LEIDSCH DAGBLAD Rijnoord kapt overleg met AZ af Eisen tegen kapers: van 12 tot 18 jaar 'Besprekingen te tijdrovende zaak' HBSi vandaag -SST* Militaire coup Libanon mislukt Senator Frank Church ontkent uitspraak Conservatieve winst Engelse verkiezingen S alles IDE Conflict resulteert in ontslag van zeven welzijns werkers VRIJDAG 12 MAART 1976 OPGERICHT I MAART I860 34882 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASHINGTON (AP/UPI) De Amerikaanse senator Frank Church heeft volgens een be richt van Associated Press giste ren in Washington ontkend, dat h\j ooit Prins Bernhard in ver band heeft gebracht met het aan nemen van steekpenningen van Lockheed. Church is voorzitter van de subcommissie van de Amerikaanse Senaat die een on derzoek doet naar het doen en laten van multinationale onder nemingen. "Het beleid van de commissie is er op gericht te vermijden, dat de namen genoemd worden van buitenlandse functionaris sen die steekpenningen kunnen hebben ontvangen. Ik heb mij altijd gehouden aan die regel van de commissie", aldus Church. Deze verklaring is in regelrech te tegenspraak met het door het ANP verspreide bericht van het persbureau UPI, dat wij gisteren publiceerden en waarin letterlijk werd gezegd: "De sub commissie heeft bewezen, dat de fabriek 1.1 miljoen dollar in Nederland heeft betaald aan hoge functionarissen, met inbe grip van Prins Bernhard". De ze uitlating zou volgens dat be richt eveneens van Church af komstig zijn geweest. ■MC De wereldberoemde pianist Arthur Rubinstein poseert hier bij de buste, die van hem gemaakt i en die een plaatsje zal krijgen in Carnegie HallDe bronzen kop van de nu 90-jarige kunstenaar een creatie van Nathan Rapoport. "Zuidmolukkers afgelopen jaren vergeten" EIGENTIJDSe GROENTE Zélf kweken en de voordelen: onbespoten altijd vers veel goedkoper. Om er een paar te noemen: aubergine, suikermais, venkel, bleek- selderie. groenlof, koolrabie, artisjok paprika ASSEN (ANP/SP) De officier van justitie, mr. C.J. van Olden- beek heeft vandaag gevangenisstraf fen variërende van twaalf tot acht tien jaar geëist tegen de zeven Zuid- molukse treinkapers. Tegen de 24-jarige Elisa Jantje H. en de 25-jarige Paulus S. werd ie der achttien jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. Tegen de 26-jarige Jacobus T, de 23- nieuws van Ford De nieuwe Ford Taunus slaat geweldig aan. Zeer gunstige kritieken en 'n aantrekkelijke prijs resul teerden in een groot aantal bestellingen. Geen wonder, de nieuwe Taunus is wel veiliger, maarniet duurder! De Taunus 1976 is stan daard uitgerust met een voorruit van gelaagd glas, driepunts automatische oprolgordels, achterruitver warming en 'n gescheiden remsysteem. Misschien wilt u nog deze zomer met de nieuwe Taunus op vakan tie. Dan doet u er verstan dig aan, NU al te bestellen. De kans is groot dat u dan al in juni de eerste kilome ters kunt rijden. Wacht u langer, dan kan de levertijd wel eens langer duren dan u uitkomt. DE NIEUWE FORD TA UNUSIS HET WAARD OM OP TE WACHTEN! Ford Rijnland jarige Cornelis Andreas H., de 22- jarige Albert S. werd ieder vijf tien jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest geëist. Tegen de 19-jarige Cornelis T. en de 21-jarige scholier Jacob M. werd ieder twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Staande voor de tijdelijk herenigde zeven treinkapers uit Bovensmilde hebben vier getuige-deskundigen op de laatste dag van het Asser proces hun verklaringen afgelegd. Misschien mag men spreken van getuigenissen zoals die van mevr. Kruysberg en de heer Wielinga, beiden ex-gijze laars. „Ik heb in 1950 meegeholpen de KNIL-militairen op te halen uit In donesië. Op de dag van de gijzeling heb ik mij gerealiseerd dat ik in de afgelopen vijfentwintig Jaar, als zo veel Nederlanders, de Zuidmolukse bevolkingsgroep was vergeten". Dat zei mevrouw