Zij staan in voor Miele Mercasol: basketbal moeheid... Srim®: PANORAMA Inflatie jurywaardering bedreigt de turnwereld Heren van Groen SC na winst derde [VIJF MEIHAL INZET TWIST REMISE EN WINST VOOR JAN TIMMAN Totalen worden opgeschroefd voor plaats in Montreal Toto en Lotto «#gfDcte VRIJDAG 12 MAART 1976 Een Miele is tot en met gekeurd. Streng gekeurd. Door neutrale instanties. Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid. Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldroger.^ De enioe die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van r èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. er is geen betere LEIDEN Het zware programma dat de Leidse basketballers deze maand moeten afwerken en dat onder andere bestaat uit drie doordeweekse wedstrijden begint van de ploeg van coach Hennie Blom zijn tol te eisen. Mercasol Leiden dat na het ver trek van de Amerikanen tot ieders verrassing redelijk bleef meedraaien in de eredivisie en zelfs tot,een zege op Gerard de Lange kwam kan het, zo lijkt het, niet langer bolwerken. Tegen Buitoni namen Ce Leide- naars een voorsprong van twintig punten die binnen drie minuten als sneeuw voor de zon verdween, een knauw die doorwerkte in het tref- aan en beroept zich op de goede fa ciliteiten voor publiek en televisie in de hoofdstedelijke sporthal, waarte gen Leiden en Pioneer aanvoerden dat de omstandigheden in de Vijf fen van afgelopen zondag bij Donar Meihal gelijkwaardig zijn. Wanneer Van Rooden 40 minuten moeten bond de beslissing, die dan vrijwel Ceulemans ln de krant van maandag stond een heel mooi, barok verhaal over Quick Boys. Nauwkeuriger gezegd: over Quick Boys' trainer Perdijk. Een paar maanden geleden, aldus dat verhaal, raakte hij zijn pet, een nogal karakteristiek hoofd deksel, kwijt en sinds die tijd ging 't pet met de Katwijkers. Andere petten die werden geprobeerd hadden geen uitwerking ten goede op het spel. Maar zaterdag stond de originele pet dan toch weer op Perdijks hoofd. En zie: Quick Boys won zowaar met 1—0 van Spijke- nisse. Een verhaal dat vertedering op wekt. Het voert ons terug naar d'oude tijd toen Joris van den Bergh, de sportwijsgeer, de myste rieuze krachten in de sport intro duceerde. Hijzelf vertélde toen het schone verhaal van de wielren ner die „vleugels" kreeg en op for midabele wijze een klassieker Vrij spel Door Ruud Paauw René Vos Vervreemding Het overwicht van sommige cracks in hun tak van sport is bijna drukkend. Kornelia Ender uit de DDR is al jaren onverslaan baar op de 100 m vrije slag. De Russin Irina Rodnina heeft nu al acht wereldtitels verzameld bij het kunstrijden voor paren. De ge schiedenis kent tal van die lang durig heersende sportvorsten iSonja Henie, Jef Scherens enz.) Maar nimmer was een overwicht zó lang en zó benauwend als dat van de Belgische biljarter Ray mond Ceulemans. Zondag haalde hij zijn dertiende of veertiende Europese titel driebanden binnen. Het lijkt zo langzamerhand wel of hij eigenaar is van dat spel. Het is allemaal bewonderenswaardig. Ceulemans verdient onze hulde. En toch roept zo'n eindeloze titel reeks tevens het slechtste in de mens wakker: je gaat steeds vuri ger uitzien naar het moment waarop de maestro zijn nek breekt nou ja. figuurlijk dan). ,n- hii ue vunirritzr uie in ue spur i leye/t. Bij sommige sporten heeft dat, doping van zijn ploegleider had gekregen. (Het gebeurde in een tijd dat er