Puinstort voor automobilisten riskant gebied „Ik voel mij onschuldig" Sociale uitkering en minimumloon niet los Buitenom Binnendoor Aangiften bij politie Rijswijk over plaats van moord BENELUX NOG NIET EENS OVER EUROPA BRINK Luchtverwarminq De Gaay Fortman naar Antillen Huisarts berispt PPR maakt ruzie over De Gaay Fortman stomi ZEKE •""SUING STAATSSECRETARIS MEIJER (CRM) Belgen Tekorten Ombudsmannen Tegenspoeden EATERDAG 6 MAART 1976 DEN HAAG (SP) De regerin gen van de drie Benelux-landen, Bel gië, Nederland en Luxemburg, heb ben nog geen gemeenschappe lijk standpunt over de vorming van een Europese Unie en de vorm waar in rechtstreekse verkiezingen voor een Europees Parlement in 1978 moe ten worden gehouden. Over deze zaken is deze week over leg gepleegd tussen de premier van Luxemburg Gaston Thorn, ce Bel gische minister van buitenlandse za ken Renaat van Elslande en de Ne derlandse premier Den Uyl. Een grote politiemacht deed gisteren een inval in het icoomvagenkamp van de familie N. aan de Lange Kleiweg in Rijswijk (foto boven), wat niets anders opleverde dan de constatering dat Dirk N. spoorloos was verdwenen. Foto on der: een van de vijf verdachten die na de inval op het kamp naar de familie N. kwamen informeren, wordt gefouilleerd. RIJSWIJK (SP) Had de moord op de ongewapende Rijs- wijkse hoofdagent-rechercheur W- J. de Krijger (40) donderdag avond op de puinstort aan de Po- lakweg kunnen worden voorko men? Dit is een van de belang rijkste vragen, nu is gebleken dat 'de Rijswijkse politie verschillen de aangiftes had van automobi listen die de laatste tijd op dit in aanleg zijnde deel van het Stads landschap in Rijswijk door een of meer mannen onzedelijk waren benaderd- Deze aangiftes in combinatie met het gegeven dat de thans overal gezochte Dirk N. (19> vlakbij in het woonwa genkamp zijn domicilie kon hebben en bovendien een jaar geleden we gens ondermeer het beroven van ho mofielen was veroordeeld, maken het zeer merkwaardig dat de rechercheur ongewapend en alleen met de knaap een afspraak is nagekomen. Een af spraak die hem tenslotte ook, na de Haagse taxichauffeur Gerard Hof stede (32), noodlottig werd. i Volgens onze inlichtingen zijn de bij -de Rijswijkse recherche binnengeko men aangiftes zowel van taxichauf feurs als van particuliere automobi listen afkomstig. In een aantal ge vallen was er sprake van één man, die de autorijders benaderde en hen vroeg om hem naar de puinstort te rijden. Eenmaal daar aangekomen werden de automobilisten onder be dreiging gedwongen zich uit te kle den, waarna zij van hun geld werden beroofd. Kleding weg Men vermoedt dat N.. op wiens op sporing de Rijkspolitie een premie van tienduizend gulden zet, op deze wijze ook taxichauffeur Gerard Hofstede tot zijn zoveelste slachtoffer gemaakt zou kunnen heb ben. De krachtig gebouwde Hagenaar, die zeven Jaar in het eerste elftal van een voetbalclub heeft gevoetbald, zou in de nacht van dinsdag op woensdag echter hebben geweigerd om zich voor zijn „passagiers", onder wie de hoofdverdachte, uit te kleden waarna de daders hem in koelen bloede neerschoten. Vervolgens zouden zij het lijk naar de enkele honderden meters verder op gelegen vijver versleept hebben. De daders hebben zich meester gemaakt van zijn onderhemd, overhemd en coltrui, die neg steeds zoek zijn. Ondermeer uit bandensporen en uit de situatie op de puinstort is vast ko men te staan, dat de daders met de wagen van hun slachtoffer hebben willen wegrijden. Het cardan van de auto liep echter vast op een flink stuk steen, zodat de mannen met het geld van de chauffeur lopend moesten verdwijnen. Voor Dirk N., die de puinstort waarschijnlijk als zijn broekzak kent was de weg naar huis in ieder geval niet ver. Enkele hon derden meters verder staat de woon wagen van zijn ouders. Neergeschoten ADVERTENTIE (Jw Installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a d RIJN Kalkovenweg 58. Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 Dat de in het gehele land gezochte gistermiddag „vogelvrij" is verklaard, is mede gebaseerd op de ervaringen van de politie, dat hij in alles tot schieten bereid is. Acht Rijswijkse en Haagse rechercheurs ondervonden dat in augustus 1974, toen zij hem en een vriend in een woning aan de Jacob Catsstraat wilden arresteren. De re chercheurs benaderden met getrok ken vuurwapens het huis, maar wer den niet opengedaan. Even later bleek Dirk N. aan de achterkant op een schutting te zijn geklommen, vanwaar hij het vuur op de politie mannen opende. Een Haagse recher cheur schoot de Jongen ten slotte op straat neer. N. werd in maart vorig Jaar veroor deeld tot een Jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de re gering. De straf werd hem behalve voor de schietpartij gegeven, omdat hij zich (met de andere verdachte) half 1974 schuldig had gemaakt aan het beroven van enkele homofielen in de Plaspoelpolder in Rijswijk. In twee gevallen moesten de slachtoffers zich geheel uitteleden, waarna zij van geld en kleren werden beroofd. Naakt meldden zij zich later op het politie bureau om aangifte te doen. Het kabinet vindt dat het de taak van de gemeente Den Haag is om er voor te zorgen dat elke taxi in Den Haag is uitgerust met een mobilo foon. Premier Den Uyl zei dat gisteravond na afloop van de ministerraad. Hij signaleerde dat Den Haag een uitzonderlijke positie inneemt ten op zichte van andere grote gemeenten in ons land. DEN HAAG (SP) Tijdens het bezoek van minister De Gaay Fort man aan de Nederlandse Antillen zal weer een stap worden gezet op weg naar de onafhankelijkheid van dit deel van het Koninkrijk. In de ministerraad is voor het ver trek van De Gaay Fortman nog eens vastgesteld, dat de toekomst van de Antillen vraagt om het handhaven van de staatkundige eenheid van de zes eilanden, zo heeft premier Den Uyl meegedeeld. UTRECHT (SP) Een huisarts uit de omgeving van Utrecht heeft een berisping gekregen, omdat hij in maart vorig jaar twee keer niet is ingegaan op verzoeken om naar het huis van een patiënte te gaan. Als weekend-waarnemer werd de arts gealarmeerd door de kleinzoon van de patiënte, die zijn grootmoeder omstreeks middernacht in een zo danige toestand in bed aantrof, dat hij dacht dat ze was overleden. De huisarts weigerde te komen, omdat hij aannam dat de vrouw al was overleden. Hij adviseerde de wijk verpleegster of de begrafenisonderne mer te waarschuwen. Ook toen de begrafenisondernemer bij de arts aan drong om de vrouw op te zoeken, weigerde hij. DEN HAAG (SP) Binnen de Politieke Partij Radikalen is ruzie ontstaan over de ondernemingsraden. Niet alleen zijn twee leden van het hoofdbestuur uit de partij gestapt, ook is nu het partijbureau boos op fractieleider De Gaay Fortman. De Gaay Fortman heeft gezegd, dat op het partijbureau boze tele foontjes zijn binnen gekomen van mensen die zich keerden tegen dè boycotactie van het vroegere Kamer- lid Van Gorkum tegen het wetsvoor stel van het kabinet-Den Uyl inzake j de ondernemingsraden. De fractieleider zei dit om aan te geven, dat de uitspraak van de kern- groep