NOGMAALS PUZZEL 23 ATlflNAAL FONDS SPORT GEHANDICAPTEN WEEKHOOfDPMJZEN zó inzenden: Baggeren is een praktijkvak maar toch eerst naar school HERHALING PUZZEL 23 B»j juiste invulling ontstaat op de regels 29 en 57 horizontaal de slagzin, die wij u vragen ii Horizontaal: 1 Arbeidzaam. 5 eierschaal; 8. rijtuig; 13. in het jaar (Lat 14. pitriet. 16 nauw sluitend. 17 groet; 18. waterke ring; 19. mannetjesschaap. 21. i zekere; 22 vreemde munt. 23. gij, 24 grootmoeder, 26 ri viertje; 28. lidwoord; 32. toe spraak. 33 straat (Frans); 34. grondslag. 36. kleurschakering; bord met ruiten; 51Ned Radio Unie (afk), 52. rijksgrens (afk 53. Ierse verzetorganisatie, 54 van het hoofd. 56. geria trisch instituut (afk 62. huldi-" I 73 afgod; 75. orgaan, waarin af gen. 63 oppervlaktemaat. 64 I en toe stenen ontstaan. 77. wa- naaldboom; 66 ketting. 68. hou- I gen; 78 spil; 79. televisie. 80. klepper. 71. niet gesloten; waagstuk. Verticaal: 1. Naaiattribuut; 2. monster, 3 een zekere; 4. spe ciale opdracht (afk5 geen bijdehand mens; 6 onafscheide lijk van Sien; 7. wapenschouw. 9. in orde. 10. lof; 11 rijwiel voor twee personen; 12. lans; 14. deel van de mast; 15. voorzetsel; 18 splitsen; 20 pleinverkoop; 23. vrouwelijke godheid. 25 stenen wand; 27. dierenbewaarpiaats; 30 waar mee schoen wordt dtchtgere- gen; 31. moeilijk plukken van een kikker. 35. ros; 37. oog- vocht. 38 tegenvaller. 39. bo venste deel van hoofd. 41. to verkunst; 43. algemene maatre gel (afk), 44. ten opzichte (afk.); 46. verschrikkelijker; 48. inwoner van Drente, 49. naast- wonende. 50. behoefte aan drinken; 53. in elkaar; 55. zich ontwikkelen; 58. glazen uit bouw; 59. deel van de arm; 60. Romeinse keizer; 61 heerlijk; 65 keukenmeester. 67. vorde ring; 69. zangstem; 70 schip van Noach. 72 vader; 74. voor zetsel; 76. omroep. Dec week hoofdprijs: Een Polo N Extra ter waarde van 11 339 - van Pons Au tomobielhandel B V Leusden De tweede weekhootdprijs: Een kleurentelevisie ter waarde van 2545,aangeboden door Philips Nederland B V.. Eindhoven. De derde weekhoofdprijs: ,Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony- look voor slaapkamers. Dat is Olga's beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons - met bijpassen de kussens, hoofdborden, siui- merrollen. spreien en gordijnen. Een geschenk t.w.v. 1100. van Olga Matrassen LMF B V. De vierde weekhoofdprijs: Een Petri fotocamera plus tas. type T T Lter waarde van 753,-. Aangeboden door B V. Transcontinenta, Amsterdam. De vijfde weekhoofdprt|s: 4 Conti TS staalradiaalbanden ter waarde van ƒ610.-. be schikbaar gesteld door Conti nental Rubber BV. Amersfoort. De zesde weekhoofdprijs: Een lichtgewicht zig-zag naai machine met vrije arm. type 527. winkelwaarde 599- Een geschenk van Singer BV. Am sterdam. De zevende weekhoofdprijs: Een waardebon van 500. te besteden bij één der filialen Witteveen s Modemagazij- Nèt even anders De achtste weekhoofdprijs: Een waardebon van 500.-. De negende weekhoofdprijs: Deze Carnielll Super Skiff roei- machine is een van de 20 mo dellen fitmakers van Carnielll Waarde 490.—. De Super Skiff heeft o.a. hydraulische roei- potten. slagenteller, instelbare weerstand. Aangeboden door Carnielll De tiende weekhoofdprijs: Een kompleet Neveda kant- en-klaarpakket om zelf een ta pijt te knopen. Een geschenk ter waarde van ca. 475.- vai de Leidsche Wolspinnerij N V Lelden. Gezien de drukte tijdens de Carnavalsdagen, die weinig tijd overliet voor het oplossen van de puzzel, herhalen wij, op veler verzoek, puzzel 23 van vorige week. Aan een verzoek van onze trouwe puzzelaars en puzzelaarsters wordt vanzelfsprekend voldaan. Daarom publiceren wij nogmaals puzzel 23, terwijl de termijn van inzending wordt verlengd van 6 maart tot zaterdag 13 maart. Inzending puzzel 23 (van 28 februari) it verlengd van S zaterdag 6 maart S tot zaterdag 13 maart S Attentie: de S lettert S van puzzel 23 moeten slechts S i EENMAAL s worden geteld. Omdat deze puzzel S een hertaling