PLUS EN MIN Intrigerend theaterspel SUBLIEME BARITON Je Generaal: valse mnnter Madam Pepermunt MAANDAG 8 MAART 1976 Verschillende lezers hebben ge reageerd op het verzoek van een lezer uit Hoogeveen om een huis middeltje dat een geregelde stoel gang kan bevorderen. Zo scnreef de heer (of mevrouw) M.N. van Gelderen uit Assendelft: "Aanbevelen kan ik een groot glas warm water op de nuchtere maag, onmiddellijk na 't opstaan". Voor alle zekerheid voegt zij daar tus sen haakjes nog aan toe: "Cs- morgens uit bed)". Mevrouw (of de heer) W.J. Bos uit Bedum meldde: "Elke dag om ongeveer drie uur eet ik in één keer 3 sinaasappels met het vruchtenvlees (dus niet persen), het liefst met nog wat witte velletjes er aan. Succes ge garandeerd. 's Zomers, in plaats van drie sinaasappels, drie sap pige peren (bijvoorbeeld Confe rence), of 10 dikke pruimen. Nooit w'ttebrood eten. altiid bruin met veel zemels. Geroosterd bruin brood kunt u malen en in plaats van paneermeel in uw maaltij den verwerken". Mevrouw Gras uit Zaandam schreef "EBeetlijst van volle tarwe, brood enzovoort, en vooral zemelen, die moet u maar overal in strooien: soep, yoghurt, enzovoort. Voor epn luttel be'drag verkrijgbaar in alle reformhuizen". (Meer mensen be volen zemelen aan). De heer G. Waardenburg uit Tzu- marum had de volgende remedie: "Neem bii het avondeten een eet lepel keukenstroop. Kan ook op het brood. Is goedkoop - on schadelijk - gegarandeerd zeker". De heer T Hooyenga uit Sua- meer ten slotte, somde een hele reeks kruiden op tegen gesprongen lippen (huislook, u vindt het op oude rietdaken), steenpuisten (zet een eenjarige wortel van de klis, in het Fries kladdestikel genoemd, op water of Jenever en drink het aftreksel), schele hoofdpiln (het duizendblad), kinderen die niet willen eten (thee van alsem wekt de eetlust op), en geiten, schapen en koeien die ziek zijn en niet herkauwen (geef ze bijvoet). Hij noemde cok een middel tegen ver stopping: het „hounepiesstal" oftewel bitterzoet (solanum dul- co maro), dat u in rietkragen vindt, als u tenminste rietkragen weet te vinden. De beste persfoto's van het jaar betroffen weer voornamelijk ca lamiteiten, mensen die uit een brandend huis de dood tegemoet vallen, een man die met de dood bedreigd op een balkon staat, een gijzelaar die wordt doodgeschoten, een Indiaan bij zijn gestorven vrouw, een racebootongeluk (bes te sportfoto...), en ga zo maar door. De jury heeft dit jaar geen prijzen toegekend in de catego rie "Kunsten en Wetenschappen" omdat de ingezonden foto's van te gering niveau werden geacht. Blijk baar was er dus geen foto inge stuurd waarop je Hamlet, door een noodlottig misverstand, -in wer keiykheid met bloed overdekt ziet sterven aan een wat ongeluk kig uitgevallen stoot met de de gen, en ook ontbrak kennelijk een foto waarop een professor gelyncht wordt door zijn progres sieve studenten. Gezellig Tussen midden 1973 en midden 1974 is de wereldbevolking toege nomen met 72 miljoen zielen (of zieligen). Dat is, om u een idee te geven, precies de hele bevol king v. Bangla Desh. En als u dat ook nog te weinig zegt, wordt het misschien duidelijker als u de bevolking van Spanje, Neder land, België, Zweden, Denemarken en Noorwegen by elkaar op telt. En dat dan elk jaar opnieuw wel gezellig natuuriyk, al die stie renvechters, kaasmakers, patate ters, volvo-rijders, smorrebrood- eters en skiërs er opeens bij, maar ik hoop toch dat er dan volgend jaar eenzelfde hoeveelheid Theo- doragis liefhebbers, goulasheters, saunagebruikers, j odelaars, whis ky-drinkers, ijshockeyers en volks dansers by komen (ontdek zelf de by behorende volkeren, tot een totaal van de jaarlijkse toena me van de wereldbevolking). Persfoto's In 1974 zijn er in Nederland meer dan honderdduizend fietsen en bromfietsen gestolen. Als je aan neemt dat die allemaal weer een nieuwe eigenaar hebben gekre gen mag je stellen dat bij een zo grote hoeveelheid het ideaal van Provo eindelijk bereikt is: de witte fiets, die ieders eigen dom is. In de Tweede Kamer is nu aangedrongen op minimumei sen