van de PPR over het wetsvoor- 1 stel representatief is voor wat bij de PPR-achterban leeft. Deze uit spraak luidde, dat de kerngroep het wetsvoorstel aanvaardde als het ma ximaal haalbare. Het partijbureau heeft het PPR- bestuur laten weten, dat in de afge lopen weken geen enkel telefoontje is binnen gekomen met de strekking die De Gaay Fortman heeft bedoeld. Het bureau verzoekt het partijbestuur met klem de fractieleider op het matje te roepen over deze al dan niet op zettelijke verdraaiing van de feiten. ADVERTENTIE auto-inzittenden brand glas inbraak ■im ■ji»» ongevallen UED rechtsbijstand fcBm. wettelijke aansprakelijkheid voor ziektekosten om zéker te zijn 1 vraag inlichtingen aan iiw assurantieman nf eventueel aan I I 'zekeringsmaa tschappij 's-gravtndfjkwal SS r'iam-3 tal. 010-368844*, HILVERSUM (ANP) Staatsse cretaris W. Meijer van CRM voor ziet grote problemen, als het kabinet zou besluiten om de sociale uitkerin gen los te koppelen van het mini mumloon. Hy zei dat vrijdagavond in het VPRO-radioprogramma Em bargo". Mensen die op sociale uitkeringen zijn aangewezen, zouden dan weer duurzaam kunnen worden achterge steld by andere lage inkomensgroe peringen. Als de zaken nu weer uit elkaar worden getrokken, kan dat tot gevolg hebben dat dit in een reeks van jaren niet meer is terug te schroeven, aldus de heer Meijer. De staatssecretaris zou op by- standsterrein willen bezuinigen door het ,,vry straf saneren" van clubhui zen in stadswijken, indien die huizen kunnen samenwerken. De heer Meijer kondigde aan, over enkele maanden te zullen komen met een wetswijzi ging waardoor doelmatiger en effi ciënter kan worden gewerkt in de welzijnssfeer die via de bystandwet wordt betaald. Op 2.2 miljard gulden zou dan 200 tot 300 miljoen gulden kunnen worden bezuinigd. Ook over weegt de staatssecretaris het subsi diëren van club- en buurthuizen te binden aan uniforme landelijke voor schriften. Hy denkt daarby aan ver plichte tyden van openstelling en een minimum aantal bezoekers. Ambtenaar over adviseurschap bij Vaddinxveens bedrijf: DEN HAAG (ANP) Staats- 1 secretaris Klein (Onderwijs) heeft i' ermee ingestemd dat d>e Nederlandse satelliet ANS nog eventjes wordt ge- bruikt. Recente ontdekkingen over regelmatige terugkerende röntgen- uitbarstingen in een sterrenhoop heb ben hem er toe geleid om alsnog toe stemming te geven voor nieuwe me tingen met de AN& UTRECHT "Ik voel mij volmaakt onschuldig", aldus de 50-jarige ex- directeur Monumentenbeheer bij de Rijksdienst voor Monumenten zorg, Ch. van D., gistermiddag voor de rechtbank in Utrecht. De beschul digingen tegen de voormalige rijks ambtenaar waren tweéerlei: hij zou in 1974 verschillende giften voorin totaal f 8.000 hebben aangenomen van een bouw- en aannemingsmaat schappij uit Waddinxveen. De officier van Justitie, mr. F. G. Wustenberg, achtte beide zaken be wezen en hij eiste een geldboete gelijk aan de ontvangen giften, f 8.000, x>f een gevangenisstraf van twee maan den. De verdachte erkende bij het be gin van de zitting het bedrag te heb ben aangenomen, maar hij zag daar niets verkeerds in. Hij was in het voorjaar van 1974 in contact gekomen met de aan nemingsmaatschappij via een ad vertentie, waarin werd gevraagd om een adviseur. De overeenkomst, zoals die door beide partijen werd onderte kend, viel in drie punten uiteen. Van D. zou maandelijks een bedrag krij gen van f 1000 voor zijn adviseurs schap; tevens zou hij f 300 krijgen per woning voor elk project, dat hij bij de onderneming zou weten