nog geen controle was). Maar die ploegleider had helemaal geen doping in zijn bezit. Zijn medicijnkastje bevatte alleen een verdacht uitziend rose piV'"' tegen opkomend maagzuur, dat had hij die renner maar ge geven Of het nou een pilletje is of een pet, als het beessie maar een naam heeft, zullen ze in Kat wijk denken. U U/U.O, zoals wij allen zeer goed weten, /MBatCUrS tot belachelijke toestanden geleid. Kijk maar naar volleybal en bas- Superstars ketbal. Er zijn ploegen die zo vaak van sponsor zijn verwisseld dat je\ om In huwelijkstermen te spre- pilletie ken helemaal niet meer weet Vorige week „hoofdnummer" van een „avondje Avro". Een onder- ..JPW-H houdend tv-programma, dus geen wat hun meisjesnaam is. En zo kwaad woord erover, met pittige Hoe het straks verder met Quick dat NDI-Valuas-VCT tegen Elves- startgelden voor de deelnemers c fors uit de kluiten gewassen geld prijzen voor de winnaars. De Zweedse polsstokhoogspringer heHnnêfingspuntên. Kjell Isaksson stak voor gele- Dan merk je op een dag eerde prestaties het leuke som- metje van 28.000 gulden in de bin- begint dan de Grote Vervreem ding. Vooral als je een tijdje zo'n sport uit het oog verliest. Je kunt de draad niet meer opnemen, zijn geen Boys moet als Perdijk nog weggaat (en die pet meeneemt huis-SVL speelt. Het eerste dat je nenzak. een bedrag waaraan de dan doet is in paniek uit het raam Sheridan: „Leiden krijgt de bal niet door de-basket". natuurlijk weer een heel ander kijken of je nog wel op dezelfde het f^it dat zelfs een maximale in spanning, zover die een hele wed strijd is vol te houden tegen Weg De Nederlandse veelvuldig wisselende opponent, niet raakt opnieuw basketbalmoe en dat komt onder het Bossche Remington, Jan Jan- andere tot uitdrukking in het schot. Broers, aankondigde, aan het eind duidelijk: "Leiden richt uit Groningen dat trainer-coach als de tegenstander, maar weet de se) universiteit geen verlenging bal niet door de basket te krijgen als de bal mis gaat de rebound. Kijk zijn verlof krijgt, waardoor hij ge niet voldoen- noodzaakt is om aan het einde van naar de cij- dit basketbalseizoen (volgende fers, Leiden schoot 34 keer en Kinzo maand) de Groningse club te verla- 37 keer, Leiden maakt 18 punten Kinzo 42". Nauwelijks bekomen van de voor gaande ontmoetingen, waaraan Paul Hoeksema een hinderlijke beenbles sure overhield, moet Mercasol mor genavond in de Vijf Meihal aantre den tegen Transol Rotterdam, ter wijl aanstaande woensdag de vol gende tegenstander, Delta Lloyd, al weer klaar staat. Veel mag daarom van de Leidenaars niet meer ver wacht worden, alleen dat de allang verwachte terugslag geen invloed zal hebben op de tot nu toe bewonde renswaardige inzet en strijdlust Mercasol. (Aanvang Transol: 20.00 uur). Het damesteam van Leiden ontmoet in Amsterdam degradatiekandidaat Wartburgia ten. Mulder heeft dan één i NND gewerkt. HANS JACOBS BOEKAREST Inflatie, de grote bedreiging van elk geldstel sel is ook de waardering in de internationale turnwereld bin nen geslopen. Voor de Nederlandse damesturnploeg, die het ko mende weekeinde in de Floreansca sporthal in Boekarest te genover Roemenië komt te staan, is het te hopen dat de jury leden nog niet terugkomen op de heilloze weg, die men eind vorig jaar in Turijn is i De interlandwedstrijd tegen de Roe- dei- in Varna goed zou zijn geweest voor de tweede plaats, haalde. Toen de uitslag van Turijn in de