Enith Brigitha: een absolute 'topper' Wetering Girls kampioen Droomtijden van zwemmers Noeke en Steinbach... Wereldtijden op 200 en 400 meter vrij fl LOTTO Dubieuze strafschop nekt jeugd van UVS MAANDAG 8 MAART 1976 UTRECHT Alle troebelen rond het al of niet doorgaan van de Olympische zomerspelen hebben de Nederlandse zwemsport alleen maar een extra stimulans gegeven. Zonder de druk van het moeten halen van limieten of misschien wel juist daar door zijn de nationale winterkampioenschappen in het splin ternieuwe 25 meterbad De Kwakel in het Utrechtse Overvecht uitgegroeid tot de succesvolste van de laatste jaren. Niet min der dan twaalf records werden scherper gesteld. Voor een deel was het niet meer dan de gebruikelijke aanpassing aan de voor uitgang, die vorig jaar zomer werd geboekt. Aan de andere kant legde met na me Enith Brigitha tijden vast. die grote beloften voor de Zomerspelen inhouden. Verder Peter Wolters, lid van de Leidse zwemvereniging De Zijl/LGB zal >ver drie weken uitkomen met Ne- êerst""sinds jaren eigenlijk sprake derïand B in een interland tegen Bel- enige vooruitgang in de breed te. met name op de school- en rug slag dames. Als deze tendens zich voortzet, wippen van de zomer bij de Olympische selectiewedstrijden ten minste vijftien zwemsters en zwem mers over de N.O.C.-limieten, die stellig niet al te scherp zijn. Nu ook waterpoloploeg al zeker is Hij zal de 100 meter schoolslag in feite ook met zwemsters als Pau la van Eyk en Annelies Maas. Die twee zijn weliswaar jaren jonger, maar net zolang met het zwemmen bezig Enith Brigitha. Het rug- uitzending, doet het CdymDisch Co- alas?ï?ordY dat Ea"Ia van Eyk op mite er goed aan, een flink aantal ri" jgjggf Weerklank De grote selectie vindt echter pas van de zomer plaats. Toch zal met name het optreden van Enith Bri githa in Utrecht weerklank vinden ♦.ot in Amerika en Oost Duitsland toe. De Amsterdamse zwemster wordt sterker naarmate ze de volwassen heid nadert. Zaterdag dook ze op d» 200 meter vrije slag ineens zo fors onder de twee minutengrens1.58.83. dat ze de Oostduitse Barbara Krau- se (1.59.51) afloste als de snelste al ler tijden op de 25 meterbaan. Een prestatie, waarvoor de benaming we reldrecord een jaar of tien geleden is afgeschaft. Haar tussentijd op de 100 meter van 57.83 deed het beste verwachten van het persoonlijke sprintnummer. Daarin reikte Enith met 56.13 se conden opnieuw naar een Neder lands record maar een echte inter nationale toptijd bleef uit, omdat ze het laatste keerpunt half miste en een ogenblik vrijwel stillag, wat zeker een halve seconde op de eind tijd scheelde- de 100 meter vestigde, verbeterde de "het "vlieg- Olympische perspectieven van de 4 xlOO meter wisselslag. Met Enith Bri githa voor de vrije slag en Wijda Ma ze reeuw voor de schoolslag blijft alleen de vlinderslag een zwakke stee. José Damen was daarop het snelste, maar nog altijd minder snel dan Ada Kok tien jaar geleden. Dat ee:i veterane als Gerda Lassooy zo maar vierde kon worden in de fina le bewijst wel hoe zwak het met dit is gesteld. sp.ort BREMEN Het duel tussen de twee Westduitse vrije slag- sprinters Klaus Steinbach en Peter Noeke heeft in Bremen alle andere prestaties in de schaduw gesteld. Hoezeer ook de