Rijnsoever tweede centrum Katwijk Mr. Vrolijk opent centrum „Gading" Bijna 900 huizen in eerste deel van Alphens nieuwbouw Samenwerking noodzaak BEVOLKING MOET DAAROVER MEEPRATEN' Staatssecretaris Meijer opent ontmoetingscentrum JUBILEUM MUZIEKSCHOOL BOLLENSTREEK De Spartaan gaat marathon organiseren brief aan provincie over randweg Alphen VOOR GEHANDICAPTEN: WOENSDAG 10 MAARSr NIEUW-VENNEP Staats secretaris Meijer van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk zal op vrijdag 26 mrt of ficieel het ontmoetingscentrum in Nieuw-Vennep komen openen. Het ontmoetingscentrum is intussen vrijwel geheel voor ge bruik gereed. De muziekschool is er al in ondergebracht en ook de bejaarden houden De inrichting en de "bekle ding" is op een paar kleine din gen na, compleet. Zaterdag 27 maart zal er een open huis zijn in het ontmoe tingscentrum dat is gelegen in de Venneperstraat, hoek Geie- vinkstraat in het hartje van het dorp. KATWIJK Burgemeester mr. C. A. Bos vindt het van groot belang dat alle Katwijkers er samen over gaan praten over wat zij van het tweede voorname knooppunt dat er in de gemeente komt in Rijnsoever bij het kruispunt Hoorneslaan-Biltlaan met onder meer de braakliggende grond achter de Pniëlkerk willen gaan maken. De heer Bos voorspelt dat de wijk Rijnsoe ver, die momenteel in opbouw is, een tweede hart van Katwijk zal worden. De burgemeester deed deze uitspraak tijdens een gesprek met een verslaggever van onze krant naar aanleiding van het voorzieningenpeil in de gemeente Katwijk. Bos daarover: 'Ik wil nog geen antwoord geven op de vraag of Kat wijk een achtergebleven gebied is op het gebied van het culturele leven. Katwijk steunt door zijn geografi sche ligging op de omliggende plaat sen. Bovendien moeten we oppas sen dat we op het punt van voor zieningen niet "prestigedol" gaan worden. Want wat hebben we aan allerlei mooie zaken als deze in de naaste omgeving al een kwijnend bestaan blijken te hebben? We heb ben hier een heel behoorlijk zwem bad en dan moert; er in Noordwijk en Rijneburg ook zo nodig een bad komen..." Burgemeester Bos tot slot: 'Ik zou het om deze redenen en ook financieel onverantwoord vinden als Katwijk meer zou gaan doen aan zijn culturele voorzieningen. Daarbij komt dat er de afgelopen Jaren op cultureel gebied al het een en ander is gedaan hier. Er is een nieuwe bibliotheek gekomen, K en O neemt een steeds sterkere plaats in.... Ik weet wel, daar zijn we er zeker nog niet mee. Op het culturele vlak ben je er nooit De plaats van K en O kan en mag dan ook nog terdege worden versterkt in onze gemeente..." LISSE In samenwerking met een aantal WV's uit de Bollenstreek or ganiseert de atletiekvereniging De Spartaan op 31 Juli voor de eerste maal een "Marathon Bollen streek". Het evenement wordt gehou den onder auspiciën van de KNAU, en het is de bedoeling er een inter nationaal karakter aan te geven. Het parcours van de marathon, zal voor een groot gedeelte door het duingebied van de gemeenten Noordwijk, Noordwijkerhout en Lis- ALPHEN AAN DEN RIJN In de raadsvergadering van 27 maart zal de Alphense gemeente raad waarschijnlijk met algemene stemmen instemmen met een brief die de gemeente Alphen zal sturen aan de provincie Zuid- Holland over de secundaire weg 7 nieuw. (De weg ten noorden Ridderveld n tussen Heren weg en, via brug over het Aar kanaal, naar de Oostkanaalweg). In de vergadering van de com- J missie ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling gisteravond viel die instemming van alle kanten te beluisteren, tenminste voor zover het de aspecten van ruimtelijke ordening betrof. Enkele raads leden vonden, dat de brief aan de provincie wel wat scherper gesteld had mogen worden. KVP-er C. J. Winninghoff bij voorbeeld. ,Jk vind het jammer, dat de verantwoordelijkheid van de provincie niet op een veel sterkere manier benadrukt wordt. De raad zou eigenlijk de provin cie in gebreke moeten stellen. Door nalatigheid van de provin cie worden wij opgezadeld met de aanleg van een weg, waarvan de lasten voor ons eigenlijk te hoog zijn". Joop van der Vlies (PvdA) was wat voorzichtiger, evenals drs. Henk Strijker (Progressief Al phen). De laatste meende: „Laat de provinciale verantwoordelijk heid in deze wel goed uitkomen. Maar wees wel bijzonder voor zichtig. dat Je de tegenpartij niet voor de benen schopt. Opdat we eruit kunnen halen, wat erin zit". Opmerkingen waar wethouder J. W. Haanstra het volledig mee eens kon zijn. Hij wees erop, dat het ook ge zien de aanleg