LEIDSCH DAGBLAD 'Dat we nog leven, dat zit ons dwars' Ford en Carter zijn winnaars in Florida yan^8 Boeing aanwezig voor overvaller Zwaar bewaakt proces in Assen II GIJZELING FRANKFURT LEIDSCH DAGBLAD Meer korting bij het zelftanken Stones in Zuiderpark WOENSDAG 10 MAART 1976 OPGERtCHT I MAART I860 34880 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zuidmolukse treinkapers staan terecht Pantserwagens en politiehonden in de straten rondom het gerechtsgebouw. Rustigebijna vrolijke demonstratie van Zuid molukse jongeren. ASSEN „Wat ons het meest dwars zit. is dat we er levend van afgekomen zijn. We hebben mensen gedood en nu komt er een gesDrek tussen onze leiders en de Neder landse regering. Het is net als od een gevaarlijk verkeerspunt: eerst moeten er doden vallen en dan komt het verkeerslicht." „U kunt onze zonden toch niet vergeven. Heb ik spijt? Ik betreur de doden". Woorden van Paulus S. (25) een van de Zuidmolukse jongeren di° van 2 tot en met 14 december vorig jaar bij het Drentse Wijster passagiers in een trein gegijzeld hielden. Er vielen drie doden. In een zwaar bewaakt Paleis van Justitie is in Assenvanmorgen de rechtszittingbegonnen waarin do zeven zich voor hun daöen moeten verantwoorden^ Tot wijd in de omgeving is de Brink van Asse^ voor verkeer ontoegankelijk. Rond het gerechtsgebouw en het huis van bewaring zijn hoge hekken opgericht en houden 150 gewapende rijkspoli tiemensen de wacht. TV-circuit In de zittingzaal heeft een tiental familieleden en Zuidmolukse politici een plaats toegewezen gekregen. Ex-gijzelaars volgen het proc.e«j elders in het gebouw, via een gesloten tor-circuit* De tenlastelegging die officier van justitie mr. C. J. van Oldenbeek uitspreekt, bepaalt zich voor alle zeven verdachten tot de wederrech telijke vrijheidsberoving van ..onge veer 35 treinpassagiers". Deze zeven. Jacobus T (26). Jacob M. (21), Albert S. (22). Cornells Andreas H (23), Elisa H. (24*, Paulus S. (25) en Cornells T. (19* zullen zich ook allen moeten verantwoorden voor de dood van de treinmachinist J. H. Braam. Hier is echter geen moord tenlastegelegd, maar wederrechtelij ke vrijheidsberoving, die de dood tot gevolg had. Niet dus de koelbloedige opzet, die wel aanwezig wordt geacht bij de executie van de militair L. F. Bulter uit Lonneker. Genadeschot In de processen-verbaal is vastge legd dat Elisa H. en- Paulus S. dit slachtoffer in de bagageruimte van de trein hebben neergeschoten met een Beretta-machinepistool. Daarna werd hij uit de trein gegooid, en, toen hij nog tekenen van leven vertoon de, is Albert S. naar buiten gespron gen en gaf hem met een revolver het genadeschot. De vier overige Molukkers worden in gelijke mate voor deze executie aansprakelijk gesteld. De dood van het derde slachtoffer van Wijster, de 31-jarige E. J. Bier- ling uit Sappemeer, wordt uit sluitend verweten aan twee Zuidmo- lukkers, Elisa H. en Cornelis T. De heer Bierling werd op de derde daz van de gijzeling van zijn plaats in de trein gehaald, aan handen ge boeid, naar de bagageruimte ge bracht. Het duo dwong hem voor de geopende deur te knielen, waarna een van hen in het midden wordt gelaten wie een geweerloop tegen de nek van het slachtoffer plaatste en vuurde. t Paulus S.. die de rij vanmorgen opende, heeft het kortst aan de gij zeling deelgenomen. Op de vierde dag (5 december) raakte hij in de trein gewond!, doordat een van de wapens per ongeluk afging. Blind aan één oog betrad hij van morgen de rechtszaal. Met zachte en kalme stem gaf hij antwoorden op de vragen die president mr. F. C. Fliek hem begon te stellen. Rustig Uit de verklaringen van Paul S. kwam vast te staan dat de passa giers van voor en achter in de trein door de kapers werden bijeengedre ven in een tweede klas passagiers ruimte. De machinist en de conduc teur werden als belangrijke gijze laars beschouwd. Paul S. was niet bij het schieten op de machi nist betrokken, maar ook hij neemt er mede de volle verantwoording voor. "Het was niet de bedoeling hem te doden", zei hij. Toen om kwart voor één die eerste dag van de kaping de eisen niet waren inge lost en om half twee nog geen be richt