Het gelijk van Rudi Glückner C PIET KLEINE: DROOMRECORD rsr3 Irqodenburg! la. d. o. s. Dianne verliest terrein aan Dorothy Hamill f Op 5000 meter: 7.04.86 Toptijden van Oostduitse zwemsters tATERDAG 6 MAART 1976 PAGINA 11 Dick Altink en Erik Hoenkamp spelen mee in rugbyploeg DEN HAAG De Nederlandse rugbyploeg die morgen, onder de [naam van de Impala's zal uitkomen {tegen de Engelse selectdeploeg Sur rey County, is als volgt samenge steld: Full back: Theo Oortwijn (Den (Haag; Wings: Dolf Wille (Ascrum) en (Richard Majoor (Hilversum); Centers: Rob Brouwer (Hilver- feum) en John Dongelmans (Den IHaag»; Halfs: Bert Jan Boegsohoten en Chris Schroder (beiden Hilversum) Eerste rij: Ton van der Loos. Jan Schaap en Harrie Droog (allen Den Y Haag»; Tweede rij: Erik Hoenkamp |(Leidsche Studs) en Hennie Wubs i(Rams); Derde rij: John van Altena (Hil versum), Henk Botterman <Com- jnando's) en Dick Altink (DIOK). I De wedstrijd zal worden geleid |door de Engelsman Peter Wil mington. Door Nico Scheepmaker Dit het feit dat u dit nu zit te le zen maak ik op dat u een Neder landse voetballiefhebber bent. Dat houdt bijna automatisch in, dat u weet wie Rudi Glockner is: een Oostduitse scheidsrechter, die in Mexico de finale om het wereld kampioenschap floot, die Jo- han Cruijff uit het veld stuurde in een wedstrijd tegen Tsjechoslowa- kije, en die bekend staat als de bes te, de minst intimideerbare, de on omkoopbaars te arbiter van de hele wereld. Het tegendeel van een sja cheraar, het tegendeel ook van een home-referee een man die altijd consequent is in zijn beslissingen. Maar stel nu dat u een Colom biaan was geweest, op doorreis in Den Haag, die op uitnodiging van zijn ambassadeur aanwezig was bij FC Den Haag—West Ham United. Wat moet zo'n man gedacht hebben van Glöokner, van wie hij uit dom migheid nooit gehoord had? Hij zou zijn thuisgekomen met een india nenverhaal over de meest schaam teloze home-referee die hij ooit van zijn leven gezien had: en reken maar dat hij er in Colombia al heel wat had meegemaakt. De man gaf aan de thuisclub een penalty we- gens een nauwelijks zichtbaar handsballetje toen de bal tegen de onderarm van de strak tegen het lichaam gehouden arm van een En gelsman terecht kwam, op het mo ment dat deze net iets binnen de rand van het strafschopgebied stond. Kort daarop gaf hij weer een pe nalty aan de thuisclub, nu omdat een speler die wilde doorbreken ten val kwam over het uitgestoken been van een verdediger, wiens been mis schien een decimeter binnen het strafschopgebied die valpartij ver oorzaakte. Elke normale scheids rechter zou, zeker nadat hij al een penalty voor een randgeval had toegekend aan dezelfde partij, met een vrije schop op de rand van het strafschopgebied hebben volstaan, niemand zou daar dan gek van heb ben opgekeken, maar nee, hij moest zo nodig een tweede penalty aan de thuisclub geven. En dan het vierde doelpunt. Hij had op het middenveld het spel on derbroken voor een bierflesje dat op het veld geworpen was. Hij liep terug naar de plek waar de bal weer In 'het spel moest kamen, legde de bal neer voor de voeten van een klaarstaande Engelsman, die stond hem met open mond en vragen de blik aan te kijken, een sluwe Hagenaar, die door de toeschouwers Lexie werd genoemd, had door dat de soheidsrechterSbal al gegeven Rudi Glöckner en Leo Horn <r> was, snelde toe, pikte de bal op, rende er mee naar het doel, had de mazzel dat hij hem na een foutief passje terug kreeg van een West Ham-verdediger, en knalde keihard in40 voor Glöckner. Vreemd Zo zou die Colombiaan het bij 't kampvuur vertellen, en zo vertelt Leo Hom het blijkbaar ook, want ik las dat hij na afloop gezegd heeft: "Deze man is zwaar overschat, of hij had een volkomen black-out. Hij heeft zijn beste tijd gehad. Die strafschoppen, och, dat is een kwes tie van taxeren, maiar een scheids rechter die op afgezakte kousen let en een söheidsrechtersbal laat rol len, ongelooflijk. Glöokner heeft daardoor het duel naar beneden ge haald". U kent mijn grote respect voor Leo Hom, ik vind hem na Leo van der Kroft de beste scheidsrechter die we ooit gehad hebben, maar hij is helaas geen goede scheidsrecht ers- kenner. Ik geef toe, die opgetrokken kousen zijn een vreemde hobby van Glöckner, maar het is niet uitslui tend zijn hobby, het is een Oosteuro- pese regel neem ik aan, waar hij zo lang ik hem al heb zien fluiten, steeds de hand aan heeft gehouden. Ik wed dat Boskov dat wist. Hij had zijn spelers uitstekend geinstrueerd, zij hadden hun kousen opgehesen, ze protesteerden niet na beslissingen, ze accepteerden de leiding volkomen, ze hadden zich de waarschuwingen van Boskov kennelijk goed ingeprent. De fout van West Ham-manager Ron Greenwood is geweest, dat hij tevoren wel FC Den Haag is gaan bekijken, maar niet Rudi Glöckner, want anders had hij dat geweten. Hij had dan ook geweten dat Glöckner niet, zoals het overgrote deel van de scheidsrechters, het strafschopgebied eigener beweging een metertje aan alle kanten „inneemt", als een te w\jd uitgevallen jurk. Binnen het straf schopgebied is binnen het strafschop gebied. De gewiekste overtreders in de achterhoede speculeren erop dat de meeste scheidsrechters „binnen het strafschopgebied" interpreteren als „ruimschoots binnen het strafschop gebied". Glöckner heeft daar al jaren in de wedstrijden onder zijn leiding een eind aan gemaakt: wie een speler ten val brengt of hands maakt binnen het strafschopgebied, krijgt onder alle omstandigheden een penalty tegen zich, zelfs als zyn team kort tevoren ook al een penal ty heeft moeten incasseren. Daar komt bij dat ..arendsoog" Glöckner alles ziet. Hij bewees dat bijvoorbeeld toen hij West Ham door liet spelen, nadat zijn grensrechter (ten onrechte) voor buitenspel had gevlagd: hy had het beter gezien dan zijn grensrechter. Hij zag bij die twee penalty's ook, datde Engelsen er ir beide gevallen voordeel uit putten: de bal zou bij de vrijstaande Schoen maker terecht zijn gekomen als dat versluierde hamdsballetje niet zou zijn gemaakt (Schoenmaker appel leerde ook meteen), en Van Vliet stond op het punt door te breken toen tui went neergelegd. Ik wou dat' alle scheidsrechters in zulke gevallen zonder gesjacher de spelregels toepas ten, en niet altijd de vals spelende verdedigers bevoordeelden door „ge nade voor recht" te laten gelden. Ze laten toch ook nooit genade voor recht gelden ten voordele van een voorhoedespeler, omdat hij maar een metertje buitenspel stond? „Ja. hij stond wel een metertje buitenspel, maar ik vond het te zwaai- om daar voor af te fluiten nu htf daardoor zo een mooie kans kreeg". Heeft u dat een scheidsrechter ooit horen zeggen? En dan die