100 jaar ||i£|j3323B 'BELLE EPOQUE SFEER' HEEFT PLAATS GEMAAKT VOOR PLASTIC TIJDPERK frKEERDAG 6 MAART 1976 De restauratiewagens, zeswielers, boden plaats aan ongeveer een dozijn mensen, die in leren fauteuils zaten, aan tafeltjes voor twee of vier. De aankleding van het restaurant deed aan dat van de "grand hotelsdenken: met leder beklede wanden, gestuete plafonds kandelaars en de bediening was de best mogelijke. Het voedsel was van "haute-cuisine"-kwaliteit Dat waren nog eens tijden, denkt anno 1976 de reiziger, die in zijn gestroomlijnde Inter city trein van A naar B rijdt. Hij neemt een siolc uit het bekertje koffie, dat hij zojuist gekocht heeft van een steward, die langs kwam met een karretje: de "minibar". Dat waren nog eens tijden: "De slaapwagens waren ontworpen voor dag-en-nacht-verblijfde lage bedden werden gevormd uit vier armfauteuils, die in ieder compartiment stonden en de bovenste werden neergelaten door koorden, die ze overdag uit het gezicht hielden. Er waren twee w-c.'s in het rijtuig en twee wasbassins, voor zien van warm water Voornoemde moderne treinreiziger denkt hierna even aan de "cou chette", waarin lüj vorige zomer, op weg naar zijn vakantiebestem minghad proberen te slapen. Met weemoed herleest hij de passage over de vier armfauteuils. De Orient Express, voor het eerst op reis in 1883. Dit staat in een boek, dat de geschiedenis van de Compagnie Internationale des Wagons Lits et du Tourisme tot onderwerp heeft. Deze onderneming bestaat honderd jaar. Op 10 maant gaat men dat op de kantooretage van het Centraal Station in Amsterdam vieren. De vertrekken daar worden dan voor de gelegenheid zo veel mogelijk terug gebracht in de sfeer van vroeger tijden. Want een beetje nostalgisch mag- men bij een eeuwfeest wel zijn. Maar niet te lang; Wagons Lits is immers al lang geen pluche onderneming meer, maar integen deel een multi-nationale gigant, die zich wel wat meer taken verschaft heeft dan het voeden en legeren van treinreizigers alleen. Honderd jaar oud nu, hoort Wagons Lits met een omzet' van 1,5 miljard gulden en 25.000 medewerkers tot de grootsten ter wereld op gebied van horeca en toerisme. Behalve de 700 slaapwagens en 75 restauratiewagens, die men exploi teert, strekken de activiteiten zich uit tot de horecavoorziening van twaalf Europese vliegvelden, 20 wegrestaurants, 450 bedrijfsrestau rants. Wagons Lits heeft 22 eigen hotels (Etap) en neemt deel in de exploitatie van nog eens 115 hotels. De huidige directeur Van Houten. De grondlegger van Wagons Lits, de Belgi sche ingenieur George Nagelmaeckers. Naar het voorbeeld van de Amerikaanse Pullman- treinen begon hij trein wagons te ontwerpen voor de levensgenieters honderd jaar geleden. Met hulp van de Bel gische koning Leopold III richtte hij de Com pagnie Internationale des Wagons Lits op. Een bedrijf dat nu is uitgegroeid tot een or ganisatie die zich be zighoudt met treinen, hotels, restaurants en toerisme. BELLE EPOQUE Het is allemaal begonnen door toedoen van de heer Georges Nagelmaeckers. Hij was een Belgi sche ingenieur, die verliefd was op de luxueuze Pullman-treinen, waar mee reizigers in het verre Amerika comfortabel de afstanden konden overbruggen. Nagelmaeckers begon slaap- en restaurantwagens te ontwerpen. Hij had als uitgangspunt dat zijn reizigers de rijken van de wereld zouden zijn, de genieters van „la belle epoque". Op reis zouden zij hetzelfde overdadig comfort verlan gen, dat hun in de „grand hotels" of hun paleizen geboden werd. In 1876 was Nagelmaeckers eigenaar van 58 spaapwagens. In dat jaar richtte hij met hulp van de Belgische koning Leopold III de „Compagnie Internationale des Wa gons Lits" op. Een jaar later had hij contracten met twintig Europese spoorweg maatschappijen. Tegen „trekloon" mocht hij zijn luxe wagons aan hun spoorstellen koppelen. Het was