van Ridderveld II onverantwoord zou zijn om de zaak op zijn beloop te laten. (Zijn collega wethouder D. van Leeu wen had al eerder voorgerekend, dat dan rond de Herenweg voor zeven miljoen gulden aan nood oplossingen zouden moeten wor den getroffen. Red.). „Vandaar", aldus wethouder Haanstra. „dat we als gemeente moeten trach ten om die weg aan te leggen in een tijd die voor ons passend is. Hetgeen betekent, dat we er de schouders onder zullen moeten zetten en zelf de kar moeten trekken". De milde toon van de brief noemde hij passend in de onder handelingssfeer. Hij wees er nog op, dat de provincie in dit geval twee petten op heeft: verant woordelijk voor de aanleg van de weg en controleur van de uitga ven van de gemeente Alphen. Openbare werken-directeur ir. C. Hakstege tenslotte: „De provincie heeft geen geld voor welke weg dan ook. Als we de provincie zeer hard zouden benaderen, dan zou er van een aanleg op korte ter mijn wel eens niets terecht kun nen komen". Aarden wal Bij de bespreking over de eer ste „lob" van Ridderveld II kwam nog tot uiting, dat de SW 7 nieuw een tweestrooks weg zal wor den. De aanvankelijk geplande zuidelijke rijbaan komt te ver vallen en zal daar waar de weg dicht langs de woonbebouwing komt worden voorzien van een aarden wal van ruim 2.5 meter om geluidshinder te voorkomen. Het kruispunt Hoomeslaan-Biltstraat: het toekomstige LISSE De Stichting Muziekschool Bollenstreek vieT volgende maand (7 april) haar tweede lustrum. Deze stichting, tien jaar geleden door particulier initiatief ontstaan, is uit gegroeid tot een zeven gemeenten omvattende streekschool. Behalve de geboorteplaats Lisse zijn Sassenheim, Warmond, Hillegom, Voorhout, Noordwijk en Noordwijkerhout aange sloten. In elk van deze gemeenten worden muzieklessen gegeven in school- en clubgebou- In het eerste deel van Ridderveld II zullen een kleine negenhon derd woningen gebouwd worden (in totaal komen zo'n 4500 woningen in de noordelijkste nieuwbouwwijk van Alphen). Die woningen, veer tig per hectare, zullen voor 40% bestaan uit woningwetwoningen voor 50% uit premiewoningen en voor 10uit woningen in de vrije sector. Er zullen geen flats van hoger dan vier woonlagen gebouwd worden. m Op de tekening: onderaan de Dijksloot met even erboven de Kwel- sloot. Tussen beides loten in komt een fietspad, dat met tunneltjes zal voeren onder de verlengde Veldbloemweg (midden) en Kennedy - laan (links)evenals onder een aan te leggen secundaire weg 7 nieuw (rechts), zodat een conflict-vrije kruising mogelijk is voor fietsers van en naar Ter Aar. Bruggetjes over de sloten voeren zowel naar Ridderveld I als Ridderveld II. De volgende wooncomplexen zijn te onderscheiden: 1; Elementum iconingwet en premiewoningen: laagbouw en terrashuizen langs Kennedylaan (vier woonlagen) met kleine wooneenheden11; ABB, ivoningwet, laagbouiv; 111; Maas-Dijkenwoningwet; acht kavels zelfbouw; IV; Wllma, premiewoningen; V; Eurowoningpremiewo ningen; VI; Samenwerkende Alphense Bouwbedrijven, premiewonin gen; VII; koopwoningen. In totaal komen er 362 woningwetwoningen in de eerste „lob" van Ridderveld II. Eén van de oprichters van de streekmuziekschool is de heer Terp stra. Toen hij destijds zocht naar een school waar zijn kinderen mu zieklessen zouden kunnen krijgen, merkte hij dat hij hiervoor op Haar lem of Amsterdam was aangewezen. In de gehele Bollenstreek was geen muziekschool te vinden. Na een op roep in de krant bleek, dat er meer mensen waren in de Bolenstreek, die behoefte hadden aan een derge lijke instelling. In een kleine (werk) groep werd de oprichting van een particuliere stichting voorbereid. Kleur" Over deze beginfase zegt de op richter: "Het begrip muziekschool was in de streek onbekend. Er moest daarom een heleboel worden over wonnen, voordat de bewoners in de stieek afkwamen van het idee. dat de school een "kleur" of "plaats" op geplakt zou moeten hebben. Wij wil den juist een school voor iedereen, ieder kind zou de gelegenheid moe ten hebben zijn muzikaliteit te ont wikkelen. Noem het ten dienste staan van. Het idee van sommige streekbewo- ners, dat onze school elitair zou zijn is beslist niet er echt. Bovendien is uit een provincieonderzoek gebleken, dat onze school in alles het laagste is. qua subsidies, maar ook wat les gelden en salarissen betreft. Dat de muziekschool in tien jaar een begrip is geworden, blijkt uit de dertienhonderd leerlingen, die ver spreid over de zeven gemeenten les kunnen krijgen in practisch ieder instrument. Die