Westerterp houdt vast aan keuze Schiphollijn Ik werd niet door Lockheed 9 Meisjes roofden broeken op bestelling Taxi in toekomst veiliger "Te laat voor andere tracéV' De foto van het jaar Kamer tegen Pronk: Stop hulp aan Cuba VRIJDAG 5 MAART 1976 Waar blijft herziening lintjesregen? DEN HAAG (SP) - Waar blyft de herziening van het decora tiestelsel? Dit heeft het PvdA-kamerlid Nagel giste ren aan minister De Gaay Fortman (binnenlandse za ken) gevraagd. Een jaar geleden liet de minis ter de Tweede Kamer weten dat de voorstellen voor een andere vorm van de jaarlijkse "lintjesregen" - ter gelegen heid van de verjaardag van koningin Juliana op 30 april - spoedig zouden komen. Premier Den Uyl heeft gistermiddag zijn Luxemburgse ambtgenoot Thorn op het Catshuis ontvangen. De Luxemburgse regeringsleiderdie behalve premier ook minister Den Haag buitenlandse zaken is, rondreis langs acht EG-landen. Voornaamste punt van de bespreking is het rapport dat Tindemans heeft uitgebracht over de tegen 1980 te vormen Europese Unie. DEN HAAG - "Als we de keuze voor het tracé van de Schiphollijn nog eens zouden gaan bestuderen, betekent dat, dat we alle werkzaamheden, die al van start zijn gegaan of zijn aanbesteed moeten stopleggen". Dit zei minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gis teren bij de behandeling door de Tweede Kamer van de motie Van Kuyen (PPR). Gebleken is gisteren wel, dat de re gering niet voelt voor het door de actiecomités voorgestelde andere tracé (tracé 7), omdat dit in velef ogen te kostbaar zal zijn en te lang uitstel van de aanleg van de spoor lijn vergt. Hoewel een heroverweging van de Schiphollijn volgens de actiecomi tés niet langer hoeft te duren dan een halfjaar, denkt deminister daar anders oven een nadere bestuder ing zal zeker vijfjaar kosten, omdat niet alleen de praktische kanten van de zaak zoveel tijd vergen, maar meer nog, omdat dan een nieuw kabinetsbesluit moet worden uit gelokt. Als verdere bezwaren voerde de minister aan, dat het andere tracé duurder zal uitkomen en boven dien minder reizigers zal aantrek ken. Andere lijn In de voorstellen van de actiecomi tés wordt over een heel andere lyn gesproken, vindt Westerterp, na melijk over de lijn Amsterdam- Schiphol, terwijl in eerste instantie was besloten over een verbinding Amsterdam-Den Haag. Wel is de minister genegen om de mogelijkheid voor halteplaatsen bij Nieuw Vennep en Hoofddorp voor een nadere bestudering open te houden. De motie-Van Kuyen vond welis waar de sympathie van de PvdA, maar deze kon, in de persoon van Van der Doef, de motie niet steu nen. "De meerkosten voor het tracé 7 zijn niet gering en bovendien vraag ik me af, of de gemeente Warmond haar problemen daarmee afschuift naar andere gemeenten", aldus Van der Doef, die grote be wondering toonde voor het werk van het Warmondse actiecomité SCHIPHOL (ANP) - De oud directeur van de KLM ïr. F. Be- sancon, heeft zich beschikbaar gesteld voor een gesprek met de commissie-Donner, die momen teel een onderzoek instelt naar mogelijke omkopingsactiviteiten van het Amerikaanse vliegtuig bouwconcern Lockheed in Ne derland. In een gisteren via de voorlich tingsdienst van de KLM ver strekte verklaring zegt ir. Besan- con: "Na kennis genomen "te hebben van berichten die mijn naam in verband hebben ge bracht met de Lockheed-affaire stel ik er prijs op te verklaren dat mij door Lockheed geen enkele persoonlijke betaling is gedaan. Ik heb dan ook terstond contact gezocht met de zogenaamde commissie van drie en mij be schikbaar gesteld voor een ge sprek indien nodig. Ik hoop dat dit gesprek' spoedig kan plaats vinden", aldus de verklaring. Ir. Besancon is genoemd als de KLM-functionaris, die in het be gin van de jaren '70 25.000 dollar van Lockheed