Restauratie van Hooglandse kerk eerder voltooid Binnenstad Slepend karwei met zeven jaar bekort Voor de drie zuilen Bewoners Rosenburch kruispunt gevaarlijk jé Gfer.' Le Bistro Slaaghbuurt., Zevensprong en Westerkwartier: extraatje ■jlJDAG 12 MAART 1976 Architect Van der Sterre optimisme onbeperkt. j Door S. J. de Groot LEIDEN Het ziet ernaar uit dat er in de (verre?) toekomst in de Leidse binnenstad drie basisscholen van de drie zuilen zullen, ontstaan. Wethouder Tesselaar zei gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie die zich o.m. met on derwijs bezighoudt, dat hij bezig is hierover te overleggen met de betrokken onderwijsinstanties. Duidelijk is echter wel dat er eerst een beleid voor de binnenstad moet komen alvorens er' voor de onderwijsvoorzieningen concrete voorstellen op tafel kunnen komen. De PPR/D'66-fractie in de Leidse ge meenteraad heeft intussen al een al ternatief binnenstadsscholenplan ter tafel gebracht, waarin een aantal principiële punten is vastgelegd. Zo wordt o.m. gesteld dat nieuwbouw pas mag worden gerealiseerd als be staande gebouwen in de binnenstad ontoereikend zijn, terwijl ook reke ning moet worden gehouden met de scholen die aan de rand van de bin nenstad liggen. De PPR/D'66-fractie stelt algemeen voor om de binnenstad te verdelen in De Óamp/Maredorp, Academie-/Pieterswyk en Pancras/ Levendaal en daarbinnen o.m, de vol gende voorstellen te realiseren: op heffing van de Prins Bernhardschool aan het Noordeinde („Deze school", aldus PPR/D'66, „heeft nog geen 25 procent van het aantal leerlingen uit de binnenstad, heeft geen duidelijke relatie met kleuteronderwijs en ligt zeer excentrisch. Opheffing heeft gunstige gevolgen voor Haagweg- kwartier-scholen"), bouw van een nieuwe school in De Camp, het pand Rapenburg 48 in gebruik laten ne men door de gemeentelijke school die nu in het gebouw aan de'Aalmarkt is ondergebracht en de r.-k. Barba- raschool aan het Levendaal ophef fen („Ligging ds excentrisch") als mede de Barbarakleuterschool even tueel verplaatsen. Haarlemmerstraat De raadscommissie ging er gister avond in elk geval al in principe mee akkoord dat er op het terrein tussen de Haarlemmérstraat en de Caecilia- straat nabij de Ursulasteeg een nieu we r.-k. school voor lager onderwijs wordt gebouwd. Of op die plaats ook een kleuterschool zal verrijzen staat formeel nog niet vast. De huidige school is gevestigd in het pand Haarlemmerstraat 32-34. Dit gebouw, dat dateert uit de jaren 1913 en 1926 is volgens B. en W. on geschikt. Het is te groot, de lokalen zijn te klein en de inrichting is on doelmatig. Op het ogenblik zijn daar 136 leerlingen ondergebracht. De Stichting Katholiek Onderwijs Lei den heeft intussen aan B. en W. de garantie gegeven dat de nieuwe school door tenminste honderd leer lingen zal worden bezocht, hetgeen door de wet minimaal vereist wordt. Webhouder Tesselaar benadrukte gis teravond wel dat met de principiële medewerking van de gemeente nog niet gezegd is dat de school er ook zal komen. „Als er bijvoorbeeld volgend Jaar een verzoek van de stichting komt om geld voor die school op tafel te leggen en er is geen goede basis voor. dan zeg ik: dan ook geen geld", aldus dé wethouder, die daarmee doelde op de toekomstplannen voor onderwijsvoorzieningen in de binnen stad. Het bestuur van de Stichting Katho liek Onderwijs heeft wat jde kleuter school aan de Haarlemmerstraat be treft nog geen verzoek om medewer king voor nieuwbouw ingediend. Het aantal kleuters dat deze school be zoekt is minder dan het wettelijke vereiste aantal van zestig. Overwogen wordt om de minister te vragen het wettelijke minimum-aantal te verla gen. LEIDEN Om de restauratie van de Hooglandse kerk te bespoedigen en het werkgelegenheids- klimaat te verbeteren, hebben het rijk, de provincie en de gemeente een financiële regeling ge troffen die het mogelijk maakt, het werk vóór eind 1978 te voltooien. De begroting voor de gehele rest van deze slepende restauratie kreeg de goedkeuring van alle