Geweld in Baskenland kost minstens vier doden Hauser werkte voor inlichtingendienst Portugal stelt de verkiezingen korte tijd uit Ernstigste ongeregeldheden sinds dood van Franco Oproep Udall tot "liberalen" Ambassadrice uit V.S. De toekomst is een gesloten gordijn DONDERDAG 4 MAART 1976 LISSABON (REUTER) - De ver kiezingen voor de eerste vrij- gekozen wetgevende vergadering van Portugal in een halve eeuw zul len om technische redenen waar schijnlijk niet op 25 april plaats hebben, maar een week of twee la ter, zo heeft minister van Binnen landse Zaken Vasco Almeida Costa in Lissabon meegedeeld. Tegen Amerikaanse zakenlieden zei Almeida dat de nieuwe grond wet in het kader waarvan de verkie zingen zullen worden gehouden, niet op tijd klaar zou kunnen zijn. In de staatscourant van gister stond het decreet van president Franci sco da Costa Gomes dat de verkie zingsdatum bepaalt op april. Als inderdaad uitstel plaatsheeft, zal het decreet moeten worden veran derd. Het Portugese ministerie van Ar beid publiceerde voorstellen voor nieuwe, vrijere stakingswetten, klaarblijkelijk gericht op het stoom-afblazen van de industriële spanningen vóór de verkiezingen. Krachtens de nieuwe voorstellen zullen directies geen arbeiders meer mogen buitensluiten, zullen stakingen om politiek en religieuze redenen toegestaan zijn en zullen arbeiders niet van tevoren aanzeg ging van een staking hoeven te ge- Majoor Jose Sanches Osorio, naaste medewerker van ex- president Antonio de Spinola en ex-leider van de Portugese chris tendemocratische partij, heeft zich op de grens overgegeven aan de Portugese autoriteiten, zo heeft een militaire woordvoerder in Lissabon bekendgemaakt. Tegen Sanches was een aanhou dingsbevel uitgevaardigd sinds de militaire autoriteiten hem ervan beschuldigden dat hij betrokken was geweest bij een rechtse, pro- Spinola-coup op 11 maart van het vong jaar. Sanches Osorio, minister van Voor lichting onder Spinola in 1974, vluchtte ten tijde van de coup naar het buitenland en woonde in Parijs. Hij gaf zichzelf over in Vilar For- moso aan de Spaanse grens en werd onder militair escorte overgebracht naar Lissabon. Twee Amerikaanse hoge mede werkers van de in Portugal geves tigde Firestone Tire Company die sinds maandagavond door linkse personeelsleden waren vastgehou den, zullen naar de Associated Press heeft vernomen, worden vrijgelaten. Het zijn de directeuren de 52-jarige Martin Bruson, en de technische tone is gevestigd te Alcochete, in de buurt van Lissabon. In Portugal zijn ongeveer 100 Ame rikaanse bedrijven gevestigd en die hebben de laatste tijd nogal last ge had met arbeidsproblemen. Roney was door arbeiders al tweemaal ge gijzeld, Bruson eenmaal. De twee Amerikanen werden goed behandeld en mochten via de tele foon met hun gezinsleden praten. In de fabriek waar 500 mensen werken wordt sinds maandag niets meer gedaan. Het geschil is ont staan door looneisen van het per soneel dat de actie wil voortzetten totdat aan zijn eisen is voldaan. VITORIA/MADRID (AP/REUTER) - Bij een treffen tussen politie en demonstranten zijn gisteren in de Baskische stad Vitoria drie betogers om het leven gekomen en ongeveer dertig gewond van wie er vijf ernstig aan toe zouden zijn. Het waren de hevigste geweldplegingen in Spanje sinds de dood van Franco. Door een bomontploffing kwam elders ir» Vitoria een politieman om het leven. Vitoria is de hoofdstad van de Bas kische provincie Alva waar het le ven als regel vreedzamer is dan waar in Baskenland ook. De demonstraties werden gehou den als blijk van steun aan de onge veer 6000 werknemers van zeven ondernemingen in Vitoria die al twee maanden staken om loon sverhogingen. De politie heeft in de stad een aan tal arrestaties verricht maar hoe veel mensen zijn opgebracht is niet