Internationale bestriidins: omkooppraktijken gewenst y Z-Afrika wil Russisch imperialisme bestrijden Het Kremlin vond weer een zondebok Voorstellen in VS: O BROERE Teken dat u kiest voor de mooiste voorfaarsreis Voor al uw reizen beter uit metCebutO Doezastraat30, Leiden in vogelvlucht in vogelvlucht "TATERDAG 6 MAART 1976 I WASHINGTON (ANP) De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Robert Ingersoll, heeft gisteren voor een subcommissie van het Congres voorstellen ge daan om door internationale samenwerking een eind te maken aan laakbare praktijken van het zakenleven. Een tweede voorstel houdt in dat de Verenigde Staten met andere landen regelingen treffen mvoor het uitwisselen van gegevens in omkoopzaken. Voor een subcommissie van de gezamen lijke commissie van Huis en Senaat voor economische zaken, zei Ingersoll dat de Verenigde Staten de voorstellen zullen voorleggen aan de permanente commissie van de Verenigde Naties 'voor multinationals, die op het ogenblik vergadert in Lima, Peru. „Aan de buitenlandse betrekkingen van de Verenigde Staten is ern stige schade toegebracht door de recente onthullingen van onbewe zen beschuldigingen tegen buiten landse functionarissen. Sommige buitenlandse regeringen hebben hun diepe bezorgdheid geuit over onthullingen, voortvloeiend uit het onderzoek van de senaat (in het geval van Lockheed) of uit rappor- VITORIA De begrafenis van de drie slachtoffers van de onge regeldheden in de Baskische stad Vitoria is gisteren tot een grote politieke demonstratie uitgegroeid, waarbij zich echter geen inciden ten voordeden. Een menigte van naar schatting meer dan 50.000 mensen volgde de drie kisten die door collega's van de omgekomen jonge arbeiders van de kathedraal naar de be graafplaats werden gedragen. In de kathedraal werd een rouwmis opgedragen door de pastoor van de parochiekerk waarbij zich woensdag de bloedige incidenten hadden voorgedaan. Soldaten gevraagd HASTINGS, NEBRASKA (APP) In het twee keer per maand in Hastings in de Amerikaanse staat Nebraska verschijnende blad "Shot- gun News", heeft een advertentie gestaan waarin wordt gevraagd om "veteranen in goede conditie voor J dienstneming onder contract in een voormalige Britse kolonie". Reflectanten moeten schryven naar een adres in Highlands, een buiten dijk van Houston in Texas. Ze moe iten vijf dollar insluiten en krijgen |dan inlichtingen over traktement en [andere zaken betreffende het Rhode- sische leger. ten, toegeschreven aan deze onder zoeken, waarin de namen van hoge functionarissen genoemd zouden worden. Deze regeringen hebben de hulp gevraagd van het ministerie van Buitenlandse Zaken om de do cumentatie te verkrijgen die nood zakelijk is om de beweringen te onderzoeken", aldus Ingersoll. Hij zei dat zijn ministerie altijd vol ledig heeft samengewerkt met be langhebbende buitenlandse rege ringen, maar niet beschikt over de documentatie in deze gevallen. Als deze documenten bestaan zijn ze in bezit van Lockheed, van de sub commissie van de senaat inzake multinationals, of van de commis sie voor de beurs, zo verklaarde Ingersoll. Het voorgestelde verdrag tegen cor rupte praktijken zou de volgende principes behelzen: het zou van toepassing zijn op de internationale handel en op in vesteringsovereenkomsten met re geringen; het zou gelijkelijk van toepas sing zijn op het aanbieden en doen van laakbare betalingen, en op het vragen en accepteren ervan. De regeringen zullen samenwerken bij de uitwisseling van informatie met de bedoeling corrupte prak tijken uit te roeien. Er zouden uniforme gedragsregels komen voor onthullingen over politieke bijdra gen, schenkingen en betalingen die zijn gedaan by heimelijke trans acties. ADVERTENTIE