scheidsrecterbal. Daar had hij geen geluk mee. Hij het de bal voor de voeten van een Engels man vallen, maar die stond er niet- begrijpend naar te kijken. Ik ver wachtte zeker dat Glöckner eerst een Hagenaar en een Londenaar bij zich zou roepen om dan het gevecht om de bal in het leven te roepen, maar hij legde hem voor die Engelsman neer. misschien omdat de Engelsen ln het bezit van de bal waren toen hij het spel onderbrak. Die Engelsman was echter verdoofd door de drie goals van Mansveld en reageerde niet, Schoen maker wel. ik heb al beschreven dat West Ham ook nog de laatste hand aan de kans legde die Schoenmaker benutte, en ja, dat kwam toen wat ongelukkig uit, maar die Engelsen waren gewoon niet alert genoeg. Wat kan je daar verder aan doen? jlNZELL Tenslotte schokschouderde hij van het lachen. Piet Kleine, held van Inzeil, met zijn droomwereldrecord van 7.04.86: ,,Wat een voorbereiding. Ik kan het zelf niet ge loven. Niets heb ik eraan gedaan. Vrolijk wat rondgehobbeld hier. Vier stukken taart per dag gegeten. En ik dacht, ze zien maar met dat wereldrecordgedoe. Voor mij hoeft het allemaal niet meer, mijn seizoen is toch wel goed". Door Pim Stoel Later, veel ernstiger. „Ik vind Ihet geweldig voor trainer Eg- bert van 't Oever. Die heelt toen ik bij hem in de jeugdploeg zat ontzet tend veel tijd aan me besteed. Dat js een door iedereen onderschatte trainer. Die heeft ten onrechte veel fte veel kritiek gehad. Daarom vind ik het voor hem geweldig dat het lukte juist nu hij me weer eens een {keer mocht coachen. Hij liet me ver trekken op 7.07. Ik géloof niet dat /Pfrommer dat onder deze weersom standigheden met zo verschrikkelijk 'veel windvlagen ooit zou hebben ge- Jcaan. Die is veel voorzichtiger, die zou voor 7.12 gekozen hebben". Van 't Oever: "Het was alles of nie.s. Ik moest hem wel laten gaan {net onder het wereldrecord, want Stansen zou na Piet komen". De Drent ging onstuimiger dan .{ooit van start. Bleef vijf ronden lang beneden de 33 seconden. Leek aan vankelijk zelfs nog op weg naar een tijd van zo'n zeven minuten rond. Moest pas in de laatste fase toen hij de wind een paar keer recht in het gezicht kreeg, iets terugnemen. Maar jging volkomen leeggereden toch met ]een nieuw wereldrecord over de istreep. Tot verbijstering van de ken ners. Kees Verkerk: "Dat hij dit kan na een wereldkampioenschap, dat bewijst dat hij een ijzeren vorm heeft. Hij is niet stuk te krijgen op het moment. Een half jaar gele den dacht ik nog de eindtijd op de vijf kilometer zal liggen tussen de 7 i minuten en de 7.04. Maar als er van- avond niet zo ontzettend veel wind ge staan had was Piet nu al onder de zeven minuten gedoken, daar ben ik van overtuigd". Een half jaar geleden trouwens was de beste tijd die Piet Kleine ooit op de vijf kilometer had neergezet nog [maar 7.27.9. In een seizoen waarin hij doorbrak als een wervelstorm, knaagde hij daar dus maar liefst 23 [seconden af. Hij reed zijn wereldre cord in een akelig leeg, steenkoud sta- dion, onder de ogen van slechts en kele tientallen, merendeels Neder- l landse toeschouwers. Kleine: "Het was gewoon een gok. Ik dacht, nou laat ik het maar proberen. Ik weet zeker dat ik eigen- lijk te snel ben weggegaan. Tegen m'n gewoonte in. Liever begin ik iets I rustiger en dan loop ik halverwege wel wat in. Nu zat ik drie ronden voor