meegedeeld. De gouverneur van de provincie heeft in een dringende oproep alle bewoners verzocht de rust te her stellen maar tevens gewaarschuwd hiertegen met alle middelen te zul len optreden als men er geen ge hoor aan gaf. De gouverneur sprak van een „dag van vandalisme" en zei dat een lid van de politie ernstig was gewond toen hij werd getroffen door een handgranaat. De politie zou na de stok en traan gas te hebben gebruikt vijf salvo's op de menigte hebben gevuurd toen de overmacht te groot werd. De gouverneur zei dat het aantal personen dat aan de demonstratie had deelgenomen geschat werd op 15.000. De demonstranten vochten met stokken en stenen en sloten straten af met omvergeworpen voertuigen. Door de ontploffing van een bom die was neergelegd in de buurt van het paleis van de burgerlijke gou verneur in Vitoria, is gisteren een inspecteur van politie om het leven gekomen, zo is van officiële zijde in Madrid meegedeeld. De ontploffing deed zich tegen ne gen uur 's avonds voor. In Madrid dreigt een tekort aan le vensmiddelen als gevolg van de staking van vrachtwagenschauf feurs die nu een week duurt. Giste ren waren de voorraden fruit, groenten en vis op de Madrileense markten nog maar een derde van hetgeen normaal het geval is. Voor een Spaanse krijgsraad moe ten met ingang van maandag negen officieren terechtstaan die worden beschuldigd van. opruiing. De negen zijn een majoor en acht kapiteins van het leger. Zij werden vorig jaar gearresteerd toen de mili taire leiding een illegale oppositie groep oprolde die zich het Militair Democratisch Verbond noemde. Het verbond zou vierhonderd tot achthonderd aanhangers bij de Spaanse strijdkrachten hebben. Het wil een snelle en volledige de mocratische verandering van het regime. Zoals in Spaiye gewoonte is heeft de auditeur-militair al vóór het offi ciële begin van de zitting straffen geëst. Ontploffing in gevangenis Een klaarblijkelijk door emo tie overmande Amerikaan heeft in een gevangeniscel in Point Pleasant in West Virgi nia een koffer vol dynamiet tot ontploffing gebracht waar door hijzelf, zijn vrouw, het hoofd van de plaatselijke poli tie en een van de agenten in de gevangenis om het leven zijn gekomen. De vrouw van de man zat in de cel vegens moord op hun doch- tertje.De doden zijn "sheriff" Elvin Wedge (48), agent Ken neth Dale Love (38), de echtge noot, de 19-jarige Bruce Sisk, en zijn 18-jarige vrouw. Har- riet Door de ontploffing zijn elf mensen gewond, van wie twee levensgevaarlijk. De politie vertelde dat Siks onder bedreiging met een ka rabijn de gevangenis was bin nengedrongen met een koffer vol dynamiet en dat hij had geëist dat hij in de cel bij zijn vrouw zou worden onderge bracht. De politie deed wat haar gevraagd werd. "Siks heeft waarschijnlijk op de koffer geschoten", zei de po litie. "We weten dit nog niet zeker. De man en zijn vrouw waren alleen in de cel en de politie mannen zaten achter een sta len deur in een aangrenzend bureau. Door de explosie schudden ge bouwen in Point Pleasant aan de rivier de Ohio, op hun grondvesten. In de gevangenis zaten veer tien gedetineerden, maar de meesten waren ondergebracht op hogere verdiepingen. Sisk, die werkzaam was op een zuivelboerderij, liet een vrouw die in dezelfde cel als zijn vrouw was opgesloten, weg gaan. Op de foto de verbogen stalen muur en de celdeur waarach ter het drama zich afspeelde. Kissinger getuige in Lockheed-zaak? WASHINGTON/AMSTERDAM (AP/SP) - Senator William Proxmire, de voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor het bankwezen, heeft ge zegd dat hij minister van Buiten landse Zaken Kissinger zou kun nen verzoeken bekend te maken of het waar was dat het ministerie al lang wist van de steekpennin gen die door Lockheed in het bui tenland waren betaald. Proxmire