T egenstellingen verscherpt' Slechte toe passing van filmbeelden "MENSEN BLIJVEN BEESTEN' Steevast op de r boodschappenlijst Hervormd rapport: Paasgroet de cel Ton voor strijd tegen racisme De kerk is meer n tentdan een rots VRIJDAG 12 MAART 1976 Titel: „Mensen bljjven beesten", theater: Lido, leeftijd: 18 jaar. Wie liever geen bloed ziet, moet niet naar "Mensen blijven beesten" (Savage man savage beaat) gaan kijken. Deze film, die over de ver houding tussen mens en dier gaat en over de onderlinge verhoudingen bij dieren en mensen, telt veel bloedige en niets verhullende scènes. "De jacht" in de meest ruime betekenis van het woord is op een vaak unieke wijze in beeld gebracht. De zwakte van "Mensen blijven beesten" is ech ter de bij de beelden gesproken on- zin-tekst en het gebrek aan samen hang in de film. De kwasi-diepzin- nigheid maakt des te duidelijker hoe onsamenhangend het geheel ia, en dat wekt bij sommige wrede scènes de schijn dat men meer op sensatie uit is dan op duidelijkheid. De bedoeling van deze natuurfilm ls volstrekt onduidelijk. De makers hebben zich alle mogelijke moeite ge troost om de meest zeldzame tafere len vast te leggen in de natuur. Maar ook deinsden de filmers niet voor het meest banale effectbejag terug alsof ze met een televisiereclame bezig wa ren. Het is goed dat een natuurfilm ook de wrede kanten van de natuur laat zien. Maar soberheid en eerlijk heid zijn dan vereist en daar ont breekt het in deze film aan. Een amateurfilmpje dat toont hoe een onvoorzichtige toerist, die in een wildpark uit de auto was gestapt, aangevallen en verslonden wordt, is schokkend. Maar bewijst het dat het dier de mens niet tolereert? Als er daarna wat lukrake beelden van een popfestival vertoond worden met de begeleidende tekst: "De tegenstelling tussen wat wij waren en wat wij zijn, veroorzaakt nerveuze angsten en de behoefte ons aan de werkelijkheid te onttrekken via alcohol, drugs en overmatige sexualiteit", dan is elk verband ver te zoeken. Afschuwelijke beelden van de marteling en scalpe ring van een'indiaan in Brazilië zou den zeer zorgvuldig getoond moeten worden. Nu staat deze mensonterende scène tussen wat plaatjes van honden en vogels. Dat de makers van deze film zo onzorgvuldig met hun unieke en be langrijke materiaal zijn omgespron gen is hen zeer te verwijten. Dat de beelden zo lukraak aan elkaar ge plakt zijn heeft ook als gevolg dat elke spanning aan de film ontbreekt. Jammer. TOM MAAS Julie Christie (midden) en Warren Beatty (rechts) hoofdrolspeelsters in de film „Shampoo", Titel: "Shampoo" in de hoofd rollen: Warren Beatty, Julie Chris tie, Goldie Hawn. Theater: CAMERA Met prettig verward haar, drome rige beduusdheid, afgewisseld door plotselinge kordate actie, speelt War ren Beaty een succesvolle dames kapper in het Hollywood van 1968; in de tijd van de presidentsverkie zingen. Hij ontwikkelde het verhaal zelf samen met Robert Towne tot "Shampoo" en schoot ermee in de In de St. Lodewijkskerk aan de Steensehuur te Leiden zullen, als voorbereiding op het Paasfeest, op de zondagen tot en met Pasen, 's avonds om 19.00 uur LIJDENSMEDITATIES worden gehouden door Rector Drs. A. M. E. Th. Vreeburg, pr. De meditaties worden muzikaal omlijst en besloten met een kort lof. U IS VAN HARTE WELKOM. sis van de al of niet vette huid, blijft hier dan maar onbesproken. George wandelt mee in het wufte leven van Beverly Hills. Met. de za kenman (een prachtige rol van Jack Warden) komt hij onder meer op een verkiezingsfeestje van de Repu blikeinen terecht alleszins onthul lend door een mallotige senator en op het scherm Nixon en Agnew als toen