Kruysberg. Ook de ex-gijzelaar Wielinga on derstreepte het begrip dat hij voor de idealen van de kapers had gp- kregen. Reeds tien dagen na afloop van de gijzeling zocht hij de fami lieleden van de kapers en andere Zuidmolukkers op in Bovensmilde. Uit Zuidmolukse kringen kwamen getuige-deskundigen Matulessy en ir. Manusama. Zij schetsten de reacties binnen hun volk op de kaping. De heer Matulessy vertelde van de wankele positie van ir. Manusama tijdens de onderhandelingsdagen, toen deze, bij uitstek voorstander van geweldloosheid, als "d jong os" (bediende) van de Nederlandse re gering werd gezien. Het sterke gevoel voor gezag onder de Zuidmolukkers stabiliseerde zijn positie echter weer. Grote Antiekbeurs TRESLONG Zaterdag 13 maart van 14 tot 22 i Zondag 14 maart van 11 tot 18 i Treslong-Hallen te Hillègom. LONDEN (AP) De Engelse Con servatieven hebben twee grote over winningen behaald in tussentijdse verkiezingen, waardoor Labour een zeer krappe absolute meerderheid van stemmen in het Lagerhuis is kwijt geraakt. Labour bezet nu 317 van de 635 zetels. Dat waren er 317 van de 633 voordat gisteren de twee Conservatieven gekozen werden. De uitdlagen van de twee verkie zingen - te Wirrai in noord-west En geland en te Carshalton ten zuid westen van Londen - werden enkele uren nadat Wilson een vertrouwens votum van het Lagerhuis had ge kregen wereldkundig gemaakt. Zowel Wirrai als Carshalton zijn Conservatieve bollwerken, maar in beide districten steeg de meerder heid van de partij sterk. Het feit, dat de aantallen Labourstemmen aanzienlijk daalden, wordt als een slecht teken voor Wilson beschouwd. Te Wirrai kreeg de Conservatief Da vid Hunt 34.675 stommen. Dat was 24.112 meer dan de 10.563 van de (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN/LEIDEN Het bestuur van Rijnoord heeft de contacten over samenwerking tussen het Alphense zieken huis en het Academisch Ziekenhuis in Leiden verbroken. Volgens voorzitter F. H. Nauta heeft het Rijnoord-bestuur aan het bestuur van het AZL meegedeeld, dat het voorlopig geen mogelijkheid ziet tot samenwerking. „De deur staat overigens nog op een kier", zegt hij. „We hebben een uit nodiging van het bestuur van het AZL om nog eens te ko men praten, en op die uitnodiging zullen we zeker ingaan". Nieuwe RUn 50. Telef. (071) 120824 De contacten met het AZL wer den verbroken omdat de termijn waarop men tot samenwerking zou kunnen komen volgens het Rijnoord- bestuur in de knel dreigde te komen. Naar verluidt in medische kringen van het Rij noordziekenhuis (medi sche staf en ondernemingsraad wer den eind vorige maand van het be stuursbesluit op de hoogte gesteld) kosten de besprekingen over samen werking te veel tijd. Overlegd moet namelijk niet al leen worden met het bestuur, de di rectie en de medische staf van het AZL. maar ook met de medische fa culteit Leiden en de vakgroepen. "Een zeer tijdrovende zaak, te veel tijd vergend", zo meent het Rijn- oordbestuur. Die tijdsfactor telde vooral omdat de contracten tussen de specialisten, werkzaam in het Rij noordziekenhuis, en de Stichting Rijnoord, per 1 juli aflopen. Dit naar aanleiding van een conflict. Men vreesde dat het Alphense ziekenhuis na die datum zonder specialisten zou komen te zitten, terwijl de samenwerking met het AZL dan nog niet rond zou zijn. Contacten Over de zaak van die contracten gaat het bestuur van het Rijnoord- Riekenhuis volgende week dinsdag praten met de landelijke specialisten vereniging in Uïrecht. Hangende dit gesprek en een eveneens volgende week te houden bestuursvergadering, wilde voorzitter Nauta geen verdere mededelingen doen. "Dat zou onver standig zijn", zo meende hij. 26 PAGINA'S Labourkandidaat Adrian Bailey. Michtal Gayford van de Liberale partij bracht het tot niet meer dan 5.914 stemmen. De meerderheid van Hunt was bijna dubbel zo groot als bij de al