aan te brengen. Voor elk project op het gebied van de utiliteitsbouw, zou verdachte tenslotte driekwart procent van de bouwkosten ontvangen. Eén van de eigenaren van het aannemingsbedrijf verklaarde op de vraag van rechtbankpresident mr. H. Donker, waarom de maandelijkse bedragen van f. 1000 als vergoeding voor de adviseursdiensten in de boe ken als onkosten werden genoteerd, aarzelend: "Dat leek ons het beste". Van D zei, tijdens een gesprek met B en W van Harderwijk wel eens de naam van het bouwbedrijf te heb ben laten vallen. Dat gesprek ging toen over een project, waarbij 1100 woningen zouden worden gebouwd. Maar, zo zei Van D, ik heb de naam slechts in passieve zin ge noemd, toen men mij vroeg of ik een bouwbedrijf kende. Van D heeft toen de eigenaars van dat bouwbe drijf gewezen op het project in Har derwijk maar hij heeft verder geen bemoeienis gehad bij het tot stand komen van een gesprek. "Ik wens niet als directeur Monumentenzorg samen met een aannemer te ver schijnen bij een college van B en W", aldus Van D. Overigens kreeg de be wuste onderneming geen bouwop dracht. Maar als de operatie in Harder wijk wel zou zijn doorgegaan, zo ver klaarde desgevraagd de bouwon dernemer. dAn had ik de heer Van D wel f 300 per woning gegeven. Van D verklaarde daarop zeer verbaasd te zijn over dit antwoord. Hij liet er tijdens de zitting geen twijfel over bestaan, dat hij zijn ne venfunctie louter en alleen heeft ge zien als adviseur, los van zijn posi tie als directeur Monumentenzorg. "Het bouwbedrijf hield zich alleen bezig met nieuwbouwprojecten. Ik heb er steeds voor gezorgd het mo numentale werk strikt gescheiden te houden van mijn werk als advi- In zijn laatste woord zei Van D over de terechtzitting: "Dit is voor mij zo ongeveer de laatste klap, die ik kan hebben. Het is een opgeblazen zaak waarvan ik en mijn gezin de dupe zijn geworden". De rechtbank zal op 19 maart uit spraak doen. Nu de sneeuwklokjes dartel dei nen in de voorjaarszon en de bal kondeuren op een kier gaan, be steed ik de rubriek deze week maar eens aan wat schrijfsels die u op dat balkon moet lezen. Dat zal ik veelvuldig doen in de vorm van citaten, zodat u ook iets van iemand anders onder ogen kriigt. Zo heb ik mij zeer geamuseerd met het boekje "Arm België", een bundeltje aantekeningen die dp Franse dichter Charles Bau delaire de vorige eeuw maakte tij dens een langdurig verblijf bij on ze Zuiderburgen. Het schrijvers- syndicaat Joyce en Co, vertaalde deze stekelige notities in kribbig Nederlands en de Arbeiderspers gaf het uit in de seire Kattengat- boeken. Dat betekent dat de Vla mingen ook kunnen lezen wat de Walen al een eeuw mochten. Het is een onderhoudende reeks be ledigingen. scheldDartijen en ve nijnigheden aan het land tussen Wuustwezel en Bergen (Mons), waar ze overigens de smakelijk ste reDen ijschocola maken van de wereld en verre omstreken en waar je in het eerste beste gat in Henegouwen altijd nog beter eet dan in heel Amsterdam. Dus mij hoort u niet over Belgen. Al moet ik u nog wel even ver tellen dat ze daar zojuist een zeer ambitieus ruimteprogramma heb ben ontwikkeld en als eerste land een bemande zonlanding zullen or ganiseren. Wordt dat niet te heet daar boven op de zon, hoor ik u zeggen. Neen hoor, daar hebben de Belgen op gerekend; het is zo gepland dat de astronauten er 's nachts aankomen. Maar goed. we hadden het over Baudelaire. Zijn observaties zijn van een modern aandoende direct heid en sommige lijken gisteren geschreven. Baudelaire: "Belgen kunnen geen