Leiderdorp wil actie Rapport Lindehoeve in de maak E5i^i agenda EEN AVONDJE 'SOOS' MET JOOP OME gemeente politiek in Minerva Actie in Oegstgeest Amnesty strijdt tegen martelingen Uruguay De Leidse DULFER IN HOT HOUSE iM» VRIJDAG 12 MAART 1976 Medische diensten Artsen LoidPii Voor spoedgevallen wordt tot zondag 24 uur. waargenomen door de volgenne artsen: Wijk I (Morsweg- Groenoord): H. G. wyk III (Waard. Pro- fessorenwijk J. Pie terse. Zoeterwoudse 81ngel tel. 124403; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkw&rtler)H..C. Wegman Pa- ganinistraat 8. tel 126509. Leiderdorp Van 't Woud en Reu- ling, Hoofdstraat 40. tel. 130070 spreekuurtje van 12.30-13.00 uur). Oegstgee.st E. J Roelants. tel. 153747. Jongh, Dlepenbrocklaan 16, tel. P. Walenkamp, Dorp» Apotheken der apotheken in de regio Leiden wcM^It waargenomen van 12-19 maart, door: Apotheek Kok. Rapenburg, tel. 124807; Apotheek Voorschoten Leidseweg 66. Voorschoten, tel. 01717-2525. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Oegstgeestse Apotheek. Wllhelminapark C. O.v-Igpcst .tel 153274. Wijkverpleging Leiden Interkruis. Middelweg Noordwijkerhout. tel! 02528- VRIJDAG Herenstraat 45 (gebouw Staalwllk), jeugdsocléteit Time. 7.45—11.30 uur Hooglandse Kerkgracht 28. open-soos avond. Ten Katestraat (speeltuingebouw), Ee- Jaardensocletelt Humanltas, 2-^-4.30 Pred. Hendrikplantsoen 25. Leiderdorp, hiformatleavond Baha'l Gemeenschep. Nieuwe RUn 19. club voor alleenstaan den. weduwen en weduwnaars. 8 uur Steenstraat lb. Wereldwinkel. 9.30 uur Geversstraat 65.Oegstgeest. sociëteit voor kamerbewoners ten alleenstaan den 9—1 uur nam. 't Breehuys. Breestraat 19. te. 130983. biologisch-dynamlsche eethuis. 63 uur nam.; Mirakel-soos, 812 uur Groenoordhal. Bovag-show. 410 uur Morswijk (Topaaslaan), ba- wljkverpleging De Juwelen. 10 Rapenburg n.—1 i Duller de Pe- ZATERDAG D^ Burcht,^Antiekmarkt. 9.30 uur vai. Steenstraat ib. Wereldwinkel, 's mor gens geopend. Groenoordhal. Bovag-show. 10 uur vm. Haarlemmerstraat (naast de Overdek te). start Sleutelstad Wandeltochten, 9 uur vm.—2 uur nam. Clubhuis Morswijk (Topaaslaan), ba zar wykvereniging De Juwelen. 10 uur Microtheater Imperium. Vestestraat 40, Tsjechow-collage. 8.15 uur nam. ZONDAG Clubhuls. dansen. 811 kindervoorstelling. 2.30 Poppentheater, VOORSCHOTEN De Voorschoten- se functionele commissie Jeugdzaken zal over het Jongerencentrum „Lin dehoeve" een rapport moeten samen stellen. Commissievoorzitter drs. Mennema wilde zich in ae vergade ring van gisteravond slechts beper ken tot het bespreken van de finan ciële situatie van de stichting. Drs. Van Galen Last (WD) zei sterk de indruk te krijgen dat er bij de ..Lindehoeve", in vergelijking met an dere stichtingen, erg royaal met geld wordt omgegaan. Hg wilde van stich tingsvoorzitter en PPV-raadslid Vis ser wel eens weten waarom sommige posten op de begroting zo ongewoon hoog zijn. Visser verklaarde dat men de zaken verkeerd ziet; ook de „Lindehoeve" zelf moet fors bijdragen. Visser had verder kritiek op de subsidieregeling, die slechts een reservering van acht procent van de subsidie toestaat. Hierdoor is het vormen van een re serve slechts in geringe mate moge lijk. Visser acht dat Juist noodzake lijk omdat men enerzijds iets achter de hand wil hebben voor moeilijke tijden en anderzijds om