nog glimlachende running mates vol zalvende sprookjes. Een ferme schop van Beatty naar het esta blishment van die Jaren. Illustratief, maar een breed tijdsbeeld had hij tooh verder kennelijk niet in de zin. George kan niet kiezen. Hij wil on geremd van het leven blijven genie ten. Omdat zijn min of meer vaste vriendinnen elkaar al gauw voor de voeten gaan lopen, eindigt het een beetje triest voor hem. Alle vrou wen de hij eerder aan zijn zegekar bond, geven hem de bons. Symbo lisch boven op een heuvel kijkt hij naar hun vertrek. Het wordt de hou- WÊKHÊÊ ten kop na te veel glazen champagne gezellin (Julie Christie met min- De incidentele bijstand die George of, om in de lijn van het onderwerp Vol flair, wast, krult en knipt hy aan dames. En als ijslollies smelten ze voor hem weg. Dan blijkt zijn Triumph-motorfiets goed voor de na behandeling. Hij legt er schaar en kam geregeld voor terzijde. De po tentie van de erotisch zeer begaafde Figaro lijkt geen einde te willen ne- ook zijn vroegere x mondje) houdt hij in ere, even- verleent aan langs komende pruiken- te blijven: het blazen in het ver als de echtgenote van een bemiddeld poezen met doorgaans opengewerkte pieterde shampoo-schuim, zakenman. Zij verzekert kapper Geor- rug en een conversatieniveau op ba- PIET RUIVENKAMP Blijvers LUXOR Emmanuelle H'. Voor wie Sylvia Kristel (nog) be ter wil leren kennen. In tegen stelling tot deel I van de zwoele levenswandel van deze dame, neemt Emmanuelle nu zelf haar sexuele initiatieven. STUDIO 'Scènes uit een huwelijk' blijft fascineren. Een film van Ingmar Bergman met in de hoofdrol zijn 'lievelings'- actrice Liv Ullmann. TRIANON "Reis naar de dui vel' blijft ock nog een weekje in eLiden. Griezelige belevenissen van twee echtparen tijdens een kampeervakantie. en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 18 Jaar. CALYPSO: 'Sunset Boulevard' dag. 7.15 en 9.30 uur. 18 Jaar. „Sneeuwwitje en de zeven dwer gen', dag. 1.30 en 3.30 uur. za. en zo. 12.00, 2.00 en 4.00 uur. AL. CAMERA: „Dog day afternoon" dag. 2.15, 7.00 en 9.30 uur. za ook 4.30 uur. 14 jaar. Kindermatinee CAMERA Tarzans avontu- REX "Pinocchio'. Nachtfilms CAMERA 'Immorele vertel lingen'. REX 'Bloedjonge Rex „Niet schieten, ik lig al", een sexfilm met een tintje Western. Willeke van Ammelrooy doet er ook nog aan mee. Goede films in andere steden "La grande bouffe' (van Mar co Ferrari met Marcello Mastro- lanni, Michel Picooli en Andrea Ferreel), Ceintuurbaan, A'dam). 'Spellbound' (van Alfred Hitch cock met Ingrid Bergman en Gregory Peck), Cineak, Damrak 2, Amsterdam. 'La femme de Jean* (van Yan- nick Bellon), De Uitkijk, Amster dam. „Sherlock Holmes' slimmere broer (Gene Wilder. Marty Feld- man, Madeline Kahn), Calypso 1, Rotterdam. Haagse bioscopen APOLLO 1: "De non en haar duivel", d°g. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 14 Jaar. APOLLO 2: "Jaws", dag. 2.00. 7.30 en 10.00 uur, zo. ook 4.30 uur. 14 jaar. ASTA: "Sherlock Holmes' slim mere broer", dag. 2.30. 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00. 7.15 en 9.30 uur. AL. BIJOU: „La béte", dag 2.00, 7.30 DU MIDI: „Cabaret", dag. 8.15 uur. vr.. za. en aa 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. EURO: De Peetvader, deel 1' dag. 1.30 en 7.45 uur. za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. 14 jaar. FLORA: "Meisjes zonder man nen", dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur. 18 Jaar. KRTTERION: „Brother, can you spare a dime", dag. 7.00 en 9-30 uur, za. en zo. ook 3.00 uur. 18 jaar. METROPOLE: „Mensen blij ven beesten', dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. ODEON 1: "Flatfoot in Hong Kong', dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 14 jaar. ODEON 2: 'Ook met andermans vrouw is 't goed vrijen', dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur. zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 18 jaar. OLYMPIA: "Thunderball*, dog. 