Kamer voor soepeler drugbeleid Pil voor verbetering van leervermogen? Gaan en komen op markt van de belastinggi 'nWeek lang laag: Extra laag: Drie dagen laag: Vrij baan voor onderzoek parlement IH- j - 10 MAART 1976 BINNENLAND PAGINA 7 t ym woensdag 17 maart Achterham, vacuum verpakt 100 gram At-75 760311 TNO Onderzoek in medisch biologisch laboratorium UTRECHT (ANP) - 'Het Me disch Biologisch Laboratorium TNO in Ryswyk is op dit mo ment bezig met een onderzoek naar de mogelijkheden het in telligente gedrag van de mens met bepaalde stoffen in gun stige zin te beïnvloeden. In het bijzonder wordt gedacht aan de verbetering van het leervermo gen van bepaalde groepen slecht-lerende kinderen en aan het afremmen van de achteruit gang van de geestelijke presta ties bij toenemende ouderdom. Het is echter niet uitgesloten dat dit onderzoek ook stoffen oplevert die by mensen met een normale intelligentie het leer vermogen of geheugen verbete- logisch lab verbonden in 'TNO-project', tijdschrift voor toegepaste wetenschap. Het onderzoek van een aantal - ook voor de mens bruikbare- stoffen met een specifieke en positieve invloed op leren en geheugenprocessen valt mo menteel uiteen in twee typen. Aan de ene kant is een aantal instituten bezig met onderzoek van het in de natuur voorko mende acth (adrenocorticotroof hormoon) of daarvan afgeleide stoffen, anderzijds een groep instituten die zich concentreert op derivaten (afgeleide verbin dingen) van de stof pyrrolidon. Beide onderzoeken vinden voor een groot deel plaats in Neder land en bij beide is TNO be trokken, aldus dr. Wolthuis. Effekten van stoffen op proef dieren onderzoekt men op ver schillende wijzen. Bijvoorbeeld door ratten te leren in een dool hof het goede eindpunt te laten vinden, of men leert de ratten slechts te drinken als bepaalde licht- of geluid-signalen op vei lig staan. De goede en foute reacties van het dier worden ge registreerd en veranderingen in het leerproces noteert men op een leercurve. Als in een aantal testopstellingen, onder invloed van een bepaalde stof, het aan tal goede reacties sneller toe neemt - of het aantal foute reac ties sneller afneemt - dan bij controle-dieren die niet het middel toegediend hebben ge kregen, kan dit een eerste aan wijzing zijn dat de stof het leren versnelt, aldus dr. Wolthuis. Het instituut voor Zintuigfysio logie TNO in Soesterberg on derzoekt de effecten van een acth-derivaat, het peptide acth 4-10, een eenvoudige verbin ding van animozuren, op leer- en geheugenprocessen bij men selijke vrijwilligen. De eerste resultaten lijken in overeen stemming met de in dierproe ven gevonden verschijnselen. Van de mens loopt het geeste lijk prestatievermogen onder invloed van peptide minder snel achteruit dan by controle proefpersonen die het middel niet toegediend hebben gekre gen, aldus dr. Wolthuis. Het onderzoek met acth 4-10 heeft aangetoond dat deze stof niet het aanleren verbetert, maar dat het vastleggen of vas thouden en ook de reproductie van de informatie er door wor den beïnvloed. Vermoedelijk, omdat de stoffen het waak zaamheidsniveau op een zeer specifieke wijze verhoogt, aldus dr. Wolthuis. Samen met het Belgische Union Chemique Beige onder zoekt het Medisch Biologisch Lab de werking van pyrrolidon-acetamide. De Bel gen experimenteren al tien jaar met de stof. Gebleken is nu dat ratten onder invloed van deze stof 1,5 tot 2 maal zo snel leren. Aangetoond werd, dat dit effect werd bereikt doordat de stof in grijpt in de verwerking van de informatiestroom die onmid- deellijk plaatsvindt nadat deze