in de toe komst nieuwe projecten te kunnen bekostigen. De huidige regeling draagt bij tot het ontstaan van de neiging om de overschotten dan maar liever op te maken. Een oplossing zou kunnen zijn het verhogen van het reserveringspercentage van acht tot twintig procent. Voorzitter Mennema bracht het pro bleem van het bartekort, f 60.000, ter sprake. De moeilijkheid is namelijk dat men in een toekomstig rapport zeker niet om die zaak heen kan. De omzetten van de bar vormden de aanleiding tot alle deining rondom „Lindehoeve". De heer Visser zei de neiging tot emotionaliteit te voelen. In de afgelopen maanden is nogal eens gesuggereerd dat door de barmensen geld verduisterd zou zijn. Visser was van mening dat dit een regelrechte belediging van de Voorschotense jeugd is en noemde uitlatingen in die richting onaanvaardbaar. De hele commissie heeft het volste vertrou wen in de Jongeren, die vrijwillig achter de bar staan. Het tekort moet dan ook geweten worden aan be grijpelijke vergissingen bij het afre kenen. Per avond wordt 5000 gulden omgezet, wat neerkomt op een fre quentie van één consumptie per drie seconden. De commissie formeerde een werk groep die zich moet gaan buigen over de Jeugdwerkloosheid in Voorschoten. Dat was tegen de zin van Van Ga len Last, die vond dat de commissie geen werkgroep nodig heeft, maar het makkelijk zelf afkan. Jazz-sociëteit Meerrust. Warmond, op treden van de ..New Orleans Svncooa- tors" o.l.v. George Kaatee. 2.30 uur Breehuys. Breestraat 19, tel. 130983, groen, 11.30 uur vm Koffiebar. 8—11 uur Gideon gespreksgroep, MAANDAG Wereldwinkel. 9.30 uur Ontmoetingscentrum, hoek Boshulzcr- Bejaardensoos Noordelnde 2a. d-West, Stadhuis. Gemeenteraad. 7.30 i p Troef: »nrecht. W.S.W.-groep, handen- B—Ï0i itadhi Breehuys, open-huis. mogelijkheid. 2.305.30 spreksgroep Praxi. 7.3010 uur nam. Kinderopvang Stichting werkgemeenschap Klnder- i 2—5 t Dienstencentrum Noordelndspleln 2b. tel. 140483 Al gemene Informatie dag van 910 uur Maatschappelijk Werk Bureau Maatsch Werk Oude Rlln 44c Spreekuur dag van 23 uur n.m.. ma. en dl van 78 uur njn Telefoon 071-142144. LEIDEN Sportvrienden viste de negende en laatste wedstrijd van het seizoen in de Korte Vliet. De vangst was slecht. De uitslag luid de: 1. W. Moenen 34 st (1880 gr.), 2. M. Moenen 30 (71600». 3. D. Schouten 20 (1250), 4. H. Jansen 20 (1180). 5. W. Schouten sr. 20 (1040), 6. C. Schouten jr. 21 (1000), 7. J. v.d. Lucht 13 (710). 8. K. Schouten 12 (680), 9 C. Schouten sr. 11 (620), 10. Chr. Schouten 13 (600). De jaaruislag luidt: 1. en pers. kam pioen W. Moenen 389 st. (28470), 2. D. Schouten 377 (24380), 3. C. Schou ten jr. 258 (19360), 4. K. Schouten 254 (18590), 5. H. Moenen 258 16750), 6. C. Schouten sr. 209 (14800), 7. H. Schouten 238 (14490). 8. T. Kneyber 169 (12920), 9. W. Schouten sr. 199 (11720). 