was gekregen werd in rustig overleg door de kapers besloten De Groot te executeren. Paul S. heeft de heer De Groot aangewezen. Er werd naar de voor kant van de trein gelopen en Paul S. had gezegd: "Zeg Je schietgebed je". De heer De Groot had geant woord "Moet dat nou. Ik heb een baby.Paul S. verklaarde voor de president "Ik voelde me week worden en kon 't niet doen". Hij had dan ook tegen zijn medekaper ge zegd "Als het kan, niet raak schie ten. De Nederlandse regering komt tooh wel met een bus". Hij had ge dacht dat de heer De Groot het niet "Wat er zou gebeuren moeten, na- zou halen, maar deze wist zijn leven dat we in het vliegtuig waren beland, te redden. Toen de bus maar niet daarover hebben we nooit uitvoerig kwam is besloten tot een tweede gesproken", zei hij. executie. "Dat overleg ging eveneens rustig en wel overwogen", aldus Paul Verdachte had gevraagd: „Wie moet het wezen". De Jongens zei den: "Pak er maar eentje". Paul S. had toen de heer Bul ter aangewe zen. Men nam de heer Bulter mee naar een van de balkons en hem werd bevolen voor de open deuren te knielen. Er werd rekening mee gehouden dat er paniek onder de ontstaan. M* *c.W£K. De zeven hebben zich bij de voor bereiding van hun actie niet gerea liseerd dat ze écht zouden moeten doden. Ze gingen er van uit dat alleen het dreigement om gijzelaars te execute ren al voldoende zou zijn voor de Ne derlandse regering om aan de over vallers een bus ter beschikking te stéllen. Met die bus wilden ze met medeneming van gijzelaars naar Schiphol, waar een vliegtuig gereed moest staan. Minder koude nacht min één graad in liet nin vijf graden in het MIAMI (UPI) President Ford heeft ook de vierde voorverkiezingen voor de nominatie van de Republi keinse kandidaat bij de komende pre sidentsverkiezingen gewonnen. Gisteren veroorzaakte hij een flin ke deuk in de hoop van zijn voor naamste concurrent, Ronald Reagan, om kandidaat te worden. Toen ne gentig procent van de stemmen was geteld bleek dat Ford 53 procent had en daarmee zes procent voorlag op Reagan. Deze nederlaag kan fataal zijn voor de verkiezingscampagne van de 65-jarige conservatieve oud gouverneur van Californië. Btf de Democraten versloeg Jimmy Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 25 maart 1976 en ontvang, de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidscb Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegels) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden, Carter (35 procent), die in New Hampshire had gewonnen, doch die in Massachusetts door Jackson werd verslagen, de in Florida kansrijk ge achte gouverneur van Alabama, George Wallace. De goed georgani seerde politieke machinerie van Car ter slaagde erfn Wallace (32 pet.) te wippen, die de vorige voorverkiezin gen in Florida, vier jaar geleden, had gewonnen. Senator Henry Jackson wist zijn stunt van Massachusetts niet te her halen. Hij eindigde met 22 procent op de derde plaats. Hieraan is waar schijnlijk debet de actie van Carter, die de wat minder conservatieve kie zers had bezworen geen stemmen te verspillen aan de "kansloze" Jack son. omdat daardoor alleen maar de I aartsconservatieve Wallace in de jj kaart gespeeld zou worden. Na de nederlaag in Florida lijken Reagans kansen nu wel verkeken. De voormalige gouverneur van Califor- i nië heeft echter gezegd dat hij door blijft vechten tot de nationale con ventie van de Republikeinen in Kan sas, in augustus, maar het zal hem moeilijk vallen geloofwaardig te blij- ven als een serieuze tegenkandidaat van Ford. Alleen een overwinning in de voor- verkiezingen in Illinois en Noord-Ca- I rolina zou nog iets kunnen redden l van Reagans imago. Levenslang Gianfranco Berto- li, de anarchist die op 17 mei 1973 voor het hoofdcommissariaat van po litie in de Italiaanse stad Milaan met een bom vier mensen om het le ven heeft gebracht en een veertigtal gewond, is gisteren door het hof van appèl van Milaan tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Minister Irene Vorrink heeft gis teren de Tweede Kamer achter haar plannen gekregen om tot een soepeler beleid ten aanzien van drugs te komen. Toch was