Vorrink: fluor in drinkwater moet „Doden derde gijzelaar was noodzaak" Compromis van PvdA moet abortus redden Kabinet Den Uyl is ons kabinet Kamer niet overtuigd Tegen vriend kapers eis van vijfjaar VRIJDAG 12 MAART 1976 DEN HAAG (SP) - Minister Vorrink van Volksgezondheid houdt voet bij stuk: er moet fluor in het drinkwater om paal en perk te stellen aan het toenemende tandbederf. Maar de minister slaagde er gisteren niet in de Tweede Kamer te overtuigen van de noodzaak van fluoridering. De Kamermeerderheid blijft helemaal afwijzend staan tegen het regeringsvoorstel om -in het belang van de volksgezondheid - fluor aan het drinkwater ♦oe te voegen. Ook de mogelijkheid om een filter aan de kraan te schroeven veranderde daar niets aan. TBRvoor moord op Rotterdamse graanhandelaar ROTTERDAM (ANP) - Overeen komstig de eis van de officier van Justitie heeft de rechtbank in Rot terdam vandaag de 25-jarige Joe goslaaf VIado G. ontslagen van rechtsvervolging en ter beschik king gesteld van de regering. De rechtbank achtte wel bewezen dat VIado op 4 november van het vorig jaar de Rotterdamse graanhande laar Ton Verschoor (40) met een groot aantal messteken om het le ven had gebracht. De Joegoslaaf had tijdens de behandeling van zijn zaak veertien dagen geleden ook toegegeven dat hij Verschoor in diens flat in het centrum van Rot terdam had gedood. Het vonnis van de rechtbank is on der andere gebaseerd op de psy chiatrische rapporten die over Vlado G. zijn uitgebracht. De artsen zijn van oordeel dat de Joegoslaaf op het moment van het misdrijf vol ledig ontoerekeningsvatbaar was. Graanhandelaar Verschoor ont moette Vlado G. op 4 november van het vorig jaar in een bar in Rotter dam. Na iets te hebben gedronken stelde Verschoor voor met hem mee te gaan naar zijn flat. Toen de graanhandelaar homofiele toena dering zocht, sloeg Vlado G. van zich af en begon met een mes-op de Rotterdammer in te steken. De psychiater noemt Vlado G. latent-homofiel. "Hij koestert soms onbewust de wens tot contact, maar op het moment van toenader ing maakt zich een grote angst van hem meester, die zich uit in een primitieve agressie. Om tegemoet te komen aan de be zwaren van de Tweede Kamer tegen fluoridering beloofde minis ter Vorrink dat er de eerste driejaar niet meer gebieden met gefluori deerd water zullen bijkomen. Wa terleidingbedrijven die in 1973 geen vergunning hadden om fluor in het drinkwater te doen, krijgen - na instemming van de Eerste en Tweede Kamer met de kabinets voorstellen - ook geen toestem ming. Dit betekent dat als de minister haar zin krijgt een kleine vijf mil joen mensen fluor uit de kraan zul len krijgen (o.a. in Rotterdam, Gouda en omstreken, de Alblas- serwaard en de Krimpenerwaard). De gemeenten die toestemming voor fluoridering willen hebben moeten wel aantonen dat er in vol doende mate ongefluorideerd wa ter verkrijgbaar zal zijn, zo pro beerde minister Vorrink de kamer leden gerust te stellen. Tevergeefs. De minister slaagde er niet in het verzet van de Tweede Kamer tegen de fluor-voorstellen te breken. Net als PPR,D'66, SGP, GPV, Boerenpartij en RKPN ble ven enkele PvdA-kamerleden, de meeste confessionelen, bijna alle WD'ers en een stuk of wat DS'70- kamerleden tegenstander van fluo ridering. Filter Het bleef voor de meerderheid van de Tweede Kamer onoverkomelijk dat mensen tegen hun zin water met fluor moesten drinken. "De overheid overschrijdt de grenzen Gar deniers. Er zijn drie mogelijkheden om on gefluorideerd drinkwater ter be schikking te stellen: een tweede waterleidingnet aan leggen. Dit is te duur, meent mi nister Vorrink, Verkopen in flessen. De toepas singsmogelijkheid hiervan is volgens de minister beperkt, een soort flltertje aan de kraan schroeven dat het fluor weer uit het water haalt. "Binnen driejaar zal dit verkrijgbaar zijn", zei de minister. Mensen die geen water met fluor