het einde totaal kapot. Dacht echt, haal ik het nog wel. M'n benen voel- 1 den aan als beton. Maar ja, als Je zo onder het wereldrecord zit dan kan je niet anders dan doorgaan". Kleine die op de sprint met 40.67 Veel op de Noor Stensjhemmet had moeten toegeven (39.23) nam dank zij zijn verbluffende 5000 meter toch de eerste plaats over in het alge meen klassement. De Drent: "Maar ik denk niet dat ik de vierkamp win. Ik heb wel erg veel moeten geven vanavond". Grenzend: "Godzijdank pak ik nu ook die f 1500 mee, die ze hier uit loven voor een wereldrecord. Daar was ik vorige week maar een paar honderdste seconden vandaan. De gouden schaats, nee, die interesseert me eigenlijk niet meer. Ik kan toch niet eeuwig blijven doorgaan". Hetgeen zou kunnen betekenen dat het wereldpuntenrecord van Ard Schenk behaald via 39.5, 1.58.8. 7.09.8 en 15.16 niet in gevaar zal ko men. Kleine: "Als we nou nog maar een masseur bij ons hadden gehad, dan had die me weer wat op kunnen knappen. Nu zit ik toch echt met ont zettend stijve benen". De grote verliezer was opnieuw de Noor Sten Stensen. Via een razend snelle opening probeerde hij on der de tijd van Kleine te duiken, maar moest al heel snel veel ter rein prijsgeven. Hij eindigde tenslot te op 7.13.94, ruim sneller dan zijn directe tegenstander Joop Pasman, die op 7.26.66 uitkwam. Uitstekend op dreef was Klaas Vriend, die iD de eerste rit tegen de Zwitser Krien- buhl uit moest komen en met 7.15.84 zijn persoonlijke record van 7.18 rond overtrof. Krienbuhl overigens maakte ook weer historie door de beste 500 meter uit zijn carrière te rijden (42.15) en ook de beste 5000 meter: 7.30.03. Edward Maasdijk (Zijl/LGB) mee naar Trente DEN HAAG Edward Maasdijk van de Leidse vereniging De Zijl/ LGB is een van de jeugdzwemmers die Nederland zal vertegenwoordi gen bij invitatiewedstrijden in de Noorditaliaanse stad Trente. Maas dijk is (samen met dertien andere zwemmers en zwemsters) door de KNZB gekozen om op 19, 20 en 21 maart in Trente uit te komen op de 100 en 400 meter vrije slag, de 100 meter rugslag, de 100 meter school slag en de 200 meter wisselslag. WEST BERLIJN De Sovjet Unie zal in de komende vier jaar slechts met één deelnemer mogen uitkomen bij de wereldkampioenschappen schaatssprint. Dit omdat het land weigert deel te nemen aan de titel strijd die vandaag in West Berlijn start. Een toernooi dat geopend wordt door Hans van Helden. Hij lootte in het eerste paar van de 500 meter tegen de Zweed Wallberg. Jos Valentijn komt in de tweede rit uit tegen de Noor Engelstad. Op de 1000m rijdt Van Helden tegen Suzu ki (Jap) en Valentijn tegen Olym pisch kampioen Muller. Waterpoloteam naar Spelen DEN HAAG Het Nederlands wa terpoloteam zal alsnog deelnemen aan de Olympische Spelen van Montreal. Nederland werd gisteren uitgenodigd door de FINA (interna tionale zwemfederatie) omdat Afri ka geen vertegenwoordiger stuurt. De FINA had van te voren vastgesteld dat indien een contingent (in dit geval Afrika) geen deelnemend land kon afvaardigen, de nummer zeven van het wereldkampioenschap in Ca- li deze plaats zou innemen. Het NOC Nederlands Olympisch Comité) heeft zich inmiddels akkoord ver klaard met de uitzending van het ze vental. >»«ra SKI De tweevoudige Olympische kampioene Rosi Mittermaier <Wdl) is vrijwel zeker van de wereldbeker. Zij won