern- onthoudingen maar de regering bleef overeind met een iets grotere marge dan was verwacht. Dit betekent dat het uitschrijven van algemene ver kiezingen is voorkomen. Linkse afge vaardigden koelden hun woede op minister van financiën Denis Healey, de voornaamste voorstander van een beperking van de uitgaven om de in flatie te bestrijden. De Conservatieve leider Margaret Tatcher benadrukte dat de conflicten daarmee niet van de baan zijn, omdat er sprake zou zijn van een kloof tussen de twee vleugels van de Labour-party. BEIROET (ANP) De militaire en politieke crisis in Libanon is gisteren in een stroomver- i snelling geraakt. Premier Rashid Karami kondig de zijn aftreden aan, de militaire bevelhebber van Beiroet riep de noodtoestand uit en stuurde zowel president Suleiman Franjieh als premier Karami weg en de Syrische bemiddelaars, die een belangrijk aandeel hadden in het beëindi- I gen van de recente bloedige burgeroorlog, zagen er geen heil meer in en zijn spoorslags naar Damascus teruggekeerd. Franjieh weigert ech ter af te treden en heeft verklaard, dat de coup is mislukt. Terwijl in Beiroet weer schoten klonken en de milities» van moslems en christenen weer op straat ver schenen, verklaarde premier Rashid Karami dat hy er genoeg van had en wilde aftreden. De doorslag gaf waarschynlyk dat de amnestie die de bevelhebber van het Libanese le ger had aangeboden aan de muiten de militairen, voornamelijk moslems, geen enkel resultaat had opgeleverd, Integendeel, gisteren zetten de rebel len hun acties voort en bezetten op nieuw een aantal kazernes en leger posten. Het kwam verder in Tripoli tot wraakacties van moslem-militairen tegen hun christeiyke collega's toen bekend was geworden dat de com mandant van het noordeiyke mili taire district, een moslem, by een controlepost in christeiyk gebied was doodgeschoten. Vol ornaat De klap op de vuurpyl kwam gis teravond. Na een kort maar hevig ge vecht om het in het ministerie van Voorlichting gevestigde televisiesta tion verscheen de militaire comman dant van Beiroet, generaal Abdel- Aziz el Ahdab, in vol militair ornaat voor de televisiecamera's en las een communiqué voor, waarin hy bekend maakte dat de noodtoestand was af gekondigd en dat voor Beiroet een uitgaansverbod van onbeperkte duur van kracht was. HU verzocht voorts zowel president Franjieh als premier Karami hun functies neer te leggen en zei dat zU als afgetreden zouden worden beschouwd als aan het ver zoek geen gevolg werd gegeven. Vol gens de generaal moest de regering binnen 24 uur haar ontslag nemen en hy verzocht het parlement binnen zeven dagen een nieuwe president Wordt ex-nazi voorzitter van Rotary CHICAGO (AP) Rotary Inter national heeft de Oostenrykse ex- nazi dr. Wolfgang Wiek aangewezen als kandidaat voor het voorzitter schap ondanks protesten tegen deze benoeming door Nederlandse en Is raëlische Rotary-leden. Dit is be kendgemaakt door een woordvoerder van de Internationale organisatie. Volgens Simon Wiesenthal, hoofd van het Joodse documentatie centrum in Wenen, heeft Wiek een Delang- ryke economische post vervult in Oostenryk in de jaren tussen 1938 en 1945. Wiesenthal zegt dat Wick in 1933 lid van de nazi-party is gewor den en dat hy in 1945 opgeroepen is in de Waffen-SS, HET elitekorps van de nazi's. Botsing Tenminste 13 personen zijn gedood toen gisteren een Joego slavische bus en twee Turkse koel wagens met elkaar in botsing kwa men op een gladde weg ten zuiden van Belgrado, tijdens zware sneeuw val. Tientallen werden ernstig ge wond. aan te wyzen, die dan onmiddeliyk een nieuwe regering moest vormen. De generaal zei de Syrische bemid delingspogingen te steunen en ver klaarde geen voorstander te zyn van een militair bewind 'behalve als dat nodig is om een uiteenvallend re gime te redden'. Hy zou de macht aan de wettige instanties teruggeven zodra er een nieuwe president is. Generaal Ahdab, die zyn decreet ondertekende met 'tydeiyk