Cabine van kabelbaan stort neer: 42 doden Massa-arrestaties in het Baskenland "Ik ken maar één halfzware die tot op de bodem vers blijft!' Mao acht eigen positie in geding OLIE VOOR ISRAEL DOOR SUEZKANAAL DRUGS Rumsfeld wil geen mes in begroting PATROUILLE IN SURINAME ZOEK Wens van drenkeling: weer bijna dood gaan Gijzeling in gerecht Frankfurt 'Rider, mijn idee!' WOENSDAG 10 MAART 1976 ROME (DPA/Reuter) Bij Cavalese in de Italiaanse Do lomieten zijn gisteravond zeker 42 mensen om het leven gekomen toen de cabine van een kabelbaan die hen van de berg Cermis naar het dal bracht, van een hoogte van 70 me ter neerstortte. Hoe het ongeluk, dat omstreeks 17.30 plaats vond, geschiedde was niet direct geheel duidelijk. Vol gens sommige berichten zou de ka bel zijn gebroken, maar ook is ge zegd dat een windvlaag vat kreeg op de cabine en deze tegen een om hooggaande cabine slingerde waar na hij neerstortte. He'- ongeluk gebeurde ongeveer 200 meter voor het dalstation. De kabelbaan loopt over een afstand van vijf kilometer van een hoogte van 2000 meter naar het dal. Volgens de Italiaanse radio is hij nog geen tien jaar geleden aan gelegd. De autoriteiten zeggen dat waar schijnlijk pas vandaag de slachtof fers ouden kunnen worden geïdenti ficeerd. Men zou voorts nog niet alle lij ken hebben geborgen daar deze over een groot gebied verspreid lig gen. JERUZALEM (Reuter) Israëlische zegslieden hebben bevestigd dat er kortgeleden een tanker met voor Is raël bestemde olie het Sueakanaal is Het schip in kwestie was de Liberi aanse tanker Gemini met 20.000 ton ruwe olie uit Iran. Het was^de eerste maal dat er via het kanaal olie naar Israël werd getransporteerd. Krachtens het Egyptisch-Israëlische Sin ai -akkoord mogen schepen met niet-miliitaire lading door het kanaal De secretaris-generaal van de Israë lische communistische partij, Meir Vilner, heeft in Tel Aviv gezegd dat de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO bereid is Israël op basis van wederkerigheid te erkennen. Vil ner sprak tot verslaggevers na zijn terugkeer uit Moskou waar hij het 25ste partijcongres bijwoonde en in de wandelgangen een ontmoeting had met Farouk Kaddoumi, hoofd van de politieke afdeling van de PLO. „Kad doumi verzekerde mij dat de PLO niet uit is op de vernietiging van Is raël", aldus Vilner. „Zij willen een Palestijnse staat die bestaat naast Is raël en zijn bereid Israël te erkennen als Israël de PLO erkent". STOCKHOLM/KOPENHAGEN (AP/ AFP) De politie van de Zweedse hoofdstad Stockholm heeft drie Ne derlanders en twee Fransen gearres teerd die drie kilogram amfetamine in hun bezit hadden. De waarde van dit verdovende middel op de zwarte markt in Scandinavië wordt geschat op 360.000 gulden. De Deense politie heeft een 56-jarige Canadees gearresteerd, die heeft toe gegeven herhaaldelijk trips te hebben gemaakt als koerier voor een inter nationale organisatie van heroine- smokkelaars. Deze organisatie heeft een distributiecentrurrt in Amsterdam. sehijnlijk de Italiaanse nationaliteit. De enige overlevende is zwaar ge wonden is nog een niet geïdentifi ceerde jonge vrouw. Haar toestand is zorgwekkend. WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse minister van Defensie Donald H. Rumsfeld heeft voor de begro tingscommissie van de Senaat het Congres opgeroepen een einde te maken aan aanvallen op de militai ren uitgaven. De tijd was volgens Rumsfeld geko men dat een einde diende te worden gemaakt aan de tendens der afgelo pen decennia, waarin de Verenigde Staten geleidelijk hun militaire supe rioriteit over de Sowjet-Unie hebben zien dalen tot een punt waarop beide mogendheden qua militaire kracht gelijk zijn. De regering heeft voor het belasting jaar 1977 een defensiebegroting van 112,7 miljard dollar ingediend. Volgens Rumsfeld heeft het Congres de afgelopen vijf Jaar 33 miljard dol lar op de Amerikaanse