is van 28 februari. LET OP! Het postbusnummer is in DEN HAAG Leidsch Dagblad/ 3224109 Nat PuzzeiaMie Leidsch Dagblad/ Alphens Dagblad Den Haag Alphens Dagblad Den Haag LET OP. Uw inzending is slechts geldig, wanneer u tenminste 1gireert of een extra postzegel van 1,— (boven de normale por to) bijplakt Inzendingen zon der deze extra postzegels zijn volkomen waardeloos en din gen niet mee naar de prijzen. De gewonnen prijzen kunnen niet geruild worden. Evenmin kan daarover gecorrespon deerd worden met de betref fende fabrikant of deze krant. w'jze kunt u postgiro. U maakt minimaal 1over op nevenstaande girorekening De slagzin (slechts één per kaart) schrijft u op de voorzijde onder ..Medede lingen'. Per briefkaart: (als voorbeeld) Naast de normale porto plakt u tenminste 1 gulden (en ten hoogste 5 gulden) aan geldige Nederlandse postzegels extra, ten bate van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten Vermeld duidelijk naam en adres en de slagzin die u in de puzzel hebt gevonden. Uw - u mag een aparte briefkaart inzenden (met tenminste 1extra bo ven de normale porto van 35 cent). De trekking wordt wekelijks ver richt door notaris J. H Birkhoff te Den Haag. bij wie ook de op- Baggeraar - dat werd je vroeger, als je vader of een oudere broer in de bagger zat. En wanneer je in Sliedrecht of Har- dinxveld woonde. Het baggervak ging van vader op zoon, vrijwel zonder uit zondering. Sliedrecht - bakermat van het baggerbedrijf - leverde de baggeraars, die met hun molens en zuigers de wereld afreisden. Waar er te baggeren viel, waren de "Man nen van Sliedrecht" te vinden - op hun klompen en met het onvervalst dialect van het dijkdorp. Het twaalfjarige koksmaatje kwam na een paar jaar in de kombuis aan dek - als dekknecht, of op een bak - als bak- kenschipper. En als hij flink de handen uit de mouwen stak waren er promotiekansen voldoende: tweede molenbaas, molenbaas, uitvoerder, hoofduitvoerder. Baggeren was in die tijd nog uit sluitend een vak dat je in de prak tik moest leren. Het "koksie" dat uit het goede hout was gesneden, kon het ver brengen. Daar zijn frappante voorbeelden van - zelfs nu nog. Uitvoerders en hoofd uit voerders, verantwoordelijk voor kapitale werken, die meteen na de lagere school de bagger ingingen en al op jeugdige leeftijd op sleutelpo sities werden gezet Door Wim de Regt Knopen en splitsen - de leerlin gen van de baggerschool worden er al jong vertrouwd mee ge maakt. Maar die tijd is voorbij! Het beeld van het baggervak is veranderd: het ambachtelijke is vrijwel verdwe nen en heeft plaats gemaak voor een sterk gemechaniseerd bedrijf. Baggeraars met lieslaarzen en olie- jassen kom je op vergeelde foto's en oude schilderijen alleen nog in het Baggermuseum tegen - bijgezet in een periode, die inmiddels bagger- historie is geworden. Hun opvol gers behoren tot een nieuwe gene ratie baggeraars; geschoolde va klieden op baggerwerktuigen, die vele tientallen miljoenen guldens hebben gekost. Het beroep van baggeraar is een technische vak geworden. En dat is - met hoeveel goede wil ook - niet meer alleen in de praktijk te le ren. De Vereniging "Centrale Bag gerbedrijf' - de club van de werk gevers - heeft dat jaren geleden al ingezien, toen zij het initiatief nam voor de oprichting van een bagger school. Contact Contact met het Konin klijke Onderwijsfonds voor de scheepvaart (KOF) leidde tot de be scheiden start van een dagoplei ding. Met slechts acht leerlingen De baggerschool kreeg onderdak in de Oranje Nassau school - voor de Rijn- en binnenvaart - in Delfzijl, op zo'n driehonderd kilometer van Sliedrecht, maar dat kon niet an ders, want op ds andere scholen van het KOF was geen ruimte. De aansluiting bij de binnenvaart- school was voor de hand liggend, omdat de basisleerstof voor leer lingen van beide scholen tal van overeenkomsten heeft Het ver schil in de opleiding komt er pas, als het over varen en baggeren gaat Illustratief voor de belangstelling onder