WW „Het moet een enorm levendig gebouw worden School voor instrument makers bestaat 75 jaar Provi stelt mcie Staalwijk in gelijk LEZERS SCHRIJVEN w J Vrijetijdscentrum in Breestraat: m Prof. Kamerlingh Onnes stimuleerde unieke opleiding ZATERDAG 6 MAART 1976 LEIDEN Het dagelijks bestuur van de provincie heeft de Hervorm de wykgemeente .jStaalwijk/Vre- deskerk" in Leiden in het gelijk ge steld in haar beroep tegen een besluit van B en W waarbij haar werd ge weigerd de voormalige conciërgewo ning in haar wijkgebouw Staalwijk aan de Herenstraat voor kerkelijke taken te gebruiken. B en W hadden de gevraagde toe stemming geweigerd omdat naar hun mening deze goede en goedkope wo ning niet gemist kan worden. Gede puteerde Staten laten in het midden of hier wel sprake is van een goede woning, aangezien zij zodanig in het wijkgebouw is gelegen, dat zij niet aan buitenstanders verhuurd kan worden. Zij hebben echter de over tuiging, dat de omstreden ruimte op het ogenblik onmisbaar is voor een goede gang van zaken in het kerkelij ke en sociaal-culturele werk. Om dat dit werk in het belang is van de wijkbewoners hebben GS dit zwaar der laten wegen dan het belang van de huisvesting en de wijkgemeente alsnog toestemming gegeven de wo ning voor een ander doel te gebrui- Dagverblijf aan lioge Rijndijk wordt vergroot LEIDEN Het dagverblijf voor geestelijk gehandicapten aan de Ho ge Rijndijk 19 wordt uitgebreid met het ernaast liggende pand. nummer 17. De Stichting Dagverblijven Noordelijk Zuid-Holland is van plan dit pand aan te kopen, omdat de huidige ruimte te klein is. Nog dit jaar hoopt men tot verbouwing over te kunnen gaan. Van B en W heeft cle stichting inmiddels toestemming gekregen om het pand. dat vroeger woonhuis was, aan de woonruimte te onttrekken. Na de samenvoeging van de beide panden zal er in het dag verblijf aan de Hoge Rijndijk plaats zijn voor veertig geestelijk gehandi- Volksdansen is LEIDEN "Over een paar maan den moet dit een enorm levendig gebouw zijn", zegt Theo van den Hove, voorzitter van het Leidse Vrijetijdscentrum in de Bree straat- Hij is één van de mensen, die het voormalig Kreatief Sen trum van de definitieve onder gang moeten redden. Gemeente en rijk zullen, wanneer het an dermaal mis gaat, niet aarzelen om de subsidiekraan dicht te draaien. De moeilijkheden in en rond het Kreatief Sentrum hebben een ver velende erfenis tot gevolg gehad: 'n schuld van 80.000 gulden. Dat maakte het voor de gemeente niet aantrekkelijker om nog langer geld te steken in een project als 't Krea tief. Toen de staf van het centrum het gebouw sloot, stond ae gemeen te spoedig voor de deur. Van den Hove: "Ze kwamen tot de ontdek king dat het Kreatief Sentrum ei genlijk geen bestuur had. Daar concentreerde de aandacht zich op: over de problemen die er ver der waren werd eigenlijk niet ge praat. De staf heeft geprobeerd om een nieuw bestuur te vinden. Maar schijnbaar was er niemand in Lei den voor dat klusje te krijgen-. Toen heeft een driemanschap het raadslid Anne van de Z-ande (PSP). Gerard van Pijkeren van de LJA en Ben Moritz van de vakgroep kli nische psyohologie van de Leidse universiteit geprobeerd 'n bestuur te vinden. Dat is ook niet gelukt. In juli vorig jaar werd er door gemeen ten en rijk hard aan de bel getrok ken: nu moet er een bestuur komen. Er werd met stopzetting van de subsidie gedreigd. Het drieman schap heeft toen contact gezocht met Jan Boer <van 't Praethuys) en die is verder gaan zoeken. Hij heeft mensen gevonden, die onder bepaalde voorwaarden zitting wil den nemen, mensen die zelf uit het sociaal-culturele vlak afkomstig zijn. In die tijd gingen ook de ge ruchten dat dit gebouw door een modemagazijn begeerd werd. Dat was voor ons alleen maar een ex tra stimulans om door te gaan". Directeur Dat "doorgaan" is, aldus