karikaturen" "ik ben een tekenaar van Dik Bruvnestevn. geestelijk vader van 'Appie Happie' haat stropdassen i i ZATERDAG 6 MAART 1976 'Dit is DIK Bruynestevn', zegt de karikatuur van hemzelf op de achterkant van zijn boekje geti teld 'Van Abe tot Zoetemelk En de opsomming begint. 'Geboren 1-7-21, 1 uur, 7 pond te Rotter dam. Reisde sportlieden na tot in Melbourne.Montreal, Moskou en Madurodam. Deed ook aan sport, voetbalde in LIJNDEN en het Nederlands elftal. Hiermee wordt bedoeld het vaderlandse per steam, dat toen met 5-1 van de Belgische sportschrijvers ver loor. Hij raakte twee kostbare voortanden kwijt op de daarna afgebroken wielerbaan van Bad hoevedorp en was in zijn school jaren een sprint- en middenaf standsloper zonder ooit de kran tekoppen te halen. Deed ook mee aan wielerwedstrijden tussen pers en artiesten op de stadion- baan, waar hij zonder naar be neden te kijken hoog door de bochten reed en stond als cricke ter, maar nooit meer op "silly point" (een levensgevaarlijke grap van captain Frans Hen- richs), zat kort en geheel verkeerd in een Zweedse roeiboot, bijzon der vaardig daarentegen in een sulky bij een overwinning in een echte draverij op Duindigt, dit met enige hulp van een ontstel lend groot paard, dat nu nog niet van zijn verbazing bekomen is. U kunt de man geen groter plezier doen dan hem te vragen U het verhaal van die race te vertellen. Als goed huisvader gaf hij ter- wille van vrouw en kinderen een veelbelovende ski-carrière op na een ietwat roekeloze afdaling op de tweede cursusdag. Verder tennist hij nogal povertjes, maar erg graag. Meneer heeft totaal geen talent voor basketball, bil jarten en boksen, geen geduld voor hengelen en het wachten op voorbijkomende snelwande laars, maar is een groot liefhebber van het voetbal zoals dat eens door Puskas en de zijnen ge speeld werd, en van vakanties in Skandinavië of langs onze grote rivieren, ook van anekdotes en al of niet ware sterke verhalen. Maakt met veel plezier een zondagavond-praatje over kari katuren tekenen voor de radio en zijn dagelijkse sportstrip "AP PIE HAPPIE", maar heeft lang zamerhand een hekel aan het steeds terugkerende tekenen van de strepen op de shirts, broekjes en kousen van de daarin veelvul dig voorkomende "Taaie Tij gers'' Haat stropdassen, drukte makende sportofficials, scheids rechters die meer horen dan zien, muggen, vliegen en boa- constrictors. Verder hitte, lawaai, al of niet uit een radiotoestel, voortdurend "eh-eh" zeggende lieden op Hilversum 1, 2 of 3, alle maar dan ook alle administra tieve werkzaamheden. Ook het kijken naar 800 of meer meters lopende vrouwspersonen be hoort niet tot zijn hobbies, even min als het op volgorde leggen van zijn twaalf jaar voor de TV getekende karikaturen. Een af keer heeft hij ook van haaruitval, dronkenschap op sporttribunes, blokhakken en mensen die voortdurend over zichzelf pra ten.'De karikatuur die dit zegt past beter bij de tekst dan de 'ech te' foto van hemzelf die het man netje vasthoudt. EEMNES - "Ik ben", zegt Dik Bruynesteyn, om aan te geven waar hij staat', een tekenaar van karikaturen. Enkel dat en niet meer. Gewoon tekenen, zoals ze dat noemen, kan ik niet. Ik heb het ooit één keer geprobeerd. Daar hangt het resultaat" en hij wijst op een meter glasplaat boven de drie-zitter. Over de hele breedte een smal lint van minuscule huisjes en boompjes, de rest is wit. Een winterlandschap. "Dat is de dijk waaraan ik woon, Eemnes dus, want meer straten telt dit gehucht niet. Maar god, wat heeft die tekening me een moeite gekost. In die zin dan, dat ik telkens de neiging moest onderdrukken om niet ergens uit de band te sprin gen, een eigen typering aan te brengen. Iets grappigs, een vlieg tuigje met een zotte tekst bijvoor beeld, of een mannetje die vraagt of hij hier bij de zaaduientelers is. Ik denk, dat het een kwestie van in stelling is. Ik heb het zelden gepro beerd, maar ik weet zeker, dat ik met een beetje goede wil exact ge lijkende portretten of landschap pen zou kunnen maken. Techniek kun je aanleren tenslotte. Maar ik wil dat soort werk gewoon niet doen, ik wil functioneel zijn. Mijn tekeningen hoeven het museum niet in, ze moeten in een krant of op TV komen, want ik wil een zo groot mogelijk publiek bereiken. Werken voor zo'n medium betekent, dat je product herkenbaar moet zijn. Dit is een voorwaarde, want het beeld