subsidiërende instanties. Dit betekent, dat een bedrag van vier en een half miljoen gulden, dat voor de ze laatste fase, naar voorlopige ramingen, nodig is, onvertraagd ter beschikking komt. Het aantal werkers is inmiddels verdrievoudigd. Zonder deze financiële injectie zou, volgens een voorzichtige berekening van architect Piet van der Sterre, tot 1985 aan de kerk worden door gewerkt, waarmee de duur van de restauratie, die tot nu toe een kleine negen miljoen gulden heeft gekost, de dertig jaar zou over schrijden. Die zeven "kwade Jaren" blijven de architect en zijn uitvoer ders nu bespaard. armén ontvangen, omdat restau- rateurs al gauw vrezen dat hun aanwezigheid alleen maar opont houd en kostenstijging geeft, wat zo'n restauratie er net niet. bij kan hebben. Van Pernis zat enthousiast maar ook diep teleurgesteld tegenover ons. Enthousiast omdat zijn onderzoek onomstotelijk heeft bevestigd dat deze Hooglandse kerk in ieder ge val twee voorgangers heeft gehad. Hij vond namelijk een stuk bak stenen noordmuur van de vorige kerk, met daarónder een begraving, en dat laatste duidde erop dat er nog een oudere kerk is geweest. Van dat gebouw heeft hij nu ook restanten aangetroffen. Teleurgesteld is bodemvorser Van Pernis, die inmiddels naar de oude kerk van Weesp („ik ben een no- De moeilijkheid is geweest» dat voor dit object elk jaar hetzelfde bedrag werd uitgetrokken. Maar door de inflatie en bijkomende factoren kon men daarmee steeds minder doen. Voortdurend moest het tempo aan dit ene bedrag worden aangepast. Het getal werkers daalde met het jaar. In januari 1974 werd nog een loonbedrag van f 6000 per week Uit gekeerd en eind van dat jaar was dit tot de helft geslongen. Er moes ten dan ook drie van de acht men sen op ander werk worden ingezet. Maar nu wordt dat ineens weer veel meer. Het aantal blijft wel wisse lend, omdat het ook afhangt van het onderdeel van het restauratie plan waarmee men bezig is. Op dit ogenblik zijn er zeventien mensen aan de gang, voornamelijk metse laars. timmerlieden en stucadoors. Verrassende resten De restauratieploeg sloeg de schrik om het hart, toen zich een paar weken geleden op het werk plotse ling een- deputatie van de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek aandiende. Dat is een dienst (Amersfoort) die tijdens res tauraties vat probeert te krijgen op de ongeschreven geschiedenis van monumenten. Van voor het jaar 1400 is er zo goed als niets bekend. Wie daarover toch iets wil weten, zal het uit de bodem moeten halen. Nu is dat opgelost, staat niets ons meer in de weg om regelrecht op die streefdatum af te koersen. De mensen die hier werken beginnen er weer plezier in te krijgen. Je wilt ook bij de restauratie van iets» ouds vooruit". En zo trok opgravingsdeakundige A. van Pernis met een paar mensen en een eigen graafmachientje naar Leiden voor een onderzoek in de Sint Pancras. Nu worden zij niet overal met ópen Het schip van de kerk lijkt een puinhoop. Toch moet hier eind 1978 weer de lofzang oprijzen. Wethouder Tesselaar: geen ba sis, geen geld Graaflepels Vijf gevangenen heb ben zich gisteren met hun eetlepels in Rio de Janeiro een weg naar de vrijheid gegraven en zijn ge vlucht. Hun vlucht werd pas een paar uur later ontdekt. Achttien medegevangen benutten het in door snee 60 centimeter grote gat in de gevangeniscel niet en bleven achter. De vijf gevluchten waren wegens roofoverval en handel in marihua na veroordeeld. LEIDEN De 91 bewoners de bejaardenflats "Rosenburch" aan de Vijf Meilaan hebben in een brief aan de Leidse raad hun veront rusting uitgesproken over de gevaar lijke verkeerssituatie op het kruis punt Vijf Meilaan-Rooseveltstraat. Volgens de briefschrijvers is het voor vele bewoners van het cen trum gedurende enkele kéren per dag onmogelijk om over te steken naar het winkelcentrum of naar de bushalte aan de overzijde van de Vijf Meilaan. "Het is nog steeds onbegrijpelijk dat stedebouwkun digen, zulke, ook nog kostbare, be jaardenflats, aan zulke drukke we gen