10. H. Jansen 164 (10740). LHTV-CH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidscn Dagblad B.V Witte Singe) 1 - Lelden Postbus 54 - Giro 67066 Telefoon: 071—144941 Naoezorging van 18.0020.00 u Zaterdag vaD 16 00—18.00 uur Telefoon 071—130500 Indien In gesprek 071—134539 Hoofdredacteur Han Mulder Kwartaalabonnement I 37.85 Per post f 48.25 Jaarabonnement f 139.90 Jaarabonnement p. post f 181.50 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden Pi) vooruit betaling te voldoen BH automa tische overschrijving geeD ad ministratie- en incassokosten ZOETERWOUDE - Wethouder P. d. Jong van openbare werken heeft gistermiddag de eerste van de 160 hei palen de grond in gedreven waarop de uitbreiding van het gemeentehuis komt te rusten. Dat geschiedde in aanwezigheid va.n collega-wethouder W. Maan, secretaris J. Wingelaar, enkele raadsleden, een deel van de ambtenaren, architect P. v.d. Sterre. die de nieuwe vleugel ontwierp en vertegenwoordigers van het Bouw bedrijf Bosman B.V. aan wie de bouw is opgedragen. Voor de uitbreiding van het ge meentehuis, inclusief de inrichting, is door de raad een krediet van 1»4 miljoen gulden beschikbaar gesteld.. In het nieuwe gedeelte komt op de verdieping ook een nieuwe raadszaal waarin de faciliteiten voor de raads leden en het publiek belangrijk gro ter zullen worden. De raad vergadert nu reeds 'n half jaar in het verenigingsgebouw Ons Huis terwijl de huwelijken worden gesloten in het zaaltje van de Chris tus Dienaarkerk. Aan de Er asm us universiteit in Rotterdam is G.P. de Cunst (Lei derdorp) geslaagd voor het doctoraal examen economische wetenschappen Aanhoudingen in Houtkamp LEIDERDORP De Leiderdorpse politie heeft - op verdenking van schennis van openbare eerbaarheid - een 23-Jarige Leidenaar en een 30- jarige man uit Oegstgeest aangehou den. Beide gevallen deden zich voor in De Houtkamp. Bouw nieuw gemeentehuis begonnen Achter de tafel vln.r ,.Ome Joop" Vervoorn (Plan Noord), Beemer (Welzijns- raad), Galjaard Overleg Wijkorganende voorzitter eti de raadsleden Meijer (PvdA), Driessen (CDA), Beijen (PPR/D'66) en Schou- te (VVD). LEIDEN Een „avondje Mi nerva" is toch weer heel wat an ders dan een „avondje AVRO". Want die stoelen in de toneel zaal van de soos zitten veel onge makkelijker dan thuis en boven- di enhangt er een bord met over duidelijke tekst: roken is verbo den. Niet dat iemand zich van de verordening iets aantrekt. Want ga er maar eens aan staan om een man als „ome Joop" Ver- voorn van Plan Noord te verbie den een sigaar aan te steken. Dat is hetzelfde als Van der Werf opdragen om het park bij de Doe- zastraat te verlaten. „Ome Joop" vormde gister avond het centrale punt van een avondje discussiëren over de Leidse gemeentepolitiek, georga niseerd door „Doctrina". Samen met een viertal gemeenteraads leden, Beemer van de WelziJns- raad en Galjaard van het Over leg Wijkorganen kwam hij enkele tientallen studenten even haar fijn uitleggen hoe de zaken er in de Sleutelstad voorstaan. Voor hij de kans daartoe kreeg wilde Galjaard zijn licht nog wel even laten schijnen over de verhou ding Leidse burger-universiteit. „Vroeger was Minerva een ves ting met barrière. Als Leidse Jongen werd Je wel eens naar binnen gehaald. Maar dan om af getuigd te worden en daarna weer naar buiten te worden ge mikt. Dat zit nu gelukkig wat anders", voegde hij er vergoei- lijkend aan toe. „Vuilnisbak" Maar toen was het toch de beurt voor Vervoorn. Hij trok alle registers open om het gehoor ervan te overtuigen, dat alle el lende die op deze aardkloot be staat, geconcentreerd is in het noordelijk stadsdeel van Leiden. „Alle maatschappelijke achter standen die zijn te bedenken zijn aanwezig in Noord. En in hevige mate. Men heeft deze wijk stom weg vergeten. We hebben geduld dat Noord langzamerhand