Oost duitse elite van zich deed spreken met het zwemmen van elf van de vijftien wereldtijden, toch richtte de grote belangstel ling zich op de strijd tussen Steinbach en Noeke. Beiden gingen op de 100 en 20 meter vrije slag door de „droommuur". Steinbach opende de rij van wereld- toptijden als starter van de vrije slag estafette door met 49,9 secon den de 50-secondenmuur te slopen. Hij onttroonde daarmee zijn vriend en concurrent Peter Noeke (18), die echter op de 200 meter schitterend revanche nam met een bijna on voorstelbare tijd van 1.48.80 (was 1.50.22). Steinbach bleef echter ook onder de 1.50 met zijn 1.49,02. Hij toonde zich op de laatste dag opnieuw de snelste sprinter door zijn eigen re cord scherper te Stellen met 49,78 seconden. En dan te bedenken dat de carrière van Steinbach in novem ber van het vorig jaar afgelopen leek door een zware operatie aan ae kniebanden. By de dames was de 16-Jar. Oost- berlijnse Barbara Krause de grote ster op de 100 (55,65 sec) en 200 meter (1.59,99) vrije slag. Op beide afstanden leed de favoriete en wereldkampioene Kornelia Ender verrassende nederlagen. Op de 400 en 800 meter heette de winnares ir. wereldtoptijden eveneens Barba ra Krause. De negentiende internationale van Bremen heeft op een ongeloof lijke wijze huisgehouden in de na tionale recordlijsten. Liefst 71 na tionale records voor 25-meterbanen werden verbeterd, terwyi er 16 bes te wereldtijden werden gerealiseerd. Hiervan werden er vüf door de he ren en elf door de dames gezwom- De elf damesrecords kwamen al- Na haar toptijd op de 200 meter vrij wordt Enith Brigitha (midden) omhelsd door Berber Kamstra Ie op naam van de ontketende Oost- (links) en Linda Faber. duitee zwemmeisjes. 1 SPORTTOTO I 1 2 3 NEC-MVV U~ GA Eagles-Eindhoven Ï3 Feyenoord-FC Twente Amsterdam-Telstar 1 1 FC Utrecht-Ajax 1 1 AZ '67-Sparta n Graaf schap-Excelsior B PSV—FC Den Haag Roda JC-NAC ■i Wagen.-Heerenveen Bi Vlaardingen-FC Gron. Veendam-FSC i M PEC Zw.-Vitesse 1 1 iM Concurrentie KATWIJK De derby de eerste helft was UVS de sterkere regionale jeugd teams UVS eindigde in van Katwyk, waarmee revanche Bekooy. Katwyk counterde gevaar- werd genomen voor de destyds 30 lyk, wat via Gidie van der Bendt Snelste In feite deed ze het ter beter op de 400 meter vrije slag. waarop ze met 4.13.52 bijna drie en eer halve seconde sneller was dan ooit. Ze mocht zich met die tijd zelfs even 's werelds snelste noe men. Kort erna kwam het bericht, binnen dat Barbara Krause in Bre men 4.11.71 had gezwommen. Dankzij de financiële bijdrage van de NS.F. heeft Enith Brigitha met een training van vier uur per dag zoveel aan kracht gewonnen, dat ze dï langere vrije-slagnummers vol komen aan kan. Op de 200 meter is ze momenteel waarschijnlijk 's we relds sterkste. De 100 meter (van ouds haar specialiteit) is ongeveer gelijkwaardig aan de 400 meter. Voor Enith is er echter geen spra ke van een keuze. De honderd en tweehonderd meter blijven mijn nummers. Als ik van de zomer die 4.13 op een vijftig me terbad maak. ga ik er misschien anders over denken". Zelfs zo'n tijd, die onder het huidige wereldrecord van Shirley Babashoff (4.14.76) ligt, zou waarschijnlijk onvoldoende zijn voor een gouden Olympische plak in Montreal. Bert Sitters