militair gouverneur', zei de akkoorden die in het verleden zyn gesloten met „de Palestynse broeders' te zullen eer biedigen. Hy garandeerde president Franjieh een levenslange bescher ming door het leger. Generaal Ahdab behoort tot de soennieten, een orthodoxe moslem sekte. Hy staat bekend om gematigde rechtse sympathieën. Gevechten Hoeveel aanhang hy in het leger heeft valt nog niet te zeggen. Een woordvoerder van president Fran jieh verklaarde dat het presidentiële palcis nog steeds in handen van Franjieh-loyale troepen is, evenals het ministerie van Defensie. Direct na de toespraak van Ahdab werd op vele plaatsen in Beiroet ge schoten. By de hotels aan de boule vard vonden gevechten tussen com mando's van links en rechts plaats. President Franjieh heeft laten we ten dat hy vastbesloten is "te bly- ven om de wettigheid te verdedigen", zelfs al moet dat zyn leven kosten. Na de machtsgreep van generaal Ah dab zei de president in een verklaring tegenover de pers in zyn paleis aan de rand van Beiroet dat "de natio nale plicht ons oplegt het hoofd te bieden aan alle campagnes die slechts ten doel hebben Libanon te verdelen". De rebellerende militairen hebben vanochtend vroeg het uitgaansverbod opgeheven. Aanhangers van presi dent Franjieh zeggen dat de mili taire coup is mislukt. Generaal Ahdab zei echter over de radio, dat noodtoestand van kracht blyft. Hy ontkende dat er van een staatsgreep sprake was. Het ging slechts om „correstieve maatregelen tot herstel van de democratie". De radiozender die door de aan hangers van Franjieh wordt be heerst, zei dat de coup van generaal Ahdab was mislukt en dat zowel de politieke als de militaire leiders zich van de actie hebben afgekeerd. Met zijn revolver in de hand verscheen generaal Ahdab gisteren voor de televisiecamera om de nood toestand af te kondigen en de president weg te sturen De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Yigal Allon bij zijn aankomst op het vliegveld van Washington. Om onbekende redenen brak Allon gisterep. een voorgenomen driedaags bezoek aan Nicaragua af na een telefoontje van de Israëlische ambas sade in Washington. ALGIERS (AP) Een groep voor malige Algerijnse politieke leiders hebben gisteren een daad gesteld welke zijn precedent niet kent sinds president Houari Boumedienne in 1965 via een militaire machtsgreep aan de macht kwam: zij hebben een oproep gericht tot het volk waarin zij pleiten voor herstel van de de mocratische vrijheden en beëindiging van het conflict met Marokko over de westelijke Sahara. Volgens onbe vestigde berichten zijn de onderte kenaars van het manifest onmid- dellijk door de veiligheidsdienst gear resteerd. De oproep, die werd ondertekend door vier leiders uit de onafhanke lijkheidsstrijd tegen Frankrijk, was het eerste duidelijke teken van poli tieke oppositie dat Algerije sinds tien jaar gezien heeft. De oproep werd ondertekend door onder andere Ferhat Abbas en Benyoussef Benkhedda, presidenten van de Algerijnse regering in balling, schap uit de dagen van de stryd voor de onafhankelijkheid, Hocine Lahou- el. oud-secretaris-generaal van de onafhankelijkheidsbeweging en sheik Mohamed Kheireddine, oud-lid van de nationale raad van de Algerijnse revolutie. Anders dan anderen die het niet met het beleid van Boumedienne eens zijn, hebben zij het land niet verlaten, maar zich teruggetrokken van het politieke toneel. Benkhedda heeft de oproep persoonlijk rondge bracht en aan buitenlandse persor- gamsaties ter hand gesteld. Algerijnse regeringsfunctionarissen hebben buitenlandse corresponden ten direct gewaarschuwd dat indien zij melding maken van de oproep dit zal worden beschouwd als een mis drijf tegen de staatsveiligheid. Wes terse correspondenten hebben deze waarschuwing in het algemeen voor kennisgeving aangenomen. De Algerynse pers en radio hebben niets gemeld over de oproep. Volgens sommige Algerijnse zegs lieden hebben de ondertekenaars van de oproep hiermee