zou hebben ont vangen. De voormalige vice- president van Lockheed, Carl Kotchian, verklaarde voor de commissie-Church, de Ameri kaanse senaatscommissie, die de steekpenningen-affaire onder zoekt, dat het geld aan een KLM- functionaris zou zijn overge maakt om een gunstig klimaat te scheppen voor de aanschaf door de KLM van een aantal Lockheed-Tristar-vliegtuigen. Lockheed was op dit punt in een zware concurrentieslag gewik keld met de eveneens Ameri kaanse vliegtuigmaatschappij McDonnel-Douglas, die de DC-10 wilde verkopen. De 25.000 dollar waren bedoeld "voor algemene informatie en om een klimaat te scheppen, dat naar we hoopten voor ons van n- t zou zijn, een indicatie van waar we zwak in onze presentatie waren in deze zware concurrentie", aldus Kotchian voor de commissie- Church. Met hetzelfde doel zou volgens de voormalige vice-president van Lockheed in die tijd een bedrag van 100.000 dollar aan prins Be- rnhard zijn overgemaakt. De be talingen zouden gelopen zijn via een vertegenwoordiger van Lockheed in Londen, Ed Fyfe. Het geld zou zijn overgemaakt vanaf een buiten de normale boeken bestaande rekening. Gelaten reacties in Sassenheim SASSENHEI M - De raadsle den in Sassenheim reageerden gelaten op het besluit van Wes terterp aangaande de Schip hollijn De heer Van Breda van de Protestants Christelijke fractie vindt de beslissing jammer voor Sasenheim, maar hij had in feite niets an ders verwacht. Hij wees erop dat zijn partij de zaak al uit voerig in de algemene be schouwingen naar voren had gebracht en dat hij een tracé via Leiderdorp plezieriger had gevonden. De heer van Eisen van de KVP zei de beslissing te betreuren. Hij vindt het zeer belangrijk dat de streek eindelijk eens goed wordt opengelegd voor het openbaar vervoer en in de komende tijd zal zijn fractie, nu die Schiphollijn er toch komt, er ten zeerste op aan dringen dat de spoorlijn hier voor een functie gaat vervul len. De heer Rotteveel van de WD memoreerde dat zijn partij de zaak in de raad al zeer vaak heeft aangekaart. Ook hij toonde zich niet verheugd met de beslissing en hij had liever de alternatieven die door Warmond naar voren waren gebracht uitgewerkt gezien. De heer Ris van Progressief Sassenheim was de enige die zich duidelijk positief over de lijn uitliet. "Het betekent een bevordering van het openbaar vervoer en fysisch gezien zijn wij het ermee eens. Het is jammer dat hij niet onder gronds geleid kan worden, maar daar pleiten erg veel ar gumenten tegen. Overigens vinden we dat die spoorlijn beduidend minder lawaai produceert dan de autosnel weg'. De heer Montvoort van D'66 tenslotte was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Frits Beutick. DEN HAAG (SP) - MINISTER Westerterp (VERKEER EN WA TERSTAAT) wil ernst maken met de beveiliging van taxi's. Hij wacht hiervoor eerst het rapport af van de commissie "taxibeveiliging", die de minister een jaar geleden in stelde eveneens naar aanleiding van een moord op een taxichauf feur. Dit rapport, dat over een maand zal verschijnen, is de basis voor de voorstellen, die Westerterp wil doen om het beroep van taxichauf feur veiliger te maken. Bij die be veiliging gaan de gedachten uit naar een beschermkap achter de chauffeurplaats, een geluidsalar minstallatie en een mobilofoon. De taxichauffeurs, die om een ge sprek met minister Westerterp nadden gevraagd na de moord op de 32-jarige Haagse taxichauffeur Gerard Hofstede, waren niet geheel te vreden met de beloftes van Wes terterp. Men besloot de minister twee maanden de tijd te geven om met voorstellen te komen. Blijven die uit, dan kan Nederland rekenen op stakingen en andere harde ac ties." Waren het vooral Haagse taxichauf feurs die gisteren met minister van verkeer en waterstaat over betere beveiliging