rekent er op, dat de meisjes daar onder de 4.10 zullen komen. Het wedstrijdzwemmen is al ge ruime tijd niet meer uitsluitend het domein van wonderkineren en onvol groeide pubers. Enith Brigitha wordt met de jaren sterker, hetzelfde is het geval met Wijda Mazereeuw. die zaterdag haar 200 meter school slagrecord enigszins aanscherpte en Wardenier wint Elfstedentocht LILLEHAMMER Johan Warde- r.ier, de 33-jarige landbouwer uit Marknesse, heeft zaterdag op het Mjösameer nabij Lillehammer de Noorse elfstedentocht op zijn naam gebracht. Vier kilometer voor de finish van deze 180 kilometer lange en met ideaal weer begiftigde super marathon, demarreerde hij uit de vijf man sterke kopgroep, die bij het ingaan van de laatste ronde ook onder zijn aanvoering was ont staan. Jeen van den Berg (48), die de vluchtende Wardenier goed af schermde voor de verwoed Jagen de Jan-Roelof Kruithof, werd op drie seconden tweede, terwijl Kruit hof enkele meters achter hem de der de plaats bezette. De twee overige rüders in de kopgroep. Co Giling tn Henk Portengen, hadden al tij dens een groot deel van de derde en beslissende omloop moeten afzien en speélden in de slotfase dan ook geen rol van betekenis. Temeer daar zij voor dit grote werk de nodige training ontberen. geleden nederlaag in de „Kikkerpol- byna tot succes leidde, der". Nu trok Katwijk in de „Hoor- werd door keeper Peter nes" met 10 aan het langste eind Quick Boys speelde in Rotterdam te- Zyn kopbal an der Wal, die zaterdagmiddag in een briljante stak, goed geweerd. De tweede Het valt aan te nemen, dat zich de komende maanden een felle concur rentieslag zal ontwikkelen voor een plaatsje in de vrije-slagestafette da mes. Enith Brigitha is een vaste keus, evenals de wegens griep in Utrecht afwezige Europese jeugd kampioene Ineke Ran. Annelies Maas, die zich meer tot de 400 me ter wisselslag aangetrokken voelt, moest in de finale de Friese ont dekking Berber Kamstra (59.06 tegen 59.66) voor laten gaan. Het n en ander heeft tot gevolg dat Linda Fa ber en Johanna Wijnands, die deel uitmaakten van de ploeg bij het we reldkampioenschap in Cali, zich zor gen moeten maken. Vooral als Ada Pors, de kampioene van vorig jaar nu geblesseerd eveneens haar kan- leurstellend gelijk tegen het vrü laag helft gaf aanvankelijk hetzelfde spel- didatuur gaat stellen. Het herenzwemmen kreeg dankzij het trio Henk Elzerman, Roland Woudierdng en Fred Eefting een flin- vrijwel de gehele wedstryd de domi- ke duw omhoog. Henk Elzerman neren de ploeg beheerste de vrije slag van de 100 (al moest hij daarop de eer delen met André in 't Veld) tot de 1500 meter. Nadat hij vrijdag al twintig seconden sneller was gegaan op de daar ^dafin QuiCk Bora nale records op de 200 en 400 me- eerste wereldkampioenschap veldnj- CW - Qu.ck Boys ter vrije slag aan toe. Vooral de was voor baanindeling van dat laatste record Westduitser Rolf Wücke. (de tweede helft sneller dan de eer ste) maakte indruk. "Wij zijn nu met deze jongetjes, want dat zijn het ser Jan Kodes heeft eigenlijk nog. zo'n beetje op hetzelf- Zwitserse kampioenschappen op de niveau aangeland als Italië er Spanje", schatte Bert Sitters, "Maar er zit nog veel meer in. Als Hrebec met 6-4. 