een politieke rentree willen maken op een tijdstip dat de regering Boumedienne een nieuwe grondwet voorbereidt, welke moet leiden tot presidentsverkiezin gen. Sinds 1962 hebben in Algerije geen vrije verkiezingen plaatsgevon den. Alle politieke partijen, behalve de regerende partij het nationaal bevrijdingsfront, zijn er verboden. In de oproep wordt het volk ge vraagd vrije verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering te eisen, afschaffing van 'het huidige to talitaire stelsel' en de persconsver- heerlyking van Boumedienne, volle dige vrijheid van meningsuiting voor alle Algerijnen en herstel van de traditionele vriendschap met Ma rokko. Algerije en Marokko hebben de diplomatieke betrekkingen verbroken en zijn aan de rand van oorlog ge komen na de Marokkaanse an nexatie van de Spaanse Sahara. Algerije heeft daarop de Frente Polisario guerrilla beweging en de door haar uitgeroepen onafhankelij ke staat in de vroegere Spaanse Sa hara erkend. In de oproep wordt herinnerd aan de korte doch bloedige grensoorlog tussen Algerije en Marokko ln 1963: 'Voor de tweede maal binnen 14 jaar is Algerije betrokken bij een conflict met het Marokkaanse broe dervolk zonder dat het verlangen van ons volk in overweging is genomen. Elk moment kan dit conflict zich uitbreiden en heel Noord-Afrika in een bloedbad dompelen. Zulk een oorlog dient tegen elke prijs te wor den vermeden. Wij doen een beroep op de leiders van Algerije en Ma rokko opdat onze volkeren niet lan ger beschouwd zullen worden als pionnen op 't internationale schaak bord'. Afschriften van de oproep zijn ge zonden aan de leden van de revolu tionaire raad, de ministers en de buitenlandse ambassades. Een Al gerijnse regeringsfunctionaris gaf als zyn persoonlyk commentaar, dat hy het manifest beschouwde als een 'opstandige contra-revolutionai re aanval' op de regering Boume dienne. HIJ noemde de ondertekenaars „ouderwetse bourgoisreactdonairen" die pogen het steeds radicaler stand punt van de regering in zaken als de Sahara. Arabische en Afrikaanse aangelegenheden in het algemeen en het optreden in de Verenigde Naties te ondermijnen. BANGKOK (AFP) Driekwart van de drie miljoen inwoners van Laos ontsnappen aan het gezag van de rerring in Vientiane. Dit is de mening van reizigers die on langs vanuit Laos in Thailand zijn aangekomen. In het noorden van La06 contro leren de leden van de Meo-stam het hele berggebied tussen Loeang Prabang. de voormalige koninklij ke hoofdstad en Vientiane, aldus de reizigers. Er is een "revolutionair Laotiaans volksfront" In Laos actief, dat anti-communistisch is en dat de af gelopen weken een reeks sabotage daden heeft gepleegd in het gebied van Vientiane. In een communique gezonden aan het Franse persbureau A.FP., beweert dit volksfront dat er in de naoht van 4 op 5 maart een serie gevechten zijn geleverd in de streek van Vien-Moeong Kassi, 160 kilometer ten noorden van de hoofdstad. Volgens dit oommunlque zou de troepen van de Pat het Lao verscheidene kleine posten hebben opgegeven om zich te hergroeperen in Vang Vien. dat op 90 km ten noorden van Vientiane ligt. Vienti ane zou nagenoeg omsingeld zijn. De acties van het volksfront zijn uitgevoerd door een bataljon be staande uit oud-soldaten van het neutral is tdsche tweede bataljon para chutisten onder bevel van een ko lonel, aldus het communique. Het front 6tuurde de pers ook foto's van een brug. die door een sabotagedaad zou zijn beschadigd. In het zuiden van het land zou het hele gebied ten westen van ae Mekong, met name de provincie Champa ssak zyn „bevrijd". Op 17 februari zou een eenheid onder leiding van kolonel Boea Lien "e:n ex-kolonel van de Pathet Lao, die in deze streek de leiding van de op standelingen heeft genomen) een hele compagnie van de Pathet Lao hebben vernietigd. Reizigers afkomstig uit Vientiane vertelden dat op 27 februari kor te maar hevige gevechten zijn gele verd op 25 kilometer ten noorden