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar. PASSAGE: Emmanuelle 2, de antimaagd', dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur. za. en zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. REX „Death race 2000", dag. 11.30, 1.30. 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur. 18 jaar. ROYAL '70: ..Blood money", do- 2.00. 7.00 en 9.30 uur, vr. 2.00 en 6.45 uur. za. 2.00, 4.30 en 7.30 uur. zo. 2.00. 7.45 en 9.30 uur. maand. 2.00 en 8.00, woe. 2.00 uur. 14 Jaar. ROYAL: .Kung-Fu Bos-Wang Yu'. ma. t/m woe. 2.15 en 8.00 uur, do. t/m za. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo 1.45, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. STUDIO: „Blue movie", dag 2.15, 7.15 en 9.30 uur. za 1.30, 4.00 7.15 en 9.30 uur. 18 Jaar. STUDIO 2000: *La Ddce Vita' dag. 8.00 uur. 18 Jaar. DE UITKIJK: 'De man die alles wist', dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. De samenstellers van het vijfjaarlijkse verslag over de situatie in de Nederlandse Her vormde Kerk, dat volgende week in een vergadering van de synode ter discussie komt, menen, dat deze kerk zich in haar ambtelijke vergaderingen en organen meer dan ooit moet bezinnen op haar positie in de huidige wereld. En ook op haar taak en opdracht om het evengelie op een zodanige manier te brengen, dat ook voor volk en enkeling iets mag duidelijk worden van de „veelkleurige wijsheid Gods". Het rapport noemt een aantal ont wikkelingen die aanleiding geven tot zorg. Zoals de onderlinge verhouding tussen groepen in de kerk, de naar birnen gerichte houding van ge meenten die een koestering van het eigen bestaan te zien geeft, de ver wereldlijking, waardoor een tekort aan medewerkende leden en aan geld de kop opsteekt, de hang naar "congregationalisme", die op de ei gen zelfstandigheid van de gemeente de nadruk legt, en het tekort in aan dacht voor het inhoudelijke van het werk, zoals bij de catechese, de toe rusting van meelevende gezinnen, het kringwerk en de oecumenische De rk bisschoppenconferentie in Nederland heeft op haar maande lijkse vergadering (ditmaal in Rot terdam) besloten, aanzienlijke gelde lijke steun te verlenen aan de be strijding van rassendiscriminatie. Zij zal proberen bronnen aan te boren om hiervoor de komende twee a drie jaar f 100.000 op te brengen. De bisschoppen geven er de voor keur aan, dat het geld ten goede komt aan acties op de projectenlijst van het programma ter bestrijding van het racisme, een instelling van de Wereldraad van Kerken. Met dit besluit volgt de bisschoppenconfe rentie de lijn van de Raad van Ker ken in Nederland. integratie op het plaatselijke vlak. In getal wordt de kerk kleiner, maar dat mag niet leiden tot een nostal gisch verheerlijken van het verle den, zeggen de rapporteurs. Maar er zijn ook positieve pun ten. Het rapport noemt dan het vaak grote vertrouwen in de eigen gemeente wat voor het geheel van de kerk van belang kan zijn het weer gaan meeleven van mensen die men al meende te moeten af schrijven, de trouw en toewijding van vele stille werkers, de toene mende bereidheid om aan gespreks- kringen deel te nemen, ook van zo genaamde niet-meelevenden. en de grote belangstelling voor het avond maal, waar dan weer een teruglo pen van de vraag om de doop en een verminderde kerkgang, vooral ln de verstedelijkte