Mogelijkheden voor Leidse open school Wat is een open school? BINGOAVOND VOOR ASIEL Bomen verplaatst aan Herengracht Verkeerslichten Driessenstraat nu in werking Eerste particuliere renovatie voltooid Louise in finale van nationale schoolschaak Een ton te verdelen EERSTE AANZET VOOR PROEFPROJECT OP ORIENTATIEDAG LEIDEN De open school is globaal aangeduid een in stituut waar vorming en oplei ding samenkomen. Er wordt een soort herkansing geboden aan mensen die om wat voor reden dan ook "de boot hebben ge mist". En tegelijkertijd is het een aanzet voor alternatief on derwijs, dat wel genoemd wordt het onderwijs van "de tweede weg". In dat onderwijs zouden 18-jarigen en ouderen de kans moeten krijgen zich verder te ontwikkelen. De doelstelling, van de open school', zoals die de landelijke oommissie open school voor ogen staat, is erg ruim: niet alleen wordt er ge werkt met kennisvakken, maar ook wordt er aandacht besteed aan sociale vaardigheden en aan gevoelsleven, terwijl heel duide lijk het accent ligt op zg. eman cipatorisch onderwijs, dat is on derwijs dat zich richt op achter gestelde groepen in de samenle ving, groepen die in ontwikke ling onderaan de ladder bunge len en die eigenlijk nooit de kans hebben gehad om zich te Bij de open school wordt, al thans wat het proefprojekt be treft, zoveel mogelijk met be» Staande onderwijs- en vormings instellingen gewerkt. Dat be tekent dat er ook een be roep zal worden gedaan op het schriftelijk onderwijs en op het avondonderwijs. Verder zal er gebruik worden gemaakt van ra dio en televisie, al is het volgens drs. Nooijen beslist niet de be doeling de open school onder "de dictatuur van de media" ge stalte te geven. Wat de inhoude lijke kant van de open school betreft is gekozen voor een zg. geïndiceerd leerplan. Dat is een leerplan waarin enkele aspec ten van de leerstof globaal zijn aangegeven en waarin aan de leerlingen alle ruimte wordt ge geven om zelf 'te bepalen welk onderwerp ze willen behandelen. Vooral in het proefprojekt zal er veelvuldig gewerkt worden met thema's, die zowel leergericht als vormingsgerdcht zijn. De open school werkt overigens uitsluitend met kleine groepen, die elk een aantal hebben. LEIDEN Er zijn in Leiden mogelijkheden om met een open school van start te gaan. Dat is althans de conclusie die werd getrokken aan het slot van een informatie- en oriëntatiedag over de open school, die afgelopen zaterdag in het gebouw van de Louise de Coligny Scholengemeenschap werd gehouden. Vertegenwoordigers van diverse (onderwijs- c.q. vormings-) instellingen hadden toen al uitvoerig over de open school ge discussieerd. En wethouder Tesselaar, die af en toe als voorzit ter fungeerde, stelde vast dat er weliswaar een heleboel kriti sche vragen waren gesteld, maar dat door de mensen die al met het proefprojekt van de open school bezig zijn, ook was toege geven dat de geleverde kritiek veelal terecht was. Er kwam in elk geval een concreet resultaat uit de bus: er zal in Leiden worden geprobeerd het proefprojekt van de open school zij het onder bepaalde vobrwaarden van de grond te krijgen. LEIDEN De afdeling Leiden van de Dierenbescherming organiseert •woensdagavond een bingo-avond in De Grote Burcht, waarvan de op brengst ten goede komt aan de stichting Nieuw Leids Dieren-asiel. Het asiel is siinds 1 maant weer open maar moet nog een grote schuld af lossen. Voor de avond, die om acht uur begint, is door de Leidse mid denstand voor een bedrag van twee duizend gulden aan prijzen beschik baar gesteld. Landelijk zijn er zoals bekend door de commissie open school een aan tal plaatsen aangewezen waar drie soorten proefprojekten van de open school zouden moeten wor den gerealiseerd. De commissie, die de ministers van Onderwijs en Wetenschappen en van CRM ad viseert, gaat er daarbij van uit dat de proefprojekten voor de vol gende categorieën bestemd moe ten zijn: (werkende) volwassenen vrouwen en jong-volwassenen. De bedoeling is dat de proefprojekten waarbij Leiden de jong-volwasse nen voor zijn rekening neemt. 