gesprek voeren: "Ik houd niet van de Belgen" "Waar om niet/" "Omdat ze geen Frans kennen" "Mijnheer", antwoordde de Belg. "en de Hot- tentotten dan?" "Mijnheer, de Hottentotten wonen zeer ver weg en u bent vlakbij: trouwens, om de waarheid te zeggen, heb ik be grepen dat de Hottentotten al lang zijn uitgestorven". "Wat? Om dat ze geen Frans kenden?" "Jawel, mijnheer". Als een Belg tien mensen toe spreekt neemt hij altijd één toe hoorder terzijde en keert botweg de rest van het gezelschap tot wie hij spreekt de rug toe. De Belgische woestenij. U vertelt een ontroerend of ver heven verhaal en ze barsten in lachen uit. "Mooi weertje vandaag, niet?" en ze barsten in lachen uit. U vertelt een grappig verhaal. Ze kijken u aan met grote ogen en een bedroefde uitdrukking op hun gezicht. U scheldt hun de huid vol. Ze voelden zich gestreeld en geloven dat ze gecomplimenteerd worden. U maakt hun een compliment. Zij geloven dat u hen uitscheldt. Toch hebben ze een afkeer van het lachen. Hun lachuitbarstin gen komen onverwacht en onge motiveerd. Je vertelt een ontroe rend verhaal en de Belg barst on middellijk in lachen uit om te doen geloven dat hU het door heeft De Belgen zijn herkauwers <üe niets kunnen verteren". Voor mensen die niet alleen een balkon hebben om op te zitten, maar zelfs een tuin om in te lig gen en nog enige energie tot na denken overgehouden nadat zdj de Opel maar weer eens in de was hebben gezet, is er een aardig boekje over het reilen en zeilen van de arme landen. Het heet „Ontwikkelingseconomie". ge schreven door de Engelse profes sor Walter Elkan. en het is uitge komen in de Aulareeks van uit geven. Het Spectrum. Niet schrik ken, het is helder geschreven en elke ouder op herhaling kan het bevatten. Met onderwerpen als „De Der de Wereld", „de arme landen" is het oppassen geblazen. Je moet ervoor in de stemming zijn en dat ben ik niet immer als het IKOR (of het IKON zoals het tegen woordig heet) mij met nadruk op mijn plichten wijst. Daarbij komt dat de emotie zich zeer goed leent om in filmbeelden te worden ge vangen. maar dat het met de re de al weer veel moeilijker gaat. De bidonvilles van de derde wereld en de bijna dode karkassen in de stra ten van Calcutta, daar kunnen mijn schuldgevoelens terecht, al vertelt de STER-reclame vijf mi nuten later dat het heus zo n vaart niet loopt. Maar wat doe ik met die vervelende voorlichtings films over zonnepitprojeooen in Merico of irrigatiesystemen in Dahomey? Bovendien, wat heeft het één met het ander en wat heeft de hele boel dan weer met mij te maken? Daarbij helpt dat boekje van Elkan een handje door zijn zakelijkheid. Een Illustratief citaat: „In aanmerking genomen hoe dikwijls men de opmerking hoort dat „tweederde van de mensheid honger lijdt", is het nuttig erop te wijzen dat het verschil in dagelijks caloriever- bruik tassen onderontwikkelde en ontwikkelde landen toch op geen stukken na zo groot, nl. slechts 2250 tegenover 2920. Maar deze cijfers verbergen wel grote ver schillen in de kwaliteit van het genutigde voedsel. In de landen met hoge inkomens wordt een groot, deel van de voeding genu- tigd in de vorm van vlees, vis, zuivelprodukten, groente en fruit, die een voedzaam en evenwicht;:; dieet verschaffen, terwyl in de ar me landen het dieet overwegend wordt gevormd door meelproduk- ten, zodat een ogenschijnlijk be vredigend caloriegehalte toch kan samengaan met wijs verbreide tekorten aan proteïne en onmis bare vitaminen". De Bataafse Republiek, die er op papier dan wel constituties