Zijl/LGB maakt het AZC nog erg moeilijk: 5-7 ZLC krijgt toch weer aansluiting Leidse waterpoloërs niet gevaarlijk genoeg in de aanval Damesteam Mercasol naar het tweede plan Knappe zege van Gemini/K Philidor blijft in kopgroep MAANDAG 8 MAART 1976 SPORT LEIDEN - Het is de Zijl/LGB in de laatste thuiswedstrijd van het seizoen niet gelukt AZC een punt te ontfutselen. Wel maakte de Leidse ploeg het AZC tot in het laatste part erg moeilijk. Pas tien seconden voor tijd kon Ton Buunk uit een strafworp de stand van 5-6 op 5-7 brengen. LZ'86, dat vorige week naar de hoofdklasse promo veerde, had in de uitwedstrijd tegen Polar Bears te veel moeite met het doelpunten maken en kwam niet verder dan een 2-2 gelijkspel. Paul Belt (witte cap, no 7) zwemt met de bal weg van AZC-speler Hans 't Hart In de wedstrijd tegen AZC bleek, dat de Zyl/LGB-ploeg nog steeds de stijgende lijn te pakken heeft, maar tevens werd het duidelijk dat de rood-witten in de aanval niet ge vaarlijk kunnen worden, vooral in de perioden waarin Rob Schouten op de kant zit. Bij AZC speelden Ton Buunk en Gijs Stroboer, beiden vaste keus in de selectieploeg van bondscoach Ivo Trumbic, een belangrijke rol, maar Albert Spijker van de Zijl/LGB hoefde zeker niet voor hen onder te doen. Het lijkt er veel op, dat ook Trumbic geen deugde lijke selectieprocedure heeft ge vonden. Gijs Stroboer opende in de eerste periode de score met de ideale goal voor de luie polospeler niet mee teruggaan als de tegenpartij in de aanval is en als de man-meer- situatie niet wordt benut, zelf rustig afmaken. Door een snel ingescho ten bal van Rob Schouten werd het 1-1, waarna beide ploegen éénmaal scoorden in een man-meer-situatie (2-2). Na het eerste part ging de Leidse aanval minder goed draaien en daardoor kwam de defensie te veel onder druk te staan. Dat begon zich in het derde kwart te wreken. Hans 't Hart schoot 2-3 in toen Ja cob Spijker voor een minuut op de kant zat; even later maakte Rudy de Hey er in een identieke situatie 2-4 van en daarmee was het beslis sende gat geslagen. Door velddoel- punten van Albert Spijker en Gijs Stroboer werd het 3-5 en met die stand begon het laatste speldeel. Dankzij een treffer van Albert Spij ker, waarvan de geldigheid over igens twijfelachtig was, kwam De Zijl/LGB nog dichtbij, en na doel punten van Gijs Stroboer en Albert Spijker (allbei bij numerieke meer derheid gescoord) was het verschil nog steeds maar één doelpunt (5-6). Na de strafworp van Buunk kon er over het resultaat echter geen twij fel meer bestaan. In het tumult dat ontstond toen scheidsrechter Goose deze du bieuze vier-meter-worp toekende werd AZC-coach George Geurtsen, zelf een vooraanstaand scheids rechter, weer eens naar de andere kant van het bad gestuurd, maar ook ditmaal zonder verdere conse quenties. LZ'86 zonder Jan Breedeveld en doelman Erik de Vos (vervanger Jan Teske) kon in Ede tegen Polar Bears niet het juiste ritme vinden. De Leidenaars waren wel duidelijk sterker dan hun tegenstanders, maar het spelvertragen van Polar Bears en het snelle affluiten van scheidsrechter Veldman leverden geen problemen op. Toch had het een vrij gemakkelijke zege voor LZ kunnen worden, als er niet zoveel opgelegde kansen waren ver knoeid. De Leidenaars misten on der meer tweemaal een strafworp. Nadat het eerste speldeel met een 0-0 stand was geéindigd, nam Polar Bears in de tweede periode de lei ding door een afstandschot van Wim Wolferink. Meteen