er nog een stevige groepering tegen de mildere bestraffing van de rokers van een "stickie", maar een an der deel van de Kamer drong er juist b« de regering op aan stap pen te ondernemen, dat het hasj- gebruik geheel gelegaliseerd kan worden PAGINA 7 Er is veel belangstelling voor "Die lustige Witwe" PAGINA 5 Bij het neerstorten van een cabi ne van een kabelbaan kwamen 42 personen om het leven PAGINA 9 Ook Max Merkel werd de laan uit gestuurd PAGINA 11 Sint Jacobshofje wordt gerestau reerd PAGINA 13 De huurverhoging gaat per 1 april gewoon door PAGINA 15 Grote Antiekbeurs TRESLONG A 1w Zaterdag 13 maart van 14 tot 22 uui /All I Zondag 14 maart van 11 tot 1&uui f Treslong-Hallen te Hillëgom. FRANKFURT (DPA/UPI) In de gijzelingszaak die zich sinds gisteren in een gerechtsgebouw in Frankfurt afspeelt, ia de ontknoping nog niet nabij. De man die twee personen in gij zeling houdt, heeft intussen een van zijn voornaamste eisen laten vallen. Deze was dat de 27-jarige Gerhard Linden die wegens beroving van een geldauto terechtstaat, zou moeten worden vrijgelaten om met de over valler het land per vliegtuig te ver laten. De staat Hessen heeft een toe stel van het type Boeing-707 gereed laten zetten op de luchthaven van Frankfurt. Ook ligt het gevraagde losgeld van circa 5 miljoen gulden klaar. DEN HAAG (SP) Shell heeft besloten met ingang van 19 maart de korting bij de zelf- tankstations te verhogen van 2 tot 3 cent per liter voor benzine en van 5 tot 6 cent voor de brommerbrandstof Shellina. Dat kan, zegt het bedrijf, omdat deze vorm van tanken zo in trek is geraakt. Andere maatschappijen overwegen het voorbeeld van Shell te volgen. Mobil heeft daar toe "uit concurrentie-overwegin- gen" al besloten, Chevron, Total en Texaco hebben de zaak nog in beraad. Shell heeft thans ruim 200 zelf tankstations in ons land. Bij de onderhandelingen hebben de autoriteiten laten weten, dat de twee gijzelaars niet mee mogen wor den genomen naar het buitenland. De overvaller wil uitwijken naar Cuba. Wat de gijzelaars betreft heeft een van hen, de 59-jarige vertegenwoordi ger Gottfried Schaffrath die een nierpatiënt is, geweigerd zich in het gerechtsgebouw te laten "uitwisse len' tegen een miljoen gulden. Dit had de overvaller voorgesteld. Nu wil deze met Schaffrath en de ande re gijzelaar, de 30-jarige Dieter Hoss een gerechtsbeamtbe, naar de lucht haven Rhein-Main gaan. Er zijn tekenen dat de solidariteit tussen de overvaller en zijn gijze laars na een aanvankelijke periode van confrontatie aan het groeien is en dat griffier Dieter Hoss een ac tieve rol speelt bij de onderhande lingen. Op een gegeven ogenblik ver wierp Hoss zelfs een aanbod van d« politie voor een chauffeur voorde autorit naar het vliegveld. "Wij rij den zelf wel," aldus Hoss. Zie voor zelingsdrama pag. 9. fase het gil- Van Ulden auto's b.v. Voor goed auto-onderhoud Suiker 1 juli 12 cent per kilo duurder AMSTERDAM (ANP) De con sumentenprijs van suiker wordt per 1 Juli verhoogd. Dan zal de mini mumprijs stijgen van f 1,55 tot f 1,67 per kilogram. Dit heeft de di- recttie van de Centrale Suiker Maat schappij CSM gezegd bij de presen tatie van het Jaarverslag. De prijsverhoging vloeit voort uit de door de EG vastgestelde prijsver hogingen van ongeveer 8 pot per 1 Juli. De richtprijs voor suiker (per 100 kg) gaat dan van f 109.57 naar f 118,65. De interventieprijs stijgt van f 104,10 tot f 112,77 zo werd meege deeld. DEN HAAG The Rolling Stones geven zaterdag 29 mei een concert in het Zuiderpark in Den Haag. De Stones zouden eind vorig jaar al naar ons land komen voor een concert. Er waren toen echter proble men met de apparatuur die te zwaar woog voor het dak van het Rot terdamse Sportpaleis Ahoy. Voor de Engelse popgroep betekent het optreden in het Zuiderpark (wellicht in het FC Den Haag-stadion), een weerzien met Den Haag. In de jaren zestig werd opgetreden in het Kurhaus, waar de gemoederen toen zo verhit raakten dat het publiek het interieur van de zaal tot een ruïne maakte. De Stones verklaarden onlangs nog dat ze met genoegen op dit concert terug zien.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1