6-2 en 6-3. Tom ze maar de tijd krijgen groeien". geklasseerde CW (2—2). punten toch in Katwyk. Vooral i beeld te zien, maar in het laatste kwartier nam de thuisclub langza- Katwijk UVS 1—0. Hoewel UVS merhand het heft in handen. Dat leverde geen „normaal" gescoord bleven de beide doelpunt op, wel een (dubieuze) pe- de nalty voor de Katwykers. Een schou- derduw van Hans Kruit ten opzichte van Gidie van der Bendt werd door Wielrennen - Jos Lammertink uit de scheidsrechter bestraft. Jan van Wierden is gisteren in Jelena Gora pü* maakte vanaf elf meter geen -2. Na een kwartier spelen stonden de Katwij- kers al op een 02 achterstand. Dat was hoofdzakeiyk te wyten aan or- Tennis De Tsjechische tennis- Ranisatiefouten In de verdediging. i Bazel de open Quick Boys herstelde zich echter goed en kwam vlak voor rust op 12. dekte banen gewonnen. In de finale In de tweede helft was Quick Boys versloeg hij zdjn landgenoot Jiri de meest aanvallende ploeg, maar verder dan één doelpunt, gescoord te Okker werd in de kwartfinales uit- door Leo Hoek. kwamen de Jeugdige geschakeld door Hrebec. Katwykers niet. De winnende getallen van lotto 10 zyn: 1-2-5-19-24-38 Reservegetal: 17. Het aantal deelnemers aan lotto no. 10 bedroeg 905.102, die voor een inleg zorgden van 3.587.991 gulden. Het prüzenbedrag is 1.840.757 gulden. DUITSLAND 1 - 10 - 13 - 26 - 38 - 46 Reservegetal: 23. SUPERTRIO Atogos G-prijs in Hilversum: 1. No. 10 Speedy Volita (C. de Leeuw): 2. No. 4 Jade; 3. No. 6 Gal lant Prince. Uitkering (10 4 6) f 10,20. Om zet: f51.219,-. Valken rukt op naar de derde plaats LEIDEN In de eerste klasse van de Leidse zaterdagafdeling rukte Valken '68 via een 20 overwinning op Leiden op naar de derde plaats op de rangiyst. KRV, één van de strohalmen voor LSVV '70, bood wei nig houvast voor de studenten: 2—1, terwyl Woubrugge en Kagia de pun ten deelden: 0—0. Valken '68 Leiden 2—0 (2—0) Valken nam het spel van het be gin af aan stevig in handen en opende de score door een doelpunt UVS-doelman Peter van der Wal ivas tegen Katwijk goed in van Jan Hoekstra. Neef Auke Hoek- Toch kon hij ook niet verhinderen dat Katwijk de jeugd- stra voerde het verschil op tot twee derby met 1—0 won. Het kampioenselftal van Weteringse Girls met trainer H. de Koning bijna in het midden op de achterste rij. Verzorger, grensrechter en mascotte completeren het geheel. LEIDEN KRV heeft in de zaterdag-afdeling van de 'Leidse' damesvoetbalcompetitie het doel- gemiddeMe weer wat opgevijzeld door in een uitwedstrijd Zeven hoven met 7-0 te verslaan. Op eigen terrein hadden de Katwijk- sen eerder in het seizoen met één doelpunt minder genoegen moeten nemen. Weteringse Girls werd in de zondagafdeling kampioen door een 6-0 zege op KDO. Zaterdag: Een experimenterend Zevenhoven heeft tegen KRV vry- wel steeds een verdedigende hou ding moeten aannemen. Zevenho ven zette daarbij regelmatig de buitenspelval open. Die taktiek voorkwam in ieder geval dat KRV een zege met dubbele cyfers be haalde. KRV moet nu "volstaan" met zeven treffers, waarvan er drie in de eerste helft werden ge scoord. Topscoorster Coby van Trigt was eindelijk weer eens op schot en leverde drie doelpunten af. Nel Aanhane <2x> Anja van Klaveren en Corry Nijgh comple teerde de produktie. Een doelpunt van Grieta