de hersenen hebben bereikt, zo schrijft Wolthuis. Ook bij onderzoeken in Enge land, Zweden en Duitsland met gezonde vrijwilligers is geble ken dat de mens onder invloed van pyrrolidon-acetamide een verbetering van het geestelijke prestatievermogen verkrygt. Als het gelukt om langs farma cologische weg het leergedrag van bepaalde categorieën slecht-lerende kinderen in gun stige zin te beïnvloeden, of ach teruitgang van het geestelijke prestatievermogen by toene mende ouderdom te remmen, dan zal hiermee niet allen voor het individu maar ook in maat schappelijk opzicht een belang rijke vooruitgang zijn geboekt, aldus dr. Wolthuis. En, zo be sluit hij, 'het ziet er naar uit dat de wetenschap de 'leerpil' aan de science fiction zal ontfutse len'. zolang de voorraad strekt. W AH Rookworst, extra kwaliteit, vacuum verpakt 250 gram _lr?5" k* MacOueen theezakjes, bundel 1Q6 2 pakjes a 20 zakjes2r2fö JL« AH Boudoir. HQ8 pak 60 stuks 300 gram ËV AH Choc, hagel, melk of puur, *529 pak 500 gramJ£s« AH Fritessaus, voorraadbus 650 gramJU98" Purina zeebanket, pak 450 gram_L98~ Herenoverhemd. 65% polyester, 35% katoen, unikleuren, Q75 maten 371/ m 45, per stuk Bak en braad. pakje 200 gramTT Zolang de voorraad strekt) Opent moe.tek** elk taie, of aan de wand te bevestigen. Deksel wordt d.m.v. magnetisch element vastgehouden. 1 jaar fabrieksgarantie Met Kemakeur. CQ75 Adviesprijs AH-prijs ÊO 4.^ 1 mzaterelae 13 maart «-» SogramSo-4.74 Ogg in kiloverpakkingJLk90~ Verse hele kip. per kiio sas Uit de afdeling warm brood: Boerenwit. gratis gesneden, 149 ±800 gram.1,67 I? Hollandse Golden Delicious. 17ft 2Wo11° Narcissen, 2 bosi. DEN HAAG (SP) - Het parlement kan in de toekomst gemakkelijker een eigen onderzoek op touw zet ten. PvdA, KVP, WD, ARP, CHU en PPR - een meerderheid in de Tweede Kamer - hebben gisteren voorstellen ingediend om het en quêterecht van de Eerste en Tweede Kamer „beter hanteer baar" te maken. De wijzigingsvoorstellen van de enquêtewet uit 1850 - afkomstig van de kamerleden De Vries (PvdA), Van Schaik (KVP), me vrouw Kappeyne van de Coppello (WD), De Kwaadstemet (ARP), Ti- lanus (CHU) en Waltmans (PPR) - zym voortaan krygt behalve een ka merlid ook een kamercommissie het recht om een enquêtevoorstel te doen. het vereiste dat het onderwerp van de enquête „nauwkeurig" om schreven moet worden, vervalt. „Dit is een onnodige en ongewen ste belemmering, waardoor het recht van onderzoek werd gemaakt tot een buitenissig en daardoor slechts in uitzonderlijke gevallen toegepast paardemiddel", menen de voorstellen. getuigen krijgen het recht zich tijdens het verhoor door een parle mentaire enquêtecommissie te la ten bijstaan, als de voorzitter van de commissie dat goed vindt de verhoren van de enquête commissie zullen in de regel open baar zijn. Alleen „om gewichtige redenen" kan de commissie beslui ten achter gesloten deuren verho ren af te nemen. Met dit voorstel - waarvan het PvdA-kamerlid De Vries de archi tect is, hopen PvdA, confessione len WD en PPR het parlementaire recht van enquête nieuw leven in te blazen. Thans is het buitengewoon moeilijk om zo'n onderzoek te hou den. Het instellen van een enquête is de meest ingrijpende wijze waarop het parlement iets kan laten onderzoeken. Zo zijn getuigen ver plicht te verschijnen en leggen zij hun verklaringen onder ede af. Van dit middel is sinds 1885 slechts eenmaal gebruik gemaakt. Er werd toen een onderzoek ingesteld naar het beleid van de regering-in- ballingschap in Londen in de oor logsjaren. In de periode van 1852 tot 1887 werden acht parlementaire