Theo van den Hove „een lijdensweg ge weest. Punt één om dit gebouw te houden. Een gebouw dat zo mooi gelegen is in het centrum van deze stad. Dat is vrij uniek hoor, voor 'n buurt- of clubhuis. We hebben moeilijke gesprekken gehad met de gemeente. Financiële overzich ten gegeven. Er moest personeel ge zocht worden. We zoeken nog een directeur. Jan Boer neemt die func tie tijdelijk waar. In principe had den we iemand gevonden. Iemand met zakelijke inzichten, zoals we zochten. Maar hij had geen diplo ma van de sociale academie en dat betekende dat hij in de allerlaagste salarisschalen terechtkwam. Toen is het niet doorgegaan. Het zal een hele klus zijn om iemand te vinden, die zakelijke capaciteiten heeft en bovendien de inspiratie en de geest om zo n centrum op touw te zetten. 1 januari moeten we een direoteur hebben. De gemeente houdt de vin ger aan de pols. Persoonlijk vind ik dat geen nadeel maar een voordeel. We hebben een prima samenwerking met wethouder Tesselaar. Het pro bleem met buurt- en clubhuizen is dat 't de mensen vaak aan een beet je zakelijkheid ontbreekt. Als Je het vergelijkt met de horeca zou het club- en buurthuiswerk zich eigenlijk moeten schamen. Maar het is in dit werk nu eenmaal zo dat als je van de sociale academie afkomt problemen als financiën en boekhouding niet aan de orde zijn gekomen. In feite hebben alle club- en buurthuizen een manager nodig". Werklozen Inmiddels draait het Vrijetijds centrum, dat als naam „De Oude School" heeft gekregen, al weer een paar weken. Iedere avond is er wel iets te doen: volksdansen, toneel,een foto-projectgroep, jazzballet, een pro jectgroep muziek, boetseren, astrolo gie, cineclub, zeefdrukken enz. Over dag is er een crèche. Actiegroepen e.d. kunnen in 't Vrijetijdscentrum terecht voor hun vergaderingen. Nu is het nog zo dat het hobbvwerk uit sluitend in de avonduren wordt be dreven. "Maar we willen overdag ook open gaan", zegt Jan Boer. Hij ziet mogelijkheden om bijv. werklozen in die uren de ruimte te bieden, zon der dat het gebouw het predikaat "werkloosheidscentrum" hoeft te krijgen. Boer: "Er móet een bepaal de opvang komen voor mensen die er echt mee zitten. Vooral voor de oude ren. We zijn nog aan het onderhan delen met diverse instanties. We wil len de ruimte overdag echt benut ten". Wie plannen suggesties, ideeën heeft of iets wil weten kan terecht bij het Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, tel. 146448 en 146449. LEIDEN Toen vijfenzeventig Jaar geleden de Leidse Instrument- makersschool werd opgericht, was de toenmalige Leidse hoogleraar en latere Nobelprijswinnaar (1913) prof. dr. H. Kamerlingh Onnes de centrale figuur. Nog voordat de opleiding in 1901 officieel erkenning kreeg, had hij op het Natuurkundig Laboratorium nuKamerlingh Onnes Laboratorium) al een oplei dingsmogelijkheid voor instrument makers gecreeërd. Want Kamer lingh Onnes, die een leeropdracht had in de proefondervindelijke na tuurkunde, had instrumenten nodig. Met name bij zijn bestudering van aard en eigenschappen van gassen, ontbeerde de wereldberoem de hoogleraar het nodige instru mentarium. Vandaar dat hij al kort na zijn benoeming aan de Leidse universiteit in 1882 het idee opper de om in het laboratorium instru mentmakers te gaan opleiden. Wat zonder enige noemenswaardige hin dernissen ook prompt werd ge daan. De eerste leerling meldde zich aan in 1886 en toen de niet-officië- le opleiding wat meer bekendheid kreeg, werd ook het aantal leerlin gen steeds groter: in 1889 telde de opleiding zes leerlingen, in 1892 ne gen, in 1895 eveneens negen, in 1898 zestien en in 1901 27. In dat laatste jaar op 5 maart werd de Leic- se Instrumentmakersschool officiéél opgericht en kwam er ook een Ver eniging tot Bevordering van de Op leiding tot Instrumentmaker van de