'Men denkt aan moord met bijbel in de hand' 'Nederland moet drugs stevig aanpakken' Verdachte Jacob M. voor Asser rechtbank: Eis tegen WDM- ledenwervers: gevangenisstraf "Na deze executie wordt er niet meer geschoten' Uit in de Randstad DONDERDAG 11 MAART 1976 ASSEN (SP) - Kreten van buiten, die zwak doordrongen tot de raadszaal: ze typeerden het gisteren begonnen proces tegen de zeven Zuidmolukse jongeren van de treinkaping bij Wijster. Een proces, waarin een ieder zich zoveel mogelijk trachtte te beheersen. De president mr F C. Fliek, zyn mederechters, de officier mr. C. J. van Oldenbeek, de verdediger van de zeven mr H. W. J Droesen en zeker ook de vier verdachten. Verschillend in natuur, opleiding en spreekvaardigheid, maar allen ernstig beheerst en bewust van hun daden, die leidden tot de dood van machinist J. H. Braam, soldaat L.F. Bulter en E. J. Bierling en het leed van tientallen anderen. Het proces ook van de frustraties, scherper dan ooit naar voren ko mend tijdens de acht uren ver gende behandeling. De frustraties betroffen dat ideaal van een onafhankelijke Republiek der Zuid-Molukken: immer en steeds verder buiten handbereik. Frustraties ook over een treinka ping, die nadat Albert S. (22) aan de noodrem had getrokken, op gruwe lijke wijze uit de hand begon te lo pen. Frustraties voorts over de ge pleegde daden; het gevoel van: we zijn nu eenmaal begonnen en we moeten doorgaan, omdat iedereen moet voelen dat het ernst is. Misschien dat de voor velen onbe grijpelijke tweeslachtigheid in ge drag (hun huilbuien na voltrokkrn executies) wel het duidelijkst naar voren kwam, toen verdediger mr. Droesen de laatste getuige van gis teren, Jacolp „Joop" M. (21) onder vroeg over een brief. Hij had die vanuit het Huis van Bewaring in Arnhem geschreven aan zijn wijk- genoten in Bovensmilde. Hij schreef over een plan om het recht van het laatste woord in het prqces te benutten om psalm 25 te zingen. Dezelfde psalm, die werd ingezet door een gijzelaar na de dood ven Bierling, het derde slachtoffer. Een psalm, die werd meegezongen en omgeven door tranen van de da ders. Maar die niet zal worden ge zongen op de slotdag. „Omdat de mensen het verkeerd zouden kunnen opvatten. Dat ze misschien zullen zeggen: het zijn moordenaars met de bijbel in de hand. Die kans willen wij niet lo pen. De bijbel vertelt van de strijd tegen het onrecht, dat ook wij heb ben begaan, maar geeft óók aan hoe tegen het onrecht te vechten. Wat wij ook hebben gedaan". En daarna sprak Joop M. woorden, die voor hem ook door zijn vrien den waren uitgesproken: „Ik heb geen spijt over onze actie. Die spijt, voor minder straf, niet. Wel spijt n, die zijn omgeko- De frustraties welden ook boven, toen verdediger mr. Droesen in tweespraak met de eerste verdach te, Paul S. (25) door de president op de vingers werd getikt: „We zullen ons hier niet bezighouden met de buitenlandse politiek. We hebben informatie nodig die voor ons tot een besluitvorming kan leiden. De president duidde er op dat men zich voorpolitieke gerechtigheid elders, met andere instanties zal moeten verstaan. De Haagse verdediger van de zeven treinkapers had toen benadrukt dat het in dit proces noodzakelijk is de politieke motieven van de zeven verdachten bloot te leggen, want die waren de inspiratiebron voor de actie en het gedrag van de Zuidmo- lukkers. Hij kon zijn gesprek met Paulus S., die op vele momenten voor en tij dens de gijzeling doorslaggevende woorden sprak, voortzetten. De raadsman kwam opnieuw in bot sing tijdens het begin van een soortgelijk gesprek met de tweede verdachte, Jacobus T., (26) in de trein ook wel Kobus of Bob ge noemd. "Als u mij vraagt de achtergronden land al 25 jaar kan worden i ten", aldus mr. Droesen. Een op merking, die scheuren aanbracht in de verhouding met de rechtbank. Voor niet