enquêtes gehouden (o.a. één naar de toestanden in de fabrieken). De PPR loopt momenteel met het plail rond om een parlementair onder zoek in te stellen naar de verkoop praktijken van wapenfabrikanten. Alternatieve LEIDEN - Er is dit jaar het een en ander veranderd op het gebied van de belastinggidsen. Zo is de belastingleidraad van Samsom in Alphen aan den Rijn van het ta pijt verdwenen. "Er is zoveel aanbod op dat gebied, dat de spoeling te dun wordt", zei een woordvoerder van het bedrijf. Duidelijk in tegenspraak met die opvatting is die van De Telegraaf, die voor de eerste keer met een geheel nieuwe gids is versche nen. En we moeten zeggen, dat de Amsterdamse uitgeversmaat schappij het meteen goed heeft gedaan. Dat "geheel nieuw" slaat namelijk zowel op inhoud als uit erlijk. Om met het laatste te beginnen, er is geen gids op de markt, die er zo verzorgd uitziet (zo'n goede druk en zulk goed papier) als deze nieuweling in het gidsenwereld- je. Maar hoe aardig om te zien ook, het is niet het belangrijkste van het produkt van Teleboek BV. Dat is de inhoud. En al is de auteur J. L. van Hedel niet overal vnj te pleiten van gecompli ceerdheid, over het algemeen is hij toch uitstekend te volgen. Bovendien heeft hy een knappe vorm van indeling gevonden. In het eerste gedeelte van zijn gids volgt hy net als zijn concurrenten het aangiftebiljet op de voet en komen de antwoorden op de vele vragen aan de orde. Maar reeds daar verwijst hij vele malen naar achteren, waar hij uitvoeriger op bepaalde onderdelen ingaat. In het tweede gedeelte heeft hij na melijk een aantal afzonderlijke hoofdstukken geschreven b.v. over de werkende gehuwde vrouw, of over de eigen woning enzovoorts. Erg handig en over zichtelijk. Daarna gaat hij in het derde gedeelte nog even in op wat fiscale zaken, die niet recht streeks met inkomen gen te maken hebben, zoals bij voorbeeld de schoolgeldheffing. In het vierde en laatste gedeelte van het boek, dat uit meer dan 500 pagina's bestaat wordt aandacht besteed aan de voor dit jaar van belang zijnde wijzigingen in het fiscale recht. Grote tabellen zal men vergeefs zoeken in deze gids, maar voor het overige is hij zó compleet, zó overzichtelijk en zó grondig sa mengesteld, dat hij inderdaad de functie van een fiscaal naslag werk kan waarmaken en als zo danig de Belasting-Almanak van Elseviers weekblad danig naar de kroon steekt. Ook wat prijs betreft is er nauwe lijks verschil. De gids van de Telegraaf van f. 12.50, terwijl die van Elseviers Weekblad 11.90 gulden moet opbrengen We kunnen niet aannemen, dat die zes dubbeltjes bij iemand door slaggevend zullen zijn. En natuurlijk is ook deze Belasting-Almanak weer van voortreffelijke kwaliteit. Geen wonder, het bedrijf hakt nu al meer dan twintig jaar met het fi scale bijltje. Het heeft ongetwij feld de meeste ervaring op dit ge bied. Deze Almanak is dan ook niet meer weg te denken. "Net zo min als het spoorboekje", zegt Elsevier zelf. Ook deze (zeer uitgebreide) Alma nak gaat uitvoerig niet alleen op inkomsten- en vermogensbelas ting, maar ook op vele aanver wante terreinen. Zoals successie- en schenkingsrechten. Er zijn dit jaar weer vele aparte hoofdstuk ken voor speciale doelgroepen. Het is allemaal zoals altijd zeer nauwgezet in elkaar gezet. Een leidraad, waarnaar men rustig bij het moeizame invullen van het aangiftebiljet kan verwijzen. Het kan zijn, dat men bang is, dat een bepaalde bedoeling niet goed bij de inspecteur van de belasting overkomt. Een verwijzing naar de Almanak kan dan erg nuttig zijn. Ook ditmaal is er weer een handig