gisteren in Copper Mountain (VS) de reuzeslalom en heeft nu nog slechts twee punten nodig (een ne gende plaats) in de komende vier wedstrijden om zich van de wereld beker te verzekeren. De reuzeslalom bij de heren leverde een overwinning op voor de Ameri kaan Greg Jones. VOETBAL De tienvoudige Suri naamse voetbal-kampioen FC Robin Hood zal van 21 juli tot en met 15 augustus vijf wedstrijden in Neder land spelen. Het is de eerste toernee naar West-Europa van de ploeg, die ook in Nederland bekende spelers als Humphrey Mij na Is, Michel Kruin en Erwin Sparendam heeft voortge bracht. Robin Hood speelt tegen Ajax, Feyenoord, NEC, FC Den Haag en Haarlem. GOTHENBURG Dianne de Leeuw heeft gisteren na de korte kür bij de wereldkampioenschappen kunst- rijden voor dames in Gothenburg ter rein verloren aan Dorothy Hamill (VS). Dorothy Hamill en Dianne de Leeuw gingen wel de Westduitse Isa bel de Navarre voorbij, die na de verplichte figuren de eerste plaats bezette, maar de afstand tussen ti- telhoudster De Leeuw en Dorothy Hamill is tot bijna een vol punt ge groeid. Bovendien is het plaatscijfer van de Amerikaanse Olympisch kampioene aanzienlijk beter (14,5 om 21,5). Hoewel zij zenuwachtiger was dan ooit en verschillende foutjes maakte kreeg Hamill toch betere waarderingen dan De Leeuw. Trainer Carlo Fassi gaf de mis- sertjes later zelf toe: "een dubbele Laurent verrast met wielerwinst BASTIA De Fransman Michel Laurent heeft gisteren verrassend ce ronde van Corsica gewonnen. De Italiaan Lualdi eindigde als tweede en de Fransman Patrick Perret werd derde. De vierde en laatste etappe van Porto Vecchio naar Bastia over 218 kilometer leverde 'n zege op voor Charly Rouxel (Fra). Van de 60 renners, die aan deze ronde begonnen, haalden slechts twintig de eindstreep in Bastia. Ook Joop Zoetemelk gaf op. De Spanjaard Gonzalo Aja is de nieuwe leider in de Ronde van de Levant. Zijn landgenoot Ramon Medina werd gisteren ritoverwin- naar door in de eindsprint mede vluchter Oliva te verslaan. Aja ein digde als derde op twee seconden. BREMEN Tijdens interna tionale wedstrijden in Bremen hebben zwemmers en zwemsters uit Oost Duitsland een aantal wereldtijden op de klokken ge bracht. Die zullen echter niet als wereldrecord worden erkend om dat de wedstrijden in een 25 me- terbad werden gehouden. Op de 4x100 meter wisselslag dames was het Oostduitse kwar tet Ulrike Richter, Hannelore Anke, Rosemarie Gabriel Kother en Komelia Ender bijna vier se conden sneller dan het wereldre cord, dat sinds 24 augustus 1974 al met 4.13.78 in Oostduitse han den was. Zij zwommen nu 4.09.92. Ulrike Richter bracht als start zwemster ook haar eigen toptijd van 1.02.98 omlaag. Zij zwom 1.01.97. Het derde "wereldrecord" kwam op naam van Barbara Krause, die op de 800 meter vrije slag maar liefst 7.5 seconden on der het record bleef van de Au stralische Jenny Turall, dat op 8.43.48 stond, Krause kwam uit op een tijd van 8.35.99. Op de 400 meter wisselslag dames zwom Ulrike Tauber 4.41.60. Dat betekende een verbe tering van haar oude tijd met 7.04 seconden. De Westduitser Klaus Steinbach presteerde het ais eerste zwemmer ter wereld onder de 50 seconden te komen op de 100 meter vrije slag: 49.99. Met drie nationale records hebben de winterkampioen - schappen 1976 in het splinter nieuwe 25 meter bad "De Kwa- kel" in Utrecht