gemene verkiezingen van 1974. Het aantal Labourstemmen werd gehal veerd. Te Carshalton kreeg de Conserva tief Nigel Forman 20.753 stemmen. Dat betekende een meerderheid van 9.732 stemmen op de 11.021 van de Labourkandidaat Colin Blau. De meerderheid, die Fbrman thans kreeg was bijna driemaal zo groot als die van de Conservatieve kandidaat in 1974. Labour kreeg 9.000 stem men minder. De Liberaal John Hat- kerkey kreeg 6.028 stemmen. De Conservatieven hebben thans 278 zetels in het Lagerhuis tegen La bour 317. De Liberalen hebben 13 zetels. De overige zetels van de 635 worden bezet door Schotse en Welse nationalisten, door Unionisten uit Ulster en door onafhankelijken. In Dublin zijn langdurige gevan genisstraffen toebedeeld aan de voornaamste ontvoerders van dr. Tiede Herrema; Gallagher (foto) kreeg 20 jaar, zijn compagnon Marion Coyle 15 jaar PAGINA 9 Bij Sothesby/Max van Waay wordt in april een kostbare col lectie schilderijen geveild PAGINA 5 Minister Vorrink blijft bü haar standpunt: er moet fluor in het leidingwater. De Kamer wil er echter niets van weten PAGINA 7 Van de zijde van het Alphense ge meentebestuur kon geen commen taar gegeven worden op het verbre ken van de contacten over samen werking. Burgemeester mr. R.M. Gal las, bestuurslid van de Stichting Rijnoord, is nog met vakantie. Wet houder J. J. Goedhart ging wel even in op de financiële kant van de zaak. De gemeente Alphen verstrekt het ziekenhuis Rijnoord al Jarenlang kre dieten ter dekking van exploitatiete korten. Dat de provincie daartegen bezwaar heeft gemaakt en dit niet meer zal toestaan in de toekomst waardoor het voortbestaan van het ziekenhuis op het spel zou komen te staan, noemde hij onjuist. Volgens hem zal mogelijk wel op an dere begrotingstechnische wijze moe ten worden bijgesprongen. "Maar* al dus de heer Goedhart, "als we zor gen voor een sluitende gemeentebe groting, zal dat de provincie verder een zorg zijn". Te betreuren Het bestuur van het Academisch Ziekenhuis liet vanmorgen via de afdeling voorlichting weten, het "te betreuren" als de besprekingen over een verregaande samenwerking radi caal worden afgekapt. „AZ wil blij ven praten met Rijnoord", aldus het bestuur", het staat nog steeds ach ter de Inhoud van zijn nota waaruit blijkt, dat een regionale Éing noodzakelijk is". Wethouder Temminck burgemeester van Rhoon OEGSTGEEST De Oegstgeester wethouder J. E. Temminck (46) is met ingang van 1 april benoemd tot burgemeester van de gemeente Rhoon, een plaats ten zuiden van Rotterdam, vlak bij Poortugaal. Temminck is sinds 1970 wethouder van financiën en onderwijs in Oegstgeest. Daarvoor was hij al vier jaar raadslid voor de WD. Daar naast bekleedt hij nog een groot aantal functies. Zo is hij o.m. voorzit ter van de Kamercentrale Leiden van de WD, voorzitter van de Land bouwschool in Oegstgeest en penning meester van de Oranjevereniging. Zijn dagelijks werk is op dit mo ment administratief hoofdambtenaar bij het ministerie van defensie. De heer Temminck is hervormd. Hij werd gisteravond door mr. Vrolijk, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland van zijn benoeming op de hoogte gesteld. Midden Rijnland HAZERSWOUDE Zeven (van de tien) maatschappelijk werkers van de Stichting Midden Rijnland (werkterrein Alphen. Hazerswoude, Koudekerk, Leiderdorp en Zoeter- woude) nemen ontslag. Volgens hen is een bemiddelingsvoorstel van vijf wethouders in het conflict tussen de „zeven" en het stichtingsbestuur over het ontslag van stafmedewer ker Chris van Eerden mislukt. De zeven maatschappelijk werkers zeggen ontslag te zullen nemen als dit voorstel wordt gevolgd. De wet houders van de vijf gemeenten kwa men volgens de "zeven", met een voorstel dat toch het ontslag van Van Eerden zou Inhouden. Ook zou den er. zo menen zij, te weinig ga ranties zjjn, dat er werkelijk wat aan de structuur