nadat LZ'86 in de derde periode een uit stekende kans op de gelijkmaker onbenut had gelaten kon Epi La- gerwey, die op de Leidse speelheift was achtergebleven, voor 2-0 zor gen, maar al snel maakte Joop Siera er met een diagonaal schot weer 2-1 In het laatste kwart werd het over wicht van LZ'86 nog groter.maar meer dan de gelijkmaker van Fried Elzenga leverde het niet op. In de laatste fase van de wedstrijd moch ten de Leidenaars nog een minuut lang met een man meer spelen, maar de winnende treffer bleef uit. In de dames-hoofdklasse kon de ploeg van De Zijl/LGB het niet bolwerken tegen koploper DSZ. In Den Haag werd het zondag 8-0. Fraai snelwandelsucces van Dirk Maassen van de Brink LEIDEN - Voor een zeer fraai snelwandelsucces zorgde giste ren Leidenaar Dirk Maassen van de Brink. De 27-jarige AV Holland-atleet uit De Kooi won een nationale 25 kilometer wedstrijd bij de Amsterdamse Bosbaan in een tijd van 2 uur 9 minuten en 47 seconden. De snelste tijd ooit door een Neder landse snelwandelaar op deze afstand gerealiseerd. Het offi cieuze nationale record op de 25 km dateerde uit 1925(!) toen C. A. Gubbels 2.09.53,2 op de klokken bracht. Hoe sterk Maassen van de Brink gisteren voor de dag kwam blijkt ook wel uit de dui delijke nederlaag die Tjabel Ras te slikken kreeg. Rotterdammer Ras, de laatste jaren nationaal gezien vrijwel onverslaanbaar op de 20 km, moest na circa 18 kilometer afhaken. Binnenkort wil Maassen van de Brink een poging doen om het Nederlands record op de 30 km, wel een of ficieel erkende afstand, te ver beteren. De andere AV Holland-snelwandelaar, Nico Schroten, werd tweede in 2 uur 18 minuten en 18 seconden. Van de vereniging De Bataven werd Arie van Tol gisteren vijfde in de Te Werve-cross bij Rijswijk. Jan Hendriks ein digde als elfde. Vlak achter *0 4 Dirk Maassen van de Brink Hendriks finishte HenK van Leeuwen als dertiende. Win naar werd Vlaardinger Joh an Kijne. Op de 4 km dames zaten de Bataven-atletes Jeanet Hendriks en Mirjam v. d. Salm goed vooraan, resp. 2de en 3de. Heieen Haverkort won de 1500 m bij de meisjes b. LEIDEN - Het damesteam van Mercasol Leiden, drie weken gele den nog 'n serieus gegadigde voor een promotieplaats naar de basket baleredivisie, is door een 41-50 ne derlaag tegen het Groningse Olym- pia verder afgezakt naar het tweede plan in de eerste divisie. Mercasol moest het stellen zonder Mieke Zandbergen en Hanneke Vreeburg, terwijl Joke Zandbergen maar op halve kracht kon meespelen. Eén helft konden de Leidse dames de strijd met het goed spelende Olym- pia volhouden (26-24) daarna moest Mercasol geleidefijk terrein prijs geven hetgeen uiteindelijk resul teerde in de 41-50 nederlaag De meisjesjuruoren van Mercasol verstevigden door een knappe zege op Zaandam hun tweede plaats in de regionale competitie. Bij rust leidde Mercasol met 25-22, bij het eindsignaal was het verschil opge lopen tot 49-36. Topscoorster Lei den: Els Vijfwinkel 18 punten. An neke Ritselaar kwam tot het fraaie resultaat van 18 rebounds. De jongensjunioren van Luba le den een nederlaag bij BC Markt Utrecht (62-72), waardoor de kans van de Leidenaars om in de eind stand als tweede achter Mercasol te eindigen verkeken is. Afdeling Leiden/Gouda LEIDEN/GOUDA - In de A-afdeling van de Leids- Goudse competitie kwam dit weekeinde van de kop lopers alleen ZLC tot winst op hekkesluiter Leidse Boys. Aangezien VTL (1-1 bij Soccer Boys) en Alphia (2-2 tegen