dat je schetst moet onmiddellijk overkomen, vooral bij TV.En dan is de karikatuur het meest geschikt. Vroeger, toen ik pas begonnen was heb ik er weieens over gedacht om een cursus te gaan volgen, gewoon door Ad van Kaam foto's Sjaak Bavelaar om wat sterker in mijn schoenen te staan. Tijdens een of ander diner zat ik naast Eppo Doeve en ik vroeg daar zijn mening over. Hij ant woordde toen, dat ik dat niet moest doen. Maak de dingen di^ je doet herkenbaar, zei hij simpel. Het werd mijn uitgangspunt en dat is altijd zo gebleven. Kijk, je kan iets of iemand op twee manieren uit beelden. Hetzij door middel van de foto of tekening, de perfecte gelij kenis dus, hetzij de karikatuur, de overdrijving van de werkelijkheid. Dat laatste doet het 'm, die over- drijving.Zo onpersoonlijk als een foto of tekening dikwijls kan zijn, zo persoonlijk is de karikatuur, want je maakt het beeld suggestie ver, juist door het er zo dik bovenop te leggen. Karakter, typische eigen schappen komen veel beter uit. Dat maakt de herkenbaarheid groter. Sjakie Swart Een voorbeeld: Ajax speelt tegen 'weet-ik-wie' in 'weet-ik-waar' en Herman Kuiphof schreeuwt door de microfoon, dat Sjakie Swart lanps vier man slalomt en keihard in de bovenhoek knalt. Dan is het natuurlijk wel leuk om in de rust nog eens een portret van Swart te laten zien, zodat iedereen kan mompelen: 'dat is 'm'.Maar het is natuurlijk veel aardiger om een te kening van Sjakie te tonen waarop hij met ski's door de defensie zig zagt, zodat iedereen uitroept 'dat is 't'. Een karikatuur hoeft teken- technisch gesproken helemaal niet subliem te zijn. Hoofdzaak is, dat iedereen onmiddellijk in de gaten heeft wat er aan de hand is of wie het is. En als ze dan ook nog eens zeggen: 'typisch Dik', dan ben ik tevreden. Dat geeft voldoening". Dertig jaar Dik Bruynesteyn is, een kleine der tig jaar geleden, begonnen met het maken van sportkarikaturen. In het begin voor Sport en Sportwereld en vervolgens voor de Haagsche Cou- *rant. "Ik ben gewoon naar Kuiphof, de toenmalige chef-sport, toege- stapt en heb gevraagd of ik wat kon doen. Nederland-België in '53 be tekende myn doorbraak. Er ge beurden zo ontzettend veel dingen in die wedstrijd (5-7, twee penal ty's, een gebroken been) dat het voor mij niet fout kón gaan. Mijn tekeningen sloegen aan en ik had het in één klap gemaakt". Vervol gens werkte hij voor het Vrije Volk, het Parool, NOS-sport en nog een hele rits 'klanten', want Bruyne- jpütodipd1 "YfiflhufDdl o o o" steyn huldigt het principe 'vrijheid, blijheid'. Dat is ook de reden waarom hij niets voelt voor het ma ken van politieke prenten. "Dan", zo zegt hij, "ben je gebonden aan een redactie die je naar willekeur iedereen en alles laat hekelen of af kraken. Dus ook de dingen en per sonen die bij jou toevallig wél sym pathiek overkomen. En daar voel ik weinig voor, want op die manier verloochen je jezelf. Daarom ook ben ik gestopt met het maken van tekeningen voor de kar van Farce Majeure. Ik concentreer me volle dig op de sport. Ik kan met mijn tekeningen best kritisch zijn, maar dan moet ik er wel voor de volle honderd procent achter staan. Maar bovenal ben ik toch iemand die de boel graag een beetje in de maling neemt. Ik probeer een vrolijke noot te zijn in het onderhand zo op hol geslagen sportwereldje. Sommige trainers bijvoorbeeld, daar blijf ik om lachen. Dat commentaar na af loop, dat is toch om te gillen. Als ze verloren hebben schort het aan al les, maar als ze gewonnen hebben weet hij wel hoe dat gekomen is. Voor my is de bal gewoon rond. Trainers", mompelt hij, "allemaal kolonels b.d.". Appie Happie Naast het maken van karikaturen heeft Bruynesteyn zich ook gewor Lange Jan met de Pet, Henri Bui tenzorg (u weet wel, waar dat be kende renpaard naar genoemd is) en de al eerder genoemde kolonel b.d. Buitendienst Binnenkort zal Kris Krek zijn rentree maken bij de Taaie Tijgers, de club van Appie Happie. Volgens schepper Bruy nesteyn mag zijn strip overigens niet het etiket 'pretentieloos' opge plakt krijgen. Op hol "De diepere betekenis van het le ven zul je er echt niet in terugvin- den.dat niet. Maar ik wil, via mijn kolonel (Technische en Tactische Tips), mijn commentator, mijn za kenman en mijn voetballers, toch wel iets meedelen over wat ik vind van het overspannen, op hol gesla gen wereldje van trainers, spelers, clubs en