willen drinken, hoeven dan alleen maar zo.n flltertje aan te schaffen. Zolang dit anti-fluor-filtertje er niet is, moet er in geen geval toestem ming voor fluoridering van het drinkwater gegeven worden, vond de meerderheid van de Tweede Kamer. Fluor is niet schadelijk voor de ge zondheid van de mens, zei staatsse cretaris Hendriks (volksgezond heid). Het werkt kanker (Volksge zondheid). in de hand. Deze bewe ring berust op geen enkel weten schappelijk bewijsmateriaal", zei hij. Steeds meer 'doorrij ders' HOOFDDORP (ANP) - De poli tie van Haarlemmermeer ver wacht dit jaar een "onrustba rende stijging" van het aantal automobilisten dat na een onge luk doorrijdt. De gemeentepolitie van Haar lemmermeer werd dit jaar tot nu toe met 24 gevallen gecon fronteerd, waarbij maar zeven daders achteraf konden worden opgespoord. In 1975 waren er 91 doorrijders genoteerd. In 1974 bedroeg het aantal 68. Volgens de politie is de oorzaak van het doorrijden vaak drankmisbruik, waardoor de betrokkenen liever r de I vergeet", aldus een woordvoer der van de politie van Haar lemmermeer, "dat men zich schuldig maakt aan een misd rijf. I Minister Vorrink en staatssecretaris Hendriks lieten zich gisteren tijdens hun debat o leidingwater een glaasje ongefluorideerd water goed smaken. r de fluoridering van het DEN HAAG (SP) - De Partij van de Arbeid heeft de hand uitgestoken naar de WD om te voorkomen dat bij het abortus-debat begin mei geen van de drie op de agenda van de Tweede Kamer staande voor stellen een meerderheid zal halen. Het compromis-voorstel van de so cialisten komt er op neer dat voor abortussen beneden de grens van drie maanden zwangerschap de PvdA-lijn wordt gevolgd. Voor zwangerschappen langer dan drie maanden zou het strengere voor waarden stellende WD-standpunt moeten gelden. In een voorlopige reactie op bet compromis heeft WD- woord voer der mevr. mr. E. Veder-Smit niet pertinent afwij zend gereageerd, hoewel zij wel enige bedenkingen heeft. Zij zegt het echter op prijs te stellen dat de PvdA-leden dr. J. Lamberts en dr. H. J. Roethof het initiatief hebben genomen te proberen tot overeenstemming te komen. Als bezwaar ziet mevr. Veder dat de waarborgen die volgens haar de in- itiatiefwet van de WD biedt, bij aanvaarden van het compromis niet gelden voor zwangerschappen die binnen drie maanden worden afgebroken. Naast initiatiefwetten van de PvdA en de WD ligt er een initiatiefwet van de drie Christelijke partijen. Woordvoerder van de drie partijen, mevr. H. van Leeuwen, was "ver baasd" over het compromis- voorstel. Terugkeer voor 4000 Moluk- kers mogelijk DJAKARTA (AP) - Het Indonesi sche parlement heeft een amende ment goedgekeurd waarin 4.000 Molukkers, die in Nerderland wo nen en 1.000 Indonesiërs in Suri name en de Nederlandse Antillen wordt toegestaan naar Indonesië terug te keren en het staatsburger schap te herwinnen. Aan Indonesiërs, die in communis tisch China zijn gaan wonen, zal het staatsburgerschap echter niet wor den verleend. In Nederland wonen ongeveer 35.000 Molukkers. "Voorgesteld wordt namelijk met een oppositiepartij tot overeen stemming te komen over de abor tuswetgeving," aldus mevr. Van Leeuwen, die lid is van de ARPfrac- tie. "Hieruit blijkt opnieuw dat met betrekking tot zulke fundamentele vraagstukken het CDA een geheel eigen standpunt vertolkt. In dit ge val is het er op gericht het ongebo ren leven te beschermen," aldus de CDA-woordvoerder. De PvdA-kamerleden Lamberts en Roethof vinden overigens dat een aantal bezwaren tegen het voorstel van de WD overeind blijven staan, maar zij zeggen hun aanbod te kunnen doen gezien de mogelijk heid dat alle drie de voorstellen worden verworpen. De WD zal zich nog verder bera den over het compromis, aldus mevr. Veder. Daarbij zal tevens de vraag aan de orde komen of vóór of tijdens de behandeling van de in itiatiefwetten begin mei over het