voor de kwaliteit van fietsslo ten. Een goed idee, mits gekoppeld aan maximumeisen voor de kwa liteit van knMötaneen. NICO SCHEEPMAKER LEIDEN Het Residentie-Orkest speelde zaterdagavond onder leiding van W illem v. Otterloio in de Sfcads- geuorzaal 'n Beethovenprogramma 'C .rolanus, "het" derde en "de" zes- d Nu zijn ouvertures de meest on- <5 rbare werken die je Je maar k -t voorstellen: de componist legt e kwerf zijn ziel en zaligheid in, te. wyi de concertprakityk er geen g %re plaats voor inruimt dan een ze naamd "opwarmertje". Alle lf '^n ook voor Van Qtterloo en df Hagenaars, die er beslist meer v. wisten te maken. Voor de tweede maal in dit set s' r. hoorden we het derde piano concert, nu vertolkt door Mindru Katz. De laatste jaren horen we het derde en het vierde van Beethovan veelal uitgevoerd door vrouwelijke pianisten, wier toucher en opvatting vaak fynzinniger, poezeliger zyn dan die van de heren der schep ping. De heer Katz wenste zich ken- neiyk hiertegen af te zetten en ging het derde nogal krachtdadig te lijf. In de hoekdelen bereikte hij hier door een onherroepelijke zeggings kracht, die door de opvallende nuan ceringen vaak overtuigde; indien het middendeel door hem met meer sub tiliteit was benaderd, zou zijn op treden tot één van de hoogtepunten van het concerseizoen gerekend mo gen worden. De gereserveerde be geleiding van het Residentie-Orkest accentueerde enerzijds het vermó gen, anderzyds het onvermogen van deze pianist. Tot slot Beethovens Pastorale, die het succesnummer van het seizoen lijkt te zijn: herhalingen op 24 april door het Concertgebouworkest en op 28 mei door het Amsterdams Phil- harmonisch Orkest. Van Otterloo's opvatting miste enige herhalingen: voor wat betreft de reprise van de expositie van het eerste deel kan ik slechts mijn instemming betuigen, omtrent die van het derde deel ben ik minder overtuigd: de "Landleute" werden nu wel bijzonder snel ver rast door de opstekende storm. On danks enkele in het oog springende fraseringen die Nederland onjuist bleken, gaf de interpretatie van Van Otterloo blijk van een bewonderens waardige verdieping in de materie. RON HARMS LEIDEN Jan Schmitz, die op nieuw de medewerking van het Leids Toonkunst Orkest onder René Ver- hoeff rad verkregen en die van een wel heel bijzondere gast, de sublie me baritonzanger Bernard Kruysen kreeg in de Hartebrugkerk een ge hoor van ver boven de 200. Dat is ve.ïl voor een middagconcert in het ritmisch schema van ééif per maand t'11; ens bestemd voor het orgelfonds. Hei progiamma was alleen aan B 1 gewijd. De organist nam als eigen aan deel de koralen. Wit glauben all an eincn Gott (uit de Orgelmis?), Er- bar'n dich mein en Von Gott wil icb nicht lassen. Als slot de overver- maarde Toccatoe in d. Het wordt een oud liedje, Schmitz telt hard mee in de eerste garde van ons illus tere organistengilde. Het orkest heeft de veeleisende lsle Suite in C aangedurfd, die staat of valt met de verrichtingen van de fagot en de twee hobo's, daar deze er een rol van concertino in krijgen. Ze hebben met volledig verantwoor- dingsgevoel stoer stand gehouden. De strijkeis hadden niet het voor deel elkaar te horen spelen in de be staande akoestiek (die in 't kerkruim zelf erg fyn is, waardoor zij 't met extra dapperheid moesten berechten, maar de Suite kreeg onbelemmerd haai musische presentatie. Hulde voor de drie blazers o.a. in het Bour- réf -trio. Verder had het orkest be paald geen geringe opgave in Kan- tate 82 "Ich habe genug", met drie aria's en twee recitatieven voor een bariton-solo. Wat een benijdenswaar dige glans wist Bernard Kruysen bijv, over zijn "Schlummert ein" te leggen bij zijn instrumentaal, volle dig in het orkestweefsel geïntegreer de en daar prachtig bijkleurende stem. KEES VERHOEF Tentoonstellingen gracht 9. expositie 1 tisenweg 94. Wassenaar Gaierle „J- Expositie An Blesot - grafiek, R.. .ue Meerts grafiek en Rob Blote - beeldhouwwerk. Van 19 febr.