verklaarde tijdens een hoorzitting over de betalingen van Lockheed aan tussenperso nen in Japan dat het Ameri kaanse ministerie van Defensie "de betalingen had goedgevon den en zelfs aangemoedigd". In antwoord op een voorstel van senator Jesse Helms, een repu blikein, dat men minister Kissin ger zou moeten verzoeken mee te delen of diens ministerie iets af wist over de steekpenningen zei Proxmire dat hij dit "een uitste kend idee" vond. Verleden jaar heeft een federale rechter op voorstel van Kissinger bevel gegeven dat de Securities and Exchange Commission die toeziet op de effectenhandel in de V.S.) geen bijzonderheden be kend mocht maken over haar on derzoek in de affaire-Lockheed. Senator Proxmire zei nu dat hij dit een "verdoezel-operatie" van de minister vond. Emest Hauser een van de sleutelfi guren van de Lockheed-affaire, heeft tegenover de Nieuwe Revu bevestigd, dat hij met medewe ten van de CIA werkzaamheden verricht voor de inlichtingen diensten van Noorwegen, West- Duitsland en Israël. Nieuwe Revu had na gesprekken met ex-CIA-ers en personeel van ver schillende ambassades in Ame rika redenen om aan te nemen dat Hauser als agent voor genoemde landen werkt. Tot zijn vertrek uit Duitsland in 1972 stond Hauser op de loonlijst van de Bundesnachrichten- dienst. Nu verricht hij voor di verse landen werkzaamheden op een freelance-basis. Voor Israël organiseert hij o.a. af en toe ont moetingen met Arabische func tionarissen op neutraal terrein. Voor zijn diensten krijgt Hauser BOSTON (AP/REUTER) - De De mocratische gegadigde voor de kandidatuur voor het Amerikaanse presidentschap Morris Udall, die tweede werd achter Jackson bij de voorverkiezingen in Massachu setts, heeft een oproep gedaan tot de progressieve vleugel van zijn partij om zich achter hem te scha ren om te voorkomen dat de "kleur loze" Jackson door een politieke aardverschuiving in het Witte Huis terecht zou komen. Udall, de "libe rale" afgevaardigde voor Arizona vond dat zijn geestverwanten by de Democraten duidelijk te weinig aanhang hebben om enige kans te maken in de komende voorverkie zingen, en dat de liberalen zich dus achter hem moeten scharen. De uitslag in Massachusetts voor de Democraten luidde uiteindelijk als volgt Jackson 145.703 stemmen - 23 pro cent - 30 afgevaardigden. Udall 112.005 stemmen - 18 procent - 21 afgevaardigden; Wallace 110 968 stemmen - 17 procent - 20 afge vaardigden; Carter 92.386 stemmen - 14 procent - 16 afgevaardigden; Fred Harris 48.701 stemmen - 8 procent - 8 afgevaardigden; Sar gent Shriver 48.174 stemmen - 8 procent - 7 afgevaardigden; Birch Bayh 31.075 stemmen - 5 procent - 1 afgevaardigde; Ellen McCormack 22.059 stemmen - 3 procent - 1 af gevaardigde; Milton Shapp 18.801 stemmen - 3 procent - 1 afgevaar digde. Het Amerikaans centraal bureail voor de statistiek heeft bekendge maakt dat dit jaar 150 miljoen Ame rikanen stemgerechtigd zijn ter deelneming aan de verkiezingen voor een nieuwe president op 2 no-, vember. Het zijn er tien miljoen meer dan bij de verkiezingen van 1972. niet in baar geld betaald, maar in orders voor zijn handel in vlieg tuigonderdelen. In de vliegtui gindustrie wemelt het van de ex- agenten. Ex-CLA-ers, die voor Lockheed werken, hebben een groot archief samengesteld met alle mogelijke persoonlijke gege vens over hoge militairen en re geringsambtenaren in landen waarmee Lockheed zaken doet of wil doen. In sommige gevallen zijn deze gegevens gebruikt om personen te chanteren. De grote rol van e#-geheime agen ten in de vliegtuigindustrie schept risico's voor de defensie van tal van landen. Als deze commercieel gemotiveerde be- drijfsagenten belastend mate riaal hebben over personen in de defensieleiding van verschil lende landen, is het niet uitgeslo ten dat deze informatie