1 januari 1977 van start gaan. Het niveau van de open school is minimaal vijfde klas lagere school en maximaal eerste klas la ger beroepsonderwijs c.q. mavo Wat dat betreft, zo werd zaterdag duidelijk gemaakt door drs. J. A. M. Nooijen voorzitter van de projektgroep jong-volwassenen in de commissie open school zou de open school goed kunnen aan sluiten bij de cursus "Ouders od herhaling" in Leiden-Noord, om dat daar ongeveer van het zelfde niveau wordt uitgegaan. Nooijen noemde de cursus "Ouders op her haling" overigens een typische open-schoolachtige activiteit waar dankbaar gebruik van zou moe ten worden gemaakt bij de opzet van de open school in Leiden. Het aantal deelnemers van het Leidse proefproject is voorlopig vastgesteld op 150, die worden in gedeeld in tien a twaalf groepen. De medewerkers/begeleiders, zo verklaarde de -coördinator van de proefprojecten jong-volwasenen J. W. Smit, worden bij voorkeur "geleend" van bestaande instel lingen die op het gebied van on- der wij en vorming werkzaam zijn. Al is nog niet helemaal dui delijk aan welke kwalitatieve eisen deze medewerkers zouden moeten voldoen We! werd aan het eind van de dag onderstreept dat er ook medewer kers kunnen worden aangetrokken die niet in het bezit zijn van "een briefje" maar verder genoeg in hun mars hebben om voor me dewerker te worden opgeleid. In principe zou het dus mogelijk zijn dat een wijkbewoner als medewer ker aan de open-school wordt ver bonden. Wat de financiële kant betreft is in tussen vastgelegd dat het proef projekt, dat twee jaar gaat duren, door do overheid betaald zal wor den. Wat de deelnemers in de toe komst gaan betalen, is niet bekend al werden er al wel bedragen ge- LEIDEN Het houten bankge bouwtjedat de ABN aan de peu terspeelzaal van de Zijlwijk ter beschikking heeft gesteldis za terdag door een groot aantal vrij willigers uit Barneveld opgehaald. De groep loas om vijf uur 's och tends vertrokkenen keerde pas 's avonds om ongeveer acht uur in Leiden terug. De onderdelen van het gebouwtje zijn voorlopig neer gelegd naast de in aanbouw zijnde school in de Zijlwijk. LEIDEN De acht bomen langs de Herengracht tussen de Kerkplein- brug en de Lourisbrug zullen tijde lijk verplaatst worden in verband met het herstel van de walmuren in het gebied Herengracht/Zijlsin gel. In een brief aan de bewoners, wijst de gemeente erop dat in t' na jaar, wanneer de reconstructie waar schijnlijk zal beginnen, het sei zoen om bomen over te planicen niet gunstig is, of zelfs al voorbij is. Wanneer het herstel van de Walmu ren hersteld is zal de Herengracht weer "in oude bomenluister" wor den hersteld. Promoties Mevrouw drs. H. Steinmetz-Schunemann uit Leiden, Pïomoveert op vrijdag 12 maart aan de Vrije Universiteit in Amsterdam tot doctor in de letteren. Ing. K. A. G. Muller uit Voorschoten is aan de Technische Hogeschool in Delft ge promoveerd tot doctor in de techni sche w«enscha#n«w noemd van f 2,50 tot f 3,00 per week (de lessen zouden één keer per week moeten worden gegeven). Een groot probleem vonden de ver tegenwoordigers van de diverse instellingen afgelopen zaterdag de vraag hoe je de deelnemers van de open school moet bereiken. Er werd gesproken over twee verschil lende groepen: zij die gemotiveerd aijn en zich uit eigen beweging aanmelden en zij die de motivering missen maar voor wie de open school veelal bedoeld is. De laatste groep werd enkele keren aange duid met het taainovum "minac- tieven". Wat niet door iedereen op prijs werd gesteld. Een aantal deelnemers aan de in formatie- en