Stap deze week eens binnen bij de kantoormeubel showroom van CIEBA en doe het daarna thuis nog »s dunnetjes over.... Dunnetjes? Kom nou, noem dat maar gerust dubbeldik. Want u krijgt na uw bezoek de 64 pagina's tellende vierkleuren ClEBA-katalogus mee. Kom ook 's naar de 750 m2 grote toonzalen als u niet direct kan toormeubelen nodig heeft. Dan blijft u mooi op de hoogte van de laatste kantoormeubel-mode. U mag kijken zolang als u wilt. Op werkdagen van 9-5 uur in het Cl EB A-gebouw. LzV Industrieterrein "De Waard" Willem Barentszstraat 35 LEIDEN, telefoon 071/149044 RUIM 25 JAAR EEN BEGRIP VOOR KANTOOR-EFFICIENCY. ADVERTENTIE Rustiger en voordeliger. Met de grootste kundigheid voorbereid en begeleid door Broere*Cebuto. 13 dgn. Rome-Florence-Venetië 3 en 31 mei 860,* 13 dgn. Zuid-Noorwegen 31 mei 1225,- 15 dgn. Praag-Wenen-Budapest 15 en 29 mei 980,- 15 dgn. Split-Dubrovnik-Sarajevo 22 mei 960,- 18 dgn. Rondreis Zuid-Italië 17 mei 1150,* 19 dgn. Hongarije-Roemenië-Joegosl. 22 mei 1240,- 20 dgn. Zweden-Finland-Noordkaap 14 juni 2375,- Schitterende vakantiereizen, geheel verzorgd, per luxe reiswagen, ook in zomer en najaar. LEIDEN', Doezastraat 30, tel. 143612/12597!. en bij Ussone-Lindeman/Ruys, V D. Vi Telefoon 071—143612 KAAPSTAD (Reuter, DPA) De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Hilgard Mul ler, heeft er gisteren bij de Afri kaanse landen, op aangedrongen de strijd aan te binden tegen het "Russisch imperialisme". Ze kun nen dan rekenen op steun van Zuid-Afrika. "Het is dringend noodzakelijk dat de Afrikaanse lam- Samenwerking in Ulster niet gelukt LONDEN (AP) Groct-Brittan- nië heeft de pogingen opgegeven de rooms katholieken en protestanten in Noord Ierland tot samenwerking in het bestuur van hun land te bewe gen. Merlyn Rees, minister voor Noord- Ier land, verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat de Britse regering voorlopig geen nieuwe initiatieven zal ontplooien terzake het bestuur van Ulster. Noord Ierland zal voor een nieuwe periode van onbepaalde tijd weer direkt vanuit Londen worden bestuurd. Rees kondigde aan dat de 78 leden tellende constitutionele vergadering van Noord-Ierland is ontbonden. Deze vergadering is er niet in ge slaagd de godsdienstige tegenstellin gen te overbruggen die sinds 1969 dood en verwoesting hebben gebracht in Ulster. Luchtmachtchef weg wegens Lockheedzaak ANKARA (AFP/DPA) De op perbevelhebber van de Turkse lucht macht, generaal Emin Alpkaya. heeft gisteren ontslag genomen, na dat hy had toegegeven dat hyvan de Italiaanse vestiging van het Ameri kaanse vliegtuigconcern Lockheed 30.000 dollar had ontvangen. Generaal Alpkaya ontving de 30.000 dollar toen Turkije vorig jaar een veertigtal Star fighters kocht die in Italië in licentie waren vervaardigd. Turkije richtte zich tot de Italiaan se vestiging van Lockheed, „Aer-Ita lia", omdat rechtstreekse levering uit de Verenigde Staten krachtens het wapenembargo tegen de regeringin Ankara niet mogelijk was. De onder- oommissie uit de Amerikaanse Senaat die de Lockheedzaak uitzoekt, heeft vastgesteld dat er bij deze transactie met Turkye een miljoen dollar aan steekpenningen is betaald. den zich realiseren welke gevaren het Russische imperialisme met zich mee brengt, en zich verenigen om gezamenlijk de strijd aan te binden" aldus Muller. "Ik ben er zeker van dat de Afri kaanse landen die honderden jaren onder imperialistisch bewind heb ben geleefd alvorens onafhankelijk te worden, niet opnieuw onderwor pen willen worden aan een scort imperialisme dat veel erger is dan zij net hebben afgeworpen. Ze moe ten weten dat zij bij de bestrijding van deze bedreiging op ons kunnen rekenen. Zij weten dat Zuid-Afrika in dit opzicht