defensiebe grotingen besnoeid. Daar staat volgens hem tegenover dat de Sowjet-Unie haar militaire uitga ven tussen 1965 en 1975 heeft opge voerd van 107 miljard dollar tot 144 miljard dollar. De minister baseerde zijn verklaring op schattingen van de CIA.. Rumsfeld was het niet eens met se natoren die stelden dat de Verenigde Staten al achter zijn geraakt op de Sowjet-Unie. Rumsfeld verklaarde in antwoord op vragen dat het niet ging om een „be wapeningswedloop" maar om een „wedloop om bij te blijven". Of de begroting een record voor vredestijd betekent dat er een ein de is gekomen aan de ontspanning, zo vroeg senator Henry Bellmon, een Republikeinen uit Oklahoma. Rumsfeld antwoordde: "Ontspanning betekent nog geen vriendschap". Hij voegde hieraan toe dat het hem zin nig lijkt om het peil van de confron tatie zoveel mogelijk te verlagen, maar dit diende wel met open ogen te gebeuren, aldus de minister. Hij verklaarde geen termijn te wil len stellen waarbinnen een nieuw akkoord over beperking van de stra tegische bewapening met de Sowjet- Unie zou moeten zijn bereikt, maar te zullen doorgaan op basis van de Amerikaanse veiligheidsbelangen. Hij verklaarde dat als er geen nieuw SALT-akkoord wordt bereikt de pre sident wellicht een aanvullende de fensie-begroting zal moeten indienen. Razzia's De Japanse politie heeft gisteren bij overvallen in het gehele land bijna 1300 arrestaties ver richt naar aanleiding van medede lingen over onwettig wapenbezit ge bruik van verdovende middelen en het bestaan van clandestiene speel lokalen. Dit is de derde "zuiverings actie" op landelijke schaal sinds sep tember vorig jaar toen meer dan 25.000 verdachten werden aange houden. PARAMARIBO (ANP) Sinds 3 maart wordt in Suriname een mili taire patrouille vermist bestaande uit 27 militairen en zes burgers on der leiding van een sergeant. Op die datum had de groep moeten terugkeren in Afobaka na afloop van een oefening die begon in het district Marowijne en die bedoeld was als training in het opsporen van infiltranten. Op 5 maart is men begonnen met een gecombineerde land- en lucht- zoekactie. Een Twinotter-toestel van de Surinaamse luchtvaartmaatschap pij heeft het afgelopen weekeinde •ea gebied bij Afobaka afgezocht. Sinds maandag nemen ook twee helikopters aan het zoeken deel. Tegelijk met de luchtacties heeft een contingent militairen het gebied ten oosten van Afobaka afgezocht. Vanault Langatabbetje, het begin punt van de oefening, heeft een mili taire patrouille het spoor van de vermiste militairen en burger tot tien kilometer kunnen volgen tot het zoeken moest worden gestaakt wegens het invallen van de duister nis. Gisteren heeft deze patrouille het zoeken hervat. Ook vanuit de lucht is gisteren weer naar de ver misten gezocht, tot nog toe zonder resultaat. Leden van de reddingsploegen konden bij het wrak van de cc bVne weiniganders doen dan do den bergen. Te redden viel er niet veel. IOWA CITY (AFP) In tegen, stelling tot wat algemeen wordt gedacht, is het moment dat aan een gewelddadige dood voorafgaat, een ogenblik van sereniteit en niet van angst. Dit is althans de conclusie die is bereikt in een studie over de dood van de universiteit van Iowa. "De tijd leek stil te staan", her innert zich in de studie een jon ge vrouw die dacht dat zij een auto-ongeluk niet zou overleven. "Ik had de indruk alsof ik in de bioscoop zat. De herinneringen waren prettig, maar tegelijkertijd maakten ze me bedroefd omdat ik begreep dat ik afscheid nam van het leven." De samenstellers van de studie hebben 104 mensen ondervraagd die betrokken zijn geweest bij on gelukken waaruit zij meenden niet levend tevoorschijn te zullen komen. Allen bevestigden dat zij op het ogenblik waarop zij zich verloren waanden, hun leven in een flits aan zich zagen voorbij trekken. Een groot aantal onder hen had de indruk dat de wer kelijkheid zich vertraagd afspeel de, terwijl gelukkige herinnerin gen terugkwamen. Drieëntwintig prpcent verklaarde zich zelfs blij te hebben gevoeld. "Ik dacht dat ik een acteur op het toneel was en ik zag me in mijn wagen over de kop slaan", vertelde een autocoureur wiens wagen bij een snelheid van 160 km per uur enkele malen over de kop geslagen was. Het grootste deel van de onder vraagden vertelde dat het de in druk had gehad getuige te zijn van zijn eigen dood. Velen zei den zich zeer rustig te hebben ge voeld, zelfs waar ze aanvankelijk angst hadden gehad. 