plannen. De ramen in het ge bouw kunnen niet open vanwege het verkeerslawaai en de stank, die dat verkeer met zich meebrengt. Vooral de mensen die een frisse neus willen halen, maar moeilijk ter been zijn, zijn van deze verkeers situatie de dupe", zo staat in de brief van de bewoners. Van de Leidse raad wordt gevraagd binnen enkele weken maatregelen te nemen voor een betere beveiliging, namelijk een voetgangersoversteek plaats van Rosenburch over de Vijf- Meilaan, een voetgangersoversteek plaats van Rosenburch over de Roo- seveltstraat Tenslotte wordt ge vraagd de "groentijd" zo In te stel len dat bejaarden die moeilijk ter been zijn, ook op normale wijze kun nen oversteken. Het verzoek-van de bewoners van Rosenburch wordt ondersteund door de pressiegroep „stop de kindermoord", die zich ook met een brief tot de Leidse raad heeft gewend. 'fespeda/r/eHai, serfiviSssleiKl. aam mflnjsi Zo tem/, Oiidt Ley den Van der Sterre is over de afloop on beperkt optimistisch. - „Dat trage tempo van de laatste jaren is alleen een financieel probleem geweest. made") is vertrokken om daar ver moed'e schatten aan het licht te brengen omdat htf na drie weken niet verder mocht. „Ik weet niet goed waarom, maar ik hoop wel, dat ze mfj toch in het werkschema kunnen inpassen". Vlak voor zijn rechtsomkeert naar Weesp kon ir. Vos, directeur van Gemeentewerken, hem geruststel len. In de uitvoerderskeet kwam hij vertellen dat hij met wethouder Waal had gepraat en dat het ge meentebestuur, mede met het oog op de omgeving van de kerk (Burcht, Herenlogement), graag zo veel mogelijk over de voorgeschie denis wil weten. Architect, uitvoer ders en opgravingsmensen gaan nu om de tafel zitten om de ruimte die het werkschema nog biedt, daarvoor te benutten. LEIDEN Indien de gemeente raad ermee akkoord gaat zal aan de staatssecretaris van CRM wor den voorgesteld om de acht pro cent extra bijdrage die hij voor dit jaar heeft toegezegd toe te wijzen aan de Stichting Buurt- en Clubhuiswerk Slaaghbuurt, aan de eenheid Westerkwartier van de Stichting Het Vijf Hovenhuis en aan de Stichting De Zevensprong, voor zover die het nodig heeft. De staatssecretaris zegde eind vorig jaar toe dat hij speciaal voor Leiden bovenop de normale be drage voor het buurt- en club huiswerk nog eens acht procent zou leggen om te voorzien in de kostenstijgingen in de niet-perso- nele sfeer. Leiden mocht dit extra bedrag niet gebruiken voor het gehele buurt- en clubhuiswerk, maar moest het verdelen onder projekten die de meeste voorrang hadden. Nadat de staatssecretaris dit be kend had gemaakt, kwam er in Leiden een procedure op gang, waarbij alle instellingen van buurt- en clubhuiswerk inclusief de Leidse Jeugd Actie betrokken werden. Alhoewel niet elke instel- wat betreft de verdeling van man kracht nogal wat protesten waren (en nog zijn), werd er overeenge komen dat aan de staatssecretaris het eerdergenoemde voorstel zal worden gedaan. In dat voorstel is bovendien vervat dat een geblok keerde vacature voor een mede werker bij het Leidse Volkshuis wordt toegewezen aan de Stich ting Slaaghbuurt, terwijl de Stich ting Vijf Hovenhuis verplicht wordt een formatieplaats af te staan aan de eenheid Wester- kwartier. Aan de staatssecretaris zal voorts worden vooz-gesteld dat het gemeentelijke subsidie in de huisvestingslasten van het buurt en clubhuiswerk van 40 op 50 pro cent wordt gebracht. Overigens bevestigde wethouder Tesselaar gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommis sie die zich o.m. met samenle vingsopbouw bezighoudt dat er met de instellingen geen overleg was geweest over het betrekken bij de 8-procents toewijzing van de Stichting De Zevensprong. Hij zei dat dit verband hield met de bouwplannen van deze stichting, die inmiddels subsidie heeft aan gevraagd voor een nieuw wijkge- bouw maar dat nog niet heeft ge kregen. Er is inmiddels een nood gebouw neergezet. De wethouder zei verder dat een en ander overi gens niet hoeft te betekenen dat De Zevensprong ook werkelijk in