de van de lagere school ko mende jeugd is dat de baggerschool al in 1970 de binnenvaartschool uit het gebouw had verdrongen. Het huidige cursusjaar telt 180 leerlin gen; de maximale capaciteit (van school plus internaat) is 240. Vanwaar die toeloop van jongens uit alle hoeken van het land? Directeur G. H. Heida(32) houdt het op het avontuur en de romantiek, die nog altijd in een adem met bag geren worden genoemd. "Ik geloof dat die de jongens aantrekken. Dat zie je trouwens ook weer op zeevaart- en binnenvaartscho- len Maar belangrijk is ook dat iedere geslaagde leerling er zeker van is, dat hij een baan bij een bag gerbedrijf krijgt. Dat is de garantie die de werkgevers geven". De opleiding op lts-niveau duurt vier jaar - twee brugjaren (die ook op een andere school kunnen wor den doorgebracht) en twee jaar vaktheorie. Met het diploma op zak gaan de leerlingen als leerling- bakkenschipperijdekknecht ae baggerin; na twee jaar leerlingstel- stel moeten ze een praktijkexamen doen en als ze daarvoor slagen, zijn ze "volleerd" bakkenschipperij- dekknecht. Op de baggerschool zijn de jongens intern; ze gaan alleen tijdens de va kanties en een keer in de veertien dagen een weekeinde naar huis. Op deze manier raken ze er al jong mee vertrouwd, dat ze voor een beroep met veel reizen en trekken hebben gekozen. Ook de sfeer op school benadert zoveel mogelijk die van de baggerij; dat kan ook trouwens niet anders met praktische vakken (roeien, wrikken, splitsen, kno pen die met de vaart te maken hebben. Hetzelfde geldt overigens ook voor de theorievakken, zoals baggerkunde, grondkennis, bag gerwerktuigen boeken, kaarten en instrumenten nautische aardrijks kunde en vaarreglementen. En tenslotte: de baggerschool ligt in geklemd tussen Damsterdiep - vrij van scheepvaart; ideaal voor roeioefeningen dus - en het Eems- k an aal waar gewoonlijk veel bag- germateriaal voor reparatie en on derhoud ligt afgemeerd. De vakopleiding ten spijt, moeten de jongens het praktische baggeren aan boord leren - via het leerlings telsel. De Orarye Nassau school is weliswaar sinds enige tijd een em mermolentje rijk, maar dat fun geert meer als "speelobject" dan als instructie-werktuig. "Op de sche pen moeten de jongens de praktijk van het vak onder de knie krijgen. Als ze van de school komen, weten ze waar ze terecht komen; ze stap pen in elk geval niet met twee lin ker handen aan boord. Maar de praktijk moeten ze zichzelf eigen maken", zegt de directeur Heida. Een basis voor een loopbaan in de baggerindustrie is de school in elk geval. Door middel van een schrif telijke cursus van het KOF kunnen jongelui na het leerlingstelsel - en als regel ook na de militaire dienst tijd - het diploma voor molenbaas of zuigbaas halen en voor wie daarna verder wil (uitvoerder), zijn er ook voldoende mogelijkheden. Met ingang van het cursusjaar 1977 voorziet de school waarschijnlijk zelf in een voortgezette opleiding op mts-niveau - twee jaar theorie en een jaar stage in de praktijk. De uit breiding is van belang, omdat de Nederlandse baggerindustrie zich de laatste jaren meer dan ooit richt op projecten in het verre buiten land. Het lesprogramma zal daarna ook aandacht schenken aan het werken onder primitieve omstan digheden en zelfstandige optreden van jonge uitvoerders in situaties die totaal verschillend zijn van die in ons land. "De baggerbedrijven hebben grote behoefte aan mensen met een middelbare opleiding", al dus de heer Heida "Als ik er mor gen twintig zou kunnen leveren, is er overmorgen al werk voor hen". (De baggerschool wordt voor hon derd procent gesubsidieerd; de bij, dragen van de ouders varieren - af hankelijk van het salaris - van 120 tot 197 per maand, de reiskosten van de leerlingen worden vergoed). Directeur Heida een baggerman uit de praktijk. Voordat hij de leiding van de school kreeg, heeft hij een aantal jaren bij een bag- germaatschappij gewerkt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 24