gebieden, tegen over staan. Verharding De tegenstelling tussen rechtzin nig en vrijzinnig is, volgens dit rap port. sterk verzacht. Anders lig het met de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, die een groot deel van de rechterflank van deze kerk oiganiseert. Landelijk gezien wil deze bond vol uit hervormd zijn, maar plaatselijk kost het hem moeite, een andere groep te aanvaarden en een plaats binnen de kerk te gunnen. Een bui tengewone wijkgemeente-in-wording (naast de officiële plaatselijke ge meente) is dan voor die andere groep de enige oplossing. Er zijn er dertig van in gemeenten van gereformeer de -bondssignatuur. De overzicht-schrijven kunnen zich niet aan de indruk onttrekken, da- de posities tussen deze groepen zich consolideren en de standpunten zich verharden. Door de nieuwe bijbelvertaling, het nieuwe liedboek en de kwestie van de vrouw in het ambt is, volgens het verslag van de classis Bommel, de verwijdering groter dan ooit. Het rapport werpt dan ook de vraag op of het geen tijd wordt, se rieuze pogingen te ondernemen om de zich al meer openbarende tegen stelling tussen de Geref. Bond en de rest van de kerk tot onderwerp van bezinning te maken. Bij het punt "teruglopende kerk gang" voegt het landelijke rapport een aantal factoren toe aan de oor zaken die het Noordhollandse ver slag noemt. Dit laatste beperkte zich tot: migratie, ontvolking van oude woonkernen, trek naar het platte land en toenemende weekend-re creatie. De algemene rapporteurs zien ook nog andere oorzaken, zoals de vervreemding van het evangelie, het afnemen van de kerkelijke belang stelling en een zich afwenden van de jongeren van de kerk als insti tuut. Bijbelkennis Het bestuur van de synode zal de synodeleden volgende week voorstel len. binnen een jaar een werkplan voor een aantal jaren te maken dat zich diepgaand moet bezighouden met de bevordering van bijbelken nis en van bijbelse prediking, met verantwoorde vormen van eredienst, catechese en huisbezoek en de be vordering van het kringwerk. In de optimistische jaren vijftig bouwden we nog zulke rots- of bunker-achtige ker ken (zie het stukje „Kerk meer tent dan rots" op deze paginaaan de lopende band. We hebben ons toen op de ontwikkeling verkeken. Deze nieuwe gereformeerde kerk in de Eindhovense wijk Stra tum is dan ook nu al afge stoten. Er waren drie redenen voor sluiting: het groeien van ge reformeerden en hervormden naar elkaar toe, verhuizing van leden naar andere wij ken en de voortgaande ont kerkelijking. Allemaal facto ren die men in de jaren 50 niet voldoende heeft onder kend. En later ook nog niet, gezien het feit dat in dat zelfde Eindhoven een r.k. kerk die maar tien jaar dienst heeft gedaan nu is verkocht. In de plaats van deze robuus te kerk hebben de gerefor meerden en hervormden sa men een kerk gebouwd. De gesloten kerk wordt nu ver bouwd tot studio voor de re gionale omroep voor Zuid- Oost-Brabant. ..We waren erg bty dat we 'm kwijt waren", verzekerde een Eindhovense domineesvrouw ons. De regionale omroep gaat na 1 september vanuit deze kerk vijftien uur per week uitzenden, voorlopig in de komende twee jaar. Als H. Faber (hoogleraar aan de rk theologische faculteit in Tilburg) moet kiezen tussen een bunker- of een tent-aohtig kerkgebouw, dan kiest hij welbewust voor het laat ste. In "Open Deur" legt hU uit "Ik heb het voorrecht gehad, eni ge weken als "waarnemer" te mo gen deelnemen aan het Tweede Va ticaans Concilie in Rome. Ik ben in die weken diep onder de indruk ge komen van het feit dat op dit con cilie de ik kerk brak met dat trium- f al isme, dat gevoel van onoverwin nelijkheid