een belangrijke bij drage kan leveren". Muller, die sprak in bet Zuidafri- kaanse parlement, deed ook op nieuw een beroep op de westerse landen, met name op de Verenigde Staten, om iets te doen aan de "Russische en Cubaanse agressie" in Afrika. "Het westen moet be grijpen dat als het uur geslagen is voor Angela, het ook slaat voor de meeste andere landen in Afrika, voor Lati j nsamerikaanse landen met radicale stromingen en uitein- delyk voor West-Europa zelf." De Noordatlantische-Verdragsor- ganisatie (NAVO) gaat een eigen net van "hot lines" opzetten voor direct contact tussen de instantdes die de besluiten nemen, en de 15 lid-sta- ten. Een NAVO-functionaris maakte gis teren in Brussel bekend, dat hier mee tegen 1980 telefonisch topconfe renties kunnen worden gehouden. Daarvoor zullen drie kunstmanen worden gelanceerd, waarvan de eer ste in april de lucht ingaat. Voorts komen er 16 ondergrondse centrales. Er is een begroting voor de eerst» fase van het plan van 350 miljoen dollar goedgekeurd. Door Peter Dijkgraaf Voor de tweede keer binnen drie jaar heeft de leiding van de communistische partij van de Sowjet-Unie een landbouw minister tot zondebok ge maakt. Dimitry Poljanski, door miljoenen Russen rechtstreeks gadegeslagen via een directe televisie-uitzending van de slotbijeenkomst van het 25-ste congres, zat in de eerste rij achter het spreekgestoelte net zo hard als de rest van de Kremlin-top mee te klappen, toen secretaris-generaal Leo nid Brezjnew de zestien namen voorlas van het nieuwe Polit buro. Poljanski, die met zijn 58 jaar het jongste lid was van dit hoog ste beleidsorgaan in de Sowjet- Unie en vele Jaren beschouwd werd als de opvolger van premier Kosygin, was geheel alleen het slachtoffer geworden van de mi serabele graanoogst (slechts 140 ton in plaats van de geplande 270). Net zoals zijn voorganger Vladi mir Matsjekewitsj, die in 1973 ge nadeloos de laan werd uitgestuurd na de misoogst van 1972. En ook net zoals Nikita Chroesjtsjow, die in 1964 als partijleider werd af gezet vanwege het falende land bouwbeleid. Alleen, in dit laatste geval ge bruikte de oppositie onder leiding van Brezjnjew het landbouwbe leid om ook de hoogste mannen ter verantwoording te roepen. Poljanski, door Chroesjtsjow per soonlijk als een van de talent volle jongeren naar voren ge schoven, werd in 1964 door de nieuwe sterke mannen als pion gebruikt en hij veroordeelde in een felle aanval de agrarische aan pak van zijn vroegere bescherm heer. Zondebokken Het merkwaardige op dit jubi leumcongres was echter, dat Brezjnjew, Kosygin en de andere prominente sprekers in de afge lopen tien dagen alle schuld op de grote droogte schoven en nie mand persoonlijk aanvielen. Pas één dag voor de verkiezing van het nieuwe Politburo, kwamen de geruchten op gang, dat er wel de gelijk naar zondebokken werd ge zocht en dat zelfs premier Kosy gin het slachtoffer zou kunnen worden- De eerste minister kreeg echter na de partijleider het mees te applaus van de 5000 afge vaardigden in de congreshal van het Kremlin en de enige die dus aan de schandpaal ging was de landbouwminister. Poljanski heeft er van alles aan gedaan om d elandbouwopbrengst op een hoger niveau te brengen zonder ooit toe te geven, of zelfs te veronderstellen, dat er wellicht iets aan het systeem mankeert. Vijftien jaar geleden werd slechts eenvijfde van de investeringen in de Sowjet-Unie in de landbouw ge stopt. Na de val van Chroestsjow deed Poljanski zijn intrede in het kabinet (belast met economische planning) en hij voerde de inves teringen in de landbouw op tot een kwart van het totaal. In het nu gelanceerde vijfjarenplan wordt een op de drie roebels ln de agrarische sector geïnvesteerd. Zijdelings