spraken, in Utrecht hielden zeventig collega' uit solida riteit een demonstratieve tocht door Domstad, 'in een lange file trokken zij door de binnenstad, waardoor het verkeer ernstig in de knoop raakte. De belangrijkste eis van de taxi chauffeurs is een mobilofooncen trale, waardoor zij ook buiten de standplaats permanent bereikbaar zijn. De mimster wees er in het overleg op, dat het inschakelen van een mobilofooncentrale nu ook al kan. In Amsterdam rijden 480 van de 600 chauffeurs met een derge lijke communicatiemiddel in de wagenn in Rotterdam beschikt vrijwel iedere taxichauffeur over dit apparaat. In Den Haag stuit het ingebruik stellen van een mobilofooncentrale op de hoge kosten. Nadere studie Mevrouw Groensmit-van der Kal len (KVP) pleitte voor een nadere bestudering van de tracékeuze. "Het alternatief van Warmond heeft aantrekkelijke kanten". Zij vroeg zich af, of er niet voldoende werken zijn, waarover geen ver- i schil van mening bestaat, zodat in ieder geval daaraan kan worden begonnen. Bovendien meende zij, dat de mogelijkheid er is om tracé 2 (de door de minister gekozen baan) weliswaar aan te leggen, maar op bepaalde punten aan te vullen met zoveel mogelijk onderdelen van het door Warmond gewenste tracé. De VVD-er Koning twijfelde aan de juistheid van de inlichtingen, die Westerterp de kamerleden heeft verschaft over de kosten van de beide tracees. Evenals mevrouw Groensmit-van der Kallen dacht hij, dat de minister zijn tracé aan de goedkope kant had gehouden, ter wijl de actiecomitées de kosten van tracé 7 aan de hoge kant hadden geschat. Weinig steun Dit alles neemt niet weg, dat de motie-Van Kuyen die pleit om een nadfere bestudering van de tracé- keuze, weinig steun in de Kamer vindt. Het valt dan ook niet moei lijk de uitslag te voorspellen van de stemming, die dinsdag bij aanvang van de vergadering zal worden ge houden. Van Kuyen zei gisteren wel te voorzien, dat die negatief zal uitvallen. Maar desondanks wil hij de stemming toch door laten gaan "al was het alleen maar voor de his torie". De foto "Vallen als de redding nabij is" "Re^gue at hand and then fall") die de Amerikaanse fotograaf Stanley Joseph Forman op 22 juli vorig jaar maakte bij een brand in Boston is gisteren door de stichting World Press Photo uitgeroepen tot de beste persfoto van 1975. De foto maakt deel uit van een serie die laat zien hoe een brandweerman samen met een vrouw en een kind op het balkon van een brandend huis staat en reikt naar de brandweerladder. Net op het moment dat hij deze te pakken heeft, stort het balkon omlaag. Aanvankelijk weet de vrouw nog de kleding van de brandweerman te grijpen, maar daarna valt het kind ADVERTENTIE Stiekeme drinker: Iemand die alleen Berenbnrg drinkt in z'n tweede huis. 99 99 DEN HAAG (SP) - De druk op mi- nister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) om een einde te ma ken aan de Nederlandse hulpverle ning aan Cuba wordt steeds groter. Behalve de oppositiepartijen WD, DS 70 en CHU vinden nu ook de confessionele regeringspartijen KVP en ARP dat de geldkraan dichtgedraaid moet worden. De ommezwaai van KVP en ARP be tekent dat een meerderheid in de Tweede Kamer van de hulpverle ning aan het communistische Cuba af wil. Nederland geeft Cuba dit jaar voor 15 miljoen gulden aan ontwikke lingshulp. Dit geld wordt gebruikt voor de bouw en de inrichting van ziekenhuizen op het Cubaanse plat teland. De meerderheid van de Tweede Kamer is bijzonder verontrust over het Cubaanse militaire ingrijpen in zuidelijk Afrika. Naar schatting be vinden zich momenteel zo'n 15.000 Cubaanse soldaten in Afrika. Zy hebben in Angola aan de zijde van de marxistische bevrijdingsbewe ging MPLA gestreden. Als Cuba geld heeft voor militaire acties in een ander