in 1883, dat hij op de locomotief en kolenwagen na, een geheel eigen treinstel liet rijden. Dat was de Orient Express, op weg van Parijs naar Constantinopel, de meest romantische treinen-decor voor tien tallen liefdes- en avonturenromans, tot in het James Bond-tijdperk toe. Een trein vol gewreven koper, mahoniehout en- -gebrandschilderde ramen. Zo een ging er in 1896 ook rijden op de lijn naar st. Petersburg, zes jaar later doorge trokken naar Wladiwostokde Trans Siberie Express, tenslotte doorkruisten Nagelmaeckers' luxe treinen China. Zuid-Oost Azië. Oost-Europa en Afrika. Door Aad Wagenaar In 1880 was Wagons Lits ook begonnen met het bouwen van luxe hotels aan de begin- en eindpunten van de lijnen van de „Grands Express". Ze droegen meestal de naam Grand Hotel of Palace Hotel. Soms ook de, later door veel eenvoudige hotels op stationspleinen overgenomen, naam Terminus. VLISSINGEN Pas in 1903 stapte de Belgische compagnie over zijn noordgrens heen en vestigde zich in Nederland: in Vlissingen kwam het eindpunt van de expresse uit Berlijn en verzorgde Wagons Lits het transfer naar de boot, die naar het Engelse Folkestone voer. Hoe klein Nederland' ook was in vergelijking met Üe continenten, waarin Wagons Lits opereerde, toch bleek het lonend om op het traject Amsterdam-Groningen een slaapwa gen in te zetten. Hij heeft tot in de jaren twintig gereden. Lang is ook de slaaptrein Amsterdam-Parijs (nu een reis van vijf uur) in dienst geweest. Na de Tweede Wereldoorlog is er veel veranderd. De algemeen direc teur Nederland van Wagons Lits, drs. P. J. van Houten zegt: „Aanvankelijk hebben wij onze vooroorlogse service nog hervat. In de trein naar Maastricht bijvoor beeld zat toen nog een restaurant, waar je een kippetje of een goede tournedos kon eten. Maar naarmate de reisafstanden steeds maar korter werden en de stationsrestauraties zich van de oorlogsschade hadden hersteld, was dat niet lonend meer". Verschraling dus? slagen. In Nederland heeft Wagons Lits (met 1500 medewerkers; omzet 150 miljoen) zijn bedoening in vier sectoren opgesplitst: treinen, hotel- lerie, toerisme en restaurant. „Het is die verscheidenheid, waarin we onze uitdaging zien liggen", zegt dis. Van Houten, „die moeten we doorzetten. Te verwachten is dat er m het toerisme een grote sanering komt. Alleen door je kracht te zoeken in de verscheidenheid, kun je straks overeind blijven". Met die instelling begint Wagons Lits aan zijn tweede eeuw. Het stempel dat Georges Nagelmaeckers in 1876 op zijn onderneming drukte, lijkt wat vervlakt. „Toch niet", zegt directeur Van Houten, „hij was een nuchter mens, die het volgens zijn concept van zijn tijd, in de luxe „Nee", zegt directeur Van Houten, „je kunt zeggen dat met de moderne mini-bar onze dienstverlening zich nu tot de hele trein uitstrekt. Het eerste jaar, dat we ermee werkten, bleek de mini-bar al een enorm succes; we hadden 30% omzetver- meerdering". Maar. al heet zijn onder neming dan „Wagons Lits", ae directeur wil eigenlijk niet die grote aandacht -voor wat er door hem en zijn medewerkers tussen de rails wordt klaargemaakt. VERSCHEIDENHEID zocht. Van die extravagante luxe ontdaan, geldt dat concept echter nog steeds: we willen een dienstver lenend bedrijf zijn voor de reizende En voor wie dan toch nog wat ouderwetse romantiek belieft, is hier een opwekkend1 bericht: Wagons Lits gaat in samenwerking met de KNSM drie luxe schepen bouwen, waarmee in Egypte reizen over de Nijl gemaakt worden. Geheel in de traditie van de „aartsvader van het massatoerisme" Thomas Cook, met wiens reisorgani satie Wagons Lits zich in 1928 verbond. In de jaren vijftig immers heeft Wagons Lits zijn vleugels over veel meer terreinen van activiteit uitge- Misschien dat er wat pluche af kan, op die nieuwe Nijl-schepen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19