oriëntatiedag had erg veel moeite met het niveau van de open school, omdat het ni veau van de deelnemers wel eens beduidend lager zou kunnen lig gen dan dat van de vijfde klas lagere school. Anderen hadden gro te kritiek op de wijze waarop de open school tot dusver was voor bereid. Zo was er iemand die het advies van de landelijke commissie open school een onleesbaar stuk vond. "Ik heb het zitten lezen met de Koenen naast me, omdat er een heleboel dure woorden in ston den die ik niet begreep. Waarom moet dat? Het lijkt wel alsof je niet meer gewoon Nederlands mag gebruiken zodra je een beetje ont wikkeld bent. Als jullie nu al be ginnen met zulke moeilijke woor den, wat moet het dan straks wc In de middaguren werd in discussiegroepen over de „open school" gesproken. den met de open school?" Dat verwijt trof doel. De heren Nooij- er en Smit moesten toegeven dat ze aan dat probleem niet hadden gedacht en Smit ging zelfs zover dat hij zei zich ervoor te scha men. Een soortgelijk probleem speelde trouwens ook bij de sa menstelling van de commissie open school. Want op een vraag uit de zaal moest Smit erkennen dat het laagste onwikkelingsniveau van de leden die in deze commissie zitting hadden, middelbare school was. Reactie uit de zaal: "Moet je er dan niet voor zorgen dat er in die commissie mensen komen te zitten voor wie de open school bedoeld is? In de discussiegroepen die in de middag het proefprojekt uitvoerig belichtten, werd ten slotte een veelheid aan gegevens verzameld en kon er slechts op een enkel punt een samenvatting worden ge geven. Zo werden de positie de begeleiders en de eise: De startdatum van het open-schooQ- projekt bleek ten slotte een schier onoverkomelijk probleem. Som migen vonden de termijn van voorbereiding tot 1 januari '77 te kort, temeer omdat er met vrij willigers gewerkt moet worden. Een voorstel om op 1 augustus '77 te beginnen bleek evenwel niet haalbaar. Smit: "Uitstellen kunt u gewoon wel vergeten. De ver antwoordelijke bewindslieden zul len dat niet accepteren. U kunt ja zeggen tegen het projekt en dan start het op 1 Januari, of u kunt zeggen: we doen niet mee". Uit eindelijk werd er een compromis gevonden in de voorwaarde dat het proefprojekt, te beginnen op 1 januari '77, in fasen wordt uit gevoerd. Wijkcollectief Plan-Noord kon ten slotte nog meedelen dat Noord bereid is mee te doen aan de werving van deelnemers «"Wat aan de basis moet gebeuren", zei iemand), en dat Noord wel met twee of drie groepen wil gaan werken. "Wij willen verder uitkij ken naar huisvesting en meeden- de die Joop Vervoorn, voorzitter Intussen is er ook een aanzet gege ven voor de samenstelling van de werkgroep die het proefproject in Leiden moet gaan coördineren. Eventuele kandidaten voor die werkgroep kunnen zich aanmel den bij de afdeling onderwijs in het stadhuis. Op dinsdag 23 maart wordt d<e werkgroep vervolgens sa mengesteld- WIM WIRTZ LEIDEN De verkeerslichtenin stallatie op het kruispunt Hooigracht/ Ir. Driesenstraat wordt aanstaan de donderdag in werking gesteld. De stoplichten zijn al begin december vorig jaar geplaatst, maar er ble ken wat moeilijkheden met de auto maat. Toen gemeentewerken in Ja nuari wilde beginnen met de ka- belaanleg, werd het werk opgehou den door de door bevriezing te hard geworden grond. De installatie zal worden afgesteld op de stoplichten op de oversteekplaats Haarlemmer straat/Hooigracht. Gekkentheater in Augustinus LEIDEN De toneelgroep Gek kentheater treedt woensdagavond op in de mensa van studentenvereni ging Augustinus, Rapenburg 24. Het Gekkentheater bestaat uit patiënten, oud-patiënten en therapeuten van het psychotherapeutisch dagcentrum in Amsterdam. De toneelgroep im proviseert op een aantal vastgestelde thema's die voortgekomen zijn uit ervaringen en problemen van de spelers zelf. Na afloop van de voor stelling zal in kleine groepen met de spelers gepraat worden. Volgende week woensdag. 