de sociale vuilnisbak van de1 stad werd. CRM heeft de achterstan den ingedeeld in negen catego rieën. Wij hebben ze alle negen. En als CRM er nog tien of twaalf had. dan kwamen we daar ook voor in aanmerking". Krachtige taal, die even later door het PPR/D'66-raadslid Beijen wat gerelativeerd werd. „Is het in Leiden nu wel zo veel erger als in andere oude steden in het westen? Is de Schilderswijk in Den Haag niet vergelijkbaar met Leiden-Noord?" „Nee", riep Joop Vervoorn even later verwijtend, „want Jullie weten niet wat er in Leiden-Noord allemaal aan de hand is. Zesenvijftig procent heeft een inkomen via de sociale wetgeving, in Noord zijn vijf pro cent „gebroken gezinnen", en vijf procent is analfabeet of pseudo- analfabeetWD-er Schoute zag het allemaal als een soort masochisme: „Met steeds maar roepen: wat zijn we toch zielig met z'n allen, schiet Je natuur lijk niet veel op". Hij vond dan ook dat er in Leiden maar snel een afspiegelingscollege zou moe ten komen. „Want met dit college zitten we nog Jaren in de proble men", voorspelde Schoute. Hij kreeg daarbij de steun van oppositiegenoot en CDA-fractie- leider Driessen, die constateerde, dat men de vele problemen alleen de baas zou kunnen worden wan neer er gewerkt wordt met een „groot politiek platform". „En je zït natuurlijk verkeerd als je be gint om de helft van de raad in competent te verklaren vanwege hun politieke kleur". PPR/ D'66 -raadslid Beijen tilde daar overigens niet zo zwaar aan: „Het nadeel van de huidige situa tie is wel dat een deel zich niet vertegenwoordigd voett, maar daar staat tegenover dat we nu wel over een hechter team van wethouders beschikken". Hij werd in die opvatting geruggesteund door PvdA-fractieleider Meijer die een „zakencollege" een zeer slechte oplosing zou vinden, „want zo'n college laat natuurlijk de wezenlijke politieke vraagstukken liggen" De oppositie kreeg gister avond wel de toezegging dat ze vóór de nieuwe verkiezingen in 1978 uitgenodigd zullen worden om te praten over een program- Vervolgens ging Meijer te oor delen naar de reacties krach tig in de fout door actieleider Vervoorn een persoonlijk duwtje te geven. Meijer „Raadsleden wor den tenminste nog gekozen, maar actievoerders meten zichzelf hun status aan". Het feit dat het met de 'achterban' van Vervoorn toch niet zo best gesteld is, leidde de PvdA-fractie leider af uit het feit. dat hij als CDA-kandidaat bij de laatste ver kiezingen niet meer dan zes voor keurstemmen vergaarde. Reactie: een hevig rumoer op de tribune, en Galjaard die de opmerkingen kwalificeert als een „stoot onder de gordel". ,,Ome Joop" laat zich echter niet uit het veld slaan: „Honderd buurtbewoners hebben mij destijds tot voorzitter van het actiecomité Plan Noord gekozen In zijn kritiek op het gemeente bestuur krijgt hij ook steun van uit het publiek. Een bewoonster van Noord wendt zich tot de raadsleden met de indringende vraag: „Wat doet u daar dan toch in de raad? De ene helft van de problemen kent u niet, en aan de andere helft doet u ni'ets". Er komt verweer van achter de tafel. Meijer (PvdA) wijst erop, dat toch een aantal verlangens van de wij ken zijn ingelost en dat op de begroting voor '76 met name voor Noord weer flinke bedragen zijn uitgetrokken. En Driessen (CDA) houdt de aanwezigen voor dat de mogelijk