compromis van gedachten wordt gewisseld. Gliphoeveihonk voor kanslozen AMSTERDAM (ANP) - Overbe- woning, werkloosheid, en kinder opvang zijn de grootste problemen voor de Sunnamers in het flatge bouw Gliphoeve 1. de 334 flats tel den vorig jaar december ongeveer 1900 bewoners, van wie 1750 Suri- namers en Antillianen. Meer dan de helft van de Surinaamse gezinnen bestaat uit vijf of meer personen. Eén op de vier gezinnen heeft in woning, waarbij de inwonenden over het algem ren een familierela tie met de hoofdbewoner hebben. Van de gezinnen met opgroeiende kinderen heeft 43 procent een al leenstaande vrouw aan het hoofd. Deze gegevens komen uit een be- wonersonderzoek, dat de socioloog B. Biervliet in opdracht van het Amsterdamse gemeentebestuur in Glinhoeve 1 heeft ingesteld. Hans van der Aar, die in Turkije wegens het in bezit hebben van 2 kilo hasjiesj tot 30 jaar gevange nisstrafwas veroordeeld, keerde gisteren, na acht jaren te hebben uitgezeten, in ons land terug On der grote belangstelling van de pers vond een emotioneel welkom met zijn moeder en zusje plaats. Het is voornamelijk aan de in spanningen van zijn moeder te danken, dat Hans is vrijgelaten. VRAGEN OVER BEGROTING ZUID-HOLLAND DEN HAAG (ANP) - De door Pro- vinciale Staten van Zuid-Holland aangenomen motie inzake de aan houding van goedkeuring door de Kroon van de provinciale begroting 1975 heeft tot vragen uit de Tweede Kamer geleid. De fracties van KVP, PvdA, WD, ARP en CHU hebben de minister De Gaay Fortman van Binnen landse Zaken schriftelijk verzocht zijn oordeel over deze motie te ge- In deze motie wordt gesteld dat door het aanhouden van de goed keuring de uitvoering van normale provinciale taken wordt belem merd en dat het bestuur van de provincie permanent wordt ge blokkeerd. DEN BOSCH (SP) - Theo W. had zich altijd zo goed ingezet voor de Zuidmolukse zaak dat de treinkapers van Wijster on der meer de vrijlating uit de ge vangenis van deze Waal wijk se Ambonees eisten. Dat bleek gisteren voor de rechtbank in Den Bosch, waar de 24-jarige Theo terechtstond voor een overval op een post kantoor in zijn woonplaats (buit 1700 gulden), een inbraak en een mislukte inbraak in een munitiedepot van het leger in Lopik. Officier van justitie mr. K. H. Meyring eiste tegen Theo vijf jaar gevangenisstraf. Hij noemde hem een doorlopend gevaar voor de maatschappij, a-sociaal en gevaarlijk voor elk cultuurpatroon. Alleen de inbraak in het muni tiemagazijn was opgezet om de Molukse zaak te dienen. Theo: "De Vrije Zuidmolukse Jonge ren hadden dringend wapens en munitie nodig". De officier haalde ook uit naar defensie: "De bewaking van het depot duidde op een onbegrij pelijke nonchalance. Slechts één bewaker die alleen tussen 8 uur 's avonds en 4 uur 's och tends op ronde ging. (De overval in Waalwijk pleegde Theo samen met de Zuidmolukker O. uit Ridder kerk (eis anderhalf jaar) en een Italiaan (al tot twee jaar veroor deeld). Uitspraak 25 maart. Tussenbalans PvdA: DEN HAAG (SP) - Met nog ruim een jaar regeren voor de boeg heeft het partijbestuur van de PvdA een tussenbalans opgemaakt van het kabinet-Den UyL "Het kabinet is ons kabinet. Aan het kabinet de taak om dit zo te houden". Het PvdA-bestuur ziet nog een be langrijke taak voor het kabinet weggelegd: het ingrijpend veran deren van de zeggenschap in het economisch leven. "Investerings beslissingen, waarmee de arbeid splaatsen van duizenden gemoeid zijn, mogen niet langer privé- besluiten zijn van de onderne- Verder meent het PvdA-be stuur "Grote beleggers behoren niet op hun eentje te beslissen welke (meest-winstgevende. maar niet op hun maatschappelijk nut getoetste) projecten zij op gaan zetten." Bovendien vindt de PvdA "En banken mogen niet, op louter financieel-economische gronden, op eigen houtje beslissen over het voortbestaan van bedrijven." Volgens het PvdA-bestuur zijn van de meer dan