andere landen, die zich nog moesten hoofstad ten minste een to- kwalificeren bekend werd, brak er punten moeten beha,- paniek uit. Dat de Italiaanse dames o__ broken partij uit de achtste ronde de heren van Luba spelen in Gorin- de Joe&oslaaf Georgijevski. In dames is voor Nederland uitermate belangrijk. De turnsters SKOPJE Jan Timman heeft van Eva Bartha zullen in de Roe- Leiden- tijdens het internationale schaak- mee toernooi in Skopje andermaal ge- taal wonnen. Hij versloeg in zijn afge- len om het uitzicht op deelneming n de Olympische turnwedstrijden uit Montreal te behouden. Aan de chem tegen het al gedegradeerde Pi- negende ronde kwam Timman re- merspelen van Montreal mogen azza Stars. Beide ploegen hebben niise overeen met Tarjan (VS)Kar- wel bij de dames als heren slechts recht als onmogelijk beschouwd. Het daardoor kans zich te herstellen pov (Sov) blijft aan de leiding, dank- twaalf landenploegen deelnemen als gevolg was dat in de andere kwali- zij een remise tegen Ivkov (Joe), gevolg van de beperking, van het pro. ficatiewedstrijden enorm aan de pun- Uhlmann viel door een nederlaag te- gramma, dat het Internationale ten is "getrokken". Vorig jaar de gen Matanovic enigszins terug. Olympisch comité de internationale cember verwerkte Nederland in Op- Stand na negen ronden: turnfederatie (FIG) heeft opgelegd, meer zijn eerste kwalificatie wed- De FIG bepaalde dat de zes hoogst strijd tegen Noorwegen. De score - I- Karpov 7%, 2. Timman, Tarjan geplaatste landen van het wereld- van 3.70,65 punten leek voor de Ne slissen over de plaats van hande- 6%, 4. Uhlmann 6 (en 1 afg.), 5. Va- kampioenschap 1974, dat in Varna derlandse turnsters een solide basis van de recente nederlagen. Twist ruim een jaar tijd zo sterk gegaan dat zij ruim 34 punten meer konden scoren dan bij het wereldkampioenschap, werd ling van de basketbalbekerfinale beide finalisten ondanks de be- werd gehouden, automatisch ge- Montreal. Het opschroeven middeling Montreal. De Sow- de waarderingen in de andere kwa- Mercasol-manager Matanovic 4, 11. Sofrevski, Nicevs- jet Unie, Oost-Duitsland, Hongarije, lificatiewedsitrijden werkte zo in- Ron Schouten niet tot overeenstem ming kunnen komen. Pioneer Punch heeft zich uitgesproken voor de Leid se Vijf Meihal, met als tweede keus de andere sporthallen in ki 3'i, 13. Reshevsky 3, 14. Ivanovic Roemenië, Tsjechoslowakije en Ja- flatoir. dat het totaal i i), pan weten zich daardoor al zeker van Montreal. Een tiental andere landen met o.a. Nederland, dat in Varna als twaalf deze regio (Voorschoten, Voorburg), Voetbal Woensdagavond is in het de eindigde, moet in kwalificatiewed- Hoewel vrijwel alle landen de in flatie van de jurering onderkennen, resterende plaatsen heeft alleen Zwitserland deze week terwijl het Haarlemse Buitoni de Spaanse La Coruna een "nieuw re- Btriiden de voorkeur geeft aan de Amsterdamse cord gevestigd. Tijdens een offici- verdelen. De FIG stelde als eis dat geprotesteerd. De Zwitsers zien Apollohal. Pioneer weigert te spe- ele wedstrijd voor de regionale liea hl deze wedstrijden tenminste een het gevaar dat zowel hun dames- als len in de Apollohal. omdat de fes- ?!LTnTejeiro en totaal kets en het speelveld - ondanks her- alle 22 spelers uit het veld gestuurd. delde diverse Dat gebeurde na een massale vecht- moet w<>rden. Met het stellen Partij .modale" werknemer van Joop den XJyl na een heel jaar sappelen