veelzijdigheid van d3 school is voornamelijk te danken aan (part-time) directeur Van Duijn. ook werkzaam bij de Koninklijke Militaire Kapel waar hij door zijn connecties muziekdocenten stimu leert en enthousiast pröbeert te ma ken voor zijn school. Ondanks de lage salarissen van de leraren kan voo- circa vijfennegentig procent te gemoet gekomen worden aan de wen sen van de leerlingen. Samenwerking Geen officieel gebouw, wel een eigen 'gezicht' kreeg de muziekschool een paar maanden geleden, toen de gemeente Lisse een ruimte in de Bondstraat beschikbaar stelde. Hier in zijn un de administratie, directie en vier leslokalen gevestigd. Volgens de heer Terpstra moet in de Bollenstreek meer coördinatie plaatsvinden. Particulier initiatief is mooi, maar zonder samenwerking niet mogelijk. Het cultureel- en crea tief bezig zijn moet worden geacti veerd in groter verband. In deze kleine plaatsen kan weinig worden gedaan, er is dan alleen levensvat baarheid wanneer het initiatief de hele streek omvat. Zo zou de school graag 'n dans- en balletafdeling heb ben omdat deze creatieve bezigheden nauw met muziek zijn verbonden". In de streek is onder voorzitter schap van de Hillegomse tandarts De Wilde een comité opgedicht, om de jarige scfhool een aantal instru menten aan te bieden, verder zijn stappen ondernomen om een stich ting "Vrienden van de muziekschool" op te richten die tot doel heeft de minder draagkrachtigen instrumen ten te kunnen lenen en de muziek bibliotheek uit te breiden. De benodigde financiën tracht men te vergaren uit giften en 'potjes' die in sommige gemeenten in de Bollenstreek al voor dit doel be staan. Het tienjarig bestaan van de muziekschool zal verder worden op geluisterd door een schoolconcert in de gereformeerde kerk in Sassen heim. Na deze uitvoering, waaraan leerlingen van de school meewerken wordt de streekbewoners een concerl LEIDEN De 17-jarige D. Glas bergen uit Katwijk kreeg hoofdletsel toen hij gistermiddag betrokken raakte bij een verkeersongeval op hei Stationsplein. De jongen, die eer bromfiets bereed kwam in botsing met een NZH-bus, doordat de chauf feur van de bus hem volgens de poli tie geen voorrang verleende. Hel ongeluk gebeurde bij de uitrit van het busemplacement. De onfortuin lijke Katwijker is door de EHD naar het Diaconessenhuis overgebracht. LEIDERDORP Samen met Corrie Cats opende de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. Vro lijk, het splinternieuwe Activiteiten- centrum aan de Hoogmadeseweg 70 in Leiderdorp. Zij deden dat door een gordijn weg te trekken waar onder een geschilderd bord zat met de naam: GADING. Activiteiten Corrie Cats (18) is een van de 16 deelnemers zoals de gebruikers van dit Activiteitencenrtum 'Gading' ge noemd willen worden, die in dit dag verblijf van De Stichting Dagverblij ven Zuid-Holland een plaatsje heb ben gevonden waar zij dagelijks ver schillende 'mensontplooiende' activi teiten doen. Bik en Breedeveld waren de aannemers; Van Gaag de archi- tekt van dit ca. 2 miljoen gulden kostende schitterende dagverblijf. Di recteur E. Bénard deelde mee op dit moment 16 deelnemers te hebben met 6 begeleiders en dat binnen afzien bare tijd in dit regionaal functio nerende dagverblijf de maximale ca paciteit van 32 bereikt kan worden. 'Gading' is gekozen opdat iedere li chamelijk gehandicapte vanaf 18 jaar en ouder iets van zyn of haar gading in dit kleurrijke gebouw zal kunnen vinden. Voorafgaande aan de officiële opening hield de voorzitter van de federatie A. M. van Beek een voordracht voor de vele genodigden in de pyramide van 'buurman' Ley- thenrode. Titel van de voordracht was "Van Loonarbeid naar mensont plooiende activiteiten". Er is een groep, aldus Van Beek, dat zijn de bejaarden, de gehandicapten, de non- actieven, die altyd al het slachtoffer zijn geweest van de moderne arbeids ethos, en die dat in de toekomst i: Mr. Vrolijk, met Corrie Cats. nog sterkere mate zullen worden. Ik zie de activiteitscenrta voor ge handicapten als proefvelden voor een nieuw denken. Daarin zou ge- experimenteerd kunnen worden met de geleidelijke verschuiving van loonvormende activiteiten of arbeid i naar mensontplooiende activiteiten. Een activiteitencentrum zou o.a. moeten zijn een instrument om de gehandicapte tot zelfontdekking te laten komen, te laten zien hoeveel mogelijkheden hij nog heeft, zelfs binnen het kader van zijn fysieke beperkingen, aldus de voorzitter van de Nationale Federatie, A. van Beek.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4