heden voor de Leidse bevolking om de eigen belangen te beplei ten via de openbare commissie vergaderingen toch wel wat gro ter zijn dan in vele andere ste den. Bovendien wenst hij op verzoek van de zaal wel een tipje van de sluier op te lichten van het CDA-standpun,t over de universiteitsbebouwing aan de Witte Singel: „We staan sceptikch ten opzichte van de claim van de universiteit op het Doelenterrein". Als de discussieavond al een eind gevorderd is, is er plotseling van een van de studenten de vraag: „We praten nu al de hele avond over Noord. Maar waar ligt dat eigenlijk?" Vervoorn, met alweer een nieuwe sigaar in de mond. legt het heel geduldig uit. Een zichtbaar tevreden student „Dank u wel. Ja, want het is toch wel belangrijk dat we weten waar over we praten". BRAM VAN LEEUWEN OEGSTGEEST De pas een jaar geleden opgerichte werkgroep Am nesty International in Oegstgeest gaat a.s. zaterdag, in het kader van een landelijke actie, handteke ningen verzamelen tegen de marte lingen in Uruguay. Dat gebeurt in een tweetal stands in Oegstgeest, één aan de Terweeweg en één in het winkelcentrum Lange Voort over het hoe en waarom van die actie zegt contactpersoon mevrouw Van der Pol: „We streven eigenlijk een tweeledig doel na. Enerzijds pro beren we de landelijke actie tegen de martelingen in Uruguay te on dersteunen, maar aan de andere kant willen we eigenlijk ook wel graag wat bekendheid aan onze eigen groep geven". Daartoe is een uitgebreid stencil vervaardigd, dat in de stands ver krijgbaar is. Daarin, naast informa tie over de werkgroep, ook de nodige mededelingen over de adoptiegroep, die sinds enkele maanden in Oegst- eeest draait. Mevrouw van der Pol: "Die groep heeft drie gevangenen ge adopteerd. Volgens de richtlijnen die voor alle Amnesty-groepen gelden zijn dat gevangenen in kapitalisti sche, communistische en ontwikke lingslanden. Wij hebben een gevan gene uit de DDR geadopteerd, één uit Bolivia en, bij wijze van uitzon dering, een hele vrouwengevangenis in Indonesië. Overigens is de man uit de DDR net vrijgelaten en in middels naar het Westen gekomen. Zijn gezin zit echter nog in de DDR". Amnesty heeft de naam zich al leen in te zetten voor gevangenen met een bepaalde - meestal linkse - politieke achtergrond. "Dat horen wij ook, maar dat is helemaal niet het geval. We strijden voor vrijlating van iedere politieke gevangene, on geacht in welk land en door welk regime hij gevangen gehouden wordt. We werken ook voor mensen achrer het ijzeren gordijn, kijk maar naar onze eigen adoptiegroep. Ik geloof ook dat dat verwijt niet terecht is". Amnestie werkt graag voor mensen in landen die nu niet direct naast de deur liggen. Toch meent mevrouw Van der Pol dat dat helemaal geen bezwaar is. "Gelukkig is het ver van ons bed, ik bedoel, we hebben er hier in Nederland niet mee te maken. Toch geloof ik dat de meeste men sen wel betrokken zijn bij het gebeu ren in andere landen, ook wanneer die ver weg zijn. Martelingen blij ven verschrikkelijk, ook als ze in Uruguay gebeuren". Meisje fiets afgepakt LEIDEN Een 14-jarige Leidse scholiere ls gistermiddag in het steegje tegenover de HEMA aan de Haarlemmerstraat van haar fiets be roofd. Het meisje liep met de fiets aan de hand in het steegje, toen een tot nog toe. onbekend gebleven jongeman, vermoedelijk een