duizend verkiezings beloften in het regeerakkoord van PvdA. D'66 en PPR m de afgelopen drie jaar er zeker achthonderd inge lost Als wapenfeiten van het kabinet- Den Uyl ziet het PvdA-be stuur - de herverdeling van inkomens, vooral dankzij de gelijkstelling van sociale uitkeringen aan het mini mumloon, - de opvoering van de ontwikke lingshulp tot anderhalf procent van het nationale inkomen, - de opvoering met meer dan vijftig procent van de uitgaven voor cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk, - de extra uitgaven voor kleuter- en basisonderwijs: in drie jaar tijd ruim negenduizend extra arbeid splaatsen, onder meer in achter- standgebieden, - de stadsvernieuwing: dit jaar worden 27.000 woningen ingrij pend verbeterd en veertigduizend particuliere eigenaren kunnen re kenen op financiële steun bi) op knapbeurten. - tempering van de huurstijging: "niemand met een inkomen gelijk aan het minimumloon behoeft meer dan tien procent van zijn in komen te verwonen. - het milieubeleid van minister Vorrink, - het openbaar vervoer drie nieuwe spoorlijnen in aanleg: Schiphollijn, Zoetermeerlijn en Nieuwegeinlijn, - vermindering van de defensieuit gaven met 1500 miljoen in vier jaar en verkorting van de diensttijd met twee maanden. Geen uitstel huurverhoging DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren geen beroep op de regering gedaan om de huur verhoging niet op 1 april a.s. te doen ingaan. De motie-Van het Schip (CPN), waarin dat beroep was op genomen en welke motie dinsda gavond jongstleden was ingediend tijdens een interpellatie van staats secretaris Van Dam van Volks huisvesting, werd verworpen. Voor de motie stemden alleen de fracties van CPN en PSP. ASSEN (SP) - Elisa Jantje H., een kleine man in een trui en een spij kerbroek. Hij heeft een wijd uit staand afrokapsel, een grote bril met zwart montuur; er steekt een pakje zware shag uit zijn achterzak. Elia H. (24) is de man, die toegeeft in het doodschieten van alle drie de slachtoffers van de treinkaping bij Wijster, persoonlijk de hand te hebben gehad. Door Aad Wagenaar Hij schoot treinmachinist Braam bij het begin van de kaping met zijn stengun in het hoofd, vuurde met hetzelfde wapen een dag later meerdere salvo's af op de soldaat Bulter en executeerde op 4 decem ber met een revolver de gijzelaar Bierling. Eli H. is bovendien de man, bij wie het idee voor de treinkaping en de daarop volgende gijzeling het eerst opkwam en het plan ervoor ont wierp. Hij was gisteren de zesde en voor naamste verdachte, die voor echt- bankpresident mr. F C Fliek ver scheen. Deze zeer geduldige en vriendelijke magistraat liet toen ook voor het eerst blijken dat liij moeite kreeg met het verhoor. Vooral uitte zich dat bij het onder vragen van de laatste en jongste Zuidmolukker, die na Eli voor de bali kwam: Cornells ("Cor) T. (19), aan wie óók de moord op Bierling werd verweten. Kleinte Cor T. doorbrak het patroon van onbevangen toegeven van de be schuldigingen, zoals de Zuidmo- lukkers dat vanaf het begin van het proces hebben gedaan. Cor, in de trein ook wél "kleintje" genoemd, weigerde de president uitsluitsel op de vraag of hij dan wel Eli het dodelijke schot op Bierling hadden gelost. Dit ondanks de eerdere bekentenis van Eli: "Ik schoot van dichtbij in de nek en hij viel naar beneden, uit de trein." Eli H. (die de gijzelaars als "Willie" kenden) had eind september 1975 besloten om tot een gijzeling over te gaan, zo verklaarde hij gisteren, en begon toen een stel strijdmakkers te verzamelen. Eli H. begon op 2 december het ka- pingsavontuur met een stengun, een revolver, een pistool en een sa bel. Stevig bewapend dus, maar op de vraag van mr. Fliek of hij er op gerekend had te moeten doden, antwoordde Eli ongeveer hetzelfde als de voorgaande verdachten: "Het moeten doden was bij de be sprekingen niet zo'n punt geweest. We hadden niet verwacht