'Vanaf het ogenblik waarop ik wist dat ik me er niet uit zou kunnen redden, kwam er een ge voel van niet te beschrijven kalm. te en sereniteit over me", ver telde een man die op het punt had gestaan te verdrinken. "Ik heb sindsdien vurig gewenst dat ik die sensatie nog eens zou mee maken." Het gebouw, waarin het ge rechtshof van Frankfurt is ge vestigd, en waarin de onbekende man gistermiddag zijn gijzeling uitvoerde. Een politiemacht van ongeveer driehonderd man heeft het gebouw en de naaste omge ving hermetisch van de buiten wereld afgesloten, en op strategi sche punten werden scherpschut ters geposteerd. MADRID (AP) De Spaanse poli tie heeft uit vrees voor nieuwe onlus ten gisteren meer dan lpO perso nen gearresteerd in Baskenland. In Spanje wordt gevreesd dat meer ge welddadigheden zullen plaatsvin den nadat gisteren het zevende slachtoffer in twee weken van de monstraties tegen de regering was gevallen. In de nabijheid van Valencia schoot een lid van de Guardia Civil een man dood in een passagierstrein. De Guardia Civil-agent, die als bewaker dienst deed op de trein, verklaarde te zijn aangevallen door de man. In de Baskisohe provincies Gui- pozcoa Vizcaya en Alava was voor de tweede dag sprake van een ver scherpt politietoezicht. Duizenden mensen zijn nog steeds in staking. Volgens vakbondskrin gen zijn bijna een half miljoen ar beiders niet op het werk versche nen om te protesteren tegen het ge welddadig optreden van de politie en het op "recht en orde" gerichte be leid van de regering. In Bilbao arresteerde de politie 50 personen, evenals in San Sebas tian. De politie van Bilbao heeft ver klaard meer dan 400 rookbommen te hebben afgeschoten om een einde te malken aan verschillende demon straties. Koning Juan Carlos heeft giste ren in het Zarzuela-paleis in Ma drid zijn vader don Juan de Bor- bon y Battenberg ontvangen. Het was voor het eerst sinds Juan Car los vorig jaar de Spaanse troon be steeg dat vader en zoon elkaar ont moetten. Volgens politieke waarnemers zou den koning Juan Carlos en don Juan de mogelijke benoeming van don Juan tot regent van het koninkrijk hebben besproken. Volgens hen zal, mocht dit gelbeu- ren, don Juan zijn rechten op de HONGKONG (Reuter) De Chinese partijleider Mao Tse-toeng heeft gezegd dat de huidige politieke strijd in zijn land ook zijn ei gen positie in de partij raakt. Het officiële Volksdagblad, dat dit in een hoofdartikel onthult, laat hem zeggen dat hij steeds het doelwit is geweest van „aanhangers van de kapitalistische weg" in de partij. „Al sinds de collectivisering (in de jaren vijftig toen alle industrieën genationaliseerd werden en een begin werd gemaakt met de vorming van communes) waren er in de partij die bezwaren maakten. Wij werkten voor de socialistische revolutie, maar we wilden niet zien waar de kapitalistische klasse zat. Die bevond zich binnen de com munistische partij. De machtige kapitalistische aanhangers zetten daar nog steeds hun streven voort", aldus Mao. Het Volksdagblad deed opnieuw een aanval op vice-premier Teng Hsiao Ping. Zonder hem te noemen schrijft het blad: „Deze man, die de rechtse devisionistische stroming op gang heeft gebracht, was dezelfde die (de voormalige president) Lioe Sjao-sji volgde op zijn revisionistische pad en dezelfde die om zijn kapitalistische