memo bijgevoegd en een belastingwijzer, die men in de portefeuille kan meedragen. Het ziet er naar uit, dat Telegraaf en Elsevier een verbitterde slag gaan leveren om de gunst van de genen, die zelf hun aangiftebiljet gaan invullen. En met wat geduld en leergierigheid is dat heel goed mogelijk. In die slag tussen de twee grote gid sen zouden we die van Kluwer (uitgeverij Kluwer in Deventer) haast vergeten. Iets minder uit gebreid dan de reeds genoemde twee, maar toch altijd vrij com pleet. Ook in dit werkje vindt men informatie over aanver wante terreinen en aparte hoofd stukken voor speciale doelgroe pen. Maar het is iets minder uit voerig. Daarvoor betaalt men dan ook iets minder 9.50. Het is ook maar hoe gecompliceerd het inkomen is, waarover men aangifte moet doen. Als men een recht-toe-recht-aan inkomen heeft met geen speciale kosten van verwerving, geen speciale bijverdiensten en geen buiten gewone lasten, ja dan kan met wellicht zelfs volstaan met de tips, die in de officiële toelichting staan, welke men bij het aangif tebiljet krijgt toegestuurd. Maar over het algemeen worden die te summier gevonden. Belang rijke zaken als aftrekbare be roepskosten en buitengewone lasten worden niet tot in extenso behandeld en dat wordt als een gemis gevoeld. Nou, dan zyn er mogelijkheden te over om zich wat breedvoeriger te laten voor lichten. Bijvoorbeeld door de jaarlijke bij lage van de VARA-gids. Ook dit jaar weer van de party. Zoals voorheen ook ditmaal prettig po pulair gesteld met een gepro grammeerde instructie. Wie he lemaal niet thuis is in het fiscale doolhof en ook geen behoefte eraan heeft zich daarin verder te verdiepen (omdat het niet nodig is) kan zich met deze bijlage te vreden stellen. Maar dan alleen voor de inkomstenbelasting en wat extra's is er niet bij. Een han dig leidraadje voor degenen, die niet meer nodig hebben. Het is by deze dingen altijd een beetje passen en meten. Wie heeft wat nodig? Want er zijn nog en kele gidsen op de markt. Stuk voor stuk wat minder uitvoerig dan de "lijstaanvoerders", die we in het begin noemden. Maar ook stuk voor stuk gidsen, die goed van opzet en redelijk gemakke lijk te begrijpen zijn. Het gaat er maar om hoeveel hulp men nodig heeft. Is het niet teveel dan kan men te recht bij de "Belastingkrant 1976" van de uitgeversmaat schappij Annoventura, die in middels alweer enige maanden te verkrijgen is. Een ruime zestig bladzijden, die als het ware een selectie vormen uit de dikke Al manak. Lang niet slecht, maar ook hier geldt weer, dat het alleen gaat om het aangifteformulier voor de inkomstenbelasting en dat de informatie over de bijter- reinen uiterst zuinig is. Maar ja, voor drie gulden kan men van daag de dag het paradijs niet meer verlangen. Wat verder gaat het belasting-ABC, die als eerste op de markt ver scheen. Eind vorig jaar al. Wij hebben hem toen aangekondigd. Een apart formaat, een apart gids je. Voor bijna zeven gulden. Vrij compleet, maar het blyft uiter aard op sommige terreinen be perkt. Koos Post Schiphollijn afgewezen DEN HAAG (SP) - Minister Wes terterp (verkeer en waterstaat) mag van de Tweede Kamer de aanleg van tracé 2 (Schiphol-Nieuw Vennep-Warmond-Leiden-Den Haag) van de Schiphollijn doorzet ten. Met uitsluitend de stemmen van de PPR, D'66 en de PSP voor, ver wierp de Kamer gisteren een motie van het PPR-Kamerlid Van Kuijen, waarin om studie naar het alterna tieve tracé 7 wordt gevraagd. Dit tracé zou van Schiphol langs Rijksweg 4 via Leiderdorp en Voorburg naar Den Haag lopen, waarna deze spoorlijn via de Hof- pleinlijn