nog niet toekomt. Maar waarom Kjell de centjes misgund? Je moet er tenslotte wel wat voor laten staan om Europees recordhouder te worden Kjell Isaksson zullen we ongetwijfeld komende zomer in Montreal te genkomen. En met hem nog en kele van de atleten, die aan de superstar-finale in Rotterdam deelnamen: Guy Drut, de Franse wereldrecordhouder op de 110 me ter horden, de jonge Belg Alphon- se Brijdenbacli (400 meter) en de Spaanse 10.000 meter-loper Ma riano Haro, die op de 600 meter steeple chase in de Ahoy zo mooi languit de waterbak inging. Allemaal als loepzuivere Olym pische amateurs Vraag niet hoe het kan. De door de heren van het IOC uitgezette wegen zijn nu eenmaal in diepe duisternis gehuld. Sprinter Jos Valentijn kan er uitvoerig over meepraten. Een blauwe maandag professioneel schaatser (de bond.' ging meteen over de kop), in to- rol. Het enige belangrijke is ons to taal. We moeten boven de 380 pun ten komen anders is er voor ons geen plaats in Montreal". Het is voor Eva Bartha en de Nederlandse ploeg - - - - misschien niet ongunstig dat de wed- misschien nog geen 28 gulden Strijd in Boekarest onder leiding „gebeurd" en hup: levenslang ult- staat van de Hongaarse door de gesloten van deelneming aan FIG aangewezen hoofdscheids- Olympische Spelen. rechter Eva Romak, terwijl de twee neutrale juryleden 'Kata- lin Szali) ook uit Hongarije komt. Geen IOC-autoriteit, die wakker ligt over de 28.000 gulden, ver diend door een amateur-atleet in De internationale gymnastiek fe- f,f" deratie (FIG) zal snel stóppen moe- atletlek een onderdeel ten ondernemen ten aanzien van de jurywaardering anders ontstaan in Het is duidelijk: ook in de sport Montreal situaties die zich de laatste wordt „het gappen van een brood jaren herhaaldelijk voordoen bij het zwaarder bestraft dan een aan hel kunstrijden. gezicht onttrekken van een ton". haaldelijke protesten eredivisieteams - niet deugdelijk zijn. Bui toni tilt daar niet zo zwaar Basketbal Real Madrid heeft terstand in de halve finales in de strijd om Nederland als dertiende eindigde, de Europacup voor landskampioe- verwerkte vorig jaar november zijn nen Basketbal gisteren de eerste wedstrijd tegen het Franse Villeur- 350 punten, een gemid- herenploeg voor Montreal bedreiegt. 8.50 per turnster, gehaald West-Duitsland, dat vorige week te- len. Met het stellen van 8en Roemenië uitkwam, overwoog die in Varna voor Nederland eindig die norm is alle ellende begonnen. ook een Protest, maar nam nog geen den, moeten echter nog in actie ko- Italië, dat in Varna met een ach- stappen. Daaraan zal het totaal van men. terwijl ook Zwitserland en ruim drie punten op de Westduitse dames (382,20) onge- Frankrijk nog op deelneming in twijfeld niet vreemd zijn. Montreal hopen. Aan de hand van de resultaten die De Hongaarse Eva Bartha. die be- kwalificatiewedstrijd- In Tu- nu bekend zijn, bezet Nederland gin '72 de leiding van de turnploeg fungeerde het geplaatste Honga- <365,65) de vierde van de zes voor kreeg en het damesturnen in die tijd DEN HAAG Niemand had afge lopen zondag de zes kruisjes van lot to no. 10 op de juiste plaats staan. Voor de t^weede prijs meldden zich 7 deelnemers, die elk ruim 45 dui zend gulden ontvangen. Lotto no. 10 Aantal deelnemers: 905.759. Bruto inleg: fl. 3.591.350.—. Prjjzenbedrag fl. 1.842.348,—. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eer ste prijs gaat l/5e deel naar de le prijs van de volgende week. Het overige 4/5e deel wordt in gelijke be dragen verdeeld over de 2e t/m 5e prijs. Tweede prijs: 7 winnaars, die LEIDEN De heren banne in Madrid met 113-77 gewon- rije als tegenstander. De juryleden Montreal te verdelen plaatsen ach- geweldig omhoog stuwde, ziet de con- nen. Met deze overwinning heeft scoorden in deze wedstrijd zo hoog ter West-Duitsland (382.20) Canada frontatie met Roemenië dan ook met Real een zeer grote kans de fina- dat Italië het onvoorstelbare totaal <381.65) en Italië (378.70). De Ver- zorg tegemoet. ..We verliezen van le te bereiken. van 378,70 punten, dat een jaar eer- enigde Staten, Polen en Bulgarije Roemenië. Dat speelt echter geen Onplezierige surprise voor Delfts Punch Groen danks een komplete ploeg met Ron reo Centrum gaf in Waddinxveen Be elk bruto fl. 45.327,— ontvangen. Der- Stereo Centrum 1, de laatste weken Groen in de gelederen, nestelde Fair 3 geen enkele kans. Met Kla- de 9.867 winnaars, die elk per kolom ge surprise bereid, fl. 49.— ontvangen. VUfde prijs 14.396 winnaars, die elk per kolom fl. 33.— ontvangen. Jackpot voor de lotto van as. zon dag fl. 146.704,—. Toto Aantal deelnemers: 226.224. Bruto serveren, met inleg: fl. 666.570,—. Prijzenbedrag fl. 316.620,- moesten de Delftse studenten, tot dan tweede op de ranglijst promotieklasse Zuid-Holland, i Petersen op de plaats van aan de pols geblesseerde Annet de Wit en zonder Ellen van Berkum (rugblessure), werd het in vijf tig mi- hebben het Groen Stereo Centruni zich op de hoogst inplezieri- derde plaats van de ranglijst, in de In Leiderdorp afdelings eerste klasse wonnen de Groen Stereo Centrum, de zonder Taco Veldstra en een door nuten een 3-0 zege. Uitblinkster bij na de griep gevelde Jef Kouwenberg met Groen Stereo Centrum was aanval- precies 37 minuten afhaken, 15-6, 3-0 van SKC, 15-7, 15-13, 15-11. Kop- ster Annet Tebarts. Voor Groen Ste reo Centrum was deze zege de vijfde in successie. Groen Stereo Centrum en daardoor veranderde er aan de 3, hoger geklasseerd op de ranglijst kop van de ranglijst van de eerste van de promotieklasse klasse helemaal niets. Voor Gr. Ster Frits Jans, dan tweede op de ranglijst van de bekeken spelverdelen (Ton Eerste prijs: 40 winnaars, die elk Bos) vormden een basis voor een in Centrum was het overigens helemaal ledig te geven om overeind te blijven bruto fl. 3.166,— ontvangen. Twee- hoog tempo uitgevoerd aanvalsspel de prijs: 940 winnaars, die elk per waar de Delftse verdediging mach- kolom fl. 84,— ontvangen. Derde teloos tegen bleek. Doordat Donar 1 de, derde en vierde team in hetgoe- 4 stoeide in Katwijk losjes uit de pols prijs: 8.609 winnaars, die elk per met 2-3 verloor van Be Fair, kolom fl. 12,— ontvangen. in nauwelijks een half uur klaar. Uitblinkster bij Groen Stereo Cen trum was in defensief opzicht voor al Froukje Jonkers. Standen Promotieklassen Z.-Holl.: Dames Heren Gem./K. 2 19—51 VeA/ZkL 19-48 DOS 18—43 LUSV 19—42 Gr. SC 3 19—42 Groen SC 19—40 Jod. B. 19—41 Donar 19—39 Zovoc 18—35 Punch 19—38 AV -40 19—33 Be Fair 19—36 Haak/N 219—29 GVC 19—29 Gr. SC 2 18—19 DOS 2 19—26 Dosko 19—17 Zovoc 19—18 Skania 1914 Verburch 1814 Be Fair 2 18— 8 G. V./VC 3 18— 7 Be Fair 3 19— 4 AV '40 2 19— 2 Als u meteen abonnee wilt worden (f 16,25 ter kwartaal, 13 nummers), bel dan 020-5411345, toestel 215 (van^.óo'tQt 17.09.jjur).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15