opvattin gen gedurende de culturele revolutie werd gekritiseerd". troon als zoon van de laatste koning (Alfonso XIII) opgeven. Volgens berichten heeft de 16 le den tellende Spaanse staatsraad, het hoogste adviesorgaan van de kroon, verleden week een voorstel bestu deerd don Juan tot regent uit te roepen voor het geval de koning modht overlijden voor dat zijn nu acht jaar oude zoon Felipe hem kan opvolgen. De Spaanse Consejo Nacional heeft op zijn vergadering van gis teren twee nieuwe politieke vereni gingen toegelaten. Het aantal dier verenigingen, die zich binnen eea door de Movimiento Nacional afg<*> perkt kader mogen bewegen, is daarmee tot zes gestegen. In zijn vergadering van maar zes minuten liet het hoogste orgaan van de nationale beweging, de Uniok Nacional Espanola (nationale Spaanse bond) en het Pronte Na cional Espanol (Spaans nationaal front), toe. Het proces tegen negen Spaanse officieren die worden beschuldigd van het beramen van een rebellie, is gisteren afgesloten. Het vonnis zal later deze week wor den geveld. De negen verdachten, acht kapi teins en een majoor, was oorspron kelijk naast het lidmaatschap van een geheime organisatie van officie ren, de militaire democratische unie (UMD), poging tot oproer ten laste gelegd. De openbare aanklager wij zigde dit echter dinsdag in het be ramen van rebellie. Er zijn gevan genisstraffen van 3 tot 12 jaar ge- eiSt. In him slotverklaring ontkenden alle beklaagden. Gevlucht Een 30-jarige lucht machtpiloot uit Zuid-Vietnam is maandag met zes passagiers in een helikopter uitgeweken naar Thai land. Naast de piloot bevonden zich zijn vrouw, zijn vier kinderen en een 29-jarige monteur aan boord van de helikopter. Voor zover bekend is dit de eerste ontvluchting per vliegtuig uit Zuid-Vietnam. Wel zijn talloze Vietnamezen na de communistische overwinning in het zuiden per schip uit het land gevlucht. .FRANKFURT (DPA) In het gerechtshof van Frankfurt heeft een ongeveer 35-jarige man gisteren twee gerechtsdienaren gegijzeld na een aanvankelijk mislukte poging om de vrijlating van een gangster af te dwingen. De man, die zich met zijn gijze laars heeft verschanst in een ver trek op de eerste etage van het ge rechtsgebouw, eist een Boeing-727, di° hem samen met de gangster, de 27-jarige Gerhard Linden, naar Cu ba zou moeten vliegen. Daarnaast eist de overvaller, die zich met een groene bivakmuts on herkenbaar heeft gemaakt, een groot bedrag aan geld: enkele miljoenen mark in dollars, Franse en Zwitser se francs. "Hij is in onderhande ling met de politie en zou zijn eisen daarbij steeds verder verhogen. Lin den is overigens nog in de macht van de autoriteiten en niet bij de overvaller. Linden stond terecht wegens -een overval op een geldtransportwagen in Frankfort twee jaar geleden, waarbij twee miljoen mark werd buitgemaakt. Zijn medeplichtige Ludwig Lugmeier ontsnapte een maand geleden uit een rechtszaal en is nog steeds op vrije voeten. De politie van Frankfurt heeft het gerechtsgebouw met 300 man omsin geld. Op strategische punten heb ben scherpschutters postgevat. De onderhandelingen verlopen via een geïmproviseerde verbinding, omdat de overvaller niet via de telefoon wil onderhandelen. De politie kon zidh moeilijk een concreet beeld van de situatie der gijzelaars vormen omdat de kamer waarin zij worden vastgehouden door de overvaller met de zonwering is geblindeerd. Vannacht is op het vliegveld van Frankfort Boeing-707 gereed gezet op verzoek van de politie. Elk pakje Rider heeft een. dubbele, goed afsluitende flap. Dat voorkomt uitdrogen. Daardoor is Rider een halfzware shag die tot op de bodem vers blijft. Samen met de extra lange draad zorgt dat voor soepel rollen en een konstante smaak: pittig en toch zacht. Van de eerste tot en met de veertigste. Veertig Riders voor f 1.85. HU

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9