aansluiting zou moeten geven op Rotterdam. Taxichauffeur ontslagen na begrafenis van collega SCHIEDAM - Taxichauffeur Hans Konings uit Schiedam is op staande voet ontslagen nadat hij de begrafenis had bijgewoond van zijn vermoorde collega Gerard Hof stede uit Den Haag. De directie van het Schiedam se taxibedrijf Euro- tax accepteert niet dat de 25-jarige chauffeur het werk liet liggen én verdween zonder zich af te melden, om - zoals later bleek - deel te ne men aan de begrafenisstoet van meer dan vijfhonderd taxichauf feurs. "Het is dom. Ik had me moeten af melden. Die begrafenis sprak me echter emotioneel zo aan", zo ver telde gisteravond de ontmoedigde Hans Konings, die zestien maan den bij Eurotax heeft gewerkt "Ik dacht dat het werk het wel toeliet". Directeur Van der Endt zegt niet van plan te zijn het ontslag in te trekken: "Konings was op een ge geven moment zomaar zoek. Als iedereen wegblijft is het hier on'jes- tuurbaar. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft met ruime meerderheid de wijziging van de opiumwet en daarmee het versoepelende drugbeleid van de regering goedgekeurd. CHU, DS'70, zes leden van de WD-fractie, Boerenpartij, SGP, GPV en RKPN stemden tegen het wetsontwerp. De woordvoerders voor deze groeperingen waren het wel eens met de strengere aanpak van de hard drugs. Maar het feit dat het bezit voor eigen gebruik van de traditionele hennepprodukten niet langer als een misdrijf, maar als een overetreding worden beschouwd deed voor hen de deur dicht. Een meerderheid sprak zich uit voor een verbod van openbaarma king die er op gericht is de verkoop te bevorderen. Een desbetreffend amendement van de WD'er Dees werd met steun van KVP, ARP, CHU, BP, SGP, GPV, RKPN, DS'70 en de WD-fractie aangeno men. Het amendement sloeg in hoofdzaak op de VARA-rubriek waarin op zaterdagmiddag de 'beursberichten' over de hennep prijzen worden verstrekt. Met ongeveer dezelfde stemver houding ging een meerderheid ak koord met de aanbeveling om bij grensoverschrijding het aanwezig hebben van hennepprodukten als misdrijf te blijven aanmerken op dat de ons omringende landen niet door onze wetgeving geconfron teerd worden met invoer van hen nep. Mevr. van Leeuwen (ARP) trok de motie in waarin zij had gevraagd om een studie naar de mogelijkheid langs andere dan strafrechtelijke weg tot hulpverlening aan ver slaafden te komen. Haar motie waarin om een plan voor effectieve dienst- en hulpverlening werd ge vraagd hield zij aan tot de begroting-1977 nadat de regering haar een eind tegemoet was geko- Ook de communist De Leeuw hield een door hem ingediende motie aan. Daarin vroeg hij om een dus danig subsidiebeleid dar wachtlijs ten voor poliklinische hulp aan ver slaafden niet meer voorkomen. Volgens De Leeuw had de regering zijn wens 'in de oren geknoopt'. PvdA, PPR, CPN, D'66 en PSP steunden het verzoek aan de rege ring om alles in het werk te stellen het verdrag van New York zodanig gewijzigd te krijgen dat ze op zo kort mogelijke termijn henneppro dukten legaal kunnen worden ge bruikt en verhandeld. Zij vormden echter een minderheid en de motie verdween dus onder tafel. Pieter van Vollenhove schijnt zich best op zijn gemak te voelen als kok. Hij verrichtte gisteren de opening van de eerste Nederlandse Middel bare Hotelschool in Tilburg. De openingshandeling bestond uit het ont kurken van acht flessen champagne. Daarna maakte hij een rondlei ding door het gebouw en belandde daarbij onder meer in de keuken waarbij hij zich als kok „vermomde".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7