KRV) gelijk speelden maakte ZLC daarmee weer een gedeelte van de achterstand, opgelopen door het verlies tegen ESTO, ongedaan. De nummers vier en vyf van de ranglijst, Alphense Boys en Floreant raakten verder achte rop door puntenverlies (0-1 en 0-0) tegen respectievelijk Stompwijkse Boys en RVC. Orarye Groen en Warmunda hielden elkaar voor de tweede maal dit seizoen via de brilstand in evenwicht. Zoals de meeste wedstrijden in de B-afdeling eindigde ook de topper tussen Oudewater en Kickers'69 in een gelijk spel (1-1). Slechts VNL (2-1 bij Schoonhoven) en Am- merstol (4-1 bij Nieuwerkerk) behaalden gisteren geen enkel punt. VNA klom daardoor ten koste van Ammerstol van de laatste plaats. A-AFDELING Soccer Boys - VTL 1-1(6-1) - Voor de halve misstap, die kop loper VTL tegen Soccer Boys beging konden de Leidenaars de hand volledig in eigen boe zem steken. Als de Vlietbewo- ners voor rust wat zorgvuldiger met de kansen waren omge sprongen, dan zou de Bleis- wijkse tegentreffer (tien minu ten voor tijd na een defensiefout gescoord) alleen de eer van Soccer Boys maar hebben ge red en had VTL met een com fortabele 14-zege op zak de thuisreis kunnen aanvaarden. Maar VTL leidde bij rust slechts met 0-1 door een doelpunt van Jan Heshusius, die een voorzet van Dik Moen koppend verzil verde. Hoewel de Leidenaars verzuimden de score te verho gen, meenden zij het na rust toch wat kalmer aan te kunnen doen. Zodoende kon Soccer Boys door een doelpunt van Dirk van der Jagt nog langszij komen: 1-1. Dat VTL op dat moment (als gevolg van een drietal blessures) met tien man speelde mag niet als excuus gelden. ZLC - Leidse Boys 2-0(2-0) On danks vrij pover spel revan cheerde ZLC zich gisteren tegen stadgenoot Leidse Boys voor de onverwachte nederlaag van vorige week tegen ESTO (1-0). Alvorens ZLC, door een doelpunt van Siem Bousie de weg naar de uiteindelijke 2- 0-zege kon vrij maken was de ploeg van trainer Ruud de Groot eerst drie maal aan een achterstand ontsnapt. Koos Schreuder kwam, tot twee maal toe oog in oog met ZLC- doelman Wil de Vos te staan, maar niet tot scoren en een schot van Ronald de Ligny tikte De Vos (die aan dit duel een ge broken middenhandsbeentje overhield) nog net aan, waar door de bal tegen de lat beland de. Na de openingstreffer van Bousie kreeg ZLC wat greep op het spel, wat resulteerde in een tweede doelpunt. Laatste man Jan Sierat tekende met een kopbal voor 2-0. Daarmee had deze wedstrijd de meeste hoog tepunten achter de rug, want in het tweede bedrijf zakte het spelpeil diep weg. Een waar schuwing was er nog voor Leidse Boys-speler Henk Slag wijn. Oranje Groen-Warmunda 0-0 - Hoewel Warmunda in de eerste helft het beste van het spel had leidde dat niet tot gevaarlijke momenten voor het doel van Oranje Groen. Wél gevaarlijk werden de Warmonders in een fase van de wedstrijd, waarin Oranje Groen het initiatief ei genlijk een beetje aan het over nemen was: vlak na de doelwis- seling kopte Matthieu van Win- sen de bal tegen de lat. Aan de andere kant waren Kees Koet en Jimmy Leute dicht bij een treffer maar doelpunten bleven uit 0-0. Alphia - KRV 2-2(0-0) - Zo rustig als dit duel begon zo chaotisch eindigde het. Nadat scheids rechter Galante, eerst Jan Mar tens van Alphia voortijdig naar de kleedkamers had gezonden nscoort met het hoofd 2-0 in de wedstrijd tegen Leidse Boys (by de stand 1-1) volgde Galante Martens zelf een kleine tien mi nuten later (stand 2-1 voor Alp