lang, want na enig weer gepraat botsten de visies niet meer openlijk. Begrip President mr. Fliek toonde een grote mate van begrip en geduld, zeker toen verdachte Cornells And reas H. (21) ook wel Nelis genoemd het over hem uitgebrachte psychia trisch rapport geloofwaardig maak te, door zich flinker voor te doen dan hij was. "Huilde u ook na de dood van Bier lingvroeg de president. De timmerman, die mede door zijn driftig karakter al twee keer eerder in Assen was veroordeeld voor openlijke geweldpleging, mishan deling en diefstal, zei: "Ja. Van blijdschap". Een minutenlang zwijgen rondde de president af met "Meent u dat nu werkelijk"? Waarna Nelis op zijn beurt zweeg en uiteindelijk bekende: "Nee, ei genlijk niet". Alle verdachten op die eerste dag van de zitting onderstreepten hun bereidheid te sterven voor hun ideaal en te doden voor datzelfde ideaal. Maar niemand had er tijdens de voorbesprekingen ten huize van Eli H. en Paul S. op gerekend dat het doden nodig zou zijn. De dreiging van de omvangrijke hoeveelheid wapens zou immers genoeg zijn om hun zinnen door te drukken. Had den deze zeven geen vroege trein uitgezocht, omdat ze verwachtten 's avonds al op Schiphol te zijn? De .C.J.v. Oldenbeek gevraagde bus zou hen daar im mers heen brengen. En eenmaal in het „veilige" vliegtuig - hoog en overzichtelijk - zouden dan de poli tieke eisen worden bekendge maakt. Maar op het moment dat „Bob" en „Nelis" de passagiers uit de eerste klasse naar achteren hadden ge jaagd met een waarschuwingsschot en de woorden „Dit is een gijzeling" hadden uitgesproken, deed machi nist Braam een tussendeur open. Dat werd zijn dood. Hij, de „belang rijkste troef in onze actie, want hij moest de trein rijden" stierf door een schot van Bob T. door het hoofd na een geweerschot van Nelis door het been. Nelis: „Ik dacht dat ik hem dwars door zijn hersens had geschoten". Mislukkingen Zo waren er meer misverstanden. En mislukkingen. Paul S. bijvoor beeld, die met andere gemaskerde makkers dacht, dat meneer De Groot was doodgebloed naast de trein. Hij was als eerste uitgekozen voor executie. De Groot ontkwam echter op mira culeuze wijze. Het verhaal van Paul gaat door met soldaat Bulter, die hij persoonlijk aanwees als executie kandidaat. „Ik heb hem opgehaald, met Eli (Elias H., 24) en Joop (Jacobus M.)." Ik zei: „Knielen". De soldaat vroeg aan Paul S.: „Kan ik met je praten". Hij wist dat hij geboeid op de dood wachtte. Paul: „Toen dacht ik weer aan die woorden van De Groot. Eli schoot op hem terwijl ik met mijn rug naar het slachtoffer stond. Ik draaide me om, toen lag de militair al buiten. Drie keer heb ik naast hem gescho ten. Hij was nog niet dood. Hij keek me aan. En ik voelde dat ik Eli niet in de steek kon laten. Hem alleen voor de dood van die militair laten opdraaien. Toen heb ik ook gescho ten". Bierling werd de derde dode. En in de veronderstelling van de kapers de vierde. Ze dachten immers, dat ook De Groot was gestorven. De meningen waren verdeeld, een deel wilde wachten en Joop H. wilde helemaal niet meer dood schieten. Maar de meerderheid be sliste. Nelis H.: „Eli nam het op zich. Ik had het niet kunnen doen, het was al teveel". Nelis haalde eerst dé trouwring van Bierlings vinger, omdat hij veron derstelde dat de vrouw, die naast hem zat, Bierlings echtgenote was. Hij gaf haar de ring. Eli en Cor (Cornelis T.) voltrokken het vonnis. Het eerste nekschot was al dode lijk. Paul en anderen huilden en psalm 25 klonk door de trein. Deze moord, in koel overleg voor bereid, schokte het meest. Ook de daders. Daarmee kregen de gijze laars de verzekering dat er niet meer zou worden geschoten. Paul S., de leider, die hij niet wilde zijn, zou zelf het slachtoffer worden van het zoveelste ongeluk. Nelis schoot in de duisternis van die sin- -terklaasdag per ongeluk zijn Win chester af, raakte een kapstok en Paul verloor het licht uit een oog. Hij zei op die eerste dag tot slot tegen de rechter mr. W. C. van Oordt op een vraag naar spijtgevoe- lens: „Ik betreur het diep. Maar u kunt het mij ook niet vergeven. U bent ook maar een mens. Voor de doden zijn wij allen schuldig". Gistermiddag kwam het politiebusje bij het gerechtshof in Assen voor rijden met één van de verdachten, Jacobus T., die na aankomst meteen werd verhoord. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote saai: 12 en 13 mrt., 20.15 uur, Amster dams Philh. Orkest o.l.v. Anton Kerstjes; 13 mrt. 15.00 uur. Concertgebouworkest o.l.v. Hans Vonk; 14 mrt., 14.15 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Lukas Foss; 14 mrt, 20.15 uur, Hepei- bah Mehunin, piano; 17 mrt, 20.15 uur, concert door Chick Corea. Kleine zaak 12 mrt., 20.15 uur, Marianne Die lemon, mezzo sopraan en Gerard van Blerk, piano; 13 mrt, 20.00 uur, voor drachtsavond pianoleerlingen van K. Hiteum; 15 mrt, 20.15 uur, Brabants Kamerorkest o.l.v Jean-Louis Hardy; 16 mrt, 20.15 uur, Margarita Lilowa, mezzo-sopraan en Hatan* Dwitacb, pia no; 17 mrt, 12.30 uur, Lunchconcert; 17 mrt, 20.15 uur, Gaoneb Quartet; 18 mrt, 20.15 uur. Prijswinnaars-concert. Stadsschouwburg: 12 en 16 mrt, 20.00 uur en 14 mrt., 13.30 uur. Ned. Operastichting met "Dido en Aeneas" en "Ode for St. Ceci lia's day"; 13 mrt., 20.15 uur, Pu bliekstheater met "Met gesloten deuren" en "De meiden"; 15 mrt., 20.00 uur, Ned. Operastichting met "l'Erismena"; 17 mrt., 20.00 uur, Ned. Operastichting met "Orfeo"; 18 mrt., 20.15 uur, Ned. Danstheater. Carré: 12,13 en 14 mrt., 20.15 uur, Herman van Veen "En nooit weerom"; 14 mrt., 11.00 uur. Koffieconcert; 18 mrt, André van Duin's Lachcarrousel. Tingel Tangel: 12 t/m 18 mrt. (beh. 15 mrt.), 20.30 uur, ka baret Ivo de Wijs "Achter de wolken is zonneschijn." ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 12 en 13 mrt., 20.15 uur, Stadstoneel Rotterdam met "De macht der gewoonte" van Thomas Be- rnhard; 14 mrt., 20.15 uur, Ned Danstheater; 16 mrt, 19.30 uur. Het Scapino Ballet; 18 mrt., 20.00 uur, Ned. Operastichting met "Dido en Aeneas" van Henry Purceli. De Doelen: Grote zaal: 13 mrt., 15.00 uur. Weekendconcert door het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland o.l.v. Fnts Kox; 14 mrt. 14.30 uur, de Johannes Passion van J. S. Bach; 14 mrt., 20.15 uur, Orgelconcert door Nicholas Danby; 16 mrt, 20.15 uur, pia norecital door André Watts; 17 mrt, 12.45 uur. Koffieconcert; 18 mrt, 20 15 uur, Rott. Philh. Orkest o.l.v Edo de Waart Luxor Theater: 12, 13,14.16 en 18 mrt., 20 00 uur, Henk Elsink met "Totenmetnu." Piccolotheater: 12 en 13 mrt., 20.15 uur, Theaterwerkgroep Fact met "Agamemnoon" van Aischylos; 14 mrt., 13.00 en 15.15 uur, Kindertheater Wiedus met de jeugdmusical 'Ons landje"; I6t/m 18 mrt., 20.15 uur, Henk van Ulsen in "Het Fenomeen." Hofpleintheater: 12 en 13 mrt, 20.15 uur, Toneelgroep Theater met het blijspel "Met mes en vork" van Alan Ayckbourn; 16 t/m 18 mrt., 20.15 uur, "Je moet er mee leren leven" met o.a. Conny Stuart, Jenny Arean en Sylvia de Leur. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 12 mrt., 20 15 uur, Haagse Comedie met "Niemandsland" van Harold Pinter; 13, 14 en 18 mrt., 20.15 uur. Haagse Comedie met "Zomergasten" van Gorki: 14 mrt., 14.00 uur, Haagse Comedie met "Geen haar op 't hoofd," blijspel van Georges Feydeau; 15 en 16 mrt., 20.15 uur, Ned. Dansthea ter; 17 mrt., 20.00 uur, Ned. Operastichting met "l'Erismena. HOT-Theater 12, 13, 17 en 18 mrt., 20.30 uur. Haagse Comedie met "Joseph, Joseph, Joseph" van Vondel; 14 mrt., 14.00 uur. Kindertheater Pssstt met "Piccolo en de Ultiemaniemar14 mrt., 20.30 uur, Bzztóh-cinema "Weg met de boeken, de straat op"; 16 mrt., 20.30 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Jacques