Sommige Moskou-kenners me nen dat de val van Poljanski slechts zijdelings met de landbouw te maken heeft. Hij zou naar de zin van Brezjnjew nog te goede banden onderhouden met SJelepin. Deze oud-chef van de geheime dienst KGB en oud-vakbondslei der viel vorig jaar in ongenade. Hij was de laatste belangrijke te genstander van de secretaris-ge neraal. Brezjew is kennelijk nog altijd een beetje bevreesd voor de macht van de vakbonden al laat hij geen Brezjnew gelegenheid voorbijgaan om trots te melden dat de werknemers-or ganisaties er weer een paar mil joen leden bij hebben gekregen. Als grote kanshebber voor een plaatsje ln het Politburo zagen waarnemers in Moskou niet al leen Grigory Romanow die het inderdaad haalde maar ook de nieuwe bakbondsleider Iwan Ka- pitanow. Zijn naam kwam echter niet voor op het lijstje, dat vol gens Brezjnew eenstemmig door het Centraal Comité was opge steld. Halve militair In zijn plaats werd een „halve militair" gekozen: Dimitri Oesti- now, die al sinds 1960 belast is met de controle op het defensie- apparaat vanuit de partij. De 65- jarige Oestinow. die sinds 1952 in het Centrale Comité zitting heeft, wordt al jaren getipt als de eerste burgerminister van defen sie na de tweede wereldoorlog. Maar omdat AndreJ Gretsjko, de huidige defensieminister, evenals al die andere bejaarde topmannen niet van wijken weet, heeft hij nu als een soort troostprijs een plaats gekregen in het Politburo, waar van hij al sinds 1966 plaatsver vangend lid was. Spanje's overgang van Franco's dictatuur naar een aanvaardbare vorm van Westerse democratie vol trekt zich, zoals te verwachten was, niet zonder spanningen. Zo vielen er dezer dagen in de Baskische stad Vi toria vier doden en tientallen ge wonden, toen de politiè voor het eerst met gericht vuur optrad tegen betogers, die hun oproep tot een „dag van stryd" voor betere arbeidsvoor waarden kracht bijzetten met ben zinebommen. Dergelyke uitbarstin gen, al of niet onder invloed van be roepsagitators, zijn begrypelyk wan neer men bedenkt, dat demonstraties veertig jaar lang verboden zyn ge weest. Het ongeduld groeit en velen kunnen geen begrip opbrengen voor het inzicht, dat de democratisering tyd nodig heeft. Nu zyn er, vanzelf sprekend. krachten werkzaam die van democratisering weinig of niets wii- len weten, zoals de ultra-rechtse groepering die met de kernachtige naam „El Bunker" pleegt te worden aangeduid. Van die zijde is geen me dewerking te verwachten. Tegen actie is noodzakelijk. Daar staat te genover, dat ook in regeringskringen democratische opvattingen leven, zo als trouwens in de paar maanden, dat de democratisering op gang is, reeds is gebleken. Men denke aan de amnestie voor politieke en gewone gevangenen ter gelegenheid van de troonsbestijging van koning Juan Cai'los, aan de terugkeer van bepaal de bannelingen, aan de verruiming van de persvrijheid waardoor de Spaanse pers nu reeds een geheel andere indruk maakt dan onder Franco, aan het congres van de chris ten-democraten en hun buitenlandse sympathisanten, waarvan de bladen uitvoerige verslagen met foto's pu bliceerden, aan de terugkomst van Felipe Gonzales, de leider van de il legale socialistische party, aan het opnemen in het kabinet van drie mi nisters uit „moeilijke" provincies als Baskenland, Catalonië, enz. En ver der zyn er dan toezeggingen over herziening van Franco's terroristen- wet, hervorming van de grondwet (waarover een referendum gehouden zal worden), de instelling van een nieuwe Cortes die midden volgend jaar zal gaan functioneren e.d. Er is dus al het een en ander veranderd en er zal binnen een redelijke termijn nog meer gewijzigd worden, al zal dat, zoals de minister van Buitenlandse