grond. Dat alles had een tweeledig doel. Aan de ene kant kon de oplei ding doeltreffender worden ge maakt door middel van subsidies van rijk, provincie en gemeente als mede door contributies. Terwijl er aan de andere kant een mogelijk heid kwam om instrumentmakers examens af te nemen. Eerder was dat wel enkele malen georganiseerd door de Nederlandse Vereniging voor Electrotechniek (de latere vak afdeling voor elektrotechniek van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs), maar al spoedig moest dat worden gestaakt bij gebrek aan fi nanciën. Een vooroorlogse prent uit de toenmalige Leidse Instrumentmakersschoolinstructie aan deelmachine. Al vroeg bleek dat er in alle wind streken belangstelling bestond voor de 'Leidse Instrumentmakersschool. Er kwamen leerlingen uit Leiden en Den Haag en omgeving, maar ook velen uit Groningen. Drente, Zee land en tal van andere provincies verlieten tijdelijk hun vertrouwde omgeving om in Leiden domicilie te zoeken. De opleiding was en is dan ook de enige in Nederland en wat de inhoud en organisatie betreft eigenlijk ook uniek in de wereld. Elektrotechniek Aanvankelijk bleek er grote be langstelling te bestaan voor elektro techniek. Uit de archivalia blijkt bijvoorbeeld dat er tussen 1892 en 1903 van de 53 afgestudeerde leerlingen er 20 in de elektrotechniek gingen werken, twaalf in andere technische richtin gen en achttien (als amanuensis of instrumentmaker) bij een universi teit of in het onderwijs. Intussen zijn er in Nederland ongeveer 2000 a 2500 instrumentmakers werkzaameen derde deel bij de industrie, een derde bij de universiteit en iets minder dan een derde bij het onderwijs. De instrumentmakersschool. die inmiddels een centrum is geworden voor de vakken instrumentmaken, glasinstrumentmaken en optisch glaSbewerken, kent in de vierjarige opleiding een praktisch en een theo retisch deel. Al voor de oprichting van de school waren de leerlingen verplicht om naast hun praktische opleiding een stuk theorie te volgen aan de middelbare technische avond school van het Koninklijk Genoot schap "Mathesis Sciëntiarium Genitrix". Dat veranderde in 1972; het grootste deel van de opleiding werd naar de dag verplaatst en voor de cursus 1976-'77 wordt er zelfs nog maar één les aan de avondschool voor de instrumentmakers gegeven. Door die vrij abrupte verbintenis van praktijk en theorie werd het on derling overleg tussen de (aspirant) instrumentmakers en de weten schappelijke medewerkers aan wie zij hun instrumenten leverden, aan zienlijk bevorderd. Er kwam een be ter begrip van de achtergronden van het werk en de instrumentmakers kónden zich nu beter verplaatsen in het werk van de wetenschappelijke staf. De Leidse Instrumentmakersschool, die onder directie staat van ir. A. J. Ijshal Uit diverse reacties van het be stuur van "Het Muiderslot" lijkt het of dit namens alle bewoners spreekt. Daarom willen wij positief reage ren, met ons zijn er velen die voor de bouw van een ijshal zijn. Wij wonen hier al jaren en voor het nieuwe ge deelte (Vondellaan, Muiderkring en andere flats) er was, zaten we omge ven door weilanden. Wij woonden toen met recht in een uithoek en uit gezonderd een speeltuin was er geen enkele recreatie-mogelijkheid voor de Jeugd. Nu er eindelijk eens wat ac tiviteit gaat komen, zou het bestuur van Muiderslot, dat namens enkele Vondellaan-bewoner spreekt. dit willen tegenwerken. Wij gunnen de leugd dicht bij huis zoiets geweldigs als een kunstijsbaan en ieder gezin met kinderen moet volgens ons dit plan toejuichen, mits het een betaal bare zaak wordt. MEVR. VAN KLAVEREN Coornhertstraat 9 Leiden oongenot Prof. Kamerlingh Onnes, die de aanzet gaf tot de officiële op leiding voor instrumentmakers. Blom, is, ondanks de unieke geaard heid, intussen een gewone mto-oplei- ding geworden met