-7 mrt. ro". za. en woe. 2.30 uur. zo. 2.00 on 4.15 uur. AL. Nachtvoorstelling: „La nult Amerlcal- ne". vr. en za. 12.00 uur. 18 Jaar. STUDIO: „Scènes uit een huweiyk", dag. 2.30 en 8.00 uur. 18 jaar. LIDO: „Veel liefs uit Moskou", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 UUTRIANON: .Reis naar de duivel", dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.30 REX: „Mooi en beregoed ln bed". uur. 18 Jaar. „Pinocchio". woe. en NachtvoorstelÏÏng: „Het palels van ple- zondags 1112 nsteeg 59. 'De Ruif". Expo- slt.Machteld Wlgersma wandxle- den en touwcompusitles en Baltus W gersma gewassen penekenimgen, tra 1 april dag. geopena van 18 dag. 7.00 en 9.15 i 2.30 uur. AL. z: ..Het na 18 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Volkenkunde: ti.i- 13 00 (Diacones woensdag 13.00 i La- ziekenhuis) tot zaterdag 13.00 t ir (Elisabeth. bAK-foyer Levendaai 150 mniegebouw Rapenburg 73 Westfrlese naïeven Van 13 Bezoekuren Ziekenhuizen Diaconessenhuls: Middagbezoekuur: overige ramllleleden. Kinderen beneden 41 14 Jaar hebben geen toegang op de d Helde- kinderafdeling, ïlasbuleen Sint Elisabeth- RljKsmuseum van C burg 28) Werkd 10 i Leidse bioscopen Klasse afdeling van 13.0014.30 uur van 18.30 tot 20.00 uur Derde klasse bezoekuur van 13.00 14.00 uur en 1830—19.30 uur. Kinderzaal: van 13.0014.00 uur. Op woensdagavond (ultBlultend voor de ouders) van 18.30—19.30 uur ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: bezoekuren (alleen Maandag t/m vrUdag: 18.30—18.45 uur. Zaterdag en zondag: 14.4515.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe- Bezoektyden kinderafdeling: Alphen aan den Rijn Rynoord: le en 2e klas 11-11.30 13.30—14.15 en 18.30—19.30 u.; 3e klas 13.30—14.15 en 18.30—19.30 u. Kraam- afdeling 13.80—14.15 uur alleen voor echtgenoten 19—20 u.; Kinderafdeling 1515.30 u alleen voor oudera 18 9 so u"r g- Geluidshinder Schiphol 18 30 tot 19 00 CAMERA: ..Lawrence of Arable", dag. «.00 uur. 14 Jaar. Kindermatinee: „Het zwaard van Zor- do 19.30-20.30 t het kunnen dag en nacht r by het Informatiecentrum Geluids hinder Schiphol (020—175000) 9Iie teuws 8 maart 1976 Honderd jaar geleden stond in de krant: Ten gevolge van den hoo- gen waterstand op den IJsél staan alle steenfabrieken in de omstreken van Deventer onder water, zoodat de verzen ding van steenen, welke in dit jaargetijde anders zeer groot is niet kan plaats hebben. Zoo het water niet spoedig ver dwijnt, zullen ook de werk zaamheden aan de tichélfa- brieken dit jaar later dan ge woonlijk aanvangen. Uit vele ondergeloopen veenstreken in Drente hébben storm en hoog water reeds massa's turf doen verdwijnen. Op sommige plaat sen komen eveneens onder scheiden voedingsgewassen, hooi, stroo, enz. aandrijven. Het wordt thans hoogst zorge lijk, te meer omdat storm en regen steeds voortduren en de watermassa zich vreeselijk uitbreidt. Te Schiedam bestaan thans 318 branderijen en ééne stoombranderijdie twaalf ge wone branderijen vertegen woordigt tegen 314 branderijen ten vorigen jare. Mouterijen zijn er 58, tegen 57 in 1875. Aan elke fabriek is een personeel van ten minste drie knechts verbonden. Vijftig jaar geleden: In een mijn bij Eccles in West-Virginia V.Shebben zich enkele ontploffingen voorgedaan, waardoor 68 mijn werkers roerden bedolven. Reddingploegen slaagden er later in veertig van hen naar boven te brengen. Twee hun ner bleken reeds te zijn over leden, verscheidene anderen hadden ernstige brandioon- den. Betwijfeld wordt of de 26 mijnwerkers, die zich nog on dergronds bevinden, gerde kunnen worden. De affaire van de valsche bankbiljetten in Hongarije Keeft een verdere uitbreiding gekregen. Op de aanwijzing uit een naamloozen brief heeft de justitie in een station te Boe dapest een koffer met 6600 valsche biljetten van 1000 ge vonden. PANDA EN DE VREEMDE SLAAP De poetser, die iets van de vloeistof op zijn gezicht gekregen had, viel onmiddellijk in slaap over de motorkap van de auto. Panda keek verbaasd naar hem, maar de autohandelaar had het niet direkt in de gaten. "Hoe durf je?" riep hij boos. "Viezigheid uit een blikje opm'n wagen spuiten! Maak dat je weg komt!","M-maar dit is geen viezigheid," wiep Panda "Dit is auto-was, en haargroeimiddel, en een lekker geurtje, en Maar de auto-verkoper luisterde niet omdat hij intussen zijn sluimerende helper ontdekt had. "En jij.'