hia) omdat de zaken hem uit de hand dreigden te lopen. Toen hij na overleg met bestuursle den de laatste zeven minuten toch liet uitspelen zag KRV door een treffer van Dik van der Ben nog kans op 2-2 te komen. Bert Koster had Alphia m eerste instantie aan een 1-0 voor sprong geholpen, maar John Eshof had daar een Katwyks doelpunt tegenover gesteld: 1 -1 Ook Bert Niemeyers treffer (2-1 kon Alphia zoals gezegd niet aan winst helpen. B-AFDELING Meerburg - DOSR 2-2(0-1) DOSR sloot de eerste helft ver diend met een 0-1-voorsprong af. Er moest echter wel een strafschop (toegekend wegens hands van Thijs de Wit) aan te pas komen om die 0-1 tot een feit te maken. Diezelfde Thijs de Wit zorgde overigens voor de gelijkmaker door eveneens een strafschop te benutten: 1-1. Meerburg putte hieruit de moed om door te gaan en gemakkelijk spelend nam het via een kopbal van Jan Zandbergen een voor sprong: 2-1. Wat behoudender spel had de thuisclub wellicht ook de eindzege opgeleverd, maar Meerburg had de smaak van aanvallen te pakken en on derschatte de risico's die die speelwijze met zich mee bracht. Daardoor kon DOSR nog lang szij komen. Vijf minuten voor tijd gebeurde dat ook door een doelpunt van Ger Rietbroek: 2-2. Schoonhoven - VNL 2-1(1-1) Een fout van VNL-libero Koos Wesselman was in eerste in stantie verantwoordelijk voor de openingstreffer van Schoonhoven, die Loek Heme- rik uiteindelijk voor zijn reke ning nam. Na een afgekeurd tweede Schoonhovens' doel punt nivelleerde debutant Mi chel den Os even voor rust het verschil: 1-1. Gaandeweg bleek de thuisclub echter toch ster ker, hoewel .het benutten, en zelfs het scheppen van kansen toch moeilijkheden opleverde. De beste kans kreeg Jacques Jongbloed, die ongehinderd vanaf elf meter op het Leidse doel mocht schieten. 2-1. Bergambacht - VNA 1-1(0-1) - De behoudende speelwijze, die VNA tegen Bergambacht han teerde, wierp gisteren (op nieuw) vruchten af. In de rust van deze slechte wedstrijd was de stand zelfs 0-1 in het voordeel van VNA, aangezien Jan Hols- beek eenmaal doeltreffend had toegeslagen. Als Aad de Graaf in het begin van de tweede helft iets zorgvuldiger met een goede kans was omgesprongen, dan had VNA dit duel waarschijn lijk met een overwinning afge sloten. Nu kwam Bergambacht via een omstreden strafschop, door Kees Anker benut, aan een gelijkspel: 1-1. Unitas L - VVOA 0-0 Sterk keeperswerk aan beide zijden bezorgde de aanvallers van zo wel Unitas als VVOA gryze ha ren. Voor de thee plukte John Brouwer de bal eenmaal met verve van de schoen van een der WOA-spitsen, en daarna toonde collega-doelman Stra- ver zijn klasse. Jaap Prins, Jan Oudshoorn en Ger Vermont konden de WOA-doelman bij goede kansen toch niet in verle genheid brengen. LEIDEN - De heren van Gemi ni/Kangeroes zijn in de volleybal competitie nog niet helemaal uit de gevarenzone. Er degraderen auto matisch twee ploegen uit de eerste divisie en de nummer drie van on deraf op de ranglijst (de positie van Gemini/Kangeroes) zal degrada tiewedstrijden moeten spelen. De zege die de pupillen van Johan Kwestro behaalden op Duyvestein PW geeft de burger enige moed. Tegen de voor de Voorschotense moeilijk te bespelen Hagenaars ontbrak Jan Bloot, terwijl in de vierde set ook nog de goed draaiende Kees de Ridder zich door een onjuiste actie van één van de gasten blesseerde. Daarnaast werd Gemini benadeeld door een aantal arbitrale missers. Wilskracht en doorzettingsvermogen, deden