van de hoofdstad. In de stad zelf zijn strenge veiligheidsmaatregelen genomen. Begin vorige week zouden er op grote schaal wljkhoofden zijn gearresceerd omdat zy te weinig "waakzaam in revolutionaire zin" zijn geweest. Volgens onbevestigde berichten is generaal Singkapo Choun Amaly, ae minister die verantwoordelijk was voor de volksmilitie, uit Vientiane verdwenen. Volgens sommigen is hy gearresteerd, volgens anderr n heeft hij zich aangesloten bij de rebellen in het noorden. Singkapo was de afgelopen 30 Jaar een naas te medewerker van Pathet Lao-lel- der, prins Souphanou Vong Het volksfront zegt in zijn com munique dat de regering in Vien tiane een algehele reorganisatie van de veiligheidsdiensten en van de volksmilitie op touw heelt gezet. De opleiding van de volksmilitie zou zijn toevertrouwd aan Russische en Cubaanse deskundigen. Volgens het front zijn er 1.500 Russen en 400 Cubanen in Laos. De Laotiaanse ambassade in Bangkok zei echter dat er Slechts 40 Cubanen in Laos zijn en dat die behoren tot de am- baassade van dat land. In de boezem van de regering be staan ernstige meningsverschillen tussen de aanhangers van Moskou enerzijds en de "marxistische patriot ten" onder leiding van prins Sou phanou Vong anderzijds. De laat- sten menen dat er meer rekening dient te worden gehouden met de aard en de verlangens van het Lao tiaanse volk. De officiële organen van de Pa thet Lao, met name de radio en het partijblad '«ieng Passasson", hebben de laatste dagen in hun commentaren toegegeven dat de "binnenlandse toestand hier en daar bedreigd wordt door oontra-revölutio- natren, die steeds vermeteler wor den". ADVERTENTIE Gallagher en Coyle krijgen 20 en 15 jaar LONDEN (DPA'Reuter) Eddie Gallagher, de 27-jarige ontvoerder van de Nederlandse industrieel dr. Tiede Herrema. is gisteren door een rechtbank in de Ierse hoofdstad Du blin veroordeeld tot 20 jaar gevange nisstraf. De tweede hoofdverdachte in het proces, de 21 jaar oude Marian Coyle, kreeg 15 jaar. Twee andere medeplichtigen, John Walsh en Brian McGowan, werden tot 2 Jaar veroordeeld. Gallagher en Coyle ontvoerden Herrema op 3 oktober van het afge lopen Jaar. toen hy op weg was naar zyn werk in het Ierse Limerick. Ze hielden hem 36 dagen gevangen, voor bet- grootste deel van de tyd in een huis in Monasterevin. Het doel van de gyzeling was de vryiating van twee gevangen IRA-leden. Het vonnis ontketende een oproer in de zwaar bewAakte rechtszaal. Toeschouwers schreeuwden scheld woorden tegen de president van de speciale rechtbank, Denis Pringle, en Gallagher sloot zich daarbij aan: „Jy bent veroordeeld, Pringle". Op haar beurt riep Marian Coyle naar de rechter: "Pringle, die bombrief was een waarschuwing die je niet ter harte hebt genomen" kennelyk doe lend op een dergeiyke brief die op 26 februari, aan het begin van het proces, naar de rechter was gestuurd. David Dunn, de vyfde beschuldig de, werd veroordeeld tot een voor- waardelyke gevangenisstraf van drie jaar. Gallagher en Coyle werden niet schuldig bevonden aan poging tot moord op een politieman tydens de belegering in Monasterevin. Vier an dere verdachten in de ontvoeringzaak moeten nog terechtstaan. Hun pro ces zal in april plaatsvinden. Dr. Herrema, sinds eind februari terug in Nederland om zich voor te bereiden op zyn nieuwe functie van directeur-personeelszaken van AKZO, was gisteravond niet bereid taar te geven op de gevelde 1 B.V. Autom. Imp. H. A. MAASLAND Voorschoterweg 17, telefoon 01718—13900/16275. De Alfetta van Alfa Romeo. 1600 cc of1800 cc motor voorin. 5 versnellingsbak met differentieel achterin en De Dion achterwielophanging. Perfekte wegligging. Kooiconstructie met energie-absorberende zones. Topsnelheid boven 175 km/u. Alfetta 1,6 -125 pk -17.990,- Alfetta 1,8-140 pk-19.790,- Alfetta GT-140 pk-21.490,- Alfa Romeo is verkrijgbaar in 18 modellen vanaf 12.060,- bij meer dan 100 dealers.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9