Mercier. Congresgebouw: 12, 13 en 14 mrt, 20.15 uur, Wiener Volksoper met "Die lustige Witwe" van Frans Lehar; 17 mrt., 20.30 uur, Doris Bierett m.m.v. Karl Josef Görgen, piano, "Songs over het rosse leven." Circustheater: 15 mrt., 20.00 uur, Ned. Operastichting met "Or feo" van Monteverdi; 16 mrt., 20.15 uur. Ballet "Brasil Tropical." Diligentia: 12 en 13 mrt., 20.15 uur, Henk van Ulsen in "Het fenomeen"; 14 mrt., 14.30 uur, Brabants Kamerorkest o.l.v. Jean-Louis Hardy; 16 t/m 18 mrt, 20.15 uur. Theatergroep Fun- house; 17 mrt, 12.45 uur, Lunchprogr. Theater aan de Haven: 12 en 13 mrt.. Toneelgroep De Appel met "Agamemnoon" van Aischylos. Theater in de Steeg: 12 en 13 mrt., 20.30 uur. Cabaret Blamix; 14 mrt, 20.30 uur, Cabaret-chantant met de Sissies LEIDEN Stadsgehoorzaal: 12 mrt., 20.15 i Ferdinand Leitner. Rijnlands Lyceum: 13 mrt., 20.15 in "Juffrouw Margreet." LAK-Theater: 18 mrt., 20.15 uur, "Agamemnoon" los. -, Rott. Philh. Orkest o.l.v. ir, Josephine van Gasteren Aischy- ARNHEM (ANP) - De auditeur militair bij de krijgsraad in Arnhem heeft gistermiddag tegen de 21- jarige dienstplichtige militair en WDM-afdelingsbestuurder Lau rens Ph. uit Dronten drie weken mi litaire detentie geëist, waarvan twee weken voorwaardelijk en een proeftijd van één jaar. Tegen het inmiddels afgezwaaide oud- hoofdbestuurslid van de WDM, de 21-jarige Frits van H. uit Amster dam eiste de auditeur drie weken onvoorwaardelijke militaire deten tie. Auditeur-militair mr. H.J.A.M. Beaumont achtte bewezen dat het tweetal zich schuldig had gemaakt aan het niet opvolgen van een dienstbevel, gegeven door een ser geant en een luitenant van de Saxen Weimarkazerne in Arnhem, om zich uit een legeringskamer te verwijderen. Op 17 november van het vorig jaar trachtten de twee mi litairen aan individuele ledenwer ving voor de WDM (vereniging voor dienstplichtige militairen) te doen. Zij werden echter na hun weigering de kamer te verlaten door de marechaussee wegge voerd. In een drie uur durende zitting kwam de gehele problematiek van de ledenwerving, die op tal van ka zernes aanleiding tot moeilijkhe den heeft gegeven, voor het voet licht. De WDM meent belemmerd te worden in de uitoefening van het grondrecht van vereniging en ver gadering, terwijl de auditeur militair zijn requisitoir toespitste op de vraag wie het nu eigenlijk voor het zeggen heeft op een kazer neterrein. De zogenaamde faciliteitenrege ling, uitgevaardigd door staatsse cretaris Van Lent van Defensie, waarin het werven van leden door belangenverenigingen is geregeld, laat volgens auditeur-militair nog vraagtekens open. Naar zijn me ning is het de taak van de kazerne commandant om nadere regels te treffen. "De commandant is de baas op de kazerne, hij bepaalt wie bin- kan niet. Or de, regel en tucht blijven nodig", aldus mr. Beaumont. t Den Uyl. DEN HAAG (SP) - Met enige aarze ling gaat de Tweede Kamer ak koord met de instelling van een We tenschappelijke Raad voor het Re geringsbeleid. Sinds drie jaar fun geert een voorlopige WRR. De re gering heeft voorgesteld de raad een wettelijke status te geven. Minister-president Den Uyl heeft gisteren gereageerd op de vrees in de Kamer, dat de raad een eigen le ven gaat leiden. Volgens Den Uyl moet de raad functioneren in een open democratische discussie over in gang zijnde ontwikkelingen in de maatschappij. De premier dacht niet, dat het werk Kamer akkoord met weten schappelijke raad voor regerings beleid van de raad automatisch zou leiden tot versterking van de positie van de minister-president. "De raad in formeert de regering. De minister president is alleen doorgeefluik." aei hy. Nadrukkelijk betoogde Den Uyl, dat de WRR ook ten dienste staat van het parlement. Hij had geen enkel bezwaar tegen geregeld con tact tussen de raad en de Tweede