werelddeel, heeft het de Nederlandse ontwik kelingshulp niet nodig, vinden de meeste partijen in de Tweede Ka- De Tweede Kamer wil minister Pronk - die tot eind volgende week afwezig is - de gelegenheid geven uit eigener beweging de hulp aan Cuba stop te zetten. Als dit niet ge beurt, zal de minister er door de Kamer toe gedwongen worden. CHU-fractieleider Kruisinga heeft al gedreigd hierover een uitspraak van de Tweede Kamer te vragen. Met ingang van 1 april moet er een punt gezet worden achter de steun verlening aan Cuba, als er eind maart nog Cubanen in zuidelijk Af rika vechten, vindt de CHU- Ger Pouw in hongerstaking DEN HAAG (SP) - De dienstwei geraar Ger Pouw is in het jeugdhuis van bewaring "de Sprang" in Sche- veningen in hongerstaking gegaan. Pouw wil met zijn daad bereiken dat zijn veroordeling door het ge rechtshoftot 19 maanden gevange nisstraf ongedaan wordt gemaakt. Pouw is veroordeeld wegens "op zettelijke ongehoorzaamheid" toen hij weigerde bij zijn onderdeel zijn uitrusting op te halen, omdat hij uit principiële overwegingen tegen de dienstplicht is. Vanwege zijn principes zegt Ger Pouw ook geen beroep te kunnen doen op de wet gewetensbezwaar den. "Deze wet is namenlijk een onderdeel van het krankzinnige dienstregime dat er op gebaseerd is mensen te doden", aldus de dienstweigeraar Pouw is vn van door te gaan met zijn hongersta king totdat ook zijn bezwaren tegen de dienstplicht door de wet worden geaccepteerd. Vliegtuig verongelukt - By Chara- gua in Bolivia is gisteren een toestel van de luchtmacht verongelukt. Alle 24 inzittenden kwamen om het leven. Het verongelukte toestel was een door Israël geleverde „Arava". DEN HAAG (SP) - De waren huisrechercheur die november vorig jaar de 18-jarige Beppie van de Haagse Trek weg bij een winkeldiefstal betrapte, sloeg zonder het te weten op dat mo ment de slag van z'n leven. Hij gaf de aanzet tot het oprollen van een bende kledingdieven, voornamelijk gevormd door jongens en meisjes in de leeftijd van 15 tot 25 jaar. Het werd een puur sneeuwba leffect, wat tot gevolg had dat enkele tientallen bewoners van de Trekweg en omgeving door de politie van huis werden ge haald. De voorlopige score is 54 verdachten, maar er kunnen nog steeds aanhoudingen vol gen. De rapporten, onderver deeld in tien categoriën, hebben de omvang van boekwerken gekregen. Het werd gisteren door geheugenverlies en 'ge compliceerdheid gekenmerkte zitting, toen de vijf vrouwelijke en één mannelijke hoofdver dachten zich voor de Haagse rechtbank moesten verant woorden. De voor haar leeftijd wat kin derlijk uitziende Joke (21) deed echt haar best om de recht bankpresident mr. A. J. O. ba ron Van Wassenaar-Van Cat- wijck allemaal zo duidelijk mo gelijk uit te leggen. Geen ge draai om de feiten, volmondige bekentenissen, alleen het aantal rooftochten, de steden waar het gebeurde en de kleding die ze stalen kan ze niet altijd meer precies weergeven. "De lijst is ook te lang om op te noemen. U bent de tel natuurlijk volkomen kwijt geraakt," zegt president mr. Van Wassenaar. Geheugen Als hy haar geheugen aan de hand van eerdere verklaringen een beetje opfrist knikt ze in stemmend. Met buurtgenoten ging ze naar warenhuizen in Leiden, Rotterdam, Haarlem, Utrecht, Leidschendam, Apel doorn, Amersfoort, Rijswijk en elders. Per dag brachten de jon gelui rond de 25 broeken en verder wat truitjes, bloedjes, slipjes en een enkele keer zelfs leren jasjes mee naar huis. Joke schat dat zij aandeel had in het stelen van 350 tot 500 pantalons Officier van Justitie mr. J R. Brouwer vindt voor Joke een flinke straf op z'n plaats. Hij spreekt z'n waardering uit voor haar oprechte manier van ant woorden, maar haalt meteen aan, dat in C&A gedurende 1975 ruim 2000 aanhoudingen voor winkeldiefstal