aanmerking komt voor een deel van de acht procents extra toe wijzing. Ir. Vos: „Het is van belang te weten hoe zo'n stad is ontstaan. Dat haal je alleen uit de grondsporen. Door de bouw van grafkelders in de kerk is er in de loop der eeuwen al zo veel weggehaald. Het is werkelijk zoeken naar een speld in een hooi berg. Nou, als zo'n dienst dat wil doen, moeten we hem toch een beetje z'n gang laten gaan". De heer Van Pernis» verzekert de anderen dat hij zo bescheiden mo gelijk te werk zal gaan. „Ik wil echt niet de hele grond open heb ben. Het gaat mij om streekpoeven. En we hebben genoeg ervaring om te weten waar die gebeuren moe ten". Handel in schedels Dan is er onverwacht nóg een ploeg op het appèl verschenen, die deze restauratie aangrijpt om er wijzer van te worden. Dat is de Archeolo gische Werkgemeenschap afdeling Rijnstreek. Zij heeft om weten schappelijke redenen meer dan ge wone belangstelling voor de botten, beenderen en schedels die door de opgravingen uit de diepe, duistere grond worden opgedolven. Medi sche studenten in het clubje hebben Een graf uit de eerste helft van de zeventiende eeuw gaat open. De spanning in het groepje medi sche studenten was voelbaar. Met haast gewijde aandacht worden de resten bekeken. zich opgeworpen op een antropolo gisch (menskundig) onderzoek van de begravingsresten, die zo inte ressant zijn er zijn complete ge raamten van eeuwen terug gevon den dat zij er graag nog even meer doorgaan. Zij voorkomen hiermee ook, dat schedels voor niet wetenschappelijke doeleinden van plaats veranderen. Daar schijnt te genwoordig een willige markt voor te zijn. Waar, volgens bodemspecia list Van Pernis, de prijs al tot drie honderd gulden per stuk is opge lopen. Orgel in Zwitserland In de komende twee en een half Jaar moet er om, aan en in de kerk nog heel wat gebeuren. Architect Van der Sterre zette het voor ons op een rijtje: de toren inwendig bene de ndaks, vloer, wanden, verwar ming en meubilair in heit schip (waar vroeger kerk werd gehou den), vloer en wanden in het dwarsschip en hetzelfde in het koor, de huisjes aan de Hooglandse Kerkgracht (tegenover de hout handel), waar het kerkelijk bureau van de hervormde gemeente en een woning zijn gedacht, de huisjes aan de Nieuwstraat (naast de kerk ingang), die hun woongelegenheid behouden, en de "accijnshuisjes" (in de hoek van de kerk aan de Nieuwstraat), waar de technische installaties voor elektrische en brandbeveiling worden onderge bracht. Het 17de-eeuwse orgel is in Zwitser land in restauratie. De hooguit 700 zitplaatsen (de helft van vroeger) komen weer in het schip, net als voorheen, ook al omdat dit de enige plaats is waar door een geconcen treerde vloerverwarming een aan gename temperatuur kan ontstaan. De kerk krijgt met stoelen en banken een beweeglijke inrichtingi zodat ze gemakkelijk is aan te pas sen aan ander dan liturgisch ge bruik. De grote preekstoel, met zijn zandstenen voet vastgebouwd aan een pilaar, blijft waarschijnlijk op z'n oude plek. De galerij onder het orgel komt niet terug. Als het schip voor gebruik klaar is, wordt het koor, waar nu de diensten zijn, ontruimd. In het tijdschema van de architect is dat begin 1978. De geschiedenis van deze "zeer rijke laat-gotische kruisbasiliek", zoals hij in de kunstboeken wordt ge noemd, is er een van generaties. Haar bouw duurde honderd jaar, de volledige restauratie bijna 25. Maar ze kan ook weer generaties mee, al zullen deze wellicht anders met haar omgaan dan vorige ge slachten. En daarin vinden alle werkers hun voldoening. LEIDEN De Bovag-occasionshow in de Leidse Groenoordhal heeft gis teren, op de eerste avond, een re cordaantal van drieduizend bezoekers getrokken. Er werden veertig auto's verkocht, wat meer is dan op de eerste avond van de vorig jaar ge houden show. Deze veertig worden overigens weer aangevuld, waardoor de keuzemogelijkheid 200 blijft. Van daag is de show geopend van 16.00 tot 22.00 en morgen van 10.00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3