dat het optreden van de ze kerk zoveel eeuwen heeft ge kleurd. Men heeft in Rome een nieu we visie op de kerk ontwikkeld en gezegd dat de mensheid door de eeuwen heen op een pelgrimstocht is naar Gods toekomst en dat de kerk eigenlijk het Gods-volk is. Voor mijn besef grijpt dat diep in. De kerk heeft weet van de waar heid. maar die zal eenmaal, aan het eind, volledig duidelijk zijn. Nu deelt de kerk in de ups en downs van de wereldgeschiedenis. Zij is dus geen "rots'maar meer de tent der samenkomst op de grote tocht. Wij kunnen niet anders doen dan denken aan de Exodus, de uittocht van de Joden uit Egypte naar het be loofde land". Als Faber probeert te ontdekken hoe mensen hun leven in onze mo derne maatschappij beleven, dan ziet hij dat de meesten het gevoel heb ben op weg te zijn uit een land dat eeuwenlang met zijn vaste structuren en regels om mensen heen heeft ge staan en dat aan hun bestaan een ze kere rust en geborgenheid hee. .ft ge geven, naar een toekomst die ener zijds wel vol beloften is van vrij heid, van menselijkheid en van so lidariteit maar die ook als een dreiging boven de horizon verschijnt. "De vraagstukken van de snelle technische ontwikkeling en de bevol kingsgroei beklemmen ons allemaal. Wij zijn allen lotgenoten en raken de greep op de vroeger zo vaste ge zichtspunten van het leven in de zedelijkheid, in de opvoeding van on ze kinderen, in de politiek en zelfs in het geloof min of meer kwijt. Overal komen nieuwe vragen op ons af. Wij kennen misschien soms iets van een heimwee naar de vleespotten van Egypte, maar wanneer wij even zakelijk nadenken, weten wij dat we niet meer terug kunnen, maar verder moeten. Wij hebben het oude land verlaten en zijn samen op weg door de woes tijn naar de toekomst. Wij hebben hierbij geen kerk meer als een rots, 'n instituut, dat alle antwoorden be zit, maar wel een tent, waarin wij mogen samenkomen om de Stem, die ons blijft roepen, te horen en om samen ons te bezinnen op de nood zaak van solidariteit. Kortom: om elkaar te beloven elkaar niet los te laten". Evenals in voorgaande jaren zendt het dagelijks bestuur van de hervormde synode ook nu een paas groet naar bevriende kerken, organi saties en personen en. samen met synodeleden, op vrij grote schaal ook aan een aantal mensen "die om Christus' wil gevangen zitten". In een brief aan de plaatselijke kerkeraden en predikanten wordt voorgesteld, ook de kerkelijke ge meenten hierbij te betrekken. Er zijn daartoe een paar namen uitge zocht. uit Azië. Zuid-Amerika, Afrika en Europa. Dat heeft uiteraard iets willekeu rigs. Vele gemeenten hebben daar om besloten, dat zij niet alleen met pasen maar het hele jaar door met de zaak van de om hun overtuiging en opvattingen vervolgden bezig wil len zijn. In overleg met Amnesty International (Derde Hugo de Grootstraat 7 Amsterdam-West) zijn adoptiegroepen gevormd die ook na pasen een of meer gevan genen blijven schrijven. De speciale paasgroeten zijn be stemd voor mede-christenen. Wie ook nict-christenen |n zijn actie wil betrekken, doet er verstandig aan. contact op te nemen met Amnesty. Er wordt nogal eens gevraagd, of de groeten wel allemaal aankomen. Het synodebestuur heeft die zeker heid niet. maar weet wel van vele mensen die zo'n groet ontvangen hebben, en er ook op hebben gerea geerd. Hetis voor mensen in Nederland, die voor hun geloof niet een dergelij ke prijs hoeven te betalen, moeilijk, zich in te denken wat zo'n verre groet betekent. De synode vraagt daarom de kerkeraden, de groeten- actie ruim onder de aandacht van de gemeenteleden te brengen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17