Marok kaan, haar de tweewieler plotseling afpakte. De jongen reed er mee weg en het verblufte meisje had slechts het nakijken. LEIDEN Op jazz-zolder Hot House, Rapenburg 24, treedt van avond Hans Duif er met zijn Perikels op. Hans Duif er en de Perikels, ofte wel The AU American Latin Jazz- Calypso Steel Band koppelen Zuid- amerikaanse klanken aan pure jazz- geluiden. Dulfer staat verder bekend als één van de twee avant-garde saxo fonisten bij uitstek in Nederland (de amder ds Willem Breuker). Aan vang van het concert om tien uur; in de pauze treedt Matro-goth, een experimentele theatergroep uit Lei den, op. In Zoeterwoude Voor dependances De Colignyschool LEIDERDORP Er bestaat een mogelijkheid dat de Leider- dorpse Schoolraad, in samenwerking met de gemeente en de ouders actie gaat voeren om toch een dependance te krijgen. Dat werd gisteravond bekendgemaakt op de vergadering van de Schoolraad voor Openbaar Onderwijs in het gemeentehuis van Leiderdorp. Alhoewel het Jaarverslag van de (schoolraad nog juichend schreef over de stroomversnelling, waarin de plan nen voor een dependance waren ge komen, moesten de leden van de raad gisteravond toch een bittere pil slik ken. Gisteren namelijk kwam via de Leidse wethouder Tesselaar het be richt dat minister Van Kemenade (onderwijs) niet achter de plannen tien lokalen in Leiderdorp - kan staan. Oorzaak daarvan zijn de be zuinigingsplannen van het ministe rie. waardoor ondermeer een inten siever gebruik van bestaande lesruim te wordt gevraagd en nieuwbouw zeer sceptisch wordt bezien. In Leiderdorp bestaat intussen de vrees dat. bij langer uitbüjven van de realisatie van de dependance, de leerlingen noodgedwongen zullen uit wijken naar de bijzondere scholen (Visser 't Hooft) en het openbaar voortgezet onderwijs in Leiderdorp nooit van de grond komt. Tegenstander De Leiderdorpse wethouder me vrouw Tichler van onderwijs toonde zich vanmorgen alles behalve blij met ae uitlating van het ministerie: "Ik ben een fel tegenstandster van de plannen van de minister. De situa tie die je nu krijgt is de volgende: scholen die toch al krap zitten en al les geven in aula's en overblijfloka len komen in de grootste moeilijkhe den wanneer men de ruimte nog in tensiever moet gaan gebruiken, ter wijl scholen die ruimte genoeg hebben helemaal niets van de plannen mer ken. Dat vind ik een onredelijke zaaJk". Over de Leiderdorpse situatie zegt mevrouw Tichler: "Ik ben een beetje bang dat men nu naar het bijzonder onderwijs uitwijkt. Niet Wethouder Tichler„Onredelijk" dat ik iets tegen bijzonder onderwijs zou hebben, integendeel. We hebben echter indertijd gezegd dat we in Leiderdorp alle richtingen voortgezet onderwijs wiMen hebben, en dus ook openbaar". Positief Mevrouw Tichler staat positief ach ter eventuele aotieplannen: "Voorlo pig denk ik dat gesprekken met de Leidse schoolraad en de oudercom missie voortgezet onderwijs de enige acties zullen zijn. Ik verwacht geen handtekeningenacties, spandoeken en dergelijke. Ik heb wel aan verschil lende VVD- Tweede Kamerleden ge vraagd vragen over de gang van za ken te willen stellen. Het hangt er voor ons een beetje vanaf wat Leiden, en met mame wethouder Tesselaar nu gaat doen. Als die niet wil doorzetten kunnen wij ook wel ophouden".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2