zijn verricht. "Hier moet een halt aan worden geroepen". Hij eist acht maan den, waarvan twee voorwaarde lijk met aftrek van voorarrest. Joke's advocaat wil heel iets anders. Hij verzoekt onmiddel lijk invrijheidstelling van het meisje, dat al bijna drieëneen halve maand in het Rotter damse Huis van Bewaring zit. "Dit kind heeft het leven moe ten leiden van een zwerfkat. Een vader, die ontucht met haar probeerde te plegen, een echt genoot die haar tot prostitutie wilde dwingen. Op 16-jarige leeftnd moest ze trouwen. Haar man kon niet de tering naar de nering zetten en vond dat zij maar voor geld moest zorgen. Joke koos toen voor de winkel diefstallen, op de Trekweg een gebruikelijke broodwinning." Joke kan by het horen van het pleidooi haar tranen niet be dwingen. Tegen de arm van een reclasseringsambtenaar huilt ze later uit. Het verzoek om ophef fing van de detentie wordt af gewezen. Waszakken Geen tranen van verdacht Rita (29). Integendeel, met een woeste blik ontkent ze dat zij de meisjes van "De Weg", zoals de Trekweg in de buurt wordt ge noemd, het stelen meester heeft gemaakt. Met priemende ogen bijt ze de zwartharige schoon heid Truus (25), getuige en te vens verdachte, toe dat ze de zaak verdraait. Truus, die ech ter niet alleen opvalt door haar charme, maar ook door haar ge nuanceerde feitenkennis en spreekvaardigheid, laat echter weten dat er plastic waszakken vol kleding aan Rita werden verkocht. Goedkope broeken leverden zo'n twintig gulden op, het duurdere textiel werd beter gehonoreerd. Rita gaf te voren de maten van de beno digde kleding op. Ook de jongere zus van Truus, de 16-jarige Marina wordt als getuige gehoord. Zy speelt de flinke meid, kijkt regelmatig triomfantelijk naar de tribune en geeft lachend en plat pratend antwoord op de vragen van de rechtbank. Haar vriendinnetje Thea, even eens 16 jaar oud, maakt het nog bonter. Zij krijgt constant de slappe lach en een enkele keer kunnen zelfs de edelachtbare dames en heren van de recht bank de lachspieren niet be dwingen. De president heeft echter alle geduld met dit reeds door de kinderrechter veroor deelde duo. Op een bijna Sinter- laasachtige toon vraagt hy hen op bewonderenswaardig een voudige manier naar de meest gecompliceerde verwikkelin gen. Tegen Rita eist de Officier van Justitie eveneens acht maan den gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Haar advocaat, mr. Schipper betoogt dat Rita alleen goede ren voor eigen gebruik heeft gekocht. Ten aanzien van de diefstallen zegt hij, dat zoiets vaak een alarmteken is dat er iets aan de hand is in het privé- leven van de verdachten. Hij vraagt een voorwaardelijke straf Eveneens van heling verdacht wordt "Tante Dien" (45). Zy voelt zich door alles en iedereen beduveld; door de politie, de meisjes en ook de rechtbank kan geen goed by haar doen. Als opnieuw het komische duo Ma rina en Theo als getuige ver schijnt spuwt ze vuur. "Je zit te liegen," byt ze Marina toe. Tot slot van de zitting moeten Truus, nu als verdachte en straatmaker Robbie (20) terecht staan. Bij hen zijn er weinig problemen, vlot bekennen ze, net als Joke al het ten laste ge legde. Robbies raadsman mr. Koning wijt de misstap van zyn cliënt aan het feit dat de jongen wer keloos raakte. In tegenstelling tot de Officier, die meent dat een half jaar ge vangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk op z'n plaats is, vraagt mr. Koning een geheel voorwaardelijke straf of anders grotendeels voorwaar delijk. "Rob is een gezonde Hol landse jongen Hy heeft een normale jeugd achter de rug, maar is erg gemakkelyk over te hal én en heeft het gevoel zich te moeten waarmaken." aldus de raadsman. De uitspraken zijn op 18 maart.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7