een vliegende start gehad. Twee van de drie zullen waarschijnlijk snel in de vergetelheid geraken. Op de 4x 200 meter vrije slag dames dook eerst Het IJ met 8.58.26 onder de 9.06.42 waarmee VZC Vlaardin- gen sinds vorig jaar het record hield. In de tweede serie kwam VZC Ritmeester met een tijd van 8.53.64 daar onder. Heta derde record had wel in ternationale allure. De 17-jarige Henk Elzerman dook op de 1500 meter bijna twintig seconden on der zijn eigen record 15.52.62 te gen 16.12.11. Als Elzerman erin slaagt deze wintertijd in de zo mer op de vijftig meterbaan te evenaren, kwalificeert hij zich gemakkelijk voor de Olympische Spelen in Montreal. De limiet ligt op 16.10.00. Ook Annelies Maas en Yo- landa Aggenbach hebben hun Olympische kandidatuur op de 800 meter vrije slag gesteld. Ze kwamen uit op respectievelijk 8.53.42 en 8.53.82. Ruim drie se conden boven het nationale re cord van Annelies Maas en bijna zeven seconden binnen de tijd, die van de zomer op de vijftig meterbaan moet worden gereali seerd. axel kwam er niet helemaal uit zoals Dorothy het gewend is te doen en later slipte ze nog een keer weg. En wat die nervositeit betreft, geen won der als er zoveel op het spel staat". Fassi maakte een symbolische bui ging naar de tribune, waar de grote bazen van het internationale show wereldje - met de fraaie namen George Eby 'Ice-Capades). Bob Ships tad (Ice-Follies), Morris Ch&l- fen en Skee Goodhart (beiden Ho liday on Ice) - tegen elkaar opboden. In de wandelgangen was te verne men dat de Capades en de Follies om d( gunsten van Dorothy Hamill strij den. Dianne de Leeuw zou nog de meeste kans maken bij de Europese versie van Holiday on Ice. Dianne de Leeuw die vandaag vóór Hamall haar vrije kür moet rijden heeft eigenlijk nog maar een duide lijke steunpilaar in het Jurycorps overgehouden, de Russische Irina Absaljamova. De meeste anderen hellen over naar Dorothy Hamill, of.... naar Cristine Errath. De 19-ja- rige Oostduitse bewoog zich frank en vrij over het ijs en oogstte de bewon dering van tenminste drie Juryleden. De stand na de korte kür is: 1. Do rothy Hamill (Vst> plaatscijfer 14,5. P7.36 punten - 2. Dianne de Leeuw <Ned) plaatscijfer 21.5, 86.44 punten - 3. Isabel de Navarre (Wdl) plaats cijfer 21.5, 86.52 punten - 4. Christi ne Errath (Odl) plaatscijfer 33,85.04 punten - 5. Annett Poetzsch (Odl) plaatscijfer 45, 83,16 punten. Het Moskouse echtpaar Loedmilla Pachamova—-Alexander Gorsjkov is gisteravond met overmacht wereld kampioen ijsdansen geworden. Voor de kür, die de Russen voor de zesde keer de wereldtitel opleverde, kregen zij tien keer de droom waarderi ngvan 6,0. Het paar, ook al winnaar van de eerste olympische medaille op dit onderdeel vorige maand in Inns bruck, behaalde 211,52 punten en kreeg plaatscijfer 9. Daarmee ver sloegen zij ruimschoots hun landge noten en titelverdedigers Irina MosJ- seeva en Andrei Minenkov. Zij ver overden vorig jaar in Colorado Springs de wereldtitel bU afwezig heid van Pachomova en Gorsjkov. De Amerikanen Colleen O'Connor en Jimm Millns werden derde 0EFENMEESTER met goede referenties en uime ervaring zoekt kootakt met 2e, 3e of 4e klas K.N.V.B.-vereniging Brieven a nr. 290*3 aan het bur. v d. blad ByA Zondag a.s. Aanvang 14 uur tegen I Sportpark-NoordJ

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11