.'" riep hij woedend. "Slapen op je werk! Hoe kom je erbij? Ik wil deze kar binnen vijf minuten hoog-glanzend hebben, begrepen?' Dit bevel had onmiddellijk gevolgen, want de poetser ging als een razende aan het werk. "Merkwaardig prevelde Joris, die van achter een boom het tafereeltje met toenemende belangstelling had gevolgd. "Ik moet dat spuitbusje van Panda in het oog houdenHet lijkt me, dat daar iets merkwaardigs n de hand is!" Vraag uw leverancier lapjes kipfilet horizon taal in tweeën te sny- den, maar niet geheel door, zodat de twee uit erst dunne lapjes die ontstaan nog aan één kant aan elkaar zitten. Leg er een plak jonge kaas tussen en strooi daar paprikapoeder op. Leg daarop een plakje gekookte ham. Neem kleine plakjes die niet naar buiten uitsteken. Strijk op de ham een uiterst dun laagje mos terd. Wrijf de buiten kant in met een mengsel van zout, versgemalen peper, majoraan en bloem en bak de "Cor don Bleu's" in boter aan beide zijden goudbruin, boven laag vuur. Voor zichtig by het keren! Reken in totaal niet meer dan tien minutten bakken, met een deksel op de pan. WINA BORN HÉT UUIST£(?, PÉ aaacht De Ssstdasr zijn 2tf J Jommeke LEIDEN/OEGSTGEEST Een gerenommeerd theaterganger schil derde me enige tijd geleden de ar tistieke kwaliteiten van Ina van Faassen. Deze bejaarde heer wyddde destijds in superlatieven uit over een theatervoorstelling uit 1955, waarin hij Ina van Faassen had gezien in TEen Bruid In de Morgen' van Hugo Claus (naast Ton Lutz, Henni Orri en Co ba Kei ling). Ik realiseerde me toen, dat een actrice, die in staat biykt over zo'n lange periode een der gelijke indruk achter te laten, zeer professioneel toneel maakt. Zaterdagavond in het Rijnlands Lyceum werd het publiek, dat de avond daarvoor ook al had kunnen kijken naar de vijf éénacters van Arthur Schnitzlers 'Alles over Liefde' dus niet teleurgesteld. Omringd door spelbepalende en ondersteunende rol len van Jaap Wieringa, Agaath Meulenbroek, Dolf de Vries, Rudolf Damsté en Johan de Meester, speel den Paul Steenbergen en Ina van Faassen vooral de éénacters 'Litera tuur', en 'De Levensgezellin' naar een verbaal en dramatisch hoogte punt. 'De Grote Scène', die het on derscheid tussen het 6pel in het thea- te en het bedrog in het leven zou illusteren, viel enigszins tegen. Voor al De Levensgezellin' met Johan de Meester als prof. Werkman, Dolf de Vries als prof. Brand, Paul Steen bergen als prof. Pilgram, Ina van Faassen als Olga, Jaap Wieringa als bediende en Rudolf Damsté als dr. Alfred Hausmann sprak by zonder Duidelijk werd. dat een serie één acters van Arthur Schnitzler (die wellicht door zijn Imponerend ana lytisch denkvermogen een goede vriend werd van Sigmund Freud), gespeeld door o.a. Ina van Faassen en Paul Steenbergen reeds bij voor baat een garantie voor niveau en spelbeleving betekent. Wel wil ik de suggestie uit het programma over nemen, dat de vijf éénacters beter 'Alles over Liefde en Ontrouw' ge noemd hadden kunnen worden, om dat inderdaad het blijkbaar onver mijdelijk gevolg van de liefde zeer frequent als thema dient. Het argu ment, dat het bij ontrouw ook over liefde zou gaan, n.L de behoefte aan liefde, de wanhoop over de liefde en het verlangen ernaar lijkt me hier niet erg steekhoudend. Apart dient vermeld, dat Johan de Meester een zeer verdienstelijke rol speelde als 'Richard Falk, theaterdirecteur' ln de enigzins teleurstellende éénacter 'De Grote Scène". Bert voeten, die voor de Nederlandse tekst zorg droeg, heeft met acteurs, actrices en de re gisseurs Paul Steenbergen en Johan de Meester gezorgd voor twee avon den intrigerend theater. MAAgSCHAUKIK KOOf HÉf rotff VAM je *e-x AULÉS o-ftop OKAM VOO? 10 AAIUJoe-bi É>AUUÉr4 oe zo je z-ecsr wg-r ÜOM-fAsjr?. k dien zuiver en alleen een vrien- delyk *er2oek in om eventuele restjes1 jfk CD bü MFU. torf-UT.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19