business. Maar iedereen die "Appie Happie" enkel wil of kan zien als een gewoon leuk ver haaltje mag dat van mij. Waarom niet° Sport is voor my nog steeds een boeiend gebeuren, al zie ik tegenwoordig liever Laren tegen Eemnes spelen dan Ajax tegen Feyenoord. De boel wordt téveel opgeblazen. De karikaturen en Ap pie Happie zijn misschien mijn bij drage om te komen tot een wat ont- spannener sportwereld". pen op de strip. "Het Vrye Volk vroeg of ik niet een sportstrip kon maken. Appie Happie speelde toen al een tijdje door mijn hoofd, al heette hij oorspronkelijk anders, namelijk Appie Happy (Engels voor 'gelukkig'). Maar toen ik het cliché aanbood las een oude zetter, die geen Engels kende, de naam als Happie. Ik heb het cliché meteen laten veranderen. Die naam van die zetter was natuurlijk veel beter. Be ter in overeenstemming met zijn karakter, zijn eetlust en het gege ven, dat hy een antiheld moest zijn. Want mijn hoordfiguur mocht best eens falen", zegt Bruynesteyn. Al ras moest Appie echter plaatsma ken voor een ander figuur, Kris Krek, een wat serieuzere aanpak. Kris moest op zijn beurt spoedig verdwijnen, omdat de maker zijn krant verruilde voor een ander. In '70 verdween Krek tydens het WK-voetbal Hy werd ontvoerd door guerrilla's en sindsdien heeft niemand nog taal of teken van hem vernomen. "Maar hij komt terug", onthult Dik Bruynesteyn die Appie Happie weer als vervanger liet op draven voor de uitgerangeerde Kris Krek. Alweer zes jaar manifesteert 'de dikke bananenbijter' zich in meer dan twintig kranten, elke dag op en rond het veld. Trouw terzijde gestaan door inmiddels markant geworden figuren als Snoepie, Si mon S. Smakeloos, PQRSTITVW, In zijn strips en karikaturen zit op een klapstoeltje, achter het doel, soms een klein mannetje, gewa pend met een blocnote of foto toestel en compleet met baard pijp. De ene keer kijkt hij n grote ogen van verbazing, de dere keer slaat hij het tafereeltje voor hem olijk gade. Hij zegl niets, hij zit, hij kijkt. Ogenschijn lyk is hy een opvullertje, hij i nauwelijks functioneel.Dat laat ste hoeft ook niet, want hij heeft zijn plicht reeds gedaan. Zonder dat kleine kalende mannetje zou die karikatuur of strip er nooit geweest zijn, want het figuurtje in kwestie is een personificatie van de tekenaar zelf Dik Bruynes teyn. Zo af en toe verschijnt hij ten tonele om duidelijk te maken hoe hij zelf tegen het sportwe reldje aankijkt. Dan weer ver baasd, dan weer grinnikend. Een sprekend voorbeeld van een ge slaagde karikatuur. Hy lykt niet alleen: hij is het. Dik Bruynesteyn werkt in 't ate- "Goed bereikbaar en heerlyk rus tig" karakteriseert hij het dorpje, dat eigenlijk niets meer is dan een lange dijk. Huize Bruynesteyn, toepasselijk genaamd 'De Stip', mag er zijn al is het optrekje niet overdreven ruim opgezet. Een gezellig interieur door het vele hout, de twee open haarden en de onoverzichtelijke warboel van tekeningen en schetsen waarmee zijn atelier, twee trapjes lager dan de woonkamer, is bezaaid. De pijp in de mond, zich bedacht zaam krabbend op het al kalende hoofd, staart Dik Bruynesteyn naar de met zijn creaties volge hangen wanden. "Ja, hier zit ik dan de hele dag. Vooral veel na te denken en te lezen. Het idee is belangrijker dan de uitwerking, want dat is een kwestie van rou tine. Ik zou eigenlyk iemand moeten hebben die voor me te kent, want daar wordt ik onder hand een beetje moe van. Moei- lyk te realiseren. Ik kan nu leuk rond komen. Een tekenaar in dienst nemen kan ik me niet permitteren. Jammer, want het liefst zou ik me concentreren op ideeën en tekst, dat vind ik het leukste werk. Onderwerpen ge noeg. Ik moet 300 jaar worden wil ik alles waarmee ik nu rond loop op papier zetten." Hij mijmert nog wat door over het genoegen dat hij beleeft aan 'de taal van de tribune' en hoe hij die verwerkt in zijn strips. "Dat is leuk, lezers herkennen zoiets meteen. Je bent actueel. Ik geloof, dat daarop een belaygryk deel van myn succes gebaseerd is. Het is meteen her kenbaar hé". Hy bladert zijn uit geknipte strips nog eens door. Kan het niet nalaten af en toe te grijnzen. "Ik moet dikwyls om mezelf lachen zegt hij veront schuldigend. "Ach", herneemt hij dan, het is toch wel prettig. Ik heb, na dertig jaar. nog steeds plezier in myn werk.Dat is, ten slotte, het belangrijkste.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13