ech ter de balans ditmaal naar de Voor schotense formatie doorslaan, met aanvaller Nico Klein in een hoofd rol, 10-15, 15-7, 15-9, 14-16, 16-14. In de tweede divisie moesten de dames van Gemini/Kangeroes de volle vijf sets spelen, om de reser ves van Amsterdam/Boemerang tot capitulatie te dwingen. De Amster damse oud-internationals wisten met hun grote inzicht de vierde set met een royale en voor de Voor schotense supporters weinig goeds belovende marge in hun voordeel te beslissen, 15-4. Maar de grotere beweeglijkheid en het hogere tempo van Gemi ni/Kangeroes, dat aanvalster Ma rijke Bertels (absent door ziekte) danig miste, was in de vijfde set be slissend, 14-16, 15-5, 15-12, 4-15, 15- 12. Groen Stereo Centrum had tegen Tempo Team Haag 2 ook niet de beschikking over de volledige ploeg. Aanvalster Janny Visser kon niet van de partij zijn wegens een enkelblessure, terwijl spelverdeel- ster Elly Kouweberg een griepje onder de leden had. Het sterke spel van All Oudshoorn. An den Hol lander en Joke van Klaveren bete kende echter voldoende compen satie en dat moest Tempo Team, sterk veijongd. met een 0-3 neder laag ervaren, 15-4. 15-9. 15-7. De he ren van Gemini/Kangeroes 2 ver speelden hun eerste plaats op de ranglijst van de derde divisie G door een 0-3 nederlaag tegen con current Goudse Verzekeringen 2, 12-15 (na 12-8), 13-15 (na 13-9) en tenslotte 7-15. Deze nederlaag was grotendeels te wyten aan een te ge ringe concentratie. Haak NOVO boekte winst bij de dames en verlies by de heren. De dames Waren niet compleet maar de reserves van Goudse Verzeke ringen konden daarvan niet profi teren en moesten een 2-3 nederlaag accepteren: setstanden 3-15, 15-9, 15-7, 12-15 en 8-15. Op de kritieke momenten bleek de Noord wij kse ploeg meer kracht te hebben dan Goudse Verzekeringen. De heren verloren na een spannend duel van SVC, 15-8, 11-15, 14-16, 15-7 en 11-15. De defensie liet bij Haak NOVO te veel gaten vallen. LEIDEN - Het kleine probleem, de match tegen het Haagse DD, heeft het eerste schaakteam van Phili dor Leiden in de hooofdklasse van de KNSB gemakkelijk opgelost De Leidse ploeg stond de Hagenaars slechts vijf remises toe. Philidor bouwde met "fraai vuurwerk" een beslissende 6,5-2,5 voorsprong op. De enige hangparty staat duidelijk beter voor de Leidenaars, zodat de eindstand wel 7,5-2,5 zal worden. De Graaff opende de score in het duel Philidor-DD met een snelle remise. Een pionoffer bracht Ad van den Berg niet hetgeen hy zich ervan had voorgesteld: 1-1. Phili dor kwam daarna door een "vuur- doffer de kroon op zijn aanval te zetten. Het werd echter remise. Den Broeder stond de gehele party "gedrukt". Met enig "gewriemel in tijdnood" haalde hy nog remise: 3-2. John van der Wiel speelde de mooiste partij van de dag. Een ge durfde koningsaanval sloot hij met een briljantpaardoffer winnend af: 4-2 Bakker zag zyn betere stand steeds slechter worden. Toen hy verloren stond, gaf Lindner par does een toren cadeau: 5-2. TTieo Piket riep in tydnood na de nodige investeringen 's vijands koning op het matje: 6-2. Van Maaren kwam na zware strijd tegen Van Weezei tot een verdiende remise: 6,5-2,5. Van Reek staat in de enige hang- party twee pionnen achter, maar deze worden ruimschoots gecom penseerd door een geweldige vrij pion op de zesde rij. Er zat voor Philidor geen positie verbetering in, want het op de vierde plaats prykende Charlois kende totaal geen pardon met BSG I. Het