Hoek werd wegens buitenspel afgekeurd. Lugdunum haalde op eigen terrein met 5-1 uit tegen een incompleet SVLV. Bij rust was het al 4-0. Nancy Verhoeven nam vier goals voor haar rekening. Het mooiste doel punt scoorde Petra Keyzer, die de bal met een zweef duik in het doel kopte. Fie Bodijn tekende voor de SVLV-*reffer doör in ei gen doel te schieten. Hennie Ben Schonewille (voor rust) i Lagerweij hielpen Alphia aan een 2-0 zege op Weteringse Girls/2, terwijl RCL met 3-2 de baas bleef over Valken'68. Scoreverloop Val- ken'68- RCL: Vvonne Pfund (ei gen doel) 1-0; Gerie v. Meeteren 1-1; Anneke Rotmensen 1-2; Yvonne Oosterlee 2-2; Gerie v. Meeteren 2-3. ZONDAG Via een klinkende overwinning op UDO is Wetering se Girls kampioen geworden. De hoge uitslag doet vermoeden dat het voor de Girls een niet al te moeilijk middagje was. UDO wist echter via een handig gebruik van de buitenspelval het de tegen stander nog knap lastig te ma ken. Na een 2-0 ruststand drukte Weteringse Girls na pauze toch nog naar een ruime 6-0 score door. De treffers in deze kam- pioenswedstryd kwamen van Ma rion de Groot(3x), Ciska van Eg- mond, Stéphanie Kalker en Marie van der Meer. Het doelsaldo werd daarmee op 153-4 gebracht. Randstad Sport, tweede op de ranglijst liet zich verrassen door SJZ, dat een derde plaats van onderen inneemt: 1-0. Marja Op dam verraste na een voorzet van Anneke Wensveen en een fraaie solo de keepster van randstad. SJZ-doelvrouwe Wil van der Zon was de grote uitblinkster. Iduna won bij VVSB met 0-3. Doelpun ten van Vera van der Hoorn (2x) en Karin Koelenman. doelpunten, door een strafschop langs doelman Dik Miggels te schie ten: 2—0. Daarby bleef het. KRV LSVV '70 2—1 (2—0) Na wat terrein verkennen was het Sjaak de Jong, die met een machtig schot de score in het voordeel van de thuisclub opende. KRV beheerste het spel hierna en de studenten moes ten zich in aanvallend opzicht tot een aantal vruchteloze uitvallen be palen. Ondanks het verdedigende spel van LSVV vond Peter Slinger land nog een zwakke plek: 2—0. Die tweede goal bleek uiteindelyk onont- beerlyk voor de zege want na de thee scoorden de studenten tegen: 2—1. Woubrugge Kagia 0—0 On der weinig inspirerende omstandig heden (een yzige koude en een hand jevol toeschouwers) kwamen Wou brugge en Kagia niet aan goals toe: 0-0. TWEEDE KLASSE Door met 3—0 van SJZ te winnen heeft Stompwijkse Boys opnieuw een van zyn achterstallige wedstryden goed gebruikt om iets van de ach terstand op het leidende MVKV goed te maken. Nadat Aat van Zon het ys had gebroken (1ging het aan Stompwykse zijde wat vlotter lopen. Fred van Ryn en (weer) Van Zon zorgden voor 30. Abbenes stelde te leur tegen Alphia door alleen op het middenveld tot aanvaardbaar spel te komen. Doelpunten leverde dat neit op: 00. Bernardus kwam met de hakken over de sloot tegen hek- kesluiter Kickers. John Eibers zorgde na rust voor het enige doelpunt: 1—0. SVLV nestelde zich achter StompwyJsse Boys wat vaster op de derde plaats door zich de meerdere te tonen van Meerburg. Twee doel punten, één voor rust en één erna gescoord, bracht de Voorschotenaren de zege: 2—0. VNL, Unitas L en HJst- aanvoerder MVKV kwamen niet in actie.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 12