van Midden Rijnland zou veranderen. De Leiderdorpse wethouder Reuge- brink vertelde vanmorgen, dat hij in de loop van het bemiddelingspro ces wel "enige sympathie" voor de groep Van Eerden Ls gaan voelen. Hij betreurt het vertrek van de maat schappelijk werkers dan ook zeer. "Het huilen staat mij nader dan hpt lachen", vertelde hjj. „Maar als deze groep niet was vertrokken, was het zeer waarschijnlijk geweest, dat een deel van de staf was weggegaan". Pastoor Wishaupt. stichtingsvoor zitter. meldde vanochtend telefonisch uit Roermond, dat. als de "zeven" in derdaad een ontslagaanvraag indie nen. de opengevallen plaateen weer zo snel mogelijk zullen worden tv- zet "We hebben goede hoop. dat dit zelfs op korte termijn kan geschie den. In de loop van het conflict zijn er al contacten gelegd". Volgens de pastoor zullen "acute patiënten" in ieder geval direct wor den geholpen. Hij verwacht overigens niet. dat er een ernstige stagnatie in de werkzaamheden zal ODtreden als de zeven maatschappelijk wer kers ontslag nemen. Dat men "col lectief zou opstappen" had hy niet verwacht. Een eventueel intrekken van het ontslag van Van Eerden wordt niet overwogen. 'We wachten op een goedkeuring van het Gewes telijk Arbeidsbureau. Als die afkomt gaat het ontslag "gewoon door", al dus de pastoor. ADVERTENTIE ONTPLOFFING SITTARD (ANP) Om half ne gen vanmorgen is na een ontploffing brand ontstaan in de ammoniakfa- briek van DSM te Sittard. Als ge volg daarvan raakte een aantal per soneelsleden licht gewond, voorna melijk door glasscherven. Ze werden in de verbandkamer van het bedrijf behandeld. De materiële schade bleef beperkt tot het syntihesegedeelte de fabriek. Koude wind Vrij veel bewolking en morgen vooral In het zuiden van het land enige tijd neerslag. Matige tot krachtige bü Wadden harde zuidoostelijke uil Minima om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 ir. laag water te 8.56 en 21.32 i oegang-biljetten bij NS-stations TEL AVIV (AP) Uit officiële Israëlische bronnen is vernomen dat Israël geen extra troepen naar de grens met Libanon zal sturen ten zij de veiligheid wordt bedreigd door de militaire machtsovername, die in Beiroet is gemeld. "Israël is niet van plan zich te mengen in de binnen landse aangelegenheden van Liba non, maar bij een bedreiging van de veiligheid zullen de noodzakelijke stappen worden ondernamen", aldus een van de bronnen. In militaire kring is men meer be zorgd over de successen van mos lim-rebellen langs de grens met Is raël. Al vier posities van het Libane se leger zijn overgenomen en in Is raël wordt gevreesd dat de buitge maakte artillerie door de rebellen kan worden gebruikt voor de beschie ting van nederzettingen. Minister van defensie SJimon Pe res heeft aanwijzingen gegeven dat Israël in Libanon tussenbeide zal komen als Palestijnse guerrillastrij ders in het zuiden het heft in han den nemen of als Syrië troepen naar Libanon stuurt. De poging van de mohammedaan se commandant van het garnizoen van Beiroet om de macht in Libanon over te nemen, kan als mislukt wor den beschouwd. De socialistische leider Kamal DJoemblatt, die de belangrijkste link se leider in Libanon is, veroordeel de het optreden van generaal Ach- dab, hoewel ook hij al. geruime tijd aandringt op het heengaan van pre sident Frandjieh, die weigert te ver trekken. De christelijke minister van Binnenlandse Zaken, Camille Sja- moen, sprak zich eveneens uit te gen de militaire staatsgreep. Deze houding van de voornaamste leiders van de twee kampen en het gebrek aan steun van Syrische zijde heb ben kennelijk de poging van gene raal Aohdab doen mislukken. Zie verder pagina 9 Meubelfabriek Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het f water) t*L 01891-467a Mat/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. T

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1