Kamer. Naar zijn oordeel heeft zo wel de regering als het parlement "buitengewoon veel behoefte aan samenhangende informatie over toekomstige ontwikkeling." Den Uyl wees de gedachte, dat de WRR zelf beleid zou gaan maken van de hand. De raad moet gevol gen van beleid analyseren en daar over rapporteren, betoogde hij. Zuid- molukkers verwondden Asser agent ASSEN (ANP)-In de afgelopen nacht hebben Zuidmolukkers in de Kruisstraat in Assen een steen gegooid naar de 32-jarige agent van gemeentepolitie B. C. Knegge. De agent patrouil leerde met een collega. Zij trof fen de Zuidmolukkers aan die bezig waren op de ramen en ge vel leuzen te plakkken en te schilderen. Zij wilden dat verhinderen. De heer Knegge is met een hoofd wond achter het oor ter obser vatie opgenomen in het Wilhelmina-ziekenhuis in As- Zweedse politiechef na oprollen heroi'nebende: STOCKHOLM (AFP) - De Zweedse campagne tegen de inter nationale drugsmokkel zal geen duurzaam effect sorteren zolang Nederland geen straffer beleid gaat voeren om die smokkel te verhin deren. Dit werd gisteren in Stockholm ge- zegd door commissaris Lars Kol- lander die Nederland aanmerkte als "het belangrijkste Europese transito-centrum voor de drugs mokkel." Kollander gaf een persconferentie naar aanleiding van het feit dat de Zweedse politie er voor het eerst in is geslaagd om een bende heroïn- esmokkelaars op te rollen. Deze bende had contacten in Ne derland. Nadat er in Nederland drie personen waren aangehouden, ar resteerde de Zweedse politie dins dagavond vier Zweden die hebben bekend dat zij op de binnenlandse markt reeds twee kilo heroïne heb ben afgezet. De politie heeft op het viertal 500 gram heroïne gevonden. Op korte termijn worden nog meer arrestaties verwacht. De Zweden maken zich erg onge rust over het feit dat heroïne in hun land aan populariteit wint. Tot dus ver nam de Zweedse hard-drug ge bruiker voornamelijk 'speed' (op wekkende middelen), met name amfetamine. Reeds lang beschouwt de Zweedse politie ook wat die middelen betreft Nederland als 'thuisbasis' van de smokkelaars. Gisteren zei de Zweedse politie dat zij zestien mannen en vrouwen vas thoudt onder verdenking van het smokkelen van enkele kilo's her oïne van Nederland en het verko pen daarvan in Zweden. Zeven andere verdachten zijn vol gens hen in Nederland in arrest in verband met dezelfde zaak. Er zou geen verband bestaan met de ontdekking van 13.5 kilo heroïne vorige maand door de douane. Deze partij was ongeveer zestig miljoen gulden waard en werd aangetroffen in een achtergelaten koffer op het vliegveld van Noorkoeping. De 40 procent zuivere heroïne was verpakt in blikjes. De partij was in Noorkoeping aangekomen met een vlucht uit Kopenhagen en er werd enkele weken lang geen aanspraak op gemaakt Maandag werd het nieuws bekend dat de narcotica- politie de heroïne had ontdekt. Het wetsontwerp dat deze week in de Tweede Kamer is aangenomen maakt een straffer beleid tegen de handel in drugs mogelijk. Dit was het commentaar gisteravond van een woordvoerder van het ministe rie van justitie op de uitlatingen van de Zweedse politiecommissaris Lars Kollander. Het wetsontwerp heeft alleen de bepalingen voor het gebruik van softdrugs versoepeld. De handel in alle drugs kan nu har der worden aangepakt, aldus de woordvoerder van justitie. Deze stelde verder dat ook de narcotica brigade die nu gedeeltelijk is sa mengesteld een betere coördinatie in de stryd tegen de handel in drugs mogelijk zal kunnen maken. De ju: titie woord voerder wist mets van het in arrest zitten van zeven verdachten in Nederland m ver band met de omvangrijke heroïn esmokkel en -handel in Zweden. Ook de politie in Amsterdam liet weten dat er in de hoofdstad geen arrestaties in verband met deze zaak zijn verricht

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7