17 maart wordt in Augustinus de film "A new chapter" gedraaid. Deze film gaat over een man die als ex-psychia trisch patiënt moeilijkheden onder vindt bij zijn terugkeer in de maat schappij. De vormingswerkcommissie van Augustinus is van plan om bij vol doende belangstelling een excursie te organiseren naar een psychiatrische inrichting in de omgeving van Lei den. In principe zal deze excursie op vrijdag 26 maart worden gehouden. Woningen in Sieboldstraat De vijf woningen in de Sieboldstraat: een fraai voorbeeld van particuliere renovatie. LEIDEN In de landelijke school- schaakcompetitie is het het vijftal van de Louise de Ooligny wederom gelukt om tot de finale door te drin gen; hot St. Bonaventura Lyceum zag de weg naar de finale echter ver sperd door het Rotterdamse Gym nasium Erasmianum. De wedstrijd in Terneuzen tegen het reeds uitgeschakelde Petrus Hondius Soholengem. was voor het Louise slechts een formaliteit). De landskam pioenen stonden binnen een mum van tijd, dankzij zeges van Peter Jansen en Mark v. d. Kamp, op een 0—2 voorsprong, waarna de overige 3 par tijen snel tot een remise beklonken werden. De uitslag van deze tamme ontmoeting kwam daardoor op in hot voordeel van de Louise. De ge detailleerde uitslag: 1. Johan de Zwart (Z)—Peter de Haan (W) (res. 2. Hans Oosterhout—Biek Verra tt—%; 3. Carlo Maas—Peter Jansen 0—1; 4. René v. Altena—Duco Brongers !L—'i; 5. Rob Wijnands— Mark v. d. Kamp 0—1. Het Bonaven tura moest van het sterke eerste team van het Gymnasium Erasmianum winnen om zich van een plaats bij de laatste 4 te verzekeren. Het feit dat Rotterdams jeugdkampioen Coen Ste- houwers niet tegen John v. d. Wiel kwam te spelen maakte het voor de Leiden aars bij voorbaat een stuk moeilijker; Stehouwer versloeg Jan Borst op regelmatige wijze. John v. d. Wiel zorgde voor een vlot tegen- punt, waarna Rutger Boggia even hoop deed gloren op een gunstige uitslag door een achterstand van 2 pionnen verrassend om te zetten in een voorsprong van een stuk, waar mee het tweede winstpunt binnen was. De benodigde derde winstpartij bleef echter uit. Paul v. Houten ver loor kansloos, terwijl Michael v. Sant voord een goede stelling niet tot een positief resultaat wist te brengen. Met deze 32 zege plaatste het Gymna sium Erasminum zich in de finale en zal hier vermoedelijk, net als vo rig Jaar, de grootste concurrent van het Louise worden. LEIDEN - Op woensdag 17 maart zal de opening plaatsvinden van het eerste modelproject voor par ticuliere woningverbetering in De Kooi. Het gaat om een vijftal wo ningen in de Sieboldstraat (7 t/m 15). Voor de renovatie daarvan werd samengewerkt door een tweetal huiseigenaren. Het betrof hier een zeer ingrijpende verbete ring. waarvoor een grote investe ring was vereistmaar waarbij de huurverhoging toch binnen de perken kon worden gehouden. Op 1 oktober van het vorig jaar werd met de verbouwing begonnen en dezer dagen zijn ze opgeleverd. Begin 1973 besloot de Leidse ge meenteraad enkele vooroorlogse stadswijken waaronder De Kooi voorrang te geven bij de voorbe reiding tot vernieuwing van woonbuurten. Voor een deel van de ivijk werd medio 1975 een re habilitatieplan goedgekeurd. Inmiddels is er ook al een begin gemaakt met de renovatie van com plexen, die in beheer zijn bij woning bouwverenigingen. Zo waren er in De Kooi en enkele andere wijken in Leiden eind vorig jaar 571 wonin gen, waar de renovatie was begon nen. De belangstelling van de kant van de particuliere eigenaren om aan de renovatie deel te nemen was echter zeer gering. Vandaar dat het project aan de Sieboldstraat wordt beschouwd als een modelproject voor de particuliere woningverbetering. Nadat