team uit Bussum mocht bly zijn met twee remises: 8-1. Het topduel tussen de "betaalde grootmachten" Desisco/WGM en Volmac/Rotterdam beslisten de Amsterdammers met 6,5-1,5 voor lopig in hun voordeeL Het team uit de Maasstad dacht een goede zet te doen door in de plaats van groot meester Jan Tim man, die momen teel aan een toernooi in het Joegos lavische Skopje deelneemt, kandidaat-grootmeester Keene, eén van de sterkste spelers van En geland, op te stellen. Keene, die voor zijn party vyfhonderd gulden ontving en bovendien zyn reis- en verblijfkosten vergoed kreeg, be zorgde de Rotterdammers een grote teleurstelling. Tegen meester Coen Zuidema ging Keene al na twaalf zetten op zettenherhaling in: een raszuivere salonremise dus. Ook Kick Langeweg en Max Euwe kwamen remise overeen. Rob Har- toch versloeg Hans Böhm. Rotter dam heeft zijn nederlaag te wijten aan het volledig falen van de "staart". De Belg Roose, Doelman, Van Dop en Van den Berg verloren op een rijtje. Rotterdam gaat nog proberen de schade tot 6,5-3,5 te beperken LSGI stelde in klasse H C zyn aan hang danig teleur door met 6,5-3,5 van het gepromoveerde Charlois II te verhezen. Charlois II nam via deze zege de koppositie van LSG I LSG kwam in deze wedstryd dui delijk kwaliteiten tekort. In maar liefst vier partijen gaf het de kwali teit weg. Hörchner bracht het nog tot remise, maar Sikkel, Mieremet en Koning kregen de kous op de kop. Kemperman en Bakker waren volslagen kansloos. Daartegenover stelde LSG gedegen winstpartijen van Joan Baart (zyn zevende zege) en Wichers. De remises van Smout en Wiebes konden de nederlaag voor LSG niet meer verdoezelen. De Baronie I heeft de indrukwek kende opmars van Voorschoten I niet kunnen stuiten. Voorschoten behaalde een regelmatige 3,5-6,5 zege. Wouters en Sluiters wonnen met fraaie stukoffers, terwijl Van Schaik "gewoonmet actief spel won. Huizer en Bert Houweling straften de foutjes van hun oppo nenten resoluut af. Hetzelfde ge beurde met de foutjes van Houwe ling sr. en Bongers. Thieme for ceerde in tydnood het mat, maar Klefkens verloor regelmatig. Wisse veroverde in een wilde party de dame tegen toren en loper, maar hy kon er niet meer dan remise uit ha len. Klasse II B is door een ware aard beving op zijn kop gezet. Philidor II bracht tegen hekkesluiter ZSC/Saende met vier remises aan de topborden en fantasievolle winstpartyen van Barkema, Van Loon en Brinkers een beslissend lykende 5-2 voorsprong op het sco rebord. Het trio hangpartyen staat echter zo slecht, dat een verrassend 5-5 ge- lykspel voor ZSC/Saende niet on- mogelyk is. Het was voor Philidor een geluk by een ongeluk, dat ri vaal Amstelveen I by Pat Mat I de boot miste. Desisco/WGM II vergat van de misstappen van de koplo pers te profiteren: het liet zich door VHS II pakken: 4-6. Door al deze uitslagen heeft Philidor nu alleen de leiding genomen. LSG II vergrootte zyn kans op lijfsbehoud door Holland Da ta VAS ASC II. te verrassen: 4,5-5,5. De Visser. Hendnksen, Geertsma, en Van der Drift verlo ren weliswaar, maar winstpartyen van Nieuwland, Ossewaarde, Tole- naar. Van Rongen en Heemskerk (enorme "schwindel in tydnood") deden de balans definitief naar de zyde van LSG II doorslaan, want dobbelaar scoorde een royale re mise tegen jeugdkampioen Han Sinke. LSG II deelt nu de zesde plaats met Holland Data/VAS/ASC II en Pat Mat I voor Het Oosten I en ZSC/Saende I.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11