te moeten schieten. De Nederlandse regering zou wel zwichten voor onze drei gementen." Tóch doodde Eli vrij kort na het be gin van de treinkaping de machi nist Braam, de man die als belang rijkste gijzelaar beschouwd werd, omdat hij na inwilliging van de eer ste eisen, de trein had moeten op trekken naar een verharde weg. Daar, waar de bus naar Schiphol gereed zou staan. Moeizaam Eli H., soms zeer moeizaam spre kend, geeft op vragen van mr. Fliek ook toe dat hij later op de eerste kapingsdag degene was geweest, die had aangezet tot executie van een gijzelaar, omdat "de Neder landse regering" niet op tijd de ei sen van de overvallers inwilligde. "Ik kreeg de indruk dat de anderen het met mij eens waren." Bij de poging om treinpassagier De Groot te doden (deze wist te ont komen) was Eli echter niet aanwe zig. Wel nam hij de beulsrol op zich op de tweede dag van de kaping, toen soldaat Bulters werd uitgeko zen om doodgeschoten te worden. Want "de tijd was afgelopen en we kregen in de gaten dat men ons aan het lijntje hield." Eli H. wéigert te zeggen wie er bij hem waren toen soldaat Bulters naar het treinbal- kon gebracht werd en daar moest knielen: "Zo maar iemand Dan brengt mr. Fliek de derde dode ter sprake, Bert Bierling, die op 4 december met een nekschot uit de trein viel. Over de eenstemmigheid b(j de Zuidmolukkers om tot deze executie over te gaan, heeft de pre sident in zijn verhoor van de Zuid molukkers al de nodige twijfels blootgelegd. Eli komt niet verder dan: "Ik dacht van welals hem gevraagd wordt of al zijn makkers het over het doden van Bierling eens waren. Maar hij geeft toe dat hij alweer de gene was, die het tot een besluit deed komen. Bovendien nam hij op zich de executie uit te voeren. Met wie? "Dat herinner ik me met." Eli zegt ook dat hu het slachtoffer (Bierling) had aangewezen "de eer ste de beste Met de jonge Cor T. (die dat heeft toegegeven, Eli's "blinde vlek" over zijn assistentie ten spijt) bracht hij Bierling naar een coupé waar men hem liet knielen en ach ter zijn rug de duimen samenbond. Hierna nam men Bierling mee naar het bagagerijtuig. Eli herinnert zich dat hij Bierling zei dat hij voor het laatst bidden mocht. "Maar hij zei niets." Daarna loste Eli met een revolver het dode lijke nekschot en viel Bierling voorover uit de trein. Wat ging er toen door u heen?", wil de president al weer weten. "Niets", zegt Eli, "totaal niets." "Vond u het erg?" "Ik vond het noodzakelijk." Branie Eli's beschuldigde medeplichtige bij de executie van gijzelaar Bier ling, de negentienjarige Cor T. komt op de tweede dag van het pro ces in Assen als laatste verdachte voor. Hy is een tengere jongen die met zijn linker vuist gebald naar het publiek in de zaal een groet brengt. Branie, die omslaat in kinderlijk taalgebruik als mr. Fliek met zijn verhoor begint. Het psychiatrisch rapport zegt over Cor dat hij zwak begaafd is. Cor werd betrokken bij de eerste poging tot executie: samen met Paul S. had hij de passagier De Groot van zijn plaats gehaald en naar een balkon gebracht. Toen De Groot (die ontkwam) naar buiten sprong, had Cor op hem geschoten en gemist. Bij de executie van de soldaat Bul ter, zo verklaart Cor, heeft hij de wacht gehouden. Daags daarna kwam de vraag of er nóg een execu tie moest worden uitgevoerd. Bierling werd uiteindelyk doodge schoten. Cor was daarbij. Over wat zijn aandeel was en dat van zijn makker (S.) vervalt hij in een zich eindeloos herhalende uitspraak: "Oh, dat weet ik niet meer. Aan het eind van het verhoor van Cor leest de vermoeide president Fliek wat zinnen voor uit rapporten die over de jongen zijn uitgebracht "Het bloed dat gevloeid is, komt te rug in zijn dromen." Er wordt ook in gesproken over Cors schuldgevoel over de derde dode: waarvan hij nog steeds de in doodsangst verstarde ogen ziet."

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7