in december 1974 een eerste gesprek met de eigenaien had. plaatsgevonden, werd in februari 1975 - na uitvoerige discussies - overeen stemming bereikt tussen eigenaren en huurders over de omvang van de verbouwing en de vaststelling van de nieuwe huur. In september van dat jaar konden de eerste bewoners tijdelijk hun intrek nemen in een zoeenaamde "wisselwoning". In de zelfde maand startte de aannemer met de eerste woning. De eerste be woners konden hun verbouwde wo ning op 1 maart jl. betrekken. Op 17 maart - en ook op de drie daarop volgende dagen - wordt er in een tweetal woningen een "open huis" gehouden voor belangstellen den, eigenaren en buurtbewoners. De openingstijden zijn woensdag, don- derdag en vrijdag van 16 tot 20 uur en op zaterdag van 14 tot 18 uur. Van alle vijf woningen aan de Sie boldstraat zijn de daken geheel ver vangen. Volgens wens van de bewo ners werden in de voorgevel grote ramen aangebracht. Het platte dak boven de keuken werd als balkon uit gevoerd, waardoor de bewoners hier hun dekens kunnen luchten of in de zon kunnen zitten. Ook intern werd het huis ingrij pend verbouwd. De w.c. is uit de keu ken verdwenen en is geplaatst in de nieuwe hal. Hierdoor kan de keuken veel praktischer worden ingedeeld en kan deze voorzien worden van een moderne keukeninrichting. Door het verplaatsen van de trap naar de slaapverdieping werd een betere indeling bereikt en kon in vele ge vallen een extra slaapkamer wor den ingericht. De keuken is veel praktischer ingedeeld en kan voor zien worden van een moderne keu keninrichting. Kosten De totale verbouwing van de duur ste woning bedroeg f45.200,-. Door zo goed mogelijk gebruik te maken van subsidiemogelijkheden kon de nieuwe huur beneden de 200 gulden per maand worden gehouden. De huurverhoging bedraagt f 113,-, waar van in het kader van de huurgewen- ningsbijdrage het rijk in het eerste .jaar 75% ofwel f84.75 voor haar re kening neemt. Voor de bewoners be tekent het dat in het eerste Jaar de oude huur van f 82.— stijgt tot even boven de f 100,-. De huurgewennings- bijdrage wordt in drie Jaar geheel afgebroken, zodat de huurder in hpt vierde jaar de volle huur zelf moet betalen. bloemen via fleurop kan altijd en overal... in de gehele wereld, 't Is maar een weet! Uw Fleurop-bloemist: de meest attente "groeten'-besteller. Fleurop Interflora garandeert uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. ix deze zin over uit: "Er zijn ge luiden gevallen die een sfeer ade men van: we zien via een achter deurtje onze eigen instelling te bevorderen. Ik kan u zeggen: dat doen we duidelijk niet. Via de open school zal geen geld worden ge geven aan bestaande instellingen voor huisvesting of mankracht. Aan de andere kant moet ik toe geven, dat we, omdat we van die instellingen gebruik maken, wel een beetje roofbouw plegen. Maar dat kan niet anders als je de open school in de eigen omgeving van de deelnemers (lees: bijv. club- en buurthuizen) wortel wilt laten schieten". LEIDEN Voor het proefpro jekt van de open school hebben de bewindslieden van Onderwijs en Wetenschappen en van CRM (vanwege het vormingsaspect) honderdduizend gulden beschik baar gesteld. Dat geld kan door de betrokkene, dus op lokaal ni veau, aan de hand van een ver langlijstje (hoeveel geld gebruik je waarvoor?) zelfstandig worden verdeeld. Eerder, o.m. in deze krant is al eens de vrees geuit dat van die omstandigheid gemakkelijk mis bruik zou kunnen worden ge maakt wanneer instellingen zich onder de vlag van de open school aanmelden om aan het projekt mee te doen en op die manier geld proberen te krijgen voor (eigen) huisvesting en mankracht. Drs. Nooijen liet zich daar na de discussies van afgelopen zaterdag ÏANDAG 8 MAART 1976 S^322EÖ8

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3