Zaken, Jose Maria de Areilza (een Bask), onlangs verklaarde, in Spaan se stijl geschieden. De Spaanse rege ring is kennelijk niet van plan zich volledig aan anderen te spiegelen of lessen van anderen te aanvaarden. zy gaat uit van „continuismo", de con tinuïteit van de staat, niet van het regime, zoals De Areilza het formu leerde. De noodzakeiyke veranderin gen kunnen, na een dictatuur van veertig jaar, niet in een ommezien worden aangebracht. Het gaat dus om de vraag welk tempo daarby moet worden aangehouden. Voor velen zal dat te langzaam zyn, voor anderen te snel. De taak van de regering is het juiste midden te vinden. Dat dit een buitengewoon moeiiyke opgave is, ligt wel voor de hand. berger onlangs in de „New York Times". En dat zyn de ministers van Binnen- en Buitenlandse Zaken, resp. Manuel Fraga Iribarne en (de hier boven geciteerde) Jose de Areilza, graaf van Motrico, belden afkomstig uit het noordwesten en voorstanders van democratisering. Dit laatste be tekent niet, dat zy de periode-Franco als een tyd van stilstand beschouwen. In een gesprek met minister De Areilza vroeg een redacteur van NRC/Handelsblad naar diens oordeel over Franco. Het antwoord luidde, dat Franco aan Spanje een lange periode van stabiliteit oplegde en het in staat stelde een modern land te worden. In elk opzicht: economisch, sociaal, cultureel, industrieel en technolo gisch. „In Spanje zyn geen analfabe ten. Meer dan 2000 dollar inkomen per hoofd van de bevolking. Tiende industriële macht in de wereld. En voor het eerst bestaat er een sociale structuur, waarin de middenklasse en de bovenste laag van de arbeiders klasse een conservatieve neiging ver tonen omdat ze in een consumptie- maatschappy leven. Ik zeg niet dat dit goed of slecht is. We naderen voor het eerst een democratisch Spanje omdat het aantal van de „have's" (bezittenden) veel groter ls dan het aantal "have-nots". Een uit spraak als deze, afkomstig van een gezaghebbende, naar democratisering strevende figuur als De Areilza zegt genoeg over het uitgangspunt van de huidige Spaanse regering. Er is, zo zou men deze uitlating kunnen sa menvatten, een bevredigende basis. Maar die grondslag is niet voldoende, omdat die moet worden aangevuld, verbeterd en versterkt door democra tische partyvorming, vrye vakvereni gingen en, in het algemeen, een zo danige structuur, dat de bezwaren te gen het lidmaatschap van de Euro pese gemeenschap en de NAVO ko men te vervallen. Het "bestel", d.w.z. de zittende machthebbers, stelt zien democratisering over een langdurige periode voor, het volk neemt geen ge noegen met "mondjesmaat". Dat leidt tot wry ving, tenzy het democratise ringsproces door het publiceren van data ordeiyk kan verlopen. De Areilza verwacht een referendum nog vóór de zomer en het functioneren van de Cortes omstreeks het midden van 1977, voorafgegaan door algemene verkiezingen tussen april en Juni van het volgend jaar. Hoe die zullen uit vallen, is nog allerminst zeker, maar, op basis van deskundige voorspellin gen, zal de Cortes dertig procent christen-democraten en evenveel so cialisten tellen. Het aantal commu nisten wordt geschat op vyftien pro cent. Intussen hebben de Amerikanen het huidige bewind ruggesteun gege ven door het sluiten van een vyfjarig contract van vriendschap en militaire samenwerking, onder toekenning van een krediet van drie miljard gulden. Zoals bekend zal koning Juan Carlos deze zomer een bezoek aan de Ver enigde Staten brengen. Er is dus, op het gebied van binnen- en buiten landse politiek, een zekere vooruit gang merkbaar, maar de ongemakke- ïyke kwestie van 't tempo der demo cratisering vormt een ernstig pro bleem. RL

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9