terecht komt bij politiek gemotiveerde agenten. Dubbel-functies zijn niet uitgesloten. Emest Hauser bevestigt dat hij bijvoorbeeld voor 1972 tegelijkertijd werkte voor Lockheed en voor de Bun- desnachtrichtendienst. Tijdens een exclusief vraaggesprek met Anthony Biddle, de stiefzoon van kolonel Edwinston Robbins, is duidelijk geworden dat Robbins twee weken geleden nog gespro ken heeft met Prins Bernhard. Robbuis wordt genoemd als de man die namens de prins Lockheed-geld overmaakte naar Parijs.Nieuwe Revu publiceert deze week eveneens foto's van en informatie over Helene ('pussy') Grinda, de 32-jarige Francaise die in de buitenlandse pers genoemd is in verband met Lockheed-geld bestemd voor Prins Bernhard. Juan Carlos naar V.S. - De Spaanse koning Juan Carlos en zijn gemalin Sophia zullen op 2 en 3 juni een be zoek brengen aan de Verenigde Staten, aldus is namens het Witte Huis in Washington medegedeeld. De Spaanse koning zal tijdens zijn bezoek een onderhoud hebben met de Amerikaanse president Gerald Ford die de koning heeft uitgeno digd. TERRORISTEN NIET VEILIG IN IERLAND DUBLIN (REUTER) - Met een krappe meerderheid - 65 tegen 61 stemmen is in het parlement in Du blin een omstreden anti- guerillawetsvoorstel goedgekeurd. Volgens dit ontwerp kunnen per sonen die verdacht worden van guerrilla-activiteit in Noord- Ierland in de Ierse republiek voor het gerecht worden gebracht als zij daar worden aangehouden. Tot dusver konden leden van het Ierse republikeinse leger (IRA) die in Noord-Ierland werden gezocht, naar Ierland uitwijken zonder dat de autoriteiten daar hen konden uitwijzen. Minister van Justitie Pa trick Cooney verkaarde dat zijn re gering niet bereid was onderdak te bieden aan terroristen. Laten we er even een tipje van oplichten. We zien dan, dat er door een ruit gemiddeld ruim drie keer zoveel warmte naar buiten ontsnapt als door een muur. Maar we zien niet of er in een wat verdere toekomst voldoende nieuwe energie zal zijn die het tegen aardgas kan opnemen. Hoe krijgen we wat meer zekerheid? Niet door 'n gordijn verder te openen. Maar juist door 't helemaal te sluiten, zodra de zon onder is. Want ramen zijn 's winters altijd koud. U voelt 't in uw nek als u er te dicht bij zit. Worden ze 's avonds en 's nachts afgeschermd door overgordijnen dan spaart dat heel wat gas. Zeker als dat 25 jaar lang in 4 miljoen huizen gebeurt. Dus voortaan gordijnen dicht als 't donker wordt. Dat maakt de toekomst wat lichter. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin)en N.V.Nederlandse Gasunie c -t - .j p >stous G;r ngen "Amerika is schuldig aan aardbeving" GUATEMALA - Volgens het Guatemalaanse dagblad 'El Tiempo' werd de verwoes tende aardbeving in het land, die 23.000 doden maakte, ver oorzaakt door een onder grondse Amerikaanse kern proef. In zijn editie van gister zegt het blad dat de eerste zware aardschok werd gevoeld, 'drieëneenhalve minuut nadat er in Yucca Flats (Nevada) een ondergrondse kernexplosie had plaatsgevonden'. Volgens de krant is dat precies de tyd die de schokgolven no dig hebben om Guatemala te bereiken en daar een beving op te wekken. Volgens 'El Tiempo' waren ook de recente, veel lichtere aardschokken in Costa Rica, op Cuba voor de kust van Mexico het gevolg van Ameri kaanse kernproeven. Op het Londense vliegveld Heathrow maakte de eerste ambassadrice van de Verenigde Staten in Engeland, mevr. Anne Armstrong, gisteren direct al kennis met een typisch Engelse verschijning, een "bobby" in de persoon van sergeant Frank KingOp de achtergrond de echtgenoot van de ambassadrice Tobin Armstrong,een rijke veeboer uit Texas, die zijn zaakjes uit de verte zal moeten regelen nu hij zijn echtgenote vergezelt in haar diplomatieke carrière.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9