dezelfde facilitei ten en moeilijkheden als elke ande re mto-opleiding. Er zijn, zoals ge zegd, drie richtingen: algemeen- en metaalinstrumentmaker, glasinstru mentmaken en optisch-glasbewerken. Er zijn drie soorten diploma's. Met een A-diploma kunnen de leerlingen (al na twee jaar) als vakbekwame kracht onder leiding werken, met een B-diploma en een mts-diploma theorie kunnen ze zelfstandig alle werk verrichten en zijn ze in staat als chef op te treden, en ten slotte is er nog het C-diploma (het vroegere "meester"-diplomadat pas verkre gen kan worden na enige praktijker varing en studie bovenop de vierja rige opleiding. De toelatingseisen bewegen zich in de sfeer van mavo-4 en lts. Aan gezien het aantal plaatsen op de school (100) beperkt is. wordt er jaarlijks een vergelijkend toelatings onderzoek gehoudeni Hierbij wordt vastgesteld in hoeverre de kandidaat, die bij voorkeur min stens 16 jaar en, hoogstens 18 jaar moet zijn, praktische vaardigheid bezit. Overigens bestaat er, althans in de school, alle hoop dat het honderdja- rig bestaan van de school wel ge haald zal worden. Tijdens een bij eenkomst gisterochtend in het van feestgedruis zoemende schoolgebouw, zei directeur Blom: "Deze opleiding is piepjong en nog springlevend, en ik hoop dat dat nog lang zo zal büj- Naar aanleiding van de reactie in de krant van de heer A. Veerman op het artikel over ons onderzoek naar het woongenot in Leiden wil ik het volgende meedelen. Voor het doel van ons onderzoek hebben wij voor iedere wijk in Leiden het gemiddelde woongenot van de Leiden aars be- ADVERTENTIE) HAARLEiMMERSTRAAT 181 ZILVEREN SIERADEN Een schoonheid a collectie. JUWELIER v.d. WATER paald. Een wijk vormt binnen de gemeentegrens een grotere eenheid dan een buurt. Het moet dus begrij pelijk zijn dat de gepubliceerde alge mene factoren die het woongenot in de wijk De Waard hebben doen dalen, kunnen worden aangevuld door buurtfactoren om zodoende de groot te van het woongenot in bijv. de Zeeheldenbuurt nauwkeuriger te be palen. Overigens blijkt uit onze enquête wel dat het woongenot in de wijk De Waard o.a. door te smalle straten en lawaaihinder van het verkeer ar- neemt en is het door ons berekende gemiddelde woongenotpercentage (57,8) vrij laag! J. ZUELEN leraar aardrijkskunde Scholengemeenschap Leiden- Zuidwest Schubertlaan 133 Brandweer Toen op de raadsvergadering van 16 februari ons raadslid Hoeven met de motie m.b.t. uitbreiding van het brandweerkorps met vier man om als eerste stap naar een werktijd verkorting tot 66 uur kwam. (wat in de nabije toekomst naar de erkende 60 uur zal moeten) stemden PSP PPR en de PvdA tegen het behan delen van de motie op die avond, en wilde uitwijken naar de begrotings behandeling. Misselijk ben ik gewor den van het gedraai van de PSP en de PPR, van we hebben het niet geweten, we hadden het niet zo bedoeld en zo. Maar hevig verontwaardigd word ik, als ik de heer Van Dam (PvdA) hoor zeggen, dat het eigenlijk de brandweerlieden hun eigen schuld is geweest, omdat wanneer zij die brief niet hadden geschreven de zaak al rond geweest zou zijn. De heer Van Dam moet nog eens goed na gaan, hoelang de brandweer al be zig is die noodzakelijke werktijdver korting er door te krijgen, en dan zullen we maar mog niet spreken over ae accommodatie in de brandweer kazerne. Nee PSP. PPR en Van Dam PvdA. De CPN afd. Leiden was de enige echte Progressieve Partij, die voor de rechtvaardige eisen van de brand weerlieden is op gekomen. Dat is duidelijk voor de Brand weer maar ook bekend (door middel van deze krant) aan de Leidse bevol king. Secr. CPN afd Leiden J. M. BRANDS. Lage Rijndiik 99 Leiden. ADVERTENTIE Administratie kantoor van der Weide B.V. Leidseweg 37, Voorschoten, telefoon 01717-7140* ÜU»-'

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2