op nahield die er in menig op zicht verlichter uitzagen dan de Grondwet van 1815 die wij op gelapt, gerevideerd, en zo nog steeds gebruiken, kende een tijd lang drie officiële heren die wij tegenwoordig "ombudsmannen", zouden noemen. Zij werden het "Naitionael Sijndicaat" genoemd, en hun eerste zorg was om erop toe te zien dat de grondwet wel goed in de gaten werd gehouden door de autoriteiten. Een onge meen modern geluid dus, omdat hot sijndicaat moest waken tegen ambtelijke willekeur en wange drag, waarvan de eenvoudige bur ger het slachtoffer zou kunnen werden. Over deze ombudsmannen gaat het derde boekje, waarop ik wil attenderen. "Het Nationaal Sijndücaat 18021805", een dis sertatie van die Leidse rechtshisto ricus mr. A. M. Elias (uitgave Unieboek). Het vreemde van dat driemanschapje was dat he»t be halve op die overheid ook weer op de gewone burger moest let ten, want als deze zich niet aan de grondwet hield of de veiligheid van de staat in gevaar bracht, dan moest het. Sijndicaat hem voor het Nationaal Gerechtshof da gen. Helemaal Johan van Minnen op z'n Bataafs was het dus be paald niet. hij kon zich in het te gendeel ontpoppen Elias is een aantal van de za ken nagegaan, die het Sijndicaat in de drie jaar van zijn bestaan heeft behandeld, of liever, heeft trachten te behandelen, want naarmate de jaren verlopen wast de tegenwerking aan. In de meeste gevallen die Elias noemt, verzanden onderzoeken van het Sijndicaat, notulen ont breken dikwijls, of de leden (stuk voor stuk notabelen) nemen de documenten mee en vergeten ze terug te sturen. Je krijgt ook de indruk dat het Syndicaat steeds voorzichtiger wordt met de heren autoriteiten. Hetdieeft ook nooit werkelijk een prsces aanhangig gemaakt voor het Nationaal Ge rechtshof. Het aardigste van dit wat frag mentarische boek is de beschrij ving van het ongerief of de wille keur zelve, waarvan klagers het slachtoffer meenden te zijn. Een keurige inwoner uit Edam die on der protest twee gulden en acht stuivers aan stedelyk belasting be taalt, omdat hem anders ver banning uit de stad wacht, de controversen tussen Jan de Vries, opzichter over de 'turfvelden, van de gereformeerde godsdienst, die "zijn pligt om 's lands bel an iens (be bevorderen boven de gunst van den pasitor verkiest" en de schout "Roomsch, en vreemde ling en volgens de algemeene re putatie een Luxemburger en een Oostenrijkse deserteur, het heeft geen betoog nodig, dat diergelijk soort van menschen tot alles in staat zijn". En je betreurt mede om Johan dat de teevee toch anderhalve eeuw te laat is uitgevonden. Tenslotte komt de Arbeiders pers met een nieuwe uitgave van Voltaire's Candide of het Opti misme, in de vertaling van dr Premsela en met tekeningen van Paul Klee. MHet schampere de masqué van een bizarre wereld. Zoals in deze dialoog In miniatuur gebeurt: "De mensen", zei hij, "moeten de natuur wel enigszins bedorven hebben, want zij zijn niet als wol ven geboren en toch zijn zij wol ven geworden. God heeft htm geen 24-millimeter kanonnen, noch ba jonetten gegeven, en zij heb ben bajonetten en kanonnen ge maakt cm elkaar te vernietigen. Verder zou ik neg de faillisse menten kunnen noemen en het gerecht, dat de goederen van de bankroetiers in beslag neemt om ze de schuldeisers te onthouden. "Dat alles is onmisbaar", ant woordde de eenogige geleerde, "en de individuele tegenspoeden vormen het algemeen welzijn zo dat hoe meer individuele ongeluk ken er zijn, hoe beter alles is". HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7